Ευρωκομμουνισμός

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Σεπ 2018, 20:43

Οι διαφορές μεταξύ ευρωκομμουνιστών και ορίτζιναλ ήταν πάνω σε μία σειρά από ειδκώτερης σημασίας θέματα.
Ένα ήταν η εισβολή στην Τσεχοσλοβακία το 1969. Οριτζινάλια υπέρ, ευρωκουμούνια κατά.
Το άλλο ήταν η δήλωση του Μπερλίνγκουερ ότι στηρίζει τη συμμαχία με το ΝΑΤΟ. Ήταν φοβερό βέβαια, γιατί σημαίνει ότι ο Μπερλίνγκουερ ήταν προετοιμασμένος να πολεμήσει κατά των σοβιετικών τανκς και όχι υπέρ.
Το πιό βασικό ήταν όμως ότι ο ευρωκομμουνισμός επέτρεπε και άλλα κόμματα ενώ οι οριτζιναλίστες φυσικά δεν επιτρέπουν όταν οι ίδιοι είναι στην εξουσία (ο σύντροφος Κουτσούμπωφ το φλουτάρει όταν λέει χρονοντούλαπο αλλά τι χρονοντούλαπο θα είναι αυτό ; επειδή συγκινημένος από το ΚΚΕ θα ψηφίζω ΚΚΕ ή επειδή οι άλλοι θα απαγορεύονται από την αστυνομία ;).

Παρατηρούμε ότι όλα αυτά έχουν σχέση με τις κινήσεις των κομμουνιστών στις δυτικές χώρες.
Ρε λεβέντες, διεμήνυαν προς τη Μόσχα, έχουμε γίνει ρόμπες, χειρότεροι από την Ουρανία, κάντε κάτι.
Η απάντηση ήταν νιέτ και τα κουμούνια των δυτικών χωρών ήταν περιορισμένα όποτε ερχόταν κανένας κατάσκοπος να τον φιλοξενούν για να κάνει τζάμπα διακοπές.
Κάποια στιγμή αγανάκτισαν και δημιουργήθηκε το κίνημα που δημιουργήθηκε.
Τα περισσότερα ευρωκουμούνια ήταν της κλαδικής του "δεχόμεθα και άλλας προτάσεις" γι αυτό τα βλέπουμε και κινούνται σε διάφορους χώρους, καλλιτέχνες, χορευτές, στριπτηζέζ ή τελικά ακόμα και να εγκαταλείπουν το σκάφος και να κατεβαίνουν με το Πασόκ, με τη Νέα Δημοκρατία.
Αλλά παρ' όλα ταύτα παραμένουν πιστοί στο δόγμα της "κοινοκτημοσύνης". Να μεταλλαχθούν προς τον δημοκρατικό σοσιαλισμό δεν το έκαναν ποτέ.

Η σημαντικώτερη επιτυχία αυτής της ιδεολογίας ήταν η κατάκτηση της εξουσίας στη Βενεζουέλα. Εκεί είχαν και στρατό κιόλας και πραγματοποιούν "λαμπρά επιτεύγματα". Εκεί μετά από πολλές και διάφορες φάσεις το έκαναν τελικά μονοκομματικό το κράτος και ησύχασαν.
Δεύτερη επιτυχία η κατάκτηση της εξουσίας στην Ελλάδα, για την οποία ξέρετε. Τρίτη επιτυχία δεν υπάρχει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 07 Σεπ 2018, 22:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2368
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 07 Σεπ 2018, 20:48

Τέλος πάντων , καθολικοί vs ορθόδοξοι ένα πράμα, το άσπρο τα αγάλματα και η μουσική κιθαρες στις καθολικές είναι ωραία φάση αλλά δεν παύει να είναι εκκλησιαστικό ίδρυμα που σκανάρουν την τζέπη σου με χαμόγελα και προσευχές
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 07 Σεπ 2018, 22:09

Μήπως τελικά ο Ευρωκομμουνισμός είναι απλώς πολιτικός καιροσκοπισμός;
Τυχοδιωκτισμός;
Όπου φυσάει ο άνεμος πάω.
Μήπως και ο Μαο Τσε Τουνγκ δεν ήταν καιροσκοπιστής όταν γλυκοκοιτούσε προς τις Η.Π.Α. και καταγγέλοντας την ΕΣΣΔ σαν ιμπεριαλιστική;
(λες και ο ίδιος δεν ήταν ιμπεριαλιστής όταν εισέβαλλε στο Θιβέτ).
Από εκεί φαίνεται εμπνεύστηκαν οι ευρωκομμουνιστές μαοικές εξωκοινοβουλευτικές συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ γιατί ως γνωστόν με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις.
Ναι μεν να είμαστε κομμουνιστές για την καύλα μας ,γιατί γουστάρουμε να το παίζουμε επαναστάτες αλλά όχι και η Κίνα να Ομόσπονδη δημοκρατία της ΕΣΣΔ.
Ναι μεν εμείς οι Ευρωκομμουνιστές στην Ευρώπη θέλουμε να το παίζουμε επαναστάτες αλλά όχι και να μας χαρακτηρίσουνε Σταλινικούς.
Στην καλύτερη περίπτωση οι Ευρρωκομμουνιστές είναι απλά ρομαντικοί για να μην πω τίποτα άλλο περισσότερο βαρύ .

Δεν γινόμαστε ρε παιδιά καλύτερα φιλελεύθεροι να ησυχάσουμε;

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 07 Σεπ 2018, 22:12

pylothess έγραψε:
07 Σεπ 2018, 22:09
Μήπως τελικά ο Ευρωκομμουνισμός είναι απλώς πολιτικός καιροσκοπισμός;
Τυχοδιωκτισμός;
Όπου φυσάει ο άνεμος πάω.
Μήπως και ο Μαο Τσε Τουνγκ δεν ήταν καιροσκοπιστής όταν γλυκοκοιτούσε προς τις Η.Π.Α. και καταγγέλοντας την ΕΣΣΔ σαν ιμπεριαλιστική;
(λες και ο ίδιος δεν ήταν ιμπεριαλιστής όταν εισέβαλλε στο Θιβέτ).
Από εκεί φαίνεται εμπνεύστηκαν οι ευρωκομμουνιστές μαοικές εξωκοινοβουλευτικές συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ γιατί ως γνωστόν με όποιον δάσκαλο καθίσεις τέτοια γράμματα θα μάθεις.
Ναι μεν να είμαστε κομμουνιστές για την καύλα μας ,γιατί γουστάρουμε να το παίζουμε επαναστάτες αλλά όχι και η Κίνα να Ομόσπονδη δημοκρατία της ΕΣΣΔ.
Ναι μεν εμείς οι Ευρωκομμουνιστές στην Ευρώπη θέλουμε να το παίζουμε επαναστάτες αλλά όχι και να μας χαρακτηρίσουνε Σταλινικούς.
Στην καλύτερη περίπτωση οι Ευρρωκομμουνιστές είναι απλά ρομαντικοί για να μην πω τίποτα άλλο περισσότερο βαρύ .

Δεν γινόμαστε ρε παιδιά καλύτερα φιλελεύθεροι να ησυχάσουμε;
Δεν είναι το θέμα μας να το παίζουμε επαναστάτες, ούτε να μη χαρακτηριστούμε σταλινικοί.

Απλά θέλουμε μία κοινωνία δίχως διακρίσεις και ιδιαίτερες ανισότητες, στην οποία όμως θα υπάρχει και δημοκρατία, δε θα έχουμε την κάθε αυτοανακηρυγμένη φίλη του λαού ελίτ, η οποία θα κανονίζει ακόμη και το πότε θα κατουρήσει ο πολίτης.
πχ Βόρεια Κορέα.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Σεπ 2018, 22:32

Όλα είναι σμοκσκρήν.
Ένα πράγμα μετράει στο σύγχρονο κόσμο.
Το στρημλάϊνινγκ.
Θα στο κάνει και ο Βούδας και ο Κούδας και ο Ιησούς και ο Ιούδας.
Κεσκεσέ ;
Σε κε οι παλιοί αν ήθελαν να μας αδειάσουν τις τσέπες - από ότι έχουμε, ένα ρούβλι μέχρι ένα υπερωκεάνειο - έπρεπε να ξαμολήσουν τη Στάβκα με άλογα, πυρομαχικά, τροφοδοσία, ιματισμό για να μας βρουν και να μας τα πάρουν. Γινόταν αλλά δύσκολα.
Οι νέοι όμως μας τα παίρνουν με το πάτημα ενός πλήκτρου.
Με ποια κριτήρια ;
Με το κριτήριο είναι κρατικά αυτά τα 4 ρούβλια που έχουμε, μας τα έδωσε ο πατερούλης δηλαδή ;
Εναλλακτικώς μας τα έδωσε ένας από τους βαρώνους Κρουπ - Όπελ που είναι επενδυτές του κόμματος για να έχει καλώς ;
Αν όχι, άντε γειά πρωτάθλημα στον Πειραιά.
Μπορεί να έχει και λίγο πασπάλισμα αβγών η υπόθεση αν δεν έχουμε το "σωστό" χρώμα, αλλά γενικά αυτό το σύστημα δουλεύει και του δίνουν διάφορα κατά καιρούς ονόματα.

Ο λόγος παραιτήσεως του Ρίτσαρντ Νίξον το 1974 (τρίκυ Ντίκυ) αν τον βάλετε να τον ακούσετε σήμερα θα μου λέτε "αυτός είναι αναρχικός του indymedia", αφού στο φτωχό σας μυαλό θα θυμόσαστε μόνο Τσίπρα-Θεανώ άντε και Σαμαρά που έχετε ακούσει τελευταία.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 07 Σεπ 2018, 23:03

Highlander έγραψε:
07 Σεπ 2018, 22:12
Δεν είναι το θέμα μας να το παίζουμε επαναστάτες, ούτε να μη χαρακτηριστούμε σταλινικοί.

Απλά θέλουμε μία κοινωνία δίχως διακρίσεις και ιδιαίτερες ανισότητες, στην οποία όμως θα υπάρχει και δημοκρατία, δε θα έχουμε την κάθε αυτοανακηρυγμένη φίλη του λαού ελίτ, η οποία θα κανονίζει ακόμη και το πότε θα κατουρήσει ο πολίτης.
πχ Βόρεια Κορέα.
Ρε φίλε Highlander και εγώ μαζί σου.
Εγώ δεν ήμουν που και σε αυτό το νήμα αλλά και σε άλλα ωρύομαι ότι ο σοσιαλισμός-κομμουνισμός έτσι όπως τον γνωρίσαμε,
τον υπαρκτό σοσιαλισμό ,ότι ήταν απλά η άλλη όψη του ολοκληρωτισμού ; Ήταν απλά ολοκληρωτισμός με ανθρώπινο πρόσωπο.
Ο Ναζισμός ολοκληρωτισμός ήταν απάνθρωπος. Ο Σοβιετικός ολοκληρωτισμός ήταν απλά υποφερτός. Έδειχνε και ανοχή στην διαφορετικότητα.
Δεν την ένοιαζε την νομεκλατούρα αν ήσουν λευκός οι κίτρινος(οι μισοί ρώσοι είναι κίτρινοι, ακόμη και ο Λένιν ήταν μισός λευκός μισός κίτρινος).
που την ίδια εποχή στις ΗΠΑ οι μαύροι ήταν πολίτες γ' κατηγορίας ,λίγο πιο πάνω από τους ιθαγενείς ινδιάνους. Αλλά παρ' όλα αυτά δεν παύει να είναι ολοκληρωτισμός. Το καλό είναι ότι μπορεί να σου εγγυηθεί αυτό το σύστημα ότι δεν θα σου λείψει ένα πιάτο φαϊ και μια στέγη. Εντάξει είναι προφανώς καλύτερο από το να ζεις στις φαβέλες στις Βραζιλίας. Αλλά για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν μπορούμε να αναλύσουμε εδώ
το σύστημα αυτό δεν προχώρησε.

Αλήθεια ,όλα αυτά που μου λες μια κοινωνία χωρίς διακρίσεις και ιδιαίτερες ανισότητες με πραγματική δημοκρατία δεν μπορούν σήμερα να επιτευχθούν και με κεντρώες η και μετριοπαθείς δεξιές κυβερνήσεις; Ή έστω και σοσιαλδημοκρατικές; Γιατί πρέπει να γίνεται αναφορά σε συστήματα που εσύ ο ίδιος τα αποκάλεσες γραφικά; Ακόμη και αστικές κυβερνήσεις μπορούν να πάρουν κάποια προοδευτικά μέτρα.
Και να σου πώ και κάτι άλλο; Το ξέρεις ότι εγώ έχω ωφεληθεί με τα μέτρα κοινωνικής πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ;
Μου δίνει την δυνατότητα σαν άνεργος να μετακινούμε δωρεάν με τον ΟΑΣΘ. Διαγράφει δάνειο στον ΟΕΚ και επιπλέον μου δίνει
την δυνατότητα με τον νόμο που ψήφισε για τα ΑΕΙ να κάνω δωρεάν μεταπτυχιακό.

Εκτός και αν δεχθούμε ότι η ελεύθερη αγορά έτσι όπως λειτουργεί οδηγεί νομοτελειακά στην υπερσυσσώρευση κεφαλαίου,το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό ,οι πλούσιοι γίνονται πλουσιότεροι και οι φτωχοί φτωχότεροι οπότε θα οδηγηθούμε πάλι σε συνθήκες παρόμοιες με αυτές στις αρχές του 20ου αιώνα. Θα δείξει...

Τι θέλουμε; Θέλουμε να βελτιώσουμε λίγο την κατάσταση σήμερα και να την κάνουμε περισσότερο υποφερτή η να τα θυσιάσουμε όλα αυτά για να περιμένουμε πότε θα ωριμάσουν οι αντικειμενικές και οι υποκειμενικές συνθήκες για την ανατροπή αυτού του παρωχημένου εκμεταλλευτικού συστήματος παραγωγής και την μετάβαση στον ανώτερο τρόπο παραγωγής ,τον σοσιαλιστικό;
Αν θέλουμε το πρώτο τον Κομμουνισμό πρέπει να τον ξεχάσουμε έστω και σαν ευρωκομμουνισμό.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Σεπ 2018, 23:49

pylothess έγραψε:
07 Σεπ 2018, 23:03
Highlander έγραψε:
07 Σεπ 2018, 22:12
Δεν είναι το θέμα μας να το παίζουμε επαναστάτες, ούτε να μη χαρακτηριστούμε σταλινικοί.

Απλά θέλουμε μία κοινωνία δίχως διακρίσεις και ιδιαίτερες ανισότητες, στην οποία όμως θα υπάρχει και δημοκρατία, δε θα έχουμε την κάθε αυτοανακηρυγμένη φίλη του λαού ελίτ, η οποία θα κανονίζει ακόμη και το πότε θα κατουρήσει ο πολίτης.
πχ Βόρεια Κορέα.
Ρε φίλε Highlander και εγώ μαζί σου.
Εγώ δεν ήμουν που και σε αυτό το νήμα αλλά και σε άλλα ωρύομαι ότι ο σοσιαλισμός-κομμουνισμός έτσι όπως τον γνωρίσαμε,
τον υπαρκτό σοσιαλισμό ,ότι ήταν απλά η άλλη όψη του ολοκληρωτισμού ; Ήταν απλά ολοκληρωτισμός με ανθρώπινο πρόσωπο.
Ο Ναζισμός ολοκληρωτισμός ήταν απάνθρωπος. Ο Σοβιετικός ολοκληρωτισμός ήταν απλά υποφερτός. Έδειχνε και ανοχή στην διαφορετικότητα.
Δεν την ένοιαζε την νομεκλατούρα αν ήσουν λευκός οι κίτρινος(οι μισοί ρώσοι είναι κίτρινοι, ακόμη και ο Λένιν ήταν μισός λευκός μισός κίτρινος).
που την ίδια εποχή στις ΗΠΑ οι μαύροι ήταν πολίτες γ' κατηγορίας ,λίγο πιο πάνω από τους ιθαγενείς ινδιάνους. Αλλά παρ' όλα αυτά δεν παύει να είναι ολοκληρωτισμός. Το καλό είναι ότι μπορεί να σου εγγυηθεί αυτό το σύστημα ότι δεν θα σου λείψει ένα πιάτο φαϊ και μια στέγη. Εντάξει είναι προφανώς καλύτερο από το να ζεις στις φαβέλες στις Βραζιλίας. Αλλά για πολλούς και διάφορους λόγους που δεν μπορούμε να αναλύσουμε εδώ
το σύστημα αυτό δεν προχώρησε.

Αλήθεια ,όλα αυτά που μου λες μια κοινωνία χωρίς διακρίσεις και ιδιαίτερες ανισότητες με πραγματική δημοκρατία δεν μπορούν σήμερα να επιτευχθούν και με κεντρώες η και μετριοπαθείς δεξιές κυβερνήσεις; Ή έστω και σοσιαλδημοκρατικές; Γιατί πρέπει να γίνεται αναφορά σε συστήματα που εσύ ο ίδιος τα αποκάλεσες γραφικά; Ακόμη και αστικές κυβερνήσεις μπορούν να πάρουν κάποια προοδευτικά μέτρα.
Και να σου πώ και κάτι άλλο; Το ξέρεις ότι εγώ έχω ωφεληθεί με τα μέτρα κοινωνικής πολιτικής του ΣΥΡΙΖΑ;
Μου δίνει την δυνατότητα σαν άνεργος να μετακινούμε δωρεάν με τον ΟΑΣΘ. Διαγράφει δάνειο στον ΟΕΚ και επιπλέον μου δίνει
την δυνατότητα με τον νόμο που ψήφισε για τα ΑΕΙ να κάνω δωρεάν μεταπτυχιακό.

Εκτός και αν δεχθούμε ότι η ελεύθερη αγορά έτσι όπως λειτουργεί οδηγεί νομοτελειακά στην υπερσυσσώρευση κεφαλαίου,το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό ,οι πλούσιοι γίνονται πλουσιότεροι και οι φτωχοί φτωχότεροι οπότε θα οδηγηθούμε πάλι σε συνθήκες παρόμοιες με αυτές στις αρχές του 20ου αιώνα. Θα δείξει...

Τι θέλουμε; Θέλουμε να βελτιώσουμε λίγο την κατάσταση σήμερα και να την κάνουμε περισσότερο υποφερτή η να τα θυσιάσουμε όλα αυτά για να περιμένουμε πότε θα ωριμάσουν οι αντικειμενικές και οι υποκειμενικές συνθήκες για την ανατροπή αυτού του παρωχημένου εκμεταλλευτικού συστήματος παραγωγής και την μετάβαση στον ανώτερο τρόπο παραγωγής ,τον σοσιαλιστικό;
Αν θέλουμε το πρώτο τον Κομμουνισμό πρέπει να τον ξεχάσουμε έστω και σαν ευρωκομμουνισμό.
Που είναι που εγγυάται "ένα πιάτο φαϊ" ; Στο χολομοντόρ ; Το 1990 που εγκατέλειψαν το Κρεμλίνο κακήν κακώς ;
Δεν πάτε καλά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 07 Σεπ 2018, 23:54

wooded glade έγραψε:
07 Σεπ 2018, 23:49

Που είναι που εγγυάται "ένα πιάτο φαϊ" ; Στο χολομοντόρ ; Το 1990 που εγκατέλειψαν το Κρεμλίνο κακήν κακώς ;
Δεν πάτε καλά.
Δε βαριέσαι; Αυτοί εγκατέλειψαν το Κρεμλίνο το 1990 εμείς εγκατελείψαμε την Ελλάδα τις δεκαετίες του '50 του '60 και σήμερα πάλι την εκγαταλείπουμε.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 08 Σεπ 2018, 00:16

pylothess έγραψε:
07 Σεπ 2018, 23:54
wooded glade έγραψε:
07 Σεπ 2018, 23:49

Που είναι που εγγυάται "ένα πιάτο φαϊ" ; Στο χολομοντόρ ; Το 1990 που εγκατέλειψαν το Κρεμλίνο κακήν κακώς ;
Δεν πάτε καλά.
Δε βαριέσαι; Αυτοί εγκατέλειψαν το Κρεμλίνο το 1990 εμείς εγκατελείψαμε την Ελλάδα τις δεκαετίες του '50 του '60 και σήμερα πάλι την εκγαταλείπουμε.
Πως και γιατί εγκατέλειψαν λέμε αυτοί.

Όσο για την … εγκατάλειψη της Ελλάδας, εγώ είχα μία συζήτηση με αρχιμπατσίου της ΓΑΔΑ μόλις προ δεκαπενθημέρου. Συζητάγαμε για κάποιο θέμα που δεν αφορά εδώ και μου λέει ο ευγενέστατος κατά τα άλλα αρχιμπατσίου "είσαι μηχανολόγος μηχανικός ;" του λέω "ναι", "του ΕΜΠ ;" ρωτάει "όχι του University of London" απαντάω. "Τι ;" μου λέει "και είσαι στην Ελλάδα ; έλα Χριστέ και η Παναγία !". Μετά από αυτό συνεχίσαμε πάνω στο υπηρεσιακό μας θέμα και στο τέλος επειδή έπρεπε να δακτυλογραφηθεί αυτό τα ξαναείπαμε όλα σιγά σιγά για να πληκτρολογεί ο δακτυλογράφος. Έτσι πήρε ώρα η συνάντηση και όταν πλησίαζε προς το τέλος το γυρίσαμε στην κουβεντούλα πάλι και μου ξαναλέει "ρε συ, τι κάνεις εδώ ; στην Αγγλία έπρεπε να είσαι τώρα με τον λόρδο Ντε Χάβιλαντ, έλα μιστιτί μου κύριε !". Μόνο ύποπτο δε με χαρακτήρισε δηλαδή να μου πει "πάμε τώρα στο υπόγειο να σε ανακρίνουμε λίγο !".

Αυτή είναι λοιπόν η Ελλαδάρα σου.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 08 Σεπ 2018, 13:39

το νημα ειναι κλασικη περιπτωση φορουμαρας οπου καποιοι κανουν μακροσκελεις αναλυσεις για πραγματα που δεν εχουν την παραμικρη ιδεα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 08 Σεπ 2018, 16:45

alekhine έγραψε:
08 Σεπ 2018, 13:39
το νημα ειναι κλασικη περιπτωση φορουμαρας οπου καποιοι κανουν μακροσκελεις αναλυσεις για πραγματα που δεν εχουν την παραμικρη ιδεα
Όσοι υποστηρίζουν αυτό το πράγμα έχουν ιδέα, όσοι δεν υποστηρίζουν φυσικά δεν έχουν, πως να το κάνουμε ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 08 Σεπ 2018, 16:54

Οι ευωκομμουνιστές για πολλά χρόνια έπαιζαν το ρόλο των φλούφληδων:



Οι άλλοι τους συμπαθούσαν κιόλας. Κάτσε θα ψηφίσουν εμάς την επόμενη έλεγαν, όπως άλλωστε και γινόταν μερικές φορές. Άλλος/η έπαιρνε διορισμό στην κομισιόν, άλλος/η πρόεδρος της επιτροπής καλλιστείων, άλλος/η διάφορα.
Σαν κόμμα εξουσίας όμως -αν κάτω από κάποιες συνθήκες προωθηθούν προς την εξουσία- ο ρόλος τους είναι να κερδίσουν την εμπιστοσύνη της αυριανής. Είναι δε και πάλι γεγονός ότι μερικοί βαριόντουσαν και έλεγαν "θα αφήσουμε την πλατεία Κολωνακίου, το σαλόν ντε μπρικολάζ, τις διακοπές στα σπα και θα τρέχουμε πίσω από τους αυριανιστές ; πιφ, κελ μπαναλιτέ". Αλλά τελικά μετά από αγώνα επεκράτησε η άποψη να το επιχειρήσουν.
Από τη στιγμή που έγινε, μιλάμε λοιπόν για αυριανισμό και σκληρό αυριανισμό.
Εξακολουθούν βέβαια να είναι ντιντήδες σε μεγάλο βαθμό, όπως ο ήρωας του video, αφού δεν έχουν σηκώσει όπλο ούτε δι' αλληλογραφίας.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 09 Σεπ 2018, 21:31

Εντάξει από την μια έχουμε τους ανανεωτικούς ,ρεφορμιστές ,ρεβιζιονιστές ,οπορτουνιστές αριστεριστές του σαλονιού
που ασχολούνται με δευτερεύοντα και τριτεύοντα ζητήμα αλλά από την άλλη έχουμε την ανατρεπτική "αριστερά",αντικαπιταλιστική
που δεν μπορεί να δώσει απαντήσεις σε κάποια πολύ σημαντικά ερωτήματα.

Όταν η κοινωνία λειτουργεί ολοκληρωτικά και η κομματική νομενκλατούρα ελέγχει τα πάντα ,ελέγχει τι μουσική θα ακούμε,πως θα γράφουν οι ποιητές τα ποίηματα ,οι συνθέτες την μουσική κατά πόσο είναι δυνατόν σε μια τέτοια κοινωνία να υπάρξει καινοτομία;
Στην ΕΣΣΔ και μέχρι τον θάνατο του Στάλιν που παρά τις απώλεις από τον Β' ΠΠ ανέκαμψε σχετικά γρήγορα η ΕΣΣΔ ,υπήρχε μεγάλη βιομηχανική ανάπτυξη γιατί η ΕΣΣΔ αντέγραψε την ήδη υπάρχουσα τεχνογνωσία των προηγμένων καπιταλιστικών χωρών.
Αλλά από καινοτομία δεν έχει να δείξει και πολλά.
Το μόνο που έχει να δείξει από καινοτομία είναι το LADA NIVA, το ΑΚ-47 ,το Tetris και οπλικά συστήματα.
Σε όλα τα υπόλοιπα στασιμότητα.
Στον καπιταλισμό οι καινοτομίες δεν πραγματοποιούνται λόγω έλλειψης κονδυλίων στον υπαρκτό σοσιαλισμό λόγω γραφειοκρατικής νοοτροπίας του ωχαδερφισμού.

Στην Ελλάδα είχαμε ένα υβρίδιο . Είχαμε την Σοσιαλιστική νοοτροπία του γραφειοκρατικού βραδυκίνητου αρτηριοσκληρωτικού κράτους,το υπερτροφικό δημόσιο και κρατικά μονοπώλια με την καπιταλιστική ασυδοσία. Η μαύρη εργασία οργίαζε την δεκαετία του 80 και του 90 .Σήμερα φαίνεται να έχει περιοριστεί κάπως. Δηλαδή ένας άγριος καπιταλισμός μαζί με γραφειοκρατική νοοτροπία εκ μέρους του κράτους.

Η Ελλάδα είναι η μοναδική τριτοκοσμική χώρα του κόσμου που έχει δημοκρατικές ελευθερίες. Η μοναδική πολυκομματική σοσιαλιστική λαϊκή δημοκρατία με στοιχεία ελεύθερης αγοράς ήταν η Ελλάδα του 1981.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 09 Σεπ 2018, 21:45

Σιγά μην ήταν το tetris προϊόν του ... κομμουνισμού.
Ο άνθρωπος έκατσε και διάβασε γλώσσα μηχανής Amstrad, το έφτιαξε μόνος του και δεν πληρώθηκε μία (αλλά τον προσέλαβε μετά μιά Αμερικάνικη εταιρεία). Τα έκανε δε αυτά μετά την φιλελευθεροποίηση του καθεστώτος από τον Γκορμπατσώφ, είπε δηλαδή "κάτσε τώρα, το διαλάνε αυτοί, μπας και βγάλω κάνα φράγκο κι εγώ".
Στην Ελλάδα έχουμε κρατικό έλεγχο των πάντων.
Αυτό δεν σημαίνει και καλά ότι δεν υπάρχει καινοτομία. Αν δουλεύω εγώ στα οπλικά συστήματα που είναι εγκεκριμένα, μπορεί να βρω κάποια καινοτομία. Αλλά αν δεν δουλεύω στα οπλικά συστήματα, δυστυχώς ...
Εδώ φίλος μου συριζαίος μέχρι ανωμαλίας, έφτιαξε ένα μουσικό όργανο και μόνο παράνομα μπορούσε να το πουλήσει. Δεν τον ένοιαξε, θεωρούσε πιό σπουδαία την συριζο-εργασία που κάνει για το δημόσιο και παραμένει ακραιφνής συριζόφρων. Επίσης δύσκολα να έβγαζε κέρδος από αυτό - παρακολούθησα εγώ όλη την υπόθεση και το development και δύσκολα να γινόταν κανείς πλούσιος. Αλλά μετά από τόση εργασία να μπορείς μόνο παράνομα να πουλήσεις τη δουλειά σου. Έλεος !
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Ευρωκομμουνισμός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 09 Σεπ 2018, 22:53

wooded glade έγραψε:
09 Σεπ 2018, 21:45
Σιγά μην ήταν το tetris προϊόν του ... κομμουνισμού.
Ο άνθρωπος έκατσε και διάβασε γλώσσα μηχανής Amstrad, το έφτιαξε μόνος του και δεν πληρώθηκε μία (αλλά τον προσέλαβε μετά μιά Αμερικάνικη εταιρεία). Τα έκανε δε αυτά μετά την φιλελευθεροποίηση του καθεστώτος από τον Γκορμπατσώφ, είπε δηλαδή "κάτσε τώρα, το διαλάνε αυτοί, μπας και βγάλω κάνα φράγκο κι εγώ".
Στην Ελλάδα έχουμε κρατικό έλεγχο των πάντων.
Αυτό δεν σημαίνει και καλά ότι δεν υπάρχει καινοτομία. Αν δουλεύω εγώ στα οπλικά συστήματα που είναι εγκεκριμένα, μπορεί να βρω κάποια καινοτομία. Αλλά αν δεν δουλεύω στα οπλικά συστήματα, δυστυχώς ...
Εδώ φίλος μου συριζαίος μέχρι ανωμαλίας, έφτιαξε ένα μουσικό όργανο και μόνο παράνομα μπορούσε να το πουλήσει. Δεν τον ένοιαξε, θεωρούσε πιό σπουδαία την συριζο-εργασία που κάνει για το δημόσιο και παραμένει ακραιφνής συριζόφρων. Επίσης δύσκολα να έβγαζε κέρδος από αυτό - παρακολούθησα εγώ όλη την υπόθεση και το development και δύσκολα να γινόταν κανείς πλούσιος. Αλλά μετά από τόση εργασία να μπορείς μόνο παράνομα να πουλήσεις τη δουλειά σου. Έλεος !
Ίσως και αυτή να είναι η όλη ουσία του προβλήματος.Αυτός που έφτιαξε το tetris για ποιο λόγο το έφτιαξε; Για να προσφέρει στην κοινωνία; Η για να προσφέρει στην τσέπη του; Και μπορεί μόνο το αλτρουιστικό κίνητρο να σε κινητοποιήσει σε τέτοιο μεγάλο βαθμό; Το πολύ πολύ λόγω αλτρουισμού να πας να μαγειρεύεις δωρεάν σε συσσίτια για άστεγους η να πας στους γιατρούς χωρίς σύνορα. Και από την άλλη αν η εργασία σου είτε πνευματική είτε χειρωνακτική δεν μπορεί να εκτιμηθεί; Για παράδειγμα στην ΕΣΣΔ οποιαδήποτε εφαρμογή στην πληροφορική δεν θα μπορούσε να γίνει αποδεκτή γιατί ήταν το σύστημα τέτοιο. Πιο χρήσιμο θα θεωρούσαν στην ΕΣΣΔ αν ανακάλυπτες κανένα τρακτέρ η κανένα αυτόματο οπλοπολυβόλο.
Ρε συ φίλε ,οι μισοί ήταν κλητήρες και γραφιάδες.Αν υπήρχε πρόοδος στην πληροφορική πόσοι θα κλητήρες ,αρχειοθέτες ,γραφιάδες θα έχανα την δουλειά τους; Θα άφηνε πιστεύεις ότι οι κλίκες μέσα στα σωματεία στους χώρους εργασίας θα άφηναν κάτι τέτοιο; Σε λέει ρε φίλε ,εμείς εδώ καλά είμαστε μέσα στα γραφεία μας με τα σαμοβάρια μας και το ζεστό μας το τσάι. Αν φέρουνε υπολογιστές θα μας στείλουνε στην Σιβηρία να κόβουμε ξύλα με 30 βαθμούς κελσίου η θα μας στείλουνε σε κανένα ανθρακωρυχείο να κατεβαίνουμε 200 μέτρα κάτω από την γή.

Κάποιος που θα έκανε σπουδαίες ανακαλύψεις ,θα αρκούνταν άραγε σε τιμητικές διακρίσεις από το κράτος χωρίς να υπάρχει σάλιο;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών