Οι παλιοί σύντροφοι

Φιλοσοφία πολιτικής
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Σεπ 2020, 20:11

Fluffy έγραψε:
27 Αύγ 2020, 22:28
Εικόνα
Fluffy ,εγώ νόμιζα πως ακόμη και το Κομμουνιστικό Κόμμα Τουρκίας τάχθηκε κατά της απόφασης του προέδρου της Τουρκίας κυρίου Ερντογάν να μετατρέψει την Αγία Σοφία από μουσείο που ήταν πρώτα σε Τζαμί.Εσύ τώρα με αυτήν την αφίσα που δημοσιεύσεις ποιο είναι το μήνυμα που θέλεις να μας περάσεις;

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10313
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 03 Σεπ 2020, 20:12

Πως είναι πιο τούρκος κι απ’ τους ίδιους τους Τούρκους
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λίνο Βεντούρα την 03 Σεπ 2020, 20:15, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Σεπ 2020, 20:12

Fluffy έγραψε:
27 Αύγ 2020, 22:28
Εικόνα
Ενστερνίζεσαι μήπως και εσύ την άποψη αυτή;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Σεπ 2020, 20:16

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:12
Πως είναι πιο τούρκος κι απ’ τους ίδιους του Τούρκους
Η πλάκα είναι πως οι Τούρκοι οι κομμουνιστές διαμαρτυρήθηκαν που μετέτρεψε ο Ερντογάν την Αγία Σοφία σε τζαμί.Ο Κεμάλ Ατατούρκ αν και σφαγέας του Μικρασιατικού Ελληνισμού και των Αρμενίων σεβάστηκε την ιστορικότητα του μνημείου. Ο Κεμάλ Ατατούρκ δεν ήταν Χριστιανός αλλά την μετέτρεψε σε μουσείο. Σε ένα άλλο νήμα ένας κομμουνιστής ,δεν θυμάμαι αν ήταν ο Fluffy μου έστειλε Link με την ανακοίνωση του κομμουνιστικού κόμματος της Τουρκίας που είναι αντίθετο με την απόφαση του Ερντογάν. Γι αυτό μου κάνει εντύπωση. Μήπως εδώ ο Fluffy , μας τρολάρει ;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Σεπ 2020, 20:23

Το μαυσωλείο του Λένιν σε ποιον ανήκει; Στα τούβλα και στα σίδερα του;

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10313
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 03 Σεπ 2020, 20:46

pylothess έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:16
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:12
Πως είναι πιο τούρκος κι απ’ τους ίδιους του Τούρκους
Η πλάκα είναι πως οι Τούρκοι οι κομμουνιστές διαμαρτυρήθηκαν που μετέτρεψε ο Ερντογάν την Αγία Σοφία σε τζαμί.Ο Κεμάλ Ατατούρκ αν και σφαγέας του Μικρασιατικού Ελληνισμού και των Αρμενίων σεβάστηκε την ιστορικότητα του μνημείου. Ο Κεμάλ Ατατούρκ δεν ήταν Χριστιανός αλλά την μετέτρεψε σε μουσείο. Σε ένα άλλο νήμα ένας κομμουνιστής ,δεν θυμάμαι αν ήταν ο Fluffy μου έστειλε Link με την ανακοίνωση του κομμουνιστικού κόμματος της Τουρκίας που είναι αντίθετο με την απόφαση του Ερντογάν. Γι αυτό μου κάνει εντύπωση. Μήπως εδώ ο Fluffy , μας τρολάρει ;
Δεν νομίζω πως είναι ο φλούφλυ κοθμόνι. Κατ' αρχάς είναι ταξικός αντίπαλος και μισεί παθολογικά την εργατική τάξη. Απλά βρήκε ωραίον τρόπο να συγκαλύψει τον τουρκικό εθνικισμό του με την προβιά της δήθεν αριστερίλας
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 03 Σεπ 2020, 20:53

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:46
pylothess έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:16
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:12
Πως είναι πιο τούρκος κι απ’ τους ίδιους του Τούρκους
Η πλάκα είναι πως οι Τούρκοι οι κομμουνιστές διαμαρτυρήθηκαν που μετέτρεψε ο Ερντογάν την Αγία Σοφία σε τζαμί.Ο Κεμάλ Ατατούρκ αν και σφαγέας του Μικρασιατικού Ελληνισμού και των Αρμενίων σεβάστηκε την ιστορικότητα του μνημείου. Ο Κεμάλ Ατατούρκ δεν ήταν Χριστιανός αλλά την μετέτρεψε σε μουσείο. Σε ένα άλλο νήμα ένας κομμουνιστής ,δεν θυμάμαι αν ήταν ο Fluffy μου έστειλε Link με την ανακοίνωση του κομμουνιστικού κόμματος της Τουρκίας που είναι αντίθετο με την απόφαση του Ερντογάν. Γι αυτό μου κάνει εντύπωση. Μήπως εδώ ο Fluffy , μας τρολάρει ;
Δεν νομίζω πως είναι ο φλούφλυ κοθμόνι. Κατ' αρχάς είναι ταξικός αντίπαλος και μισεί παθολογικά την εργατική τάξη. Απλά βρήκε ωραίον τρόπο να συγκαλύψει τον τουρκικό εθνικισμό του με την προβιά της δήθεν αριστερίλας
πώς είναι τελικά το σωστό;
κομόθνι;
κοθμόνι;
κοθμόθνι;
κοθμούνι;
κομθούνι;
κομούθνι;
gothμούνι;

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10164
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 03 Σεπ 2020, 21:03

Fluffy έγραψε:
27 Αύγ 2020, 22:28
Εικόνα
Φρου φρου και

Εικόνα

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Σεπ 2020, 23:58

Jolly Roger έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:53
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:46
pylothess έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:16


Η πλάκα είναι πως οι Τούρκοι οι κομμουνιστές διαμαρτυρήθηκαν που μετέτρεψε ο Ερντογάν την Αγία Σοφία σε τζαμί.Ο Κεμάλ Ατατούρκ αν και σφαγέας του Μικρασιατικού Ελληνισμού και των Αρμενίων σεβάστηκε την ιστορικότητα του μνημείου. Ο Κεμάλ Ατατούρκ δεν ήταν Χριστιανός αλλά την μετέτρεψε σε μουσείο. Σε ένα άλλο νήμα ένας κομμουνιστής ,δεν θυμάμαι αν ήταν ο Fluffy μου έστειλε Link με την ανακοίνωση του κομμουνιστικού κόμματος της Τουρκίας που είναι αντίθετο με την απόφαση του Ερντογάν. Γι αυτό μου κάνει εντύπωση. Μήπως εδώ ο Fluffy , μας τρολάρει ;
Δεν νομίζω πως είναι ο φλούφλυ κοθμόνι. Κατ' αρχάς είναι ταξικός αντίπαλος και μισεί παθολογικά την εργατική τάξη. Απλά βρήκε ωραίον τρόπο να συγκαλύψει τον τουρκικό εθνικισμό του με την προβιά της δήθεν αριστερίλας
πώς είναι τελικά το σωστό;
κομόθνι;
κοθμόνι;
κοθμόθνι;
κοθμούνι;
κομθούνι;
κομούθνι;
gothμούνι;
Καλή φάση πρέπει να είναι το gothμούνι.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 04 Σεπ 2020, 00:06

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:46
pylothess έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:16
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:12
Πως είναι πιο τούρκος κι απ’ τους ίδιους του Τούρκους
Η πλάκα είναι πως οι Τούρκοι οι κομμουνιστές διαμαρτυρήθηκαν που μετέτρεψε ο Ερντογάν την Αγία Σοφία σε τζαμί.Ο Κεμάλ Ατατούρκ αν και σφαγέας του Μικρασιατικού Ελληνισμού και των Αρμενίων σεβάστηκε την ιστορικότητα του μνημείου. Ο Κεμάλ Ατατούρκ δεν ήταν Χριστιανός αλλά την μετέτρεψε σε μουσείο. Σε ένα άλλο νήμα ένας κομμουνιστής ,δεν θυμάμαι αν ήταν ο Fluffy μου έστειλε Link με την ανακοίνωση του κομμουνιστικού κόμματος της Τουρκίας που είναι αντίθετο με την απόφαση του Ερντογάν. Γι αυτό μου κάνει εντύπωση. Μήπως εδώ ο Fluffy , μας τρολάρει ;
Δεν νομίζω πως είναι ο φλούφλυ κοθμόνι. Κατ' αρχάς είναι ταξικός αντίπαλος και μισεί παθολογικά την εργατική τάξη. Απλά βρήκε ωραίον τρόπο να συγκαλύψει τον τουρκικό εθνικισμό του με την προβιά της δήθεν αριστερίλας
Να μου επιτρέψεις να ξεφύγω λιγάκι . Έχω έναν προβληματισμό... Αυτή την φορά δεν είναι τρολάρισμα. Οι Κούρδοι παλεύουν εδώ και αιώνες για εθνική ανεξαρτησία . Εθνική ανεξαρτησία δεν σημαίνει απόσχιση εδαφών από την Τουρκία; Το PKK και ο πρώην ηγέτης του ,ο Αμπντουλάχ Οτσαλάν δεν ήταν αριστεροί σοσιαλιστές ,κομμουνιστές κ.τ.λ.; Άραγε τι γνώμη έχει το κομμουνιστικό κόμμα Τουρκίας για το PKK ; Θα υποστήριζε το Κομμουνιστικό Κόμμα Τουρκίας άραγε τον αγώνα του Αριστερού Εργατικού Σοσιαλιστικού PKK για εθνική αποκατάσταση των Κούρδων;

Θα επιστρέψω τώρα σε εμάς εδώ ,στην Ελλάδα. Στην διάρκεια του εμφυλίου ,η 5η ολομέλεια του ΚΚΕ είχε αναγνωρίσει στους Σλαβομεδόνες το δικαίωμα της εθνικής αποκατάστασης. Την θέση αυτήν βέβαια αργότερα την ανακάλεσε το ΚΚΕ και ανεγνώρισε πως ήταν λανθασμένη.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Σεπ 2020, 02:46

pylothess έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 13:02
Fluffy έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 11:46
Beria έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 11:37
Εγώ έχω μια πραγματική απορία. Πότε ξεκίνησε αυτό το αμόρε μεταξύ ΚΚεδων και αναρχικών;

Το ΚΚΕ είχε πολύ ξεκάθαρη γραμμή απέναντί τους: Είναι μικροαστοί και επικίνδυνοι. Και τους αντιμετώπιζε με ματσούκι και απομόνωση.
Ποτέ δεν είχε δείξει το παραμικρό ενδιαφέρον να στηρίξει καταδικασμένους αναρχικούς· για να μην πάμε στα χρόνια του 79-80, όταν υποκατέστησε αρκετές φορές την αστυνομία και εκκαθάρισε πορείες και καταλήψεις από αναρχικούς (Χημείο, Πολυτεχνείο 80)
Αντίστοιχη ήταν και η σχέση των αναρχικών με το ΚΚΕ. Σχέση μίσους.

Τι συνέβη;
Δεν είναι μικροαστοί, έχουν μικροαστικές επιρροές και δρουν σε τακτικό επίπεδο σφαλερό προς τ ο κίνημα. Δεν μπορούμε όμως να αρνηθούμε και σε αυτες τις ομάδες υπάρχουν προβληματισμοί γόνιμοι. Γιατί να δρούμε σπασμωδικά και οχι με στρατηγική και τακτική ως κίνημα; Γιατί να έχουμε ταμπού με με την προπαγάνδα στα αστικά μέσα και αστικά κοινοβούλια και να μην τα εργαλειοποιησουμε;

Εμείς λέμε πως το κράτος είναι μηχανισμός ταξικός του κεφαλαίου. Οι σύντροφοι μέσα από την ταξική πάλη μπορούν να δουν τις προοπτικές του σοσιαλισμού.
Fluffy είσαι σίγουρα μέλος του κόμματος; Οπορτουνίζεις!!! Ο γραμματέας τι λέει για όλα αυτά; Εγώ ρε συ Fluffy θυμάμαι μου έλεγαν οι σύντροφοι πως οι αναρχικοί είναι βαλτοί από την ασφάλεια ίσως και παρακρατικοί . Μόνο από την Ε.Υ.Π. δεν μου είπαν ότι είναι αλλά δεν το απέκλειαν και αυτό. Όταν ένα κόμμα με εκατό χρόνια ιστορία γίνεται μουσειακό έκθεμα πρέπει να επινοήσει εχθρούς.
Αυτή η αρθρογραφία που κάνεις εδώ στο phorum υποθέτω πως είναι δική σου πρωτοβουλία και δεν σχετίζεται με λόγους προπαγάνδισης του κόμματος.
Επιβεβαιώνω ως τότε κνίτης. Ένας από τους βασικούς λόγους που έφυγα ήταν η καθυστεριά αυτή να θεωρούν τους αναρχικούς έτσι. Κλασικά πρόβατα χωρίς κριτική σκέψη. Το κατέβαζαν αμάσητο. Γι αυτό και ξαναγύρισα στο φυσικό μου χώρο. Μετά έφυγα κι από κει γιατί ήταν οι πιο πολλοί εξουσιαστικά μουνόπανα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 04 Σεπ 2020, 23:39

Χαοτικός έγραψε:
04 Σεπ 2020, 02:46
pylothess έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 13:02
Fluffy έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 11:46

Δεν είναι μικροαστοί, έχουν μικροαστικές επιρροές και δρουν σε τακτικό επίπεδο σφαλερό προς τ ο κίνημα. Δεν μπορούμε όμως να αρνηθούμε και σε αυτες τις ομάδες υπάρχουν προβληματισμοί γόνιμοι. Γιατί να δρούμε σπασμωδικά και οχι με στρατηγική και τακτική ως κίνημα; Γιατί να έχουμε ταμπού με με την προπαγάνδα στα αστικά μέσα και αστικά κοινοβούλια και να μην τα εργαλειοποιησουμε;

Εμείς λέμε πως το κράτος είναι μηχανισμός ταξικός του κεφαλαίου. Οι σύντροφοι μέσα από την ταξική πάλη μπορούν να δουν τις προοπτικές του σοσιαλισμού.
Fluffy είσαι σίγουρα μέλος του κόμματος; Οπορτουνίζεις!!! Ο γραμματέας τι λέει για όλα αυτά; Εγώ ρε συ Fluffy θυμάμαι μου έλεγαν οι σύντροφοι πως οι αναρχικοί είναι βαλτοί από την ασφάλεια ίσως και παρακρατικοί . Μόνο από την Ε.Υ.Π. δεν μου είπαν ότι είναι αλλά δεν το απέκλειαν και αυτό. Όταν ένα κόμμα με εκατό χρόνια ιστορία γίνεται μουσειακό έκθεμα πρέπει να επινοήσει εχθρούς.
Αυτή η αρθρογραφία που κάνεις εδώ στο phorum υποθέτω πως είναι δική σου πρωτοβουλία και δεν σχετίζεται με λόγους προπαγάνδισης του κόμματος.
Επιβεβαιώνω ως τότε κνίτης. Ένας από τους βασικούς λόγους που έφυγα ήταν η καθυστεριά αυτή να θεωρούν τους αναρχικούς έτσι. Κλασικά πρόβατα χωρίς κριτική σκέψη. Το κατέβαζαν αμάσητο. Γι αυτό και ξαναγύρισα στο φυσικό μου χώρο. Μετά έφυγα κι από κει γιατί ήταν οι πιο πολλοί εξουσιαστικά μουνόπανα.
Εννοείς ότι οι αναρχικοί είναι εξουσιαστικά μουνόπανα; Μάλλον είναι νέοι γεμάτοι οργή που αντιδρούν με λάθος τρόπο.Δεν είναι σωστό που γίνονται αυτά τα έκτροπα που γίνονται στις πορείες .Για τους αναρχικούς έχουμε να πούμε πολλά πράγματα. Σκέψεις προβληματισμούς.

Για το ΚΚΕ , άμα έλεγα ότι συντηρεί ακόμη ένα ψυχροπολεμικό φοβικό κλίμα θα ήμουν υπερβολικός ;

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 04 Σεπ 2020, 23:42

pylothess έγραψε:
03 Σεπ 2020, 23:58
Jolly Roger έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:53
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
03 Σεπ 2020, 20:46

Δεν νομίζω πως είναι ο φλούφλυ κοθμόνι. Κατ' αρχάς είναι ταξικός αντίπαλος και μισεί παθολογικά την εργατική τάξη. Απλά βρήκε ωραίον τρόπο να συγκαλύψει τον τουρκικό εθνικισμό του με την προβιά της δήθεν αριστερίλας
πώς είναι τελικά το σωστό;
κομόθνι;
κοθμόνι;
κοθμόθνι;
κοθμούνι;
κομθούνι;
κομούθνι;
gothμούνι;
Καλή φάση πρέπει να είναι το gothμούνι.
gothμούνι μπορεί να είναι ή αυτό:
ή αυτό:

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Σεπ 2020, 23:52

pylothess έγραψε:
04 Σεπ 2020, 23:39
Χαοτικός έγραψε:
04 Σεπ 2020, 02:46
pylothess έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 13:02


Fluffy είσαι σίγουρα μέλος του κόμματος; Οπορτουνίζεις!!! Ο γραμματέας τι λέει για όλα αυτά; Εγώ ρε συ Fluffy θυμάμαι μου έλεγαν οι σύντροφοι πως οι αναρχικοί είναι βαλτοί από την ασφάλεια ίσως και παρακρατικοί . Μόνο από την Ε.Υ.Π. δεν μου είπαν ότι είναι αλλά δεν το απέκλειαν και αυτό. Όταν ένα κόμμα με εκατό χρόνια ιστορία γίνεται μουσειακό έκθεμα πρέπει να επινοήσει εχθρούς.
Αυτή η αρθρογραφία που κάνεις εδώ στο phorum υποθέτω πως είναι δική σου πρωτοβουλία και δεν σχετίζεται με λόγους προπαγάνδισης του κόμματος.
Επιβεβαιώνω ως τότε κνίτης. Ένας από τους βασικούς λόγους που έφυγα ήταν η καθυστεριά αυτή να θεωρούν τους αναρχικούς έτσι. Κλασικά πρόβατα χωρίς κριτική σκέψη. Το κατέβαζαν αμάσητο. Γι αυτό και ξαναγύρισα στο φυσικό μου χώρο. Μετά έφυγα κι από κει γιατί ήταν οι πιο πολλοί εξουσιαστικά μουνόπανα.
Εννοείς ότι οι αναρχικοί είναι εξουσιαστικά μουνόπανα; Μάλλον είναι νέοι γεμάτοι οργή που αντιδρούν με λάθος τρόπο.Δεν είναι σωστό που γίνονται αυτά τα έκτροπα που γίνονται στις πορείες .Για τους αναρχικούς έχουμε να πούμε πολλά πράγματα. Σκέψεις προβληματισμούς.

Για το ΚΚΕ , άμα έλεγα ότι συντηρεί ακόμη ένα ψυχροπολεμικό φοβικό κλίμα θα ήμουν υπερβολικός ;

Δεν είναι τίποτα απόλυτο. Κι εγώ μπορεί να τοποθετηθώ ε ένα θέμα και να θεωρηθώ ότι διατηρώ το εμφυλιοπολεμικό κλίμα. Ενώ θα είναι αντίδραση σε φασίστες. Είμαι κατά του εμφυλίου και υπέρ της εθνικής ενότητας, αλλά τέλος πάντων

Έζησα τους αναρχικούς από έφηβος που δεν καταλάβαινα και πολλά. Μετά έζησα το ΚΚΕ ως οργανωμένο μέλος και μετά πάλι τους αναρχικούς ως πιο ώριμος. Τα αντιεξουσιστικά μου είχαν μπει σε καταστολή όσο ήμουν στο ΚΚΕ. Μετά ένιωσα ότι σκέφτομαι ελεύθερα και υγιώς. Τα σκηνικά, η ρητορική και η ψυχοσύνθεση εν τέλει με έκαναν να αηδιάσω. Κράτησα τις ιδέες μου καθαρές και αποφάσισα να μην της θυσιάσω για καμιά μαζικότητα στο όνομα της προσωρινής τακτικής. Ας είμαι και μόνος μου. Σου λέω ξεκάθαρα ότι οι αναρχικοί είναι ακριβώς το ίδιο ψυχογράφημα με τους χρυσαυγίτες. Αν το δεις δηλαδή απ΄την εφηβεία τους που ξεκινάνε θα δεις πανομοιότυπα χαρακτηριστικά. Παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες και πολλά κόμπλεξ. Άτομα που έχουν ανάγκη τον ετεροπροσδιορισμό αλλά και την κάλυψη ενός χώρου (όχλου).
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 05 Σεπ 2020, 11:25

Χαοτικός έγραψε:
04 Σεπ 2020, 23:52

Δεν είναι τίποτα απόλυτο. Κι εγώ μπορεί να τοποθετηθώ ε ένα θέμα και να θεωρηθώ ότι διατηρώ το εμφυλιοπολεμικό κλίμα. Ενώ θα είναι αντίδραση σε φασίστες. Είμαι κατά του εμφυλίου και υπέρ της εθνικής ενότητας, αλλά τέλος πάντων

Έζησα τους αναρχικούς από έφηβος που δεν καταλάβαινα και πολλά. Μετά έζησα το ΚΚΕ ως οργανωμένο μέλος και μετά πάλι τους αναρχικούς ως πιο ώριμος. Τα αντιεξουσιστικά μου είχαν μπει σε καταστολή όσο ήμουν στο ΚΚΕ. Μετά ένιωσα ότι σκέφτομαι ελεύθερα και υγιώς. Τα σκηνικά, η ρητορική και η ψυχοσύνθεση εν τέλει με έκαναν να αηδιάσω. Κράτησα τις ιδέες μου καθαρές και αποφάσισα να μην της θυσιάσω για καμιά μαζικότητα στο όνομα της προσωρινής τακτικής. Ας είμαι και μόνος μου. Σου λέω ξεκάθαρα ότι οι αναρχικοί είναι ακριβώς το ίδιο ψυχογράφημα με τους χρυσαυγίτες. Αν το δεις δηλαδή απ΄την εφηβεία τους που ξεκινάνε θα δεις πανομοιότυπα χαρακτηριστικά. Παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες και πολλά κόμπλεξ. Άτομα που έχουν ανάγκη τον ετεροπροσδιορισμό αλλά και την κάλυψη ενός χώρου (όχλου).
Γιατί είσαι τόσο αυστηρός με τους Αναρχικούς; Λες ότι είναι παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες και πολλά κόμπλεξ. Εγώ σου έχω γράψει πως απλά έχουν πολύ οργή και αντιδρούν με λάθος τρόπο. Ακόμη ,θα σου έλεγα πως απλά έχουν χάσει λιγάκι τον δρόμο τους. Κάπου στην πορεία έχουν μπερδευτεί.
Ούτε η ΕΥΠ τους πληρώνει, ούτε η ασφάλεια, ούτε οι τεκτονικές στοές . Αλλά από την στιγμή που δεν μπορούν να βγουν στα κανάλια, να συμμετέχουν σαν κόμμα σαν εκλογές , σε σωματεία κ.τ.λ. , ο καθένας μπορεί να παίζει ότι παιχνίδια θέλει στην καμπούρα τους . Στο ΚΚΕ δεν μπορούν να παίξουν τώρα πια και πολλά παιχνίδια στην καμπούρα του ,πρώτον γιατί η καραμέλα του κομμουνιστικού κινδύνου έχει μπαγιατέψει και δεν τρώγεται και δεύτερον ,το ΚΚΕ έχει καθιερωθεί στην Ελληνική κοινωνία.

Εσύ που έζησες το ΚΚΕ ως οργανωμένο μέλος, ήσουν στο ΚΚΕ ή στην ΚΝΕ; Ήμουν και εγώ για ένα μικρό χρονικό διάστημα οργανωμένο μέλος του ΚΚΕ. Μάλλον δεν το έθεσα σωστά όταν μίλησα ότι διατηρεί εμφυλιοπολεμικό κλίμα. Ο σκοπός του ΚΚΕ δεν είναι η ανατροπή του καπιταλισμού και η ανοικοδόμηση του σοσιαλισμού , ως κατώτερης βαθμίδας του κομμουνισμού; Επίσης ,αυτή η διαδικασία δεν θα επιτευχθεί με επαναστατικές διαδικασίες; Ισχούν αυτά που λέω ή θα κατηγορηθώ ως συκοφάντης του ΚΚΕ; Μήπως εγώ δεν τα έχω καταλάβει καλά; Μήπως τα έχω παρερμηνεύσει;Αν ισχύουν όλα αυτά και δεν είναι προϊόν παρερμηνείας ,τότε τα οργανωμένα μέλη του κόμματος έχουν ως ρόλο να συμβάλλουν στην προετοιμασία της κοινωνικής επαναστάσεως.Αυτό συνεπάγεται διακίνηση έντυπου υλικού ,κουπονιών ,εφημερίδων,προπαγάνδιση ανα πάσα ώρα και στιγμή των θέσεων του κόμματος αλλά κάποιος γίνεται με αυτόν τον τρόπο κουραστικός προς τον κοινωνικό του περίγυρό του.Εγώ τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι, έτσι το έζησα. Όπως λένε άλλωστε οι σύντροφοι το κόμμα δεν είναι για όλους. Εσένα ποιες είναι οι εμπειρίες σου επί του θέματος ως πρώην μέλος του κόμματος; Διακινούσες Ριζοσπάστη , κουπόνια κ.τ.λ.; Προπαγάνδιζες τις θέσεις του κόμματος στους φίλους ,γνωστούς ,συγγνείς ,γείτονες ,τον Παπά της ενορίας ,τον χασάπη ,τον μανάβη , τον μπακάλη,τον φούρναρη κ.τ.λ.; Στους συναδέλφους;Ποιές ήταν οι αντιδράσεις τους; Θεωρώ πως η σχέση του μέλους με το ΚΚΕ είναι σαν σχέση γάμου. Το παντρεύεσαι το κόμμα .Όπως στον γάμο έτσι και στο κόμμα πρέπει μετά να κάνεις θυσίες και συμβιβασμούς. Η περίοδος του δόκιμου μέλους είναι σαν τον αρραβώνα. Εγώ έφυγα από το κόμμα όσο ήμουν δόκιμο μέλος ακόμα ,άρα στην περίοδο του κομματικού αρραβώνα. Είδα εν τέλει πως όλη αυτή η κατάσταση , του ιεραποστόλου της επανάστασης δεν μου ταίριαζε.

Για την ακροδεξιά δεν ξέρω να σου πολλά. Η ακροδεξιά έχει ιδεολογική σύγχυση .Ιδεολογική σύγχυση έχει επίσης ο αναρχικός ο χώρος.Οι χουντικοί σήμερα δεν αναφέρονται στο καθεστώς της 21ης Απριλίου ως επανάσταση αλλά ως χούντα. Επίσης δεν αυτοπροσδιορίζονται ως εθνικιστές αλλά ως χουντικοί .Αντί να έχουν ως σημείο αναφοράς το έθνος έχουν τον Παπαδόπουλο , τον Παττακό ,τον Ιωαννίδη κ.τ.λ. Μήπως κάποιος δηλαδή θεωρείται εθνικόφρων επειδή φωνάζει ζήτω ο Παπαδόπουλος ,επειδή φωνάζει κρεμάλα στους κομμουνιστές ,έξω οι ξένοι αλλά γράφει με greeklish;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών