ακύρωση Richard Stallman

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 20 Σεπ 2019, 00:34

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2019, 15:10
Το Wired τρεις μήνες πριν για το νόμο που καθιστά πλατφόρμες όπως το Craigslist υπεύθυνες για αγγελίες που φιλοξενούν εφόσον αυτές αφορούν θύματα sex traficking:

Εικόνα

Το Wired χθες για την ακύρωση του RMS επειδή τόλμησε να παρατηρήσει πως το να πηγαίνεις με μια πιτσιρίκα θύμα τράφικινγκ (εν αγνοία σου) που έχει διαταχθεί να σου την πέσει (εν αγνοία σου) δεν είναι σεξουαλική επίθεση:

Εικόνα

αυτά ακριβώς είναι τα μιλένιαλ κωλόπαιδα του κώλου.
Στον Ανόν και στη Νάιδα να τα πεις.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42775
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Σεπ 2019, 00:38

sys3x έγραψε:
20 Σεπ 2019, 00:20
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 00:13
klg έγραψε:
20 Σεπ 2019, 00:08
το PC a la SJW στην Αμερική είναι η επιτομή της Ιερής Αγελάδας.
Συντονιστείτε όμως γιατί ο φος λέει άλλα, ότι νικάει-κερδάει-γαμάει το anti-PC και θα μας τα κάνει όλα αυτά και του χρόνου.
Ο Φος και όλοι οι άνθρωποι με μισό δράμι μυαλό σε λένε ότι το σιγοντάρισμα σε και αυτούσια αυτή η μαλακία που σας βαράει όλους τους σνοουφλεηκάδες έχει γιγαντώσει κυριολεκτικά την δημοτικότητα του ντραμπφ, η απάντηση σε όλα δεν είναι η πιούρ ιδεολογική ηλιθιότητα ξέρεις, υπάρχουν και άλλοι τρόποι.
Αλλά για να σου απαντήσω κι σε αυτό, εγώ δεν το πιστεύω ότι έχει γιγαντώσει τίποτα. Η οικονομία είναι η αιτία, τα υπόλοιπα είναι για να φουντώνουν τα πάθη.
Επιπλέον όποιος έχει ένα τέταρτο δράμι μυαλο καταλαβαίνει πόσο μακριά είμαι από αυτό το κίνημα. Π.χ. δεν είμαι ρελατιβιστής, δεν πιστεύω ότι οι πολιτισμοί είναι ίσοι και η πρόοδος ανύπαρκτη έννοια. Δεν πιστεύω ότι υπάρχει cultural appropriation. Αλλά τίποτα από αυτά δεν με "σπρώχνει" να λιθοβολώ τις κοπέλες που εκθέτουν τους πορνόγερους. Ξέρω να διαχωρίζω τη μία κατάσταση από την άλλη.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 20 Σεπ 2019, 01:14

This is someone who is respected far and wide by the technology community.

> What’s more, somehow Richard Stallman decided it was appropriate

Have you considered the possibility that such a widely respected, intelligent, and experienced individual might actually be the one correct here?

I find your criticisms sloppy and flawed. It is immediately apparent that you have completely misinterpreted his statement. No serious scholar would make the statement you make here: that the phrase sexual assault is precise and meaningful, as opposed to harmfully broad, which is the point Stallman makes here.

I was under the impression that Robotics required some study of logic, but perhaps that has been replaced at MIT with practice in petty office politics at the expense of your colleagues.

Your bad faith interpretation of his factually correct statement will only earn you the ill will such hostile actions deserve.
Με άλλα λόγια ευγενικά σας λέω ότι είσαστε και πολύ καριόλα
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 20 Σεπ 2019, 01:21

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
19 Σεπ 2019, 15:15
Πήγε αυτός τώρα να υπερασπιστεί ουσιαστικά έναν κωλογερα που ήρθε σε επαφή με έναν εγκληματία που έκανε τραφινκινγκ κοριτσάκια για να γαμησει. Νταξει, ο τύπος ότι κι αν είναι και ότι αν έχει κάνει για το ελεύθερο διαδίκτυο κλπ, απλά είναι μαλακας και καλώς τον κράζουν. Από εκεί και πέρα ας μην απολυθεί, απλά είναι παπαρας, όπως και όποιος υποστηρίζει τραμπ για όποιον λόγο. Για τόσο μαλακα παντως τον σταλμαν δεν τον κόβω.
Όταν ήρθε εδώ πριν καμιά δεκαριά χρόνια και βγήκε παρέα με της Ε.ΕΛΛΑΚ όλοι λέγαν τι γαμάτο άτομο είναι. Αρκετοί ήταν φίλοι μου και τους εμπιστεύομαι. Το να κάνει κάποιος προβοκατόρικες δηλώσεις καταλαβαίνω ότι χαλάει τη σούπα. Αν η σούπα είναι αρκετή για να καθοδηγεί προσωπικότητες και νοοτροπίες και στάσεις και συμπεριφορές είναι λυπηρό γιατί παραπέμπει σε μεσαιωνικού χαρακτήρα όχλους. Τι είπε ρε το άτομο για να τον κρίνεις έτσι αβίαστα ότι είναι μαλάκας;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15811
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 20 Σεπ 2019, 01:23

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2019, 17:29
τι εννοείς "λέει ΚΑΤΙ".

Σας έχω πάρει τα moon cups.
:smt005::wave:
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 20 Σεπ 2019, 01:41

foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2019, 19:56
enaon έγραψε:
19 Σεπ 2019, 19:49
Μπήκε και ο πυρήνας πέρυσι, δεν είναι παπαρία ό,τι και να λέμε πλέον.
αυτό είναι η καλύτερη απόδειξη ότι ο πυρήνας είναι μια φούσκα. Όλοι αυτοί οι αλητάμπουρες ξεσπιτώνουν οικογένειες με τις σταρταπ τους αλλά καίγονται πάρα πολύ να δείξουν ότι είναι "οι καλοί" και οι ηθικά ανώτεροι από τις οικογένειες που ξεσπιτώνουν, επειδή υποστηρίζουν το δικαίωμα να φοράς μπουρκίνι.
Δεν ξέρω γιατί αλλά έκανα συνειρμό με κάποιον που ήταν συντονιστής σε κάποιο παλιό φόρουμ και με υστερικές κραυγές έλεγε πως πρέπει να απολυθεί ένας οδηγός λεωφορείου επειδή επιχείρησε να κατεβάσει επιβάτη που μπήκε μέσα με το σκύλο του. Προφανώς ο οδηγός είχε άγνοια του νόμου (αν θυμάμαι καλά ήταν νόμιμο να μπει με το σκύλο ο τύπος. Του είχε και φίμωτρο. Δεν θυμάμαι). Το σχόλιό μου (εντάξει μπινελίκι γαμωσταυρέ ήταν) είχε να κάνει με την αξίωσή του για απόλυση του ανθρώπου. να γαμηθεί δηλαδή μία οικογένεια για να γουστάρει ένας παπάρας καράβλαχος και να εκτονώσει την υποτιθέμενη δίκαιη οργή του. Κι αυτά τα δίποδα κουράδια θεωρούνται νόμιμοι πολίτες. Μόνο τους φυσικούς φονιάδες μάθαμε να βλέπουμε και να τους θεωρούμε αξιόποινους.
Τα άλλα τα δίποδα που εκφράζουν ένστικτα (ναι ένστικτα. 'Έτσι γεννηθήκανε ρε) καταστροφής ανθρώπων και οικογενειών τους θεωρούμε ότι είναι μέσα στα πλαίσια και όλα ΟΚ.
Τραμπ στον κώλο τους λοιπόν.
Ωχ μωρέ μαλάκα κι εσύ. Το γαμάς τώρα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 20 Σεπ 2019, 01:46

Stalker έγραψε:
19 Σεπ 2019, 20:18
foscilis έγραψε:
19 Σεπ 2019, 20:00
Stalker έγραψε:
19 Σεπ 2019, 19:58
Εγώ διάβασα αυτό που έγραψε και ο klg στην αρχή, ότι πέρα από τις ανεκδιήγητες βλακείες που έγραφε δημόσια απολάμβανε ασυλίας να παρενοχλεί σεξουαλικά ό,τι υφιστάμενη περνούσε από το χέρι του. Παρενόχληση τύπου κλειδώνομαι στο μπάνιο μέχρι να φύγει γιατί πιάνει όπου βρει, όχι με κοίταξε στραβά και χαλάστηκα, και ασυλία τύπου τον καταγγείλαμε στο πανεπιστήμιο και δεν έγινε τίποτα, όχι το γράψαμε στα σόσιαλ κάτι χρόνια μετά. Αυτοί όλοι ψεύτες στην υπηρεσία της πολιτικής ορθότητας και του κλειδωμένου λογισμικού είναι;
Όχι, είναι μόνο ψεύτες στην υπηρεσία της πολιτικής ορθότητας. Και κομμάτι μιας εξαιρετικά ηλίθιας μαζικής υστερίας.
Η μόνη μαζική υστερία που βλέπω είναι λινουξάκιδες να κυκλώνουν τις άμαξες γύρω από έναν - αν κατάλαβα καλά - γραφικό has-been με για τον οποίον όσα λέγονται μυστηριωδώς ταιριάζουν ακριβώς με την περσόνα που χρόνια προβάλλει.

Ίδωμεν υποθέτω, δεν είναι ότι θα σταματήσει να μιλάει επειδή παραιτήθηκε από MIT/FSF, τώρα αρχίζει το καλό.
Που το είδες ρε φίλε; Να πάω κι εγώ να δώσω συμμετοχή!
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24503
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Σεπ 2019, 08:53

Χαοτικός έγραψε:
20 Σεπ 2019, 01:21
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
19 Σεπ 2019, 15:15
Πήγε αυτός τώρα να υπερασπιστεί ουσιαστικά έναν κωλογερα που ήρθε σε επαφή με έναν εγκληματία που έκανε τραφινκινγκ κοριτσάκια για να γαμησει. Νταξει, ο τύπος ότι κι αν είναι και ότι αν έχει κάνει για το ελεύθερο διαδίκτυο κλπ, απλά είναι μαλακας και καλώς τον κράζουν. Από εκεί και πέρα ας μην απολυθεί, απλά είναι παπαρας, όπως και όποιος υποστηρίζει τραμπ για όποιον λόγο. Για τόσο μαλακα παντως τον σταλμαν δεν τον κόβω.


Όταν ήρθε εδώ πριν καμιά δεκαριά χρόνια και βγήκε παρέα με της Ε.ΕΛΛΑΚ όλοι λέγαν τι γαμάτο άτομο είναι. Αρκετοί ήταν φίλοι μου και τους εμπιστεύομαι. Το να κάνει κάποιος προβοκατόρικες δηλώσεις καταλαβαίνω ότι χαλάει τη σούπα. Αν η σούπα είναι αρκετή για να καθοδηγεί προσωπικότητες και νοοτροπίες και στάσεις και συμπεριφορές είναι λυπηρό γιατί παραπέμπει σε μεσαιωνικού χαρακτήρα όχλους. Τι είπε ρε το άτομο για να τον κρίνεις έτσι αβίαστα ότι είναι μαλάκας;
Δεν είναι προβοκατορικη η δήλωση που έκανε.

Απλά δε διέπεται από την υστερία του κυνηγιού μαγισσών στο οποίο έχει επιδοθεί το υψηλού εισοδήματος κομμάτι της αμερικανικής αριστεράς προκειμένου να νοηματοδοτησει την αλητεία του.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 20 Σεπ 2019, 09:13

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 00:26
Η ουσία είναι ότι είναι γιγάντια, tremendous, πιο yuge από την PC κουλτούρα.
Οπότε η τελευταία σίγουρα δεν είναι ιερή αγελάδα.
Στο κομμάτι της Αμερικής που ασχολείται με τεχνολογία, San Francisco/Bay Area, Seattle etc είναι σε extreme βαθμό και σε άλλες μεγάλεις πόλεις υπάρχει έντονα αλλά ίσως σε κάπως μικρότερο βαθμό. Στην Αμερική πιστεύουν ότι επειδή κάνεις identify σαν άφυλη εξωγήϊνη πυγολαμπίδα, πρέπει να σε κάνουμε respect σαν προγραμματιστή, αλλιώς νικάει η πατριαρχία.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 20 Σεπ 2019, 09:16

Θυμάμαι ένα σκηνικό σε PyCon οπου μια καργιόλα φωτογράφισε και έκανε dox στο twitter δύο τύπους, γιατί τόλμησαν να κάνουν μεταξύ τους αστεία με πούτσες. Apparently αυτό εμποδίζει τα μικρά κορίτσα με τον ασχοληθούν με την Python. Go figure. Προφανώς μετά τους απέλυσαν από τις εταιρείες όπου δούλευαν (!!)
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 20 Σεπ 2019, 09:47

1.Καλοσοριζω τον Φοσιλι στο Τραμπικο στρατοπεδο.
2.Ψοφο στις καρχιες και στους πουστηδοι φιλες τους.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24503
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Σεπ 2019, 10:00

Δεν είμαι ακριβώς στο τραμπικό στρατόπεδο γιατί διαφωνώ με τις πολιτικές του στα υψηλά ζητήματα. Απλώς συνειδητοποιώ ότι αν το άλλο στρατόπεδο παρουσιάζει τον Στάλμαν ως... υπερασπιστή παιδόφιλων βιαστών με μανία να τρομοκρατεί γυναίκες, φαντάσου τι ψέματα έχουν πει για τον Τραμπ και φαντάσου πόσο λύσσαξαν που το "grab 'em by the pussy" του *έδωσε* ψήφους αντί να του στερήσει.

Να προσθέσω επίσης ότι στο μπλογκ του Στάλμαν είχα διαβάσει το ποστ που υποστήριζε τον φράχτη του Ισραήλ στα κατεχόμενα, με τη λογική ότι "good fences make good neighboors". Είχα βρει αυτή τη συλλογιστική απερίγραπτα ηλίθια στο συγκεκριμένο θέμα και γενικά κατάλαβα ότι ο τύπος είναι λίγο περίεργος. Αλλά το ότι διαφωνώ κάθετα και οριζόνται και σε μετα-επίπεδο με τη μαλακία που έγραψε δε μου δίνει το δικαίωμα να βγω και να απαιτήσω να διαγραφεί από παντού επειδή με κάνει να αισθάνομαι ανεπιθύμητος και βιώνω τη διαφωνία μας σαν απερίγραπτα καταπιεστική βία.

Διότι δεν είμαι ένα κακομαθημένο φασιστικό αρχιδάκι που προπονείται για να γαμήσει τους φτωχούς.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 20 Σεπ 2019, 10:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42775
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Σεπ 2019, 10:02

perseus έγραψε:
20 Σεπ 2019, 09:47
1.Καλοσοριζω τον Φοσιλι στο Τραμπικο στρατοπεδο.
2.Ψοφο στις καρχιες και στους πουστηδοι φιλες τους.
Μαζί με τέτοιους Τιτάνες της διανόησης θα είναι ο φος από δω και πέρα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 20 Σεπ 2019, 10:06

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 10:02
perseus έγραψε:
20 Σεπ 2019, 09:47
1.Καλοσοριζω τον Φοσιλι στο Τραμπικο στρατοπεδο.
2.Ψοφο στις καρχιες και στους πουστηδοι φιλες τους.
Μαζί με τέτοιους Τιτάνες της διανόησης θα είναι ο φος από δω και πέρα.
Εχουμε διαβασει και κανα Τολστοι ,δεν είναι μόνο πουτσες το μυαλο μας .

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24503
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Σεπ 2019, 10:12

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 10:02
perseus έγραψε:
20 Σεπ 2019, 09:47
1.Καλοσοριζω τον Φοσιλι στο Τραμπικο στρατοπεδο.
2.Ψοφο στις καρχιες και στους πουστηδοι φιλες τους.
Μαζί με τέτοιους Τιτάνες της διανόησης θα είναι ο φος από δω και πέρα.
Γλιτώνω δυσάρεστες εκπλήξεις που βιώνει το αντίπαλο στρατόπεδο όμως:

Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών