Πώς ορίζεται η αριστερά;

Φιλοσοφία πολιτικής
parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 10 Μαρ 2021, 20:15

Αριστερά είναι ο,τι συχαινεται η πλειοψηφία αυτού του βόθρου.

Αν είσαι παιδερας, δεξιός ή χουντικός όμως, όλα καλά.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 10 Μαρ 2021, 22:16

Animal έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:09
pylothess έγραψε:
08 Μαρ 2021, 01:42
Animal έγραψε:
02 Μαρ 2021, 11:09


Όντως αλλα το νήμα αφορά την νέα αριστερά.Δεν αφορά το κέντρο ή την κεντροαριστερά ή τον αναρχισμό.Γι αυτό καλό είναι να μένουμε σε ότι είναι το θέμα του νήματος.
Γιατί; Υπάρχει και η παλιά αριστερά;
Ναι και είναι οι κομμουνιστές.Νέα αριστερά είναι οι αριστεροί που δεν είναι κομμουνιστές και είναι το ρεύμα του αριστερισμού που επικρατεί πλέον στην αριστερά των κρατών του ανεπτυγμένου κόσμου.
Ο ΣΥΡΙΖΑ ας πούμε ότι εκφράζει κατά κάποιο τρόπο την "Νέα Αριστερά". Μιλάει πολύ γενικά για και αόριστα για ένα σοσιαλισμό στο καταστατικό του αλλά απ' ότι έχω καταλάβει δεν έχει ιδεολογικές αγκυλώσεις. Δέχεται εύκολα διαφορετικές ιδέες. Μάλιστα θα έλεγα πως επιδιώκει να συνεργαστεί με χώρους που έχουν διαφορετικές ιδέες.Οικολογία ,φεμινισμός. LGBT, οι θέσεις του για τα ναρκωτικά. Στα κοινωνικά η "Νέα Αριστερά " ταυτίζεται με τον κοινωνικό φιλελευθερισμό σε μεγάλο βαθμό.

Το Κ.Κ.Ε. ( Κομμουνιστικό Κόμμα Ελλάδας) ,είναι κατά της νομιμοποίησης κάνναβης , για την LGBT κοινότητα λέει πως πρέπει να ψηφιστεί νόμος που να τους προστατεύει από το bullying αλλά δεν ψήφισε το νομοσχέδιο για το σύμφωνο συμβίωσης ομόφυλων ζευγαριών.Για τον φεμινισμό έχει θέσεις.Το ΚΚΕ το απασχολεί ιδιαίτερα η θέση της εργαζόμενης γυναίκας που διεκδικεί τα δικαιώματά της , γι 'αυτό και υπάρχει και η Ο.Γ.Ε. Για την οικολογία δεν γνωρίζω είναι η αλήθεια τις θέσεις του κόμματος.

Ο ΣΥΡΙΖΑ για παράδειγμα δεν συμπαθούσε και πολύ της παρελάσεις αλλά το ΚΚΕ συμμετείχε έμμεσα στις παρελάσεις μέσω των αγωνιστών της εθνικής αντίστασης . Δεν νομίζω ταιριάζει απόλυτα ο χαρακτηρισμός "αριστερά " με το ΚΚΕ. Περισσότερο μου θυμίζει το ΚΚΕ κάτι από Βοναπαρτισμό.

Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει μήπως τι σημαίνει Νεομαρξισμός;
Πάντως η "Νέα Αριστερά" συνεργάστηκε με οργανώσεις της παλαιάς αριστεράς, ΚΟΕ κ.τ.λ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών