Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4707
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 21 Απρ 2021, 10:32

H Σοσιαλδημοκρατία που θέλουμε εμείς, η Σοσιαλδημοκρατία3.0, οφείλει να κάνει προτάσεις σε έναν νέο κόσμο όπου το ένα τρίτο των εργαζομένων, θα είναι χωρίς εργασία.
Η Σοσιαλδημοκρατί3.0 πρέπει να κάνει την υπέρβασή της και να ξεφύγει από τα παραδοσιακά συνθήματα.
...
Η Ελλάδα, χρειάζεται ένα άλλο παραγωγικό μοντέλο προσαρμοσμένο στον απαιτητικό σημερινό κόσμο της παγκοσμιοποίησης, της 4ης βιομηχανικής επανάστασης και των νέων κινδύνων που δημιουργούν η κλιματική κρίση, οι πανδημίες και η γήρανση του πληθυσμού.
Η επιτυχία του μοντέλου αυτού απαιτεί δημιουργία επιτελικού κράτους (απλοποίηση διοικητικών διαδικασιών, πλήρης ψηφιοποίηση, ουσιαστική λειτουργία των ανεξάρτητων αρχών για την διασφάλιση του υγιούς ανταγωνισμού) και προσήλωση στην πρωτογενή παραγωγή προϊόντων για την χώρα, επιμονή στην «πράσινη» ανάπτυξη με περιβαλλοντικές πολιτικές, στροφή στα δεδομένα της «ψηφιακής επανάστασης».
Επίσης, απαιτεί την αξιοποίηση των συγκριτικών πλεονεκτημάτων της χώρας για νέες επενδύσεις σε μεταποίηση, νέες τεχνολογίες, ενέργεια, πράσινη, μπλε και ασημένια οικονομία, συμπλέγματα τουρισμού-αγροδιατροφής-πολιτισμού (π.χ. ενεργειακοί συνεταιρισμοί, οικιστικοί συνεταιρισμοί, συνεργατική αξιοποίηση των σχολαζουσών γαιών, με καινοτόμες μορφές αγροτικής εκμετάλλευσης (π.χ. βιολογικές καλλιέργειες) και logistics αλλά και την κοινωνική επιχειρηματικότητα.
Ακόμη απαιτεί την ιεράρχηση των σημερινών αναγκών για ψηφιακό μετασχηματισμό, άρση των ανισοτήτων, προστασία του περιβάλλοντος, ενεργειακά και ευρυζωνικά δίκτυα, εκσυγχρονισμό των υποδομών σε μεταφορές, πολιτική προστασία, αναβάθμιση των δημόσιων συστημάτων υγείας, παιδείας, έρευνας και διά βίου μάθησης.
Σημαντικός συντελεστής για την επιτυχία θα είναι η δημιουργία ευνοϊκού οικοσυστήματος για τις μικρές, πολύ μικρές και μικρομεσαίες επιχειρήσεις.
Η ενδυνάμωση του συνεργατισμού και των επιχειρήσεων της κοινωνικής οικονομίας, για να μπορούν να παίξουν τον κρίσιμο ρόλο τους στην διαχείριση και στην υπέρβαση της κρίσης της πανδημίας για την παροχή αγαθών και υπηρεσιών κοινωνικού χαρακτήρα, την αντιμετώπιση της ενεργειακής φτώχειας, την στέγασης, την φροντίδα παιδιών, ηλικιωμένων και ατόμων των ευάλωτων ομάδων.
Μας ενδιαφέρει κυρίως το πως θα υπερασπιστούμε τους μη προνομιούχους στην παραγωγή και στην κοινωνία, το πώς θα απαλλαγούμε από τον λαϊκισμό, τις πελατειακές σχέσεις και τις συντηρητικές πολιτικές που δημιουργούν και εντείνουν τις παλαιές και νέες ανισότητες.
http://socialdemo.gr/2021/03/01/simeia- ... -pandimia/
Για πολλούς ο κοινωνικός φιλελευθερισμός είναι «ψιλά γράμματα». Ακόμα και εκείνοι που αναγνωρίζουν την ισότητα ευκαιριών ως το κεντρικό στοιχείο του ιδεολογικού ρεύματος, εκτιμούν ως ανεπίκαιρη τη χρησιμότητά του. Εν μέσω πανδημίας και οικονομικής ύφεσης, η χειραφέτηση της επαγγελματικής δημιουργικότητας του ατόμου από το κράτος και η προστασία των ατομικών ελευθεριών μοιάζουν δευτερεύουσας προτεραιότητας. Και όμως η συγκυρία είναι αυτή που κάνει τη στροφή στον κοινωνικό φιλελευθερισμό πιο αναγκαία από ποτέ.
Οι νέοι όροι λειτουργίας της αγοράς, που έφεραν τους τελευταίους δώδεκα μήνες τα μέτρα περιορισμού των μετακινήσεων, επιβάλλουν την από-γραφειοκρατικοποίηση του κράτους αλλά και την παροχή κινήτρων για την έναρξη λειτουργίας νέων ευέλικτων επιχειρήσεων που θα βασίζονται στη χρήση της τεχνολογίας και της καινοτομίας.
Την ίδια στιγμή, αυτά τα περιοριστικά μέτρα οδηγούν στο κοινωνικό περιθώριο κατηγορίες εργαζομένων και μικρό-επαγγελματιών του λιανεμπορίου, της εστίασης ή του τουρισμού. Ανθρώπων που πρέπει να στηριχθούν άμεσα από το κράτος προκειμένου να ξαναβρούν τον βηματισμό τους και να βρεθούν και πάλι στην ίδια αφετηρία. Το μικρό σε μέγεθος και σε παρεμβατικότητα κράτος, το οποίο όμως θα διαφυλάσσει την ισότητα ευκαιριών για τους πολίτες του, είναι το κράτος του κοινωνικού φιλελευθερισμού.
Η ενεργοποίηση του ενστίκτου επιβίωσης που συνεπάγεται η αβεβαιότητα της καραντίνας ξυπνά τα συντηρητικά ανακλαστικά της κοινωνίας.
Μετανάστες που αναζητούν μια άλλη τύχη μακριά από την πατρίδα τους ή μέλη της ΛΟΑΤΚΙ κοινότητας που κυνηγούν τον χρόνο για να βιώσουν την προσωπική γαλήνη τους θεωρούνται παρείσακτοι σε μια κοινωνία που αγωνίζεται για τις βασικές ανάγκες της. Και όμως για τους ανθρώπους αυτούς η εκκίνηση της ζωής τους σε μια άλλη χώρα ή η ελευθερία έκφρασης της ταυτότητάς τους είναι επίσης βασικές ανάγκες. Η ανεκτική και υποστηρικτική κοινωνία, η οποία θα αντιμετωπίζει ως αξία ανυπέρβλητη την ισότητα των πολιτών, είναι η κοινωνία του κοινωνικού φιλελευθερισμού.
Η σύγχυση μεταξύ του νέο-φιλελευθερισμού και του κοινωνικού φιλελευθερισμού αλλά και η κατά καιρούς αυθαίρετη υιοθέτηση του δεύτερου από τη Νέα Δημοκρατία για την περιγραφή της προγραμματικής της πρότασης έχει δημιουργήσει μια ψυχρή έως εχθρική φόρτιση στην έννοια. Άδικο.
Οι αρχές του κοινωνικού φιλελευθερισμού βρίσκονται πολύ πιο κοντά στις διακηρύξεις του νέου Προέδρου Μπάιντεν για την ανάγκη στήριξης τόσο των οικονομικά αδύναμων, όσο και των πολιτισμικά διαφορετικών, παρά φυσικά στις πλείστες προσπάθειες διαφύλαξης του κρατικιστικού προτύπου λειτουργίας της οικονομίας και του αναχρονιστικού προτύπου λειτουργία της κοινωνίας που συλλέγει στο ενεργητικό της η Νέα Δημοκρατία.
https://www.social-lib.gr/koinonikos-fi ... ismos.html
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ίακχος την 21 Απρ 2021, 16:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Απρ 2021, 11:12

Αν σβήσεις τη λέξη σοσιαλδημοκρατία και βάλεις τη λέξη "εκσυγχρονιστική δεξιά" αλλάζει κάτι στο κείμενο;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4707
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 21 Απρ 2021, 11:36

Dwarven Blacksmith έγραψε:
21 Απρ 2021, 11:12
Αν σβήσεις τη λέξη σοσιαλδημοκρατία και βάλεις τη λέξη "εκσυγχρονιστική δεξιά" αλλάζει κάτι στο κείμενο;
Παντως αυτοί είναι στο ΚΙΝΑΛ. Μιλάνε για κοινωνικό κράτος, προστασία των αδυνάτων κλπ. Οχι δεν είναι δεξιά.
Εξαρτάται όμως και από την οπτική που το βλέπει κανείς. Για εναν αριστερό ριζοσπάστη μπορεί να φαίνεται εκσυγχρονιστική δεξιά το κείμενο.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4707
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 22 Απρ 2021, 10:29

Κράτος, το μέγεθος μετράει;
Φίλοι μας κεντροαριστεροί εκφράζουν τη γνώμη ότι δεν είναι πρόβλημα το μέγεθος του κράτους αλλά το ότι έχουμε κακό κράτος. Επιμένουν ότι πρέπει να δώσουμε τη μητέρα των μαχών για τη βελτίωσή του, που μάλλον το βρίσκουν και μικρό. Θα τους στεναχωρήσω. Με τα σημερινά δεδομένα της οικονομίας μας δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Θα μπορούσαμε πριν από τη χρεοκοπία να είχαμε κάνει τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις, ώστε με άλλο παραγωγικό μοντέλο να έχουμε κράτος δικαίου υψηλών κοινωνικών παροχών και βέλτιστων υπηρεσιών. Σήμερα, αν θέλουμε ανάπτυξη, είναι “αναγκαίο κακό” να μειώσουμε δραστικά τις δαπάνες, ώστε να μειωθούν οι φόροι και οι εισφορές. Σχεδόν το 75% των εσόδων του κράτους πηγαίνει για μισθούς και συντάξεις και δεν υπάρχει περιθώριο για επενδύσεις. Μέχρι να έχουμε αύξηση πλούτου, που με τη φορολογία θα μπορείς να διανέμεις, θέλουμε ένα μικρό και ευέλικτο θεσμικό κράτος. Δωρεάν γεύματα για όλους, προνόμια και κεκτημένα μάς τέλειωσαν. Για να υπάρχουν ανοιχτά νοσοκομεία και σχολεία, έστω με τα στοιχειώδη, για να μπορούμε να στηρίξουμε οριακά τους αδύναμους, πρέπει να μειώσουμε το συνταξιοδοτικό και μισθολογικό κόστος σε σχέση με το ΑΕΠ. Οι μη κρίσιμες υπηρεσίες πρέπει να μειωθούν και οι μη χρήσιμοι οργανισμοί να κλείσουν. Το μεγάλο κράτος που είχαμε κόστιζε πολλά και μόνο τη γραφειοκρατία και το πελατειακό κομματικό σύστημα εξυπηρετούσε.
Στην κατάσταση που βρίσκεται η χώρα, φιλελεύθεροι και σοσιαλδημοκράτες δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Αυτό που προέχει είναι το πώς θα αυξήσουμε την παραγωγή και τις εξαγωγές. Οι διαφορές μας για τον τρόπο διανομής του πλούτου μπορεί να περιμένουν. Χωρίς δημιουργία πλούτου μόνο τη φτώχεια δίκαια μπορείς να μοιράσεις.
https://social-lib.gr/arthra/oikonomia- ... CE%B9.html

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 22 Απρ 2021, 11:01

Ίακχος έγραψε:
22 Απρ 2021, 10:29
Κράτος, το μέγεθος μετράει;
Φίλοι μας κεντροαριστεροί εκφράζουν τη γνώμη ότι δεν είναι πρόβλημα το μέγεθος του κράτους αλλά το ότι έχουμε κακό κράτος. Επιμένουν ότι πρέπει να δώσουμε τη μητέρα των μαχών για τη βελτίωσή του, που μάλλον το βρίσκουν και μικρό. Θα τους στεναχωρήσω. Με τα σημερινά δεδομένα της οικονομίας μας δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα. Θα μπορούσαμε πριν από τη χρεοκοπία να είχαμε κάνει τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις, ώστε με άλλο παραγωγικό μοντέλο να έχουμε κράτος δικαίου υψηλών κοινωνικών παροχών και βέλτιστων υπηρεσιών. Σήμερα, αν θέλουμε ανάπτυξη, είναι “αναγκαίο κακό” να μειώσουμε δραστικά τις δαπάνες, ώστε να μειωθούν οι φόροι και οι εισφορές. Σχεδόν το 75% των εσόδων του κράτους πηγαίνει για μισθούς και συντάξεις και δεν υπάρχει περιθώριο για επενδύσεις. Μέχρι να έχουμε αύξηση πλούτου, που με τη φορολογία θα μπορείς να διανέμεις, θέλουμε ένα μικρό και ευέλικτο θεσμικό κράτος. Δωρεάν γεύματα για όλους, προνόμια και κεκτημένα μάς τέλειωσαν. Για να υπάρχουν ανοιχτά νοσοκομεία και σχολεία, έστω με τα στοιχειώδη, για να μπορούμε να στηρίξουμε οριακά τους αδύναμους, πρέπει να μειώσουμε το συνταξιοδοτικό και μισθολογικό κόστος σε σχέση με το ΑΕΠ. Οι μη κρίσιμες υπηρεσίες πρέπει να μειωθούν και οι μη χρήσιμοι οργανισμοί να κλείσουν. Το μεγάλο κράτος που είχαμε κόστιζε πολλά και μόνο τη γραφειοκρατία και το πελατειακό κομματικό σύστημα εξυπηρετούσε.
Στην κατάσταση που βρίσκεται η χώρα, φιλελεύθεροι και σοσιαλδημοκράτες δεν έχουμε να χωρίσουμε τίποτα. Αυτό που προέχει είναι το πώς θα αυξήσουμε την παραγωγή και τις εξαγωγές. Οι διαφορές μας για τον τρόπο διανομής του πλούτου μπορεί να περιμένουν. Χωρίς δημιουργία πλούτου μόνο τη φτώχεια δίκαια μπορείς να μοιράσεις.
https://social-lib.gr/arthra/oikonomia- ... CE%B9.html
Αν αυτοί είναι σοσιαλιστές ή έστω σοσιαλδημοκράτες εγώ είμαι ο Πάπας της Ρώμης.

Και πιάστηκαν ψευδόμενοι, επίσης. Σε ό, τι αφορά τις δαπάνες, στον πίνακα που επισυνάπτω από τα επίσημα στατιστικά της Eurostat βλέπουμε ότι η Ελλάδα βρίσκεται στον μέσο όρο της ΕΕ. Πως να τους πάρει κανείς στα σοβαρά; Νομίζω ότι πρόκειται για φιλελέρες με σοσιαλδημοκρατική προβιά.


Εικόνα
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4707
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 22 Απρ 2021, 11:25

Ειναι να τους πάρεις στα σοβαρά, γιατί μεγάλο κομμάτι των εσόδων πάνε σε μισθούς και συντάξεις.
Δεν υπάρχουν λεφτά για δημόσια έργα για να δουλέψει ο τεχνικός κόσμος (που ανήκω και εγώ).
Επίσης δεν υπάρχουν λεφτά για βοήθεια των αδυνάτων, εγώ με τα εισοδήματα που (δεν) έχω έπρεπε να παίρνω επίδομα, αντί αυτού με φορολογούν με τεκμήρια για να ταιστεί το υδροκέφαλο δημόσιο.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 22 Απρ 2021, 11:34

Ίακχος έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:25
Ειναι να τους πάρεις στα σοβαρά, γιατί μεγάλο κομμάτι των εσόδων πάνε σε μισθούς και συντάξεις.
Δεν υπάρχουν λεφτά για δημόσια έργα για να δουλέψει ο τεχνικός κόσμος (που ανήκω και εγώ).
Επίσης δεν υπάρχουν λεφτά για βοήθεια των αδυνάτων, εγώ με τα εισοδήματα που (δεν) έχω έπρεπε να παίρνω επίδομα, αντί αυτού με φορολογούν με τεκμήρια για να ταιστεί το υδροκέφαλο δημόσιο.
Δεν υπάρχει υδροκέφαλο δημόσιο!

Η Ελλάδα απασχολεί το 17,7% του εργατικού της δυναμικού στον Δημόσιο τομέα, που είναι μέσα στον μέσο όρο του ΟΑΣΑ.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 22 Απρ 2021, 11:41

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:34
Ίακχος έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:25
Ειναι να τους πάρεις στα σοβαρά, γιατί μεγάλο κομμάτι των εσόδων πάνε σε μισθούς και συντάξεις.
Δεν υπάρχουν λεφτά για δημόσια έργα για να δουλέψει ο τεχνικός κόσμος (που ανήκω και εγώ).
Επίσης δεν υπάρχουν λεφτά για βοήθεια των αδυνάτων, εγώ με τα εισοδήματα που (δεν) έχω έπρεπε να παίρνω επίδομα, αντί αυτού με φορολογούν με τεκμήρια για να ταιστεί το υδροκέφαλο δημόσιο.
Δεν υπάρχει υδροκέφαλο δημόσιο!

Η Ελλάδα απασχολεί το 17,7% του εργατικού της δυναμικού στον Δημόσιο τομέα, που είναι μέσα στον μέσο όρο του ΟΑΣΑ.
Απο αυτο το 17.7% συμπεριλαμβανει και παπαδες? Για ενα φιλο μου ρωταω.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 22 Απρ 2021, 11:43

lafkiotis έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:41
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:34
Ίακχος έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:25
Ειναι να τους πάρεις στα σοβαρά, γιατί μεγάλο κομμάτι των εσόδων πάνε σε μισθούς και συντάξεις.
Δεν υπάρχουν λεφτά για δημόσια έργα για να δουλέψει ο τεχνικός κόσμος (που ανήκω και εγώ).
Επίσης δεν υπάρχουν λεφτά για βοήθεια των αδυνάτων, εγώ με τα εισοδήματα που (δεν) έχω έπρεπε να παίρνω επίδομα, αντί αυτού με φορολογούν με τεκμήρια για να ταιστεί το υδροκέφαλο δημόσιο.
Δεν υπάρχει υδροκέφαλο δημόσιο!

Η Ελλάδα απασχολεί το 17,7% του εργατικού της δυναμικού στον Δημόσιο τομέα, που είναι μέσα στον μέσο όρο του ΟΑΣΑ.
Απο αυτο το 17.7% συμπεριλαμβανει και παπαδες? Για ενα φιλο μου ρωταω.
Έχω ταχτεί υπέρ της αποχώρησης των παπάδων από την μισθοδοσία του Δημοσίου. Αλλά, και οι ΗΠΑ που δεν έχουν παπάδες στη μισθοδοσία τους 15% του εργατικού δυναμικού απασχολούν στον Δημόσιο τομέα.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 22 Απρ 2021, 11:44

Ίακχος έγραψε:
21 Απρ 2021, 11:36

Παντως αυτοί είναι στο ΚΙΝΑΛ. Μιλάνε για κοινωνικό κράτος, προστασία των αδυνάτων κλπ. Οχι δεν είναι δεξιά.
Εξαρτάται όμως και από την οπτική που το βλέπει κανείς. Για εναν αριστερό ριζοσπάστη μπορεί να φαίνεται εκσυγχρονιστική δεξιά το κείμενο.
Πλέον η εκσυγχρονιστική δεξιά τα έχει ενσωματώσει αυτά. Μόνο ιστορικά μπορείς να βρεις τις διαφορές που αναφέρεις. Σήμερα πρακτικά δεν έχουν καμία διαφορά επί της ουσίας οι εκσυγχρονιστές -φιλελεύθεροι - μετριοπαθείς (πεστους όπως θες) δεξιοί απο τους σοσιαλδημοκράτες/ σοσιαλ λιμπς.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 22 Απρ 2021, 11:45

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:43
lafkiotis έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:41
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:34


Δεν υπάρχει υδροκέφαλο δημόσιο!

Η Ελλάδα απασχολεί το 17,7% του εργατικού της δυναμικού στον Δημόσιο τομέα, που είναι μέσα στον μέσο όρο του ΟΑΣΑ.
Απο αυτο το 17.7% συμπεριλαμβανει και παπαδες? Για ενα φιλο μου ρωταω.
Έχω ταχτεί υπέρ της αποχώρησης των παπάδων από την μισθοδοσία του Δημοσίου. Αλλά, και οι ΗΠΑ που δεν έχουν παπάδες στη μισθοδοσία τους 15% του εργατικού δυναμικού απασχολούν στον Δημόσιο τομέα.
Και ειναι το ιδιο παραγωγικοι ΔΥ με τους υπαλληλους το ιδιωτικου τομεα?
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 22 Απρ 2021, 11:49

lafkiotis έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:45
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:43
lafkiotis έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:41


Απο αυτο το 17.7% συμπεριλαμβανει και παπαδες? Για ενα φιλο μου ρωταω.
Έχω ταχτεί υπέρ της αποχώρησης των παπάδων από την μισθοδοσία του Δημοσίου. Αλλά, και οι ΗΠΑ που δεν έχουν παπάδες στη μισθοδοσία τους 15% του εργατικού δυναμικού απασχολούν στον Δημόσιο τομέα.
Και ειναι το ιδιο παραγωγικοι ΔΥ με τους υπαλληλους το ιδιωτικου τομεα?
Τουλάχιστον συμφωνούμε ότι δεν είναι πρόβλημα το μέγεθος του Δημοσίου. Η βελτίωση της παραγωγικότητας είναι ένα θέμα, αλλά βαρύνει παντού και πάντοτε, δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, τον εργοδότη.

Αν εγώ πιάσω δουλειά σ' ένα γυμναστήριο και ο γυμναστηριούχος δεν έχει φροντίσει να είναι σωστά εξοπλισμένο το γυμναστήριο, ώστε να είμαι αποδοτικός στη δουλειά μου, θα φταίει αποκλειστικά αυτός.

Το ανάλογα ισχύουν και στον Δημόσιο τομέα.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 22 Απρ 2021, 11:53

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:49
lafkiotis έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:45
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
22 Απρ 2021, 11:43


Έχω ταχτεί υπέρ της αποχώρησης των παπάδων από την μισθοδοσία του Δημοσίου. Αλλά, και οι ΗΠΑ που δεν έχουν παπάδες στη μισθοδοσία τους 15% του εργατικού δυναμικού απασχολούν στον Δημόσιο τομέα.
Και ειναι το ιδιο παραγωγικοι ΔΥ με τους υπαλληλους το ιδιωτικου τομεα?
Τουλάχιστον συμφωνούμε ότι δεν είναι πρόβλημα το μέγεθος του Δημοσίου. Η βελτίωση της παραγωγικότητας είναι ένα θέμα, αλλά βαρύνει παντού και πάντοτε, δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, τον εργοδότη.

Αν εγώ πιάσω δουλειά σ' ένα γυμναστήριο και ο γυμναστηριούχος δεν έχει φροντίσει να είναι σωστά εξοπλισμένο το γυμναστήριο, ώστε να είμαι αποδοτικός στη δουλειά μου, θα φταίει αποκλειστικά αυτός.

Το ανάλογα ισχύουν και στον Δημόσιο τομέα.
Οχι δεν θα συμφωνησω. Το αρχικο σου νουμερο ειναι λαθος.

Μετα απο μια μικρη ερευνα βρηκα απο εδω οτι αυτη τη στιγμη το Δημοσιο πληρωνει κοντα στο 1.1(!!!) εκατομμυρια υπαλληλους. Και αυτη η πηγη ΔΕΝ προσμετραει τους παπαδες.

Αυτο με μια λεξη ειναι καταστροφη.

Οσο για την παραγωγικοτητα, θα μπορεσουμε μονο να συγκρινουμε ομοια οταν δεχθουν οι ΔΥ να υπαρξει αξιολογηση. Οσο αρνουνται, με συγχωρεις για μενα ειναι απλα κοπροσκυλα. Στο ιδιωτικο τομεα, αν απλα δε κανεις τη δουλεια σου, εφυγες την αλλη μερα. Στο Δημοσιο παιρνεις ντουντουκα και γινεσαι Καταραχιας

Εdit* Λαθος πηγη. Απο το 2009. Τωρα το διαβασα και συγνωμη. Δεν ξερω ποσες απολυσεις εγιναν τα τελευταια 12 χρονια. Αν βρεις κατι πιο προσφατο, ποσταρισε σε παρακαλω.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 22 Απρ 2021, 12:03

Διαφορες πιο προσφατες πηγες δειχνουν οτι πλησιαζουν το 1 εκατομμυριο δημοσιοι (Μονιμοι, συμβασιουχοι και στρατιωτικοι). ΠΑΝΤΑ χωρις τους παπαδες.

Η ΕΛΣΤΑΤ δειχνει οτι το Μαρτιο 2020, οι εργαζομενοι στην Ελλαδα φτανουν τα 4 εκατομμυρια.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4707
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Ιδεολογίες του Κέντρου: Κοινωνικός Φιλελευθερισμός και Σοσιαλδημοκρατία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 22 Απρ 2021, 12:10

Εγώ πάντως στο κείμενο υπογράμμισα ότι η Ελλάδα έχει πρόβλημα παραγωγικότητας. Αν ένα Δημόσιο είναι σαν και αυτό της Σουηδίας παραγωγικό δε θα υπήρχε πρόβλημα. Το Ελληνικό Δημόσιο όμως είναι αποτέλεσμα πελατειακών σχέσεων και διαβρωμένων υψηλόβαθμων λειτουργών.
Δεν υπάρχουν έτσι χρήματα για κοινωνική πολιτική σε αυτούς που πραγματικά τη χρειάζονται, καθώς και για Δημόσια Εργα, που αποδείχτηκε στις ΗΠΑ το 1929 ότι είναι ένας τρόπος αντιμετώπισης κρίσεων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών