Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 14 Σεπ 2019, 14:05

Στα κοινωνικά είμαι φιλελεύθερος. Πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος πρέπει να ζει τη ζωή του όπως τη θέλει. Π.χ. αν κάποιος θέλει να είναι ομοφυλόφιλος ας είναι. Θα θεωρούσα βάρβαρο να του κάνουμε τη ζωή του δύσκολη για τις προσωπικές του επιλογές από τη στιγμή που αυτές δεν μας επηρεάζουν αρνητικά με κανένα τρόπο.

Στα οικονομικά δεν έχω ξεκάθαρη θέση. Από μικρός διάβαζα βιβλία ποικίλης ύλης εκτός από οικονομικά. Τι είναι καλύτερο για τους ανθρώπους; Ο καπιταλισμός ή ο σοσιαλισμός; Δεν είμαι σίγουρος. Κατά καιρούς παίρνω θέση υπέρ της μιας ή της άλλης πλευράς. Βέβαια μπορώ ν' αναγνωρίσω ένα ξεκάθαρο μοτίβο, ο κόσμος ευημερεί στις καπιταλιστικές οικονομίες και δυστυχεί στις σοσιαλιστικές.

Είμαι εθνικόφρων αλλά η πίστη μου στον Εθνικισμό δοκιμάζεται και συχνά έχω εσωτερικές συγκρούσεις. Φυλετιστής είμαι σίγουρα περισσότερο από Εθνικιστής. Το ανθρώπινο είδος πιστεύω ότι είναι το σημαντικότερο στον πλανήτη και ως εκ τούτου θα ήθελα να διατηρηθεί η ποικιλομορφία του.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6763
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 14 Σεπ 2019, 14:10

Σε ποιά φυλή πιστεύεις δλδ;

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 14 Σεπ 2019, 14:14

Υπερ βγες απο το προφιλ του Γαταρου :003:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Σεπ 2019, 14:16

Ανήκεις στον πατριωτικό σύριζα.

Μοιάζει με σύντομο ανέκδοτο αλλά μπορεί να εκληφθεί και ως μία κοινωνικοπολιτική μετάλλαξη που συμβάλλει τρόπον τινά στη διατήρηση του είδους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Σεπ 2019, 14:17

Ξεκάθαρα ΠΑΣΟΚ, τύπε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 14 Σεπ 2019, 14:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Σεπ 2019, 14:16
Ανήκεις στον πατριωτικό σύριζα.

Μοιάζει με σύντομο ανέκδοτο αλλά μπορεί να εκληφθεί και ως μία κοινωνικοπολιτική μετάλλαξη που συμβάλλει τρόπον τινά στη διατήρηση του είδους.
παλαιο πασοκ ορθοδοξο :003:

αν και οι παλαιοπασοκοι ειναι και λιγο συντηριτικοι στα κοινωνικα

βλεπε κυριακος διακογιαννης
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 14 Σεπ 2019, 14:25

Parrot έγραψε:
14 Σεπ 2019, 14:10
Σε ποιά φυλή πιστεύεις δλδ;
Σε όλες. Θα είναι κρίμα να εξαφανιστεί κάποια φυλή. Από μικρός θυμάμαι ότι δινόταν ένας αγώνας για τη διάσωση της καρέτα - καρέτα. Δεν θεωρώ ότι η χελώνα είναι σημαντικότερο είδος από τον άνθρωπο κι αν είναι σημαντική η διατήρηση της ποικιλομορφίας της χελώνας τότε η διατήρηση της ποικιλομορφίας του ανθρωπίνου είδους είναι πολύ σημαντικότερη.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 14 Σεπ 2019, 14:27

Μέχρι στιγμής λέτε πασοκ και συριζα. Χρυσή Αυγή δεν παίζει; Πάντως είμαι άθεος και σύμφωνα με τον Μιχαλολιάκο ένας άθεος δεν θα μπορούσε να είναι Εθνικιστής. Εγώ βέβαια διαφωνώ και μάλιστα πιστεύω ότι περισσότερο ισχύει το αντίθετο. Πώς θα μπορούσε να είναι συνειδητός Εθνικιστής ένας θρησκευόμενος; Η θρησκεία έχει οικουμενικό χαρακτήρα.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 14 Σεπ 2019, 14:28

Συριζαυγίτης
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 14 Σεπ 2019, 14:32

Mε κλειστά σύνορα θα πίστευα στο κέντρο.
Γιά κλειστά σύνορα θα γινόμουν και σταλινοεύζωνας
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 14 Σεπ 2019, 14:32

Γάταρος έγραψε:
14 Σεπ 2019, 14:05
Στα κοινωνικά είμαι φιλελεύθερος. Πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος πρέπει να ζει τη ζωή του όπως τη θέλει. Π.χ. αν κάποιος θέλει να είναι ομοφυλόφιλος ας είναι. Θα θεωρούσα βάρβαρο να του κάνουμε τη ζωή του δύσκολη για τις προσωπικές του επιλογές από τη στιγμή που αυτές δεν μας επηρεάζουν αρνητικά με κανένα τρόπο.

Στα οικονομικά δεν έχω ξεκάθαρη θέση. Από μικρός διάβαζα βιβλία ποικίλης ύλης εκτός από οικονομικά. Τι είναι καλύτερο για τους ανθρώπους; Ο καπιταλισμός ή ο σοσιαλισμός; Δεν είμαι σίγουρος. Κατά καιρούς παίρνω θέση υπέρ της μιας ή της άλλης πλευράς. Βέβαια μπορώ ν' αναγνωρίσω ένα ξεκάθαρο μοτίβο, ο κόσμος ευημερεί στις καπιταλιστικές οικονομίες και δυστυχεί στις σοσιαλιστικές.

Είμαι εθνικόφρων αλλά η πίστη μου στον Εθνικισμό δοκιμάζεται και συχνά έχω εσωτερικές συγκρούσεις. Φυλετιστής είμαι σίγουρα περισσότερο από Εθνικιστής. Το ανθρώπινο είδος πιστεύω ότι είναι το σημαντικότερο στον πλανήτη και ως εκ τούτου θα ήθελα να διατηρηθεί η ποικιλομορφία του.
Καλως ηρθες στην εποχη των χιπστερ γατουλη, το μονο που μενει ειναι να αφησεις μακρυ μουσι οπως και οι χιποστερ.
Με μια προχειρη αναγνωση σε κατατασω εκει γιατι πολυ απλα εισαι ουδετερος και οι αποψεις σου συναδουν με το ρευμα
της εποχης του 21ου αιωνα και κυριως δεν εισαι παλαιολιθικων αντιληψεων.Αρα λοιπον εισαι χιπστερ. :wave:

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7761
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 14 Σεπ 2019, 14:34

Μπίστης έγραψε:
14 Σεπ 2019, 14:32
Mε κλειστά σύνορα θα πίστευα στο κέντρο.
Γιά κλειστά σύνορα θα γινόμουν και σταλινοεύζωνας
Ξέχασα να πω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα του ελληνικού λαού θεωρώ ότι είναι τ' ανοιχτά σύνορα.
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 14 Σεπ 2019, 14:35

Γάταρος έγραψε:
14 Σεπ 2019, 14:05

Το ανθρώπινο είδος πιστεύω ότι είναι το σημαντικότερο στον πλανήτη και ως εκ τούτου θα ήθελα να διατηρηθεί η ποικιλομορφία του.
Γάταρος έγραψε:
14 Σεπ 2019, 14:25
Δεν θεωρώ ότι η χελώνα είναι σημαντικότερο είδος από τον άνθρωπο κι αν είναι σημαντική η διατήρηση της ποικιλομορφίας της χελώνας τότε η διατήρηση της ποικιλομορφίας του ανθρωπίνου είδους είναι πολύ σημαντικότερη.
Κάπου έχεις μπλέξει την ιδεολογία σου.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 14 Σεπ 2019, 14:36

Γάταρος έγραψε:
14 Σεπ 2019, 14:34
Μπίστης έγραψε:
14 Σεπ 2019, 14:32
Mε κλειστά σύνορα θα πίστευα στο κέντρο.
Γιά κλειστά σύνορα θα γινόμουν και σταλινοεύζωνας
Ξέχασα να πω ότι το μεγαλύτερο πρόβλημα του ελληνικού λαού θεωρώ ότι είναι τ' ανοιχτά σύνορα.
Και πολλοι χιπστερς το ιδιο πιστευουν δες παραπανω τι σου εγραψα.

Teros
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 20 Ιαν 2019, 20:27

Re: Πού ανήκω πολιτικά - ιδεολογικά;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Teros » 14 Σεπ 2019, 14:37

Γάταρος έγραψε:
14 Σεπ 2019, 14:05
Στα κοινωνικά είμαι φιλελεύθερος. Πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος πρέπει να ζει τη ζωή του όπως τη θέλει. Π.χ. αν κάποιος θέλει να είναι ομοφυλόφιλος ας είναι. Θα θεωρούσα βάρβαρο να του κάνουμε τη ζωή του δύσκολη για τις προσωπικές του επιλογές από τη στιγμή που αυτές δεν μας επηρεάζουν αρνητικά με κανένα τρόπο.

Στα οικονομικά δεν έχω ξεκάθαρη θέση. Από μικρός διάβαζα βιβλία ποικίλης ύλης εκτός από οικονομικά. Τι είναι καλύτερο για τους ανθρώπους; Ο καπιταλισμός ή ο σοσιαλισμός; Δεν είμαι σίγουρος. Κατά καιρούς παίρνω θέση υπέρ της μιας ή της άλλης πλευράς. Βέβαια μπορώ ν' αναγνωρίσω ένα ξεκάθαρο μοτίβο, ο κόσμος ευημερεί στις καπιταλιστικές οικονομίες και δυστυχεί στις σοσιαλιστικές.

Είμαι εθνικόφρων αλλά η πίστη μου στον Εθνικισμό δοκιμάζεται και συχνά έχω εσωτερικές συγκρούσεις. Φυλετιστής είμαι σίγουρα περισσότερο από Εθνικιστής. Το ανθρώπινο είδος πιστεύω ότι είναι το σημαντικότερο στον πλανήτη και ως εκ τούτου θα ήθελα να διατηρηθεί η ποικιλομορφία του.
Τι πιστεύεις για τους μετανάστες και τον "γάμο" ομοφυλόφιλων;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών