Οι παλιοί σύντροφοι

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 09 Αύγ 2020, 18:10

Beria έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 11:37
Εγώ έχω μια πραγματική απορία. Πότε ξεκίνησε αυτό το αμόρε μεταξύ ΚΚεδων και αναρχικών;

Το ΚΚΕ είχε πολύ ξεκάθαρη γραμμή απέναντί τους: Είναι μικροαστοί και επικίνδυνοι. Και τους αντιμετώπιζε με ματσούκι και απομόνωση.
Ποτέ δεν είχε δείξει το παραμικρό ενδιαφέρον να στηρίξει καταδικασμένους αναρχικούς· για να μην πάμε στα χρόνια του 79-80, όταν υποκατέστησε αρκετές φορές την αστυνομία και εκκαθάρισε πορείες και καταλήψεις από αναρχικούς (Χημείο, Πολυτεχνείο 80)
Αντίστοιχη ήταν και η σχέση των αναρχικών με το ΚΚΕ. Σχέση μίσους.

Τι συνέβη;
Βρέθηκα πριν λίγα χρόνια σε πορεία μαύρου μπλοκ που φώναζε συνθήματα:
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΕΓΓΟΝΙΑ
ΤΑ ΚΟΝΣΕΡΒΟΚΟΥΤΙΑ ΔΕΝ ΣΚΟΥΡΙΑΣΑΝ ΑΚΟΜΑ

:o
Ρε μαλάκες, το ΚΚΕ και η ΟΠΛΑ καθάρισε περισσότερους αναρχικούς, απ' ότι η μεταξική δικτατορία
Μάλλον όταν "Σταλινοποιήθηκε" κομμάτι (σημαντικό και μάχιμο) των αναρχικών,γύρευε τι σημαίναι τώρα αυτό.Οι Νετσαγιέφσκι τελικά αφήσαμε ένα υπόλοιπο :)
Ήμανε σε πορεία και μίλαγα με την κυρία Μάτσα,πίσω απ`το πανό του ΕΕΚ.Περνάει σύντροφος αναρχοσταλινικός και μου ρίχνει μισή ματιά..Μα με τους Τρότσκες ρε Μήτσο;Άντε να του πω τα ανείπωτα εκείνη την ώρα..
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 09 Αύγ 2020, 18:18

waldorf έγραψε:
09 Αύγ 2020, 18:10
Beria έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 11:37
Εγώ έχω μια πραγματική απορία. Πότε ξεκίνησε αυτό το αμόρε μεταξύ ΚΚεδων και αναρχικών;

Το ΚΚΕ είχε πολύ ξεκάθαρη γραμμή απέναντί τους: Είναι μικροαστοί και επικίνδυνοι. Και τους αντιμετώπιζε με ματσούκι και απομόνωση.
Ποτέ δεν είχε δείξει το παραμικρό ενδιαφέρον να στηρίξει καταδικασμένους αναρχικούς· για να μην πάμε στα χρόνια του 79-80, όταν υποκατέστησε αρκετές φορές την αστυνομία και εκκαθάρισε πορείες και καταλήψεις από αναρχικούς (Χημείο, Πολυτεχνείο 80)
Αντίστοιχη ήταν και η σχέση των αναρχικών με το ΚΚΕ. Σχέση μίσους.

Τι συνέβη;
Βρέθηκα πριν λίγα χρόνια σε πορεία μαύρου μπλοκ που φώναζε συνθήματα:
ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΩΝ ΕΓΓΟΝΙΑ
ΤΑ ΚΟΝΣΕΡΒΟΚΟΥΤΙΑ ΔΕΝ ΣΚΟΥΡΙΑΣΑΝ ΑΚΟΜΑ

:o
Ρε μαλάκες, το ΚΚΕ και η ΟΠΛΑ καθάρισε περισσότερους αναρχικούς, απ' ότι η μεταξική δικτατορία
Μάλλον όταν "Σταλινοποιήθηκε" κομμάτι (σημαντικό και μάχιμο) των αναρχικών,γύρευε τι σημαίναι τώρα αυτό.Οι Νετσαγιέφσκι τελικά αφήσαμε ένα υπόλοιπο :)
Ήμανε σε πορεία και μίλαγα με την κυρία Μάτσα,πίσω απ`το πανό του ΕΕΚ.Περνάει σύντροφος αναρχοσταλινικός και μου ρίχνει μισή ματιά..Μα με τους Τρότσκες ρε Μήτσο;Άντε να του πω τα ανείπωτα εκείνη την ώρα..
ο ΣΥΡΙΖΑ έγινε ΠΑΣΟΚ στην θέση του ΠΑΣΟΚ.
Το ΚΙΝΑΛ οδεύει προς διάλυση.
Τροτσκιστές ,επιπλοποιοί,σαλαμέμποροι,ΚΚΕεσ,ΚΚΕ μλ ,ΜΛ ΚΚΕ, ΕΚΚΕ,ΟΑΚΚΕ, ΜΚΚΕΛ,ΛΚΚΕΜ,ΚΚΕ μπουλκουμέ, χαϊρι δεν έχουν.Βολοδέρνουν σαν την άδικη κατάρα. Καταταχτεί τε στο ΚΚΕ και που ξέρετε; Μια μέρα μπορεί μπορεί να γίνετε βουλευτές .Η ακόμη μπορεί να κάνουμε και επανάσταση.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 09 Αύγ 2020, 18:31

Golden Age έγραψε:
09 Αύγ 2020, 18:02

Σπάνια μπαίνω στο ιντιμίντια. Απλά τότε είχα δικαβάσει (μιλάμε κάπου στο '15(;) ή κάπου εκεί).

Και για το Ρωμανό και για Ηριάνννα - Περικλή και δεν ξέρω κι εγώ για πόσους άλλους. Παλιά, ούτε που ασχολούνταν.

Αυτό που σου λεγα στο ιντιμίντια ήταν για "φιλική στάση" του ΠΑΜΕ προς τους αναρχικούς σε κάτι επεισόδια. Νομίζω είχε αναφερθεί αυτό και απο αναρχικές οργανώσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Για τον Ρωμανό μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση. Η Ηριάννα ήταν ολοφάνερο ότι ήταν αθώα γι'αυτό παρενέβη το ΚΚΕ. Αλλά ναι ,τώρα με τον Κουτσούμπα γενικώς το ΚΚΕ έχει αρχίσει να προσέχει λίγο τις εκφράσεις του , τις δηλώσεις. Παλαιότερα το ΚΚΕ δεν ανακατευόταν γι αυτούς που έπιανε η αστυνομία και ήταν αθώοι.Τώρα εκπλήσσομαι και εγώ. Αν και η Ηριάννα μάλλον δεν είναι αναρχική ,μάλλον απολιτίκ είναι.Αν θυμάμαι καλά είχε σχέση με αναρχικό.Έτσι δεν είναι; Άρχισε και το ΚΚΕ τα επικοινωνιακά τεχνάσματα. Αλλά όχι με τους αναρχικούς , με τους απολιτικ. Προφανώς δεν θα πήγαιναν στο δικαστήριο να διαδηλώσουν υπέρ του Μαζιώτη ή της Πόλας Ρούπα όπως βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ είχαν πάει να υπερασπιστούν κατηγορούμενους της 17Ν.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 09 Αύγ 2020, 18:36

pylothess έγραψε:
09 Αύγ 2020, 18:31
Golden Age έγραψε:
09 Αύγ 2020, 18:02

Σπάνια μπαίνω στο ιντιμίντια. Απλά τότε είχα δικαβάσει (μιλάμε κάπου στο '15(;) ή κάπου εκεί).

Και για το Ρωμανό και για Ηριάνννα - Περικλή και δεν ξέρω κι εγώ για πόσους άλλους. Παλιά, ούτε που ασχολούνταν.

Αυτό που σου λεγα στο ιντιμίντια ήταν για "φιλική στάση" του ΠΑΜΕ προς τους αναρχικούς σε κάτι επεισόδια. Νομίζω είχε αναφερθεί αυτό και απο αναρχικές οργανώσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Για τον Ρωμανό μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση. Η Ηριάννα ήταν ολοφάνερο ότι ήταν αθώα γι'αυτό παρενέβη το ΚΚΕ. Αλλά ναι ,τώρα με τον Κουτσούμπα γενικώς το ΚΚΕ έχει αρχίσει να προσέχει λίγο τις εκφράσεις του , τις δηλώσεις. Παλαιότερα το ΚΚΕ δεν ανακατευόταν γι αυτούς που έπιανε η αστυνομία και ήταν αθώοι.Τώρα εκπλήσσομαι και εγώ. Αν και η Ηριάννα μάλλον δεν είναι αναρχική ,μάλλον απολιτίκ είναι.Αν θυμάμαι καλά είχε σχέση με αναρχικό.Έτσι δεν είναι; Άρχισε και το ΚΚΕ τα επικοινωνιακά τεχνάσματα. Αλλά όχι με τους αναρχικούς , με τους απολιτικ. Προφανώς δεν θα πήγαιναν στο δικαστήριο να διαδηλώσουν υπέρ του Μαζιώτη ή της Πόλας Ρούπα όπως βουλευτές του ΣΥΡΙΖΑ είχαν πάει να υπερασπιστούν κατηγορούμενους της 17Ν.
Τα "ολοφάνερα αθώα" είναι η προπαγάνδα της Αριστεράς. Απλά σιγόνταρε τη γραμμή του αναρχικού χώρου.


πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34321
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 10 Αύγ 2020, 22:43

pylothess έγραψε:
09 Αύγ 2020, 18:31
Για τον Ρωμανό μου είχε κάνει και εμένα εντύπωση.
O Ρωμανός ήταν της οικογένειας Νάσιουτζικ.Οι γόνοι δεν μετράνε μόνο στα "αστικά κόμματα". :8) Υπάρχουν και κουκουέδες βορείων προαστίων.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 10 Αύγ 2020, 22:44

γιατι ποτε το κόμμα είπε οι φυλακισμενοι να μενουν αποκλεισμενοι απο την παιδεια;

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 4989
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 10 Αύγ 2020, 22:46

Fluffy έγραψε:
10 Αύγ 2020, 15:27
Εικόνα
:goodpost:

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Αύγ 2020, 00:01

Fluffy έγραψε:
10 Αύγ 2020, 22:44
γιατι ποτε το κόμμα είπε οι φυλακισμενοι να μενουν αποκλεισμενοι απο την παιδεια;
Δεν είπε το κόμμα κάτι τέτοιο είναι η αλήθεια .Αν θυμάμαι καλά και άλλα κόμματα είχαν ψηφίσει υπέρ του αιτήματος του Ρωμανού. Πάντως είναι η αλήθεια, άσχετο με το θέμα μας, βέβαια, πως από τότε που ανέλαβε Γ.Γ. της Κ.Ε. του Κ.Κ.Ε. ο σφ Δημήτριος Κουτούσμπας ,στις δηλώσεις τύπου που κάνει το κόμμα στα κανάλια αποφεύγει να αναφέρει κάποιες επίμαχες λέξεις όπως ιμπεριαλισμός , σε αντίθεση με τις δηλώσεις που έκανε το κόμμα την περίοδο που γενική γραμματέας ήταν η σφ Αλέκα Παπαρήγα. Fluffy του έχεις παρατηρήσει αυτό; Κανένας άλλος εδώ μέσα το έχει παρατηρήσει αυτό; Δεν ξέρω αν αυτό συνεπάγεται και με μια ευρύτερη αλλαγή προσέγγισης του κόσμου. Δεν γνωρίζω εαν αυτό είναι απλά θέμα τακτικής η θέμα οπορτουνισμού. Δεν γνωρίζω αν σε αυτή την αλλαγή εντάσσεται και αλλαγή προσέγγιση των αναρχικών και της εξωκοινοβουλευτικής αριστεράς.

Fluffy θα ήταν αδιακρισία εκ μέρους να σε ρωτούσα αν είσαι οργανωμένος στο κόμμα ,πιστεύω. Ωστόσο θέλω να σε ρωτήσω κάτι άλλο, θεωρείς αδύνατο ,οργανωμένοι κομμουνιστές ,έξω στον δρόμο,στην γειτονιά ,στον χώρο εργασίας να λένε πράγματα διαφορετικά από αυτά που λένε στην οργάνωση;Η να έχουν την δική τους άποψη που αντιβαίνει πολλές φορές την θέση του κόμματος;

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 11 Αύγ 2020, 01:44

Beria έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 13:24
Ο σαχλός Χριστιανόπουλος είχε γράψει ένα ποίημα που πάει κουτί σε πολλούς εδώ μέσα



οι μεν της καταστάσεως
οι δε της αντιστάσεως

μονάχα οι προθέσεις διαφέρουν
κομπλεξική πουστάρα ο χριστιανόπουλος
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 11 Αύγ 2020, 02:05

Golden Age έγραψε:
09 Αύγ 2020, 18:02
pylothess έγραψε:
09 Αύγ 2020, 17:57
Golden Age έγραψε:
09 Αύγ 2020, 17:44


Ως προς το ιδεολογικό για τον αναρχισμό, ναι. Ως προς τα άλλα, δεν τους αποκαλούν πλέον "προβοκάτορες" κλπ. Συν ότι βγάζουν επιστολές για συμπαράταση σε κρατούμενους τρομοκράτες κλπ.

Τα άλλα για το ΠΑΜΕ στο ιντιμίντια τα είχα διαβάσει απο αναρχικούς. Οι αναρχικοί έκαναν αυτό που κάνουν πάντα στις συγκεντρώσεις της Αριστεράς, συνδικαλιστών κλπ. Απλά το ΠΑΜΕ είχε άλλη στάση απέναντί τους.
Δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του ΚΚΕ απλά με εκπλήσσουν αυτά που λες. Στο indymedia ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει. Δεν μπορούμε να πάρουμε στα σοβαρά το indymedia. Δεν είναι επίσημο όργανο.Αν επιτρέπεται μπαίνεις εσύ στο indymedia ; Φιλική συμβουλή. Μην χαραμίζεις τον καιρό σου άσκοπα. Πάνε για περπάτημα καλύτερα.

Το μόνο που έχει κάνει το ΚΚΕ είναι που ψήφισε στην βουλή να χορηγηθεί εκπαιδευτική άδεια στον Ν.Ρωμανό το οποίο το ψήφισαν και άλλο κόμματα αν θυμάμαι καλά. Επιστολές για κρατούμενους τρομοκράτες από εσένα το μαθαίνω τώρα και εκπλήσσομαι.Έχεις κάτι υπ'όψιν σου ; Μπορείς να μου στείλεις κάποιο link;

Όταν λες για άλλη στάση από το ΠΑΜΕ, δηλαδή αν τώρα επιχειρήσουν αναρχικοί να μπούνε σε πορεία του ΠΑΜΕ δεν θα φάνε ξύλο;Νομίζω μάλλον πως το ΚΚΕ/ΠΑΜΕ μάλλον δεν ασχολείται μαζί τους.
Σπάνια μπαίνω στο ιντιμίντια. Απλά τότε είχα δικαβάσει (μιλάμε κάπου στο '15(;) ή κάπου εκεί).

Και για το Ρωμανό και για Ηριάνννα - Περικλή και δεν ξέρω κι εγώ για πόσους άλλους. Παλιά, ούτε που ασχολούνταν.

Αυτό που σου λεγα στο ιντιμίντια ήταν για "φιλική στάση" του ΠΑΜΕ προς τους αναρχικούς σε κάτι επεισόδια. Νομίζω είχε αναφερθεί αυτό και απο αναρχικές οργανώσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Εγώ έχω φάει ξύλο μέσα στα γραφεία του ΚΚΕ .
Μετά από την σύλληψη μου για καταστροφή κρατικού εγγράφου συγκεκριμένα κοντεψα να τιναξω της εκλογές ,εσκισα το χαρτί αγγελιοφόρου. Δικαστηκα για κακούργημα χωρίς δικηγορο . Κονομησα φυλάκιση με αναστολή . Και αυτά.
Ήμουν τόσο θυμωμένη που με εδειρα ΕΓΩ και εγώ και εγώ . Τέλος πάντων η αποποίηση ευθυνών τους είναι απερίγραπτη..
Δεν ασχολούμαι με τους συγκεκριμένους γέρους τώρα θα φτάνουν τα 65 70. Εγώ δεν σηκωσα το χέρι γιατί γενικά δεν χειροδικω ποτέ .. Δεν τους έβγαινε η πάσα στην ΟΓΕ μάλλον .

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 11 Αύγ 2020, 02:07

Kiki mat έγραψε:
11 Αύγ 2020, 02:05
Golden Age έγραψε:
09 Αύγ 2020, 18:02
pylothess έγραψε:
09 Αύγ 2020, 17:57


Δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του ΚΚΕ απλά με εκπλήσσουν αυτά που λες. Στο indymedia ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει. Δεν μπορούμε να πάρουμε στα σοβαρά το indymedia. Δεν είναι επίσημο όργανο.Αν επιτρέπεται μπαίνεις εσύ στο indymedia ; Φιλική συμβουλή. Μην χαραμίζεις τον καιρό σου άσκοπα. Πάνε για περπάτημα καλύτερα.

Το μόνο που έχει κάνει το ΚΚΕ είναι που ψήφισε στην βουλή να χορηγηθεί εκπαιδευτική άδεια στον Ν.Ρωμανό το οποίο το ψήφισαν και άλλο κόμματα αν θυμάμαι καλά. Επιστολές για κρατούμενους τρομοκράτες από εσένα το μαθαίνω τώρα και εκπλήσσομαι.Έχεις κάτι υπ'όψιν σου ; Μπορείς να μου στείλεις κάποιο link;

Όταν λες για άλλη στάση από το ΠΑΜΕ, δηλαδή αν τώρα επιχειρήσουν αναρχικοί να μπούνε σε πορεία του ΠΑΜΕ δεν θα φάνε ξύλο;Νομίζω μάλλον πως το ΚΚΕ/ΠΑΜΕ μάλλον δεν ασχολείται μαζί τους.
Σπάνια μπαίνω στο ιντιμίντια. Απλά τότε είχα δικαβάσει (μιλάμε κάπου στο '15(;) ή κάπου εκεί).

Και για το Ρωμανό και για Ηριάνννα - Περικλή και δεν ξέρω κι εγώ για πόσους άλλους. Παλιά, ούτε που ασχολούνταν.

Αυτό που σου λεγα στο ιντιμίντια ήταν για "φιλική στάση" του ΠΑΜΕ προς τους αναρχικούς σε κάτι επεισόδια. Νομίζω είχε αναφερθεί αυτό και απο αναρχικές οργανώσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Εγώ έχω φάει ξύλο μέσα στα γραφεία του ΚΚΕ .
Μετά από την σύλληψη μου για καταστροφή κρατικού εγγράφου συγκεκριμένα κοντεψα να τιναξω της εκλογές ,εσκισα το χαρτί αγγελιοφόρου. Δικαστηκα για κακούργημα χωρίς δικηγορο . Κονομησα φυλάκιση με αναστολή . Και αυτά.
Ήμουν τόσο θυμωμένη που με εδειρα ΕΓΩ και εγώ και εγώ . Τέλος πάντων η αποποίηση ευθυνών τους είναι απερίγραπτη..
Δεν ασχολούμαι με τους συγκεκριμένους γέρους τώρα θα φτάνουν τα 65 70. Εγώ δεν σηκωσα το χέρι γιατί γενικά δεν χειροδικω ποτέ .. Δεν τους έβγαινε η πάσα στην ΟΓΕ μάλλον .
Γιατί απλα είμαι ταπεινή.

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 11 Αύγ 2020, 02:19

Εγώ μιλησα και με τους αναρχικούς προσεγγισα διάφορες συλλογικότητες και τους εξηγω δεν ξέρω μία ,πως το λένε δεν ξέρω τίποτα.... Και ότι δεν γουσταρω να ενταχθω εντός εκτός και επί ταύτα . Διότι το νιώθω σαν εξαναγκασμό.

the comet the course the tail

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 11 Αύγ 2020, 03:08

Για τις παλιες αγαπες μη μιλας, στα πιο μεγαλα θελω κανουν πισω .Δεν αντεξαν μαζι και χαθηκαν μακρια, κρυφτηκαν στις σπηλιες χαμενων παραδεισων...

Kiki mat
Δημοσιεύσεις: 1849
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 08:20
Phorum.gr user: Dela

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kiki mat » 11 Αύγ 2020, 03:20

Την ώρα που π ανε να κοιμηθούν
Αναμοχλευουν αγάπη για να βρουν
Τις πουτανες σας ποιοι τις γαμούν;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών