Μελετάω Μαρξ

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15092
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Νοέμ 2020, 01:42

Gewponos90 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 23:33
Lord Brum έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 22:59
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 22:09


Ε ναι, όσο να πεις ο Μαρξ δε μιλούσε με σαύρες.
παρόλα αυτά έλεγε εκπληκτικές μαλακίες

Τον διάβασες και εσύ στα 15 σου και τον απερριψες;
δεν χρειάζεται να διαβάσεις το ο αγών μου για να απορίψεις τον ναζισμό, μπορείς απλά να δεις τα αποτελέσματά του
το αυτό και με το άλλο άκρο
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 28 Νοέμ 2020, 02:15

Lord Brum έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 01:42
Gewponos90 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 23:33
Lord Brum έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 22:59


παρόλα αυτά έλεγε εκπληκτικές μαλακίες

Τον διάβασες και εσύ στα 15 σου και τον απερριψες;
δεν χρειάζεται να διαβάσεις το ο αγών μου για να απορίψεις τον ναζισμό, μπορείς απλά να δεις τα αποτελέσματά του
το αυτό και με το άλλο άκρο
Αν και πρώην μέλος του ΚΚΕ δεν έχω εντρυφήσει στον Μαρξισμό . Δεν είμαι θεωρητικός του Μαρξισμού. Ούτε έχω ζήσει σε χώρες της ανατολικής Ευρώπης για να βιώσω την εφαρμογή του. Εντούτοις έχω βιώσει τα αποτελέσματά του από την πλευρά της προπαγάνδας.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 28 Νοέμ 2020, 02:16

Είχε μιλήσει ο Μαρξ για δικτατορία του προλεταριάτου ή αυτό ήταν επινόηση του συντρόφου Βλαδίμηρου;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19646
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 28 Νοέμ 2020, 08:12

Χαοτικός έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 23:26
Green Dragon έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 22:09
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 22:03
τις τελευταίες βδομάδες έχω επιδοθεί στη μελέτη μερικών έργων του Μαρξ
ξέρετε ότι δεν είμαι κομμουνιστής, αλλά τον βρίσκω συναρπαστικό
διαφωνώ βέβαια με τον "στείρο" ιστορικό υλισμό, αλλά δεν παύω να εκτιμώ όλο το θεωρητικό οικοδόμημα του Μαρξ
απλά ανοίγω αυτό το νήμα για να πω ότι κάτι τύποι που λένε ότι "διάβασα και τον απέρριψα" λένε βλακείες
προφανώς και δεν τον διαβάσανε, το πολύ πολύ να διαβάσανε το άρθρο της βικι
μπορείς να απορρίψεις πτυχές του Μαρξ αλλά σίγουρα δε νομίζω κανείς αντικειμενικά να μπορεί να απορρίψει τον Μαρξ εν γένει (εφόσον όντως τον διάβασε και τον κατανόησε)
θεωρώ πως σήμερα πολλά από αυτά που έγραψε παραμένουν πιο επίκαιρα από ποτέ
Όοσν αφορά την κριτική στον καπιταλισμό, το κεντρικό του συμπέρασμα που είναι και το βασικό επιχείρημα των κομμουνιστών κατά του συγκκεκριμένου συστήματος, είναι ότι επέρχεται αναπόφευκτη γήρανση και έτσι γεννιούνται οι διάφορες οικονομικές κρίσεις. Αυτό είναι σωστό αλλά το λάθος που κάνουν οι κομμουνιστές είναι να νομίζουν ότι αυτό το παθαίνει μόνο ο καπιταλισμός ενώ είναι μια αναπόδραστη αλήθεια για όλα τα συστήματα. Όλα γηράσκουν, με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.
Αυτό που το είδες; Εγώ τόσα χρόνια ήξερα ότι είναι αναμενόμενες οι συνεχείς και επαναλαμβανόμενες κρίσεις. αλλά δεν γίνονται από κάποια γήρανση. Τι γήρανση;
Το εξηγώ με πάρα πολύ απλά λόγια, δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσω την επίσημη ορολογία (δες κι πιο πάνω):

Ανταγωνισμός -> Μείωση περιθωρίων κέρδους -> Κρίση

Μπορεί να διαφωνούμε σχεδόν στα πάντα αλλά ξέρω ότι χαζός δεν είσαι (και ούτε σου αρέσει να παίζεις τον χαζό για να μην χάσεις το δίκιο σου όπως κάνουν αρκετοί).

Αυτό που λες εμφανίζεται σε όλα τα συστήματα με διαφορετική κάθε φορά μορφή, ανάλογα με το εκάστοτε σύστημα. Όλα τα συστήματα γηράσκουν, το ίδιο έπαθε και ο κομμουνισμός και κατέρρευσε. Τον όρο 'γερασμένος καπιταλισμός' πάντως τον έχουν χρησιμοποιήσει και βαμμένοι κομμουνιστές του παλιού phorum.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 28 Νοέμ 2020, 08:16

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 22:03
τις τελευταίες βδομάδες έχω επιδοθεί στη μελέτη μερικών έργων του Μαρξ
ξέρετε ότι δεν είμαι κομμουνιστής, αλλά τον βρίσκω συναρπαστικό
διαφωνώ βέβαια με τον "στείρο" ιστορικό υλισμό, αλλά δεν παύω να εκτιμώ όλο το θεωρητικό οικοδόμημα του Μαρξ
απλά ανοίγω αυτό το νήμα για να πω ότι κάτι τύποι που λένε ότι "διάβασα και τον απέρριψα" λένε βλακείες
προφανώς και δεν τον διαβάσανε, το πολύ πολύ να διαβάσανε το άρθρο της βικι
μπορείς να απορρίψεις πτυχές του Μαρξ αλλά σίγουρα δε νομίζω κανείς αντικειμενικά να μπορεί να απορρίψει τον Μαρξ εν γένει (εφόσον όντως τον διάβασε και τον κατανόησε)
θεωρώ πως σήμερα πολλά από αυτά που έγραψε παραμένουν πιο επίκαιρα από ποτέ
Δεν πιστευω να προσχωρησεις στην σεχτα των ιεχωβαδων του Περισσου.
Εισαι ατομο που εχω σε εκτιμηση και δεν θελω να με απογοητευσεις.
Ενας πολυ καλος αριστερος μαρξιστης ειναι ο Δημητρης Πατελης και μου ειναι
πολυ συμπαθης.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34806
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 28 Νοέμ 2020, 08:17

pylothess έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 02:16
Είχε μιλήσει ο Μαρξ για δικτατορία του προλεταριάτου ή αυτό ήταν επινόηση του συντρόφου Βλαδίμηρου;
Έχει μιλήσει.Δική του εφεύρεση ήταν.Η προσθήκη του Βλαδίμηρου ήταν ότι η δικτατορία του προλεταριάτου θα είναι η δικτατορία ενός κόμματος που εκφράζει το προλεταριάτο. :D Και ο επόμενος ατύπως θεώρησε ότι ένας άνθρωπος (ο ίδιος) θα είναι ο γενικός γραμματέας που θα εκφράζει το κόμμα που θα εκφράζει το προλεταριάτο. :D

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19646
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 28 Νοέμ 2020, 08:19

Gewponos90 έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 23:22
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 22:03
τις τελευταίες βδομάδες έχω επιδοθεί στη μελέτη μερικών έργων του Μαρξ
ξέρετε ότι δεν είμαι κομμουνιστής, αλλά τον βρίσκω συναρπαστικό
διαφωνώ βέβαια με τον "στείρο" ιστορικό υλισμό, αλλά δεν παύω να εκτιμώ όλο το θεωρητικό οικοδόμημα του Μαρξ
απλά ανοίγω αυτό το νήμα για να πω ότι κάτι τύποι που λένε ότι "διάβασα και τον απέρριψα" λένε βλακείες
προφανώς και δεν τον διαβάσανε, το πολύ πολύ να διαβάσανε το άρθρο της βικι
μπορείς να απορρίψεις πτυχές του Μαρξ αλλά σίγουρα δε νομίζω κανείς αντικειμενικά να μπορεί να απορρίψει τον Μαρξ εν γένει (εφόσον όντως τον διάβασε και τον κατανόησε)
θεωρώ πως σήμερα πολλά από αυτά που έγραψε παραμένουν πιο επίκαιρα από ποτέ

Καλά ρε boss. Η μόνη που είχε την ηλιθιότητα στο κεφάλι της να δηλώσει πως τον διάβασε και τον απέρριψε ήταν μια τσόντα που φλέρταρε με την ΝΔ και πούλαγε υαλουρινικα.. κανένας άλλος. Και εννοείται πως παραμένει επίκαιρος γιατί δεν έχουν λυθεί βασικά στοιχεία της κοινωνίας μας. Έχουμε φτάσει στο 2020 , ψάχνουμε νερό σε άλλους πλανήτες και ακόμα συζητάμε τι σύνταξη θα παίρνουν οι πολίτες
Επίκαιρα είναι κάποια κομμάτια του, όχι όλη η θεωρία. Πολλά έχουν ξεπεραστεί από τις εξελίξεις, πχ η εργατική τάξη του σήμερα είναι κάτι διαφορετικό και δεν αποτελεί το 95% της κοινωνίας όπως τότε. Γι' αυτό θέλει προσοχή η χρήση των θεωριών, όχι μόνο του Μαρξ, όλων, αφού παντού εμφανίζεται αυτό το φαινόμενο.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19646
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 28 Νοέμ 2020, 08:24

stavmanr έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 23:39
Το πρόβλημα με όλα τα συστήματα είναι ότι προσπαθούν να φτιάξουν ένα κλειστό πλαίσιο αναφοράς. Ένα πλαίσιο με συγκεκριμένους κανόνες, απαράβατους. Ένα πλαίσιο φυσικής επιστήμης του 19ου αιώνα, νομοτελειακό.
Ο άνθρωπος δεν είναι κλειστό σύστημα. Όσο και να προσπαθεί να προσαρμοστεί σε κλειστά συστήματα αποτυγχάνει.
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 28 Νοέμ 2020, 08:30

Δεν έχω άποψη.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17556
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 28 Νοέμ 2020, 08:34

πατησιωτης έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 08:17
pylothess έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 02:16
Είχε μιλήσει ο Μαρξ για δικτατορία του προλεταριάτου ή αυτό ήταν επινόηση του συντρόφου Βλαδίμηρου;
Έχει μιλήσει.Δική του εφεύρεση ήταν.Η προσθήκη του Βλαδίμηρου ήταν ότι η δικτατορία του προλεταριάτου θα είναι η δικτατορία ενός κόμματος που εκφράζει το προλεταριάτο. :D Και ο επόμενος ατύπως θεώρησε ότι ένας άνθρωπος (ο ίδιος) θα είναι ο γενικός γραμματέας που θα εκφράζει το κόμμα που θα εκφράζει το προλεταριάτο. :D
Υπαρχει μια μικρή λεπτομέρεια βεβαια:
Πότε δεν υπήρξε ο Λένιν γενικός γραμματέας...

Ας μη χαλάμε όμως μια μια τόσο μικρή λεπτομέρεια να χαλάει την ιστοριούλα του πατησιώτη.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34806
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 28 Νοέμ 2020, 08:54

Maspoli έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 08:34
πατησιωτης έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 08:17
pylothess έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 02:16
Είχε μιλήσει ο Μαρξ για δικτατορία του προλεταριάτου ή αυτό ήταν επινόηση του συντρόφου Βλαδίμηρου;
Έχει μιλήσει.Δική του εφεύρεση ήταν.Η προσθήκη του Βλαδίμηρου ήταν ότι η δικτατορία του προλεταριάτου θα είναι η δικτατορία ενός κόμματος που εκφράζει το προλεταριάτο. :D Και ο επόμενος ατύπως θεώρησε ότι ένας άνθρωπος (ο ίδιος) θα είναι ο γενικός γραμματέας που θα εκφράζει το κόμμα που θα εκφράζει το προλεταριάτο. :D
Υπαρχει μια μικρή λεπτομέρεια βεβαια:
Πότε δεν υπήρξε ο Λένιν γενικός γραμματέας...

Ας μη χαλάμε όμως μια μια τόσο μικρή λεπτομέρεια να χαλάει την ιστοριούλα του πατησιώτη.
Ο επόμενος ήταν ο Στάλιν.
Μαρξ - δικτατορία του προλεταριάτου
Λένιν - δικτατορία του κόμματος
Στάλιν - δική μου δικτατορία

Άβαταρ μέλους
Paris
Δημοσιεύσεις: 2344
Εγγραφή: 25 Οκτ 2020, 22:29
Phorum.gr user: ΜΕΓΑΛΟΣ

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Paris » 28 Νοέμ 2020, 09:05

πατησιωτης έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 08:54
Maspoli έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 08:34
πατησιωτης έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 08:17


Έχει μιλήσει.Δική του εφεύρεση ήταν.Η προσθήκη του Βλαδίμηρου ήταν ότι η δικτατορία του προλεταριάτου θα είναι η δικτατορία ενός κόμματος που εκφράζει το προλεταριάτο. :D Και ο επόμενος ατύπως θεώρησε ότι ένας άνθρωπος (ο ίδιος) θα είναι ο γενικός γραμματέας που θα εκφράζει το κόμμα που θα εκφράζει το προλεταριάτο. :D
Υπαρχει μια μικρή λεπτομέρεια βεβαια:
Πότε δεν υπήρξε ο Λένιν γενικός γραμματέας...

Ας μη χαλάμε όμως μια μια τόσο μικρή λεπτομέρεια να χαλάει την ιστοριούλα του πατησιώτη.
Ο επόμενος ήταν ο Στάλιν.
Μαρξ - δικτατορία του προλεταριάτου
Λένιν - δικτατορία του κόμματος
Στάλιν - δική μου δικτατορία
Ετσι.
Να τους τα κάνεις νιανιά γιατί δεν φημιζονται για την οξυδέρκεια τους.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 28 Νοέμ 2020, 09:50

Paris έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 09:05
πατησιωτης έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 08:54
Maspoli έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 08:34

Υπαρχει μια μικρή λεπτομέρεια βεβαια:
Πότε δεν υπήρξε ο Λένιν γενικός γραμματέας...

Ας μη χαλάμε όμως μια μια τόσο μικρή λεπτομέρεια να χαλάει την ιστοριούλα του πατησιώτη.
Ο επόμενος ήταν ο Στάλιν.
Μαρξ - δικτατορία του προλεταριάτου
Λένιν - δικτατορία του κόμματος
Στάλιν - δική μου δικτατορία
Ετσι.
Να τους τα κάνεις νιανιά γιατί δεν φημιζονται για την οξυδέρκεια τους.
Μήπως δεν θέλουν να τα παραδεχτούν;

Επίσης είναι και κάτι άλλο. Μια παροιμία λέει πως ο δρόμος για την κόλαση είναι στρωμένος με αγαθές προθέσεις. Όπως επίσης και ότι ο σκοπός αγιάζει τα μέσα. Εν ονόματι της κοινωνικής ισότητας ,της αταξικής κοινωνίας κ.τ.λ. θα καταργηθούν οι κοινοβουλευτικές διαδικασίες επειδή είναι αστικές. Αυτό εφαρμόσθηκε στην πιο ακραία του μορφή στην Καμπότζη του Πολ Ποτ. Στην ΕΣΣΔ , Τσεχοσλοβακία, Ουγγαρία, Γιουγκοσλαβία κ.τ.λ.δεν είχε τόσο ακραία εφαρμογή όπως στην Καμπότζη.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21433
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 28 Νοέμ 2020, 12:37

plouf έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 08:16
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
27 Νοέμ 2020, 22:03
τις τελευταίες βδομάδες έχω επιδοθεί στη μελέτη μερικών έργων του Μαρξ
ξέρετε ότι δεν είμαι κομμουνιστής, αλλά τον βρίσκω συναρπαστικό
διαφωνώ βέβαια με τον "στείρο" ιστορικό υλισμό, αλλά δεν παύω να εκτιμώ όλο το θεωρητικό οικοδόμημα του Μαρξ
απλά ανοίγω αυτό το νήμα για να πω ότι κάτι τύποι που λένε ότι "διάβασα και τον απέρριψα" λένε βλακείες
προφανώς και δεν τον διαβάσανε, το πολύ πολύ να διαβάσανε το άρθρο της βικι
μπορείς να απορρίψεις πτυχές του Μαρξ αλλά σίγουρα δε νομίζω κανείς αντικειμενικά να μπορεί να απορρίψει τον Μαρξ εν γένει (εφόσον όντως τον διάβασε και τον κατανόησε)
θεωρώ πως σήμερα πολλά από αυτά που έγραψε παραμένουν πιο επίκαιρα από ποτέ
Δεν πιστευω να προσχωρησεις στην σεχτα των ιεχωβαδων του Περισσου.
Εισαι ατομο που εχω σε εκτιμηση και δεν θελω να με απογοητευσεις.
Ενας πολυ καλος αριστερος μαρξιστης ειναι ο Δημητρης Πατελης και μου ειναι
πολυ συμπαθης.
χαχα, ο Πατέλης είναι αυτός που μου κίνησε το ενδιαφέρον να ασχοληθώ με την μαρξική θεωρία
βλέπω τα διαδικτυακά του μαθήματα και τις ομιλίες του σε σεμινάρια, τον θεωρώ πολύ αξιόλογο καθηγητή
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19646
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Μελετάω Μαρξ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 28 Νοέμ 2020, 13:23

πατησιωτης έγραψε:
28 Νοέμ 2020, 08:54
Ο επόμενος ήταν ο Στάλιν.
Μαρξ - δικτατορία του προλεταριάτου
Λένιν - δικτατορία του κόμματος
Στάλιν - δική μου δικτατορία
Με κάθε επίπεδο να έχει μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα από το προηγούμενο, θα συμπληρώσω, δεν ήταν τυχαίες αυτές οι αλλαγές αλλά γεννήθηκαν από την ανάγκη. Καμία έκπληξη βέβαια για όποιον κατανοεί την ανθρώπινη ψυχολογία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών