Όταν ο Fidel Castro συνάντησε τα Waffen - SS

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Όταν ο Fidel Castro συνάντησε τα Waffen - SS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 28 Ιούλ 2021, 11:51

Βλήμα Fluffy ΜπλεΜπουμπυς

Ο Castro ή El Comandante μια προσωπικότητα που μπήκε πολλές φορές στο στόχαστρο των Αμερικανών και ο ιστορικός Hugh Thomas τον ονόμασε ως έναν «Φασίστα της Αριστεράς» - ο Κουβανός ηγέτης είχε κατηγορήσει δημοσίως την Ισραηλινή Mossad για την χρηματοδότηση και οργάνωση του ISIS - ποτέ δεν έκρυψε τις φιλικές σχέσεις του με την Ισπανία του Φράνκο ή τον θαυμασμό του για τον ιδρυτή της Φάλαγγας και μάρτυρα της Εθνικιστικής Ισπανίας Jose Antonio Primo de Rivera. Παρά το γεγονός ότι σύντομα η εξουσία του και η διαφθορά κατάφερε να εκφυλίσει τις αναζωογονητικές δυνάμεις της επανάστασης και να μειώσει την δυναμική της προοπτικής και της χαράς για την απόκρουση του Αμερικανού εισβολέα που έχει επιβάλλει το πολυετές εμπάργκο, αξίζει να αναφερθεί ως μια επίκαιρη αναφορά η άγνωστη σχέση του με την διάσημη κομματική φρουρά του Εθνικοσοσιαλισμού τα εμπειροπόλεμα Waffen - SS.

Οι προμήθειες όπλων (4.000 πιστόλια βελγικής κατασκευής) από τους Otto Ernst Remer και Ernst Wilhelm Springer ήταν μόνο η αρχή στην πυρηνική κρίση του ’62. Ακολούθησε το έντονο ενδιαφέρον για την άμεση πρόσληψη βετεράνων πολεμιστών της Γερμανίας που είχαν εκπαιδευτεί σε όλες τις συνθήκες μάχης και μπορούσαν να μεταφέρουν την εμπειρία τους στα στρατεύματα της Κούβας. Άλλωστε οι Γερμανοί «ναζί» είχαν πολεμήσει εξαιρετικά και στο πλευρό των Γάλλων μετά την ήττα του Εθνικοσοσιαλισμού και ήταν περιζήτητοι για τις επιχειρήσεις ως οι πιο αξιόπιστοι μισθοφόροι σε Αφρική, Νότια Αμερική και Μέση Ανατολή αλλά και κορυφαίοι σύμβουλοι των Αραβικών καθεστώτων για τις μελλοντικές επιθέσεις ενάντια στο Ισραήλ. Τελικός στόχος του Κουβανού ηγέτη δεν ήταν μόνο η αντιμετώπιση των Αμερικανών αλλά και η σταδιακή απομάκρυνση από το στρατόπεδο και την υπόγεια επιρροή της Μόσχας καθώς και η μείωση της δυναμικής των Σοβιετικών συμβούλων αφού φοβόταν την ανατροπή του από το Κρεμλίνο μέσω δυσαρεστημένων Κουβανών αξιωματικών.

Σύντομα η Αβάνα προσκάλεσε μικρό αριθμό Γερμανών αξιωματικών και τους πρόσφερε καταφύγιο ανέσεις και χρήματα σε γερμανικά μάρκα τέσσερις φορές περισσότερα από τον μέσο γερμανικό όρο για να εκπαιδεύσουν τον επαναστατικό στρατό με κάποιους εξ αυτών να δέχονται την πρόταση για παραμονή στο νησί. Το ενδιαφέρον όμως δεν σταμάτησε εκεί, οι μυστικές υπηρεσίες του Κάστρο έψαχναν να βρουν και αλεξιπτωτιστές ή τεχνικούς που υπηρέτησαν το Χιτλερικό καθεστώς στόχος που δεν επετεύχθη.

Τέλος να σημειωθεί ότι υπήρχε μια περίοδος που η Κούβα εναντιώθηκε σφόδρα στην επεκτατική εξωτερική πολιτική του Ισραήλ και είχε στείλει στρατιωτικούς και εξοπλισμό σε Αίγυπτο και Συρία με στόχο την συνεισφορά της επανάστασης της χώρας της Καραϊβικής στην καταστροφή του εβραϊκού κράτους. Οι Ισραηλινοί μετά τον πόλεμο του Yom Kippur αναφέρθηκαν επίσημα σε 3000 Κουβανούς που πήραν μέρος στις μάχες με την πλειοψηφία τους να βρίσκεται στο πλευρό των επίλεκτων τεθωρακισμένων σχηματισμών του Σύριου προέδρου Hafez al - Assad και εκατοντάδες από αυτούς να καταλήγουν νεκροί και τραυματίες.

Οι Κουβανοί πάντα ψήφιζαν κατά του Ισραήλ σε διεθνείς ψηφοφορίες, είχαν διακόψει τις διπλωματικές σχέσεις με τους Σιωνιστές τον Σεπτέμβρη του 1973 και είχαν στηρίξει το ψήφισμα 3379 του ΟΗΕ που ονομάζει τον Διεθνή Σιωνισμό ως μια μορφή ρατσισμού. Οι μυστικές υπηρεσίες του Κάστρο βοήθησαν με κάθε τρόπο την Παλαιστινιακή Fatah αλλά και άλλα αντισιωνιστικά αντάρτικα κινήματα και σύντομα οι κατηγορίες για αντισημιτισμό είδαν το φως της δημοσιότητας στα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων, κάτι το οποίο επαναλήφθηκε φυσικά με μεγαλύτερη ένταση όταν ενισχύθηκαν οι πρόσφατες επαφές με την Τεχεράνη του Χομεϊνί.

Η συμπεριφορά της Αβάνας προκάλεσε πολλές φορές την οργή στην πολιτική και στρατιωτική ηγεσία του Ισραήλ και οδήγησε στην περαιτέρω πολεμική των Σιωνιστών με τους τελευταίους να ψηφίζουν υπέρ του πολυετούς εμπάργκο των ΗΠΑ. Τα τελευταία χρόνια υπήρξε και πάλι προσέγγιση των δύο πλευρών σε όλα τα επίπεδα με αποτέλεσμα την αποκατάσταση των διπλωματικών σχέσεων ανάμεσα σε Αβάνα και Τελ Αβίβ.

https://mavroskrinos.blogspot.com/2021/ ... en-ss.html
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Όταν ο Fidel Castro συνάντησε τα Waffen - SS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 29 Ιούλ 2021, 11:21

Βλήμα φωναζες οτι δεν σε ταγκαρω αλλα δεν σε βλεπω να συμμετεχεις :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Όταν ο Fidel Castro συνάντησε τα Waffen - SS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Ιούλ 2021, 11:41

Obi Wan Iakobi έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 11:21
Βλήμα φωναζες οτι δεν σε ταγκαρω αλλα δεν σε βλεπω να συμμετεχεις :lol:
Δεν έχω ενημέρωση για το θέμα και κάθε φορά που απολογήθηκα/ έβγαλα συμπεράσματα από δεξιόστροφα άρθρα μετά χτύπαγα το κεφάλι μου που τα εμπιστεύτηκα.
Όμως ούτε οι άλλοι συμμετέχουν. Αφού τους ταγκάρεις αυτούς, εμένα γιατί να με έχεις στην απ' έξω. Δεν κατάλαβα!
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Όταν ο Fidel Castro συνάντησε τα Waffen - SS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 29 Ιούλ 2021, 11:46

Βλήμα έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 11:41


Δεν έχω ενημέρωση για το θέμα και κάθε φορά που απολογήθηκα/ έβγαλα συμπεράσματα από δεξιόστροφα άρθρα μετά χτύπαγα το κεφάλι μου που τα εμπιστεύτηκα.
Όμως ούτε οι άλλοι συμμετέχουν. Αφού τους ταγκάρεις αυτούς, εμένα γιατί να με έχεις στην απ' έξω. Δεν κατάλαβα!
Οτι ο Καστρο ηταν πρωιμος θαυμαστης του φασισμου οπως και ο Τσε(που ηταν και προσωπικος φιλος του Περον)ειναι γνωστα.

Οι αλλοι ειναι μποτακια ρε,της ιντερνετικης ομαδας της ΚΝΕ,για πλακα τους ταγκαρω :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Όταν ο Fidel Castro συνάντησε τα Waffen - SS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Ιούλ 2021, 12:08

Obi Wan Iakobi έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 11:46
Βλήμα έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 11:41


Δεν έχω ενημέρωση για το θέμα και κάθε φορά που απολογήθηκα/ έβγαλα συμπεράσματα από δεξιόστροφα άρθρα μετά χτύπαγα το κεφάλι μου που τα εμπιστεύτηκα.
Όμως ούτε οι άλλοι συμμετέχουν. Αφού τους ταγκάρεις αυτούς, εμένα γιατί να με έχεις στην απ' έξω. Δεν κατάλαβα!
Οτι ο Καστρο ηταν πρωιμος θαυμαστης του φασισμου οπως και ο Τσε(που ηταν και προσωπικος φιλος του Περον)ειναι γνωστα.

Οι αλλοι ειναι μποτακια ρε,της ιντερνετικης ομαδας της ΚΝΕ,για πλακα τους ταγκαρω :lol:
Το κόμμα δεν έχει χρήματα για μποτάκια.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Όταν ο Fidel Castro συνάντησε τα Waffen - SS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 29 Ιούλ 2021, 20:04

Βλήμα έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 12:08


Το κόμμα δεν έχει χρήματα για μποτάκια.
Τους υποσχεθηκαν εξοφληση μετα τον θριαμβο της επαναστασης :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Όταν ο Fidel Castro συνάντησε τα Waffen - SS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 30 Ιούλ 2021, 22:50

Obi Wan Iakobi έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 20:04
Βλήμα έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 12:08


Το κόμμα δεν έχει χρήματα για μποτάκια.
Τους υποσχεθηκαν εξοφληση μετα τον θριαμβο της επαναστασης :lol:
Θα συμφωνούσα μαζί σου, αν είχα εντοπίσει να λεν κάποια μαλακία που προμοτάρει τον κομουνισμό. Δεν έχω δει να λένε όμως κάτι με το οποίο διαφωνώ.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
I know just what you re sayin
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 20 Ιουν 2021, 03:25

Re: Όταν ο Fidel Castro συνάντησε τα Waffen - SS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από I know just what you re sayin » 30 Ιούλ 2021, 22:52

Βλήμα έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 12:08
Το κόμμα δεν έχει χρήματα για μποτάκια.
κόψτο ρε το ρημάδι
the comet the course the tail έγραψε:
22 Μάιος 2021, 00:59
μαλακίες έλεγε ο Κώστας. ήταν καλά μέχρι το 2000-2001 τουλάχιστον.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Όταν ο Fidel Castro συνάντησε τα Waffen - SS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 31 Ιούλ 2021, 15:44

Βλήμα έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 22:50


Θα συμφωνούσα μαζί σου, αν είχα εντοπίσει να λεν κάποια μαλακία που προμοτάρει τον κομουνισμό. Δεν έχω δει να λένε όμως κάτι με το οποίο διαφωνώ.
Προμοταρουν το ΚΚΕ.Και να κλασει ο Κουτσουμπας θα ανοιξουν νημα.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Όταν ο Fidel Castro συνάντησε τα Waffen - SS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 31 Ιούλ 2021, 15:46

Obi Wan Iakobi έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 15:44
Βλήμα έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 22:50


Θα συμφωνούσα μαζί σου, αν είχα εντοπίσει να λεν κάποια μαλακία που προμοτάρει τον κομουνισμό. Δεν έχω δει να λένε όμως κάτι με το οποίο διαφωνώ.
Προμοταρουν το ΚΚΕ.Και να κλασει ο Κουτσουμπας θα ανοιξουν νημα.
Καλά κάνουν. Εφ' όσων δεν το κάνουν γράφοντας μαλακίες.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών