Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 18 Οκτ 2020, 15:03

https://www.kke.gr/export/sites/default ... gramma.pdf


Είχε τεθεί το ζήτημα του προγραμματος του ΚΚΕ σε διαφορα νήματα επομενως σε αυτο εδω μπορει να διαβαστει και να συζητηθεί ολικά ή σε επιμέρους.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 18 Οκτ 2020, 15:12

εδιτ --> Σελίδα 7 του προγράμματος του ΚΚΕ απο το λινκ του φλάφυ <-- εδιτ
Σε περίπτωση ιμπεριαλιστικής πολεμικής εμπλοκής της Ελλάδας, είτε σε αμυντικό είτε σε επιθετικό
πόλεμο, το Κόμμα πρέπει να ηγηθεί της αυτοτελούς οργάνωσης της εργατικής - λαϊκής πάλης με
όλες τις μορφές, ώστε να οδηγήσει σε ολοκληρωτική ήττα της αστικής τάξης, εγχώριας και ξένης
ως εισβολέα, έμπρακτα να συνδεθεί με την κατάκτηση της εξουσίας
Να ξερετε δεύτερη φορά μεγαλοψυχίας δε προκειται να τύχετε .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Νon4me την 18 Οκτ 2020, 15:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 18 Οκτ 2020, 15:14

Δικαιολογω εξεγερση ΜΟΝΟ σε περιπτωση αμυντικου ιμπεριαλιστικου πολεμου.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34751
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 18 Οκτ 2020, 15:18

Το προηγούμενο σβήστηκε;Δεν βαριέσαι,το νόημα όποιος ήθελε το κατάλαβε.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 18 Οκτ 2020, 15:19

πατησιωτης έγραψε:
18 Οκτ 2020, 15:18
Το προηγούμενο σβήστηκε;Δεν βαριέσαι,το νόημα όποιος ήθελε το κατάλαβε.
Οχι του αλλαξε τιτλο ο καπεταν Φλουφλης :lol:

viewtopic.php?f=32&t=25797
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 25 Οκτ 2020, 22:25

Fluffy
https://www.kke.gr/export/sites/default ... gramma.pdf
Σελίδα 4 τελευταία παράγραφος

Η υλική βάση της αναγκαιότητας του σοσιαλισμού στην Ελλάδα
Ο ελληνικός λαός θα απαλλαγεί από τα δεσμά της καπιταλιστικής εκμετάλλευσης και των
ιμπεριαλιστικών ενώσεων, όταν η εργατική τάξη με τους συμμάχους της πραγματοποιήσει τη
σοσιαλιστική επανάσταση και προχωρήσει στην οικοδόμηση του σοσιαλισμού - κομμουνισμού.
Ο στρατηγικός στόχος του ΚΚΕ είναι η κατάκτηση της επαναστατικής εργατικής εξουσίας, της
δικτατορίας του προλεταριάτου, για τη σοσιαλιστική οικοδόμηση ως ανώριμη βαθμίδα της
κομμουνιστικής κοινωνίας.


Το λέει ξεκάθαρα το ΚΚΕ στο πρόγραμμά του για επανάσταση.Δεν αφήνει περιθώρια παρερμηνείας. Με ποιόν τρόπο θα γίνει η επανάσταση;
Μήπως με εκλογές; Το ΚΚΕ υποτίθεται ότι ανήκει στο δημοκρατικό τόξο.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 25 Οκτ 2020, 22:30

pylothess έγραψε:
25 Οκτ 2020, 22:25
Fluffy
https://www.kke.gr/export/sites/default ... gramma.pdf
Σελίδα 4 τελευταία παράγραφος

Η υλική βάση της αναγκαιότητας του σοσιαλισμού στην Ελλάδα
Ο ελληνικός λαός θα απαλλαγεί από τα δεσμά της καπιταλιστικής εκμετάλλευσης και των
ιμπεριαλιστικών ενώσεων, όταν η εργατική τάξη με τους συμμάχους της πραγματοποιήσει τη
σοσιαλιστική επανάσταση και προχωρήσει στην οικοδόμηση του σοσιαλισμού - κομμουνισμού.
Ο στρατηγικός στόχος του ΚΚΕ είναι η κατάκτηση της επαναστατικής εργατικής εξουσίας, της
δικτατορίας του προλεταριάτου, για τη σοσιαλιστική οικοδόμηση ως ανώριμη βαθμίδα της
κομμουνιστικής κοινωνίας.


Το λέει ξεκάθαρα το ΚΚΕ στο πρόγραμμά του για επανάσταση.Δεν αφήνει περιθώρια παρερμηνείας. Με ποιόν τρόπο θα γίνει η επανάσταση;
Μήπως με εκλογές; Το ΚΚΕ υποτίθεται ότι ανήκει στο δημοκρατικό τόξο.

Από την μια το λέει ξεκάθαρα από την άλλη ρωτάς. :003: Αλήθεια, σε ποια ηλικία απεχωρησες από την σέχτα;
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 25 Οκτ 2020, 22:51

Gewponos90 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 22:30
pylothess έγραψε:
25 Οκτ 2020, 22:25
Fluffy
https://www.kke.gr/export/sites/default ... gramma.pdf
Σελίδα 4 τελευταία παράγραφος

Η υλική βάση της αναγκαιότητας του σοσιαλισμού στην Ελλάδα
Ο ελληνικός λαός θα απαλλαγεί από τα δεσμά της καπιταλιστικής εκμετάλλευσης και των
ιμπεριαλιστικών ενώσεων, όταν η εργατική τάξη με τους συμμάχους της πραγματοποιήσει τη
σοσιαλιστική επανάσταση και προχωρήσει στην οικοδόμηση του σοσιαλισμού - κομμουνισμού.
Ο στρατηγικός στόχος του ΚΚΕ είναι η κατάκτηση της επαναστατικής εργατικής εξουσίας, της
δικτατορίας του προλεταριάτου, για τη σοσιαλιστική οικοδόμηση ως ανώριμη βαθμίδα της
κομμουνιστικής κοινωνίας.


Το λέει ξεκάθαρα το ΚΚΕ στο πρόγραμμά του για επανάσταση.Δεν αφήνει περιθώρια παρερμηνείας. Με ποιόν τρόπο θα γίνει η επανάσταση;
Μήπως με εκλογές; Το ΚΚΕ υποτίθεται ότι ανήκει στο δημοκρατικό τόξο.

Από την μια το λέει ξεκάθαρα από την άλλη ρωτάς. :003: Αλήθεια, σε ποια ηλικία απεχωρησες από την σέχτα;
Υπάρχει λόγος που ρωτάω. Γιατί ρε συ Γεωπόνε, δεν μπορεί κάποιος να επικαλεστεί ότι υπάρχει και η ειρηνική ,δημοκρατική επανάσταση; Νομίζω ότι ο Γεώργιος Α.Παπανδρέου είχε μιλήσει κάποτε για την επανάσταση του αυτονόητου.Προφανώς και ο ΓΑΠ δεν προσπαθούσε να υποκινήσει σε στάση τον Ελληνικό λαό. Μου φαίνεται λίγο παράξενο ότι ανήκει το ΚΚΕ στο δημοκρατικό τόξο. Αφού στην καλύτερη των περίπτωσεων δεν αποσαφηνίζει ότι πρόκειται έστω για ειρηνική επανάσταση.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 25 Οκτ 2020, 22:59

Fluffy

Το πρόγραμμα του ΚΚΕ πόσοι το έχουν διαβάσει; Πόσοι συμφωνούν μαζί του;
Εσένα σαν συνειδητοποιημένο κομμουνιστή θα σου άρεσε κάποιος απλά να ψηφίζει το ΚΚΕ κάθε τέσσερα χρόνια αλλά να μην κάνει τίποτα άλλο; Ούτε να διαβάσει το πρόγραμμα του κόμματος, ούτε να διαβάσει Ριζοσπάστη ,ούτε να δώσει οικονομική ενίσχυση,ούτε να κατέβει σε μια πορεία ,ούτε να ενταχθεί στο σωματείο του ,απλά να ψηφίζει ΚΚΕ επειδή ο μπάρμπας του ήταν αντάρτης στον ΕΛΑΣ και έκανε εξορία στην Μακρόνησο.Με λίγα λόγια ούτε ο ίδιος να μην ξέρει γιατί ψηφίζει ΚΚΕ. Σου αρέσει εσένα αυτό; Ακόμη και αν διαφωνεί σε πολλά σημεία κάθετα με το κόμμα , να το ψηφίζει επειδή το θεωρεί κάτι σαν θρησκεία.

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 25 Οκτ 2020, 23:09

pylothess έγραψε:
25 Οκτ 2020, 22:51
Gewponos90 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 22:30
pylothess έγραψε:
25 Οκτ 2020, 22:25
Fluffy
https://www.kke.gr/export/sites/default ... gramma.pdf
Σελίδα 4 τελευταία παράγραφος

Η υλική βάση της αναγκαιότητας του σοσιαλισμού στην Ελλάδα
Ο ελληνικός λαός θα απαλλαγεί από τα δεσμά της καπιταλιστικής εκμετάλλευσης και των
ιμπεριαλιστικών ενώσεων, όταν η εργατική τάξη με τους συμμάχους της πραγματοποιήσει τη
σοσιαλιστική επανάσταση και προχωρήσει στην οικοδόμηση του σοσιαλισμού - κομμουνισμού.
Ο στρατηγικός στόχος του ΚΚΕ είναι η κατάκτηση της επαναστατικής εργατικής εξουσίας, της
δικτατορίας του προλεταριάτου, για τη σοσιαλιστική οικοδόμηση ως ανώριμη βαθμίδα της
κομμουνιστικής κοινωνίας.


Το λέει ξεκάθαρα το ΚΚΕ στο πρόγραμμά του για επανάσταση.Δεν αφήνει περιθώρια παρερμηνείας. Με ποιόν τρόπο θα γίνει η επανάσταση;
Μήπως με εκλογές; Το ΚΚΕ υποτίθεται ότι ανήκει στο δημοκρατικό τόξο.

Από την μια το λέει ξεκάθαρα από την άλλη ρωτάς. :003: Αλήθεια, σε ποια ηλικία απεχωρησες από την σέχτα;
Υπάρχει λόγος που ρωτάω. Γιατί ρε συ Γεωπόνε, δεν μπορεί κάποιος να επικαλεστεί ότι υπάρχει και η ειρηνική ,δημοκρατική επανάσταση; Νομίζω ότι ο Γεώργιος Α.Παπανδρέου είχε μιλήσει κάποτε για την επανάσταση του αυτονόητου.Προφανώς και ο ΓΑΠ δεν προσπαθούσε να υποκινήσει σε στάση τον Ελληνικό λαό. Μου φαίνεται λίγο παράξενο ότι ανήκει το ΚΚΕ στο δημοκρατικό τόξο. Αφού στην καλύτερη των περίπτωσεων δεν αποσαφηνίζει ότι πρόκειται έστω για ειρηνική επανάσταση.

Δεν θυμάμαι πάντως το ΚΚ να μιλάει για συνταγματικό τόξο. Πόσο μάλλον να κατατάσσει τον εαυτό του σε αυτό.. Τώρα εσύ για ποιος λόγους ρωτάς είναι γούστο σου καπέλο σου. Αν θεωρεις πάντως τις εκλογικές νίκες Γ.Παπανδρεου και ΓΑΠ επαναστάσεις έχουμε σοβαρό θέμα.

Υ.Γ Η ερώτηση, επειδή σε κόβω για γνωστη των καταστάσεων του κλασσικού στυλ <<έχω περάσει και εγώ από εκει και ξέρω>> παραμένει. Σε ποια ηλικία αποφάσισες να αποχωρήσεις από την σέχτα;
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 25 Οκτ 2020, 23:32

Gewponos90 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 23:09
pylothess έγραψε:
25 Οκτ 2020, 22:51
Gewponos90 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 22:30



Από την μια το λέει ξεκάθαρα από την άλλη ρωτάς. :003: Αλήθεια, σε ποια ηλικία απεχωρησες από την σέχτα;
Υπάρχει λόγος που ρωτάω. Γιατί ρε συ Γεωπόνε, δεν μπορεί κάποιος να επικαλεστεί ότι υπάρχει και η ειρηνική ,δημοκρατική επανάσταση; Νομίζω ότι ο Γεώργιος Α.Παπανδρέου είχε μιλήσει κάποτε για την επανάσταση του αυτονόητου.Προφανώς και ο ΓΑΠ δεν προσπαθούσε να υποκινήσει σε στάση τον Ελληνικό λαό. Μου φαίνεται λίγο παράξενο ότι ανήκει το ΚΚΕ στο δημοκρατικό τόξο. Αφού στην καλύτερη των περίπτωσεων δεν αποσαφηνίζει ότι πρόκειται έστω για ειρηνική επανάσταση.

Δεν θυμάμαι πάντως το ΚΚ να μιλάει για συνταγματικό τόξο. Πόσο μάλλον να κατατάσσει τον εαυτό του σε αυτό.. Τώρα εσύ για ποιος λόγους ρωτάς είναι γούστο σου καπέλο σου. Αν θεωρεις πάντως τις εκλογικές νίκες Γ.Παπανδρεου και ΓΑΠ επαναστάσεις έχουμε σοβαρό θέμα.

Υ.Γ Η ερώτηση, επειδή σε κόβω για γνωστη των καταστάσεων του κλασσικού στυλ <<έχω περάσει και εγώ από εκει και ξέρω>> παραμένει. Σε ποια ηλικία αποφάσισες να αποχωρήσεις από την σέχτα;
Η αλήθεια είναι ότι όντως ποτέ το ΚΚΕ δεν αυτοχαρακτηρίστηκε έτσι.Κάποιοι άλλοι το χαρακτήρισαν έτσι. Η τέλος πάντων έτσι λέγεται ,έτσι κυκλοφορεί στην πιάτσα ότι πάλεψε για την δημοκρατία . Οι εκλογικές νίκες του ΓΑΠαπανδρέου δεν ήταν επαναστάσεις ,απλά οι λέξεις έχουν χάσει την σημασία τους και ο καθένας τις χρησιμοποιεί όπως του αρέσει.

Δεν έχει και πολύ καιρό που αποχώρησα από το κόμμα ,που εσύ αποκαλείς σέχτα.Άντε να 'χει δυο η τρία χρόνια .Πρέπει τότε να ήμουν η 32 ή 33 . Πρέπει να είχα μπει γύρω στα 30 η 31. Κάπου εκεί τέλος πάντων. Δεν κάθισα πολύ .

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 25 Οκτ 2020, 23:40

Ο Πελετίδης που έχει και λαϊκή νομιμοποίηση γιατί δεν αποπειράθηκε να κηρύξει την επανάσταση στην Πάτρα και αφού εγκαθιδρύσει εκεί το στρατηγείο του να κινηθεί και προς την υπόλοιπη Ελλάδα;

Μήπως γιατί κομμουνιστής χωρίς λεφτά δεν υπάρχει; Μήπως γιατί πέρα από τις φιλοσοφικές πίπες που αραδιάζουν έχουν ως σκοπό να περνούν καλά μέσα στο καπιταλιστικό περιβάλλον;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 25 Οκτ 2020, 23:41

Gewponos90 έγραψε:
25 Οκτ 2020, 23:09

Υ.Γ Η ερώτηση, επειδή σε κόβω για γνωστη των καταστάσεων του κλασσικού στυλ <<έχω περάσει και εγώ από εκει και ξέρω>> παραμένει. Σε ποια ηλικία αποφάσισες να αποχωρήσεις από την σέχτα;
Σοβαρά τώρα, φαίνεται ότι έχω περάσει από εκεί; Μήπως το είχα γράψει πουθενά και το συγκράτησες;

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 26 Οκτ 2020, 14:55

pylothess έγραψε:
25 Οκτ 2020, 22:25
Fluffy
https://www.kke.gr/export/sites/default ... gramma.pdf
Σελίδα 4 τελευταία παράγραφος

Η υλική βάση της αναγκαιότητας του σοσιαλισμού στην Ελλάδα
Ο ελληνικός λαός θα απαλλαγεί από τα δεσμά της καπιταλιστικής εκμετάλλευσης και των
ιμπεριαλιστικών ενώσεων, όταν η εργατική τάξη με τους συμμάχους της πραγματοποιήσει τη
σοσιαλιστική επανάσταση και προχωρήσει στην οικοδόμηση του σοσιαλισμού - κομμουνισμού.
Ο στρατηγικός στόχος του ΚΚΕ είναι η κατάκτηση της επαναστατικής εργατικής εξουσίας, της
δικτατορίας του προλεταριάτου, για τη σοσιαλιστική οικοδόμηση ως ανώριμη βαθμίδα της
κομμουνιστικής κοινωνίας.


Το λέει ξεκάθαρα το ΚΚΕ στο πρόγραμμά του για επανάσταση.Δεν αφήνει περιθώρια παρερμηνείας. Με ποιόν τρόπο θα γίνει η επανάσταση;
Μήπως με εκλογές; Το ΚΚΕ υποτίθεται ότι ανήκει στο δημοκρατικό τόξο.
Όταν λες με τι τρόπο εννοείς με ποια μορφή θα γινει πραγματικότητα; Αυτό είναι κάτι το οποίο δεν το διαλέγουμε απο πριν εννοώ για την μορφή που εξελίσσεται, το μόνο που μπορουμε να πουμε είναί κατευθυνση και το περιεχόμενο της. Αυτά είναι πορίσματα από τις νομοτελειες της κοινωνικής εξέλιξης και της επεξεργασμένης πείρας των συλλογικών αγώνων. Μπορώ να αναφέρω παράδειγμα αλλα φοβάμαι ότι θα πέσουμε σε εκχυδαϊσμό.
Εστω ότι κερδίζει με 53% τις αστικες εκλογες το κκε, λαμβανοντας την κυβέρνηση αρχίζει και ξεφτίζει με νομους και διαταγματα το καπιταλιστικο επικοδόμημα και ο λαός αριζει και δομεί την βάση, τον σοσιαλισμό. Πως το βλέπεις; Οι αστοι θα καθίσουν με σταυρωμένα τα χέρια και θα σεβαστουν την επιφαση δημοκρατιας; Δε θα βγουν σε εμφύλιο για να μην μπορεσει ο λαος να χτισει τον σοσιαλισμό; Δε θα επιτεθούν στην κοινωνική ιδιοκτησία; Δε θα χτυπήσουν το κομμα του; Μπορεί η επανάσταση να μην στεριώσει και να ηττηθεί.

Βέβαια οι γενικές νομοτελειες και κατευθύνσεις μπορεί να μην σε ικανοποιουν, μπορεί να λες εγω θέλω να ξέρω τι ώρα και μέρα θα γίνει η επανασταση. Δικαιωμα του του καθενός.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 26 Οκτ 2020, 18:33

Fluffy έγραψε:
26 Οκτ 2020, 14:55


Όταν λες με τι τρόπο εννοείς με ποια μορφή θα γινει πραγματικότητα; Αυτό είναι κάτι το οποίο δεν το διαλέγουμε απο πριν εννοώ για την μορφή που εξελίσσεται, το μόνο που μπορουμε να πουμε είναί κατευθυνση και το περιεχόμενο της. Αυτά είναι πορίσματα από τις νομοτελειες της κοινωνικής εξέλιξης και της επεξεργασμένης πείρας των συλλογικών αγώνων. Μπορώ να αναφέρω παράδειγμα αλλα φοβάμαι ότι θα πέσουμε σε εκχυδαϊσμό.
Εστω ότι κερδίζει με 53% τις αστικες εκλογες το κκε, λαμβανοντας την κυβέρνηση αρχίζει και ξεφτίζει με νομους και διαταγματα το καπιταλιστικο επικοδόμημα και ο λαός αριζει και δομεί την βάση, τον σοσιαλισμό. Πως το βλέπεις; Οι αστοι θα καθίσουν με σταυρωμένα τα χέρια και θα σεβαστουν την επιφαση δημοκρατιας; Δε θα βγουν σε εμφύλιο για να μην μπορεσει ο λαος να χτισει τον σοσιαλισμό; Δε θα επιτεθούν στην κοινωνική ιδιοκτησία; Δε θα χτυπήσουν το κομμα του; Μπορεί η επανάσταση να μην στεριώσει και να ηττηθεί.

Βέβαια οι γενικές νομοτελειες και κατευθύνσεις μπορεί να μην σε ικανοποιουν, μπορεί να λες εγω θέλω να ξέρω τι ώρα και μέρα θα γίνει η επανασταση. Δικαιωμα του του καθενός.
Ακόμη και αν κέρδιζε τις αστικές εκλογές το ΚΚΕ ,πάλι δεμένα θα είχε τα χέρια του . Πολύ απλά αυτοί οι νόμοι που θα ψήφιζε και που θα ξέφτιζαν τον καπιταλισμό δεν θα μπορούσαν να εφαρμοσθούν.

Η απορία μου εμένα είναι , πόσοι άραγε από το 5% του εκλογικού σώματος που ψηφίζουν το ΚΚΕ ,έχουν διαβάσει το πρόγραμμα του ΚΚΕ;
Ή μήπως παλαιότερα που το ΚΚΕ είχε πιάσει εκλογικά ποσοστά 8,2%, όλο αυτό το 8% ψήφιζε συνειδητοποιημένα και επιθυμούσε την επαναστατική ανατροπή του καπιταλισμού;

Άραγε ο λαός τι λέει γι αυτό το πράγμα; συμφωνεί για την επανάσταση η όχι; Μήπως επειδή γνωρίζει την θέση του κόμματος περί επανάστασης ,δεν το ψηφίζει;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών