Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Φιλοσοφία πολιτικής
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34803
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 19 Ιουν 2021, 11:19

Otto Weininger έγραψε:
19 Ιουν 2021, 10:25
Σύμφωνα με τον "επίσημο" ορισμό, η συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι γυναικοκτονια. Δεν την σκότωσε επειδή ήταν γυναίκα.
Δεν υπάρχει ορισμός διότι ακόμη δεν υπάρχει νομικός όρος.Ο καθένας δίνει το νόημα που καταλαβαίνει.Αλλά όταν καθιερωθεί ως άρθρο του Π.Κ, θα σημαίνει μόνο ότι γράφει το άρθρο και όχι ότι φαντάζεται ο καθένας.
Παράδειγμα - ο ορισμός της παιδοκτονίας στον ΠΚ είναι κάτι που δεν έχει σχέση με αυτό που φαντάζονται διάφοροι.

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofor ... aidoktonia

Δηλαδή εσύ και εγώ δεν γίνεται να γίνουμε παιδοκτόνοι.Μόνο μητέρες που σκοτώνουν τα παιδιά τους και αυτές μάλιστα σε συγκεκριμένη κατάσταση.
Όλοι οι άλλοι είναι απλώς ανθρωποκτόνοι εάν σκοτώσουν παιδιά.
Άρα πρώτα θα καθορίσει ο νόμος τι είναι γυνακοκτονία και μετά εμείς θα κρίνουμε επ αυτού.Τώρα ο καθένας ότι θυμάται χαίρεται.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29819
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Ιουν 2021, 11:59

πατησιωτης έγραψε:
19 Ιουν 2021, 11:19
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιουν 2021, 10:25
Σύμφωνα με τον "επίσημο" ορισμό, η συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι γυναικοκτονια. Δεν την σκότωσε επειδή ήταν γυναίκα.
Δεν υπάρχει ορισμός διότι ακόμη δεν υπάρχει νομικός όρος.Ο καθένας δίνει το νόημα που καταλαβαίνει.Αλλά όταν καθιερωθεί ως άρθρο του Π.Κ, θα σημαίνει μόνο ότι γράφει το άρθρο και όχι ότι φαντάζεται ο καθένας.
Παράδειγμα - ο ορισμός της παιδοκτονίας στον ΠΚ είναι κάτι που δεν έχει σχέση με αυτό που φαντάζονται διάφοροι.

https://www.lawspot.gr/nomikes-plirofor ... aidoktonia

Δηλαδή εσύ και εγώ δεν γίνεται να γίνουμε παιδοκτόνοι.Μόνο μητέρες που σκοτώνουν τα παιδιά τους και αυτές μάλιστα σε συγκεκριμένη κατάσταση.
Όλοι οι άλλοι είναι απλώς ανθρωποκτόνοι εάν σκοτώσουν παιδιά.
Άρα πρώτα θα καθορίσει ο νόμος τι είναι γυνακοκτονία και μετά εμείς θα κρίνουμε επ αυτού.Τώρα ο καθένας ότι θυμάται χαίρεται.
Προφανώς. Λέγοντας "επίσημο" ορισμό, λέω αυτόν που έδωσε το 1976 νομίζω, η φεμινίστρια Russel, η οποία εμπνεύστηκε την λέξη.
"Θανάτωση γυναικών από άντρες επειδή είναι γυναίκες". Ήταν πολύ συγκεκριμένη και ο όρος έτσι έχει αναγνωριστεί και από τον Π.Ο.Υ.

Βάσει αυτού λοιπόν, ήδη ο καθένας λέει ότι του κατέβει.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25524
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 19 Ιουν 2021, 13:20

Otto Weininger έγραψε:
19 Ιουν 2021, 10:44
Υδράργυρος έγραψε:
19 Ιουν 2021, 10:31
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιουν 2021, 10:25
Σύμφωνα με τον "επίσημο" ορισμό, η συγκεκριμένη περίπτωση δεν είναι γυναικοκτονια. Δεν την σκότωσε επειδή ήταν γυναίκα.
Στην τρυπα σου
Στη δική σου τρύπα, να γίνεις και φεμινίστρια πιο γρήγορα.
You gay? Πολυ το γυροφερνεις

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10312
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 19 Ιουν 2021, 13:39

Υδράργυρος έγραψε:
19 Ιουν 2021, 13:20
Otto Weininger έγραψε:
19 Ιουν 2021, 10:44
Υδράργυρος έγραψε:
19 Ιουν 2021, 10:31


Στην τρυπα σου
Στη δική σου τρύπα, να γίνεις και φεμινίστρια πιο γρήγορα.
You gay? Πολυ το γυροφερνεις
Υδράργυρε, πες αλήθεια: ντρέπεσαι για τα χάλια της αυτοαποκαλούμενης αριστεράς των χιψτεράδων;
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20920
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 19 Ιουν 2021, 15:34

Εικόνα



Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19634
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 19 Ιουν 2021, 15:36

Κάποιος δηλαδή που έχει τρέλα με τους μανάβηδες και τους σκοτώνει κάνει μαναβοκτονία;

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8889
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 19 Ιουν 2021, 16:51

Bill Hicks έγραψε:
19 Ιουν 2021, 10:05
Καραμελίτσα έγραψε:
18 Ιουν 2021, 20:17
πατησιωτης έγραψε:
18 Ιουν 2021, 18:40

Όποιος αναφέρεται για το συγκεκριμένο θέμα στη Λατινική Αμερική και παραλείπει τη Μέση Ανατολή είναι απατεώνας και αναγκαστικά χάνει την αξιοπιστία του.
Νομίζω ότι ξέρεις πολύ καλά τις φοβίες της ΕΕ και κυρίως ότι προέρχονται από μία ιδεολογία που λέγεται φιλελευθερισμός.
καμμία σχέση φίλε πατ και καμμία φοβία δεν έχουν η ΕΕ και ο φιλελευθερισμός αγαπητή Λίτσα.

η αναφορά στην Λατινική Αμερική γίνεται διότι εκεί χρησιμοποιήθηκε ο όρος για να χαρακτηριστούν εγκλήματα πιο γενικά κατά γυναικών και κοριτσιών, εκτός από ενδο-οικογενειακά, και καταστάσεις όπου υπάρχει συστημική ανοχή ή ελλιπής αντιμετώπιση τών συγκεκριμένων εγκλημάτων.
The term ‘femicide’ (femicidio) was particularly embraced in Latin America as a useful tool in response to an alarming escalation of very violent murders of women and girls. In parallel, the word feminicidio was introduced in order to capture the element of impunity and institutional violence, owing to a lack of accountability and adequate response on the part of the state when such killings occur. This term is used when state accountability is at stake.
στον γενικό ορισμό τής ΕΕ (EIGE) μια χαρά συμπεριλαμβάνονται ισλαμικά και κινεζικά π.χ. εγκλήματα εκτός απ'τα λατινοαμερικανικά.
General definition

Killing of women and girls because of their gender, which can take the form of, inter alia:

[*] the murder of women as a result of intimate partner violence;
[*] the torture and misogynist slaying of women
[*] killing of women and girls in the name of “honour”;
[*] targeted killing of women and girls in the context of armed conflict;
[*] dowry-related killings of women;
[*] killing of women and girls because of their sexual orientation and gender identity;
[*] the killing of aboriginal and indigenous women and girls because of their gender;
[*] female infanticide and gender-based sex selection foeticide;
[*] genital mutilation related deaths;
[*] accusations of witchcraft; and
[*] other femicides connected with gangs, organized crime, drug dealers, human trafficking and the proliferation of small arms.
https://eige.europa.eu/thesaurus/terms/1128

ΥΓ https://www.statista.com/topics/6437/fe ... n-america/

Εικόνα

:smt005::smt005::smt005:
Εγώ θα έλεγα ότι ο φιλελευθερισμός είναι μία κινούμενη φοβία στο ιδεολογικό κομμάτι του.

Και επίσης ο πατ έχει δίκιο ότι είναι ιδεολογικοίλόγοι που δεν δίνει παραδείγματα και μιλάει με γενικούς όρους, χωρίς την φράση "όπως για παράδειγμα".
Z

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 19 Ιουν 2021, 19:35

Αφήνω και αυτήν την αφαίρεση εδω
Fluffy έγραψε:
19 Ιουν 2021, 19:31
Καλά δεν είχε και διέξοδο. Στην καπιταλιστική κοινωνία όπου ο ατομικισμός ως αξία κυριαρχεί αφού κυριαρχουν οι αξίες της αστικής τάξης, η χειραφέτηση της γυναίκας είναι ατομική υπόθεση (τσιλερ στην τουρκία, σακελαροπουλου ελλαδα, η χ' επιτυχημενη επιχειρηματίας). Στον σοσιαλισμό η χειραφέτηση της γυναίκας είναι υπόθεση όλης της κοινωνίας η ίδια η κοινωνία ενσκύπτει στις αναγκες των γυναικών και δεν τις αφήνει να βρούν διέξοδο τσατρα-πάτρα η καθε μια μονη της.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24749
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 20 Ιουν 2021, 03:09

Fluffy έγραψε:
19 Ιουν 2021, 19:35
Αφήνω και αυτήν την αφαίρεση εδω
Fluffy έγραψε:
19 Ιουν 2021, 19:31
Καλά δεν είχε και διέξοδο. Στην καπιταλιστική κοινωνία όπου ο ατομικισμός ως αξία κυριαρχεί αφού κυριαρχουν οι αξίες της αστικής τάξης, η χειραφέτηση της γυναίκας είναι ατομική υπόθεση (τσιλερ στην τουρκία, σακελαροπουλου ελλαδα, η χ' επιτυχημενη επιχειρηματίας). Στον σοσιαλισμό η χειραφέτηση της γυναίκας είναι υπόθεση όλης της κοινωνίας η ίδια η κοινωνία ενσκύπτει στις αναγκες των γυναικών και δεν τις αφήνει να βρούν διέξοδο τσατρα-πάτρα η καθε μια μονη της.
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Ιουν 2021, 10:00

Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Ιουν 2021, 16:27
Lord Brum έγραψε:
18 Ιουν 2021, 16:20
Συζυγοκτονια να πιάνει και τα 128 φυλα
Και για γονέα; Γονεοκτονία; Δεν ακούγεται κακό.
Χρησιμοποιούνται ήδη η «πατροκτονία» και η «μητροκτονία». Επίσης χρησιμοποιούνται η αδελφοκτονία, η ανθρωποκτονία, η ζωοκτονία, η γενοκτονία, η εντομοκτονία, η αυτοκτονία και ένα πλήθος λέξεων που περιγράφουν την πράξη της θανάτωσης συγκεκριμένων οργανισμών, με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19153
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 20 Ιουν 2021, 10:04

Fluffy έγραψε:
18 Ιουν 2021, 19:25
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Ιουν 2021, 19:23
Μία απορία
Εάν εμένα τον ΑΙΝΕΙΑΝ με σφάξει ή γυναίκα μου σε συνεργασία με τις φίλες της , τος οποίες παρενοχλω , αυτό πως θα ονομάζεται; :003:
Αυτοάμυνα

Εικόνα
Αν με σκοτώσει εμενα τον ΑΙΝΕΙΑΝ ή γυναίκα μου γιατί είμαι αυτος που ειμαι , ειναι αυτοάμυνα
Εάν την σκοτώσω εγώ γιατί ..ειναι ίδιος χαρακτήρας με εμένα ..θα θεωρηθεί γυναικοκτονια ή αυτοάμυνα;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69994
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 20 Ιουν 2021, 10:05

stavmanr έγραψε:
20 Ιουν 2021, 10:00
Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Ιουν 2021, 16:27
Lord Brum έγραψε:
18 Ιουν 2021, 16:20
Συζυγοκτονια να πιάνει και τα 128 φυλα
Και για γονέα; Γονεοκτονία; Δεν ακούγεται κακό.
Χρησιμοποιούνται ήδη η «πατροκτονία» και η «μητροκτονία». Επίσης χρησιμοποιούνται η αδελφοκτονία, η ανθρωποκτονία, η ζωοκτονία, η γενοκτονία, η εντομοκτονία, η αυτοκτονία και ένα πλήθος λέξεων που περιγράφουν την πράξη της θανάτωσης συγκεκριμένων οργανισμών, με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
Ο κόλπος είναι συγκεκριμένο χαρακτηριστικό των συγκεκριμένων οργανισμών;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19153
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 20 Ιουν 2021, 10:06

Fluffy έγραψε:
18 Ιουν 2021, 15:33
Και αυτές είναι οι φανερές περιπτώσεις που έχουν φτάσει φυσικά στο τέλος. Υπάρχουν και πάμπολλες γυναικίες ψυχές που βασανίζονται μέσα στον γάμο-σχέση, στους χώρους δουλειάς.
Υπάρχουν επίσης και πολλοί άνδρες που τραβανε πολλά βασανιστήρια από γυναίκες..

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19153
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 20 Ιουν 2021, 10:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
20 Ιουν 2021, 10:05
stavmanr έγραψε:
20 Ιουν 2021, 10:00
Εμπεδοκλής έγραψε:
18 Ιουν 2021, 16:27


Και για γονέα; Γονεοκτονία; Δεν ακούγεται κακό.
Χρησιμοποιούνται ήδη η «πατροκτονία» και η «μητροκτονία». Επίσης χρησιμοποιούνται η αδελφοκτονία, η ανθρωποκτονία, η ζωοκτονία, η γενοκτονία, η εντομοκτονία, η αυτοκτονία και ένα πλήθος λέξεων που περιγράφουν την πράξη της θανάτωσης συγκεκριμένων οργανισμών, με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.
Ο κόλπος είναι συγκεκριμένο χαρακτηριστικό των συγκεκριμένων οργανισμών;
Αν σκοτωθεί άνδρας που δηλώνει γυναίκα από άλλον άνδρα που δεν δηλώνει γυναίκα, θα μιλάμε για γυναικοκτονια;

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Γυναικοκτονία, η λέξη που δεν λέμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Ιουν 2021, 10:08

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
20 Ιουν 2021, 10:04
Fluffy έγραψε:
18 Ιουν 2021, 19:25
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Ιουν 2021, 19:23
Μία απορία
Εάν εμένα τον ΑΙΝΕΙΑΝ με σφάξει ή γυναίκα μου σε συνεργασία με τις φίλες της , τος οποίες παρενοχλω , αυτό πως θα ονομάζεται; :003:
Αυτοάμυνα

Εικόνα
Αν με σκοτώσει εμενα τον ΑΙΝΕΙΑΝ ή γυναίκα μου γιατί είμαι αυτος που ειμαι , ειναι αυτοάμυνα
Εάν την σκοτώσω εγώ γιατί ..ειναι ίδιος χαρακτήρας με εμένα ..θα θεωρηθεί γυναικοκτονια ή αυτοάμυνα;
Οι πράξεις λαμβάνουν ιδιαίτερη σημασία όταν αφορούν ευάλωτες ομάδες.
Το να πέσεις θύμα βίας από τη γυναίκα σου, σημαίνει ότι είσαι απλά θύμα βίας. Το να ασκήσεις βία στη γυναίκα σου πιθανόν να ενέχει ρατσιστικές αντιλήψεις διακρίσεων λόγω φύλου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών