Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Ιαν 2021, 11:18

Στο νοσοκομείο Λαμίας ο Δημήτρης Κουφοντίνας

Στο Γενικό Νοσοκομείο Λαμίας μεταφέρθηκε σήμερα το απόγευμα εσπευσμένα ο Δημήτρης Κουφοντίνας για προληπτικούς λόγους, λόγω προβλημάτων της υγείας του από την απεργία πείνας την οποία κάνει από τις 8 Ιανουαρίου μετά τη μεταγωγή του από τις αγροτικές φυλακές Κασαβέτειας στις φυλακές Δομοκού και όχι στον Κορυδαλλό, όπου κρατήθηκε μετά την καταδίκη του για τη δράση της «17 Νοέμβρη».

Εικόνα


Ο Ερντογαν δολοφόνησε την Χελιν Μπολεκ

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14623
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 17 Ιαν 2021, 11:50

Fluffy έγραψε:
17 Ιαν 2021, 11:18
Στο νοσοκομείο Λαμίας ο Δημήτρης Κουφοντίνας

Στο Γενικό Νοσοκομείο Λαμίας μεταφέρθηκε σήμερα το απόγευμα εσπευσμένα ο Δημήτρης Κουφοντίνας για προληπτικούς λόγους, λόγω προβλημάτων της υγείας του από την απεργία πείνας την οποία κάνει από τις 8 Ιανουαρίου μετά τη μεταγωγή του από τις αγροτικές φυλακές Κασαβέτειας στις φυλακές Δομοκού και όχι στον Κορυδαλλό, όπου κρατήθηκε μετά την καταδίκη του για τη δράση της «17 Νοέμβρη».

Εικόνα


Ο Ερντογαν δολοφόνησε την Χελιν Μπολεκ

Συγκρίνεις τους ανθρώπους που διώκονται από το καθεστώς του Ερντογάν με ένα γαμημένο τρομοκράτη που είναι στη φυλακή για εν ψυχρώ δολοφονίες; Το τρολάρισμα ξέρεις έχει και ένα όριο
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Ιαν 2021, 21:01

εγω ξέρω πως ο λαός έλεγε να αγιάσει το χέρι τους, παρόλο που είμαι αντιθετος με την ατομικη τρομοκρατία και τον πολιτικο τυχοδιωκτισμό δεν μπορω να κρύψω πως είχαν λαικο έρισμα οι πολιτικες της οργανωσης, εκτελεσεις βασανιστων της χουντας, εκτελεσεις ξενων πρακτόρων κτλπ π.χ. σε διαφορες πολεις γινοταν συζητήσεις για αθλητικους αγωνες "κουφοντινια", να κλεισουμε τα μάτια σε κάτι τέτοιο;

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 18 Ιαν 2021, 05:45

Fluffy έγραψε:
17 Ιαν 2021, 21:01
σε διαφορες πολεις γινοταν συζητήσεις για αθλητικους αγωνες "κουφοντινια", να κλεισουμε τα μάτια σε κάτι τέτοιο;

Δεν ήταν αυθόρμητες. Απο κομμουνιστές προωθούνταν.

Ο Κουφοντίνας μετά την παράδοσή του και τη στάση που κράτησε, "ξέπλυνε" την εικόνα των συλληφθέντων της 17Ν κι έκανε να αναθαρρύσει ο ευρύτερος πολτικός κύκλος των συμπαθούντων τις οργανώσεις αυτές.

Γι' αυτό και αποτελεί ήρωα του κομμουνιστικού κινήματος στην Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 18 Ιαν 2021, 05:55

Fluffy έγραψε:
17 Ιαν 2021, 21:01
εγω ξέρω πως ο λαός έλεγε να αγιάσει το χέρι τους, παρόλο που είμαι αντιθετος με την ατομικη τρομοκρατία και τον πολιτικο τυχοδιωκτισμό δεν μπορω να κρύψω πως είχαν λαικο έρισμα οι πολιτικες της οργανωσης, εκτελεσεις βασανιστων της χουντας, εκτελεσεις ξενων πρακτόρων κτλπ π.χ. σε διαφορες πολεις γινοταν συζητήσεις για αθλητικους αγωνες "κουφοντινια", να κλεισουμε τα μάτια σε κάτι τέτοιο;
Να κλείσει τα μάτια του το δολοφονικο πουτανοσπερμα κουφοντινας μια και καλη και τα βρισκουμε μετα
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 18 Ιαν 2021, 06:08

Yochanan έγραψε:
18 Ιαν 2021, 05:55
Fluffy έγραψε:
17 Ιαν 2021, 21:01
εγω ξέρω πως ο λαός έλεγε να αγιάσει το χέρι τους, παρόλο που είμαι αντιθετος με την ατομικη τρομοκρατία και τον πολιτικο τυχοδιωκτισμό δεν μπορω να κρύψω πως είχαν λαικο έρισμα οι πολιτικες της οργανωσης, εκτελεσεις βασανιστων της χουντας, εκτελεσεις ξενων πρακτόρων κτλπ π.χ. σε διαφορες πολεις γινοταν συζητήσεις για αθλητικους αγωνες "κουφοντινια", να κλεισουμε τα μάτια σε κάτι τέτοιο;
Να κλείσει τα μάτια του το δολοφονικο πουτανοσπερμα κουφοντινας μια και καλη και τα βρισκουμε μετα
:+1:
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 18 Ιαν 2021, 06:09

Fluffy έγραψε:
17 Ιαν 2021, 11:18
Στο νοσοκομείο Λαμίας ο Δημήτρης Κουφοντίνας

Στο Γενικό Νοσοκομείο Λαμίας μεταφέρθηκε σήμερα το απόγευμα εσπευσμένα ο Δημήτρης Κουφοντίνας για προληπτικούς λόγους, λόγω προβλημάτων της υγείας του από την απεργία πείνας την οποία κάνει από τις 8 Ιανουαρίου μετά τη μεταγωγή του από τις αγροτικές φυλακές Κασαβέτειας στις φυλακές Δομοκού και όχι στον Κορυδαλλό, όπου κρατήθηκε μετά την καταδίκη του για τη δράση της «17 Νοέμβρη».

Εικόνα


Ο Ερντογαν δολοφόνησε την Χελιν Μπολεκ
Πόσους είχε καθαρίσει η Μπόλεκ?
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 18 Ιαν 2021, 06:13

Thread backfired 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 18 Ιαν 2021, 06:31

Μαλακα μου είσαι ηλίθιος;
Είπαμε ελευθερία λόγου, αλλά μερικοί το έχετε γαμησει
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος τεν τεν την 18 Ιαν 2021, 06:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 18 Ιαν 2021, 06:42

Θέλει θάρρος πάντως να ροκάρεις κομουνιστικά τραγούδια αμα το όνομά σου είναι Μπόλεκ. Bullying is a thing...
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Ιαν 2021, 07:26

Fluffy έγραψε:
17 Ιαν 2021, 21:01
εγω ξέρω πως ο λαός έλεγε να αγιάσει το χέρι τους, παρόλο που είμαι αντιθετος με την ατομικη τρομοκρατία και τον πολιτικο τυχοδιωκτισμό δεν μπορω να κρύψω πως είχαν λαικο έρισμα οι πολιτικες της οργανωσης, εκτελεσεις βασανιστων της χουντας, εκτελεσεις ξενων πρακτόρων κτλπ π.χ. σε διαφορες πολεις γινοταν συζητήσεις για αθλητικους αγωνες "κουφοντινια", να κλεισουμε τα μάτια σε κάτι τέτοιο;
Το ίδιο έλεγε ο λαός και για τον Κασιδιάρη που χαστούκισε την Κανέλλη !!

Σημ
Δεν συντάσσομαι ούτε να τον Κασιδιάρη ούτε με τον κουφοντινα , αλλά το τι θέλει ο λαός , η μάλλον μερίδα του λαού δεν είναι και ασφαλή κριτήριο

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 20 Ιαν 2021, 06:37

«Στην υπόθεση της έκτισης της ποινής Κουφοντίνα, ο μεγαλύτερος χούλιγκαν είναι η κυβέρνηση». Γράφει ο Θ. Καμπαγιάννης

Αλιεύσαμε από το facebook του Θανάση Καμπαγιάννη
Η έκτιση της ποινής ενός κρατούμενου δεν εξαρτάται από το είδος των αδικημάτων για τα οποία έχει καταδικαστεί. Ο σωφρονιστικός κώδικας υπάρχει για κρατούμενους που είναι υπόδικοι ή κατάδικοι λόγω τέλεσης εγκλημάτων, υπάρχει δηλαδή βασικά για ενόχους και όχι για αθώους. Ειδάλλως, ας γυρίσουμε στα βασανιστήρια και την Ιερά Εξέταση και ας πάψουμε τα περί «κράτους δικαίου».
Κι όμως αυτές τις βασικές αλήθειες, η κυβέρνηση Μητσοτάκη τις καταπατά με φωτογραφικούς νόμους τους οποίους στη συνέχεια παραβιάζει, όσον αφορά τον συγκεκριμένο κρατούμενο, του οποίου η καταδίκη υπήρξε αμετάκλητη εδώ και πάρα πολλά χρόνια: στέρηση αδειών αν και τις δικαιούται, μεταγωγή από τις αγροτικές φυλακές Βόλου αν και σε κανένα πειθαρχικό παράπτωμα δεν υπέπεσε, μεταγωγή στο Δομοκό αν και ο νόμος (που η ίδια η κυβέρνηση ψήφισε!) επέτασσε τη μεταγωγή στον Κορυδαλλό.
Αυτό δεν είναι κράτος δικαίου, είναι εκδικητικός χουλιγκανισμός πάνω στο σώμα ενός κρατούμενου – πλέον απεργού πείνας – το οποίο χρησιμοποιείται ως μέσο προς σκοπό. Αυτή όμως είναι μια αφόρητη κατάσταση για οποιοδήποτε κράτος ισχυρίζεται ότι είναι φιλελεύθερο.
Ποιος λοιπόν αναρωτιέται που κάποιοι απέναντι στον κρατικό χουλιγκανισμό απαντούν με οπαδικά πανώ; Είναι η κυβέρνηση που διαμορφώνει τους όρους της αντιπαράθεσης. Ας μην παραπονιούνται οι κονδυλοφόροι της που κάποιοι ανόητα πέφτουν στο επίπεδό της. Και ας μην χάσουμε οι υπόλοιποι το δάσος, δείχνοντας το δέντρο.
Το χειρότερο για εκείνους που έχασαν δικούς τους ανθρώπους από τη δράση της 17Ν είναι ότι η κυβέρνηση ακυρώνει αναδρομικά τον βασικό ισχυρισμό της πολιτικής αγωγής στις δίκες της οργάνωσης, ότι η δράση της 17Ν ήταν αποκλειστικά ποινική και όχι «πολιτική». Φυσικά ο ισχυρισμός αυτός ήταν και τότε εξαιρετικά αμφισβητούμενος, αλλά αυτή η κλειστή συζήτηση φαίνεται να ξανανοίγει:
Αν ο Κουφοντίνας είναι αποκλειστικά και μόνο ποινικός κρατούμενος, γιατί να μην αντιμετωπίζεται με τους ίδιους όρους κάθε κατάδικου για ποινικά αδικήματα, ακόμα και ειδεχθή; Η κυβέρνηση, πολιτικοποιώντας την έκτιση της ποινής του Κουφοντίνα, συνομολογεί τον ισχυρισμό του ότι είναι πολιτικός κρατούμενος, αφού ως τέτοιον τον μεταχειρίζεται.
Αυτός ο δρόμος είναι ολισθηρός. Ένα κράτος που δικάζει ακόμα και τον χειρότερο εχθρό του πρέπει να διατηρήσει την ηθική του υπεροχή. Δεν είναι διαδικαστική αβαρία οι δικαιοκρατικές εγγυήσεις και οι σωφρονιστικές προβλέψεις. Και δεν είναι ακόμα αργά η κυβέρνηση να ανακρούσει πρύμνη.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 20 Ιαν 2021, 06:38

Fluffy έγραψε:
20 Ιαν 2021, 06:37
«Στην υπόθεση της έκτισης της ποινής Κουφοντίνα, ο μεγαλύτερος χούλιγκαν είναι η κυβέρνηση». Γράφει ο Θ. Καμπαγιάννης
Κι όμως...στη δίκη της ΧΑ η κυβέρνηση και τα ΜΜΕ τον προέβαλλαν με ένα προφίλ σαν...υποψήφιο Πρόεδρο της Δημοκρατίας...

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11579
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 20 Ιαν 2021, 07:00

Fluffy έγραψε:
17 Ιαν 2021, 21:01
εγω ξέρω πως ο λαός έλεγε να αγιάσει το χέρι τους, παρόλο που είμαι αντιθετος με την ατομικη τρομοκρατία και τον πολιτικο τυχοδιωκτισμό δεν μπορω να κρύψω πως είχαν λαικο έρισμα οι πολιτικες της οργανωσης, εκτελεσεις βασανιστων της χουντας, εκτελεσεις ξενων πρακτόρων κτλπ π.χ. σε διαφορες πολεις γινοταν συζητήσεις για αθλητικο6υς αγωνες "κουφοντινια", να κλεισουμε τα μάτια σε κάτι τέτοιο;
Δεν ξέρω τι έλεγε ο λαός τότε, ξέρω ότι σήμερα η συντριπτική πλειοψηφία εύχεται ολόψυχα η απεργία πείνας του να στεφθεί με επιτυχία. Και δεν εννοώ να ικανοποιηθεί το αίτημά του φυσικά.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Κάν' το όπως ο Ερντογάν

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 20 Ιαν 2021, 07:04

Εγω ξέρω πως υπήρξαν απο άκρη σε άκρη της ελλαδας εκδηλώσεις στήριξης

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών