Γιατί αδικείται η εργατική τάξη ;

Φιλοσοφία πολιτικής
Γραφικός

Re: Γιατί αδικείται η εργατική τάξη ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 17 Μάιος 2019, 13:26

Αυτό
stavmanr έγραψε:
17 Μάιος 2019, 10:10
Σκέψου απλά ότι συμμετέχεις ως συνεργάτης στην δική του ιδιοκτησία (επιχείρηση) για την οποία αποκλειστικά υπεύθυνος απέναντι στο νόμο είναι ο ίδιος κι όχι εσύ.
Έτσι, την περιουσία του διαχειρίζεται ο ίδιος κι εσένα μισθώνει για να την εξυπηρετείς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, όπως θα έκανες κι εσύ αν πχ. μίσθωνες έναν υδραυλικό για να σου φτιάξει τις σωληνώσεις του σπιτιού σου: εσύ θα απαιτούσες από τον υδραυλικό την καλύτερη δυνατή ποιότητα στην εργασία που γίνεται επάνω στην ιδιοκτησία σου.

Το κλασικό λάθος, λοιπόν, είναι ότι πολλοί θεωρούν την εργασία ως αυτόνομη/άσχετη με την περιουσία του εργοδότη. Απεναντίας, ο εργοδότης τους μισθώνει για να διαφυλάξουν την περιουσία του, καθένας από το πόστο του και την ειδίκευσή του.
ήταν απάντηση σε αυτό
Γραφικός έγραψε:
16 Μάιος 2019, 20:39
Τέλος πάντων, είτε μεγιστάνας είτε ζητιάνος, από την στιγμή που με έχει προσλάβει οφείλει να ακολουθεί κάποιους κανόνες σε ό,τι με αφορά που προτιμά να μην ακολουθήσει. Όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο εύκολο είναι να μην τους ακολουθεί. Όσο μαζεύονται πολλοί που δεν ακολουθούν τους εργασιακούς νόμους αυτοί απαξιώνονται κι εγώ μένω χωρίς δικαιώματα.
ή απλά ήθελες να εκφραστείς χωρίς να σε απασχολεί κατά πόσον βρήκες αφορμή ή όχι;

Αν δεν έχω φράγκα να πληρώσω τον υδραυλικό θα μείνω χωρίς νερό. Οφείλω να τον πληρώσω και τις ώρες που θα χρειαστεί να το φτιάξει. Μου λένε κι οι υδραυλικοί κι οι ηλεκτρολόγοι για το τι φυντάνια τους τυχαίνουν που δεν ψήνονται να πληρώσουν. Το ότι οι επισκευές γίνονται σπίτι μου δεν τον αφορά τον υδραυλικό. Αν είναι να μην πληρωθεί ας πεθάνω της δίψας, αυτός γιατί να νοιαστεί;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γιατί αδικείται η εργατική τάξη ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 18 Μάιος 2019, 08:04

Γραφικός έγραψε:
17 Μάιος 2019, 13:26
Αυτό
stavmanr έγραψε:
17 Μάιος 2019, 10:10
Σκέψου απλά ότι συμμετέχεις ως συνεργάτης στην δική του ιδιοκτησία (επιχείρηση) για την οποία αποκλειστικά υπεύθυνος απέναντι στο νόμο είναι ο ίδιος κι όχι εσύ.
Έτσι, την περιουσία του διαχειρίζεται ο ίδιος κι εσένα μισθώνει για να την εξυπηρετείς με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, όπως θα έκανες κι εσύ αν πχ. μίσθωνες έναν υδραυλικό για να σου φτιάξει τις σωληνώσεις του σπιτιού σου: εσύ θα απαιτούσες από τον υδραυλικό την καλύτερη δυνατή ποιότητα στην εργασία που γίνεται επάνω στην ιδιοκτησία σου.

Το κλασικό λάθος, λοιπόν, είναι ότι πολλοί θεωρούν την εργασία ως αυτόνομη/άσχετη με την περιουσία του εργοδότη. Απεναντίας, ο εργοδότης τους μισθώνει για να διαφυλάξουν την περιουσία του, καθένας από το πόστο του και την ειδίκευσή του.
Αν δεν έχω φράγκα να πληρώσω τον υδραυλικό θα μείνω χωρίς νερό. Οφείλω να τον πληρώσω και τις ώρες που θα χρειαστεί να το φτιάξει. Μου λένε κι οι υδραυλικοί κι οι ηλεκτρολόγοι για το τι φυντάνια τους τυχαίνουν που δεν ψήνονται να πληρώσουν. Το ότι οι επισκευές γίνονται σπίτι μου δεν τον αφορά τον υδραυλικό. Αν είναι να μην πληρωθεί ας πεθάνω της δίψας, αυτός γιατί να νοιαστεί;
Επαναλαμβάνω ότι η αναλογία αφορούσε τη μίσθωση ανθρώπου για την παροχή υπηρεσίας που αφορά την περιουσία του εργοδότη καί στις δύο περιπτώσεις.
Δεν επεκτείνω την αναλογία κάπου αλλού.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Γιατί αδικείται η εργατική τάξη ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 18 Μάιος 2019, 08:13

Στην πραγματικότητα όλος ο λαός είναι εργατική τάξη.
Εξαιρούνται μερικοί που κάθονται επειδή έχουν κληρονομήσει τα δισεκατομμύρια της Μπεγκούμ αλλά σχεδόν όλοι είναι εργατική τάξη.
Ο Κόκκαλης είναι κι αυτός εργατική τάξη, αφού έφτιαξε την Intracom. Είναι κακός -πολύ κακός- γιατί έκλεβε τα πρωταθλήματα αλλά εργατική τάξη είναι. Με τον ίδιο τρόπο που ένας οικοδόμος είναι εργατική τάξη είτε είναι μέλος του ΠΑΜΕ είτε δεν είναι.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών