είσαι σε ένα δωμάτιο με τον Τζεγκίς Χαν

Φιλοσοφία πολιτικής

Ποιος θα την πληρώσει;

Το κορίτσι
7
37%
Τα έμβρυα
12
63%
 
Σύνολο ψήφων: 19

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12754
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: είσαι σε ένα δωμάτιο με τον Τζεγκίς Χαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 14 Ιούλ 2021, 13:17

Τραβάω την πρίζα από το σέρβερ του φόρουμ

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5656
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: είσαι σε ένα δωμάτιο με τον Τζεγκίς Χαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 14 Ιούλ 2021, 14:59

Καραμελίτσα έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 13:03
Stalker έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 12:59
Καραμελίτσα έγραψε:
14 Ιούλ 2021, 12:48
Αφού είναι ποσοτικό το θέμα στο αρχικό ποστ, θα βάλεις μία συνάρτηση αποτίμησης.

Αν 1 είναι η αποτίμηση μιας ανθρώπινης ζωής, νομίζω ότι η κοινή αντίληψη για το πόσο κακό είναι η ζημιά στα έμβρυα αποδίδεται καλά από το (ν/9)^2, όπου ν οι μήνες του εμβρύου. Για έμβρυο 5 εβδομάδων, βγαίνει 0,018. Άρα τα 50Κ έμβρυα είναι ισοδύναμα με τη σφαγή 888 κοριτσακίων.

Μην αρχίσω να κάνω υπολογισμούς τι κλάσμα της ζωής είναι το κόψιμο ποδιού. Αλλά γενικά 50Κ έμβρυα με 3000-4000 πόδια είναι καλή αναλογία.
Αν δεν ειρωνεύεσαι μιλάμε για next level αυτισμό.

Με την ίδια λογική ένας φόνος μπορεί να αντισταθμιστεί από π.χ. 100.000 κοψίματα δαχτύλου από χαρτί, υποθέτω.

Όχι, στο κόψιμο δακτύλου απο χαρτί, η κοινή αντίληψη περί των ηθών αποδίδει 0 αποτίμηση: 100.000χ0 = 0.
Δεν ξέρω να υπάρχει κοινή αντίληψη που να βγάζει ισοτιμία ανάμεσα σε κομμένα μέλη και απώλεια ζωής, τουλάχιστον έξω από ιντερνετικά echo chambers αυτοαποκαλούμενων rationalists.

Για τον βασιλίσκο του ρόκο τι γνώμη έχεις;
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: είσαι σε ένα δωμάτιο με τον Τζεγκίς Χαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 14 Ιούλ 2021, 15:43

foscilis έγραψε:
17 Ιαν 2020, 13:35
Είσαι σε ένα δωμάτιο με τον Τζεγκίς Χαν, ένα δεκάχρονο κορίτσι και ένα ψυγείο με 50.000 άψογα διατηρημένα έμβρυα 5 εβδομάδων (υποθέτουμε ότι εκτόςο από μηχανή του χρόνου που χρησιμοποίησε ο Τζεγκίς, υπάρχει και η τεχνολογία αυτά τα έμβρυα να ξαναεμφυτευθούν σε μια μήτρα και να γεννηθούν μετά από 8 μήνες).

Ο Τζεγκίς έχει ορεξούλες, πρέπει οπωσδήποτε να ξεσπάσει κάπου τη σαδιστική μανία του οπότε σε βάζει να διαλέξεις: θα κόψει τα πόδια και τα χέρια του κοριτσιού, ή θα βγάλει το ψυγείο με τα έμβρυα από την πρίζα.

Διαλέγεις.
Δεν διαλέγω τπτ, πρόβλημά του του Τζέγκις. Τον κόσμο αυτόν σκατά τον παραλάβαμε και έχουμε την υποχρέωση σκατά να τον παραδώσουμε. Αν έχει αρχίδια ο Τζεγκις να έρθει να κόψει τα δίκα μου ποδάρια ...
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: είσαι σε ένα δωμάτιο με τον Τζεγκίς Χαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Ιούλ 2021, 16:12

Δεν πάει έτσι με τα trolley problems. :)

Στο συγκεκριμένο μπορείς (ο γενικός εσύ) να επιλέξεις ανάμεσα στη σωματική ακεραιότητα μιας κοπέλας και στη "ζωή" 50.000 εμβρύων. Ή το ένα, ή το άλλο. Δε σου δίνει τρίτη δυνατότητα το πρόβλημα. Αν όντως πιστεύεις όπως όλοι οι prolifers ότι τα έμβρυα είναι άτομα με δικαίωμα στη ζωή (εναλλακτικά: αν είχε 50.000 παιδάκια ή ακόμα και 5 παιδάκια αντί για έμβρυα), η επιλογή είναι προφανής, 50.000 ζωές > 1 αναπηρία. Ταυτόχρονα όμως φαίνεται και η γνώμη σου για τις γυναίκες, επειδή το πρόβλημα το σχεδίασα εγώ ακριβώς για να σε ξεσκεπάω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24519
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: είσαι σε ένα δωμάτιο με τον Τζεγκίς Χαν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Ιούλ 2021, 16:13

Βέβαια όντως υπάρχει και η επιλογή "είμαι τρίχρονο, δεν καταλαβαίνω τι σημαίνει trolley problem, δεν είναι αργά να με κάνετε έκτρωση".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών