Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 02 Ιούλ 2022, 20:13

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:48
Και για να απαντήσω στο ερώτημα του νήματος σύμφωνα με την με την μαρξιστική θεωρία
Ή ταξική συνείδηση ΔΕΝ έχει αναπτυχθεί γιατί οι υλικές οικονομικές παραγωγικές συνθήκες δεν είναι ακόμη ώριμες για να γίνει κάτι τέτοιο
Δεν είναι ηθικό ζήτημα ή ανάπτυξη της ταξικής συνείδησης είναι θέμα υλικών οικονομικών συνθηκών
Οι υλικές συνθήκες είναι ώριμες σύμφωνα με τη μαρξιστική θεωρία. Ο υποκειμενικός παράγοντας λείπει.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18938
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 02 Ιούλ 2022, 20:14

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:29
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:26
Μία απορία
Γιατί σε προσωπικό επίπεδο σαν άνθρωπος της εργατικής τάξης (ως μικροαστος..) να βάλω το λεγόμενο ταξικο συμφέρον σε υψηλότερο επίπεδο από το δικό μου ατομικό προσωπικό συμφέρον ;

Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για οποιοδήποτε άλλο συλλογικό συμφέρον , όπως και εάν ορίζεται αυτό ως εθνικό , συντεχνιακο φυλετικό τοπικιστικο κλπ κλπ κλπ
Μπορείς να κάνεις αυτή την ερώτηση σε κάποιον που κάνει κόντρες έξω από το σπίτι σου. Γιατί να βάλει το ατομικό του συμφέρον κάτω από
το συλλογικό?
Πως ακριβώς συμφέρει τον κοντράκια σε προσωπικό επίπεδο το να κάνει κόντρες;

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Ιούλ 2022, 20:16

Την πρόταση "εγώ ανήκω στην εργατική τάξη" ή "η οικογένεια μας ανήκει στην εργατική τάξει" δεν την έχω ακούσει εν Ελλάδι-λάδι ούτε από μη κουμούνια ούτε από κουμούνια, ούτε από κατόχους φιατάκι, ούτε από κατόχους τσερόκι.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 02 Ιούλ 2022, 20:16

Green Dragon έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:14
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:29
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:26
Μία απορία
Γιατί σε προσωπικό επίπεδο σαν άνθρωπος της εργατικής τάξης (ως μικροαστος..) να βάλω το λεγόμενο ταξικο συμφέρον σε υψηλότερο επίπεδο από το δικό μου ατομικό προσωπικό συμφέρον ;

Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για οποιοδήποτε άλλο συλλογικό συμφέρον , όπως και εάν ορίζεται αυτό ως εθνικό , συντεχνιακο φυλετικό τοπικιστικο κλπ κλπ κλπ
Μπορείς να κάνεις αυτή την ερώτηση σε κάποιον που κάνει κόντρες έξω από το σπίτι σου. Γιατί να βάλει το ατομικό του συμφέρον κάτω από
το συλλογικό?
Πως ακριβώς συμφέρει τον κοντράκια σε προσωπικό επίπεδο το να κάνει κόντρες;
Δεν ξέρω, τη κάβλα του κάνει. Εμένα ρωτας? Δεν είμαι εγώ αυτός που αναφέρει τη φράση ατομικό συμφέρον στη μεγάλη πλειοψηφία των ποστς μου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 02 Ιούλ 2022, 20:17

Green Dragon έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:14
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:29
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:26
Μία απορία
Γιατί σε προσωπικό επίπεδο σαν άνθρωπος της εργατικής τάξης (ως μικροαστος..) να βάλω το λεγόμενο ταξικο συμφέρον σε υψηλότερο επίπεδο από το δικό μου ατομικό προσωπικό συμφέρον ;

Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για οποιοδήποτε άλλο συλλογικό συμφέρον , όπως και εάν ορίζεται αυτό ως εθνικό , συντεχνιακο φυλετικό τοπικιστικο κλπ κλπ κλπ
Μπορείς να κάνεις αυτή την ερώτηση σε κάποιον που κάνει κόντρες έξω από το σπίτι σου. Γιατί να βάλει το ατομικό του συμφέρον κάτω από
το συλλογικό?
Πως ακριβώς συμφέρει τον κοντράκια σε προσωπικό επίπεδο το να κάνει κόντρες;
Έχεις κάνει ποτέ κόντρες, τύπε, πέρα από το ξύρισμα;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 02 Ιούλ 2022, 20:22

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:26
Μία απορία
Γιατί σε προσωπικό επίπεδο σαν άνθρωπος της εργατικής τάξης (ως μικροαστος..) να βάλω το λεγόμενο ταξικο συμφέρον σε υψηλότερο επίπεδο από το δικό μου ατομικό προσωπικό συμφέρον ;

Το ίδιο θα μπορούσαμε να πούμε και για οποιοδήποτε άλλο συλλογικό συμφέρον , όπως και εάν ορίζεται αυτό ως εθνικό , συντεχνιακο φυλετικό τοπικιστικο κλπ κλπ κλπ
Απλούστατα, γιατί το προσωπικό σου συμφέρον το οποίο οι καπιταλιστές σου υποσχέθηκαν ότι θα ικανοποιήσουν, δεν το ικανοποίησαν.

Την εποχή του Μαρξ, οι πιθανότητες κάποιου εργάτη να περάσει στην εργατική αριστοκρατία ήταν πολύ χαμηλές. Εκτός από τα λεφτά, του έλειπε και η μόρφωση. Σήμερα, οι πλούσιοι εξακολουθούν να έχουν καλύτερη μόρφωση, αλλά οι άνθρωποι τής εργατικής τάξης μπορούν επίσης να έχουν ανώτατη εκπαίδευση. Ετσι, οι πιθανότητες να ανήκει κάποιος στην εργατική αριστοκρατία, να γίνει δηλαδή διευθυντικό στέλεχος, είναι υπαρκτές. Οι προλετάριοι υποτίθεται ότι δεν έχουν κάτι να χάσουν εκτός από τις αλυσίδες τους. Εγώ όμως, σε περίπτωση κομμουνιστικής επανάστασης, κατά πάσα πιθανότητα θα χάσω τον ψηλό μισθό μου.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18938
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 02 Ιούλ 2022, 20:25

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:16
Green Dragon έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:14
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:29


Μπορείς να κάνεις αυτή την ερώτηση σε κάποιον που κάνει κόντρες έξω από το σπίτι σου. Γιατί να βάλει το ατομικό του συμφέρον κάτω από
το συλλογικό?
Πως ακριβώς συμφέρει τον κοντράκια σε προσωπικό επίπεδο το να κάνει κόντρες;
Δεν ξέρω, τη κάβλα του κάνει. Εμένα ρωτας? Δεν είμαι εγώ αυτός που αναφέρει τη φράση ατομικό συμφέρον στη μεγάλη πλειοψηφία των ποστς μου.
Ποιόν θέλεις να ρωτήσω, εσύ ανέφερες το παράδειγμα. Γιατί γυρνάς σε μένα την δική σου ερώτηση;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18938
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 02 Ιούλ 2022, 20:25

Feindflug έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:17
Green Dragon έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:14
Πως ακριβώς συμφέρει τον κοντράκια σε προσωπικό επίπεδο το να κάνει κόντρες;
Έχεις κάνει ποτέ κόντρες, τύπε, πέρα από το ξύρισμα;
Όχι και ούτε υπήρχε περίπτωση. Δεν συμφέρει, είναι επικίνδυνο.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 02 Ιούλ 2022, 20:26

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:13
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:48
Και για να απαντήσω στο ερώτημα του νήματος σύμφωνα με την με την μαρξιστική θεωρία
Ή ταξική συνείδηση ΔΕΝ έχει αναπτυχθεί γιατί οι υλικές οικονομικές παραγωγικές συνθήκες δεν είναι ακόμη ώριμες για να γίνει κάτι τέτοιο
Δεν είναι ηθικό ζήτημα ή ανάπτυξη της ταξικής συνείδησης είναι θέμα υλικών οικονομικών συνθηκών
Οι υλικές συνθήκες είναι ώριμες σύμφωνα με τη μαρξιστική θεωρία. Ο υποκειμενικός παράγοντας λείπει.
Ποιός το λέει αυτό; Αν δεν απατώμαι, ο Μαρξ δεν προσδιόρισε ακριβώς πότε οι υλικές συνθήκες είναι ώριμες.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 02 Ιούλ 2022, 20:29

Leporello έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:22
Οι προλετάριοι υποτίθεται ότι δεν έχουν κάτι να χάσουν εκτός από τις αλυσίδες τους. Εγώ όμως, σε περίπτωση κομμουνιστικής επανάστασης, κατά πάσα πιθανότητα θα χάσω τον ψηλό μισθό μου.
Αρα εμείς οι μισθωτοί και συνταξιούχοι ΔΕΝ έχουμε τα ίδια συμφέροντα με τους προλετάριους οι οποίοι δεν έχουν να χάσουν πατά τις αλυσίδες τους .. :wink

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 02 Ιούλ 2022, 20:35

Green Dragon έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:25
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:16
Green Dragon έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:14


Πως ακριβώς συμφέρει τον κοντράκια σε προσωπικό επίπεδο το να κάνει κόντρες;
Δεν ξέρω, τη κάβλα του κάνει. Εμένα ρωτας? Δεν είμαι εγώ αυτός που αναφέρει τη φράση ατομικό συμφέρον στη μεγάλη πλειοψηφία των ποστς μου.
Ποιόν θέλεις να ρωτήσω, εσύ ανέφερες το παράδειγμα. Γιατί γυρνάς σε μένα την δική σου ερώτηση;
Και σου απάντησα. Από εκεί και πέρα, δε θέλω να το αναλύσω πολύ, το θέμα με τις ερωτήσεις και τα σου'πα μου πες.
Εν συντομία, απλώς δεν έχω την όρεξη να διαβάζω ένα ερώτημα που κάνει κάποιος χρήστης παντού σα να τρολάρει και
το οποίο στην παρούσα συζήτηση έχει αναλυθεί μέχρι αηδίας από όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42515
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Ιούλ 2022, 20:38

Νομίζω όσο πιο ξεκάθαρη εικόνα έχει κανείς για το "μετά", τόσο περισσότερη βία και εσωτερικές εκκαθαρίσεις χρειάζονται για να διαφυλάξει την καθαρότητα της εικόνας. Ο στόχος δηλαδή της "ξεκάθαρης εικόνας" είναι σε ευθεία σύγκρουση με το στόχο της "μη βίας".
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18938
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 02 Ιούλ 2022, 20:38

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:35
Και σου απάντησα. Από εκεί και πέρα, δε θέλω να το αναλύσω πολύ, το θέμα με τις ερωτήσεις και τα σου'πα μου πες.
Εν συντομία, απλώς δεν έχω την όρεξη να διαβάζω ένα ερώτημα που κάνει κάποιος χρήστης παντού σα να τρολάρει και
το οποίο στην παρούσα συζήτηση έχει αναλυθεί μέχρι αηδίας από όλες τις εμπλεκόμενες πλευρές.
Δεν απάντησες ξεκάθαρα. Αν εννοείς το 'κάνει την καύλα του' σαν συμφέρον τότε όχι, αυτό δεν είναι το προσωπικό του συμφέρον, το προσωπικό του συμφέρον είναι να μην σακατευτεί/σκοτωθεί. Το συλλογικό μπορεί ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ να σακατευτεί/σκοτωθεί για να φύγει από την μέση ένας παρασιτικός κάγκουρας (πλεονασμός). Δηλάδη το παράδειγμά σου δεν έχει νόημα.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 02 Ιούλ 2022, 20:39

Leporello έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:26
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 20:13
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
02 Ιούλ 2022, 19:48
Και για να απαντήσω στο ερώτημα του νήματος σύμφωνα με την με την μαρξιστική θεωρία
Ή ταξική συνείδηση ΔΕΝ έχει αναπτυχθεί γιατί οι υλικές οικονομικές παραγωγικές συνθήκες δεν είναι ακόμη ώριμες για να γίνει κάτι τέτοιο
Δεν είναι ηθικό ζήτημα ή ανάπτυξη της ταξικής συνείδησης είναι θέμα υλικών οικονομικών συνθηκών
Οι υλικές συνθήκες είναι ώριμες σύμφωνα με τη μαρξιστική θεωρία. Ο υποκειμενικός παράγοντας λείπει.
Ποιός το λέει αυτό; Αν δεν απατώμαι, ο Μαρξ δεν προσδιόρισε ακριβώς πότε οι υλικές συνθήκες είναι ώριμες.
Αν το πας ημερολογιακά ναι δεν έχει οριστεί πότε θα είναι οι συνθήκες έτοιμες για την κομμουνιστική επανάσταση. Από τη στιγμή όμως
που οι κομμουνιστές ήδη από την εποχή του Λένιν θεωρούν πως ο καπιταλισμός έχει φτάσει στο ανώτερο στάδιό του που είναι το ιμπεριαλιστικό,
αντιλαμβάνονται πως στην οικονομία το έδαφος για την αλλαγή του συστήματος είναι ήδη στρωμένο.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19092
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Υπάρχει ακόμα ταξική συνείδηση;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 02 Ιούλ 2022, 20:43

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Απρ 2022, 18:34
πατησιωτης έγραψε:
13 Απρ 2022, 18:30
Yπάρχει ταξική αντιπαλότητα όπως υπήρχε σε όλες τις γνωστές κοινωνίες όπου τα χαμηλότερα στρώματα δεν χωνεύουν τα ψηλότερα και τα θεωρούν υπεύθυνα για πολλά από τα δεινά της κοινωνίας αλλά αυτό συνέβαινε για αιώνες.
Η ταξική συνείδηση ορίσθηκε τον 19ο αιώνα ως κάτι πολύ ευρύτερο,ως η συνείδηση μιας τάξης να θέλει και να κατορθώσει η ίδια να αναλάβει τους αρμούς της εξουσίας :8) και αυτό όντως έχει σχεδόν εξαφανισθεί.
Ακόμη και όσοι ελπίζουν σε μια κοινωνική αλλαγή,δεν πιστεύουν ότι και να λένε ότι οι υπάλληλοι και οι εργάτες θα κυβερνήσουν τον κόσμο.Ψάχνουν να βρούν κάποιους πολιτικούς που θα τους στηρίξουν για τον σκοπό αυτό με αντάλλαγμα φιλολαικά μέτρα.
Εργατική τάξη έτσι όπως την ορίζουν οι κομουνιστες ΔΕΝ υπάρχει στην πραγματικότητα, είναι διανοητικό διανοούμενιστικο κατασκεύασμα :D

Υπάρχουν κατηγορίες εργαζομένων που έχουν πολύ διαφορετικές συνθήκες εργασίας κοινωνικής και οικονομικής κατάστασης αναμεταξύ τους ακόμη και αντίπαλα συντεχνιακά συμφέροντα

Οι εργάτες των Ορυχείων με τους εργάτες των .. γραφείων ΔΕΝ έχουν και τόσο κοινα μεταξύ τους συμφέροντα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών