Η "παραδοχή" ενός φιλελεύθερου

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Η "παραδοχή" ενός φιλελεύθερου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 25 Ιουν 2019, 15:28

Στην πραγματική ζωή, όταν με ρωτάει κάποιος τι κόμμα θα ψηφίσω, και μάλιστα επιθετικά, συνήθως ρωτάω να μου πει αυτός πρώτα τι θα ψηφίσει, δίνοντάς μου έτσι το καλό παράδειγμα.

Την ιδεολογική καθαρότητα πολλοί αγάπησαν... Αν θεωρείς, προφανώς κακοπροαίρετα, ως "στάχτη στα μάτια" ( ποιων; ) το αρχικό σχόλιό μου ότι η κριτική σου μου θύμισε την κριτική από υπερφιλελεύθερη σκοπιά των αναρχοκαπιταλιστών και των Αυστριακών στον Φρίντμαν ("δεν μπορούμε να μειώσουμε το μέγεθος του κράτους σταδιακά"), δεν υπάρχει κάτι άλλο να προσθέσω.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
DIOMEDESGR
Δημοσιεύσεις: 6665
Εγγραφή: 24 Οκτ 2018, 19:46
Phorum.gr user: DIOMEDESGR

Re: Η "παραδοχή" ενός φιλελεύθερου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DIOMEDESGR » 25 Ιουν 2019, 15:48

Rakomelofronas έγραψε:
25 Ιουν 2019, 15:28
Στην πραγματική ζωή, όταν με ρωτάει κάποιος τι κόμμα θα ψηφίσω, και μάλιστα επιθετικά, συνήθως ρωτάω να μου πει αυτός πρώτα τι θα ψηφίσει, δίνοντάς μου έτσι το καλό παράδειγμα.

Την ιδεολογική καθαρότητα πολλοί αγάπησαν... Αν θεωρείς, προφανώς κακοπροαίρετα, ως "στάχτη στα μάτια" ( ποιων; ) το αρχικό σχόλιό μου ότι η κριτική σου μου θύμισε την κριτική από υπερφιλελεύθερη σκοπιά των αναρχοκαπιταλιστών και των Αυστριακών στον Φρίντμαν ("δεν μπορούμε να μειώσουμε το μέγεθος του κράτους σταδιακά"), δεν υπάρχει κάτι άλλο να προσθέσω.
Δυστυχώς βγάζεις άμυνα και υπεκφεύγεις οπότε και δεν μπορώ να συνεχίσω μια συζήτηση χωρίς ειρμό.

DIOMEDESGR @ Φιλελεύθερη συμμαχία ένα ακραίο και γραφικό νανοκομματίδιο

Κάτσε και σκέψου το χάσμα μεταξύ αυτών που πρεσβεύεις και αυτών που θα πράξεις.

Καλό για όλους θα ήταν να υπάρχει μια συνάφεια, ένας κοινός παρανομαστής αλλιώς άσκοπα συζητάμε.
"Patriotism is the last refuge of a scoundrel." Samuel Johnson, 1775.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Η "παραδοχή" ενός φιλελεύθερου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 25 Ιουν 2019, 15:52

paul25 έγραψε:
24 Ιουν 2019, 11:10
Όταν ένας φιλελεύθερος φτάνει να κάνει τέτοιες παραδοχές..... :D

Απατηλή ασφάλεια

Ο ήρως – ή μάλλον το θύμα – αυτής της περιπέτειας είναι άνθρωπος σοβαρός. Και το θέμα του επίσης. Μου αφηγήθηκε το ιστορικό:

Εισάγεται σε μεγάλο ιδιωτικό θεραπευτήριο για έναν ήπιο πόνο στο στήθος, που κράτησε δέκα με δεκαπέντε λεπτά και μία εξέταση αίματος που έδειξε αμφιλεγόμενο αποτέλεσμα.

Μετά την εισαγωγή του τον επισκέπτεται στο δωμάτιο ένας κύριος, με περιβολή γιατρού. Εκ των υστέρων πληροφορήθηκε πως δεν ήταν γιατρός του νοσοκομείου, αλλά υπάλληλος της εταιρίας Μednet που εργάζεται για λογαριασμό των ασφαλιστικών εταιριών. Του ζητάει να απαντήσει σε ένα ερωτηματολόγιο: τι φάρμακα παίρνει, για πόσον καιρό, τι εγχειρήσεις έχει κάνει, τι χρόνια νοσήματα έχει, και άλλα που δεν τα θυμάται. Στο τέλος τον παρακαλεί να υπογράψει ένα αντίγραφο των απαντήσεών του.

Οι εξετάσεις δεν δείχνουν τίποτα το ύποπτο αλλά οι γιατροί καταλήγουν σε μία πρόταση: «Ας κάνουμε και μία στεφανιογραφία να είμαστε πιο σίγουροι.»

Γίνεται και η στεφανιογραφία – και αποδεικνύει ότι τα στεφανιαία αγγεία του είναι σε άριστη κατάσταση. «Ούτε έφηβος να ήσουν!» λέει ο διευθυντής της καρδιολογικής κλινικής.

Την επόμενη ημέρα φεύγει από το νοσοκομείο. Λιγότερο από σαράντα οκτώ ώρες κράτησε η νοσηλεία.

Το πρώτο σημάδι που του δημιουργεί υποψίες είναι ότι σε λίγες μέρες το νοσοκομείο του στέλνει τον λογαριασμό. Ποτέ ως τώρα δεν έχει γίνει αυτό. Συνεργάζεται ήδη αρκετά χρόνια με μία ασφαλιστική εταιρία. Πάντα οι λογαριασμοί πηγαίνουν σε αυτή, πληρώνει και – αν χρειαστεί – τον χρεώνει μετά.

Τρεις μέρες μετά τον λογαριασμό του νοσοκομείου, έρχεται μία επιστολή από την ασφαλιστική εταιρία που τον πληροφορεί ότι άλλαξε η ασφαλιστική του κάλυψη. Καθότι (ισχυρίζεται) όταν στην αρχή της συνεργασίας του ζητήθηκε να δηλώσει τα χρόνια νοσήματα από τα οποία πάσχει (ώστε να εξαιρεθούν από την κάλυψη) απέκρυψε το γεγονός ότι επί δεκαπέντε χρόνια έπασχε από καρδιολογική νόσο. Αυτό απεκαλύφθη τώρα με την εισαγωγή του στο νοσοκομείο. Κατόπιν αυτού παν ότι το καρδιολογικό εξαιρείται και αναδρομικά από την κάλυψη – άρα και η τελευταία του περιπέτεια.

Έμεινε άναυδος. Το ίδιο και οι γιατροί που τους έδειξε το γράμμα. Ποτέ ως τώρα δεν έπασχε από καρδιά, πράγμα που αποδείχθηκε και τώρα με τις τελευταίες εξετάσεις.

Τελικά αποκαλύφθηκε το μυστικό: ανάμεσα στα φάρμακα που είχε δηλώσει στον ελεγκτή γιατρό της Netmed, ο οποίος συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο, υπήρχε και ένα που έχει ένδειξη για διάφορες καρδιολογικές παθήσεις. Χρησιμεύει και ως αγχολυτικό και με αυτή την ιδιότητα το χρησιμοποιούσε. Όσο για τα «δεκαπέντε χρόνια» ήταν η απάντησή του στην ερώτηση «από πότε το παίρνετε αυτό;» Δεν εννοούσε βεβαίως ότι το έπαιρνε ΕΠΙ δεκαπέντε χρόνια, αλλά εδώ και δεκαπέντε χρόνια. Τώρα που το σκέπτεται μπορεί να ήταν και περισσότερα.

Το κακό είναι ότι μέσα στην παραζάλη του ο φίλος είχε υπογράψει το μουτζουρωμένο από το καρμπόν αντίγραφο της κατάθεσής του, όπου αναφερόταν το φάρμακο και όπου ο ελεγκτής είχε προσθέσει τη νόσο.

Παρ όλες τις εξηγήσεις που δόθηκαν, παρ’ όλα τα σημειώματα που έγραψαν οι καρδιολόγοι (επίσημα, με την σφραγίδα τους και του νοσοκομείου) η ασφαλιστική εταιρία επέμενε. Και ισχυριζόταν μάλιστα ότι υπήρχε άμεσος κίνδυνος για τον ασφαλισμένο να πάθει …στηθάγχη. Όταν διάβαζαν αυτά τα κείμενα, οι γιατροί γελούσαν. «Μα έχουμε φρέσκια στεφανιογραφία», έλεγαν.

Εδώ ο φίλος άλλαξε τόνο:

Αλλά εγώ δεν γελούσα, είπε. Ένα πράγμα που δεν ανέχομαι στη ζωή μου είναι η κακοπιστία. Υπήρξα πάντοτε μέχρι κεραίας συνεπής στις υποχρεώσεις μου. Παρόλο που οι γιατροί μου συνιστούσαν να προσφύγω στο δικαστήριο («θα έρθουμε όλοι μάρτυρες» με διαβεβαίωναν «και θα κερδίσεις την υπόθεση»).

Παράλληλα, γιατροί και από άλλες ειδικότητες με πληροφόρησαν ότι τον τελευταίο καιρό έχουν αυξηθεί σημαντικά οι υποθέσεις όπου οι ασφαλιστικές εταιρίες βρίσκουν κάποια – συνήθως άσχετη – δήθεν επιστημονική αφορμή, για να μην πληρώσουν.

Αλλά είχα τόσο αηδιάσει με την συμπεριφορά και τη κουτοπονηριά της εταιρίας, που δεν ήθελα να έχω πια καμία σχέση μαζί της. Επιπλέον δεν της είχα εμπιστοσύνη.

Πλήρωσα το νοσοκομείο και τους γιατρούς από την τσέπη μου. Διέκοψα το συμβόλαιο κινδυνεύοντας να χάσω και την τελευταία δόση των – πολύ υψηλών – ασφαλίστρων που είχα ήδη προπληρώσει. (Τελικά, την επέστρεψαν).

Ο φίλος σώπασε κι εγώ σκέφθηκα: «Άραγε ελέγχει κανείς τις ιδιωτικές ασφαλιστικές εταιρίες στη χώρα μας;»

http://doncat.blogspot.com/
Γνωστες ψεκασμενιες των θλιβερων σοσιαλφασιστων ανεξαρτητως μαρξικου δογματος. Φτου σας υπανθρωποι.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών