Θα τον ψηφίζατε;

Φιλοσοφία πολιτικής

Θα ψηφίζατε έναν πολεμοχαρή και ικανό ηγέτη;

Ναι. Η δουλειά ενός πρωθυπουργού είναι να εξυπηρετεί τα συμφέροντα των πολιτών του, οπότε εφόσον το κάνει καλά θα τον ξαναψήφιζα
3
27%
Ναι, αλλά θα ξεγέλαγα τον εαυτό μου ότι πείστηκε από τα γελοία επιχειρήματα του πρωθυπουργού διότι δεν μπορώ να αποδεχθώ το πόσο πολύτιμη μου είναι η κωλάρα μου.
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Όχι δεν θα ψήφιζα κάποιον υπεύθυνο για βιασμούς και σφαγές αμάχων με σκοπό να την περάσω λίγο καλύτερα.
8
73%
 
Σύνολο ψήφων: 11

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Θα τον ψηφίζατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 30 Μαρ 2022, 01:00

Έστω ότι η Ελλάδα είναι πιο δυνατή ή έστω ότι ζείτε σε μια άλλη χώρα. Τέλος πάντων κάντε τις συμβάσεις σας* έστω ότι ζείτε σε μία χώρα που επέρχεται επισιτιστική κρίση αλλά μπορεί να επηρεάσει τα πράγματα (όχι η κρίση, η χώρα σας). Βρίσκει λοιπόν ο πρωθυπουργός σας μία γελοία αφορμή και κηρύσσει πόλεμο σε μία χώρα με πετρέλαιο που οι κάτοικοί της μιλούν με έναν τρόπο που ακούγεται σαν "χαλάχαλάχαλά" (με παχύ το "λ") και προσλαμβάνει μισθοφόρους που κάνουν όλες τις ομορφιές: βιασμούς, δολοφονίες αμάχων κλπ κλπ. Στο τέλος όμως το ότι η χώρα σας μπορεί και διαχειρίζεται πετρέλαιο αποτρέπει το να περάσετε το ζοριλίκι που έχουν περάσει όλες οι χώρες που δεν συμμετείχαν στον πόλεμο. Μπορεί να έγινε της πουτάνας εκεί μακριά, αλλά εσείς την γλυτώσατε. Στις επόμενες εκλογές αυτός που αποφάσισε τον πόλεμο ξαναβάζει υποψηφιότητα. Τι κάνετε; Ψηφίζετε τον ηγέταρο ή καταψηφίζετε τον μακελάρη;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8910
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Θα τον ψηφίζατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 30 Μαρ 2022, 01:05

Σιγά μην ψηφίσω Μητσοτάκη, με ή χωρίς πόλεμο.
Z

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Θα τον ψηφίζατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 30 Μαρ 2022, 01:07

Φυσικά και θα τον καταψηφίζαμε, για να βγει ένας φιλειρηνικός μπούλης που θα καταδικάσει τα αίσχη του προκατόχου του, ώστε να απολαμβάνουμε το πετρέλαιο μαζί με την αποκατάσταση του διεθνούς μας ιματζ. Κάτσε να σκεφτώ αν έχει ξαναγίνει.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Θα τον ψηφίζατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 30 Μαρ 2022, 01:14

Καραμελίτσα έγραψε:
30 Μαρ 2022, 01:05
Σιγά μην ψηφίσω Μητσοτάκη, με ή χωρίς πόλεμο.
Σιγά που θα μπορούσε ο Μητσοτάκης να επηρεάσει καταστάσεις κατ' αυτόν τον τρόπο.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Θα τον ψηφίζατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 30 Μαρ 2022, 01:17

Να πρωθυπουργός:

δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Θα τον ψηφίζατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 30 Μαρ 2022, 01:30

wooded glade έγραψε:
30 Μαρ 2022, 01:17
Να πρωθυπουργός:

Τι φάση γούντεντ; Σύντροφος κι εσύ;
Σκέψου το πάντως, μην πάρεις την απόφαση βιαστικά. Δεν θα ήθελα να είμαι υποχρεωμένος να απολογούμαι για τους μαλάκες οπαδούς μας.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ψωνάρα τιντερού
Δημοσιεύσεις: 301
Εγγραφή: 25 Μαρ 2022, 21:02

Re: Θα τον ψηφίζατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ψωνάρα τιντερού » 31 Μαρ 2022, 00:05

Βλήμα έγραψε:
30 Μαρ 2022, 01:30
wooded glade έγραψε:
30 Μαρ 2022, 01:17
Να πρωθυπουργός:

Τι φάση γούντεντ; Σύντροφος κι εσύ;
Σκέψου το πάντως, μην πάρεις την απόφαση βιαστικά. Δεν θα ήθελα να είμαι υποχρεωμένος να απολογούμαι για τους μαλάκες οπαδούς μας.
αυτοαπολογήσου
Αυτό είναι ένα κείμενο που μπορεί να προστίθεται στις δημοσιεύσεις σας. Υπάρχει ένα όριο 255 κρυάδων. Το ξεπεράσατε.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Θα τον ψηφίζατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 31 Μαρ 2022, 23:10

ψωνάρα τιντερού έγραψε:
31 Μαρ 2022, 00:05
Βλήμα έγραψε:
30 Μαρ 2022, 01:30
wooded glade έγραψε:
30 Μαρ 2022, 01:17
Να πρωθυπουργός:

Τι φάση γούντεντ; Σύντροφος κι εσύ;
Σκέψου το πάντως, μην πάρεις την απόφαση βιαστικά. Δεν θα ήθελα να είμαι υποχρεωμένος να απολογούμαι για τους μαλάκες οπαδούς μας.
αυτοαπολογήσου
Αφού μ' αγαπάς μωρή μουχρίτσα, γιατί ξηγιέσαι έτσι μετά από κάθε ανάρτησή μου;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Θα τον ψηφίζατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 01 Απρ 2022, 11:42

Πάντως φίλοι αυτό που λέει ο γενικός γραμματέας για την πίπα έχει παρθεί χωρίς τα υπόλοιπα. Αυτό που εννοεί είναι πως έχουμε μια εικόνα μιας πίπας. Κάτω από την πίπα γράφει "this is a pipe". Όλα καλά μέχρι εδώ ναι, αυτή είναι μια πίπα. Όμως φίλοι μου, σκεφτείτε, είναι πράγματι αυτό μια πίπα; Όχι. Είναι η εικόνα μιας πίπας. Κάτι που πολύ ευφάνταστα περίεγραψε κάποτε κι ο Πλάτωνας.
Και συνεχίζει ο γενικός γραμματέας, για όποιον παρακολούθησε τη συνέντευξη, για την πίπα λέγοντας: Αυτή λοιπόν δεν είναι κανονική πίπα. Δεν έχει καμία από τις ιδιότητες της πίπας. Είναι ένα φιλοσοφικό ζήτημα και κακώς το παρουσίασας στο λούμπεν σαν κάτι αστείο.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Θα τον ψηφίζατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 01 Απρ 2022, 16:57

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Απρ 2022, 11:42
Πάντως φίλοι αυτό που λέει ο γενικός γραμματέας για την πίπα έχει παρθεί χωρίς τα υπόλοιπα. Αυτό που εννοεί είναι πως έχουμε μια εικόνα μιας πίπας. Κάτω από την πίπα γράφει "this is not a pipe". Όλα καλά μέχρι εδώ ναι, αυτή είναι μια πίπα. Όμως φίλοι μου, σκεφτείτε, είναι πράγματι αυτό μια πίπα; Όχι. Είναι η εικόνα μιας πίπας. Κάτι που πολύ ευφάνταστα περίεγραψε κάποτε κι ο Πλάτωνας.
Και συνεχίζει ο γενικός γραμματέας, για όποιον παρακολούθησε τη συνέντευξη, για την πίπα λέγοντας: Αυτή λοιπόν δεν είναι κανονική πίπα. Δεν έχει καμία από τις ιδιότητες της πίπας. Είναι ένα φιλοσοφικό ζήτημα και κακώς το παρουσίασας στο λούμπεν σαν κάτι αστείο.
fixed
ceci n'est pas une pipe για την ακρίβεια.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Θα τον ψηφίζατε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 02 Απρ 2022, 06:57

Βλήμα έγραψε:
01 Απρ 2022, 16:57
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
01 Απρ 2022, 11:42
Πάντως φίλοι αυτό που λέει ο γενικός γραμματέας για την πίπα έχει παρθεί χωρίς τα υπόλοιπα. Αυτό που εννοεί είναι πως έχουμε μια εικόνα μιας πίπας. Κάτω από την πίπα γράφει "this is not a pipe". Όλα καλά μέχρι εδώ ναι, αυτή είναι μια πίπα. Όμως φίλοι μου, σκεφτείτε, είναι πράγματι αυτό μια πίπα; Όχι. Είναι η εικόνα μιας πίπας. Κάτι που πολύ ευφάνταστα περίεγραψε κάποτε κι ο Πλάτωνας.
Και συνεχίζει ο γενικός γραμματέας, για όποιον παρακολούθησε τη συνέντευξη, για την πίπα λέγοντας: Αυτή λοιπόν δεν είναι κανονική πίπα. Δεν έχει καμία από τις ιδιότητες της πίπας. Είναι ένα φιλοσοφικό ζήτημα και κακώς το παρουσίασας στο λούμπεν σαν κάτι αστείο.
fixed
ceci n'est pas une pipe για την ακρίβεια.
Δηλαδή αν ο Κουτσούμπας πει: γάμησα μια γάτα που ψόφησε θα εννοεί: δε γάμησα μια γάτα που ψόφησε;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών