Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Φιλοσοφία πολιτικής
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 27 Οκτ 2020, 22:36

the Bachelor έγραψε:
27 Οκτ 2020, 18:25
Fluffy έγραψε:
18 Οκτ 2020, 15:03
https://www.kke.gr/export/sites/default ... gramma.pdf


Είχε τεθεί το ζήτημα του προγραμματος του ΚΚΕ σε διαφορα νήματα επομενως σε αυτο εδω μπορει να διαβαστει και να συζητηθεί ολικά ή σε επιμέρους.


Εικόνα
Περσινά ξινά σταφύλια.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 28 Οκτ 2020, 20:39

Εμπεδοκλής έγραψε:
25 Οκτ 2020, 23:40
Ο Πελετίδης που έχει και λαϊκή νομιμοποίηση γιατί δεν αποπειράθηκε να κηρύξει την επανάσταση στην Πάτρα και αφού εγκαθιδρύσει εκεί το στρατηγείο του να κινηθεί και προς την υπόλοιπη Ελλάδα;

Μήπως γιατί κομμουνιστής χωρίς λεφτά δεν υπάρχει; Μήπως γιατί πέρα από τις φιλοσοφικές πίπες που αραδιάζουν έχουν ως σκοπό να περνούν καλά μέσα στο καπιταλιστικό περιβάλλον;
Εμπεδοκλής
Η απορία μου εμένα δεν είναι η επανάσταση. Εμένα η απορία μου είναι άλλη. Ο δήμαρχος της Πάτρας, ο Πελετίδης της διαφορετικό έχει κάνει σαν κομμουνιστής δήμαρχος που δεν έχουν κάνει η που δεν θα μπορούσαν να το κάνουν οι υπόλοιποι, οι αστοί οι δήμαρχοι. Ακριβώς εδώ είναι όλη η ουσία. Γιατί κάποιος να ψηφίσει το Κ.Κ.Ε. ,είτε στις βουλευτικές εκλογές ,είτε στην τοπική αυτοδιοίκηση από την στιγμή που το μόνο που έχει να προτείνει είναι η κοινωνικοποίηση των μέσων παραγωγής; Κάτι το οποίο είναι αδύνατο να εφαρμοσθεί ,τουλάχιστον άμεσα.

Εμπεδοκλή δεν έχω καταλάβει καλά . Εσύ δηλαδή κάνεις κριτική στους κομμουνιστές ότι είναι συμβιβασμένοι και ότι δεν κινούνται αρκετά προς την επαναστατική κατεύθυνση; Δηλαδή εσύ θα επιθυμούσες επανάσταση;

Έχω ξαναγράψει και σε άλλο νήμα το παράδειγμα της Κούβας όπου αν και κυβερνάει το κομμουνιστικό κόμμα Κούβας εδώ και μισό αιώνα περίπου , η ιμπεριαλιστική Αμερικανική βάση του Γκουαντάναμο δεν έχει φύγει από το έδαφος της Κούβας . Ο σοσιαλιστής ,επαναστάτης Ανδρέας Παπανδρέου κάποτε φώναζε να φύγουν οι βάσεις του θανάτου . Τελικά , οι βάσεις δεν έφυγαν από την Ελλάδα . Τελικά ούτε με πράσινο σοσιαλισμό , ούτε με κόκκινο σοσιαλισμό ,οι αμερικανικές βάσεις δεν θα φεύγουν με τίποτα. Άρα τα συνθήματα που φωνάζει το ΚΚΕ ότι : Στον ιμπεριαλισμό καμιά υποταγή , η μονή υπερδύναμη είναι οι λαοί, ούτε γη ούτε νερό στους φονιάδες των λαών κ.τ.λ. είναι άλλα λόγια ν 'αγαπιόμαστε.

Τελικά , όχι μόνο στην αστική φιλελεύθερη δημοκρατία δεν μπορεί να εφαρμόσει το πρόγραμμά του ένα κομμουνιστικό κόμμα αλλά ούτε και σε επαναστατικές συνθήκες.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 28 Οκτ 2020, 20:42

Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 28 Οκτ 2020, 20:51

Ποστάρω για να παρακολουθώ. Μόλις ξεμπλέξω με κάτι δικά μου (εναλλακτικά μόλις μας κλείσουν πάλι με lockdown) θα συμμετάσχω :)
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34737
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 28 Οκτ 2020, 20:56

pylothess έγραψε:
28 Οκτ 2020, 20:39
Έχω ξαναγράψει και σε άλλο νήμα το παράδειγμα της Κούβας όπου αν και κυβερνάει το κομμουνιστικό κόμμα Κούβας εδώ και μισό αιώνα περίπου , η ιμπεριαλιστική Αμερικανική βάση του Γκουαντάναμο δεν έχει φύγει από το έδαφος της Κούβας . Ο σοσιαλιστής ,επαναστάτης Ανδρέας Παπανδρέου κάποτε φώναζε να φύγουν οι βάσεις του θανάτου
Άστοχο παράδειγμα.Δεν είναι θέμα ιδεολογίας αλλά θέμα συσχετισμού δυνάμεων και εξωτερικής πολιτικής.
Εδώ το Βιετνάμ που πολέμησε τους Αμερικανούς τώρα τους έχει δώσει βάσεις για να παρακολουθούν την κομμουνιστική Κίνα επειδή αυτή φοβείται. :smt005:

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 28 Οκτ 2020, 21:36

πατησιωτης έγραψε:
28 Οκτ 2020, 20:56
pylothess έγραψε:
28 Οκτ 2020, 20:39
Έχω ξαναγράψει και σε άλλο νήμα το παράδειγμα της Κούβας όπου αν και κυβερνάει το κομμουνιστικό κόμμα Κούβας εδώ και μισό αιώνα περίπου , η ιμπεριαλιστική Αμερικανική βάση του Γκουαντάναμο δεν έχει φύγει από το έδαφος της Κούβας . Ο σοσιαλιστής ,επαναστάτης Ανδρέας Παπανδρέου κάποτε φώναζε να φύγουν οι βάσεις του θανάτου
Άστοχο παράδειγμα.Δεν είναι θέμα ιδεολογίας αλλά θέμα συσχετισμού δυνάμεων και εξωτερικής πολιτικής.
Εδώ το Βιετνάμ που πολέμησε τους Αμερικανούς τώρα τους έχει δώσει βάσεις για να παρακολουθούν την κομμουνιστική Κίνα επειδή αυτή φοβείται. :smt005:
Εγώ το ξέρω ότι δεν είναι θέμα ιδεολογίας . Κάποιοι άλλοι δεν το ξέρουν. Αυτό πάντως πρώτη φορά το ακούω ότι το Βιετνάμ έχει δώσει βάσεις στους Αμερικανούς. Όπως επίσης δεν ήταν θέμα ιδεολογίας ότι δήθεν πήρε οπορτουνιστική στροφή το κόμμα, ή ότι δεν γνώριζαν κ.τ.λ. δεν είχαν την εμπειρία και εισήγαγαν καπιταλιστικές μεθόδους στην οικονομία της ΕΣΣΔ για την επίλυση των προβλημάτων. Μάλλον για τα προβλήματα που αντιμετώπιζε η οικονομία της ΕΣΣΔ δεν επαρκούσαν οι σοσιαλιστικές μεθόδοι οπότε αναγκαστικά άρχισαν να καταφεύγουν σε καπιταλιστικές μεθόδους. Δεν ήταν θέμα ιδεολογίας. Ακριβώς σε αυτό είχα καταλήξει και εγώ νομίζω . Πως ένα κομμουνιστικό κόμμα ,ανεξάρτητα τι θέλει, δεν μπορεί να εφαρμόσει το πρόγραμμα του όχι μόνο σε αστική κυβέρνηση αλλά ούτε ακόμη και αν καταλάβει την εξουσία με επανάσταση , ακριβώς γι αυτό τον λόγο. Επειδή υπάρχουν αντικειμενικές δυσκολίες.

Για τον Πελετίδη πραγματικά είμαι πολύ περίεργος να μάθω τι διαφορετικό έχει κάνει , που δεν θα μπορούσε να κάνει ένας αστός δήμαρχος.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 28 Οκτ 2020, 21:44

vatraxos έγραψε:
28 Οκτ 2020, 20:51
Ποστάρω για να παρακολουθώ. Μόλις ξεμπλέξω με κάτι δικά μου (εναλλακτικά μόλις μας κλείσουν πάλι με lockdown) θα συμμετάσχω :)
μηπως να έκανες κανενα συντονιστικο καθαρισμο-μεταφορά τα οφ τοπικ σχολια ↣ Εκτός Θέματος;

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 28 Οκτ 2020, 23:44

Fluffy έγραψε:
28 Οκτ 2020, 21:44
vatraxos έγραψε:
28 Οκτ 2020, 20:51
Ποστάρω για να παρακολουθώ. Μόλις ξεμπλέξω με κάτι δικά μου (εναλλακτικά μόλις μας κλείσουν πάλι με lockdown) θα συμμετάσχω :)
μηπως να έκανες κανενα συντονιστικο καθαρισμο-μεταφορά τα οφ τοπικ σχολια ↣ Εκτός Θέματος;
Είμαι σε αυτή τη φάση

Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 30 Οκτ 2020, 08:40

Οι δηλώσεις του Κουτσούμπα στην εκπομπή στον ενικό σχετικά με το τι θα κάνει το ΚΚΕ αν κερδίσει τις εκλογές, αν θα ξαναγίνουν εκλογές,ή αν θα υπάχουν άλλο κόμματα , είναι εκτός θέματος; Αν ναι , τότε ίσως πρέπει να ανοίξουμε άλλο νήμα να το συζητήσουμε.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 30 Οκτ 2020, 11:53

Obi Wan Iakobi έγραψε:
18 Οκτ 2020, 15:14
Δικαιολογω εξεγερση ΜΟΝΟ σε περιπτωση αμυντικου ιμπεριαλιστικου πολεμου.
Τι ακριβώς εννοείς;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 30 Οκτ 2020, 12:08

Fluffy έγραψε:
27 Οκτ 2020, 17:52
pylothess έγραψε:
27 Οκτ 2020, 17:49
Fluffy έγραψε:
27 Οκτ 2020, 14:55

Δικτατορία του προλεταριατου
δηλαδή καταπίεση των αστών από την εργατική ταξη και τους συμμαχους της

τωρα έχουμε δικτατορία της αστικής ταξης και π.χ. ερχεται η τραπεζα με νομους όλων των κυβερνησεων και παίρνει την λαική στεγη, η δικτατορία του προλεταριατου το απαγορευει αυτό, η στέγη γινεται λαϊκή πραγματικά. Κάτι τέτοιο οι αστοι το βλέπουν σαν δικτατορία, σαν καταπιεση του δικαιωματος της τραπεζας να βαλει στο χερι τα σπιτι του κοσμακη.

Αντιστοιχα έκαναν και οι αστοι όταν κατελαβαν και την πολιτικη εξουσια απο τους αριστοκρατες.
Εγώ όλα αυτά τα έγραψα πιο πάνω για να δείξω ότι δεν είναι δυνατό να υλοποιήσει το πρόγραμμά του το ΚΚΕ εντός του φιλελεύθερου αστικού πολιτικού σκηνικού. Πράγματι , εάν κάποτε κέρδιζε τις εκλογές το ΚΚΕ ,υποθετικά μιλώντας και ήθελε να κυβερνάει σύμφωνα με το σύνταγμα δεν θα μπορούσε να κάνει τίποτα απολύτως από όλα όσα είχε εξαγγείλει.

Από εκεί και πέρα ο καθένας έχει το δικό του αφήγημα. Όλοι κόπτωνται για το λαϊκο συμφέρον . Επίσης να ξέρεις ότι η λαϊκή συναίνεση μεταβάλλεται από καιρό σε καιρό , όχι μόνο με τα έτη , αλλά μπορεί να αλλάξει σε εξάμηνα , σε μήνες η και σε εβδομάδες. Όπως ο λαός έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης στον ΣΥΡΙΖΑ, μετά έδωσε ψήφο εμπιστοσύνης στην ΝΔ. Έτσι είναι αυτά, μεταβάλλονται με τον καιρό. Αν ποτέ υποθετικά μιλώντας ο λαός αποφάσιζε να δώσει ψήφο εμπιστοσύνης στο ΚΚΕ μπορεί μετά από λίγο να άλλαζαν οι προτιμήσεις του λαού , να έβλεπε ότι δεν του αρέσει αυτό το σύστημα και να ψήφιζε άλλο κόμμα σε τέσσερα χρόνια όπου θα ξαναγινόταν εκλογές.

Στην ΕΣΣΔ, πόσα άλλα κόμματα συμμετείχαν στις εκλογές εκτός από το εργατικό /κομμουνιστικό/αγροτικό ή όπως λεγόταν; Εάν δεν συμμετείχαν άλλα κόμματα στις εκλογές π.χ. φιλελεύθεροι ,σοσιαλδημοκράτες κ.τ.λ. πως ήξεραν αυτοί που κυβερνούσαν στην ΕΣΣΔ ότι έχουν την λαϊκή συναίνεση και ότι ο λαός δεν υποστηρίζει κάποιο άλλο κόμμα;
Ξεφευγουμε
Ας ανοίξουμε τότε ένα νέο νήμα για να το συζητήσουμε εκεί.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 06 Φεβ 2023, 15:59

Πολύ ωραίο πρόγραμμα εξουσίας, λέω να το ψηφισω. Αυτά θέλουμε.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 07 Φεβ 2023, 11:37

Το ΚΚΕ στο προγραμμα του λεει οτι θελει η Ελλαδα να γινει ανεξαρτητη ενεργειακα.

Αλλα δεν γραφει πως θα το πετυχει.

Απο που θα αρχισει.

Με τι κονδυλια.

Ποιοι θα το κανουν.

Με ποια τεχνολογια.

Ποιες πηγες θα αξιοποιηθουν, με τι συνεπειες για το περιβαλλον

κλπ

υπαρχει καποια τεχνικη τεκμηριωση πως θα το πετυχει αυτο;

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10300
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 07 Φεβ 2023, 11:41

axilmar έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:37
Το ΚΚΕ στο προγραμμα του λεει οτι θελει η Ελλαδα να γινει ανεξαρτητη ενεργειακα.

Αλλα δεν γραφει πως θα το πετυχει.

Απο που θα αρχισει.

Με τι κονδυλια.

Ποιοι θα το κανουν.

Με ποια τεχνολογια.

Ποιες πηγες θα αξιοποιηθουν, με τι συνεπειες για το περιβαλλον

κλπ

υπαρχει καποια τεχνικη τεκμηριωση πως θα το πετυχει αυτο;
Δεν χρειάζεται τεχνική τεκμηρίωση όταν υπάρχει βαθιά θρησκευτική πίστη.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 07 Φεβ 2023, 11:48

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:41
axilmar έγραψε:
07 Φεβ 2023, 11:37
Το ΚΚΕ στο προγραμμα του λεει οτι θελει η Ελλαδα να γινει ανεξαρτητη ενεργειακα.

Αλλα δεν γραφει πως θα το πετυχει.

Απο που θα αρχισει.

Με τι κονδυλια.

Ποιοι θα το κανουν.

Με ποια τεχνολογια.

Ποιες πηγες θα αξιοποιηθουν, με τι συνεπειες για το περιβαλλον

κλπ

υπαρχει καποια τεχνικη τεκμηριωση πως θα το πετυχει αυτο;
Δεν χρειάζεται τεχνική τεκμηρίωση όταν υπάρχει βαθιά θρησκευτική πίστη.
:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών