Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Bull Dawg
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: 20 Απρ 2021, 17:08

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bull Dawg » 08 Ιούλ 2021, 23:06

Θα δούμε κομμουνισμό που ούτε οι πατερουληδες φαντάστηκαν

ε ε έρχεται
Soul Asylum

Άβαταρ μέλους
Kolovrat
Δημοσιεύσεις: 1628
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:16

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kolovrat » 09 Ιούλ 2021, 06:30

pylothess έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 23:02
Kolovrat έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 21:28
pylothess έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 18:12


Όχι το ΚΚΕ, η πολιτική θεωρία του Μαρξισμού -Λενινισμού/Υπαρκτού Σοσιαλισμού/ Κομμουνισμού κ.τ.λ. (όπως θέλεις πες τον) είναι θρησκεία. Το Κ.Κ.Ε. απλώς ακολουθεί αυτή την θεωρία. Θα μπορούσε οποιοδήποτε άλλο Κομμουνιστικό Κόμμα που ακολουθεί τόσο πιστά αυτή την θεωρία να έχει την ίδια μορφή με το Κ.Κ.Ε.
Απλώς δεν ξέρω τι εννοούμε όταν λέμε παραθρησκεία.
Με τον όρο παραθρησκεια εγώ προσωπικά εννοώ είτε τα παρακλάδια κάποιας από τις μεγάλες θρησκείες που όμως έχουν αλλοιωθεί τόσο, που πλέον να μην θυμίζουν σε τίποτα την θρησκεία από την οποία προήλθαν, είτε τις εντελώς εναλλακτικές δοξασίες που δεν πληρούν κάποιο από τα κριτήρια των γνωστών θρησκειών όπως τις ξέρουμε ως τώρα π.χ σαϊεντολογία. Και στις δυο περιπτώσεις, οι σέχτες αυτές έχουν έντονο το στοιχείο της λατρείας του θρησκευτικού ηγέτη. Το ΚΚΕ (ο κομμουνισμός γενικά) εντάσσεται πιστεύω στην δεύτερη κατηγορία. Επίσης, οι χιλιαστικες τους ιδέες και η αντικοινωνικότητά τους μου θυμίζουν πολλές φορές τους Άμις.
Σχετικά με τον πρώτο ορισμό της παραθρησκείας που έδωσες ,ως παρακλάδι κάποιας μεγάλης θρησκείας ,μήπως είναι συνώνυμος με τον ορισμό της αίρεσης;
Όσον αφορά τον δεύτερο ορισμό της παραθρησκείας υπάρχουν όντως ομάδες που ασχολούνται με τον χώρο του εναλλακτικού χωρίς ωστόσο να μπορούν να ενταχθούν στις θρησκείες. Εσύ ανέφερες την σαηεντολογία. Εγώ θα αναφέρω τις τεκτονικές στοές αν και είναι λίγο ξεπερασμένες. Οι Τεκτονικές στοές θα μπορούσαν άραγε να χαρακτηριστούν ως παραθρησκεία ; Οι ίδιοι οι Τέκτονες αυτοαποκαλούνται ως φιλοσοφικός οργανισμός αλλά ένα από τα βασικά κριτήρια για να γίνει κάποιος μέλος της στοάς είναι η πίστη στην ύπαρξη κάποιου ανώτατου υπερφυσικού Όντος. Επίσης όλες αυτές οι αναφορές στον Μ.Α.Τ.Σ.( Μέγα Αρχιτέκτονα του Σύμπαντος) , θα μπορούσαν να δώσουν σε κάποιον την εντύπωση ότι οι Τεκτονικές στοές είναι κάποια μορφή θρησκευτικής οργάνωσης.

Για το θέμα της προσωπολατρίας στον κομμουνισμό ,θα αναφέρω την βαλσαμωμένη μούμια του Λένιν στο Μαυσωλείο. Επίσης αξίζει να αναφέρουμε τους τεράστιους αδριάντες του Στάλιν. Αλλά οι φίλοι μας οι Κομμουνιστές εδώ στο Φόρουμ λένε θα μας πούνε ότι οι καλλιτέχνες ήθελαν να αποτυπώσουν την τάση που επικρατούσε ανάμεσα στις λαότητες της Ε.Σ.Σ.Δ. Ότι ο λαός αγαπούσε τον Στάλιν και αυτό εξέφραζαν οι καλλιτέχνες.
Υπάρχει και μια διγλωσσία από το Κ.Κ.Ε. που την έχω αναφέρει ξανά.Δύο μέτρα και δύο σταθμά από το Κ.Κ.Ε. Λένε πως το Όχι δεν το είπε ο Ιωάννης Μεταξάς στους Ιταλούς αλλά ο Ελληνικός λαός. Δηλαδή κατ'αυτούς ο Ιωάννης Μεταξάς δεν έπαιξε κανένα ρόλο , είναι σαν να μην υπήρξε καν. Ήθελα να ήξερα αν έχουν άραγε και την ίδια γνώμη για τον Στάλιν σχετικά με την νίκη της Ε.Σ.Σ.Δ. στον πόλεμο ενάντια στους Ναζί.

Επίσης έχουν μια προφητολογία όταν προβλέπουν ότι νομοτελειακά θα επικρατήσει ο κομμουνισμός σε ολάκερη την γη άσχετα αν μέχρι τότε έχει καταστραφεί ο πλανήτης από κλιματική αλλαγή, πυρηνικό πόλεμο η πτώση αστεροειδούς.
Ίσως η λέξη παραθρησκεία να είναι αδόκιμη γενικά, δεν υπάρχει καν στα λεξικά βλέπω. Πάντως για να δώσω ένα παράδειγμα για το τι θεωρώ παραθρησκευτική ομάδα: η Christian Identity, θεωρητικά έχει ρίζες στην χριστιανική θρησκεία αλλά δεν μπορεί να θεωρηθεί χριστιανισμός αφού ο Χριστός και η διδασκαλία του δεν τους απασχολεί καθόλου αλλά ασχολούνται πιο πολύ με γενετικές θεωρίες και με τις χαμένες φυλές του Ισραήλ. Έτσι, μιας και το ΚΚΕ έχει στοιχεία από άλλες θρησκείες αλλά θεολογικά διαφέρει πολύ από αυτές, το ονομάζω παραθρησκεία ή καλύτερα παραθρησκευτική σέχτα μιας και φέρει πολλά απ' τα χαρακτηριστικά των κλειστών θρησκευτικών ομάδων.

Σχετικά με την προσωπολατρία, να είσαι σίγουρος πως και τον Κουτσούμπα ακόμα τον θεωρούν ως μια μορφή ανώτερης ύπαρξης ακόμα και αν δεν το παραδεχτούν αν τους ρωτήσεις. Το έχω ζήσει ο ίδιος με γυναίκα μέλος να μου λέει πως είδε τον σύντροφο με ύφος λες και αντίκρισε τον μεσσία. Όταν τις είπα "και σιγά ποιος είναι δηλαδή, ο Σωτήρας;" άρχισε να μου λέει πως δεν το εννοούσε έτσι, αλλά το ύφος της όταν μιλούσε γι' αυτόν τα έλεγε όλα. Ακριβώς τα ίδια με τις προφητείες. -Θα έρθει ο κομμουνισμός, μου λέει, -μας ούτε 5% δεν είστε, απαντώ, για να μη μιλήσω για τον υπόλοιπο κόσμο, -μα θα έρθει γιατί είναι νομοτελειακά αναπόφευκτο πως θα έρθει, τις λέω αυτά είναι προφητείες που σας λένε στην παραθρησκευτική σέχτα που ανήκεις και μου λέει δεν είναι προφητείες γιατί τα λένε οι επιστήμονες :lol:

Γενικά δεν βγάζεις άκρη. Στην ερώτησή σου για τον Στάλιν και τον Μεταξά φαντάζομαι η απάντηση θα είναι κάτι σαν πως ο Μεταξάς ήταν δικτάτορας ενώ ο Στάλιν ήταν ο Άβαταρ της εργατιάς οπότε δεν μετράει.
«...το λεγόμενο Ακραίο Κέντρο, που έχει πλέον υιοθετήσει την πιο σκληρή γλώσσα αλλά και συμπεριφορά. Το χαρακτηρίζει η αποδοχή όλου του δεξιού οπλοστασίου, και ένα βαθύτατο αντιΣΥΡΙΖΑ μένος, που διαπερνάει όλη την ύπαρξή τους.»

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 09 Ιούλ 2021, 09:55

Kolovrat έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 06:30

Ίσως η λέξη παραθρησκεία να είναι αδόκιμη γενικά, δεν υπάρχει καν στα λεξικά βλέπω. Πάντως για να δώσω ένα παράδειγμα για το τι θεωρώ παραθρησκευτική ομάδα: η Christian Identity, θεωρητικά έχει ρίζες στην χριστιανική θρησκεία αλλά δεν μπορεί να θεωρηθεί χριστιανισμός αφού ο Χριστός και η διδασκαλία του δεν τους απασχολεί καθόλου αλλά ασχολούνται πιο πολύ με γενετικές θεωρίες και με τις χαμένες φυλές του Ισραήλ. Έτσι, μιας και το ΚΚΕ έχει στοιχεία από άλλες θρησκείες αλλά θεολογικά διαφέρει πολύ από αυτές, το ονομάζω παραθρησκεία ή καλύτερα παραθρησκευτική σέχτα μιας και φέρει πολλά απ' τα χαρακτηριστικά των κλειστών θρησκευτικών ομάδων.
Το ΚΚΕ για την ακρίβεια είναι μια αθεϊστική θρησκεία. Δεν είναι ακριβώς θρησκεία αλλά έχει αρκετά χαρακτηριστικά από τις κλασσικές θρησκείες. Δεν ξέρω αν υπάρχουν θρησκείες χωρίς θεό.

Kolovrat έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 06:30
Σχετικά με την προσωπολατρία, να είσαι σίγουρος πως και τον Κουτσούμπα ακόμα τον θεωρούν ως μια μορφή ανώτερης ύπαρξης ακόμα και αν δεν το παραδεχτούν αν τους ρωτήσεις. Το έχω ζήσει ο ίδιος με γυναίκα μέλος να μου λέει πως είδε τον σύντροφο με ύφος λες και αντίκρισε τον μεσσία. Όταν τις είπα "και σιγά ποιος είναι δηλαδή, ο Σωτήρας;" άρχισε να μου λέει πως δεν το εννοούσε έτσι, αλλά το ύφος της όταν μιλούσε γι' αυτόν τα έλεγε όλα. Ακριβώς τα ίδια με τις προφητείες. -Θα έρθει ο κομμουνισμός, μου λέει, -μας ούτε 5% δεν είστε, απαντώ, για να μη μιλήσω για τον υπόλοιπο κόσμο, -μα θα έρθει γιατί είναι νομοτελειακά αναπόφευκτο πως θα έρθει, τις λέω αυτά είναι προφητείες που σας λένε στην παραθρησκευτική σέχτα που ανήκεις και μου λέει δεν είναι προφητείες γιατί τα λένε οι επιστήμονες :lol:
Ξέρεις τι γίνεται; Ανεπίσημα μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε και το κακό μετά είναι ότι δεν μπορούμε να αποδείξουμε αυτά που έχουμε ακούσει. Κάποτε , είχα βρεθεί σε μια παρέα με φίλους και συντρόφους , καλά παιδιά βέβαια όλοι τους και πίναμε μπύρες , βραδάκι . Κάποια στιγμή ,πάνω στην κουβέντα μια συντρόφισσα είπε ότι παλαιότερα οι Κνίτες δεν επιτρεπόταν να ακούνε ροκ μουσική .Εγώ ρωτάω ,πραγματικά με αφέλεια, χωρίς να γνωρίζω, ποιος είπε αυτή την βλακεία. Η απάντηση της συντρόφισας ήταν η εξής: "Μα το είπε ο Φλωράκης". Ε και τι έγινε που το είπε ο Χαρίλαος Φλωράκης; Αυτός δεν κάνει λάθη; Ότι λέει ο Χαρίλαος Φλωράκης είναι σωστό;

Αυτό περί νομοτέλειας το έχω συζητήσει και εγώ με φίλους μου. Τους ρώτησα τι θα γίνει σε περίπτωση φερ'ειπείν που καταστραφεί ο πλανήτης από πτώση αστεροειδούς; Εντάξει αυτό μπορεί να είναι λίγο ακραίο ,αλλά το σενάριο της οικολογικής καταστροφής είναι πιο πιθανό.

Kolovrat έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 06:30
Γενικά δεν βγάζεις άκρη. Στην ερώτησή σου για τον Στάλιν και τον Μεταξά φαντάζομαι η απάντηση θα είναι κάτι σαν πως ο Μεταξάς ήταν δικτάτορας ενώ ο Στάλιν ήταν ο Άβαταρ της εργατιάς οπότε δεν μετράει.
Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι αυτό που έχω ξαναπεί πολλές φορές. Δύο μέτρα και δύο σταθμά. Ότι κάνουμε εμείς είναι καλό ,ότι κάνουνε οι άλλοι είναι λάθος . Τόσο απλά. Βέβαια αυτό το κάνουνε και τα υπόλοιπα κόμματα για να είμαστε αντικειμενικοί. Ο Στάλιν επειδή ήταν κομμουνιστής και σοβιετικός ήταν ένας επίγειος "θεός" , άντε στην χειρότερη περίπτωση να έκανε κάτι ψιλοπταισματάκια ,ενώ ο Ιωάννης Μεταξάς ακόμη και εάν έκανε κάτι σωστό τον στήνουμε στην γωνία και τον πυροβολούμε απλά και μόνο επειδή δεν είναι Κ.Κ.Ε. Ο Ιωάννης Μεταξάς , ναι ήταν δικτάτορας, φασίστας, βασσάνισε κόσμο, σφαγή τον Μάϊο , δικτατορία αλλά ήταν αναμφίβολα μια στρατιωτική ιδιοφυϊα . Ο Ιωάννης Μεταξάς ήταν ένας από τους καλύτερους στρατιωτικούς που έβγαλε ποτέ η Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 09 Ιούλ 2021, 10:13

Το ΚΚΕ είναι τόσο θρησκεία όσο και τα άλλα κόμματα. Οι πιστοί της ΝΔ εδώ στο πχωρουμ για παράδειγμα , είναι πιο φανατικοί από αυτούς του ΚΚΕ.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34321
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 09 Ιούλ 2021, 10:18

pylothess έγραψε:
08 Ιούλ 2021, 23:02
Υπάρχει και μια διγλωσσία από το Κ.Κ.Ε. που την έχω αναφέρει ξανά.Δύο μέτρα και δύο σταθμά από το Κ.Κ.Ε. Λένε πως το Όχι δεν το είπε ο Ιωάννης Μεταξάς στους Ιταλούς αλλά ο Ελληνικός λαός. Δηλαδή κατ'αυτούς ο Ιωάννης Μεταξάς δεν έπαιξε κανένα ρόλο , είναι σαν να μην υπήρξε καν. Ήθελα να ήξερα αν έχουν άραγε και την ίδια γνώμη για τον Στάλιν σχετικά με την νίκη της Ε.Σ.Σ.Δ. στον πόλεμο ενάντια στους Ναζί.

Αυτό μην το γελάς διότι στο τέλος το πίστεψαν και οι ίδιοι και πιθανώς έκαναν λάθος εκτιμήσεις που στοίχισαν αργότερα στο ΕΑΜ και στους ίδιους.Πες - πες είχαν την αυταπάτη ότι η εξόριστη ελληνική κυβέρνηση δεν είχε νομιμότητα και δεν υπήρχε αιτία για να τη στηρίξουν οι σύμμαχοι,οι οποίοι όμως σύμμαχοι έβλεπαν σε αυτήν την συνέχεια της κυβερνήσεως του ΟΧΙ.
Ο ίδιος ο Στάλιν ποτέ δεν αμφισβήτησε τη νομιμότητα του βασιλιά και του Καίρου για τον λόγο αυτό και φυσικά δεν ήταν δυνατόν να προσχωρήσει σε θεωρίες ότι το ΟΧΙ το λέει μόνος του ο λαός και όχι η κυβέρνηση.
Ακόμη και σήμερα στις ανασκοπήσεις παριστάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν ότι η Ελλάδα είχε κυβέρνηση το 1941-1944 εν εξορία.




O βασιλιάς στο 0.38 δίπλα στον αντιπρόεδρο Ουάλας που ήταν ο πιο αριστερός πολιτικός των ΗΠΑ την εποχή του πολέμου και φίλος του Στάλιν.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 09 Ιούλ 2021, 10:25

Kolovrat έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 06:30


Σχετικά με την προσωπολατρία, να είσαι σίγουρος πως και τον Κουτσούμπα ακόμα τον θεωρούν ως μια μορφή ανώτερης ύπαρξης ακόμα και αν δεν το παραδεχτούν αν τους ρωτήσεις.
Ετσι εξηγειται και η παλαιολιθικοτητα του,προκειται για αβαταρα του θεου Βισνου.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 09 Ιούλ 2021, 10:27

Ακόμα συζητάτε για τα Trabant που νομίζουν πως είναι Ferrari?

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 09 Ιούλ 2021, 11:04

πατησιωτης έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 10:18
Ο ίδιος ο Στάλιν ποτέ δεν αμφισβήτησε τη νομιμότητα του βασιλιά και του Καίρου για τον λόγο αυτό και φυσικά δεν ήταν δυνατόν να προσχωρήσει σε θεωρίες ότι το ΟΧΙ το λέει μόνος του ο λαός και όχι η κυβέρνηση.
Ακόμη και σήμερα στις ανασκοπήσεις παριστάνουν ότι δεν καταλαβαίνουν ότι η Ελλάδα είχε κυβέρνηση το 1941-1944 εν εξορία.
Ο Στάλιν πράγματι ανεξάρτητα από τις επιδιώξεις του δεν μπορούσε να θέσει επίσημα ζήτημα νομιμότητας της αστικής κυβέρνησης της Ελλάδος και του βασιλιά γιατί τότε θα φαινόταν ότι η Ε.Σ.Σ.Δ. υποκινεί κίνημα ανατροπής της καθεστηκυίας τάξης στην Ελλάδα. Γι 'αυτό και στον εμφύλιο δεν μπορούσε ή και δεν ήθελε να συνδράμει η Ε.Σ.Σ.Δ. το ΕΑΜ /ΕΛΑΣ /ΔΣΕ. Αν είχε καταλάβει οι αντάρτες την Αθήνα αμέσως μετά την αποχώρηση των Γερμανών , ύψωναν πάνω στην Ακρόπολη μια κόκκινη σημαία με ένα δρεπανόσφυρο και ανακήρυσσαν την Ελλάδα ως Λαϊκή δημοκρατία τότε θα τέλειωνε εκεί το θέμα . Η ΕΣΣΔ θα έστελνε δυο φρεγάτες στον Πειραιά , θα έμπαινε και στρατός από την Βουλγαρία στην Θεσσαλονίκη,θα ύψωνε μια κόκκινη σημαία στον Λευκό Πύργο και δεν θα χρειαζόταν να γίνει ο εμφύλιος πόλεμος. Αλλά το ΕΑΜ/ΕΛΑΣ δεν προχώρησε σε τέτοια ενέργεια μάλλον επειδή οι δυνάμεις που είχε δεν είχαν ομοιογένεια. Ίσως τα μέλη του ΕΑΜ να αποτελούταν κυρίως από απλοικούς ανθρώπους που δεν καταλάβαιναν όλες αυτές τις θεωρίες περί ιμπεριαλισμού και ταξικής πάλης και να ήθελαν απλά να πολεμήσουν τους Γερμανούς. Αυτοί οι άνθρωποι, εάν κάποιος τους μιλούσε για ταξική πάλη , το πολύ πολύ να φώναζαν τον παπά της ενορίας να του κάνει εξορκισμό. Ε λοιπόν δεν νομίζω πως τέτοιοι άνθρωποι θα δέχονταν πρόθυμα να στραφούν κατά Ελλήνων μόνο και μόνο επειδή απλώς είναι "αστοί".

Τώρα γι αυτό που λες πρώτο πρώτο δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την λογική . Επειδή δηλαδή η αστική κυβέρνηση πήρε πούλο όταν ήρθαν οι Γερμανοί,μεταπολεμικά δεν έχει νομιμότητα; Αυτό είναι τελείως λαϊκίστικο επιχείρημα για τους ανθρώπους εκείνης της εποχής που πολλοί από εκείνους δεν ήξεραν καν να διαβάζουν. Αν το πίστευαν και οι ινστρούκτορες αυτό τότε τι να πω ; Ωραία καθοδήγηση είχαν.Για να είμαστε ακριβείς μεταπολεμικά η εξόριστη κυβέρνηση , μετά την απελευθέρωση της Ελλάδας δεν είχε πια νομιμότητα , αλλά θα την αποκτούσε αμέσως μετά τις εκλογές. Ακόμη και εάν το ΕΑΜ κέρδιζε τις εκλογές και πήγαινε να κάνει απαλλοτροιώσεις κ.τ.λ. υποθέτω ότι πάλι θα επενέβαιναν οι συμμάχοι.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pylothess την 09 Ιούλ 2021, 12:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 09 Ιούλ 2021, 11:38

vagabondo έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 10:13
Το ΚΚΕ είναι τόσο θρησκεία όσο και τα άλλα κόμματα. Οι πιστοί της ΝΔ εδώ στο πχωρουμ για παράδειγμα , είναι πιο φανατικοί από αυτούς του ΚΚΕ.
Λέμε και καμμία μακακία να περάσει η ώρα...


Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 09 Ιούλ 2021, 11:42

Hector Buas έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 11:38
vagabondo έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 10:13
Το ΚΚΕ είναι τόσο θρησκεία όσο και τα άλλα κόμματα. Οι πιστοί της ΝΔ εδώ στο πχωρουμ για παράδειγμα , είναι πιο φανατικοί από αυτούς του ΚΚΕ.
Λέμε και καμμία μακακία να περάσει η ώρα...
Ε μα... δεν άντεξα κι εγώ, ζήλεψα. :003:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 09 Ιούλ 2021, 11:48

vagabondo έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 11:42
Hector Buas έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 11:38
vagabondo έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 10:13
Το ΚΚΕ είναι τόσο θρησκεία όσο και τα άλλα κόμματα. Οι πιστοί της ΝΔ εδώ στο πχωρουμ για παράδειγμα , είναι πιο φανατικοί από αυτούς του ΚΚΕ.
Λέμε και καμμία μακακία να περάσει η ώρα...
Ε μα... δεν άντεξα κι εγώ, ζήλεψα. :003:
Αμολάς ρουκέτες όμως...

Ακου οι οπαδοί της ΝΔ πιο φανατικοί και από τους στόκους και τα ραμολιμέντα του ΚΚΕ!

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 09 Ιούλ 2021, 14:44

Θυμίζετε έναν χρήστη τον σκακος που έλεγε ο καημένος πως η επιστήμη είναι θρησκεία.

Άβαταρ μέλους
Kolovrat
Δημοσιεύσεις: 1628
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:16

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kolovrat » 09 Ιούλ 2021, 16:57

pylothess έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 09:55
ΚΚΕ για την ακρίβεια είναι μια αθεϊστική θρησκεία. Δεν είναι ακριβώς θρησκεία αλλά έχει αρκετά χαρακτηριστικά από τις κλασσικές θρησκείες. Δεν ξέρω αν υπάρχουν θρησκείες χωρίς θεό.
Η λατρεία της προσωπικότητας όμως θυμίζει έντονα την λατρεία του αυτοκράτορα στην αρχαία Ρώμη. Επί σοβιετικής ένωσης, η θρησκεία του κράτους θύμιζε σε πολλά την επίσημη θρησκεία του ρωμαϊκού κράτους π.Χ. Τώρα για τους μοντέρνους ΚΚΕδες μόνο ως παρωδία μπορώ να δω την λατρεία του γ.γ, είναι πάντως ένα από τα στοιχεία που έχουν κρατήσει απ' την σοβ. εν.
pylothess έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 09:55
Ξέρεις τι γίνεται; Ανεπίσημα μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε και το κακό μετά είναι ότι δεν μπορούμε να αποδείξουμε αυτά που έχουμε ακούσει. Κάποτε , είχα βρεθεί σε μια παρέα με φίλους και συντρόφους , καλά παιδιά βέβαια όλοι τους και πίναμε μπύρες , βραδάκι . Κάποια στιγμή ,πάνω στην κουβέντα μια συντρόφισσα είπε ότι παλαιότερα οι Κνίτες δεν επιτρεπόταν να ακούνε ροκ μουσική .Εγώ ρωτάω ,πραγματικά με αφέλεια, χωρίς να γνωρίζω, ποιος είπε αυτή την βλακεία. Η απάντηση της συντρόφισας ήταν η εξής: "Μα το είπε ο Φλωράκης". Ε και τι έγινε που το είπε ο Χαρίλαος Φλωράκης; Αυτός δεν κάνει λάθη; Ότι λέει ο Χαρίλαος Φλωράκης είναι σωστό;
Έχουν και άλλα πουριτανικα στοιχεία όπως την απογοήτευση όλων των ναρκωτικών ουσιών για τα μέλη του κόμματος, ακόμα και του μπάφου. Που σε αυτό είμαι μαζί τους και εγώ, αλλά να απέχεις επειδή το θέλεις, όχι γιατί στο είπε ο θρησκευτικός σου ηγέτης. Βασικά και μόνο που η οργάνωση επεμβαίνει στην προσωπική ζωή των μελών για θέματα ηθικής είναι αρκετό για να τους χαρακτηρίσω θρησκευτική ομάδα και όχι κόμμα.
pylothess έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 09:55
Το συμπέρασμα που βγαίνει είναι αυτό που έχω ξαναπεί πολλές φορές. Δύο μέτρα και δύο σταθμά. Ότι κάνουμε εμείς είναι καλό ,ότι κάνουνε οι άλλοι είναι λάθος . Τόσο απλά. Βέβαια αυτό το κάνουνε και τα υπόλοιπα κόμματα για να είμαστε αντικειμενικοί. Ο Στάλιν επειδή ήταν κομμουνιστής και σοβιετικός ήταν ένας επίγειος "θεός" , άντε στην χειρότερη περίπτωση να έκανε κάτι ψιλοπταισματάκια ,ενώ ο Ιωάννης Μεταξάς ακόμη και εάν έκανε κάτι σωστό τον στήνουμε στην γωνία και τον πυροβολούμε απλά και μόνο επειδή δεν είναι Κ.Κ.Ε. Ο Ιωάννης Μεταξάς , ναι ήταν δικτάτορας, φασίστας, βασσάνισε κόσμο, σφαγή τον Μάϊο , δικτατορία αλλά ήταν αναμφίβολα μια στρατιωτική ιδιοφυϊα . Ο Ιωάννης Μεταξάς ήταν ένας από τους καλύτερους στρατιωτικούς που έβγαλε ποτέ η Ελλάδα.
Δεν νομίζω τα αλλά κόμματα να έχουν αυτόν τονν μανιχαϊστικο τρόπο σκέψης στο βαθμό που το έχει το ΚΚΕ. Ούτε την αυστηρά μονόπλευρη θέαση της ιστορίας, ούτε την απαγόρευση κάθε διαφορετικής άποψης, ακόμα και σε επίπεδο χαμηλόβαθμων μελών. Αυτό μόνο στο ΚΚΕ το έχω συναντήσει.
«...το λεγόμενο Ακραίο Κέντρο, που έχει πλέον υιοθετήσει την πιο σκληρή γλώσσα αλλά και συμπεριφορά. Το χαρακτηρίζει η αποδοχή όλου του δεξιού οπλοστασίου, και ένα βαθύτατο αντιΣΥΡΙΖΑ μένος, που διαπερνάει όλη την ύπαρξή τους.»

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 09 Ιούλ 2021, 17:10

Fluffy έγραψε:
09 Ιούλ 2021, 16:56
Freelancer έγραψε:
07 Ιούλ 2021, 23:01
Δυστυχώς από ο, τι διαβάζω ξηλώνεται ο μεγάλος περίπατος. Ένα έργο πραγματική ανάσα για τις τσέπες όσων πρόλαβαν να φάνε τα χρήματα των Αθηναίων
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Η αναγκαιότητα για επαναστατική μετάβαση στον Κομμουνισμό

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 09 Ιούλ 2021, 17:12

Στον καπιταλισμό γίνονται πράγματα όχι προς ικανοποιηση των κοινωνικών αναγκών αλλά προς ικανοποιηση των αναγκών της αγοράς, δηλαδή της κερδοφορίας του κεφαλαίου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών