Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 26 Οκτ 2020, 19:17

pylothess έγραψε:
26 Οκτ 2020, 18:33
Fluffy έγραψε:
26 Οκτ 2020, 14:55


Όταν λες με τι τρόπο εννοείς με ποια μορφή θα γινει πραγματικότητα; Αυτό είναι κάτι το οποίο δεν το διαλέγουμε απο πριν εννοώ για την μορφή που εξελίσσεται, το μόνο που μπορουμε να πουμε είναί κατευθυνση και το περιεχόμενο της. Αυτά είναι πορίσματα από τις νομοτελειες της κοινωνικής εξέλιξης και της επεξεργασμένης πείρας των συλλογικών αγώνων. Μπορώ να αναφέρω παράδειγμα αλλα φοβάμαι ότι θα πέσουμε σε εκχυδαϊσμό.
Εστω ότι κερδίζει με 53% τις αστικες εκλογες το κκε, λαμβανοντας την κυβέρνηση αρχίζει και ξεφτίζει με νομους και διαταγματα το καπιταλιστικο επικοδόμημα και ο λαός αριζει και δομεί την βάση, τον σοσιαλισμό. Πως το βλέπεις; Οι αστοι θα καθίσουν με σταυρωμένα τα χέρια και θα σεβαστουν την επιφαση δημοκρατιας; Δε θα βγουν σε εμφύλιο για να μην μπορεσει ο λαος να χτισει τον σοσιαλισμό; Δε θα επιτεθούν στην κοινωνική ιδιοκτησία; Δε θα χτυπήσουν το κομμα του; Μπορεί η επανάσταση να μην στεριώσει και να ηττηθεί.

Βέβαια οι γενικές νομοτελειες και κατευθύνσεις μπορεί να μην σε ικανοποιουν, μπορεί να λες εγω θέλω να ξέρω τι ώρα και μέρα θα γίνει η επανασταση. Δικαιωμα του του καθενός.
Ακόμη και αν κέρδιζε τις αστικές εκλογές το ΚΚΕ ,πάλι δεμένα θα είχε τα χέρια του . Πολύ απλά αυτοί οι νόμοι που θα ψήφιζε και που θα ξέφτιζαν τον καπιταλισμό δεν θα μπορούσαν να εφαρμοσθούν.

Η απορία μου εμένα είναι , πόσοι άραγε από το 5% του εκλογικού σώματος που ψηφίζουν το ΚΚΕ ,έχουν διαβάσει το πρόγραμμα του ΚΚΕ;
Ή μήπως παλαιότερα που το ΚΚΕ είχε πιάσει εκλογικά ποσοστά 8,2%, όλο αυτό το 8% ψήφιζε συνειδητοποιημένα και επιθυμούσε την επαναστατική ανατροπή του καπιταλισμού;

Άραγε ο λαός τι λέει γι αυτό το πράγμα; συμφωνεί για την επανάσταση η όχι; Μήπως επειδή γνωρίζει την θέση του κόμματος περί επανάστασης ,δεν το ψηφίζει;
Δε θα ανοιξω την κουβεντα για την δημοφιλία. Αν θες να συζητήσουμε τμήματα του προγράμματος ευχαρίστως.
Εστω ότι βγαίνει ΠΝΠ για επιταξη της α' ξενοδοχειακης μοναδας καποιου καπιταλιστή, πως δε θα εφαρμοστεί; Θα υπάρχει κάποιος στρατος καπιταλιστή που θα αρνείται την παραδοση του στο λαό, και γιατί έχεις ως δεδομενο ότι οι αντιδραστικοι θα είναι νικητες;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 26 Οκτ 2020, 21:09

Fluffy έγραψε:
26 Οκτ 2020, 19:17
pylothess έγραψε:
26 Οκτ 2020, 18:33
Fluffy έγραψε:
26 Οκτ 2020, 14:55


Όταν λες με τι τρόπο εννοείς με ποια μορφή θα γινει πραγματικότητα; Αυτό είναι κάτι το οποίο δεν το διαλέγουμε απο πριν εννοώ για την μορφή που εξελίσσεται, το μόνο που μπορουμε να πουμε είναί κατευθυνση και το περιεχόμενο της. Αυτά είναι πορίσματα από τις νομοτελειες της κοινωνικής εξέλιξης και της επεξεργασμένης πείρας των συλλογικών αγώνων. Μπορώ να αναφέρω παράδειγμα αλλα φοβάμαι ότι θα πέσουμε σε εκχυδαϊσμό.
Εστω ότι κερδίζει με 53% τις αστικες εκλογες το κκε, λαμβανοντας την κυβέρνηση αρχίζει και ξεφτίζει με νομους και διαταγματα το καπιταλιστικο επικοδόμημα και ο λαός αριζει και δομεί την βάση, τον σοσιαλισμό. Πως το βλέπεις; Οι αστοι θα καθίσουν με σταυρωμένα τα χέρια και θα σεβαστουν την επιφαση δημοκρατιας; Δε θα βγουν σε εμφύλιο για να μην μπορεσει ο λαος να χτισει τον σοσιαλισμό; Δε θα επιτεθούν στην κοινωνική ιδιοκτησία; Δε θα χτυπήσουν το κομμα του; Μπορεί η επανάσταση να μην στεριώσει και να ηττηθεί.

Βέβαια οι γενικές νομοτελειες και κατευθύνσεις μπορεί να μην σε ικανοποιουν, μπορεί να λες εγω θέλω να ξέρω τι ώρα και μέρα θα γίνει η επανασταση. Δικαιωμα του του καθενός.
Ακόμη και αν κέρδιζε τις αστικές εκλογές το ΚΚΕ ,πάλι δεμένα θα είχε τα χέρια του . Πολύ απλά αυτοί οι νόμοι που θα ψήφιζε και που θα ξέφτιζαν τον καπιταλισμό δεν θα μπορούσαν να εφαρμοσθούν.

Η απορία μου εμένα είναι , πόσοι άραγε από το 5% του εκλογικού σώματος που ψηφίζουν το ΚΚΕ ,έχουν διαβάσει το πρόγραμμα του ΚΚΕ;
Ή μήπως παλαιότερα που το ΚΚΕ είχε πιάσει εκλογικά ποσοστά 8,2%, όλο αυτό το 8% ψήφιζε συνειδητοποιημένα και επιθυμούσε την επαναστατική ανατροπή του καπιταλισμού;

Άραγε ο λαός τι λέει γι αυτό το πράγμα; συμφωνεί για την επανάσταση η όχι; Μήπως επειδή γνωρίζει την θέση του κόμματος περί επανάστασης ,δεν το ψηφίζει;
Δε θα ανοιξω την κουβεντα για την δημοφιλία. Αν θες να συζητήσουμε τμήματα του προγράμματος ευχαρίστως.
Εστω ότι βγαίνει ΠΝΠ για επιταξη της α' ξενοδοχειακης μοναδας καποιου καπιταλιστή, πως δε θα εφαρμοστεί; Θα υπάρχει κάποιος στρατος καπιταλιστή που θα αρνείται την παραδοση του στο λαό, και γιατί έχεις ως δεδομενο ότι οι αντιδραστικοι θα είναι νικητες;
Έχεις σπουδάσει νομικά ; Μου κάνει εντύπωση που γνωρίζεις και την πράξη νομοθετικού περιεχομένου. Αυτό που μου περιγράφεις προσκρούει στο σύνταγμα που προστατεύει την ατομική ιδιοκτησία. Το σύνταγμα ορίζει ότι ουδείς στερείται την περιουσία του ετκός και αν είναι πρόκειται για δημόσιο όφελος.
https://www.hellenicparliament.gr/Vouli ... rticle-17/
Ο υποτιθέμενος ιδιοκτήτης της α' ξενοδοχειακής μονάδας που μου περιγράφεις θα πρέπει να αποζημιωθεί στο ακέραιο.Οπότε καταλαβαίνεις ότι εάν εφαρμοσθεί σε ευρεία κλίμακα ,η απαλλοτρίωση ,θα πρέπει συνέχεια το κράτος να βρίσκεται στα δικαστήρια για την εκδίκαση τέτοιων αποφάσεων, για να ορισθεί το ποσό του αντιτίμου που θα πρέπει να τους καταβληθεί. Εάν αυτό εφαρμοσθεί σε ευρεία κλίμακα για όλους τους "καπιταλιστές" της χώρας , με τον προβλεπόμενο από το σύνταγμα τρόπο ,δεν θα καταφέρεις να τσακίσεις την αστική τάξη ,εαν αυτό επιθυμείς.

Δεν γνωρίζω τώρα λεπτομέρειες για τις πράξεις νομοθετικού περιεχομένου ,ούτε τι γίνεται σε περίπτωση που ψηφιστεί κάποιος τόσο φανερά αντισυνταγματικός νόμος. Δεν γνωρίζω , εάν ο Πρόεδρος της δημοκρατίας μπορεί να μην υπογράψει έναν αντισυνταγματικό νόμο.Αυτά είναι τεχνικά ζητήματα που τα γνωρίζουν καλύτερα οι νομικοί.

Εγώ δεν μίλησα για στρατούς. Εσύ μίλησες για στρατό και για αντίδραση. Εγώ σου αναφέρω πως υπάρχουν νομικά κωλύματα που ενδεχομένως θα εμποδίσουν την υλοποίηση του προγράμματος του ΚΚΕ εάν αυτό κυβερνήσει αστικά. Ο Δημήτρης Χριστόφιας πάντως που εκλέχτηκε στην Κύπρο ,το ΑΚΕΛ τι ακριβώς έκανε ως προς αυτήν την κατέυθυνση; Έκανε μήπως κάποια κοινωνικοποιήση; Συνάντησε μήπως αντίδραση;

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 26 Οκτ 2020, 21:14

pylothess έγραψε:
25 Οκτ 2020, 23:32

Δεν έχει και πολύ καιρό που αποχώρησα από το κόμμα ,που εσύ αποκαλείς σέχτα.Άντε να 'χει δυο η τρία χρόνια .Πρέπει τότε να ήμουν η 32 ή 33 . Πρέπει να είχα μπει γύρω στα 30 η 31. Κάπου εκεί τέλος πάντων. Δεν κάθισα πολύ .
λολ

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 26 Οκτ 2020, 22:17

pylothess έγραψε:
26 Οκτ 2020, 21:09
προγράμματος του ΚΚΕ εάν αυτό κυβερνήσει αστικά.
ε, πες ότι ετσςι το έχεις στο μυαλο σου. Προκειται για μια ταυτολογια, αν το κκε διαχειρίζεται τις υποθεσεις της αστικής ταξης προφανως δε θα επιταξει την χ μεγαλη μοναδα. Το ερωτημα είναι πως εβγαλες το συμπερασμα πως το κομμα είναι αστικό;

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 26 Οκτ 2020, 22:19

BlastFromThePast έγραψε:
26 Οκτ 2020, 21:14
pylothess έγραψε:
25 Οκτ 2020, 23:32

Δεν έχει και πολύ καιρό που αποχώρησα από το κόμμα ,που εσύ αποκαλείς σέχτα.Άντε να 'χει δυο η τρία χρόνια .Πρέπει τότε να ήμουν η 32 ή 33 . Πρέπει να είχα μπει γύρω στα 30 η 31. Κάπου εκεί τέλος πάντων. Δεν κάθισα πολύ .
λολ
ή 27 ή 28 ή 29 ή 34 ή 35 ή 36, κάπου εκεί μωρέ.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 26 Οκτ 2020, 23:05

Jolly Roger έγραψε:
26 Οκτ 2020, 22:19
BlastFromThePast έγραψε:
26 Οκτ 2020, 21:14
pylothess έγραψε:
25 Οκτ 2020, 23:32

Δεν έχει και πολύ καιρό που αποχώρησα από το κόμμα ,που εσύ αποκαλείς σέχτα.Άντε να 'χει δυο η τρία χρόνια .Πρέπει τότε να ήμουν η 32 ή 33 . Πρέπει να είχα μπει γύρω στα 30 η 31. Κάπου εκεί τέλος πάντων. Δεν κάθισα πολύ .
λολ
ή 27 ή 28 ή 29 ή 34 ή 35 ή 36, κάπου εκεί μωρέ.
σημασία έχει ότι έφυγα.

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 26 Οκτ 2020, 23:06

pylothess έγραψε:
26 Οκτ 2020, 23:05
Jolly Roger έγραψε:
26 Οκτ 2020, 22:19
BlastFromThePast έγραψε:
26 Οκτ 2020, 21:14


λολ
ή 27 ή 28 ή 29 ή 34 ή 35 ή 36, κάπου εκεί μωρέ.
σημασία έχει ότι έφυγα.
ο ζαίος, σε όποιο κόμμα και να πάει, ζαίος παραμένει.
- Αβραάμ Λίνκολν

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 26 Οκτ 2020, 23:09

Jolly Roger έγραψε:
26 Οκτ 2020, 23:06
pylothess έγραψε:
26 Οκτ 2020, 23:05
Jolly Roger έγραψε:
26 Οκτ 2020, 22:19

ή 27 ή 28 ή 29 ή 34 ή 35 ή 36, κάπου εκεί μωρέ.
σημασία έχει ότι έφυγα.
ο ζαίος, σε όποιο κόμμα και να πάει, ζαίος παραμένει.
- Αβραάμ Λίνκολν
Δεν ξέρω, μπορεί. Εγώ πάντως τώρα δεν ανήκω σε κανένα κόμμα .

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 26 Οκτ 2020, 23:27

Fluffy έγραψε:
26 Οκτ 2020, 22:17
pylothess έγραψε:
26 Οκτ 2020, 21:09
προγράμματος του ΚΚΕ εάν αυτό κυβερνήσει αστικά.
ε, πες ότι ετσςι το έχεις στο μυαλο σου. Προκειται για μια ταυτολογια, αν το κκε διαχειρίζεται τις υποθεσεις της αστικής ταξης προφανως δε θα επιταξει την χ μεγαλη μοναδα. Το ερωτημα είναι πως εβγαλες το συμπερασμα πως το κομμα είναι αστικό;
Όχι , το ΚΚΕ δεν είναι αστικό κόμμα. Δεν είπα εγώ τέτοιο πράγμα. Για να καταλήξουμε σε ένα συμπέρασμα, να το πω λαϊκά , το πρόγραμμα του ΚΚΕ μόνο με επαναστατικό τρόπο μπορεί να επιτευχθεί. Συμφωνείς σε αυτό; Γιατί εσύ πιστεύεις ότι θα είναι εύκολο δηλαδή εάν κερδίσει τις εκλογές το ΚΚΕ να υλοποιήσει το πρόγραμμά του;

Το ΚΚΕ δεν είναι αστικό κόμμα . Αυτός είναι ο λόγος άλλωστε που δεν θα μπορέσει να κυβερνήσει μέσω εκλογών. Ακόμη και αν κερδίσει τις εκλογές ,θα δεσμεύεται από ένα σωρό νόμους και διατάξεις. Μόνο αν παρακαμφθούν το σύνταγμα, η βουλή, τα υπόλοιπα αστικά η τα λιγότερο αστικά κόμματα της αντιπολίτευσης μπορεί να επιτευχθεί το πρόγραμμα του κόμματος αλλά τότε μιλάμε για χούντα.

Fluffy, ο καθένας μπορεί να κάνει τις επιλογές του. Έτσι και το ΚΚΕ έχει κάθε δικαίωμα να κάνει τις επιλογές του.Θα μπορούσε φερ'ειπείν αν ήθελε σώνει και καλά να καταλάβει κυβερνητικούς θώκους, εάν ήταν ένα αστικό κόμμα, να κάνει χίλια δυο πράγματα προκειμένου να πετύχει τον σκοπό του .Δεν θα ήταν και πολύ δύσκολο. Κύρος έχει το κόμμα , ιστορία έχει ,θα συνεργαζόταν ίσως με τον ΣΥΡΙΖΑ, με μερικούς άλλους κ.λ.π.οι συνθήκες ήταν ιδανικές τότε με τους αγανακτισμένους ,θα έριχνε μερικά λαϊκίστικα συνθήματα του στιλ φταίει η Μέρκελ και οι Γερμανοί,ή στα Δεκεμβριανά του 2008 να έλεγε συνθήματα του στιλ στις τράπεζες λεφτά ,στην νεολαία σφαίρες και έλα να τα ξαναπούμε για πότε το 5% γίνεται 15%.ΤΟ πρόβλημα όμως θα έρθει, όταν έρθει η ώρα να κυβερνήσει. Εκεί τι κάνεις; Εάν δεν είσαι συνεπής εκτίθεσαι. Τουλάχιστον το ΚΚΕ είναι συνεπές κόμμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pylothess την 27 Οκτ 2020, 13:53, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 26 Οκτ 2020, 23:34

Νon4me έγραψε:
18 Οκτ 2020, 15:12
εδιτ --> Σελίδα 7 του προγράμματος του ΚΚΕ απο το λινκ του φλάφυ <-- εδιτ
Σε περίπτωση ιμπεριαλιστικής πολεμικής εμπλοκής της Ελλάδας, είτε σε αμυντικό είτε σε επιθετικό
πόλεμο, το Κόμμα πρέπει να ηγηθεί της αυτοτελούς οργάνωσης της εργατικής - λαϊκής πάλης με
όλες τις μορφές, ώστε να οδηγήσει σε ολοκληρωτική ήττα της αστικής τάξης, εγχώριας και ξένης
ως εισβολέα, έμπρακτα να συνδεθεί με την κατάκτηση της εξουσίας
Να ξερετε δεύτερη φορά μεγαλοψυχίας δε προκειται να τύχετε .
Ρε θα φάτε τέτοια ψωλιά που θα σας λένε στα παιδικά παραμύθια 500 χρόνια μετά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 26 Οκτ 2020, 23:48

Χαοτικός έγραψε:
26 Οκτ 2020, 23:34
Νon4me έγραψε:
18 Οκτ 2020, 15:12
εδιτ --> Σελίδα 7 του προγράμματος του ΚΚΕ απο το λινκ του φλάφυ <-- εδιτ
Σε περίπτωση ιμπεριαλιστικής πολεμικής εμπλοκής της Ελλάδας, είτε σε αμυντικό είτε σε επιθετικό
πόλεμο, το Κόμμα πρέπει να ηγηθεί της αυτοτελούς οργάνωσης της εργατικής - λαϊκής πάλης με
όλες τις μορφές, ώστε να οδηγήσει σε ολοκληρωτική ήττα της αστικής τάξης, εγχώριας και ξένης
ως εισβολέα, έμπρακτα να συνδεθεί με την κατάκτηση της εξουσίας
Να ξερετε δεύτερη φορά μεγαλοψυχίας δε προκειται να τύχετε .
Ρε θα φάτε τέτοια ψωλιά που θα σας λένε στα παιδικά παραμύθια 500 χρόνια μετά.
Τέτοια έκταση που έχει πάρει το θέμα , δεν νομίζω πως θα μπορέσει τελικά το κόμμα να το εφαρμόσει αυτό. Το καλό με το internet , phorum,youtube, facebook,twitter,είναι ότι ο κόσμος ενημερώνεται σχεδόν ακαριαία για τα πάντα.
Πέρα απ'αυτό όμως, όταν γίνει πόλεμος θα πολεμήσει ο στρατός και η αστυνομία . Εμείς οι πολίτες ,όσοι κληθούμε στα όπλα θα πολεμήσουμε στο μέτωπο. Δεν θα πολεμήσουμε ξεχωριστά οι οπαδοί των άλλων κομμάτων. Άρα λοιπόν γιατί το ΚΚΕ να πολεμήσει ξεχωριστά; Εαν κατάλαβα σωστά ότι αυτό θέλει να κάνει.

Αυτό είναι περισσότερο ενοχλητικό για το εκλογικό σώμα απ'ότι οι θέσεις του κόμματος για την επανάσταση και την δικτατορία του προλεταριάτου.Τουλάχιστον έχει το θάρρος και λέει ευθέως τι θέλει να κάνει. Είναι και αυτό μια αρετή.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 27 Οκτ 2020, 13:20


Ορίστε, τα λέει και ο σφ Γ.Γ. της Κ.Ε. του Κ.Κ.Ε. Δημήτρης Κουτσούμπας. Αν κερδίσει τις εκλογές το ΚΚΕ ,θα ξαναγίνουν εκλογές αλλά θα συμμετέχουν μόνο τα κόμματα που θα παλεύουν για το συμφέρον του εργαζομένου. Τώρα ποια κόμματα είναι αυτά είναι άλλο θέμα. Η Δεξιά λέει ο σφ Κουτσούμπας θα έχει περάσει στο χρονοντούλαπο της ιστορίας.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 27 Οκτ 2020, 13:39


pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 27 Οκτ 2020, 13:40


pylothess
Δημοσιεύσεις: 6735
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το πρόγραμμα του ΚΚΕ [2013 - 19ο Συνεδριο]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 27 Οκτ 2020, 13:43


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών