Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Ιουν 2021, 22:13

Ποια είναι η σχέση των κομμουνιστών προς τους προλετάριους γενικά;

Οι κομμουνιστές δεν αποτελούν κανένα ιδιαίτερο κόμμα απέναντι στ' άλλα εργατικά κόμματα.

Δεν έχουν συμφέροντα που ξεχωρίζουν από τα συμφέροντα του προλεταριάτου στο σύνολο του.

Δεν διακηρύσσουν κάποιες ιδιαίτερες[1] αρχές, που σύμφωνα μ' αυτές θα ήθελαν να πλάσουν το προλεταριακό κίνημα.

Οι κομμουνιστές διαφέρουν από τα άλλα προλεταριακά κόμματα μονάχα κατά τούτο: ότι από τη μια μεριά, στους διάφορους εθνικούς αγώνες των προλετάριων τονίζουν και προβάλλουν τα συμφέροντα που είναι κοινά σ' όλο το προλεταριάτο κι ανεξάρτητα από την εθνότητα. Και από την άλλη, ότι στις διάφορες βαθμίδες ανάπτυξης του αγώνα ανάμεσα στο προλεταριάτο και την αστική τάξη, εκπροσωπούν πάντα τα συμφέροντα του κινήματος στο σύνολο του.

Στην πράξη, λοιπόν, οι κομμουνιστές είναι το πιο αποφασιστικό τμήμα των εργατικών κομμάτων όλων των χωρών, το τμήμα που τα κινεί πάντα προς τα μπρος. Θεωρητικά, πλεονεκτούν από την υπόλοιπη μάζα του προλεταριάτου με τη σωστή αντίληψη για τις συνθήκες, την πορεία και τα γενικά αποτελέσματα του προλεταριακού κινήματος.

Ο άμεσος σκοπός των κομμουνιστών είναι ο ίδιος με το σκοπό όλων των άλλων προλεταριακών κομμάτων: συγκρότηση του προλεταριάτου σε τάξη, ανατροπή της κυριαρχίας της αστικής τάξης, κατάκτηση της πολιτικής εξουσίας από το προλεταριάτο.

Οι θεωρητικές θέσεις των κομμουνιστών δεν στηρίζονται καθόλου σε ιδέες, σε αρχές, που εφευρέθηκαν ή ανακαλύφθηκαν από τούτον ή εκείνον τον αναμορφωτή του κόσμου.

Οι θέσεις τους αποτελούν μονάχα τη γενική έκφραση πραγματικών σχέσεων της υπάρχουσας πάλης των τάξεων, της ιστορικής κίνησης που συντελείται μπρος στα μάτια μας. Η κατάργηση των μέχρι τώρα σχέσεων ιδιοκτησίας δεν αποτελεί καθόλου ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του κομμουνισμού.


Από το κομμουνιστικό μανιφέστο


Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 15 Ιουν 2021, 22:17

Fluffy έγραψε:
15 Ιουν 2021, 22:13
Ποια είναι η σχέση των κομμουνιστών προς τους προλετάριους γενικά;

Οι κομμουνιστές δεν αποτελούν κανένα ιδιαίτερο κόμμα απέναντι στ' άλλα εργατικά κόμματα.

Δεν έχουν συμφέροντα που ξεχωρίζουν από τα συμφέροντα του προλεταριάτου στο σύνολο του.

Δεν διακηρύσσουν κάποιες ιδιαίτερες[1] αρχές, που σύμφωνα μ' αυτές θα ήθελαν να πλάσουν το προλεταριακό κίνημα.

Οι κομμουνιστές διαφέρουν από τα άλλα προλεταριακά κόμματα μονάχα κατά τούτο: ότι από τη μια μεριά, στους διάφορους εθνικούς αγώνες των προλετάριων τονίζουν και προβάλλουν τα συμφέροντα που είναι κοινά σ' όλο το προλεταριάτο κι ανεξάρτητα από την εθνότητα. Και από την άλλη, ότι στις διάφορες βαθμίδες ανάπτυξης του αγώνα ανάμεσα στο προλεταριάτο και την αστική τάξη, εκπροσωπούν πάντα τα συμφέροντα του κινήματος στο σύνολο του.

Στην πράξη, λοιπόν, οι κομμουνιστές είναι το πιο αποφασιστικό τμήμα των εργατικών κομμάτων όλων των χωρών, το τμήμα που τα κινεί πάντα προς τα μπρος. Θεωρητικά, πλεονεκτούν από την υπόλοιπη μάζα του προλεταριάτου με τη σωστή αντίληψη για τις συνθήκες, την πορεία και τα γενικά αποτελέσματα του προλεταριακού κινήματος.

Ο άμεσος σκοπός των κομμουνιστών είναι ο ίδιος με το σκοπό όλων των άλλων προλεταριακών κομμάτων: συγκρότηση του προλεταριάτου σε τάξη, ανατροπή της κυριαρχίας της αστικής τάξης, κατάκτηση της πολιτικής εξουσίας από το προλεταριάτο.

Οι θεωρητικές θέσεις των κομμουνιστών δεν στηρίζονται καθόλου σε ιδέες, σε αρχές, που εφευρέθηκαν ή ανακαλύφθηκαν από τούτον ή εκείνον τον αναμορφωτή του κόσμου.

Οι θέσεις τους αποτελούν μονάχα τη γενική έκφραση πραγματικών σχέσεων της υπάρχουσας πάλης των τάξεων, της ιστορικής κίνησης που συντελείται μπρος στα μάτια μας. Η κατάργηση των μέχρι τώρα σχέσεων ιδιοκτησίας δεν αποτελεί καθόλου ιδιαίτερο χαρακτηριστικό του κομμουνισμού.


Από το κομμουνιστικό μανιφέστο
Ο Μαρξ και ο Έγκελς είπαν έτσι, αλλά ο Λένιν είπε γιουβέτσι και τα σημερινά ΚΚ είναι Λενινιστικά.

Εκλογές μόνο με το ΚΚ ή μια "συμμαχία" ΄γυρω απο αυτό.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12704
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 16 Ιουν 2021, 11:38

Fluffy έγραψε:
15 Ιουν 2021, 22:14
Καλησπέρα Πασιφάη :wave:
Quinon proficit deficit. :102:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12704
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 16 Ιουν 2021, 11:55

Θυμάμαι παλιά στο Λύκειο, με προσέγγισαν κάποιοι, για να με ''κάτσουν'' στο θρανίο και να με διδάξουν το Κομμουνιστικό Μανιφέστο. Θεώρησαν πρέπον να το πράξουν διότι ήμανε πρόεδρος 15μελούς και όφειλα όπως μου είπαν, να είμαι ενημερωμένη. Θες να σου πω επακριβώς τα λόγια μου, ή να το αφήσουμε διότι θα μας κόψει το ΕΣΡ του πχόρουμ; :lol:
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

combatant
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: 18 Απρ 2019, 02:24

Re: Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από combatant » 16 Ιουν 2021, 12:28

Όχι δεν άλλαζε η κοινωνία μόνο με επαναστάσεις. Τραβηγμένη από τα μαλλιά η ιστορική θεώρηση του Μαρξ για την πορεία των κοινωνιών.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Ιουν 2021, 10:10

Πασιφάη έγραψε:
16 Ιουν 2021, 11:55
Θυμάμαι παλιά στο Λύκειο, με προσέγγισαν κάποιοι, για να με ''κάτσουν'' στο θρανίο και να με διδάξουν το Κομμουνιστικό Μανιφέστο. Θεώρησαν πρέπον να το πράξουν διότι ήμανε πρόεδρος 15μελούς και όφειλα όπως μου είπαν, να είμαι ενημερωμένη. Θες να σου πω επακριβώς τα λόγια μου, ή να το αφήσουμε διότι θα μας κόψει το ΕΣΡ του πχόρουμ; :lol:
Δεν ξέρω όπως θες. Αυτο που έχω απορία και αν θες απάντησε. Υπάρχει κίνδυνος να σε κοψει το εσρ γιατι επιτεθόσουν στο περιεχόμενο του κομμουνιστικου μανιφέστου ή έκανες προσωπικη επίθεση;

Π.χ. βγαίνει ενας κομμουνιστής και λέει πως δε θέλουμε να καταργηθεί το 8ωρο. Ερχεσαι σε αντιπαράθεση με την θέση; Δηλαδή επιχειρηματολογείς υπερ της καταργησης έστω και με σκληρό ύφος;


Προς το παρον, απόσο έχω δει εδώ, ο λογαριασμός Πασιφάη είναι ένα άδειο κουφάρι. Ελπίζω αυτός που διαχειρίζεται τον λογαριασμό να είναι άνθρωπος που έχει θέσεις.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12704
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 17 Ιουν 2021, 10:17

Fluffy έγραψε:
17 Ιουν 2021, 10:10
Πασιφάη έγραψε:
16 Ιουν 2021, 11:55
Θυμάμαι παλιά στο Λύκειο, με προσέγγισαν κάποιοι, για να με ''κάτσουν'' στο θρανίο και να με διδάξουν το Κομμουνιστικό Μανιφέστο. Θεώρησαν πρέπον να το πράξουν διότι ήμανε πρόεδρος 15μελούς και όφειλα όπως μου είπαν, να είμαι ενημερωμένη. Θες να σου πω επακριβώς τα λόγια μου, ή να το αφήσουμε διότι θα μας κόψει το ΕΣΡ του πχόρουμ; :lol:
Δεν ξέρω όπως θες. Αυτο που έχω απορία και αν θες απάντησε. Υπάρχει κίνδυνος να σε κοψει το εσρ γιατι επιτεθόσουν στο περιεχόμενο του κομμουνιστικου μανιφέστου ή έκανες προσωπικη επίθεση;

Π.χ. βγαίνει ενας κομμουνιστής και λέει πως δε θέλουμε να καταργηθεί το 8ωρο. Ερχεσαι σε αντιπαράθεση με την θέση; Δηλαδή επιχειρηματολογείς υπερ της καταργησης έστω και με σκληρό ύφος;


Προς το παρον, απόσο έχω δει εδώ, ο λογαριασμός Πασιφάη είναι ένα άδειο κουφάρι. Ελπίζω αυτός που διαχειρίζεται τον λογαριασμό να είναι άνθρωπος που έχει θέσεις.
Άκουσε φιλαράκι. Όταν προσπαθούν να σε προσηλυτίσουν στο Κόμμα και το λες τη μια ευγενικά, άντε και τη δεύτερη, ε κάποια στιγμή, παύει η υπομονή.

Οσο για το αν είμαι κουφάρι, γιατί δεν ρωτάς μερικούς από δω μέσα που με ξέρουν προσωπικά;
Δεν πρόκειται να ασχοληθώ άλλο με την κολλημένη οπτική σου, έχω κι άλλες δουλειές, πιο σημαντικές απ'το να αναλώνομαι. Άντε καλημέρα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Ιουν 2021, 10:25

σιγα μη σε κάνουν και μάγια. λολ

Τελος πάντων, δεν ξέρω ποιος κρυβεται ουτε το ποιον του πισω απο τον λογαριασμο πασιφάη.
Ο λογαριασμός εδω, όσα βλέπω δηλαδή, δεν έχει θέσεις/ Π.χ. κατάργηση 8ωρου. υπερ, κατά προυποθέσεις;
ή πρεπει οι εργατες να οργανώνονται ή όχι; Να νοιάζονται για την κατάσταση που ζουν ή να λένε δεν βαριεσαι;

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 12704
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 22 Ιουν 2021, 23:28

Fluffy έγραψε:
17 Ιουν 2021, 10:25
σιγα μη σε κάνουν και μάγια. λολ

Τελος πάντων, δεν ξέρω ποιος κρυβεται ουτε το ποιον του πισω απο τον λογαριασμο πασιφάη.
Ο λογαριασμός εδω, όσα βλέπω δηλαδή, δεν έχει θέσεις/ Π.χ. κατάργηση 8ωρου. υπερ, κατά προυποθέσεις;
ή πρεπει οι εργατες να οργανώνονται ή όχι; Να νοιάζονται για την κατάσταση που ζουν ή να λένε δεν βαριεσαι;
Τέλος πάντων, δεν ξερω ποιός κρύβεται ,ούτε το ποιόν πίσω απ'τον λογαριασμό του Φλάφη.
Ο λογαριασμός εδώ, όσο βλέπω δλδ, γαμιέται καθημερινά και με συστηματική υπερπροσπάθεια, για τις θέσεις του ΚΚΕ. Επί παραδείγματι, όχληση διαρκούς προπαγάνδας για τα θέματα που αφορούν το κόμμα, οργάνωση ανθρώπων- προφίλς που του αφήνουν το περιθώριο να ελιχθεί και να μαζέψει οπαδούς, και υπό ιδανικές προϋποθέσεις, βαρβάτο προσηλυτισμό και κατήχηση.
Εσύ τί λες ρε καμμένε; Να νοιάζομαι ή να λέω δεν βαριέσαι;
Άν άφηνα τύπους σαν και του λόγου σου, να συνδράμουν στο πολιτικό γίγνεσθαι, θα ήμουν άξια της μοίρας μου.
Ένα 5% και όχι τυχαία. Πάρτε την απολυταρχία σας και κάντε την μίτο. Εξυπακούεται πως ζείτε στον Λαβύρινθο της Λήθης. Όξω. :lol:

Μην απαντήσεις ξανά. Θα λάβεις έναν φρέσκο ''τριαδικό'' που περίσσεψε.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 23 Ιουν 2021, 07:04

Πασιφάη έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:28
Fluffy έγραψε:
17 Ιουν 2021, 10:25
σιγα μη σε κάνουν και μάγια. λολ

Τελος πάντων, δεν ξέρω ποιος κρυβεται ουτε το ποιον του πισω απο τον λογαριασμο πασιφάη.
Ο λογαριασμός εδω, όσα βλέπω δηλαδή, δεν έχει θέσεις/ Π.χ. κατάργηση 8ωρου. υπερ, κατά προυποθέσεις;
ή πρεπει οι εργατες να οργανώνονται ή όχι; Να νοιάζονται για την κατάσταση που ζουν ή να λένε δεν βαριεσαι;
Τέλος πάντων, δεν ξερω ποιός κρύβεται ,ούτε το ποιόν πίσω απ'τον λογαριασμό του Φλάφη.
Ο λογαριασμός εδώ, όσο βλέπω δλδ, γαμιέται καθημερινά και με συστηματική υπερπροσπάθεια, για τις θέσεις του ΚΚΕ. Επί παραδείγματι, όχληση διαρκούς προπαγάνδας για τα θέματα που αφορούν το κόμμα, οργάνωση ανθρώπων- προφίλς που του αφήνουν το περιθώριο να ελιχθεί και να μαζέψει οπαδούς, και υπό ιδανικές προϋποθέσεις, βαρβάτο προσηλυτισμό και κατήχηση.
Εσύ τί λες ρε καμμένε; Να νοιάζομαι ή να λέω δεν βαριέσαι;
Άν άφηνα τύπους σαν και του λόγου σου, να συνδράμουν στο πολιτικό γίγνεσθαι, θα ήμουν άξια της μοίρας μου.
Ένα 5% και όχι τυχαία. Πάρτε την απολυταρχία σας και κάντε την μίτο. Εξυπακούεται πως ζείτε στον Λαβύρινθο της Λήθης. Όξω. :lol:

Μην απαντήσεις ξανά. Θα λάβεις έναν φρέσκο ''τριαδικό'' που περίσσεψε.
ωραία, επομένως αν σε ενοχλήει η θέση για μη κατάργηση του 8ωρου τοποθετήσου επι αυτής και 'οχι με τον λογαριασμο fluffy.

Όταν είπα για τον λογαριασμό σου χωρίς θέσεις αυτό εννοούσα, δεν ασχολεισαι με τις θέσεις και ασχολεισαι με τους λογαριασμους.

Δικαιωμα σου βεβαια. Αλλα θεσεις γιοκ.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 23 Ιουν 2021, 07:17

Φλάφη είσαι Ιεχωβάς. Εδώ δίνω δίκιο στην παρανοϊκή Πασιφάη.
Έχεις κάνει βόθρο το πχώρουμ με το ΚΚνήματα.
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 23 Ιουν 2021, 07:30

Ενοχλεί η συζήτηση για το 8ωρο; Η πρόταση ενός εργατικού κόμματος είναι η προασπιση των εργατικων δικαιωμάτων. Όποιος θέλει μπορεί να τοποθετηθεί αντίθετα. Μηπως δεν πρέπει να γίνει συζήτηση για τέτοια ζητήματα; Να εφαρμοστεί φίμωση;

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 23 Ιουν 2021, 07:35

Και αν η συζήτηση για την εργατική τάξη ενοχλεί, οποιοσδήποτε είναι υπεράνω των θεμάτων μπορεί να ασχοληθεί με το σουρβάιβορ να ξεσκάσει.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Κομμουνιστικό Μανιφέστο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 23 Ιουν 2021, 08:06

Fluffy έγραψε:
23 Ιουν 2021, 07:35
Και αν η συζήτηση για την εργατική τάξη ενοχλεί, οποιοσδήποτε είναι υπεράνω των θεμάτων μπορεί να ασχοληθεί με το σουρβάιβορ να ξεσκάσει.
Η «συζήτηση» λέει :smt005:
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών