Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Ιουν 2021, 19:54

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
18 Ιουν 2021, 19:53
klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 19:52
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
18 Ιουν 2021, 19:50
Ωραία γκόμενα η δικηγόρεσσα
Καταλάβαμε, πάει η κνίτισα.
Απλά την παίζω με όλες. Είναι κακό;
Όχι μαν μου, καλά κάνεις. Απλά όλοι στηρίζουμε εδώ πέρα να γαμήσεις το κνιτομποτ να στανιάρεις όπως καταλαβαίνεις.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Ιουν 2021, 20:12

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Ιουν 2021, 19:23
Μία απορία
Εάν εμένα τον ΑΙΝΕΙΑΝ με σφάξει ή γυναίκα μου σε συνεργασία με τις φίλες της , τος οποίες παρενοχλω , αυτό πως θα ονομάζεται; :003:
ΣΥΜΦΕΡΟΝ, αν ειναι να σου μασουλησουν τη συνταξη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22405
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 18 Ιουν 2021, 20:15

Εντωμεταξύ οι ίδιοι που φωνάζουν για γυναικοκτονιες, έκαναν ακόμα πιο ελαστική την χορήγηση ελαφρυντικων, που σε συνδυασμό με το 1/3 του παρασκευοπουλου, ο άλλος σκότωσε την γυναίκα του, την έθαψε, το έπαιζε Τεθλιμμενος τάχα μου δεν ξέρει που είναι, και τελικά βγήκε σε 7 χρόνια. Αλλά ναι, θα κάνουμε πορείες, όλοι ξέρουν πως όποιος είναι να κάνει έγκλημα, πόσο επήρεαζεται από συγκεντρώσεις και πανό, και το σκέφτεται δίπλα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης την 18 Ιουν 2021, 20:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 18 Ιουν 2021, 20:16

Η γυναικοκτονία είναι η τελευταία κλιμάκωση μιας σειράς βίαιων, σωματικών και ψυχολογικών, επεισοδίων.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8637
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 18 Ιουν 2021, 20:17

πατησιωτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 18:40
Καραμελίτσα έγραψε:
18 Ιουν 2021, 16:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Ιουν 2021, 16:31


Και όπως ήταν αναμενόμενο, για τις ισλαμικές πρακτικές, ούτε μία αναφορά.

Παίζουν στο χώρο του άρρητου. :lol:

Παπαροευρωκότες.
Εννοείς θα περίμενες όργανο υπό την αιγίδα της ΕΕ να αναφέρεται εκπεφρασμένα στο Ισλάμ;

Να γελάσω ή να κλάψω;

Όποιος αναφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα στη Λατινική Αμερική και παραλείπει τη Μέση Ανατολή είναι απατεώνας και αναγκαστικά χάνει την αξιοπιστία του.
Νομίζω ότι ξέρεις πολύ καλά τις φοβίες της ΕΕ και κυρίως ότι προέρχονται από μία ιδεολογία που λέγεται φιλελευθερισμός.
Z

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Ιουν 2021, 20:19

Στην Μέση Ανατολή δεν σκοτώνουν τις γυναίκες, τους φοράνε μια μπούρκα και τελειώνει η ιστορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 18 Ιουν 2021, 20:37

klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 19:46
Naida έγραψε:
18 Ιουν 2021, 19:41
klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 19:39


Ότι το θύμα είναι συγκεκριμένα η/ο σύζυγος. Το οποίο (σύζυγος) είναι νομικό καθεστώς.
Θεωρείς την διαφορά απλά ονομαστικά δηλαδή. Δεν έχει διαφορά στα ποιοτικα χαρακτηριστικά η ανθρωποκτονια από την συζυγοκτονια.
Η οποία ποιοτική διαφορά ποια είναι ακριβώς; Ότι είναι πιο ειδεχθές να σκοτώσει κάποιος τη σύζυγό του από κάποια random γυναίκα;
Όχι φυσικά. Τα χαρακτηριστικά και οι δράστες είναι που τις ξεχωρίζουν.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6237
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 18 Ιουν 2021, 20:44

klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 15:42
Fluffy έγραψε:
18 Ιουν 2021, 15:41
klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 15:37
Συγγνώμη, αλλά τι σχέση έχει η χρήση μιας λέξης με τη φιλοσοφία της πολιτικής;
ως κοινωνικό πρόβλημα
σαν ζήτημα jurisprudence
Αρχίζω να σε συμπαθώ εσένα


Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Ιουν 2021, 21:06

aljawn έγραψε:
18 Ιουν 2021, 20:44
klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 15:42
Fluffy έγραψε:
18 Ιουν 2021, 15:41


ως κοινωνικό πρόβλημα
σαν ζήτημα jurisprudence
Αρχίζω να σε συμπαθώ εσένα
Σε καταλαβαίνω, η σύντροφος υγράνθηκε την πρώτη φορά που είπα δικανικό something (δεν θυμάμαι καν τι λέγαμε) σε συζήτηση. Γενικά νομίζω ότι εκτιμάω πιο πολύ τη δουλειά της από ότι αυτή.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4619
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 19 Ιουν 2021, 10:05

Καραμελίτσα έγραψε:
18 Ιουν 2021, 20:17
πατησιωτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 18:40

Όποιος αναφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα στη Λατινική Αμερική και παραλείπει τη Μέση Ανατολή είναι απατεώνας και αναγκαστικά χάνει την αξιοπιστία του.
Νομίζω ότι ξέρεις πολύ καλά τις φοβίες της ΕΕ και κυρίως ότι προέρχονται από μία ιδεολογία που λέγεται φιλελευθερισμός.
καμμία σχέση φίλε πατ και καμμία φοβία δεν έχουν η ΕΕ και ο φιλελευθερισμός αγαπητή Λίτσα.

η αναφορά στην Λατινική Αμερική γίνεται διότι εκεί χρησιμοποιήθηκε ο όρος για να χαρακτηριστούν εγκλήματα πιο γενικά κατά γυναικών και κοριτσιών, εκτός από ενδο-οικογενειακά, και καταστάσεις όπου υπάρχει συστημική ανοχή ή ελλιπής αντιμετώπιση τών συγκεκριμένων εγκλημάτων.
The term ‘femicide’ (femicidio) was particularly embraced in Latin America as a useful tool in response to an alarming escalation of very violent murders of women and girls. In parallel, the word feminicidio was introduced in order to capture the element of impunity and institutional violence, owing to a lack of accountability and adequate response on the part of the state when such killings occur. This term is used when state accountability is at stake.
στον γενικό ορισμό τής ΕΕ (EIGE) μια χαρά συμπεριλαμβάνονται ισλαμικά και κινεζικά π.χ. εγκλήματα εκτός απ'τα λατινοαμερικανικά.
General definition

Killing of women and girls because of their gender, which can take the form of, inter alia:

[*] the murder of women as a result of intimate partner violence;
[*] the torture and misogynist slaying of women
[*] killing of women and girls in the name of “honour”;
[*] targeted killing of women and girls in the context of armed conflict;
[*] dowry-related killings of women;
[*] killing of women and girls because of their sexual orientation and gender identity;
[*] the killing of aboriginal and indigenous women and girls because of their gender;
[*] female infanticide and gender-based sex selection foeticide;
[*] genital mutilation related deaths;
[*] accusations of witchcraft; and
[*] other femicides connected with gangs, organized crime, drug dealers, human trafficking and the proliferation of small arms.
https://eige.europa.eu/thesaurus/terms/1128

ΥΓ https://www.statista.com/topics/6437/fe ... n-america/

Εικόνα

:smt005::smt005::smt005:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 19 Ιουν 2021, 10:17

αφήνω αυτό και εδώ γιατί προκειται περι αφαίρεσης
Fluffy έγραψε:
19 Ιουν 2021, 10:14
Nostalgia έγραψε:
19 Ιουν 2021, 09:24
Απανταω και στις 2 στα γρηγορα γιατι εχω ενα μνημοσυνο που πρεπει να παω. Η αδερφη της μιας γιαγιας μου εκεινα τα παλια τα χρονια (γεννημενη προπολεμικα) που το διαζυγιο ηταν και ντροπη και οι γυναικες δεν δουλευαν και και και μια χαρα χωρισε και εφυγε. Μαλιστα οταν ειπε στον πατερα της οτι θα χωρισει και της απαντησε "αν χωρισεις θα πεθανω απο την ντροπη" του ειπε "πεθανε τωρα, εγω πεθαινω καθε μερα". Δουλεψε απο χωραφι, παλιατζιδικο μεχρι οτι μπορεις να φανταστεις για να μεγαλωσει και να σπουδασει τον γιο της και τα καταφερε μια χαρα στην ζωη της. Εαν στην ζυγαρια βαζεις οτι θα χασεις το μανικιουρ το πεντικιουρ το βραδυνο ποτακι την εβδομαδιαια βολτα στα Χοντος την biweekly επισκεψη στο κομμωτηριο, τις διακοεπς στα Ευρωπας και την μεζονετα και θα αναγκαστεις να ζησεις με λιγοτερα, γιατι αυτα θεωρεις οτι ειναι σημαντικα και πρεπει να εχουν ειδικο βαρος, τοτε δεν ειναι αδιεξοδο, ειναι επιλογη και την λουζεσαι.

Τις καλημερες μου και τα φιλια μου.
εξαίρεση.
Το φαινόμενο είναι κοινωνικό και δεν ξεπλένεται η ανισοτιμία ανδρών-γυναικών στον καπιταλισμό με την γιαγια, την σακελαροπουλου προεδρο της ελληνικης δημοκρατίας, την τσιλερ πρωθυπουργο στην τουρκία όπως δεν ξεπλένει τον ρατσισμό και την ανισοτιμία εναντι των μαβρων ο μαβρος ομπαμα που έγινε πλανητάρχης.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Ιουν 2021, 10:25

Σύμφωνα με τον "επίσημο" ορισμό, η συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι γυναικοκτονια. Δεν την σκότωσε επειδή ήταν γυναίκα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 19 Ιουν 2021, 10:31

Otto Weininger έγραψε:
19 Ιουν 2021, 10:25
Σύμφωνα με τον "επίσημο" ορισμό, η συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι γυναικοκτονια. Δεν την σκότωσε επειδή ήταν γυναίκα.
Στην τρυπα σου

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Ιουν 2021, 10:44

Υδράργυρος έγραψε:
19 Ιουν 2021, 10:31
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιουν 2021, 10:25
Σύμφωνα με τον "επίσημο" ορισμό, η συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι γυναικοκτονια. Δεν την σκότωσε επειδή ήταν γυναίκα.
Στην τρυπα σου
Στη δική σου τρύπα, να γίνεις και φεμινίστρια πιο γρήγορα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών