Οι παλιοί σύντροφοι

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25132
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 31 Ιούλ 2020, 17:23

pylothess έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 17:22
EKPLIKTIKOS έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 14:13
Εγω βλέπω κ μια αντίθετη πορεία, διάφορους μαύρους να το γυρνάνε ΚΚΕ.
ΚΚΕδες να το γυρνάνε σε αναρχία δεν βλέπεις;
Καλά ο Μιχάλης Τυρίμος από ηγετικό στέλεχος του ΚΚΕ έγινε συνεργάτης της ασφάλειας επί Ιωάννη Μεταξά.
Κι ο Νώντας στην ΚΝΕ ήταν
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 31 Ιούλ 2020, 17:24

Beria έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 17:23
pylothess έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 17:22
EKPLIKTIKOS έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 14:13
Εγω βλέπω κ μια αντίθετη πορεία, διάφορους μαύρους να το γυρνάνε ΚΚΕ.
ΚΚΕδες να το γυρνάνε σε αναρχία δεν βλέπεις;
Καλά ο Μιχάλης Τυρίμος από ηγετικό στέλεχος του ΚΚΕ έγινε συνεργάτης της ασφάλειας επί Ιωάννη Μεταξά.
Κι ο Νώντας στην ΚΝΕ ήταν
Ποιος Νώντας;

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25132
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 31 Ιούλ 2020, 17:25

pylothess έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 17:24
Beria έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 17:23
pylothess έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 17:22


ΚΚΕδες να το γυρνάνε σε αναρχία δεν βλέπεις;
Καλά ο Μιχάλης Τυρίμος από ηγετικό στέλεχος του ΚΚΕ έγινε συνεργάτης της ασφάλειας επί Ιωάννη Μεταξά.
Κι ο Νώντας στην ΚΝΕ ήταν
Ποιος Νώντας;
Εέεε
Ο Νώντας ρε. Ο αναρχοπατέρας
Ο ΑΚ
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 31 Ιούλ 2020, 17:38

Beria έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 17:25
pylothess έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 17:24
Beria έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 17:23

Κι ο Νώντας στην ΚΝΕ ήταν
Ποιος Νώντας;
Εέεε
Ο Νώντας ρε. Ο αναρχοπατέρας
Ο ΑΚ
Τον γκουγκλάρισα στην βικιπαίδεια. Η ΑΚ πιο πολύ με ΚΚΕ μου μοιάζει παρά με αναρχική οργάνωση. Είναι ένα ιδιότυπο ΚΚΕ.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29092
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 08 Αύγ 2020, 04:09

pylothess έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 13:02
Fluffy έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 11:46
Beria έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 11:37
Εγώ έχω μια πραγματική απορία. Πότε ξεκίνησε αυτό το αμόρε μεταξύ ΚΚεδων και αναρχικών;

Το ΚΚΕ είχε πολύ ξεκάθαρη γραμμή απέναντί τους: Είναι μικροαστοί και επικίνδυνοι. Και τους αντιμετώπιζε με ματσούκι και απομόνωση.
Ποτέ δεν είχε δείξει το παραμικρό ενδιαφέρον να στηρίξει καταδικασμένους αναρχικούς· για να μην πάμε στα χρόνια του 79-80, όταν υποκατέστησε αρκετές φορές την αστυνομία και εκκαθάρισε πορείες και καταλήψεις από αναρχικούς (Χημείο, Πολυτεχνείο 80)
Αντίστοιχη ήταν και η σχέση των αναρχικών με το ΚΚΕ. Σχέση μίσους.

Τι συνέβη;
Δεν είναι μικροαστοί, έχουν μικροαστικές επιρροές και δρουν σε τακτικό επίπεδο σφαλερό προς τ ο κίνημα. Δεν μπορούμε όμως να αρνηθούμε και σε αυτες τις ομάδες υπάρχουν προβληματισμοί γόνιμοι. Γιατί να δρούμε σπασμωδικά και οχι με στρατηγική και τακτική ως κίνημα; Γιατί να έχουμε ταμπού με με την προπαγάνδα στα αστικά μέσα και αστικά κοινοβούλια και να μην τα εργαλειοποιησουμε;

Εμείς λέμε πως το κράτος είναι μηχανισμός ταξικός του κεφαλαίου. Οι σύντροφοι μέσα από την ταξική πάλη μπορούν να δουν τις προοπτικές του σοσιαλισμού.
Fluffy είσαι σίγουρα μέλος του κόμματος; Οπορτουνίζεις!!! Ο γραμματέας τι λέει για όλα αυτά; Εγώ ρε συ Fluffy θυμάμαι μου έλεγαν οι σύντροφοι πως οι αναρχικοί είναι βαλτοί από την ασφάλεια ίσως και παρακρατικοί . Μόνο από την Ε.Υ.Π. δεν μου είπαν ότι είναι αλλά δεν το απέκλειαν και αυτό. Όταν ένα κόμμα με εκατό χρόνια ιστορία γίνεται μουσειακό έκθεμα πρέπει να επινοήσει εχθρούς.
Αυτή η αρθρογραφία που κάνεις εδώ στο phorum υποθέτω πως είναι δική σου πρωτοβουλία και δεν σχετίζεται με λόγους προπαγάνδισης του κόμματος.
Απο το 2011 το ΚΚΕ άλλαξε γραμμή στο θέμα.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29092
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 08 Αύγ 2020, 04:11

EKPLIKTIKOS έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 14:13
Εγω βλέπω κ μια αντίθετη πορεία, διάφορους μαύρους να το γυρνάνε ΚΚΕ.
Φρίκαραν με το ΣΥΡΙΖΑ και τη γραμμή του χώρου τους στο θέμα ΣΥΡΙΖΑ και απελπίστηκαν. :)

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 08 Αύγ 2020, 20:38

Golden Age έγραψε:
08 Αύγ 2020, 04:09
pylothess έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 13:02
Fluffy έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 11:46

Δεν είναι μικροαστοί, έχουν μικροαστικές επιρροές και δρουν σε τακτικό επίπεδο σφαλερό προς τ ο κίνημα. Δεν μπορούμε όμως να αρνηθούμε και σε αυτες τις ομάδες υπάρχουν προβληματισμοί γόνιμοι. Γιατί να δρούμε σπασμωδικά και οχι με στρατηγική και τακτική ως κίνημα; Γιατί να έχουμε ταμπού με με την προπαγάνδα στα αστικά μέσα και αστικά κοινοβούλια και να μην τα εργαλειοποιησουμε;

Εμείς λέμε πως το κράτος είναι μηχανισμός ταξικός του κεφαλαίου. Οι σύντροφοι μέσα από την ταξική πάλη μπορούν να δουν τις προοπτικές του σοσιαλισμού.
Fluffy είσαι σίγουρα μέλος του κόμματος; Οπορτουνίζεις!!! Ο γραμματέας τι λέει για όλα αυτά; Εγώ ρε συ Fluffy θυμάμαι μου έλεγαν οι σύντροφοι πως οι αναρχικοί είναι βαλτοί από την ασφάλεια ίσως και παρακρατικοί . Μόνο από την Ε.Υ.Π. δεν μου είπαν ότι είναι αλλά δεν το απέκλειαν και αυτό. Όταν ένα κόμμα με εκατό χρόνια ιστορία γίνεται μουσειακό έκθεμα πρέπει να επινοήσει εχθρούς.
Αυτή η αρθρογραφία που κάνεις εδώ στο phorum υποθέτω πως είναι δική σου πρωτοβουλία και δεν σχετίζεται με λόγους προπαγάνδισης του κόμματος.
Απο το 2011 το ΚΚΕ άλλαξε γραμμή στο θέμα.
Golden Age Από που το συμπεραίνεις αυτό που λες; Παρακολουθείς μήπως τις θέσεις του κόμματος;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 08 Αύγ 2020, 20:40

Golden Age έγραψε:
08 Αύγ 2020, 04:11
EKPLIKTIKOS έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 14:13
Εγω βλέπω κ μια αντίθετη πορεία, διάφορους μαύρους να το γυρνάνε ΚΚΕ.
Φρίκαραν με το ΣΥΡΙΖΑ και τη γραμμή του χώρου τους στο θέμα ΣΥΡΙΖΑ και απελπίστηκαν. :)
Υπάρχουν και κομμουνιστές που το γύρισαν σε αναρχικοί.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 08 Αύγ 2020, 20:45

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 13:28
Beria έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 11:37
για να μην πάμε στα χρόνια του 79-80, όταν υποκατέστησε αρκετές φορές την αστυνομία και εκκαθάρισε πορείες και καταλήψεις από αναρχικούς (Χημείο, Πολυτεχνείο 80)
Επιβεβαιώνω ως αυτόπτης φοιτητής για το Χημείο.
Εξ ου και το "βάρα μας Μαλάμη" των Μουσικών Ταξιαρχιών αν θυμάμαι καλά :g030:


Επιβεβαιώνω για κουκουέδες και πεσίματα. Η διαφορά είναι ότι αυτό που θυμάμαι εγώ είναι ότι μας κλάνανε τ' αρχίδια.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29092
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 09 Αύγ 2020, 01:25

pylothess έγραψε:
08 Αύγ 2020, 20:38
Golden Age έγραψε:
08 Αύγ 2020, 04:09
pylothess έγραψε:
31 Ιούλ 2020, 13:02


Fluffy είσαι σίγουρα μέλος του κόμματος; Οπορτουνίζεις!!! Ο γραμματέας τι λέει για όλα αυτά; Εγώ ρε συ Fluffy θυμάμαι μου έλεγαν οι σύντροφοι πως οι αναρχικοί είναι βαλτοί από την ασφάλεια ίσως και παρακρατικοί . Μόνο από την Ε.Υ.Π. δεν μου είπαν ότι είναι αλλά δεν το απέκλειαν και αυτό. Όταν ένα κόμμα με εκατό χρόνια ιστορία γίνεται μουσειακό έκθεμα πρέπει να επινοήσει εχθρούς.
Αυτή η αρθρογραφία που κάνεις εδώ στο phorum υποθέτω πως είναι δική σου πρωτοβουλία και δεν σχετίζεται με λόγους προπαγάνδισης του κόμματος.
Απο το 2011 το ΚΚΕ άλλαξε γραμμή στο θέμα.
Golden Age Από που το συμπεραίνεις αυτό που λες; Παρακολουθείς μήπως τις θέσεις του κόμματος;
Βλέπω τη γραμμή του, την επίσημη στάση του. Θυμάμαι κάπου στο '12 - ΄13 και κάτι ανακοινώσεις αναρχικών που αναφερόντουσαν στη "φιλική" στάση των ΚΚΕδων/ΠΑΜιτών απέναντί τους, σε κάτι επεισόδια που έκαναν.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 09 Αύγ 2020, 08:22

Golden Age έγραψε:
09 Αύγ 2020, 01:25
pylothess έγραψε:
08 Αύγ 2020, 20:38
Golden Age έγραψε:
08 Αύγ 2020, 04:09


Απο το 2011 το ΚΚΕ άλλαξε γραμμή στο θέμα.
Golden Age Από που το συμπεραίνεις αυτό που λες; Παρακολουθείς μήπως τις θέσεις του κόμματος;
Βλέπω τη γραμμή του, την επίσημη στάση του. Θυμάμαι κάπου στο '12 - ΄13 και κάτι ανακοινώσεις αναρχικών που αναφερόντουσαν στη "φιλική" στάση των ΚΚΕδων/ΠΑΜιτών απέναντί τους, σε κάτι επεισόδια που έκαναν.
Μπορείς μήπως να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ,αν έχεις την καλοσύνη ,σε παρακαλώ πολύ ,σχετικά με την επίσημη στάση του ΚΚΕ για τους αναρχικούς; Το διάβασες αυτό μήπως στο Ριζοσπάστη; Αυτό πρώτη φορά το ακούω από εσένα.

Την ίδια θέση που είχε πάντα το ΚΚΕ για τους αναρχικούς έχει και τώρα. Εξάλλου το ΚΚΕ έχει την φήμη ότι έχει τις ίδιες απόψεις από το 1920. Οι δουλειές που έχουν να κάνουν οι Κνίτες/ΠΑΜίτες /μέλη του ΚΚΕ είναι τόσες που πολλές φορές δεν φτάνουν και τα άτομα . Δε νομίζω πως έχουν χρόνο να ασχοληθούν και με αναρχικούς. Κατ'αρχήν πρέπει κάθε εβδομάδα να πουλήσουν Ριζοσπάστη ,μετά να διακινήσουν άλλα έντυπα και κουπόνια. Πρέπει να βοηθήσουν στην διοργάνωση φεστιβάλ και άλλων εκδηλώσεων. Απεργίες ,κινητοποιήσεις ,περιφρουρήσεις.

Κοινές πορείες με την εξωκοινοβουλευτική αριστερά έκαναν οι αναρχικοί ,όχι με το ΠΑΜΕ.


Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29092
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 09 Αύγ 2020, 17:44

pylothess έγραψε:
09 Αύγ 2020, 08:22
Golden Age έγραψε:
09 Αύγ 2020, 01:25
pylothess έγραψε:
08 Αύγ 2020, 20:38


Golden Age Από που το συμπεραίνεις αυτό που λες; Παρακολουθείς μήπως τις θέσεις του κόμματος;
Βλέπω τη γραμμή του, την επίσημη στάση του. Θυμάμαι κάπου στο '12 - ΄13 και κάτι ανακοινώσεις αναρχικών που αναφερόντουσαν στη "φιλική" στάση των ΚΚΕδων/ΠΑΜιτών απέναντί τους, σε κάτι επεισόδια που έκαναν.
Μπορείς μήπως να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ,αν έχεις την καλοσύνη ,σε παρακαλώ πολύ ,σχετικά με την επίσημη στάση του ΚΚΕ για τους αναρχικούς; Το διάβασες αυτό μήπως στο Ριζοσπάστη; Αυτό πρώτη φορά το ακούω από εσένα.

Την ίδια θέση που είχε πάντα το ΚΚΕ για τους αναρχικούς έχει και τώρα. Εξάλλου το ΚΚΕ έχει την φήμη ότι έχει τις ίδιες απόψεις από το 1920. Οι δουλειές που έχουν να κάνουν οι Κνίτες/ΠΑΜίτες /μέλη του ΚΚΕ είναι τόσες που πολλές φορές δεν φτάνουν και τα άτομα . Δε νομίζω πως έχουν χρόνο να ασχοληθούν και με αναρχικούς. Κατ'αρχήν πρέπει κάθε εβδομάδα να πουλήσουν Ριζοσπάστη ,μετά να διακινήσουν άλλα έντυπα και κουπόνια. Πρέπει να βοηθήσουν στην διοργάνωση φεστιβάλ και άλλων εκδηλώσεων. Απεργίες ,κινητοποιήσεις ,περιφρουρήσεις.

Κοινές πορείες με την εξωκοινοβουλευτική αριστερά έκαναν οι αναρχικοί ,όχι με το ΠΑΜΕ.
Ως προς το ιδεολογικό για τον αναρχισμό, ναι. Ως προς τα άλλα, δεν τους αποκαλούν πλέον "προβοκάτορες" κλπ. Συν ότι βγάζουν επιστολές για συμπαράταση σε κρατούμενους τρομοκράτες κλπ.

Τα άλλα για το ΠΑΜΕ στο ιντιμίντια τα είχα διαβάσει απο αναρχικούς. Οι αναρχικοί έκαναν αυτό που κάνουν πάντα στις συγκεντρώσεις της Αριστεράς, συνδικαλιστών κλπ. Απλά το ΠΑΜΕ είχε άλλη στάση απέναντί τους.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 09 Αύγ 2020, 17:57

Golden Age έγραψε:
09 Αύγ 2020, 17:44
pylothess έγραψε:
09 Αύγ 2020, 08:22
Golden Age έγραψε:
09 Αύγ 2020, 01:25


Βλέπω τη γραμμή του, την επίσημη στάση του. Θυμάμαι κάπου στο '12 - ΄13 και κάτι ανακοινώσεις αναρχικών που αναφερόντουσαν στη "φιλική" στάση των ΚΚΕδων/ΠΑΜιτών απέναντί τους, σε κάτι επεισόδια που έκαναν.
Μπορείς μήπως να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ,αν έχεις την καλοσύνη ,σε παρακαλώ πολύ ,σχετικά με την επίσημη στάση του ΚΚΕ για τους αναρχικούς; Το διάβασες αυτό μήπως στο Ριζοσπάστη; Αυτό πρώτη φορά το ακούω από εσένα.

Την ίδια θέση που είχε πάντα το ΚΚΕ για τους αναρχικούς έχει και τώρα. Εξάλλου το ΚΚΕ έχει την φήμη ότι έχει τις ίδιες απόψεις από το 1920. Οι δουλειές που έχουν να κάνουν οι Κνίτες/ΠΑΜίτες /μέλη του ΚΚΕ είναι τόσες που πολλές φορές δεν φτάνουν και τα άτομα . Δε νομίζω πως έχουν χρόνο να ασχοληθούν και με αναρχικούς. Κατ'αρχήν πρέπει κάθε εβδομάδα να πουλήσουν Ριζοσπάστη ,μετά να διακινήσουν άλλα έντυπα και κουπόνια. Πρέπει να βοηθήσουν στην διοργάνωση φεστιβάλ και άλλων εκδηλώσεων. Απεργίες ,κινητοποιήσεις ,περιφρουρήσεις.

Κοινές πορείες με την εξωκοινοβουλευτική αριστερά έκαναν οι αναρχικοί ,όχι με το ΠΑΜΕ.
Ως προς το ιδεολογικό για τον αναρχισμό, ναι. Ως προς τα άλλα, δεν τους αποκαλούν πλέον "προβοκάτορες" κλπ. Συν ότι βγάζουν επιστολές για συμπαράταση σε κρατούμενους τρομοκράτες κλπ.

Τα άλλα για το ΠΑΜΕ στο ιντιμίντια τα είχα διαβάσει απο αναρχικούς. Οι αναρχικοί έκαναν αυτό που κάνουν πάντα στις συγκεντρώσεις της Αριστεράς, συνδικαλιστών κλπ. Απλά το ΠΑΜΕ είχε άλλη στάση απέναντί τους.
Δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του ΚΚΕ απλά με εκπλήσσουν αυτά που λες. Στο indymedia ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει. Δεν μπορούμε να πάρουμε στα σοβαρά το indymedia. Δεν είναι επίσημο όργανο.Αν επιτρέπεται μπαίνεις εσύ στο indymedia ; Φιλική συμβουλή. Μην χαραμίζεις τον καιρό σου άσκοπα. Πάνε για περπάτημα καλύτερα.

Το μόνο που έχει κάνει το ΚΚΕ είναι που ψήφισε στην βουλή να χορηγηθεί εκπαιδευτική άδεια στον Ν.Ρωμανό το οποίο το ψήφισαν και άλλο κόμματα αν θυμάμαι καλά. Επιστολές για κρατούμενους τρομοκράτες από εσένα το μαθαίνω τώρα και εκπλήσσομαι.Έχεις κάτι υπ'όψιν σου ; Μπορείς να μου στείλεις κάποιο link;

Όταν λες για άλλη στάση από το ΠΑΜΕ, δηλαδή αν τώρα επιχειρήσουν αναρχικοί να μπούνε σε πορεία του ΠΑΜΕ δεν θα φάνε ξύλο;Νομίζω μάλλον πως το ΚΚΕ/ΠΑΜΕ μάλλον δεν ασχολείται μαζί τους.

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29092
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Οι παλιοί σύντροφοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 09 Αύγ 2020, 18:02

pylothess έγραψε:
09 Αύγ 2020, 17:57
Golden Age έγραψε:
09 Αύγ 2020, 17:44
pylothess έγραψε:
09 Αύγ 2020, 08:22


Μπορείς μήπως να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ,αν έχεις την καλοσύνη ,σε παρακαλώ πολύ ,σχετικά με την επίσημη στάση του ΚΚΕ για τους αναρχικούς; Το διάβασες αυτό μήπως στο Ριζοσπάστη; Αυτό πρώτη φορά το ακούω από εσένα.

Την ίδια θέση που είχε πάντα το ΚΚΕ για τους αναρχικούς έχει και τώρα. Εξάλλου το ΚΚΕ έχει την φήμη ότι έχει τις ίδιες απόψεις από το 1920. Οι δουλειές που έχουν να κάνουν οι Κνίτες/ΠΑΜίτες /μέλη του ΚΚΕ είναι τόσες που πολλές φορές δεν φτάνουν και τα άτομα . Δε νομίζω πως έχουν χρόνο να ασχοληθούν και με αναρχικούς. Κατ'αρχήν πρέπει κάθε εβδομάδα να πουλήσουν Ριζοσπάστη ,μετά να διακινήσουν άλλα έντυπα και κουπόνια. Πρέπει να βοηθήσουν στην διοργάνωση φεστιβάλ και άλλων εκδηλώσεων. Απεργίες ,κινητοποιήσεις ,περιφρουρήσεις.

Κοινές πορείες με την εξωκοινοβουλευτική αριστερά έκαναν οι αναρχικοί ,όχι με το ΠΑΜΕ.
Ως προς το ιδεολογικό για τον αναρχισμό, ναι. Ως προς τα άλλα, δεν τους αποκαλούν πλέον "προβοκάτορες" κλπ. Συν ότι βγάζουν επιστολές για συμπαράταση σε κρατούμενους τρομοκράτες κλπ.

Τα άλλα για το ΠΑΜΕ στο ιντιμίντια τα είχα διαβάσει απο αναρχικούς. Οι αναρχικοί έκαναν αυτό που κάνουν πάντα στις συγκεντρώσεις της Αριστεράς, συνδικαλιστών κλπ. Απλά το ΠΑΜΕ είχε άλλη στάση απέναντί τους.
Δεν θέλω να κάνω τον δικηγόρο του ΚΚΕ απλά με εκπλήσσουν αυτά που λες. Στο indymedia ο καθένας μπορεί να γράφει ότι θέλει. Δεν μπορούμε να πάρουμε στα σοβαρά το indymedia. Δεν είναι επίσημο όργανο.Αν επιτρέπεται μπαίνεις εσύ στο indymedia ; Φιλική συμβουλή. Μην χαραμίζεις τον καιρό σου άσκοπα. Πάνε για περπάτημα καλύτερα.

Το μόνο που έχει κάνει το ΚΚΕ είναι που ψήφισε στην βουλή να χορηγηθεί εκπαιδευτική άδεια στον Ν.Ρωμανό το οποίο το ψήφισαν και άλλο κόμματα αν θυμάμαι καλά. Επιστολές για κρατούμενους τρομοκράτες από εσένα το μαθαίνω τώρα και εκπλήσσομαι.Έχεις κάτι υπ'όψιν σου ; Μπορείς να μου στείλεις κάποιο link;

Όταν λες για άλλη στάση από το ΠΑΜΕ, δηλαδή αν τώρα επιχειρήσουν αναρχικοί να μπούνε σε πορεία του ΠΑΜΕ δεν θα φάνε ξύλο;Νομίζω μάλλον πως το ΚΚΕ/ΠΑΜΕ μάλλον δεν ασχολείται μαζί τους.
Σπάνια μπαίνω στο ιντιμίντια. Απλά τότε είχα δικαβάσει (μιλάμε κάπου στο '15(;) ή κάπου εκεί).

Και για το Ρωμανό και για Ηριάνννα - Περικλή και δεν ξέρω κι εγώ για πόσους άλλους. Παλιά, ούτε που ασχολούνταν.

Αυτό που σου λεγα στο ιντιμίντια ήταν για "φιλική στάση" του ΠΑΜΕ προς τους αναρχικούς σε κάτι επεισόδια. Νομίζω είχε αναφερθεί αυτό και απο αναρχικές οργανώσεις, αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών