σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 864
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 25 Οκτ 2021, 23:49

mao mao έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:44

απο μια ηλικία και μετά ότι και να κόψεις δεν χάνεις. πρέπει να είσαι ημινηστικός όλη μέρα για να είσαι σε κανονικά κιλά.
Πλακώσου στα βάρη φίλος. Εκεί είναι το μυστικό του μεταβολισμού.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24531
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Οκτ 2021, 23:51

Νταγκλης έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:49
mao mao έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:44

απο μια ηλικία και μετά ότι και να κόψεις δεν χάνεις. πρέπει να είσαι ημινηστικός όλη μέρα για να είσαι σε κανονικά κιλά.
Πλακώσου στα βάρη φίλος. Εκεί είναι το μυστικό του μεταβολισμού.
Δεν είναι. Αεροβική άσκηση θες. Μία ώρα περπατημα >> Μία ώρα βάρη.

Άβαταρ μέλους
Νταγκλης
Δημοσιεύσεις: 864
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2020, 20:51

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νταγκλης » 25 Οκτ 2021, 23:58

foscilis έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:51
Νταγκλης έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:49
mao mao έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:44

απο μια ηλικία και μετά ότι και να κόψεις δεν χάνεις. πρέπει να είσαι ημινηστικός όλη μέρα για να είσαι σε κανονικά κιλά.
Πλακώσου στα βάρη φίλος. Εκεί είναι το μυστικό του μεταβολισμού.
Δεν είναι. Αεροβική άσκηση θες. Μία ώρα περπατημα >> Μία ώρα βάρη.
Όχι ρε συ....μια ώρα τζοκινγκ το κατάλαβαινω.... αλλά μια ώρα περπάτημα είναι πολύ basic.
Αλλά πάλι...η σύγκριση είναι μήλα με πορτοκάλια. Το ώφελος από τα βάρη δεν είναι οι θερμίδες που καις τη στιγμή που γυμνάζεσαι αλλά οι μεταβολικά ενεργοί μύες που χτίζεις.
Beer! That frothy golden nectar of the germanic gods!

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Οκτ 2021, 00:00

foscilis έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:51
Νταγκλης έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:49
mao mao έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:44

απο μια ηλικία και μετά ότι και να κόψεις δεν χάνεις. πρέπει να είσαι ημινηστικός όλη μέρα για να είσαι σε κανονικά κιλά.
Πλακώσου στα βάρη φίλος. Εκεί είναι το μυστικό του μεταβολισμού.
Δεν είναι. Αεροβική άσκηση θες. Μία ώρα περπατημα >> Μία ώρα βάρη.
Δεν ισχύει, χρειάζεσαι οπωσδήποτε βάρη, διότι καις όλη μέρα πρακτικά. Όσο ανεβαίνεις σε μυική μάζα, τόσο καλύτερα για το μεταβολισμό. Με την αερόβια θα χάσει κιλά, αλλά δε θα στρώσεις το μεταβολισμό.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 26 Οκτ 2021, 00:02

Cecily Anne έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:42
Ζενίθεδρος έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:19
Νταγκλης έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:11


Με την πρωτεΐνη τι κάνεις ρε φίλος; Την χρειάζεσαι αν πλακωνεσαι άσχημα. Τα αμύγδαλα που λέει ο από πάνω δεν είναι λύση..
Είναι λύση. Όταν κάνω νηστεία (ντε φακτο αυστηρή βεγκαν διατροφή) και γυμναστική, τρώω αμύγδαλα.

Εντάξει, πλακώνομαι και στα θαλασσινά.
Η κινόα έχει πολλή πρωτεΐνη, μπορείς να τη πετάς σε κρύα σαλάτα στις νηστείες.
13% πρωτεΐνη έχει. Το αμύγδαλο έχει 24...
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Οκτ 2021, 00:04

Ζενίθεδρος έγραψε:
26 Οκτ 2021, 00:02
Cecily Anne έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:42
Ζενίθεδρος έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:19


Είναι λύση. Όταν κάνω νηστεία (ντε φακτο αυστηρή βεγκαν διατροφή) και γυμναστική, τρώω αμύγδαλα.

Εντάξει, πλακώνομαι και στα θαλασσινά.
Η κινόα έχει πολλή πρωτεΐνη, μπορείς να τη πετάς σε κρύα σαλάτα στις νηστείες.
13% πρωτεΐνη έχει. Το αμύγδαλο έχει 24...
Δεν είναι φαί τα αμύγδαλα, είναι σνακ. Η κινόα είναι φαί. Δεν μπορείς να χορταίνεις με αμύγδαλα θα γίνεις 200 κιλά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24531
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Οκτ 2021, 00:21

Cecily Anne έγραψε:
26 Οκτ 2021, 00:00
foscilis έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:51
Νταγκλης έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:49


Πλακώσου στα βάρη φίλος. Εκεί είναι το μυστικό του μεταβολισμού.
Δεν είναι. Αεροβική άσκηση θες. Μία ώρα περπατημα >> Μία ώρα βάρη.
Δεν ισχύει, χρειάζεσαι οπωσδήποτε βάρη, διότι καις όλη μέρα πρακτικά. Όσο ανεβαίνεις σε μυική μάζα, τόσο καλύτερα για το μεταβολισμό. Με την αερόβια θα χάσει κιλά, αλλά δε θα στρώσεις το μεταβολισμό.
Εμένα ο γιατρός μου είπε περπάτημα. Δε μου είπε βάρη. Άλλωστε έχω αρκετή μυική μάζα και το θέμα μου δεν ήταν τα τρία κιλά παραπάνω από το θεωρητικά βέλτιστο (ούτε τα δύο κιλά παρακάτω τώρα), ήταν η χοληστερίνη και κάποιο τοπικό λίπος.

Δε θεωρώ υγιές να μοιάζεις με τον Χουλκ και η απόδειξη είναι ότι άμα σταματήσεις την άσκηση που συντηρεί τους υπερβολικούς μύες αμέσως γεμίζεις βυζιά σε όλο το σώμα, το ίδιο και άμα τη συνεχίσεις αλλά δεν καταναλώνεις τις τερατώδεις ποσότητες θερμίδων που απαιτεί ο Χουλκ που σε περιβάλλει, εκεί κάνεις κρεματσόβυζα αβγά μάτια σε όλο το σώμα.

Δηλαδή δεν έχεις καλύτερο μεταβολισμό, απλώς έχεις μεταβολισμό που λειτουργεί σε ανώτερα επίπεδα. Έχεις ας πούμε διχίλιαρο κινητήρα αντί για χιλιάρη, ΟΚ καίει διπλάσια βενζίνη στη μονάδα του χρόνου αλλά δεν το λες πιο αποδοτικό. Αντιθέτως, είναι κάτι που πρέπει να του βάζεις διπλάσια βενζίνη κι αν δεν το κάνεις είναι πιο εύκολο να υπολειτουργήσει προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση.

Προφανώς αν είσαι τριάντα κιλά παραπάνω από το κανονικό ναι πρέπει και να μετατρέψεις κάποιο από αυτό το βάρος σε μύες.

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28113
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 26 Οκτ 2021, 00:25

foscilis έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:51
Νταγκλης έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:49
mao mao έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:44

απο μια ηλικία και μετά ότι και να κόψεις δεν χάνεις. πρέπει να είσαι ημινηστικός όλη μέρα για να είσαι σε κανονικά κιλά.
Πλακώσου στα βάρη φίλος. Εκεί είναι το μυστικό του μεταβολισμού.
Δεν είναι. Αεροβική άσκηση θες. Μία ώρα περπατημα >> Μία ώρα βάρη.
Κοιτα αν δεν μπορεις να κανεις τουλαχιστον τζογκινγκ 6-7 χιλιομετρα,καλυτερα βαρη,αυξανεις και μυικη μαζα=περισσοτερες θερμιδες για συντηρηση αρα τρως και παραπανω.Το περπατημα ειναι για τις γριες και τους καρδιοπαθεις.
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24531
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Οκτ 2021, 00:31

Παιδιά μην το συζητάτε, θα ακούσω τους Ρόκυ Μπαλμπόα από το Μοσχάτο και όχι το γιατρό, άλλωστε όλοι σας χάσατε 5 κιλά σε 2.5 μήνες, έτσι;

PS για θύμισέ μου εσύ ήσουν που θεωρούσες αδύνατο να περπατήσει κάποιος 500 μέτρα ανηφόρα κουβαλώντας 2 σχολικές τσάντες και φορώντας μάσκα; Επειδή δε μετράει σαν άσκηση και δεν καις της πουτάνας το οξυγόνο; Πώς ακριβώς το φαντάζεσαι;

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28113
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 26 Οκτ 2021, 00:33

foscilis έγραψε:
26 Οκτ 2021, 00:21
Cecily Anne έγραψε:
26 Οκτ 2021, 00:00
foscilis έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:51


Δεν είναι. Αεροβική άσκηση θες. Μία ώρα περπατημα >> Μία ώρα βάρη.
Δεν ισχύει, χρειάζεσαι οπωσδήποτε βάρη, διότι καις όλη μέρα πρακτικά. Όσο ανεβαίνεις σε μυική μάζα, τόσο καλύτερα για το μεταβολισμό. Με την αερόβια θα χάσει κιλά, αλλά δε θα στρώσεις το μεταβολισμό.
Εμένα ο γιατρός μου είπε περπάτημα. Δε μου είπε βάρη. Άλλωστε έχω αρκετή μυική μάζα και το θέμα μου δεν ήταν τα τρία κιλά παραπάνω από το θεωρητικά βέλτιστο (ούτε τα δύο κιλά παρακάτω τώρα), ήταν η χοληστερίνη και κάποιο τοπικό λίπος.

Δε θεωρώ υγιές να μοιάζεις με τον Χουλκ και η απόδειξη είναι ότι άμα σταματήσεις την άσκηση που συντηρεί τους υπερβολικούς μύες αμέσως γεμίζεις βυζιά σε όλο το σώμα, το ίδιο και άμα τη συνεχίσεις αλλά δεν καταναλώνεις τις τερατώδεις ποσότητες θερμίδων που απαιτεί ο Χουλκ που σε περιβάλλει, εκεί κάνεις κρεματσόβυζα αβγά μάτια σε όλο το σώμα.

Δηλαδή δεν έχεις καλύτερο μεταβολισμό, απλώς έχεις μεταβολισμό που λειτουργεί σε ανώτερα επίπεδα. Έχεις ας πούμε διχίλιαρο κινητήρα αντί για χιλιάρη, ΟΚ καίει διπλάσια βενζίνη στη μονάδα του χρόνου αλλά δεν το λες πιο αποδοτικό. Αντιθέτως, είναι κάτι που πρέπει να του βάζεις διπλάσια βενζίνη κι αν δεν το κάνεις είναι πιο εύκολο να υπολειτουργήσει προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση.

Προφανώς αν είσαι τριάντα κιλά παραπάνω από το κανονικό ναι πρέπει και να μετατρέψεις κάποιο από αυτό το βάρος σε μύες.
Ποιο Χουλκ ρε ταλαιπωρε,τι νομιζεις οτι θα σηκωνεις 2 βαρακια για 2-3 ωρες τη βδομαδα και θα εισαι ετοιμος σε λιγο καιρο για το μιστερ ολυμπια;Η οτι οσοι κρεμανε στα γεραματα δεν ειχαν παρει 25 χουφτες χαπια;
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20236
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 26 Οκτ 2021, 00:34

foscilis έγραψε:
26 Οκτ 2021, 00:21
Cecily Anne έγραψε:
26 Οκτ 2021, 00:00
foscilis έγραψε:
25 Οκτ 2021, 23:51


Δεν είναι. Αεροβική άσκηση θες. Μία ώρα περπατημα >> Μία ώρα βάρη.
Δεν ισχύει, χρειάζεσαι οπωσδήποτε βάρη, διότι καις όλη μέρα πρακτικά. Όσο ανεβαίνεις σε μυική μάζα, τόσο καλύτερα για το μεταβολισμό. Με την αερόβια θα χάσει κιλά, αλλά δε θα στρώσεις το μεταβολισμό.
Εμένα ο γιατρός μου είπε περπάτημα. Δε μου είπε βάρη. Άλλωστε έχω αρκετή μυική μάζα και το θέμα μου δεν ήταν τα τρία κιλά παραπάνω από το θεωρητικά βέλτιστο (ούτε τα δύο κιλά παρακάτω τώρα), ήταν η χοληστερίνη και κάποιο τοπικό λίπος.

Δε θεωρώ υγιές να μοιάζεις με τον Χουλκ και η απόδειξη είναι ότι άμα σταματήσεις την άσκηση που συντηρεί τους υπερβολικούς μύες αμέσως γεμίζεις βυζιά σε όλο το σώμα, το ίδιο και άμα τη συνεχίσεις αλλά δεν καταναλώνεις τις τερατώδεις ποσότητες θερμίδων που απαιτεί ο Χουλκ που σε περιβάλλει, εκεί κάνεις κρεματσόβυζα αβγά μάτια σε όλο το σώμα.

Δηλαδή δεν έχεις καλύτερο μεταβολισμό, απλώς έχεις μεταβολισμό που λειτουργεί σε ανώτερα επίπεδα. Έχεις ας πούμε διχίλιαρο κινητήρα αντί για χιλιάρη, ΟΚ καίει διπλάσια βενζίνη στη μονάδα του χρόνου αλλά δεν το λες πιο αποδοτικό. Αντιθέτως, είναι κάτι που πρέπει να του βάζεις διπλάσια βενζίνη κι αν δεν το κάνεις είναι πιο εύκολο να υπολειτουργήσει προς τη μία ή την άλλη κατεύθυνση.

Προφανώς αν είσαι τριάντα κιλά παραπάνω από το κανονικό ναι πρέπει και να μετατρέψεις κάποιο από αυτό το βάρος σε μύες.
Όχι άλλο κάρβουνο. Σώνει και ντε να δώσεις ρεσιτάλ βλακείας. Δεν μπορείς να γράψεις απλά "με είδε ο γιατρός λαπά και μου'πε να περπατήσω μπας και χάσω κάνα κιλό".
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 26 Οκτ 2021, 00:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23275
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Οκτ 2021, 00:35

foscilis έγραψε:
26 Οκτ 2021, 00:21
Εμένα ο γιατρός μου είπε περπάτημα.
Απο περπάτημα σε περπάτημα υπάρχει χαώδης διαφορά. Ειναι το περπάτημα τύπου "πηγαινω σαν τον Τσιάρτα σε ριπλέι, σταματάω καθε 5 λεπτά σε βιτρινα και χαζεύω κανα' ρουχαλάκι για άλλα 5", και ειναι και το γρηγορο περπάτημα (εννοω γρήγορο-γρήγορο, ουσιαστικά να φαινεσαι αστείος έως και διανοητικά καθυστερημένος για τους γύρω σου που θα σε κοιτάνε εκεινη την ώρα) πραγμα το οποίο αν εφαρμόζεται σωστά είναι καλύτερο και απο τζοκινγκ.

Γενικα αυτο το περπάτημα που λένε πολλοι, συνηθως ειναι για χοντροκώλες σε εμμηνόπαυση. Μια ασκησάρα παρα πολυ απλη που βοηθάει πραγματικα τον οποιοδήποτε, ειναι το τακτικό ανεβοκατέβασμα σκάλας ή/και το περπάτημα σε ανηφόρα. Αυτο και μονο αρκεί.
Το νορμαλ περπατημα(ουτε γρηγορο σαν διάολος ουτε αργό σαν τον θανατο) αν δεν βγαζεις ενα 10άρι χιλιόμετρα τη μερα, δεν προσφερει κατι.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23275
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 26 Οκτ 2021, 00:41

foscilis έγραψε:
26 Οκτ 2021, 00:31
Παιδιά μην το συζητάτε, θα ακούσω τους Ρόκυ Μπαλμπόα από το Μοσχάτο και όχι το γιατρό, άλλωστε όλοι σας χάσατε 5 κιλά σε 2.5 μήνες, έτσι;

PS για θύμισέ μου εσύ ήσουν που θεωρούσες αδύνατο να περπατήσει κάποιος 500 μέτρα ανηφόρα κουβαλώντας 2 σχολικές τσάντες και φορώντας μάσκα; Επειδή δε μετράει σαν άσκηση και δεν καις της πουτάνας το οξυγόνο; Πώς ακριβώς το φαντάζεσαι;
Εγώ έχω χάσει 9 σε 3,5. Οχι σε νορμαλ φάση βεβαια. Απλά πενθούσα υποσυνείδητα* για το χαμό ενος πολυ δικου μου προσώπου, που μου επεσε πολυ βαρύς.

*Οταν στεναχωριέμαι πολυ, μου κόβεται τρομερά η όρεξη, ωσπου φτάνει σε καποια φάση να εχει κλείσει το στομάχι μου. Αν φάω αποτομα μεγαλες ποσοτητες μετα απο καιρο, ξερνάω κιολας. Στους περισσοτερους φιλους/γνωστους μου (αρσενικους και θηλυκους) συμβαινει το ακριβως αντιθετο. Με τη στεναχώρια τρώνε όλο και περισσότερο. Εγω δεν μπορω να το φανταστω πως συμβαινει αυτο. Ειναι θεμα οργανισμου προφανως.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 26 Οκτ 2021, 09:33, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40683
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Οκτ 2021, 00:43

foscilis έγραψε:
26 Οκτ 2021, 00:21
Εμένα ο γιατρός μου είπε περπάτημα. Δε μου είπε βάρη. Άλλωστε έχω αρκετή μυική μάζα και το θέμα μου δεν ήταν τα τρία κιλά παραπάνω από το θεωρητικά βέλτιστο (ούτε τα δύο κιλά παρακάτω τώρα), ήταν η χοληστερίνη και κάποιο τοπικό λίπος.
Ναι, αλλά δεν μας λες πόση ήταν.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24531
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: σας κοιτάω με μισό μάτι από τα δυσθεώρητα ηθικά μου ύψη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Οκτ 2021, 00:49

vantono έγραψε:
26 Οκτ 2021, 00:35
foscilis έγραψε:
26 Οκτ 2021, 00:21
Εμένα ο γιατρός μου είπε περπάτημα.
Απο περπάτημα σε περπάτημα υπάρχει χαώδης διαφορά. Ειναι το περπάτημα τύπου "πηγαινω σαν τον Τσιάρτα σε ριπλέι, σταματάω καθε 5 λεπτά σε βιτρινα και χαζεύω κανα' ρουχαλάκι για άλλα 5", και ειναι και το γρηγορο περπάτημα (εννοω γρήγορο-γρήγορο, ουσιαστικά να φαινεσαι αστείος έως και διανοητικά καθυστερημένος για τους γύρω σου που θα σε κοιτάνε εκεινη την ώρα) πραγμα το οποίο αν εφαρμόζεται σωστά είναι καλύτερο και απο τζοκινγκ.

Γενικα αυτο το περπάτημα που λένε πολλοι, συνηθως ειναι για χοντροκώλες σε εμμηνόπαυση. Μια ασκησάρα παρα πολυ απλη που βοηθάει πραγματικα τον οποιοδήποτε, ειναι το τακτικό ανεβοκατέβασμα σκάλας ή/και το περπάτημα σε ανηφόρα. Αυτο και μονο αρκεί.
Το νορμαλ περπατημα(ουτε γρηγορο σαν διάολος ουτε αργό σαν τον θανατο) αν δεν βγαζεις ενα 10άρι χιλιόμετρα τη μερα, δεν προσφερει κατι.
Αυτά όλα είναι θεωρίες σου. Αν τα ψάξεις θα δεις ότι:
- με το αργό περπάτημα καις περίπου 20% λιγότερες θερμίδες ανά ώρα (ή χιλιόμετρο) σε σχέση με το γρήγορο
- με το τρέξιμο καις περίπου τις διπλάσιες
- αλλά πόσο εύκολο είναι να τρέχεις μία ώρα (ή και μισή ώρα) κάθε μέρα υπό οποιεσδήποτε συνθήκες οπουδήποτε χωρίς ειδικά παπούτσια ρούχα και μαλακίεςκαι πόσο εύκολο είναι να περπατάς το ίδιο διάστημα; Συνυπολογίζοντας και τραυματισμούς που δεν είναι καθόλου σπάνιοι.

Τρία με πέντε χιλιόμετρα τη μέρα δεν είναι πολλά αλλά το κλειδί βρίσκεται στο κάθε μέρα. Τώρα αν νομίζεις ότι το να ανέβεις δώδεκα μέτρα σκαλοπάτια (τόσο είναι τέσσερις όροφοι) είναι πιο δυνατή άσκηση από το να περπατήσεις ένα χιλιόμετρο με κλίση 1% και πίσω πάλι, ο Νεύτωνας σου έχει νέα :)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών