Πώς ορίζεται η αριστερά;

Φιλοσοφία πολιτικής
Γραφικός

Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γραφικός » 02 Ιούλ 2019, 02:13

Δεδομένου ότι κι η κουτσή Μαρία δηλώνει αριστερή τη σήμερον ημέρα έχω να κάνω την εξής απλή ερώτηση: Τι είναι αριστερά; Κομμουνισμός είναι ένα πράγμα, σοσιαλισμός ένα άλλο, αναρχισμός ένα τρίτο. Κάθε κίνημα έχει τη ροή του, την ιστορία του, τους διανοητές του. Όταν ο Σημίτης μας έβαλε στο ευρώ, μπορούσαμε να ανατρέξουμε σε πηγές και να του πούμε "bro, μη λες ότι είσαι σοσιαλιστής, να τι είναι σοσιαλισμός, εσύ δεν έχεις καμία σχέση και τράβα και γαμήσου". Δεν θα μπορούσε να απαντήσει κάτι. Αριστερά όμως έτσι γενικά; Υπάρχει κάποιο ίχνος της; Σημαίνει κάτι αυτή η καραμέλα; Έχω την εντύπωση ότι αν ο Κούλης με προσλάμβανε ως υπεύθυνο τύπου να τον πλασάρω ως "αριστερά", θα τα κατάφερνα χωρίς να αλλάξει τίποτα από την πολιτική του και χωρίς κανένας να μπορεί να μου πει κάτι.
Τι είναι αυτό το γαμημένο "αριστερά" τελικά;

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25336
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 02 Ιούλ 2019, 02:18

απλο ειναι

αριστερα ειναι τα λαμογια που βλεπεις να υποσχονται λεφτοδενδρα ελπιζοντας οτι ποτε δεν θα χρειαστει να πραγματοποιησουν την υποσχεση τους

Και οταν τελικα γινονται κυβερνηση και τελικα τα κανουν - οπως αναμενετο - σκατα, οι αριστεροι τους βαφτιζουν "δεξιους" ψηφιζοντας μετα τα επομενα λαμογια που υποσχονται λεφτοδενδρα ελπιζοντας οτι ποτε δεν θα χρειαστει να πραγματοποιησουν την υποσχεση τους επειδη "αυτη ειναι η Πραγματικη Αριστερα και οχι οι αλλοι που τα κανανε σκατα"

επαναλαβατε εις απειρο

rednick
Δημοσιεύσεις: 1649
Εγγραφή: 10 Απρ 2018, 22:04

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από rednick » 02 Ιούλ 2019, 02:20

να προσθεσω και εγω μαζι με την ερωτηση σου
-τι ειναι ριζοσπαστικη αριστερα
-τι ειναι προδευτικη αριστερα
-τι ειναι ανανεωτικη αριστερα
-τι ειναι οικολογικη αριστερα
-τι ειναι ευρωπαικη αριστερα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Ιούλ 2019, 10:05

Η αριστερά θέλει τον απόλυτο έλεγχο της οικονομίας, από πωλητές σάμαλι μέχρι Ρόλς Ρόϋς. Για να το πετύχει αυτό χρειάζεται την δικτατορία του προλεταριάτου, ή εναλλακτικά την δικτατορία Μαδούρο. Μερικοί αιθεροβάμονες που πιστεύουν ότι δεν χρειάζεται καταλήγουν ή να τους πιάσει η μυστική αστυνομία ή να δουν το όλο σύστημα τους να καταρρέει - όπως καταρρέει σήμερα ο Σύριζα.
Η κεντροαριστερά θέλει μόνο να δώσει τα confetti money στην εργατιά-αγροτιά, χωρίς να ελέγχει τους πάντες και τα πάντα (κέρματα, τιμαλφή, περιδέραια γιαγιάς). Συνήθως κάνει κακή διαχείριση.
Στην Ελλάδα υπήρχε το ΚΚΕξ -και υπάρχει ακόμα βέβαια- οι συριζαίοι και οι μαοϊκοί. Οι συριζαίοι απέκτησαν την εμπιστοσύνη της λούμπεν κεντροαριστεράς (Ανδρέα Παπανδρέου μη υπάρχοντος) και βλέπετε αυτό που βλέπετε. Το εξ σιγά-σιγά εξαφανίζεται και οι μαοϊκοί λόγω αποστάσεως κυρίως δεν ακούγονται πολύ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 03 Ιούλ 2019, 01:16

Γραφικός έγραψε:
02 Ιούλ 2019, 02:13
Δεδομένου ότι κι η κουτσή Μαρία δηλώνει αριστερή τη σήμερον ημέρα έχω να κάνω την εξής απλή ερώτηση: Τι είναι αριστερά; Κομμουνισμός είναι ένα πράγμα, σοσιαλισμός ένα άλλο, αναρχισμός ένα τρίτο. Κάθε κίνημα έχει τη ροή του, την ιστορία του, τους διανοητές του. Όταν ο Σημίτης μας έβαλε στο ευρώ, μπορούσαμε να ανατρέξουμε σε πηγές και να του πούμε "bro, μη λες ότι είσαι σοσιαλιστής, να τι είναι σοσιαλισμός, εσύ δεν έχεις καμία σχέση και τράβα και γαμήσου". Δεν θα μπορούσε να απαντήσει κάτι. Αριστερά όμως έτσι γενικά; Υπάρχει κάποιο ίχνος της; Σημαίνει κάτι αυτή η καραμέλα; Έχω την εντύπωση ότι αν ο Κούλης με προσλάμβανε ως υπεύθυνο τύπου να τον πλασάρω ως "αριστερά", θα τα κατάφερνα χωρίς να αλλάξει τίποτα από την πολιτική του και χωρίς κανένας να μπορεί να μου πει κάτι.
Τι είναι αυτό το γαμημένο "αριστερά" τελικά;
Σε γενικές γραμμές Αριστερά, είναι ο πολιτικός χώρος που συγκεντρώνει όλα εκείνα τα κόμματα που ιδεολογικά θεωρούν οτι αξιακά πρώτα πάει η κοινωνία και ο άνθρωπος (με την έννοια του ανθρωπισμού) και μετά όλα τα άλλα και δεξιός είναι ο χώρος που απλά έχει ως προτεραιότητα τον εθνικισμό (παλιότερα), την αδέσμευτη και ελεύθερη αγορά (σήμερα) ή οτιδήποτε άλλο προκύψει και μετά την κοινωνία.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Pedro
Δημοσιεύσεις: 3599
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 00:17
Phorum.gr user: Pedro
Τοποθεσία: Dachau

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pedro » 03 Ιούλ 2019, 01:22

Αριστερα ειναι η θεση που καθεσε οταν οδηγας λαντα.
Golden Age έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:42
NKVD_SMERSH έγραψε:
28 Νοέμ 2019, 16:41


Εξωκοινοβουλευτικέ ακροδεξιέ στηρίζεις Μάρτυρες του Ιαχωβά;
Εγώ απλά αγωνίζομαι για τη δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11994
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 03 Ιούλ 2019, 01:49

κομμουνισμός, αναρχισμός, φασισμός, αυτά είναι η αριστερά.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29928
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Ιούλ 2019, 02:38

Η Αριστερά είναι χολέρα. Πνευματική παρακμή.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Nero

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 03 Ιούλ 2019, 19:15

Γραφικός έγραψε:
02 Ιούλ 2019, 02:13
Δεδομένου ότι κι η κουτσή Μαρία δηλώνει αριστερή τη σήμερον ημέρα έχω να κάνω την εξής απλή ερώτηση: Τι είναι αριστερά; Κομμουνισμός είναι ένα πράγμα, σοσιαλισμός ένα άλλο, αναρχισμός ένα τρίτο. Κάθε κίνημα έχει τη ροή του, την ιστορία του, τους διανοητές του. Όταν ο Σημίτης μας έβαλε στο ευρώ, μπορούσαμε να ανατρέξουμε σε πηγές και να του πούμε "bro, μη λες ότι είσαι σοσιαλιστής, να τι είναι σοσιαλισμός, εσύ δεν έχεις καμία σχέση και τράβα και γαμήσου". Δεν θα μπορούσε να απαντήσει κάτι. Αριστερά όμως έτσι γενικά; Υπάρχει κάποιο ίχνος της; Σημαίνει κάτι αυτή η καραμέλα; Έχω την εντύπωση ότι αν ο Κούλης με προσλάμβανε ως υπεύθυνο τύπου να τον πλασάρω ως "αριστερά", θα τα κατάφερνα χωρίς να αλλάξει τίποτα από την πολιτική του και χωρίς κανένας να μπορεί να μου πει κάτι.
Τι είναι αυτό το γαμημένο "αριστερά" τελικά;
Το bold σχεδόν υπονοείς ότι υπάρχει μία έννοια "αριστερά" που είναι η πραγματική "ουσία" του όρου και υπάρχει ανεξάρτητα από τα υποκείμενα που την ασπάζονται, αντί να διαμορφώνεται και να ορίζεται απο αυτά.

μαρξιστικός πλατωνισμός? :102:

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25336
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 03 Ιούλ 2019, 19:16

Για να μην μπερδεύεσαι. Ποιοι κυβερνάνε απο τον Ιανουάριο του 2015;
Αυτο ειναι Αριστερά

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 07 Απρ 2020, 00:23

Το ΠΑΣΟΚ ήταν αριστερά;
ΤΟ ΔΗΚΚΙ ήταν αριστερά;

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 22 Ιουν 2020, 05:14

Είσαστε όλοι σας μπερδεμένοι.
Αριστερά είναι αυτοί που κυβέρνησαν εφαρμόζοντας ακροδεξιές πρακτικές, για να δείξουν το πόσο κακός είναι ο φασισμός Και κοίταξαν την προσωπική τους οικονόμα για να δείξουν το πόσο σκληρός και απάνθρωπος είναι ο Καπιταλισμός.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 22 Ιουν 2020, 05:20

Γραφικός έγραψε:
02 Ιούλ 2019, 02:13
Δεδομένου ότι κι η κουτσή Μαρία δηλώνει αριστερή τη σήμερον ημέρα έχω να κάνω την εξής απλή ερώτηση: Τι είναι αριστερά; Κομμουνισμός είναι ένα πράγμα, σοσιαλισμός ένα άλλο, αναρχισμός ένα τρίτο. Κάθε κίνημα έχει τη ροή του, την ιστορία του, τους διανοητές του. Όταν ο Σημίτης μας έβαλε στο ευρώ, μπορούσαμε να ανατρέξουμε σε πηγές και να του πούμε "bro, μη λες ότι είσαι σοσιαλιστής, να τι είναι σοσιαλισμός, εσύ δεν έχεις καμία σχέση και τράβα και γαμήσου". Δεν θα μπορούσε να απαντήσει κάτι. Αριστερά όμως έτσι γενικά; Υπάρχει κάποιο ίχνος της; Σημαίνει κάτι αυτή η καραμέλα; Έχω την εντύπωση ότι αν ο Κούλης με προσλάμβανε ως υπεύθυνο τύπου να τον πλασάρω ως "αριστερά", θα τα κατάφερνα χωρίς να αλλάξει τίποτα από την πολιτική του και χωρίς κανένας να μπορεί να μου πει κάτι.
Τι είναι αυτό το γαμημένο "αριστερά" τελικά;
Το γαμημένο "αριστερά" = Απάτη !
Γίνεσαι γραφικός με αυτές τις απορίες ! :102:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 22 Ιουν 2020, 05:56

Αριστερό είναι ό,τι βγάζει τους δεξιούς από τα ρούχα τους.

Οτιδήποτε ανθρώπινο με άλλα λόγια.

Κρίνοντας από τα σιχαμένα σχόλια πιο πάνω, δεν μπορώ να πω πως μου έλειψε η ακροδεξιά σας τρύπα.
Καλή συνέχεια στην μιζέρια σας.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Πώς ορίζεται η αριστερά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 22 Ιουν 2020, 06:48

Αριστερά είναι ένα παραμύθι που πουλάει μια είδους πολιτοκοθρησευτικης αίρεσης για ένα κόσμο μαγικό. Αλλά μέχρι να φθάσουμε εκεί οι ποιμενάρχες θα έχουν μια καλή και άνετη ζωή και οι υπόλοιποι θα δουλεύουν για το κράτος με άθλιο επίπεδο διαβίωσης. Αν διαμαρτύρηθεις τότε σε σκοτώνουν η αν είσαι τυχερός σε στέλνουν φυλακή για μεγάλο χρονικό διάστημα. Εκλογές και τέτοια δεν υπάρχουν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών