Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Δεκ 2021, 19:07

Fluffy έγραψε:
07 Δεκ 2021, 19:02

Κατάλαβα τι λέει, επισημαίνω όμως το λάθος του. Το κράτος λειτουργεί ως συλλογικός καπιταλιστής. Όπου υπάρχει κλυδωνισμός επεμβαίνει ώστε να διαιωνίσει την κατάσταση. Μπορεί να αναλάβει να στήσει δίκτυο ηλεκτροδοτησης, να αναλάβει την εκπαίδευση, επανδύσεις, τον εμβολιασμό ακόμα και την ανακεφαλαιωποιηση των ιδιωτικών τραπεζών. Μπορεί ακόμα να κάνει και πολέμους για τα συμφέροντα των δικών της καπιταλιστών.
ενω αν λειτουργουσε σαν συλλογικος κομμουνιστης, θα εχανε τα ιδια, δεκα φορες χειροτερα. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 07 Δεκ 2021, 19:08

Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2021, 18:52
klg έγραψε:
07 Δεκ 2021, 18:40
Το σύνολο του αστικού πληθυσμού σίγουρα μπορεί να ζήσει χωρίς αυτό, αν η πολή παρέχει το απαραίτητο infrastructure.
θα πηγαινει για μπανιο με το αστικο; εκδρομη με τα καπη; τα παιδια σε ολες τις δραστηριοτητες τους με μμμ, η θα εχει επιλογη μονο απο οτι ειναι 1-2 χλμ απο το σπιτι του;

προσεξε, λες το συνολο του αστικου πληθυσμού. το συνολο. δεν θα πηγαινουν καπου την κυριακη να ανοιξει το ματι τους. μια ζωη τσιμεντο.

δεν ειναι ζωη αυτο.
Δεν ξέρω αν θεωρείς ότι όλα αυτά θεωρητικά δεν μπορούν να γίνουν ή αν αναφέρεσαι συγκεκριμένα σε ελληνικές πόλεις. Σίγουρα μπορούν και σίγουρα γίνονται σε πάρα πολλές μεγάλες πόλεις παγκοσμίως. Και το να είσαι σε μια πόλη δεν σημαίνει ότι θα είναι τα πάντα τσιμέντο, μια χαρά μπορείς να έχεις πάρκα για παράδειγμα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42886
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 07 Δεκ 2021, 19:11

Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2021, 19:05
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Δεκ 2021, 18:56

Γιατί να μην πηγαίνουν; Και δεν θα είναι τσιμέντο. Αντίθετα το μεγαλύτερο μέρος της πόλης θα είναι σα μια μεγάλη πλατεία αντί για άσφαλτος που είναι τώρα. Θα ανοίγει το μάτι σου κάθε μέρα αντί για κάθε Κυριακή.
δεν καταλαβαινω πως το να μην εχουμε αυτοκινητα βοηθαει στο να γινουν οι μεγαλουπολεις οπως λες.

πρεπει ΠΡΩΤΑ να γινουν ετσι, και ΜΕΤΑ, ΑΝ ειναι το αυτοκινητο αχρηστο (που δεν θα ειναι, για δεκαδες λογους, οπως δεν ειναι σε πολεις του εξωτερικου που ειναι ηδη ετσι) να παψει να υπαρχει.

αυτο που ειπες λοιπον, οτι σημερα το αυτοκινητο ειναι αχρηστο στις μεγαλουπολεις, δεν ισχυει. οταν, και αν , γινουν οι πολεις οπως περιγραφεις, ΙΣΩΣ να ειναι λιγοτερο χρησιμο. θα το δουμε.
μπορω να συμφωνησω, οτι με ολες τις προυποθεσεις που προανεφερες, στο μελλον, μπορει να μην ειναι απαραιτητα 2-3 αυτοκινητα ανα οικογενεια, αλλα μονο ενα. μεχρι εκει.
Μα από την αρχή είπα ότι οι πόλεις μας έχουν δομηθεί γύρω από τα αυτοκίνητα και αυτό είναι λάθος. Δεν είπα ότι είμαστε έτοιμοι να τα πετάξουμε, είπα ότι δεν υπάρχει κάποιο τεχνολογικό εμπόδιο στο να αλλάξουμε κατεύθυνση τώρα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 07 Δεκ 2021, 19:34

BigChiefWahoo έγραψε:
03 Δεκ 2021, 20:27
Εσύ μπορεί να το εννοείς μεταφορικά,αλλά ο κανιβαλισμός (ο κυριολεκτικός) είναι το επόμενο μεγάλο τρεντ της Occult Elite.
Βλέπε,Μαρίνα Αμπράμοβιτς.
Τελικα τι σχεση εχει η αμπραμοβιτς με τον κανιβαλισμο ;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Δεκ 2021, 20:05

klg έγραψε:
07 Δεκ 2021, 19:08
Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2021, 18:52
klg έγραψε:
07 Δεκ 2021, 18:40
Το σύνολο του αστικού πληθυσμού σίγουρα μπορεί να ζήσει χωρίς αυτό, αν η πολή παρέχει το απαραίτητο infrastructure.
θα πηγαινει για μπανιο με το αστικο; εκδρομη με τα καπη; τα παιδια σε ολες τις δραστηριοτητες τους με μμμ, η θα εχει επιλογη μονο απο οτι ειναι 1-2 χλμ απο το σπιτι του;

προσεξε, λες το συνολο του αστικου πληθυσμού. το συνολο. δεν θα πηγαινουν καπου την κυριακη να ανοιξει το ματι τους. μια ζωη τσιμεντο.

δεν ειναι ζωη αυτο.
Δεν ξέρω αν θεωρείς ότι όλα αυτά θεωρητικά δεν μπορούν να γίνουν ή αν αναφέρεσαι συγκεκριμένα σε ελληνικές πόλεις. Σίγουρα μπορούν και σίγουρα γίνονται σε πάρα πολλές μεγάλες πόλεις παγκοσμίως. Και το να είσαι σε μια πόλη δεν σημαίνει ότι θα είναι τα πάντα τσιμέντο, μια χαρά μπορείς να έχεις πάρκα για παράδειγμα.
υποτιθεται μιλαμε για την ελλαδα, αλλα ας δουμε και εξω.

ποιας μεγαλουπολης οι κατοικοι δεν εχουν αυτοκινητα, επειδη τους ειναι αχρηστα;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Δεκ 2021, 20:12

Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Δεκ 2021, 19:11

Μα από την αρχή είπα ότι οι πόλεις μας έχουν δομηθεί γύρω από τα αυτοκίνητα και αυτό είναι λάθος. Δεν είπα ότι είμαστε έτοιμοι να τα πετάξουμε, είπα ότι δεν υπάρχει κάποιο τεχνολογικό εμπόδιο στο να αλλάξουμε κατεύθυνση τώρα.
αλλο αυτο. εδω εγραψες οτι ΣΗΜΕΡΑ ειναι αχρηστα, μονο ταλαιπωρια. αυτο εκρινα ως γελοιο.

αυριο, και εγω ειπα οτι μπορουν να ειναι λιγοτερο χρησιμα, αν και εφοσον και σε βαθος χρονου, για καποιους πολιτες, οχι για ολους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 07 Δεκ 2021, 20:14

break έγραψε:
07 Δεκ 2021, 16:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
07 Δεκ 2021, 15:57
Το ότι το ήθελαν δεν σημαίνει ότι είναι ανάγκη.
Και ποιος θα κρίνει τι είναι ανάγκη και τι όχι ; Ο πολίτης που το θέλει ή το κράτος που το δίνει ; :P

Εγώ θέλω να παίξω μπάσκετ. Ποιος είσαι εσύ που θα μου πεις ότι η ανάγκη μου είναι για άθληση και όχι για μπάσκετ και άρα το τζόκινγκ γύρω από το τετράγωνο με καλύπτει ;

Αλλά όλα αυτά δεν έχουν σημασία γιατί από την στιγμή που το κράτος σε γράφει σε μακροχρόνια λίστα αναμονής για κάτι παραδέχεται αυτομάτως ότι έχει αποτύχει να σου το προσφέρει. Αν θεωρούσε ότι δεν το είχες πραγματικά ανάγκη δεν θα σε έγραφε καν στην λίστα. Έτσι δεν είναι ;

Και εγώ δεν υποστηρίζω καν ότι όλοι θα πρέπει να έχουν αυτοκίνητο. Θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό και αναμενόμενο να υπάρχουν ανάγκες που δεν ικανοποιούνται. Το πρόβλημα μου είναι με αυτούς που λένε ότι το κράτος θα πρέπει να προσφέρει ΜΕΘ σε όλους πάνω στον πανικό της πανδημίας ενώ οι οικονομίες τους δεν μπορούσαν να δώσουν ένα αυτοκίνητο σε αυτούς που το ζητούσαν για χρόνια ολόκληρα.
Δεν υπάρχει πιο φασιστικό ή ανελευθερο πράγμα το να αποφασίζει μία κρατική εξουσία για το ποιες πρέπει να είναι οι ανάγκες σου

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 07 Δεκ 2021, 20:14

Feindflug έγραψε:
05 Δεκ 2021, 09:24
μην σας βάλω το eye of Horus στον κώλο.
έχεις αγριέψει πολύ τελευταία, τύπε
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 07 Δεκ 2021, 20:16

Μία κεντρική εξουσία μπορεί να κρίνει ότι οι απλοί πολίτες, εκτός από αυτοκίνητα ΔΕΝ χρειάζονται να έχουν και ξεχωριστά σπίτια, μπορούν να μένουν πολλές οικογένειες μαζί σε ένα δωμάτιο με κοινή τουαλέτα ..

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 07 Δεκ 2021, 20:17

gassim έγραψε:
07 Δεκ 2021, 19:34
BigChiefWahoo έγραψε:
03 Δεκ 2021, 20:27
Εσύ μπορεί να το εννοείς μεταφορικά,αλλά ο κανιβαλισμός (ο κυριολεκτικός) είναι το επόμενο μεγάλο τρεντ της Occult Elite.
Βλέπε,Μαρίνα Αμπράμοβιτς.
Τελικα τι σχεση εχει η αμπραμοβιτς με τον κανιβαλισμο ;
Απ' ότι καταλαβαίνω, τύπε, έχει αυτοκίνητο στην Κυψέλη και δεν βρίσκει να παρκάρει.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 07 Δεκ 2021, 20:18

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
07 Δεκ 2021, 20:14
Feindflug έγραψε:
05 Δεκ 2021, 09:24
μην σας βάλω το eye of Horus στον κώλο.
έχεις αγριέψει πολύ τελευταία, τύπε
Η κοινωνία φταίει, τύπε.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7723
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 07 Δεκ 2021, 20:53

Feindflug έγραψε:
07 Δεκ 2021, 20:17
gassim έγραψε:
07 Δεκ 2021, 19:34
BigChiefWahoo έγραψε:
03 Δεκ 2021, 20:27
Εσύ μπορεί να το εννοείς μεταφορικά,αλλά ο κανιβαλισμός (ο κυριολεκτικός) είναι το επόμενο μεγάλο τρεντ της Occult Elite.
Βλέπε,Μαρίνα Αμπράμοβιτς.
Τελικα τι σχεση εχει η αμπραμοβιτς με τον κανιβαλισμο ;
Απ' ότι καταλαβαίνω, τύπε, έχει αυτοκίνητο στην Κυψέλη και δεν βρίσκει να παρκάρει.
:lol::lol::lol:

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 08 Δεκ 2021, 09:41

Fluffy έγραψε:
07 Δεκ 2021, 19:02
Κατάλαβα τι λέει, επισημαίνω όμως το λάθος του. Το κράτος λειτουργεί ως συλλογικός καπιταλιστής. Όπου υπάρχει κλυδωνισμός επεμβαίνει ώστε να διαιωνίσει την κατάσταση. Μπορεί να αναλάβει να στήσει δίκτυο ηλεκτροδοτησης, να αναλάβει την εκπαίδευση, επανδύσεις, τον εμβολιασμό ακόμα και την ανακεφαλαιωποιηση των ιδιωτικών τραπεζών. Μπορεί ακόμα να κάνει και πολέμους για τα συμφέροντα των δικών της καπιταλιστών.
Ποια κατάσταση διαιώνισε το κράτος βρίσκοντας ΜΕΘ στον δεσπότη ; Την κατάσταση των ψεκασμένων παπάδων που του χαλάνε την προσπάθεια να εμβολιάσει τους γέρους ;

Τι κλυδωνισμός θα υπήρχε αν τον άφηνε να πεθάνει εκτός ΜΕΘ όπως του άξιζε ; Θα έβγαινε ο κόσμος στους δρόμους να κάνει επανάσταση ;

Δεν χρειάζεται όλα τα σκάνδαλα να είναι απόρροια του καπιταλισμού ξέρεις. Sometimes a cigar is just a cigar. Το να πέσει τηλέφωνο να σε πάνε μπροστά σε λίστα είναι η κλασική διαφθορά οποιασδήποτε γραφειοκρατίας. Δεν την εφηύρε ο Ανταμ Σμιθ.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Δεκ 2021, 11:58

Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2021, 20:05
klg έγραψε:
07 Δεκ 2021, 19:08
Ασέβαστος έγραψε:
07 Δεκ 2021, 18:52

θα πηγαινει για μπανιο με το αστικο; εκδρομη με τα καπη; τα παιδια σε ολες τις δραστηριοτητες τους με μμμ, η θα εχει επιλογη μονο απο οτι ειναι 1-2 χλμ απο το σπιτι του;

προσεξε, λες το συνολο του αστικου πληθυσμού. το συνολο. δεν θα πηγαινουν καπου την κυριακη να ανοιξει το ματι τους. μια ζωη τσιμεντο.

δεν ειναι ζωη αυτο.
Δεν ξέρω αν θεωρείς ότι όλα αυτά θεωρητικά δεν μπορούν να γίνουν ή αν αναφέρεσαι συγκεκριμένα σε ελληνικές πόλεις. Σίγουρα μπορούν και σίγουρα γίνονται σε πάρα πολλές μεγάλες πόλεις παγκοσμίως. Και το να είσαι σε μια πόλη δεν σημαίνει ότι θα είναι τα πάντα τσιμέντο, μια χαρά μπορείς να έχεις πάρκα για παράδειγμα.
υποτιθεται μιλαμε για την ελλαδα, αλλα ας δουμε και εξω.

ποιας μεγαλουπολης οι κατοικοι δεν εχουν αυτοκινητα, επειδη τους ειναι αχρηστα;
Καλά δεν λέω ότι είναι άχρηστα, ούτε ότι υπάρχει κάποια πόλη που κάνενας δεν έχει αυτοκίνητο. Στη Νέα Υόρκη πχ, σίγουρα δεν είναι απαραίτητο το να έχεις αυτοκίνητο. Δεν είναι τυχαίο ότι το LA θεωρείται το κλασικό παράδειγμα του πώς γαμάς πόλη από άποψης city planning, όταν την κάνεις τόσο space out που χρειάζεσαι αυτοκίνητο για να πας 20 χιλιόμετρα στο μανάβη.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πως η σήψη στον καπιταλισμό εμφανίζεται ως κανιβαλισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Δεκ 2021, 13:32

klg έγραψε:
08 Δεκ 2021, 11:58


Καλά δεν λέω ότι είναι άχρηστα, ούτε ότι υπάρχει κάποια πόλη που κάνενας δεν έχει αυτοκίνητο. Στη Νέα Υόρκη πχ, σίγουρα δεν είναι απαραίτητο το να έχεις αυτοκίνητο. Δεν είναι τυχαίο ότι το LA θεωρείται το κλασικό παράδειγμα του πώς γαμάς πόλη από άποψης city planning, όταν την κάνεις τόσο space out που χρειάζεσαι αυτοκίνητο για να πας 20 χιλιόμετρα στο μανάβη.
και τελικα, που ειναι καλυτερο να ζεις; λα με αυτοκινητο, η νυ χωρις;

αυτο που εσυ λες γαμας μια πολη, εγω το λεω φτιαχνεις. το παραδειγμα της νυ ειναι για μενα το πως γαμας μια πολη. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών