Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 26 Αύγ 2021, 12:17

1451 έγραψε:
26 Αύγ 2021, 11:45
Εξαρτάται από το πώς ορίζεις την ειρήνη. Γιατί ο πόλεμος έχει πολλές μορφές κι όχι μόνο την ένοπλη σύρραξη.
Αν για παράδειγμα οι άλλες πολιτικές παρατάξεις μειώνουν τον μισθό σου ή ακόμα κι αν σε αφήνουν χωρίς δουλειά, οδηγώντας σε έμμεσα στην φτώχεια και δυνητικά στη φυσική εξόντωση, θεωρείς ότι είναι μια ειρηνική διαφωνία;
Ένωση Κεντρώων ψήφιζα κι εγώ κάποτε, μέχρι που τα μέσα μαζικής παραπληροφόρησης άρχισαν να τους προωθούν οπότε και υποψιάστηκα ότι είναι κι αυτοί συστημικοί.
Εννοώ τη κανονική σφαγή. Αν η πλειοψηφία μειώνει το μισθό σου και σε οδηγεί στη φτώχια χωρίς να σου αφαιρέσει τη ζωή μπορεί να το κάνει και δολοφονώντας σε. Αυτή είναι η διαφορά. Απλά οι συνεχείς συγκρούσεις δε συμφέρουν κανένα και για το λόγο αυτό έχει αποφασιστεί οι διαφορές να λύνονται με τη ψήφο. Η ψήφος είναι μία καλή ένδειξη της ισορροπίας δυνάμεων στη κοινωνία.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 26 Αύγ 2021, 12:17

Cavaliere έγραψε:
25 Αύγ 2021, 19:17
Μπαίνω στο ψητό. Είσαι δεξιός, αριστερός, δικαίωμά σου. Πώς έγινες; Το πήρες απ΄το σπίτι σου; Γιος παλιού αριστερού Μακρονησιώτη; Γιος εθνικόφρονα; Πώς; Θέλω να πω, έγινες δεξιός ή αριστερός χωρίς επιρροή από το σπίτι; Είμαι περίεργος, γιατί συχνά η ιδεολογία κηροδοτείται όπως η ομάδα. Για να τα δούμε λίγο.
Πιο νεος ημουν κληρονομος και γω, μετα επικρατησε η λογικη, ο ορθολογισμος.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 26 Αύγ 2021, 12:27

Ο λόγος που φτάσαμε στην ψήφο είναι ότι η σφαγή έγινε κάτι το αμφίδρομο χάρη στα σύγχρονα όπλα.
Παλιά ο δυνάστης σου έλεγε να του δώσεις το 60% της παραγωγής σου, αλλιώς σε σκότωναν οι ιππότες του.
Μετά εφευρέθηκαν τα όπλα και πλέον ο ιππότης είχε ένα τυφέκιο αλλά είχες κι εσύ ένα, οπότε θα το σκεφτόταν δυο φορές πριν έρθει να σε κλέψει.
Κι έτσι φτάσαμε στη κοινοβουλευτική δημοκρατία, όχι από καλοσύνη κι εκπολιτισμό αλλά από φόβο.
Να μην παρουσιάζεται δηλαδή το σημερινό σύστημα ως κάτι που μας δόθηκε από ελεημοσύνη, αλλά κάτι που κερδήθηκε με φόβο.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25139
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 26 Αύγ 2021, 12:41

Η μια οικογένεια Βενιζελική που πέρασε στ' αριστερά (ΕΑΜ και κατόπιν ΕΔΑ)
Η άλλη οικογένεια πιο συντηρητική (Βασιλική προπολεμικά, πέρασε στο Κέντρο)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 26 Αύγ 2021, 12:56

Παπούδες, γιαγιάδες και γονείς, όλοι προλεταριοϋποπρολετάριοι από κοινωνιολογική-ταξική άποψη.
Βαθιές οι ρίζες...
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

nemo
Δημοσιεύσεις: 7135
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 26 Αύγ 2021, 13:12

αν εξαιρεσουμε τον πατ και δυο αλλους ..ολοι οι υπολοιποι ενας αχταρμας λωποδυτών και τιποτα αλλο εξου και τα χαλια μας

εθνικιστης υστερα απο εντονη πνευματικη περισυλλογη - εθνικιστης =εθνικη συλλογικοτητα

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10378
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 26 Αύγ 2021, 13:13

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Αύγ 2021, 21:03
γεννήθηκα πασόκ. είμαι νδ
Once PASOK, always PASOK.

Στα δικά μου, γονείς ΚΚΕ, όχι ιδιαίτερα πολιτικοποιημένοι, κοντινότεροι συγγενείς ΚΚΕ, ιδιαίτερα πολιτικοποιημένοι. Εγώ πολιτικοποιήθηκα περισσότερο στα χρόνια των σπουδών μου, συμμετείχα στην ΠΚΣ και στη συνέχεια μπήκα στην ΚΝΕ.
Τα παράτησα μετά από κάποια χρόνια, επανενεργοποιήθηκα, χωρίς να οργανωθώ, στα χρόνια της κρίσης και πλέον ιδιωτεύω, λόγω και προσωπικών θεμάτων που αντιμετωπίζω εδώ και κάποια χρόνια.

Συνεπώς, βασική επιρροή μου ήταν κάποιοι κοντινοί συγγενείς από τους οποίους τελικά αυτό που κληρονόμησα ήταν η ψήφος στο Κόμμα.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 26 Αύγ 2021, 13:21

Highlander έγραψε:
25 Αύγ 2021, 19:46
Οι γονείς μου ψήφιζαν συνήθως ΠΑΣΟΚ παλιά
Οι παππούδες από τη μία πλευρά ήταν μάλλον απολιτικ, ενώ από την άλλη είχαν ξεκινήσει από ΕΔΑ. Η οικογένεια της γιαγιάς μου ήταν καταπιεστικά συντηρητική και είχε κλεφτει με τον παππού μου.
Να σημειωθεί πως η ηρωίδα γιαγιά πήγε στο εκλογικό τμήμα για ψήφο στον ΣΥΡΙΖΑ σε ηλικία 97/98 ετών.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 26 Αύγ 2021, 13:21

Μπίστης έγραψε:
26 Αύγ 2021, 12:03
Συντηρητικές οι δύο φάρες προγόνων, ιδεαλιστές πασόκοι γονείς που δεν κατάλαβαν τι έκανε ο αλητάμπουρας Ανδρέας, ψήφιζα μικρά αριστερο-οικολογικά κόμματα μέχρι που μετά τον εκατομυριοστό λάθρο συνέχιζαν να κάνουν την πάπια ! :011: Αριστερά = σύφιλη. Κατάντια του πνεύματος, αυτοευνουχισμός.

Πλέον μόνο αντιμεταπολιτευτικά κόμματα, ψεκ, καλύτερα Βελόπουλος παρά το μάξιμουμ της αναξιοκρατίας προκλητικά στην μούρη μας (Μπαλατσινός), ακροδεξιά, Φαηλοτζήμερους αν έχω πάρει ηρεμιστικά μου

:102:
Τρατζικ.
Περίμενα ότι ήταν τουλάχιστον παλαιοημερολογίτες που σκιζαν κινηματογραφικά πανια.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 26 Αύγ 2021, 14:14

axilmar έγραψε:
26 Αύγ 2021, 12:17
Cavaliere έγραψε:
25 Αύγ 2021, 19:17
Μπαίνω στο ψητό. Είσαι δεξιός, αριστερός, δικαίωμά σου. Πώς έγινες; Το πήρες απ΄το σπίτι σου; Γιος παλιού αριστερού Μακρονησιώτη; Γιος εθνικόφρονα; Πώς; Θέλω να πω, έγινες δεξιός ή αριστερός χωρίς επιρροή από το σπίτι; Είμαι περίεργος, γιατί συχνά η ιδεολογία κηροδοτείται όπως η ομάδα. Για να τα δούμε λίγο.
Πιο νεος ημουν κληρονομος και γω, μετα επικρατησε η λογικη, ο ορθολογισμος.
Κι εμένα. Και η λογική μου λέει, είμαι με την πάρτη μου.
Ordem e Progresso.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 26 Αύγ 2021, 17:24

Cavaliere έγραψε:
26 Αύγ 2021, 14:14
axilmar έγραψε:
26 Αύγ 2021, 12:17
Cavaliere έγραψε:
25 Αύγ 2021, 19:17
Μπαίνω στο ψητό. Είσαι δεξιός, αριστερός, δικαίωμά σου. Πώς έγινες; Το πήρες απ΄το σπίτι σου; Γιος παλιού αριστερού Μακρονησιώτη; Γιος εθνικόφρονα; Πώς; Θέλω να πω, έγινες δεξιός ή αριστερός χωρίς επιρροή από το σπίτι; Είμαι περίεργος, γιατί συχνά η ιδεολογία κηροδοτείται όπως η ομάδα. Για να τα δούμε λίγο.
Πιο νεος ημουν κληρονομος και γω, μετα επικρατησε η λογικη, ο ορθολογισμος.
Κι εμένα. Και η λογική μου λέει, είμαι με την πάρτη μου.
Η λογικη μου λεει "ειμαι με την παρτη μου μεχρι το σημειο εως οτου οι ενεργειες μου αρχιζουν να γινονται βλαβερες στο κοινωνικο συνολο. Διοτι ευτυχισμενο κοινωνικο συνολο = ευτυχισμενος και εγω".

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 26 Αύγ 2021, 18:50

axilmar έγραψε:
26 Αύγ 2021, 17:24
Cavaliere έγραψε:
26 Αύγ 2021, 14:14
axilmar έγραψε:
26 Αύγ 2021, 12:17


Πιο νεος ημουν κληρονομος και γω, μετα επικρατησε η λογικη, ο ορθολογισμος.
Κι εμένα. Και η λογική μου λέει, είμαι με την πάρτη μου.
Η λογικη μου λεει "ειμαι με την παρτη μου μεχρι το σημειο εως οτου οι ενεργειες μου αρχιζουν να γινονται βλαβερες στο κοινωνικο συνολο. Διοτι ευτυχισμενο κοινωνικο συνολο = ευτυχισμενος και εγω".
Μπορώ να είμαι ευτυχισμένος και χωρίς το κοινωνικό σύνολο, όπως και το κοινωνικό σύνολο χωρίς εμένα.
Ordem e Progresso.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 27 Αύγ 2021, 12:12

Cavaliere έγραψε:
26 Αύγ 2021, 18:50
axilmar έγραψε:
26 Αύγ 2021, 17:24
Cavaliere έγραψε:
26 Αύγ 2021, 14:14

Κι εμένα. Και η λογική μου λέει, είμαι με την πάρτη μου.
Η λογικη μου λεει "ειμαι με την παρτη μου μεχρι το σημειο εως οτου οι ενεργειες μου αρχιζουν να γινονται βλαβερες στο κοινωνικο συνολο. Διοτι ευτυχισμενο κοινωνικο συνολο = ευτυχισμενος και εγω".
Μπορώ να είμαι ευτυχισμένος και χωρίς το κοινωνικό σύνολο, όπως και το κοινωνικό σύνολο χωρίς εμένα.
Α για πες τι καλλιέργεις για να φας; Από πού πίνεις νερό; Το σπίτι σου πως το έχτισες μόνος σου; Το ίντερνετ πως το πληρώνεις, αφού δεν συμμετέχεις στις διεργασίες του κοινωνικού συνόλου;;;

(Εμφανώς σαρκαστικό διότι είσαι εντελώς εξαρτημένος απο το κοινωνικό σύνολο, όπως όλοι μας).

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Αύγ 2021, 20:13

Κλασσικό β.

Από το σόι του πατέρα μου, η γιαγιά μου ήταν Σμυρνιά και βενιζελική και ο παπούς Μανιάτης και βασιλικός. Μιλάμε για το απόλυτο ζεύγος. Από το σόι της μάνας μου (Μυτιλήνη και Θράκη) δεν έχω ιδέα τι ήταν ο παπούς και η γιαγιά, γιατί σκοτώθηκαν από χειροβομβίδα που έριξαν στο σπίτι κάποιοι ακατονόμαστοι και οι μισοί συγγενείς ισχυρίζονται ότι την έριξαν κομμουνιστές και οι άλλοι μισοί ότι την έριξαν εθνικόφρονες.

Για τα υπόλοιπα, θυμάμαι την περίοδο της μεταπολίτευσης ως επεισόδια καρτούν και τίποτα περισσότερο. Αυτό με έχει στιγματίσει.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 12 Σεπ 2021, 11:08

Πασιφάη έγραψε:
26 Αύγ 2021, 09:55
με εξαίρεση τη γιαγιά μου που ψήφιζε ΚΚΕ, λόγω φάμπρικας.
Η δικια μου μια φορα ειχε πεταξει γλαστρα οταν περναγε απο κατω πορεια του ΚΚΕ :lol:

Λογικο αν σκεφτεις οτι αναμεσα στα θυματα του Μελιγαλα ηταν συγγενεις της.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών