Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Αύγ 2021, 19:17

Μπαίνω στο ψητό. Είσαι δεξιός, αριστερός, δικαίωμά σου. Πώς έγινες; Το πήρες απ΄το σπίτι σου; Γιος παλιού αριστερού Μακρονησιώτη; Γιος εθνικόφρονα; Πώς; Θέλω να πω, έγινες δεξιός ή αριστερός χωρίς επιρροή από το σπίτι; Είμαι περίεργος, γιατί συχνά η ιδεολογία κηροδοτείται όπως η ομάδα. Για να τα δούμε λίγο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 25 Αύγ 2021, 19:20

Μεγάλωσα με δεξιούς, σιχάθηκα τα συστήματα (σε σχολεία, κοινωνικές εκδηλώσεις), ήθελα έναν κόσμο καλύτερο, με κέρδιζε πάντα η η ιδέα των επαναστάσεων.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 25 Αύγ 2021, 19:24

Χαοτικός έγραψε:
25 Αύγ 2021, 19:20
Μεγάλωσα με δεξιούς, σιχάθηκα τα συστήματα (σε σχολεία, κοινωνικές εκδηλώσεις), ήθελα έναν κόσμο καλύτερο, με κέρδιζε πάντα η η ιδέα των επαναστάσεων.
Και γιατί έμεινες δεξιός;

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Αύγ 2021, 19:27

Χαοτικός έγραψε:
25 Αύγ 2021, 19:20
Μεγάλωσα με δεξιούς, σιχάθηκα τα συστήματα (σε σχολεία, κοινωνικές εκδηλώσεις), ήθελα έναν κόσμο καλύτερο, με κέρδιζε πάντα η η ιδέα των επαναστάσεων.
ΟΚ, ευχαριστώ για την απάντηση. Θα στοιχημάτιζα πως είχες πατέρα Κουκουέ, που κάποια στιγμή πικράθηκε και διεγράφη, αλλά ΟΚ, ενδιαφέρον αυτό που γράφεις.
:wave:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 25 Αύγ 2021, 19:31

BlastFromThePast έγραψε:
25 Αύγ 2021, 19:24
Χαοτικός έγραψε:
25 Αύγ 2021, 19:20
Μεγάλωσα με δεξιούς, σιχάθηκα τα συστήματα (σε σχολεία, κοινωνικές εκδηλώσεις), ήθελα έναν κόσμο καλύτερο, με κέρδιζε πάντα η η ιδέα των επαναστάσεων.
Και γιατί έμεινες δεξιός;
Η πορεία μου ήταν ΚΚΕ 5 χρόνια, αναρχικός τα επόμενα και Χαοτικός εδώ και μια 20ετία
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Αύγ 2021, 19:32

Χαοτικός έγραψε:
25 Αύγ 2021, 19:31
BlastFromThePast έγραψε:
25 Αύγ 2021, 19:24
Χαοτικός έγραψε:
25 Αύγ 2021, 19:20
Μεγάλωσα με δεξιούς, σιχάθηκα τα συστήματα (σε σχολεία, κοινωνικές εκδηλώσεις), ήθελα έναν κόσμο καλύτερο, με κέρδιζε πάντα η η ιδέα των επαναστάσεων.
Και γιατί έμεινες δεξιός;
Η πορεία μου ήταν ΚΚΕ 5 χρόνια, αναρχικός τα επόμενα και Χαοτικός εδώ και μια 20ετία
Πάντα μπορείς να επιστρέψεις στο σπίτι σου. Ένα ειν΄το κόμμα.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 25 Αύγ 2021, 19:33

Ο ένας παππούς ήταν δεξιός αλλά του άρεσε να λέει "εγώ είμαι παιδί του λαού".
Δεν πήγαινε από την Αττική Οδό για χρόνια γιατί την έλεγε "ο δρόμος του Λαλιώτη".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Αύγ 2021, 19:40

Εμένα τα σόγια μου έχουν απ΄όλα, ο πατέρας μου -όχι ως ψήφος αλλά ως σκέψη- είναι λαϊκοδεξιός.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23216
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Αύγ 2021, 19:44

Εμένα το ένα σόι ήταν δεξιοσυντηρητικό της ΝΔ και το άλλο αντικομουνιστικού τύπου ΠΑΣΟΚ.

Εγώ βγήκα κάπως πιο κλασικοφιλελέ από τα δύο σόγια.
Ζούμε σε μια οικονομία.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34820
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 25 Αύγ 2021, 19:46

Προσωπικά δεν επηρεάσθηκα από την οικογένεια που ήταν μικτή :lol: ,το ένα σόι αριστερό και το άλλο δεξιό.
Επίσης ανήκω στη γενιά της μεταπολίτευσης που ήταν κατά 90% αριστερή λόγω αντίδρασης στη δικτατορία.
Εκείνο που άλλαξε σε μένα είναι το χόμπυ της παρακολούθησης της πολιτικής και κυρίως της διεθνούς που είχα από μικρός.
Δεν μπορώ να αποκλείσω το γεγονός ότι εάν μεγάλωνα τη δεκαετία του 40 μπορεί να εντασσόμουν στο ΕΑΜ.
Μεγάλωσα όμως τη δεκαετία του 70 στην Αθήνα.Ήταν ήδη σαφές για όποιον ήθελε να δει ότι ο κομμουνισμός ήταν μια δικτατορία και μάλλον αποτυχημένη οικονομικώς οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να πάω σε αριστερό κόμμα.Το ΠΑΣΟΚ ήταν από την αρχή φανερό ότι ήταν απάτη.Στις δύο πρώτες εκλογές της μεταπολίτευσης δεν είχα δικαίωμα ψήφου αλλά πήγα για αφισσοκολλήσεις και συγκεντρώσεις του κόμματος της ΕΔΗΚ που καταποντίσθηκε. :D Οι περισσότεροι γνωστοί μου εκεί βεβαίως πήγαν μετά στο ΠΑΣΟΚ επειδή ήταν "αντιδεξιό".Για μένα αυτές οι ταμπέλες δεν σήμαιναν τίποτε.Τι πραγματικά ήθελε να κάνει το ΠΑΣΟΚ με ενδιέφερε.Είτε θα έκανε όλα όσα έλεγε για σχέσεις με Καντάφι και Σαντάμ :lol: ,πράγμα καταστροφικό, είτε δούλευε τον κόσμο και εγώ δεν είχα καμμιά όρεξη.Έτσι όταν η επιλογή έγινε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ προτίμησα ΝΔ.
Σε όλα αυτά δεν με ενδιέφερε καθόλου όχι μόνο το οικογενειακό περιβάλλον αλλά ούτε και ιδιαίτερα οι Έλληνες πολιτικοί διότι η βάση των προτιμήσεών μου ήταν γεωπολιτική.
Εγώ όμως θα επισημάνω κάτι άλλο στο νηματοθέτη χωρίς παρεξήγηση. :D Κατά καιρούς έχει κάνει δυσμενείς κρίσεις για την πάλαι ποτέ Ανατολική Γερμανία ενώ ταυτόχρονα θετικές για το ΚΚΕ.Δεν γνωρίζω πως τα συμβιβάζει αυτά αλλά ακριβώς αυτό δεν θα μπορούσα εγώ να συμβιβάσω.Είτε θα αποδεχόμουν το ανατολικό μπλοκ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ και άρα και τους υποστηρικτές του στην Ελλάδα,την ελληνική αριστερά,είτε εφ όσον το απέρριψα,θα απέρριπτα και όσους ήθελαν κάτι παρεμφερές εδώ.
Το ποιός σκότωσε ποιούς τη δεκαετία του 40 δεν με ενδιέφερε,ούτε οι μικροιστορίες γνωστών,συγγενών και φίλων από την περίοδο εκείνη.Εγώ έζησα στην μεταπολιτευτική Ελληνική Δημοκρατία και οι επιλογές ήσαν άλλες.

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 25 Αύγ 2021, 19:46

Οι γονείς μου ψήφιζαν συνήθως ΠΑΣΟΚ παλιά
Οι παππούδες από τη μία πλευρά ήταν μάλλον απολιτικ, ενώ από την άλλη είχαν ξεκινήσει από ΕΔΑ. Η οικογένεια της γιαγιάς μου ήταν καταπιεστικά συντηρητική και είχε κλεφτει με τον παππού μου.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 25 Αύγ 2021, 19:47

Κεντρώοι όλοι αλλά και πολλά κουμούνια οικογενειακοί γνωστοί - λόγω Ικαρίας.
Ο οικογενειακός γιατρός κουμούνι.
Δεν το ήξερα ότι ήταν κουμούνι ο γιατρός, μετά από πολλά χρόνια το έμαθα.
Αυτός ο γιατρός είδε μιά μέρα ότι διάβαζα ηλεκτρικές μηχανές και άρχισε να μου λέει για τις εξισώσεις του Μάξγουελ. Κάτι ψυλλιάστηκα σ' εκείνη τη φάση γιατί ήξερα από την αντικομμουνιστική διαπαιδαγώγηση ότι τα κουμούνια πάντα προσπαθούν να σε φέρουν στα νερά τους, αλλά δεν έδωσα σημασία.
Υποστήριζα λοιπόν πάντα Ένωση Κέντρου - Νέες Δυνάμεις (Γεωργέσκου Μαβρέσκου) και η παλιά ΕΡΕ δεν με ενθουσίαζε καθόλου όπως και τα αβγά. Είδα όμως ότι δεν πάει άλλο το μαγαζί και άρχισα να υποστηρίζω εθνάρχη, μιά και όλοι οι άλλοι ήταν πλέον ανεπανάληπτοι κλόουν.
Δεν νομίζω ότι άλλαξα απόψεις ποτέ.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Αύγ 2021, 20:53

Χαοτικός έγραψε:
25 Αύγ 2021, 19:20
πχοιος να το περίμενε.
:D
SpoilerShow
δοθείσης της ευκαιρίας
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 25 Αύγ 2021, 20:58

Στο σόι μου δεν είχα καθόλου καλά παραδείγματα κουκουέδων. Λαμόγια και ευκαιριάκηδες, και ψεύτες. Με στρατολόγησαν 14 ετών στην ΚΝΕ και ανέβαινα την ιεραρχία ράλι. Στα 18 μου αποχώρισα και έμπλεξα σε διάφορες μαλακίες, και πλέον ψηφίζω ΚΚΕ, αλλά δεν ανήκω σε καμία ιδεολογία, με ενδιαφέρει η πάρτη μου.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27171
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Κληρονόμος πολιτικής τοποθέτησης.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 25 Αύγ 2021, 21:03

γεννήθηκα πασόκ. είμαι νδ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών