Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 23 Ιουν 2021, 18:27

Γυναικοκτονια γινεται στην ελλαδα μια με δυο φορες το μηνα.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20131
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 24 Ιουν 2021, 01:27

Νιώθω ευγνωμοσύνη για το Αμπα και για τη Λένα :+1:

https://ampa.lifo.gr/koinotita/me-apeil ... karampina/

Γράφει η Εξωγήινη

Σήμερα που ομολόγησε ο δολοφόνος της Καρολάιν στα Γλυκά Νερά, νιώθω την ανάγκη να μιλήσω για τις γυναικοκτονίες.

Νιώθω την ανάγκη να μιλήσω για την παθογένεια της πατριαρχικής κοινωνίας στην οποία ζούμε.

Σκέφτομαι συχνά πυκνά το πώς δολοφονούνται γυναίκες και πόσο τυχαίο ήταν που δεν είχα την ίδια μοίρα (ακόμα). :roll:

Κάθε φορά που ακούω για γυναικοκτονία σκέφτομαι πόσο στραβά μπορούσαν να έχουν πάει τα πράγματα κάθε φορά που θύμωνε Αυτός. :o

Αν τελικά με είχε δολοφονήσει :-? , ίσως να υπήρχαν άνθρωποι που πάλεψαν για μένα όπως για την Καρολάιν.

Πολλές αδελφές μου στο Αμπα ίσως θυμούνται τη χειρότερη στιγμή στη ζωή μου: Μου είπε ενώ οδηγούσα ”Ξέρεις ότι η ανθρωποκτονία τιμωρείται με 5 χρόνια το πολύ;” ” Σκοπεύεις να με σκοτώσεις?;”. :p2:

Σιωπή και με κοίταξε μες τα μάτια. :o

..... με απειλούσε, πέρασα και πολλούς μήνες που με πήγαινε βόλτα στο βουνό για να φαίνεται φυσιολογικό στη γειτονιά ενώ ήξερα ότι γενικά δεν γούσταρε τις βόλτες και ότι στο βουνό θάβουν όσους δεν… :o οτιδήποτε.

Ακόμα φοβάμαι. :-?

Νιώθω ευγνωμοσύνη για το Αμπα και για τη Λένα.

Μέχρι να πάψουν να υπάρχουν γυναικοκτονίες, έχουμε μόνο η μία την άλλη. :smt023
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 24 Ιουν 2021, 01:39

Υδράργυρος έγραψε:
23 Ιουν 2021, 18:27
Γυναικοκτονια γινεται στην ελλαδα μια με δυο φορες το μηνα.
:sal9:
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 24 Ιουν 2021, 03:11

Υδράργυρος έγραψε:
23 Ιουν 2021, 18:27
Γυναικοκτονια γινεται στην ελλαδα μια με δυο φορες το μηνα.
Δολοφονία του Δημήτριου Αθανασόπουλου
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 24 Ιουν 2021, 08:20

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
24 Ιουν 2021, 01:39
Υδράργυρος έγραψε:
23 Ιουν 2021, 18:27
Γυναικοκτονια γινεται στην ελλαδα μια με δυο φορες το μηνα.
:sal9:
Ένα σωρό γίνονται τύπε, απλά η είδηση είναι συνήθως χωμένη μέσα στα κοινωνικά. ΚΑι αυτή έτσι θα ήτανε άμα δεν είχε παίξει θέατρο ο Αναγνωστόπουλος, και δεν είχε βρει ευκαιρία η alt right να κάνει αντιμεταναστευτική σπέκουλα και να ζητά θανατικές ποινές
Για αυτο χλευάζουν τον όρο γυναικοκτονία. Γιατι οι γυναικοκτονίες θα αρχίσουν να καταγράφονται σε διαφορετικές στατιστικες, θα αναδειχθεί το πρόβλημα, και σύντομα θα έχει και διαφορετική αντιμετώπιση. Άρχισε να παρακολουθείς για να δεις πόσο συχνά γίνονται

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20131
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 28 Ιουν 2021, 23:43

Οικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε... :e040:

看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..


Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 20 Ιούλ 2021, 16:20

Αυτήν την σκατίλα της πατριαρχίας την έζησα, την διδάχτηκα καλά. Γεννημένος το '76, πρόλαβα να δω τις γυναίκες στις μαζώξεις να μαζεύουν τα πιάτα, ενώ οι άντρες καπνίζαν τα τσιγάρα στα σαλόνια. Σαλόνια που δεν ξεβρωμίζανε από την αντρίλα ποτέ.
Πρόλαβα να ζήσω το "η γυναίκα σπίτι με τα παιδιά αλλιώς στην μάνα της" και το "αυτή βάφει το μαλλί, είναι πουτάνα". Το παιδικό μου αυτί άκουσε σε καφενείο τους "μεγάλους" να μιλάνε για "γκόμενες" λες και ήταν αμάξια.
Άμα κανένας φίλος ήταν πιο τρυφερός με την γυναίκα του, έτρωγε σίγουρα παντόφλα.
"Σ' αγαπώ, θα πεις μονάχα τη μέρα που παντρεύεσαι." Συμβουλή συγγενή, στο παιδικό μου αυτί.
Έζησα, άκουσα, έμαθα να τις μειώνω τις γυναίκες. Να επιβάλλομαι.
Έθρεψα για χρόνια μέσα μου ένα τέρας. Το ισχυρό φύλο. Μέχρι που είδα πόσο ανίσχυρος είμαι μπροστά σε αυτά που μπορεί να μου προσφέρει η γυναίκα. Οι γυναίκες. Η γυναίκα μου.
Για χάρη τους, έκανα ψυχανάλυση. Να σπάσω το γαμημένο απόστημα, να χυθεί από μέσα όλη η σκατίλα του άντρα και από άντρας, να γίνω άνθρωπος.
Έζησα κι άλλα, που δεν γράφονται.
Μου δίνει ελπίδα που μαζί με τους φίλους μου, μεγαλώνουμε παιδιά, που βλέπω το παρελθόν να πεθαίνει.
Καμία συμφιλίωση με το τέρας.
Να πάτε ψυχανάλυση μάγκες.
Να το σκοτώσετε, το μόνο που αξίζει θάνατο.
Το τέρας που μας φυτέψανε οι παλιοί.
Κι όσο το τρέφουμε, μέρος του προβλήματος θα είμαστε κι εμείς.
Είναι ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ.
Συγγνώμη που υπήρξα κάποιος που τον ενοχλούσε η λέξη.
Είναι το τέρας δυνατό, μα εμένα με κάνει η γυναίκα μου δυνατότερο.

δημοσίευση απο fb

Άβαταρ μέλους
jason0
Δημοσιεύσεις: 9889
Εγγραφή: 29 Ιαν 2020, 19:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jason0 » 20 Ιούλ 2021, 16:23

Πάλι αυτός ο μπουφος που λέει από άνδρας πρεπει να γίνει άνθρωπος και ότι του φαινόταν φυσιολογικό στο σοι να κακομεταχειριζονται τις γυναίκες; Μας τα χουν πρήξει από χθες

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8310
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 20 Ιούλ 2021, 20:30

Fluffy έγραψε:
19 Ιούλ 2021, 06:15
Οργιάζουν οι γυναικοκτονίες
Η μαλακία που σας δέρνει να δεις πως οργιάζει!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18900
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 20 Ιούλ 2021, 20:32

Υδράργυρος έγραψε:
24 Ιουν 2021, 08:20
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
24 Ιουν 2021, 01:39
Υδράργυρος έγραψε:
23 Ιουν 2021, 18:27
Γυναικοκτονια γινεται στην ελλαδα μια με δυο φορες το μηνα.
:sal9:
Ένα σωρό γίνονται τύπε, απλά η είδηση είναι συνήθως χωμένη μέσα στα κοινωνικά. ΚΑι αυτή έτσι θα ήτανε άμα δεν είχε παίξει θέατρο ο Αναγνωστόπουλος, και δεν είχε βρει ευκαιρία η alt right να κάνει αντιμεταναστευτική σπέκουλα και να ζητά θανατικές ποινές
Για αυτο χλευάζουν τον όρο γυναικοκτονία. Γιατι οι γυναικοκτονίες θα αρχίσουν να καταγράφονται σε διαφορετικές στατιστικες, θα αναδειχθεί το πρόβλημα, και σύντομα θα έχει και διαφορετική αντιμετώπιση. Άρχισε να παρακολουθείς για να δεις πόσο συχνά γίνονται
Κατά της ισονομίας δηλαδή ο Υδράργυρος...

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22405
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 20 Ιούλ 2021, 20:37

Θυμάμαι μια φεμινιστρια που έκραζε επειδή ο κρητικός δολοφόνος "σαολιν" είχε ζητήσει ψυχιατρική πραγματογνωμοσυνη, και δεν πρέπει να γίνονται αυτά, ξεπλενουν τους δράστες, με από κάτω εκατοντάδες μπράβο. Επίσης όλο διαβάζεις σχόλια για ισόβια να είναι ισόβια , όχι ελαφρυντικά, κρεμαλες, αυτοδικιες κλπ. Οι φεμινιστριες είναι πολύ πιο πιθανό να ισοπεδωσουν τα δικαιώματα των κρατουμένων και να οδηγήσουν σε πιο αυστηρό ποινικό κωδικό και σοφρωνιστικο σύστημα, από την ρητορική των ακροδεξιών. Έχουν και τα προοδευτικά διαπιστευτηρια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης την 20 Ιούλ 2021, 20:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 20 Ιούλ 2021, 20:38

Fluffy έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 16:20
Αυτήν την σκατίλα της πατριαρχίας την έζησα, την διδάχτηκα καλά. Γεννημένος το '76, πρόλαβα να δω τις γυναίκες στις μαζώξεις να μαζεύουν τα πιάτα, ενώ οι άντρες καπνίζαν τα τσιγάρα στα σαλόνια. Σαλόνια που δεν ξεβρωμίζανε από την αντρίλα ποτέ.
Πρόλαβα να ζήσω το "η γυναίκα σπίτι με τα παιδιά αλλιώς στην μάνα της" και το "αυτή βάφει το μαλλί, είναι πουτάνα". Το παιδικό μου αυτί άκουσε σε καφενείο τους "μεγάλους" να μιλάνε για "γκόμενες" λες και ήταν αμάξια.
Άμα κανένας φίλος ήταν πιο τρυφερός με την γυναίκα του, έτρωγε σίγουρα παντόφλα.
"Σ' αγαπώ, θα πεις μονάχα τη μέρα που παντρεύεσαι." Συμβουλή συγγενή, στο παιδικό μου αυτί.
Έζησα, άκουσα, έμαθα να τις μειώνω τις γυναίκες. Να επιβάλλομαι.
Έθρεψα για χρόνια μέσα μου ένα τέρας. Το ισχυρό φύλο. Μέχρι που είδα πόσο ανίσχυρος είμαι μπροστά σε αυτά που μπορεί να μου προσφέρει η γυναίκα. Οι γυναίκες. Η γυναίκα μου.
Για χάρη τους, έκανα ψυχανάλυση. Να σπάσω το γαμημένο απόστημα, να χυθεί από μέσα όλη η σκατίλα του άντρα και από άντρας, να γίνω άνθρωπος.
Έζησα κι άλλα, που δεν γράφονται.
Μου δίνει ελπίδα που μαζί με τους φίλους μου, μεγαλώνουμε παιδιά, που βλέπω το παρελθόν να πεθαίνει.
Καμία συμφιλίωση με το τέρας.
Να πάτε ψυχανάλυση μάγκες.
Να το σκοτώσετε, το μόνο που αξίζει θάνατο.
Το τέρας που μας φυτέψανε οι παλιοί.
Κι όσο το τρέφουμε, μέρος του προβλήματος θα είμαστε κι εμείς.
Είναι ΓΥΝΑΙΚΟΚΤΟΝΙΑ.
Συγγνώμη που υπήρξα κάποιος που τον ενοχλούσε η λέξη.
Είναι το τέρας δυνατό, μα εμένα με κάνει η γυναίκα μου δυνατότερο.

δημοσίευση απο fb
Μήπως να παίρναμε και την γνώμη των Πακαιστανών συμπολιτών μας?

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8310
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 20 Ιούλ 2021, 21:06

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 20:37
Θυμάμαι μια φεμινιστρια που έκραζε επειδή ο κρητικός δολοφόνος "σαολιν" είχε ζητήσει ψυχιατρική πραγματογνωμοσυνη, και δεν πρέπει να γίνονται αυτά, ξεπλενουν τους δράστες, με από κάτω εκατοντάδες μπράβο. Επίσης όλο διαβάζεις σχόλια για ισόβια να είναι ισόβια , όχι ελαφρυντικά, κρεμαλες, αυτοδικιες κλπ. Οι φεμινιστριες είναι πολύ πιο πιθανό να ισοπεδωσουν τα δικαιώματα των κρατουμένων και να οδηγήσουν σε πιο αυστηρό ποινικό κωδικό και σοφρωνιστικο σύστημα, από την ρητορική των ακροδεξιών. Έχουν και τα προοδευτικά διαπιστευτηρια.
Μόνο που αυτά τα θέλουν μόνο για τους άντρες!!!
Για τις γυναίκες απαιτούν να μην φυλακίζονται καν!!! - Ούτε καν μετά από φόνο!!!

Γλύψτε, γλύψτε τη σίφυλη και θα δείτε πράγματα που δεν θα μπορούσε κανένας συγγραφέας ΕΦ να τα φανταστεί!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22405
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 20 Ιούλ 2021, 21:08

OANNHSEA έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 21:06
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
20 Ιούλ 2021, 20:37
Θυμάμαι μια φεμινιστρια που έκραζε επειδή ο κρητικός δολοφόνος "σαολιν" είχε ζητήσει ψυχιατρική πραγματογνωμοσυνη, και δεν πρέπει να γίνονται αυτά, ξεπλενουν τους δράστες, με από κάτω εκατοντάδες μπράβο. Επίσης όλο διαβάζεις σχόλια για ισόβια να είναι ισόβια , όχι ελαφρυντικά, κρεμαλες, αυτοδικιες κλπ. Οι φεμινιστριες είναι πολύ πιο πιθανό να ισοπεδωσουν τα δικαιώματα των κρατουμένων και να οδηγήσουν σε πιο αυστηρό ποινικό κωδικό και σοφρωνιστικο σύστημα, από την ρητορική των ακροδεξιών. Έχουν και τα προοδευτικά διαπιστευτηρια.
Μόνο που αυτά τα θέλουν μόνο για τους άντρες!!!
Για τις γυναίκες απαιτούν να μην φυλακίζονται καν!!! - Ούτε καν μετά από φόνο!!!

Γλύψτε, γλύψτε τη σίφυλη και θα δείτε πράγματα που δεν θα μπορούσε κανένας συγγραφέας ΕΦ να τα φανταστεί!!!

.
Ε καλά, οι γυναίκες σπανίως εγκληματουν έτσι κι αλλιώς. Κι εσύ όλη μέρα για άντρες μετανάστες φωνάζεις. Δε λες, γεμίσαμε ουκρανιδες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών