ακύρωση Richard Stallman

Φιλοσοφία πολιτικής
Dasein
Δημοσιεύσεις: 261
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 08:50

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dasein » 20 Σεπ 2019, 12:13

Δεν έχω καταλάβει Χριστό.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 20 Σεπ 2019, 12:26

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:06
klg έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:00
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 11:27
Δηλαδή μια θα υποβαθμιζετε τη "δίωξη" μια θα την τονιζετε; Δεν πάει έτσι, αν θέλετε να σας πάρουν σοβαρά.
Τι σχέση έχει η δίωξη με το πώς εσύ ερμηνεύεις τη θέση ισχύος; Δεν μπορούσε να κάνει coerce φοιτητριές να του παίρνουν πίπες για βαθμούς ergo δεν είχε θέση ισχύος στο ίδρυμα με την έννοια που έγραψες.
Είπα ότι δεν υφίσταται φίμωση, απλά αποδυνάμωση της θέσης ισχύος του (όχι πλήρως γιατί ακόμα έχει φαν κλαμπ). Γι αυτό ανοίχτηκε το νήμα, επειδή "τον διέγραψαν από παντού". Τώρα λέτε "ε δεν ήταν και πουθενά". You can't have it both ways.
Δεν τεκμηρίωσες πουθενά γιατί ήταν θεσή ισχύος και εγώ σου έγραψα ότι de facto δεν ήταν. Δεν είπα ότι 'δεν ήταν πουθενά', αυτά είναι μαλακίες που βγάζεις από τον κώλο σου για να υποστηρίξεις το strawman argument σου. Ο foscilis είπε ότι η δίωξη γίνεται σε ιδελογικό επίπεδο, που έτσι είναι, δεδομένου ότι ο τύπος ούτε λεφτά έκλεβε από MIT ούτε είχε κάνει κάτι actionable. Ο λόγος που η καργιόλα τον έκραζε, όπως κάναν και άλλες τόσα χρόνια, είναι επειδή είναι περίεργος/creepy, όπου read δεν εκφράζει posh λίμπεραλ ανυσηχίες και ούτε πιστεύει ότι ο αριθμός των genders είναι n! όπου n το μέγεθος της μαλακίας που μας βαράει στο κεφάλι. Ο τύπος δεν έκανε cock-block έρευνα της, δεν τη μείωσε σαν επιστήμονα , δεν είχε βασικά καμια σχέση με αυτήν.

Αρα ναι, η δίωξη έχει καθαρά ιδεολογικό εφαλτήριο και όχι δεν είχε καμια θέση ισχύος σε σχέση με όλους αυτούς που τον κράζανε.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Σεπ 2019, 12:30

klg έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:26
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:06
klg έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:00


Τι σχέση έχει η δίωξη με το πώς εσύ ερμηνεύεις τη θέση ισχύος; Δεν μπορούσε να κάνει coerce φοιτητριές να του παίρνουν πίπες για βαθμούς ergo δεν είχε θέση ισχύος στο ίδρυμα με την έννοια που έγραψες.
Είπα ότι δεν υφίσταται φίμωση, απλά αποδυνάμωση της θέσης ισχύος του (όχι πλήρως γιατί ακόμα έχει φαν κλαμπ). Γι αυτό ανοίχτηκε το νήμα, επειδή "τον διέγραψαν από παντού". Τώρα λέτε "ε δεν ήταν και πουθενά". You can't have it both ways.
Δεν τεκμηρίωσες πουθενά γιατί ήταν θεσή ισχύος και εγώ σου έγραψα ότι de facto δεν ήταν. Δεν είπα ότι 'δεν ήταν πουθενά', αυτά είναι μαλακίες που βγάζεις από τον κώλο σου για να υποστηρίξεις το strawman argument σου. Ο foscilis είπε ότι η δίωξη γίνεται σε ιδελογικό επίπεδο, που έτσι είναι, δεδομένου ότι ο τύπος ούτε λεφτά έκλεβε από MIT ούτε είχε κάνει κάτι actionable. Ο λόγος που η καργιόλα τον έκραζε, όπως κάναν και άλλες τόσα χρόνια, είναι επειδή είναι περίεργος/creepy, όπου read δεν εκφράζει posh λίμπεραλ ανυσηχίες και ούτε πιστεύει ότι ο αριθμός των genders είναι n! όπου n το μέγεθος της μαλακίας που μας βαράει στο κεφάλι. Ο τύπος δεν έκανε cock-block έρευνα της, δεν τη μείωσε σαν επιστήμονα , δεν είχε βασικά καμια σχέση με αυτήν.

Αρα ναι, η δίωξη έχει καθαρά ιδεολογικό εφαλτήριο και όχι δεν είχε καμια θέση ισχύος σε σχέση με όλους αυτούς που τον κράζανε.
Άνθρωπε μου, σε πρακτικό επίπεδο τι ήταν η δίωξη;
Τι ήταν αυτό που έχασε; Γραφτο μήπως το δεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Σεπ 2019, 12:34

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:06
klg έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:00
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 11:27
Δηλαδή μια θα υποβαθμιζετε τη "δίωξη" μια θα την τονιζετε; Δεν πάει έτσι, αν θέλετε να σας πάρουν σοβαρά.
Τι σχέση έχει η δίωξη με το πώς εσύ ερμηνεύεις τη θέση ισχύος; Δεν μπορούσε να κάνει coerce φοιτητριές να του παίρνουν πίπες για βαθμούς ergo δεν είχε θέση ισχύος στο ίδρυμα με την έννοια που έγραψες.
Είπα ότι δεν υφίσταται φίμωση, απλά αποδυνάμωση της θέσης ισχύος του.
να θυμήσουμε ότι ο λόγος που θυμώσατε όλες σας μαζί του ήταν ότι τόλμησε να κάνει cherry picking της ορολογίας αντί να εστιάσει στην ουσία.

Η ουσία είναι ότι ένα μάτσο βιόλες, δικηγόροι και μαρκετατζήδες πέταξαν ένα άτομο με τεράστια συνεισφορά έξω από πανεπιστήμιο και κίνημα (και επιπλέον έχουν επιδοθεί εδώ και λίγες μέρες σε μια εξωφρενική δολοφονία χαρακτήρα και σε ένα εξωφρενικό ξαναγράψιμο της ιστορίας ώστε να υποβαθμίζεται η συνεισφορά του), και το έκαναν αυτό με ψευδείς ισχυρισμούς και διαστρεβλώσεις που εξόργισαν ένα φανατισμένο όχλο από μελλοντικά και τωρινά εταιρικά καθίκια του κερατά (όχι ότι αν ήταν αληθινοί οι ισχυρισμοί θα άλλαζε το πόσο καθίκια είναι). Που θεωρούν επιπλέον ότι "θέση ισχύος" είναι να μην έχεις μουνί ή καφέ δέρμα ενώ εκπροσωπούν οι ίδιοι ένα κατεστημένο εκατοντάδων δισεκατομμυρίων δολλαρίων που ξέρει μέχρι και τι ώρα έχεσε ο εξάχρονος γιος μου χθες.

Τώρα αν εσύ δε θεωρείς φίμωση την απομάκρυνση κάποιου από την εργασία του με ρητό σκοπό την τιμωρία του για έκφραση άποψης, θα χαρώ πάρα πολύ μαλάκα μου να μάθω ότι το αφεντικό σου είναι γνωστός μου και ότι μπορώ να αποδυναμώσω τη θέση ισχύος σου.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Σεπ 2019, 12:41

foscilis έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:34
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:06
klg έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:00


Τι σχέση έχει η δίωξη με το πώς εσύ ερμηνεύεις τη θέση ισχύος; Δεν μπορούσε να κάνει coerce φοιτητριές να του παίρνουν πίπες για βαθμούς ergo δεν είχε θέση ισχύος στο ίδρυμα με την έννοια που έγραψες.
Είπα ότι δεν υφίσταται φίμωση, απλά αποδυνάμωση της θέσης ισχύος του.
να θυμήσουμε ότι ο λόγος που θυμώσατε όλες σας μαζί του ήταν ότι τόλμησε να κάνει cherry picking της ορολογίας αντί να εστιάσει στην ουσία.

Η ουσία είναι ότι ένα μάτσο βιόλες, δικηγόροι και μαρκετατζήδες πέταξαν ένα άτομο με τεράστια συνεισφορά έξω από πανεπιστήμιο και κίνημα (και επιπλέον έχουν επιδοθεί εδώ και λίγες μέρες σε μια εξωφρενική δολοφονία χαρακτήρα και σε ένα εξωφρενικό ξαναγράψιμο της ιστορίας ώστε να υποβαθμίζεται η συνεισφορά του), και το έκαναν αυτό με ψευδείς ισχυρισμούς που εξόργισαν ένα φανατισμένο όχλο από μελλοντικά και τωρινά εταιρικά καθίκια του κερατά.

Τώρα αν εσύ δε θεωρείς φίμωση την απομάκρυνση κάποιου από την εργασία του με ρητό σκοπό την τιμωρία του για έκφραση άποψης, θα χαρώ πάρα πολύ μαλάκα μου να μάθω ότι το αφεντικό σου είναι γνωστός μου και ότι μπορώ να αποδυναμώσω τη θέση ισχύος σου.
Ξέρεις πολύ καλά ότι αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα και ότι αποκαλύφθηκαν και άλλα.

Το ότι με απειλείς από θέση ισχύος δεν με εκπλήσσει, αυτή είναι όλη η πλευρά σας. Χουντόγεροι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 20 Σεπ 2019, 12:42

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 10:23
foscilis έγραψε:
20 Σεπ 2019, 10:00
Δεν είμαι ακριβώς στο τραμπικό στρατόπεδο γιατί διαφωνώ με τις πολιτικές του στα υψηλά ζητήματα. Απλώς συνειδητοποιώ ότι αν το άλλο στρατόπεδο παρουσιάζει τον Στάλμαν ως... υπερασπιστή παιδόφιλων βιαστών με μανία να τρομοκρατεί γυναίκες, φαντάσου τι ψέματα έχουν πει για τον Τραμπ και φαντάσου πόσο λύσσαξαν που το "grab 'em by the pussy" του *έδωσε* ψήφους αντί να του στερήσει.

Να προσθέσω επίσης ότι στο μπλογκ του Στάλμαν είχα διαβάσει το ποστ που υποστήριζε τον φράχτη του Ισραήλ στα κατεχόμενα, με τη λογική ότι "good fences make good neighboors". Είχα βρει αυτή τη συλλογιστική απερίγραπτα ηλίθια στο συγκεκριμένο θέμα και γενικά κατάλαβα ότι ο τύπος είναι λίγο περίεργος. Αλλά το ότι διαφωνώ κάθετα και οριζόνται και σε μετα-επίπεδο με τη μαλακία που έγραψε δε μου δίνει το δικαίωμα να βγω και να απαιτήσω να διαγραφεί από παντού επειδή με κάνει να αισθάνομαι ανεπιθύμητος και βιώνω τη διαφωνία μας σαν απερίγραπτα καταπιεστική βία.

Διότι δεν είμαι ένα κακομαθημένο φασιστικό αρχιδάκι που προπονείται για να γαμήσει τους φτωχούς.
Πίστεψε στον εαυτό σου και μπορείς να απαιτήσεις οτιδήποτε. Πάντως αν κάποια στιγμή κάτσεις και σκεφτείς ότι αυτό που σε έβγαλε τελικά από τα ρούχα σου ήταν η απώλεια καρέκλας ενός σεβασμιου γέρου με ένα μίνι στρατό φανατικών οπαδών, ίσως μπορέσεις να παραδεχτείς ότι με αυτόν ταυτίζεσαι και όχι με το φτωχό κι αδύναμο όπως προσπαθείς να ξεγελάσεις τον εαυτό σου πιο πολύ και μετά εμάς.

Ε αυτά είναι ρε φίλε έχεις δίκιο.

Αφού ξέρεις και παίζεις στα δάχτυλα το μηχανισο της ταύτισης και εξάγεις συμπεράσμα (ετσι αβίαστα κιόλας) σημαίνει ότι έχεις εντρυφήσει.
Ενημερωτικά, το να πιστεύεις ότι δεν πρέπει να είναι ποινικό αδίκημα το να πηδάς πιτσιρίκι αν το πιτσιρίκι συναινεί, δεν σημαίνει ότι είσαι παιδέρας, ούτε ότι προωθείς την παιδερστία, ούτε ότι δίνεις θάρρος να εκδηλώσουν την όποια τάση τους διάφορα άτομα με προβληματική ψυχοσύνθεση. Εϊναι μία άποψη και τις απόψεις τις σκαρώνουμε πε διάφορες πτυχές του εγκεφάλου, όχι απαραίτητα προσανατολισμένες στον να ελέγχονται από τον κοινωνικό αντίκτυπο.
Επειδή τυγχάνει να μην είμαστε χτεσινοί, να έχουμε άμεση εμπειρία εδώ με τα νουδουλικά και την υποκριτική λειτουργία του εγκεφάλου τους, έχομε κατά συνέπεια την ικανότητα να διακρίνουμε και να καταδεικνύουμε την κάθε καριόλα με όλα τα επίκτητα αλλά και εγγενή χαρακτηριστικά της. Μια χαρά πετυχημένα το είπε ο Φος
ότι μία διαφωνία (που εν τέλει δεν είναι ακριβώς διαφωνία αλλά φασιστικός τρόπος απόρριψης ενεός άλλου διαφορετικού συστήματος σκέψης και παραγωγής ιδεών) βιώνεται ως επίθεση εκ της οποίας μπορείς να αξιώσεις πολεμική άμυνα υπερβαίνοντας τα εσκαμμένα. Ήτοι να πλήξεις επαγγελματικά και κοινωνικά τη ζωή κάποιου άλλου.

Το να δηλώνει ο Φος μόλις πριν ένα ποστ (δυο, τρία... δεν θυμάμαι) ότι τον θεωρεί μαλάκα για μία του ανάρτηση και να λες ότι υπάρχει στρατός άβουλων οπαδών υπονοώντας έμμεσα ότι πιθανά να ανήκει σε αυτόν ο Φος,
τότε εσένα είναι που πρέπει αποδώσουμε φανατισμό και ταύτιση με ένα στρατόπεδο. Σε αυτούς που ο τρόπος σκέψης τους δεν ακολουθεί τη σεβαστική οδο στα επιχειρήματα και στη λογική παρά κάνει ανακυκλωτικές ενέργειες για να επαναφέρει και να διατηρεί μόνο την εντύπωση και να την ανάγει σε επιχείρημα.

https://ia601504.us.archive.org/6/items ... oraios.mp3
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χαοτικός την 20 Σεπ 2019, 12:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 20 Σεπ 2019, 12:44

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:30
Άνθρωπε μου, σε πρακτικό επίπεδο τι ήταν η δίωξη;
Τι ήταν αυτό που έχασε; Γραφτο μήπως το δεις.
Ρε μαλάκα μας δουλεύεις τώρα; Ήταν στο MIT στη θέση που ήταν, δεν χρειάζεται να είναι Dean τη σχολής. Ο τύπος μέχρι το 1998 κυριολεκτικά ζούσε εκεί και ψήφιζε εκεί, μεγάλο κομμάτι της δουλειάς που είχε κάνει για το GNU το είχε κάνει εκεί. Δεν είναι δυνατόν να πετάμε έναν άνθρωπο που είναι literally ένας από τους βασικούς λόγους που μπορούμε να γράφουμε ελεύθερα και ανώνυμα εσύ και εγώ μαλακίες εδώ πέρα, επειδή θίχτηκε μια καργιόλα από ένα σχόλιο που δεν την αφορούσε καν και αποφάσισε να τον κράξει δημοσίως κάπου όπου ο τύπος δεν θα της απαντήσει ποτέ. Ας του έγραφε στο mailing-list, αλλά προφανώς ο σκοπός της δεν ήταν να κάνει constructive διάλογο ήταν να γαμήσει την κακιά Πατριαρχία.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 20 Σεπ 2019, 12:45

Dasein έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:13
Δεν έχω καταλάβει Χριστό.

Ένας φανατικός ρατσιστής οπαδός του Τραμπ δήλωσε πως οι κοπέλες του βιαστή προαγωγού Επστάην ήξεραν τι έκαναν, το οποίο εξόργησε μια νεαρή πολλά υποσχόμενη Αφροαμερικανίδα επιστήμονα η οποία τον κατακεραύνωσε για τον μισογυνισμό και την μισαλλοδοξία του.Οι Νεοφασίστες και οι Νεοναζί του Τραμπ τον υπερασπίζονται διότι τάχαμου πριν δεκαετίες προσέφερε έμπρακτα στο να διαδωθεί η έννοια του ανοιχτού λογισμικού, ενώ στην πραγματικότητα θέλουν να προστατέψουν τον Τραμπ από την διασύνδεση με τον Επστάην, ειδικά τώρα που ο Τραμπ τον δολοφόνησε στη φυλακή. Μέσα σε όλα η νεαρή πολλά υποσχόμενη Αφροαμερικανίδα επιστήμονας έγινε στόχος μιας βίαιας ονλάην επίθεσης από τους ίδιους Νεοναζί, και αναγκάστηκε να κλείσει το μπλογκ της, μαζί με το οποίο χάθηκαν χρόνια γραπτών για την Αφρικανική μουσική και τις φυλετικές διακρίσεις στις ΗΠΑ, κάτι που ασχημαίνει τον Κόσμο μας ανεπανόρθωτα, μα αυτό θέλουν άλλωστε οι Τραμπικοί.


Κάντο μία και σαν αφήγημα του Τουργκένιεφ

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Σεπ 2019, 12:48

Χουργιατς έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:45
Dasein έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:13
Δεν έχω καταλάβει Χριστό.

Ένας φανατικός ρατσιστής οπαδός του Τραμπ δήλωσε πως οι κοπέλες του βιαστή προαγωγού Επστάην ήξεραν τι έκαναν, το οποίο εξόργησε μια νεαρή πολλά υποσχόμενη Αφροαμερικανίδα επιστήμονα η οποία τον κατακεραύνωσε για τον μισογυνισμό και την μισαλλοδοξία του.Οι Νεοφασίστες και οι Νεοναζί του Τραμπ τον υπερασπίζονται διότι τάχαμου πριν δεκαετίες προσέφερε έμπρακτα στο να διαδωθεί η έννοια του ανοιχτού λογισμικού, ενώ στην πραγματικότητα θέλουν να προστατέψουν τον Τραμπ από την διασύνδεση με τον Επστάην, ειδικά τώρα που ο Τραμπ τον δολοφόνησε στη φυλακή. Μέσα σε όλα η νεαρή πολλά υποσχόμενη Αφροαμερικανίδα επιστήμονας έγινε στόχος μιας βίαιας ονλάην επίθεσης από τους ίδιους Νεοναζί, και αναγκάστηκε να κλείσει το μπλογκ της, μαζί με το οποίο χάθηκαν χρόνια γραπτών για την Αφρικανική μουσική και τις φυλετικές διακρίσεις στις ΗΠΑ, κάτι που ασχημαίνει τον Κόσμο μας ανεπανόρθωτα, μα αυτό θέλουν άλλωστε οι Τραμπικοί.
κι όλα αυτά ούτε βδομάδα μετά τη σοκαριστική αποκάλυψη ότι ο Πένυγουαϊζ δεν είναι σύμμαχος του LGBTQI κινήματος μολονότι είχε δώσει αυτήν την εντύπωση στο μέρος 1.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Σεπ 2019, 12:53

klg έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:44
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:30
Άνθρωπε μου, σε πρακτικό επίπεδο τι ήταν η δίωξη;
Τι ήταν αυτό που έχασε; Γραφτο μήπως το δεις.
Ρε μαλάκα μας δουλεύεις τώρα; Ήταν στο MIT στη θέση που ήταν, δεν χρειάζεται να είναι Dean τη σχολής. Ο τύπος μέχρι το 1998 κυριολεκτικά ζούσε εκεί και ψήφιζε εκεί, μεγάλο κομμάτι της δουλειάς που είχε κάνει για το GNU το είχε κάνει εκεί. Δεν είναι δυνατόν να πετάμε έναν άνθρωπο που είναι literally ένας από τους βασικούς λόγους που μπορούμε να γράφουμε ελεύθερα και ανώνυμα εσύ και εγώ μαλακίες εδώ πέρα, επειδή θίχτηκε μια καργιόλα από ένα σχόλιο που δεν την αφορούσε καν και αποφάσισε να τον κράξει δημοσίως κάπου όπου ο τύπος δεν θα της απαντήσει ποτέ. Ας του έγραφε στο mailing-list, αλλά προφανώς ο σκοπός της δεν ήταν να κάνει constructive διάλογο ήταν να γαμήσει την κακιά Πατριαρχία.
Δεν τον "πετάμε", εσύ κι εγώ δεν πετάξαμε κανέναν. Αν το MIT ή το FSF αποφάσιζε ότι δεν ενοχλείται από τέτοιους είδους σχόλια και ότι είναι συμβατά με την κουλτούρα του οργανισμού, ακόμα εκεί θα ήταν. Όπως του έδωσαν άπειρες ευκαιρίες και στο παρελθόν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 20 Σεπ 2019, 13:03

Χουργιατς έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:45
Dasein έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:13
Δεν έχω καταλάβει Χριστό.

Ένας φανατικός ρατσιστής οπαδός του Τραμπ δήλωσε πως οι κοπέλες του βιαστή προαγωγού Επστάην ήξεραν τι έκαναν, το οποίο εξόργησε μια νεαρή πολλά υποσχόμενη Αφροαμερικανίδα επιστήμονα η οποία τον κατακεραύνωσε για τον μισογυνισμό και την μισαλλοδοξία του.Οι Νεοφασίστες και οι Νεοναζί του Τραμπ τον υπερασπίζονται διότι τάχαμου πριν δεκαετίες προσέφερε έμπρακτα στο να διαδωθεί η έννοια του ανοιχτού λογισμικού, ενώ στην πραγματικότητα θέλουν να προστατέψουν τον Τραμπ από την διασύνδεση με τον Επστάην, ειδικά τώρα που ο Τραμπ τον δολοφόνησε στη φυλακή. Μέσα σε όλα η νεαρή πολλά υποσχόμενη Αφροαμερικανίδα επιστήμονας έγινε στόχος μιας βίαιας ονλάην επίθεσης από τους ίδιους Νεοναζί, και αναγκάστηκε να κλείσει το μπλογκ της, μαζί με το οποίο χάθηκαν χρόνια γραπτών για την Αφρικανική μουσική και τις φυλετικές διακρίσεις στις ΗΠΑ, κάτι που ασχημαίνει τον Κόσμο μας ανεπανόρθωτα, μα αυτό θέλουν άλλωστε οι Τραμπικοί.


Κάντο μία και σαν αφήγημα του Τουργκένιεφ
Πλάκα πλάκα ήταν ευχάριστο, σχεδόν ανακουφιστικο που δε χρειάστηκε καταβολή προσπάθειας για τη σύνδεση με τον Τραμπ. Έγινε μόνη της, gotta appreciate.

Thank you guys, very cool!
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29776
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 20 Σεπ 2019, 14:17

Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10308
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 07 Οκτ 2019, 20:44

Joint statement on the GNU Project

A collective of GNU maintainers — October 7, 2019

We, the undersigned GNU maintainers and developers, owe a debt of gratitude to Richard Stallman for his decades of important work in the free software movement. Stallman tirelessly emphasized the importance of computer user freedom and laid the foundation for his vision to become a reality by starting the development of the GNU operating system. For that we are truly grateful.

Yet, we must also acknowledge that Stallman’s behavior over the years has undermined a core value of the GNU project: the empowerment of all computer users. GNU is not fulfilling its mission when the behavior of its leader alienates a large part of those we want to reach out to.

We believe that Richard Stallman cannot represent all of GNU. We think it is now time for GNU maintainers to collectively decide about the organization of the project. The GNU Project we want to build is one that everyone can trust to defend their freedom.

\ Ludovic Courtès (GNU Guix, GNU Guile)

Ricardo Wurmus (GNU Guix, GNU GWL)

Matt Lee (GNU Social)

Andreas Enge (GNU MPC)

Samuel Thibault (GNU Hurd, GNU libc)

Carlos O'Donell (GNU libc)

Andy Wingo (GNU Guile)

Jordi Gutiérrez Hermoso (GNU Octave)

Mark Wielaard (GNU Classpath)

Ian Lance Taylor (GCC, GNU Binutils)

Werner Koch (GnuPG)

Daiki Ueno (GNU gettext, GNU libiconv, GNU libunistring)

Christopher Lemmer Webber (GNU MediaGoblin)

Jan Nieuwenhuizen (GNU Mes, GNU LilyPond)

John Wiegley (GNU Emacs)

Tom Tromey (GCC, GDB)

Jeff Law (GCC, Binutils — not signing on behalf of the GCC Steering Committee)

Han-Wen Nienhuys (GNU LilyPond)

Joshua Gay (GNU and Free Software Speaker)

Ian Jackson (GNU adns, GNU userv)
http://guix.gnu.org/blog/2019/joint-sta ... u-project/
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λίνο Βεντούρα την 07 Οκτ 2019, 21:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12531
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 07 Οκτ 2019, 20:56

foscilis έγραψε:
20 Σεπ 2019, 10:20
foscilis έγραψε:
20 Σεπ 2019, 10:12
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 10:02

Μαζί με τέτοιους Τιτάνες της διανόησης θα είναι ο φος από δω και πέρα.
Γλιτώνω δυσάρεστες εκπλήξεις που βιώνει το αντίπαλο στρατόπεδο όμως:

Εικόνα
sjw mode on/
Όλοι ξέρουμε ότι η κοινότητα των κατά συρροήν δολοφονικών αθάνατων τεράτων από άλλες διαστάσεις διέπεται στην πλειοψηφία της από κατανόηση και ευαισθησία για τα άτομα με μειονοτική ταυτότητα φύλου. Για πόσο καιρό ακόμα θα ανέχεται τον Pennywise να της βγάζει κακό όνομα; Σε τι κόσμο ζούμε αν μια ταινία με θέμα ένα αθάνατο πολυμορφικό τέρας από άλλη διάσταση το οποίο δολοφονεί πεντακόσια άτομα κάθε είκοσι χρόνια για να τραφεί από τις ψυχές τους, ΔΕΝ δίνει τη σημασία που πρέπει στο βίωμα των queer συνανθρώπων μας και στην προαγωγή της αποδοχής τους από το πατριαρχικό κατεστημένο;

Και μια και το έφερε η κουβέντα, ο ηθοποιός που παίζει τον Pennywise είναι όντως δολοφονικό αθάνατο πολυμορφικό τέρας από άλλη διάσταση ή απαλλοτριώνει την κουλτούρα τους κλέβοντας τη θέση από ένα μέλος της συμπαθούς αυτής μειονότητας, όπως έκανε η Σκάρλετ Γιόχανσον με τους τρανς και η Ντακότα Φάνινγκ με τους μουσουλμάνους;
Fun fact , στο βιβλίο το ΙΤ έχει τσιράκια μπουλις ο αρχηγός των οποίων παίρνει πίπες από τους άλλους.

Πράγμα που σημαίνει ότι pennywise did nothing wrong 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14909
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: ακύρωση Richard Stallman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 07 Οκτ 2019, 21:06

klg έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:44
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Σεπ 2019, 12:30
Άνθρωπε μου, σε πρακτικό επίπεδο τι ήταν η δίωξη;
Τι ήταν αυτό που έχασε; Γραφτο μήπως το δεις.
Ρε μαλάκα μας δουλεύεις τώρα; Ήταν στο MIT στη θέση που ήταν, δεν χρειάζεται να είναι Dean τη σχολής. Ο τύπος μέχρι το 1998 κυριολεκτικά ζούσε εκεί και ψήφιζε εκεί, μεγάλο κομμάτι της δουλειάς που είχε κάνει για το GNU το είχε κάνει εκεί. Δεν είναι δυνατόν να πετάμε έναν άνθρωπο που είναι literally ένας από τους βασικούς λόγους που μπορούμε να γράφουμε ελεύθερα και ανώνυμα εσύ και εγώ μαλακίες εδώ πέρα, επειδή θίχτηκε μια καργιόλα από ένα σχόλιο που δεν την αφορούσε καν και αποφάσισε να τον κράξει δημοσίως κάπου όπου ο τύπος δεν θα της απαντήσει ποτέ. Ας του έγραφε στο mailing-list, αλλά προφανώς ο σκοπός της δεν ήταν να κάνει constructive διάλογο ήταν να γαμήσει την κακιά Πατριαρχία.
den ειναι τοσο απλα τα πραγματα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών