Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68618
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 22 Ιουν 2021, 13:15

Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 12:56
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιουν 2021, 12:38
Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 12:30


Ναι γιατί θα την χάλαγε μια γυναίκα να πάει να κάνει μια συντήρηση κλιματιστικού να βγάλει 30 ευρώ. Ασε μας ρε Ασεβαστε.
για να κανει συντηρηση, πρεπει να ειναι ψυκτικος.

για να ειναι ψυκτικος, πρεπει καταρχην να παει σε σχολη, και ειναι ελαχιστες, αν οχι μηδεν, αυτες που πανε. δεν θελουν.

επειτα, πρεπει να μπορει και να σηκωσει μια εξωτερικη μοναδα 50+ κιλων για να την κρεμασει στις γωνιες, ελαχιστες μπορουν.
Ναι ενώ αν πάει και τελειώσει την σχολή, θα την προτιμάνε.
Επισης συντηρήσεις δεν κάνουν μόνο όσοι είναι ψυκτικοί(τα ξέρουμε αυτά) και για να κρεμάσει εξωτερική 50kg θα πρέπει να έχει την αντίστοιχη δύναμη. Όπως ακριβώς και ένας άντρας. Επίσης αφού αναφέρεσαι σε 50kg εξωτ. μονάδας αναφέρεσαι σε κλιματιστικό τουλάχιστον 18αρι. Που όπως πολύ καλά θα ξέρεις, δεν την ανεβάζει ούτε ένας άντρας μόνος του. Οπότε άστα σάπια για αλλού
Δηλαδή τι θες ρε Νάιδα; Να την προτιμήσουν επειδή δεν έχει σπουδάσει με την αιτιολογία ότι και να σπούδαζε δεν θα την έπαιρναν :003: και ότι δεν μπορεί να σηκώσει 50 κιλά;

Οκ, ας απαγορευθεί η χρήση κλιματιστικών πάνω από ....(συμπλήρωσε ο,τι κιλά θες) γιατί είναι πατριαρχική συνήθεια.

Μήπως έχεις μπλέξει τις δουλειές με τις ποσοστώσεις για αμεα;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 22 Ιουν 2021, 13:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2021, 13:15
Naida έγραψε:
22 Ιουν 2021, 12:56
Ασέβαστος έγραψε:
22 Ιουν 2021, 12:38


για να κανει συντηρηση, πρεπει να ειναι ψυκτικος.

για να ειναι ψυκτικος, πρεπει καταρχην να παει σε σχολη, και ειναι ελαχιστες, αν οχι μηδεν, αυτες που πανε. δεν θελουν.

επειτα, πρεπει να μπορει και να σηκωσει μια εξωτερικη μοναδα 50+ κιλων για να την κρεμασει στις γωνιες, ελαχιστες μπορουν.
Ναι ενώ αν πάει και τελειώσει την σχολή, θα την προτιμάνε.
Επισης συντηρήσεις δεν κάνουν μόνο όσοι είναι ψυκτικοί(τα ξέρουμε αυτά) και για να κρεμάσει εξωτερική 50kg θα πρέπει να έχει την αντίστοιχη δύναμη. Όπως ακριβώς και ένας άντρας. Επίσης αφού αναφέρεσαι σε 50kg εξωτ. μονάδας αναφέρεσαι σε κλιματιστικό τουλάχιστον 18αρι. Που όπως πολύ καλά θα ξέρεις, δεν την ανεβάζει ούτε ένας άντρας μόνος του. Οπότε άστα σάπια για αλλού
Δηλαδή τι θες ρε Νάιδα; Να την προτιμήσουν επειδή δεν έχει σπουδάσει με την αιτιολογία ότι και να σπούδαζε δεν θα την έπαιρναν :003: και ότι δεν μπορεί να σηκώσει 50 κιλά;

Οκ, ας απαγορευθεί η χρήση κλιματιστικών πάνω από ....(συμπλήρωσε ο,τι κιλά θες) γιατί είναι πατριαρχική συνήθεια.

Μήπως έχεις μπλέξει τις δουλειές με τις ποσοστώσεις για αμεα;
Α καλααα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34339
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 22 Ιουν 2021, 13:44

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Ιουν 2021, 11:57
μα και μόνο που ασπάζεστε την "ταυτοτική πάλη" που πλασσάρεται από τη Μέκκα του καπιταλισμού, το αμερικανικό κατεστημένο, τα think tanks που χρηματοδοτούνται από τα μεγάλα επιχειρηματικά τραστ, αυτόματα γίνεστε οι κοινωνοί αυτής της αντίληψης, ότι δηλαδή δεν είναι η οικονομία και ο τρόπος παραγωγής που χωρίζει τους ανθρώπους και γεννά τις ανισότητες, αλλά άλλα ειδοποιά στοιχεία του ανθρώπου όπως το φύλο, η φυλή, η θρησκεία, ο σεξουαλικός προσανατολισμός κ.ο.κ. άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι στα τέλη του προηγούμενου αιώνα ξεκίνησε στην Αμερική η συζήτηση στους κοινωνιολογικούς κύκλους περί θανάτου των τάξεων
Aυτοί πιστεύουν ότι σε κάποιο σημείο θα συνδυασθούν όλα αυτά,άλλωστε όλοι μαζί στο Δημοκρατικό Κόμμα είναι. :D
Προς το παρόν έχουν φθάσει να δικαιολογούν εγκλήματα όπως η αλλαγή φύλου σε ανήλικα που δεν έχουν συνείδηση τι κάνουν για να αυξηθεί ο αριθμός των τρανς ως αντίβαρο για τα ομοφοβικά εγκλήματα που γίνονται σε άλλες χώρες.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Ιουν 2021, 14:29

stavmanr έγραψε:
21 Ιουν 2021, 22:47
sys3x έγραψε:
21 Ιουν 2021, 22:38
stavmanr έγραψε:
21 Ιουν 2021, 22:19

Ο άνεργος έλληνας της περιοχής σου ανήκει σε κυρίαρχη ομάδα καθώς σε σχέση με την άνεργη γυναίκα της περιοχής σου έχει περισσότερες δυνατότητες.
Δύο ερωτησούλες μόνον σταβ μου.
Ελεύθερα.
Πως προκύπτει ότι εργασιακά ο ένας έχει περισσότερες "δυνατότητες" από την άλλη γενικά (άραγε τι να εννοείς με την λέξη "δυνατότητες" :p2:);
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 4jTbkXvoCp

Με τη λέξη "δυνατότητες" εννοώ πρόσβαση στην εργασία εργασία, στις καταστάσεις που την πλαισιώνουν και στην εξέλιξή της. Χονδρικά.
Και, γιατί θεωρείς εσύ προσωπικά τόσο κατώτερες τις γυναίκες;
Ένα σημαντικό στοιχείο των ερωτήσεων είναι να περιλαμβάνουν όσο το δυνατό λιγότερες τοποθετήσεις, ακριβώς επειδή όταν περιλαμβάνουν τοποθετήσεις υπάρχει η περίπτωση να παράγουν άτοπο.

Παράδειγμα άτοπης ερώτησης:
- sys, χθες την ώρα που πετούσες ένιωσες τίποτα στα φτερά σου;

Παράδειγμα άτοπης ερώτησης 2:
St, πώς ένιωσες όταν σκότωσες τον Κένεντι;

Παράδειγμα άτοπης ερώτησης 3:
- stavmanr, γιατί θεωρείς κατώτερες τις γυναίκες;
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί τις θεωρείς κατώτερες, δεν ζούμε στο χίλια εννιακόσια σαράντα σταβ μου.
Στο πιντιέφ που παράθεσες έτσι στεγνά πάντως λέει ψεκάθαρα ότι ποσοστιαία είναι περισσότερο μορφωμένες οι γυναίκες από τους άντρες αλλά συνεχίζεις να λες ότι έχουν λιγότερες "δυνατότητες". Γιατί; τι είναι αυτές οι "δυνατότητες"; υπερδυνάμεις υπερηρώων;

Και για να σε απαντήσω και εγώ.
- τα φτερά μου είναι μια χαρά, ευχαριστώ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 22 Ιουν 2021, 14:38

πατησιωτης έγραψε:
22 Ιουν 2021, 13:44
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Ιουν 2021, 11:57
μα και μόνο που ασπάζεστε την "ταυτοτική πάλη" που πλασσάρεται από τη Μέκκα του καπιταλισμού, το αμερικανικό κατεστημένο, τα think tanks που χρηματοδοτούνται από τα μεγάλα επιχειρηματικά τραστ, αυτόματα γίνεστε οι κοινωνοί αυτής της αντίληψης, ότι δηλαδή δεν είναι η οικονομία και ο τρόπος παραγωγής που χωρίζει τους ανθρώπους και γεννά τις ανισότητες, αλλά άλλα ειδοποιά στοιχεία του ανθρώπου όπως το φύλο, η φυλή, η θρησκεία, ο σεξουαλικός προσανατολισμός κ.ο.κ. άλλωστε δεν είναι τυχαίο ότι στα τέλη του προηγούμενου αιώνα ξεκίνησε στην Αμερική η συζήτηση στους κοινωνιολογικούς κύκλους περί θανάτου των τάξεων
Aυτοί πιστεύουν ότι σε κάποιο σημείο θα συνδυασθούν όλα αυτά,άλλωστε όλοι μαζί στο Δημοκρατικό Κόμμα είναι. :D
Προς το παρόν έχουν φθάσει να δικαιολογούν εγκλήματα όπως η αλλαγή φύλου σε ανήλικα που δεν έχουν συνείδηση τι κάνουν για να αυξηθεί ο αριθμός των τρανς ως αντίβαρο για τα ομοφοβικά εγκλήματα που γίνονται σε άλλες χώρες.
μα είναι ασύμβατα
έχουν γίνει προσπάθειες από κοινωνιολόγους της μαρξιστικής παράδοσης να συνδυάσουν την ταξική ανάλυση με "ταυτοτικά" στοιχεία, αλλά έχουν πέσει στο κενό
δεν γίνεται από τη μία να μιλάς για παγκόσμιο προλεταριάτο και από την άλλη να διασπάς αυτό το προλεταριάτο σε προνομιούχους και μη
δεν γίνεται να πιστεύεις στη πάλη των τάξεων και από την άλλη να θεωρείς ότι ο καπιταλιστής αφροαμερικάνος που έχει εκατομμύρια είναι αδικημένος σε σχέση με τον λευκό εργάτη επειδή είναι μαύρος και να κατηγορείς τον λευκό εργάτη ότι απολαμβάνει το "λευκό προνόμιο" παρά τη δυσμενή ταξική του θέση.
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2021, 14:44

sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2021, 14:29
stavmanr έγραψε:
21 Ιουν 2021, 22:47
sys3x έγραψε:
21 Ιουν 2021, 22:38


Δύο ερωτησούλες μόνον σταβ μου.
Ελεύθερα.
Πως προκύπτει ότι εργασιακά ο ένας έχει περισσότερες "δυνατότητες" από την άλλη γενικά (άραγε τι να εννοείς με την λέξη "δυνατότητες" :p2:);
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 4jTbkXvoCp

Με τη λέξη "δυνατότητες" εννοώ πρόσβαση στην εργασία εργασία, στις καταστάσεις που την πλαισιώνουν και στην εξέλιξή της. Χονδρικά.
Και, γιατί θεωρείς εσύ προσωπικά τόσο κατώτερες τις γυναίκες;
Ένα σημαντικό στοιχείο των ερωτήσεων είναι να περιλαμβάνουν όσο το δυνατό λιγότερες τοποθετήσεις, ακριβώς επειδή όταν περιλαμβάνουν τοποθετήσεις υπάρχει η περίπτωση να παράγουν άτοπο.

Παράδειγμα άτοπης ερώτησης:
- sys, χθες την ώρα που πετούσες ένιωσες τίποτα στα φτερά σου;

Παράδειγμα άτοπης ερώτησης 2:
St, πώς ένιωσες όταν σκότωσες τον Κένεντι;

Παράδειγμα άτοπης ερώτησης 3:
- stavmanr, γιατί θεωρείς κατώτερες τις γυναίκες;
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί τις θεωρείς κατώτερες, δεν ζούμε στο χίλια εννιακόσια σαράντα σταβ μου.
Αν κάποιος από τους δύο μας πρέπει να θεωρεί τις γυναίκες κατώτερες απαραίτητα, κοιτάξου σε καθρέφτη.
Και ειδικά σε αυτό το νήμα το οποίο προσπαθείς να τρολάρεις εκείνον που υπερασπίζεται τα δικαιώματά τους.
Στο πιντιέφ που παράθεσες έτσι στεγνά πάντως λέει ψεκάθαρα ότι ποσοστιαία είναι περισσότερο μορφωμένες οι γυναίκες από τους άντρες αλλά συνεχίζεις να λες ότι έχουν λιγότερες "δυνατότητες". Γιατί; τι είναι αυτές οι "δυνατότητες"; υπερδυνάμεις υπερηρώων;
Αμφιβάλλω ότι διάβασες το pdf περισσότερο από όσο διάβασες το σχόλιό μου, δηλαδή καθόλου.
Εκεί που με ρώτησες για τις δυνατότητες, υπάρχει η απάντηση.
Τώρα ξαναρωτάς. Θα σου ξαναπαντήσω. Θα ξαναρωτήσεις.
Άλλη δουλειά δεν έχεις;
Και για να σε απαντήσω και εγώ.
- τα φτερά μου είναι μια χαρά, ευχαριστώ.
Για άλλα πράγματα ανησυχώ μετά από αυτή τη δήλωση. Όχι για τα φτερά.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2021, 14:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2021, 10:17
Βλήμα έγραψε:
22 Ιουν 2021, 00:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
22 Ιουν 2021, 00:39


Που είδες τον σαρκασμό; Στο ότι δεν βλέπω να περνάνε κάποιο καθημερινό δράμα οι γκέι;

Μπορώ να γίνω πολύ πιο σαρκαστική.
Το σύνθημα των χρυσαυγιτών "ρίξε κι άλλο ξύλο στην λεσβία ρε ηλία ρε ηλία" δεν υπάρχει πια στο youtube, αλλά το θυμάμαι πολύ καλά.
Μπορώ να σου γράψω 10 προτάσεις προοδευτικών πχορουμιτών της τελευταίας εβδομάδας, θέλεις;
Αν ξεκινήσει να γράφει κανείς προτάσεις οπισθοδρομικών πχορουμιτών της τελευταίας ημέρας γράφει εγκυκλοπαίδια.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2021, 14:51

Βλήμα έγραψε:
22 Ιουν 2021, 00:18
John Brown Gun Club έγραψε:
22 Ιουν 2021, 00:16
Βλήμα έγραψε:
21 Ιουν 2021, 23:41
ο μόνος τρόπος για μια κοινωνία ισότητας είναι να μοιραστούν τα δικαιώματα σε όλους, όχι να στερηθούν από αυτούς που τα έχουν ήδη.
ειπε κανεις το αντιθετο; Εντυπωσιαζομαι που θεωρεις πως πρεπει να με πεισεις γι αυτο.
Μα η ρητορική περί προνομίου εκεί οδηγεί. Πάνω σε αυτό επιχειρηματολόγησα.
Αυτό που αποκαλείς προνόμιο είναι η εξίσωση δικαιωμάτων.
Όταν έχεις μία ζυγαριά που γέρνει προς τη μία, για να την οριζοντιώσεις θα πρέπει να προσθέσεις κάτι στην ελαφριά πλευρά.
Δεν γίνεται να έχεις εξίσωση χωρίς παρέμβαση σε ένα στρεβλωμένο σύστημα.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Ιουν 2021, 14:59

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 14:44
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2021, 14:29
stavmanr έγραψε:
21 Ιουν 2021, 22:47

Ελεύθερα.


https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... 4jTbkXvoCp

Με τη λέξη "δυνατότητες" εννοώ πρόσβαση στην εργασία εργασία, στις καταστάσεις που την πλαισιώνουν και στην εξέλιξή της. Χονδρικά.


Ένα σημαντικό στοιχείο των ερωτήσεων είναι να περιλαμβάνουν όσο το δυνατό λιγότερες τοποθετήσεις, ακριβώς επειδή όταν περιλαμβάνουν τοποθετήσεις υπάρχει η περίπτωση να παράγουν άτοπο.

Παράδειγμα άτοπης ερώτησης:
- sys, χθες την ώρα που πετούσες ένιωσες τίποτα στα φτερά σου;

Παράδειγμα άτοπης ερώτησης 2:
St, πώς ένιωσες όταν σκότωσες τον Κένεντι;

Παράδειγμα άτοπης ερώτησης 3:
- stavmanr, γιατί θεωρείς κατώτερες τις γυναίκες;
Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί τις θεωρείς κατώτερες, δεν ζούμε στο χίλια εννιακόσια σαράντα σταβ μου.
Αν κάποιος από τους δύο μας πρέπει να θεωρεί τις γυναίκες κατώτερες απαραίτητα, κοιτάξου σε καθρέφτη.
Και ειδικά σε αυτό το νήμα το οποίο προσπαθείς να τρολάρεις εκείνον που υπερασπίζεται τα δικαιώματά τους.
Στο πιντιέφ που παράθεσες έτσι στεγνά πάντως λέει ψεκάθαρα ότι ποσοστιαία είναι περισσότερο μορφωμένες οι γυναίκες από τους άντρες αλλά συνεχίζεις να λες ότι έχουν λιγότερες "δυνατότητες". Γιατί; τι είναι αυτές οι "δυνατότητες"; υπερδυνάμεις υπερηρώων;
Αμφιβάλλω ότι διάβασες το pdf περισσότερο από όσο διάβασες το σχόλιό μου, δηλαδή καθόλου.
Εκεί που με ρώτησες για τις δυνατότητες, υπάρχει η απάντηση.
Τώρα ξαναρωτάς. Θα σου ξαναπαντήσω. Θα ξαναρωτήσεις.
Άλλη δουλειά δεν έχεις;
Και για να σε απαντήσω και εγώ.
- τα φτερά μου είναι μια χαρά, ευχαριστώ.
Για άλλα πράγματα ανησυχώ μετά από αυτή τη δήλωση. Όχι για τα φτερά.
Κοιτάχτηκα πριν, είμαι πολύ όμορφος ομολογουμένως αλλά και τι να λέει αυτό σταβ μου, δεν κάνουμε διαγωνισμό, απλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί τέτοιο, να το πω ευγενικά, κόλλημα να βγάλεις τις γυναίκες κατώτερες ενώ παραθέτεις μόνος σου κιόλα στοιχεία για το αντίθετο.
Δεν θέλεις να απαντήσεις, το δέχομαι, υποθέτω ότι θα έχεις τους λόγους σου.
Α και κάτι ακόμη αν μου επιτρέπεις φυσικά, δεν γίνεται να στηρίζεις κάποιον και να τον θεωρείς κατώτερο ειδικότερα εφόσον δεν είναι θέμα ανωτέρας βίας η υποτιθέμενη "κατωτερότητα" του. Εκτός αν δεν θεωρείς τις γυναίκες καν ανθρώπους και τις θεωρείς κάτι διαφορετικό με το όνομα "γυναίκες" :p2:.
Προσπαθώ να σε καταλάβω, βοήθησε με, αν θέλεις.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2021, 15:00

sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2021, 14:59
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 14:44
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2021, 14:29


Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί τις θεωρείς κατώτερες, δεν ζούμε στο χίλια εννιακόσια σαράντα σταβ μου.
Αν κάποιος από τους δύο μας πρέπει να θεωρεί τις γυναίκες κατώτερες απαραίτητα, κοιτάξου σε καθρέφτη.
Και ειδικά σε αυτό το νήμα το οποίο προσπαθείς να τρολάρεις εκείνον που υπερασπίζεται τα δικαιώματά τους.
Στο πιντιέφ που παράθεσες έτσι στεγνά πάντως λέει ψεκάθαρα ότι ποσοστιαία είναι περισσότερο μορφωμένες οι γυναίκες από τους άντρες αλλά συνεχίζεις να λες ότι έχουν λιγότερες "δυνατότητες". Γιατί; τι είναι αυτές οι "δυνατότητες"; υπερδυνάμεις υπερηρώων;
Αμφιβάλλω ότι διάβασες το pdf περισσότερο από όσο διάβασες το σχόλιό μου, δηλαδή καθόλου.
Εκεί που με ρώτησες για τις δυνατότητες, υπάρχει η απάντηση.
Τώρα ξαναρωτάς. Θα σου ξαναπαντήσω. Θα ξαναρωτήσεις.
Άλλη δουλειά δεν έχεις;
Και για να σε απαντήσω και εγώ.
- τα φτερά μου είναι μια χαρά, ευχαριστώ.
Για άλλα πράγματα ανησυχώ μετά από αυτή τη δήλωση. Όχι για τα φτερά.
Κοιτάχτηκα πριν, είμαι πολύ όμορφος ομολογουμένως αλλά και τι να λέει αυτό σταβ μου, δεν κάνουμε διαγωνισμό, απλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί τέτοιο, να το πω ευγενικά, κόλλημα να βγάλεις τις γυναίκες κατώτερες ενώ παραθέτεις μόνος σου κιόλα στοιχεία για το αντίθετο.
Δεν θέλεις να απαντήσεις, το δέχομαι, υποθέτω ότι θα έχεις τους λόγους σου.
Α και κάτι ακόμη αν μου επιτρέπεις φυσικά, δεν γίνεται να στηρίζεις κάποιον και να τον θεωρείς κατώτερο ειδικότερα εφόσον δεν είναι θέμα ανωτέρας βίας η υποτιθέμενη "κατωτερότητα" του. Εκτός αν δεν θεωρείς τις γυναίκες καν ανθρώπους και τις θεωρείς κάτι διαφορετικό με το όνομα "γυναίκες" :p2:.
Προσπαθώ να σε καταλάβω, βοήθησε με, αν θέλεις.
Μοναδικός που μπορεί να σε βοηθήσει είναι δάσκαλος του δημοτικού.
Τα προβλήματα ανάγνωσης και κατανόησης κειμένου θέλουν εκπαίδευση εκ θεμελίων.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 22 Ιουν 2021, 15:01, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Ιουν 2021, 15:01

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 14:51
Βλήμα έγραψε:
22 Ιουν 2021, 00:18
John Brown Gun Club έγραψε:
22 Ιουν 2021, 00:16


ειπε κανεις το αντιθετο; Εντυπωσιαζομαι που θεωρεις πως πρεπει να με πεισεις γι αυτο.
Μα η ρητορική περί προνομίου εκεί οδηγεί. Πάνω σε αυτό επιχειρηματολόγησα.
Αυτό που αποκαλείς προνόμιο είναι η εξίσωση δικαιωμάτων.
Όταν έχεις μία ζυγαριά που γέρνει προς τη μία, για να την οριζοντιώσεις θα πρέπει να προσθέσεις κάτι στην ελαφριά πλευρά.
Δεν γίνεται να έχεις εξίσωση χωρίς παρέμβαση σε ένα στρεβλωμένο σύστημα.
Δεν υπάρχει καμμία ζυγαριά, ή μάλλον πιο σωστά, η "ζυγαριά" είναι απλά μια κοινωνική κατασκευή.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2021, 15:04

sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2021, 15:01
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 14:51
Βλήμα έγραψε:
22 Ιουν 2021, 00:18


Μα η ρητορική περί προνομίου εκεί οδηγεί. Πάνω σε αυτό επιχειρηματολόγησα.
Αυτό που αποκαλείς προνόμιο είναι η εξίσωση δικαιωμάτων.
Όταν έχεις μία ζυγαριά που γέρνει προς τη μία, για να την οριζοντιώσεις θα πρέπει να προσθέσεις κάτι στην ελαφριά πλευρά.
Δεν γίνεται να έχεις εξίσωση χωρίς παρέμβαση σε ένα στρεβλωμένο σύστημα.
Δεν υπάρχει καμμία ζυγαριά, ή μάλλον πιο σωστά, η "ζυγαριά" είναι απλά μια κοινωνική κατασκευή.
Γι' αυτό ακριβώς και αλλάζει με κοινωνικά μέσα (εκπαίδευση, νόμοι, κανονισμοί κλπ.).
Είναι μία ψευδής κατάσταση στην οποία οι γυναίκες στερούνται ισότιμης πρόσβασης σε διάφορους τομείς της κοινωνικής ζωής, όπως δείχνουν όλοι οι δείκτες που παρατίθενται από διεθνή παρατηρητήρια δικαιωμάτων, φορείς κι οργανισμούς.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Ιουν 2021, 15:06

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 15:00
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2021, 14:59
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 14:44

Αν κάποιος από τους δύο μας πρέπει να θεωρεί τις γυναίκες κατώτερες απαραίτητα, κοιτάξου σε καθρέφτη.
Και ειδικά σε αυτό το νήμα το οποίο προσπαθείς να τρολάρεις εκείνον που υπερασπίζεται τα δικαιώματά τους.


Αμφιβάλλω ότι διάβασες το pdf περισσότερο από όσο διάβασες το σχόλιό μου, δηλαδή καθόλου.
Εκεί που με ρώτησες για τις δυνατότητες, υπάρχει η απάντηση.
Τώρα ξαναρωτάς. Θα σου ξαναπαντήσω. Θα ξαναρωτήσεις.
Άλλη δουλειά δεν έχεις;


Για άλλα πράγματα ανησυχώ μετά από αυτή τη δήλωση. Όχι για τα φτερά.
Κοιτάχτηκα πριν, είμαι πολύ όμορφος ομολογουμένως αλλά και τι να λέει αυτό σταβ μου, δεν κάνουμε διαγωνισμό, απλά προσπαθώ να καταλάβω γιατί τέτοιο, να το πω ευγενικά, κόλλημα να βγάλεις τις γυναίκες κατώτερες ενώ παραθέτεις μόνος σου κιόλα στοιχεία για το αντίθετο.
Δεν θέλεις να απαντήσεις, το δέχομαι, υποθέτω ότι θα έχεις τους λόγους σου.
Α και κάτι ακόμη αν μου επιτρέπεις φυσικά, δεν γίνεται να στηρίζεις κάποιον και να τον θεωρείς κατώτερο ειδικότερα εφόσον δεν είναι θέμα ανωτέρας βίας η υποτιθέμενη "κατωτερότητα" του. Εκτός αν δεν θεωρείς τις γυναίκες καν ανθρώπους και τις θεωρείς κάτι διαφορετικό με το όνομα "γυναίκες" :p2:.
Προσπαθώ να σε καταλάβω, βοήθησε με, αν θέλεις.
Μοναδικός που μπορεί να σε βοηθήσει είναι δάσκαλος του δημοτικού.
Τα προβλήματα ανάγνωσης και κατανόησης κειμένου θέλουν εκπαίδευση εκ θεμελίων.
Πόσες φορές να πάω στο δημοτικό βρε σταβ, δεν φτάνει μία; θα ήμουνα μάλιστα και σημαιοφόρος στο δημοτικό αλλά έδωσα την θέση μου στην Μαριάνθη γιατί προτίμησα να κάνω παρέλαση με την φιλαρμονική, παίζαμε το ναυτάκι και το Μακεδονία Ξακουστή, δεν μπορούσα να αντισταθώ, καταλαβαίνεις νομίζω.
Γιατί προσπαθείς να με προσβάλεις όμως σταβ μου; σου έκανα τίποτα; σε πείραξα; σε προσέβαλα; τι; εγώ νόμιζα ότι εσύ ήσουν ευγενική ψυχή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sys3x την 22 Ιουν 2021, 15:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 22 Ιουν 2021, 15:06

Ερώτηση με αίτημα γραπτής απάντησης E-7751/2010
προς την Επιτροπή
Άρθρο 117 του Κανονισμού
Andreas Mölzer (NI)

Θέμα: Λιθοβολισμοί ως συνέπεια της σαρία
Γραπτή απάντηση

Ο λιθοβολισμός θεωρείται σε πολλές ισλαμικές χώρες ως δίκαιη τιμωρία για τη μοιχεία. Δεκάδες άτομα λιθοβολούνται ετησίως σε ολόκληρο τον κόσμο – συχνά χωρίς να προηγηθεί δίκη. Αυτός ο αρχαϊκός τρόπος θανάτωσης χρησιμοποιείται όχι μόνο από τους Ταλιμπάν στο Αφγανιστάν ή από την ισλαμιστική εθνοφυλακή Al-Shabab, αλλά λέγεται ότι αποτελεί εφαρμοστέο δίκαιο σε περίπου δέκα χώρες. Σύμφωνα με εκτιμήσεις, ο αριθμός των λιθοβολισμών έχει αυξηθεί τα τελευταία 20 χρόνια, παράλληλα με την ενίσχυση του φονταμενταλισμού. Για παράδειγμα, σε δώδεκα επιμέρους κράτη της Νιγηρίας καθιερώθηκε η σαρία και κατ’ επέκταση ο λιθοβολισμός, ενώ εδώ βοήθησαν οι διεθνείς διαμαρτυρίες, όπως στην περίπτωση της Hajara Ibrahim.

Στις χώρες των οποίων ο νόμος βασίζεται στο ισλαμικό δίκαιο της σαρία, ο λιθοβολισμός θεωρείται η τιμωρία που πρέπει να επιβάλλεται για τη μοιχεία. Ο λιθοβολισμός αποτελεί κυρίως έναν τρόπο θανάτου για τις γυναίκες, εφόσον η μαρτυρία μιας γυναίκας ενώπιον του δικαστηρίου μετράει κατά το ήμισυ και οι βιασμοί αξιολογούνται ως «ομολογία» μοιχείας. Οι οργανώσεις που επιδιώκουν την αλλαγή τρόπου σκέψης στις χώρες αυτές δέχονται πολλές πιέσεις.

1. Ποια είναι η άποψη της Επιτροπής, ενόψει της αυξανόμενης ριζοσπαστικοποίησης του Ισλάμ, επί των αιτημάτων μουσουλμάνων μεταναστών για την εισαγωγή της σαρία στα ευρωπαϊκά κράτη;

2. Υφίσταται σε επίπεδο ΕΕ συντονισμένη δράση ενάντια στους λιθοβολισμούς;

3. Ποια μέτρα λαμβάνει η ΕΕ για να εμποδίσει την προέλαση του ριζοσπαστικοποιημένου Ισλάμ στα κράτη μέλη;

4. Κατά πόσο στηρίζονται από την ΕΕ μη κυβερνητικές οργανώσεις που αγωνίζονται σε αυτό το πλαίσιο για μια αλλαγή τρόπου σκέψης;

5. Ποιες συνέπειες έχουν η εφαρμογή της σαρία και οι λιθοβολισμοί στις εν λόγω χώρες στις σχέσεις τους με την ΕΕ;
https://www.europarl.europa.eu/doceo/do ... 51_EL.html
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 22 Ιουν 2021, 15:07

sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2021, 15:06
Πόσες φορές να πάω στο δημοτικό βρε σταβ, δεν φτάνει μία;
Προφανώς όχι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών