Φιλοσοφικές σκέψεις μου

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Φιλοσοφικές σκέψεις μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Απρ 2021, 01:45

Παρατηρούμε ότι σε όλες τις χώρες, σε όλες τις εποχές ο λαός αναστενάζει και όλοι έχουν αιτήματα από τους κυβερνώντες.
Στην Αμερική του economic boom ; Υπήρχε economic boom αλλά ο Τσάρλι Τσάπλιν έβγαινε και έλεγε για τον φτωχό λαό, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα την απέλαση του.
Στη μάδερ Ράσσια ; Εκεί κι αν δεν είχε ξυλιμπιλίκι αλύπητο. Όσο και αν δέχομαι τις αιτιάσεις των φίλων μου του ΚΚΕ ότι ο λαό έπρεπε να επιδεικνύει σοβιετική πειθαρχία και να μην παρασύρεται από τις σειρήνες του καπιταλισμού, αυτός παρασυρόταν και έπεφτε το ξυλίκι.
Στη Γαλλία της Σεγκολέν Ρουαγιάλ ; Κι εκεί διαδηλώσεις-πορείες-απεργίες, επανάσταση κατά του ευρωσυντάγματος.
Στην Ελλάδα της εποχής της επαναστάσεως της 21ης Απριλίου ; Τα παραλιακά κέντρα γέμιζαν κάθε βράδυ αλλά έλεγετο κατά κόρον και το ... "Ελλάς Ελλήνων χριστιανών καθολικώς διαμαρτυρομένων".
Στην Ελλάδα της εποχής του Αλέξη Τσίπρα ; Ο Αλέξης Τσίπρας έχασε μετά δακρύων μόλις ξαναέγιναν εκλογές.

Και πάει λέγοντας.
Ουδαμού το ευ.
Τις πταίει ;

Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι ζούμε σε ένα γιγαντιαίο matrix και ότι ο καθένας από εμάς στην πραγματικότητα δεν είναι παρά ένας μικρός flat earther που πιστεύει διάφορες ανοησίες.
Παίζει ο άλλος το Αστέρας - Άρης χι ημίχρονο - διπλό τελικό ; Του χαλάει, του φταίει το κράτος και οι υπουργοί.
Έχει βάλει στο στόχαστρο μία γειτόνισσα ονόματι Πίτσα-Πιπίτσα και τρώει παλτό ; Κάθεται και το φιλοσοφεί και καταλήγει στο συμπέρασμα ότι για το Πίτσα-Πιπίτσα-Πηνελοπίτσα gate φταίει το κράτος.
Ή είναι φοιτητής και δεν διαβάζει τα zirconium alloys και κόβεται. Πάλι οι από πάνω φταίνε.

Αν δε κάνει πως εκμυστηρεύεται αυτά τα παθήματα σε κάποιον ινστρούχτορα, τότε είναι που αρχίζει η κατήχηση-λειτουργική για την αναγκαιότητα της "πλέριας λαϊκής συμπόρευσης".

Όπως είδατε, εγώ τους έβαλα όλους στο καζάνι.
Και την Άννα Διαμαντοπούλου που υποστηρίζω και όλους.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Φιλοσοφικές σκέψεις μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Απρ 2021, 10:09

wooded glade έγραψε:
27 Απρ 2021, 01:45
Παρατηρούμε ότι σε όλες τις χώρες, σε όλες τις εποχές ο λαός αναστενάζει και όλοι έχουν αιτήματα από τους κυβερνώντες.
Κακώς! Οι κυβερνώντες έπρεπε να κυβερνούν χωρίς αιτήματα!

Φαντάζομαι ότι έγραφες τα ίδια επί Τσίπρα...

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Φιλοσοφικές σκέψεις μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 27 Απρ 2021, 10:10

Μπήκα στο νήμα χωρίς να δω τον νηματοθετη. Μέγα σφάλμα.
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Φιλοσοφικές σκέψεις μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Απρ 2021, 10:23

stavmanr έγραψε:
27 Απρ 2021, 10:09
wooded glade έγραψε:
27 Απρ 2021, 01:45
Παρατηρούμε ότι σε όλες τις χώρες, σε όλες τις εποχές ο λαός αναστενάζει και όλοι έχουν αιτήματα από τους κυβερνώντες.
Κακώς! Οι κυβερνώντες έπρεπε να κυβερνούν χωρίς αιτήματα!

Φαντάζομαι ότι έγραφες τα ίδια επί Τσίπρα...
Ότι και να έλεγα.
Μιά φορά το RAM, το κομπιουτεροπεριοδικό των εκδόσεων Λαμπράκη, μου είχε κάνει μιά λακμακία.
Κάτι με το cd-δώρο και έβριζα.
Και βγαίνει ένας νεοδημοκρατάκιας και μου λέει ότι "φταίει το Πασόκ και οι γιάπις", που το θεώρησα άκυρο.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Φιλοσοφικές σκέψεις μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 27 Απρ 2021, 10:41

σε όποιον δυσκολεύεται να παρακολουθήσει του προτείνω να μελετήσει πρώτα τους προγουντικούς,κύριο αυγολέμονο κλπ

Άβαταρ μέλους
Prepon
Δημοσιεύσεις: 4969
Εγγραφή: 28 Ιαν 2020, 01:50

Re: Φιλοσοφικές σκέψεις μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prepon » 27 Απρ 2021, 10:47

Συμφωνώ με νηματοθετη.

Ο υποκειμενικός κόσμος του καθενός είναι αντικειμενικός για τον ίδιο με αποτέλεσμα όλοι να είμαστε φλατ έρθερς σε ένα βαθμο
Aριστοτελης έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο απ την ίση μεταχείριση των ανίσων
Ζενίθεδρος έγραψε:
21 Μαρ 2020, 02:32
Όλα ναι κύκλος.Είναι τόσο γκαντεμης π αγγίζει τη κωλοφαρδία.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Φιλοσοφικές σκέψεις μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Απρ 2021, 10:53

Prepon έγραψε:
27 Απρ 2021, 10:47
Συμφωνώ με νηματοθετη.

Ο υποκειμενικός κόσμος του καθενός είναι αντικειμενικός για τον ίδιο με αποτέλεσμα όλοι να είμαστε φλατ έρθερς σε ένα βαθμο
Ναι αλλά ο άλλος για τα μαγκάλια θέλει να μας πει.
Από δω το πάει, από κει το πάει αλλά ντρέπεται.
Ερωτώ όμως: Πότε εξέλιπαν τα μαγκάλια ;
Στη Σοβιετική Ένωση που ήταν και το μόνο ατόφιο σοσιαλιστικό καθεστώς τα μαγκάλια έδιναν κι έπαιρναν - λένε οι κακές γλώσσες.
Επίσης ποιός έχει ακούσει για σοβιετομαθείς, τύπου Τρελαντώνη της Πηνελόπης Δέλτα, που το όνειρο τους είναι να πάνε σε μία από αυτές τις χώρες ; Να πάνε στο Αμέρικα και να ξεφύγουν από το immigration έχουμε ακούσει, αλλά για USSR ποιός ξεκίναγε να μπαρκάρει ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Φιλοσοφικές σκέψεις μου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 27 Απρ 2021, 10:56

Ένας Έλληνας πιλότος, βασιλικός, μετά το αποτυχημένο κίνημα της 13ης Δεκεμβρίου την έκανε για Εσουσουδού.
Αυτός συμμετείχε σε μία άσκηση του ΝΑΤΟ πάνω από τη Μαύρη θάλασσα και για να ξεφύγει από τους junta colonels έκανε μιά έτσι και βρέθηκε στην USSR και προσγειώθηκε. Αυτός μετά αποκαταστάθηκε επί Καραμανλέως, αλλά στην εσουσουδού τον είχαν να κόβει ξύλα στο δάσος για έξη χρόνια.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών