Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 25 Νοέμ 2020, 10:23

John Brown Gun Club έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 10:22

Οι φασιστες δεν αντιμετωπιζονται με επιχειρηματα γιατι δεν κανουν διαλογο.
Σωστά.
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 25 Νοέμ 2020, 10:26

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 09:39

Σιγά να μην καθήσουμε να συζητήσουμε με όσους διαφωνούν μαζί μας !!
Εξ ορισμού οποίος διαφωνεί μαζί μου είναι ψεκασμενος πυροβολημένος βλάκας ηλίθιος και οι απόψεις του πρέπει να θεωρούνται ως παράνομες και εγκληματικές !!! :smt005:

Αν δε δεχθώ να κάνω συζήτηση , αυτή η συζήτηση θα πρέπει να γίνει με όρους και συνθήκες που θέλω εγώ !!!
Αυτα συνηθως συμβαινουν. Οσοι διαφωνουν μαζι μου ειναι συνηθως πολυ χαμηλου επιπεδου συνομιλητες, που κανουν συχνα λογικα σφαλματα η προσπαθουν νε εκτροχιασουν την συζητηση η να με παγιδευσουν με πονηριες.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 25 Νοέμ 2020, 10:34

John Brown Gun Club έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 10:26
Οσοι διαφωνουν μαζι μου ειναι συνηθως πολυ χαμηλου επιπεδου συνομιλητες, που κανουν συχνα λογικα σφαλματα η προσπαθουν νε εκτροχιασουν την συζητηση η να με παγιδευσουν με πονηριες.
Εκτός από ..σεβασμό στην αντίθετη άποψη είσαι και μετριόφρων και ..καθόλου απόλυτος στις απόψεις σου !!! :smt005::003:

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 25 Νοέμ 2020, 11:35

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 10:34
John Brown Gun Club έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 10:26
Οσοι διαφωνουν μαζι μου ειναι συνηθως πολυ χαμηλου επιπεδου συνομιλητες, που κανουν συχνα λογικα σφαλματα η προσπαθουν νε εκτροχιασουν την συζητηση η να με παγιδευσουν με πονηριες.
Εκτός από ..σεβασμό στην αντίθετη άποψη είσαι και μετριόφρων και ..καθόλου απόλυτος στις απόψεις σου !!! :smt005::003:
Απολυτος δεν ειμαι, και ειμαι παντα ανοιχτος στην προκληση και την διαφωνια αλλα οχι στα παραπλανητικα τεχνασματα που αποσκοπουν στην δικαιωση του Μουσολινι και του Χιτλερ.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 25 Νοέμ 2020, 11:39

John Brown Gun Club έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 11:35
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 10:34
John Brown Gun Club έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 10:26
Οσοι διαφωνουν μαζι μου ειναι συνηθως πολυ χαμηλου επιπεδου συνομιλητες, που κανουν συχνα λογικα σφαλματα η προσπαθουν νε εκτροχιασουν την συζητηση η να με παγιδευσουν με πονηριες.
Εκτός από ..σεβασμό στην αντίθετη άποψη είσαι και μετριόφρων και ..καθόλου απόλυτος στις απόψεις σου !!! :smt005::003:
Απολυτος δεν ειμαι, και ειμαι παντα ανοιχτος στην προκληση και την διαφωνια αλλα οχι στα παραπλανητικα τεχνασματα που αποσκοπουν στην δικαιωση του Μουσολινι και του Χιτλερ.
:smt005::smt005:

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Φεβ 2021, 22:50

Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΜΑΡΞΙΣΤΟΕΙΔΗΣ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ.
Οσο τρέλα κι αν πουλανε καποιοι.
Μια εκδοση της δικτατοριας του προλεταριατου.
Αλλωστε και ο πυρηνας του μαρξισμου ειναι φασιστικος. Παλη και επιβολη εξουσιας και με τη βουλα και για ξεκαρφωμα πεταμε κι ενα «απο το λαο».
ΕΚλογες στο μαρξισμο δεν υφιστανται , οι ανθρωποι ειναι κανονικοτατοι φασιστες.
Εκτος των αλλων , παντα ο φασισμος βαφτιζει τους πολιτικους αντιπαλους του ως τερατα.

Και εχουν το θρασος και μιλανε τα ζα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 15 Φεβ 2021, 22:51

John Brown Gun Club έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 10:26
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 09:39

Σιγά να μην καθήσουμε να συζητήσουμε με όσους διαφωνούν μαζί μας !!
Εξ ορισμού οποίος διαφωνεί μαζί μου είναι ψεκασμενος πυροβολημένος βλάκας ηλίθιος και οι απόψεις του πρέπει να θεωρούνται ως παράνομες και εγκληματικές !!! :smt005:

Αν δε δεχθώ να κάνω συζήτηση , αυτή η συζήτηση θα πρέπει να γίνει με όρους και συνθήκες που θέλω εγώ !!!
Αυτα συνηθως συμβαινουν. Οσοι διαφωνουν μαζι μου ειναι συνηθως πολυ χαμηλου επιπεδου συνομιλητες, που κανουν συχνα λογικα σφαλματα η προσπαθουν νε εκτροχιασουν την συζητηση η να με παγιδευσουν με πονηριες.
ναζι σημαινει εθνικοΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 15 Φεβ 2021, 22:51

Obi Wan Iakobi έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 18:26
Null έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 18:12

πατέρας του Χριστόδουλου Ξηρού. Όποιος κοιμάται χριστιανός ξυπνάει μπολσεβίκος

Και ο θειος του Ξηρου ο αειμνηστος Τσακαλιας που το γυρισε μετα προσπαθωντας να γινει αθανατος.


:102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 15 Φεβ 2021, 23:03

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
15 Φεβ 2021, 22:51




:102:
80% το ΛΑΟΣ στην Ικαρια αν κατεβαζε Τσακαλια :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Φεβ 2021, 16:01

Οργισμένος έγραψε:
15 Φεβ 2021, 22:51
John Brown Gun Club έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 10:26
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 09:39

Σιγά να μην καθήσουμε να συζητήσουμε με όσους διαφωνούν μαζί μας !!
Εξ ορισμού οποίος διαφωνεί μαζί μου είναι ψεκασμενος πυροβολημένος βλάκας ηλίθιος και οι απόψεις του πρέπει να θεωρούνται ως παράνομες και εγκληματικές !!! :smt005:

Αν δε δεχθώ να κάνω συζήτηση , αυτή η συζήτηση θα πρέπει να γίνει με όρους και συνθήκες που θέλω εγώ !!!
Αυτα συνηθως συμβαινουν. Οσοι διαφωνουν μαζι μου ειναι συνηθως πολυ χαμηλου επιπεδου συνομιλητες, που κανουν συχνα λογικα σφαλματα η προσπαθουν νε εκτροχιασουν την συζητηση η να με παγιδευσουν με πονηριες.
ναζι σημαινει εθνικοΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ
να, οριστε, οι χαμηλου επιπεδου συνομιλητες που ελεγα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15034
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 16 Φεβ 2021, 16:02

John Brown Gun Club έγραψε:
16 Φεβ 2021, 16:01
Οργισμένος έγραψε:
15 Φεβ 2021, 22:51
John Brown Gun Club έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 10:26


Αυτα συνηθως συμβαινουν. Οσοι διαφωνουν μαζι μου ειναι συνηθως πολυ χαμηλου επιπεδου συνομιλητες, που κανουν συχνα λογικα σφαλματα η προσπαθουν νε εκτροχιασουν την συζητηση η να με παγιδευσουν με πονηριες.
ναζι σημαινει εθνικοΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ
να, οριστε, οι χαμηλου επιπεδου συνομιλητες που ελεγα.
NAtionalsoZIalisten
και οι αγράμματοι αριστεροί
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15034
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 16 Φεβ 2021, 16:04

Όπως σωστά είπε ο Πανούσης ο φασιμός είναι νοοτροπία όχι ιδεολογία. Τόσο η νοοτροπία όσο και η πρακτική της αριστεράς, αυτή του αυτόκλητου σωτήρα, του αυτοανακυρηχθέντος φωτισμένου και ηθικού που κατέχει την αλήθεια και θέλει να επιβάλλει τις απόψεις του στο πεπλανημένα πρόβατα και να τα σώσει είτε το θέλουν είτε όχι απο την εκμετάλλευση του καπιταλισμού είναι ατόφιος φασισμός.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Φεβ 2021, 18:05

Lord Brum έγραψε:
16 Φεβ 2021, 16:04
Όπως σωστά είπε ο Πανούσης ο φασιμός είναι νοοτροπία όχι ιδεολογία. Τόσο η νοοτροπία όσο και η πρακτική της αριστεράς, αυτή του αυτόκλητου σωτήρα, του αυτοανακυρηχθέντος φωτισμένου και ηθικού που κατέχει την αλήθεια και θέλει να επιβάλλει τις απόψεις του στο πεπλανημένα πρόβατα και να τα σώσει είτε το θέλουν είτε όχι απο την εκμετάλλευση του καπιταλισμού είναι ατόφιος φασισμός.
Ετσι ειναι, δεν υπαρχει για παραδειγμα πιο φασιστικη πραξη απο τους εργατες που κατεβαινουν σε απεργια, κανουν καταληψη στο εργοστασιο, στηνουν οδοφραγματα και παιζουν ξυλο με τους μπατσους. ΑτΟφΙοΣ φΑσΙσΜοΣ οπως λες. Η μαλλον, η ατοφια αερολογια της σκεψης σου.

Οσο και να χτυπιεστε ομως, δεν θα απο-ιδεολογικοποιησετε τον φασισμο, την ιδεολογια του εθνικισμου και του μιλιταρισμου, της αναβιωσης του ενδοξου παρελθοντος και του αλυτρωτισμου, του ρατσισμου και της μισαλλοδοξιας, της περιφρονησης των ανθρωπινων δικαιωματων και της καταστρατηγησης των εργατικων κεκτημενων, του σεξισμου και του μισους προς την διανοηση και την επιστημη. Αυτα ηταν τα γνωρισματα των φασιστικων δικτατοριων της ιστοριας, αυτων της Ιταλιας, της Γερμανιας, της Ισπανιας, της Πορτογαλιας, της Ελλαδας, της Χιλης και της Ινδονησιας, οχι οι αρλουμπες του Πανουση.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Φεβ 2021, 18:12

Lord Brum έγραψε:
16 Φεβ 2021, 16:02
John Brown Gun Club έγραψε:
16 Φεβ 2021, 16:01
Οργισμένος έγραψε:
15 Φεβ 2021, 22:51


ναζι σημαινει εθνικοΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ
να, οριστε, οι χαμηλου επιπεδου συνομιλητες που ελεγα.
NAtionalsoZIalisten
και οι αγράμματοι αριστεροί
Ναι, καλα, στα χαρτια μονο και για τα ματια του κοσμου. Ο σοσιαλισμος τους ηταν ενα μαρκετινγκ τρικ με αερολογιες περι "γενικου καλου" και τετοια και σιγουρα οχι εργατικα συμβουλια και κοινωνικοποιηση των μεσων παραγωγης.
Στην πραξη, τα μεροκαματα των εργατων μειωθηκαν και το κοστος ζωης αυξηθηκε. Οι φτωχοι εγιναν φτωχοτεροι και οι πλουσιοι πλουσιοτεροι. Ειδικα οι ιδιοι οι ναζι του εσωτερικου κυκλου εγιναν παμπλουτοι: επεσαν κυριολεκτικα με τα μουτρα στο πλιατσικο και στη διαφθορα, σε βαθμο που δεν εχει επαναληφθει στην ιστορια. Ακομα και η ιδια η Μαφια εαν καταλαμβανε την εξουσια θα ηταν καπως πιο μαζεμενοι και διακριτικοι. Το τριτο ραιχ ηταν πιο χαμηλα απο δικτατορια, ηταν κανονικη κλεπτοκρατια.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15034
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Όταν ο Φασισμός ανήκε στην αριστερά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 16 Φεβ 2021, 18:34

John Brown Gun Club έγραψε:
16 Φεβ 2021, 18:12
Lord Brum έγραψε:
16 Φεβ 2021, 16:02
John Brown Gun Club έγραψε:
16 Φεβ 2021, 16:01


να, οριστε, οι χαμηλου επιπεδου συνομιλητες που ελεγα.
NAtionalsoZIalisten
και οι αγράμματοι αριστεροί
Ναι, καλα, στα χαρτια μονο και για τα ματια του κοσμου. Ο σοσιαλισμος τους ηταν ενα μαρκετινγκ τρικ με αερολογιες περι "γενικου καλου" και τετοια και σιγουρα οχι εργατικα συμβουλια και κοινωνικοποιηση των μεσων παραγωγης.
Στην πραξη, τα μεροκαματα των εργατων μειωθηκαν και το κοστος ζωης αυξηθηκε. Οι φτωχοι εγιναν φτωχοτεροι και οι πλουσιοι πλουσιοτεροι. Ειδικα οι ιδιοι οι ναζι του εσωτερικου κυκλου εγιναν παμπλουτοι: επεσαν κυριολεκτικα με τα μουτρα στο πλιατσικο και στη διαφθορα, σε βαθμο που δεν εχει επαναληφθει στην ιστορια. Ακομα και η ιδια η Μαφια εαν καταλαμβανε την εξουσια θα ηταν καπως πιο μαζεμενοι και διακριτικοι. Το τριτο ραιχ ηταν πιο χαμηλα απο δικτατορια, ηταν κανονικη κλεπτοκρατια.
κάτι σαν το κώμα επί υπαρκτού? Ο λαός σε ουρές με συσίτεια και η νομενκλατούρα χαβιάρι.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών