Η αντιρρησία συνείδησης δεν είναι φυγοπονία

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Η αντιρρησία συνείδησης δεν είναι φυγοπονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 15 Μάιος 2022, 17:24

Στύγιος έγραψε:
15 Μάιος 2022, 17:18
Δηλαδή γω-καίτοι κομμούνι- ήμουν μαλάκας που υπηρέτησα 25 μήνες ως δόκιμος και πήγα έφεδρος σε 2 "Παρμενίωνες";
Αμα δηλαδη βρεθει μια θαυματουργη θεραπεια χωρις παρενεργειες για τον καρκινο, θα ησουν μαλακας που εκανες χειρουργεια και χημειοθεραπεια;

Κι εγω υπηρετησα, αλλα ποτε δεν ειχα τη νοοτροπια να παθουν οι αλλοι αυτα που επαθα εγω, μια νοοτροπια που συναντησα στο στρατο με τους παλιους που ταλαιπωρουσαν νεους για να μην νοιωσουν μαλακες που τα υπεστησαν οι ιδιοι οταν ηταν νεοι.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η αντιρρησία συνείδησης δεν είναι φυγοπονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Μάιος 2022, 17:25

John Brown Gun Club έγραψε:
15 Μάιος 2022, 17:15
sharp έγραψε:
15 Μάιος 2022, 17:01
John Brown Gun Club έγραψε:
15 Μάιος 2022, 16:49


Σε μια χωρα οπου οι πλουσιοι φοροδιαφευγουν για πλακα και τα παιδια τους υπηρετουν καντηλαναφτες στο Λυκαβητο, οι υποχρεωσεις ειναι κανονικα αλα καρτ.
Για να σε προλαβω, εχω ηδη υπηρετησει και ειμαι φορολογικα ενημερος.
Δεν έχει υπάρξει κοινωνία που να μην περιέχει αδικίες. Άλλωστε και η ζωή είναι έτσι, άλλος γεννιέται κοντός, λιγώτερο έξυπνος, με προβλήματα υγείας (σωματικά είτε ψυχικά) ή τα αποκτά στην πορεία κλπ.
τιποτα απο αυτα που αναφερεις ως αδικιες δεν εχουν σχεση με εναν παραλογα υπερογκο και δυσλειτουργικο κρατικο οργανισμο που ειναι ανικανος να τα βγαλει περα χωρις την απληρωτη εργασια νεων ανθρωπων που ειναι υποχρεωμενοι, υπο απειλη φυλακισης, να βρισκονται εκει.
Η αδικία είναι που άλλος πάει καντηλανάφτης και άλλος στον Έβρο, λόγω βυσμάτων.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11534
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Η αντιρρησία συνείδησης δεν είναι φυγοπονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 15 Μάιος 2022, 17:25

Εγώ είμαι υπέρ.
Και μπράβο του. Να προσφέρει με κοινωνική υπηρεσία τον χρόνο που προβλέπεται.
Αντιθέτως με αναγουλιαζουν οι πάσης φύσεως αντιεξουσιασται που δηλώνουν αντιρρησίες συνείδησης και παίρνουν τρελοχαρτο.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21049
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Η αντιρρησία συνείδησης δεν είναι φυγοπονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Μάιος 2022, 17:26

John Brown Gun Club έγραψε:
15 Μάιος 2022, 17:24
Στύγιος έγραψε:
15 Μάιος 2022, 17:18
Δηλαδή γω-καίτοι κομμούνι- ήμουν μαλάκας που υπηρέτησα 25 μήνες ως δόκιμος και πήγα έφεδρος σε 2 "Παρμενίωνες";
Αμα δηλαδη βρεθει μια θαυματουργη θεραπεια χωρις παρενεργειες για τον καρκινο, θα ησουν μαλακας που εκανες χειρουργεια και χημειοθεραπεια;

Κι εγω υπηρετησα, αλλα ποτε δεν ειχα τη νοοτροπια να παθουν οι αλλοι αυτα που επαθα εγω, μια νοοτροπια που συναντησα στο στρατο με τους παλιους που ταλαιπωρουσαν νεους για να μην νοιωσουν μαλακες που τα υπεστησαν οι ιδιοι οταν ηταν νεοι.
:goodpost:

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Η αντιρρησία συνείδησης δεν είναι φυγοπονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 15 Μάιος 2022, 17:28

dotcom έγραψε:
15 Μάιος 2022, 17:19
John Brown Gun Club έγραψε:
15 Μάιος 2022, 17:07
George_V έγραψε:
15 Μάιος 2022, 16:53


Κι εγω.

Αλλα για να σε προλαβω η ενσταση μου ειναι για αυτους που θεωρουν τις υποχρεωσεις αλα καρτ ειτε αυτες λεγονται φοροι, ειτε στρατιωτικο.
Εκτος απο κατι δικτατορικες μπανανιες, πουθενα η θητεια δεν ειναι υποχρεωτικη. Οποτε σαν πολλες υποχρεωσεις δεν εχουμε μαζεμενες εδω περα, για ενα κρατος που δυσκολευεται να εγγυηθει ακομα και τα βασικα για τους πολιτες του;

Εικόνα
Αν μας έδειξαν κάτι οι 3 τελευταίοι μήνες είναι ότι ο στρατός είναι άχρηστος παρωχημένος και πρέπει να καταργηθεί.

Τι το ήθελε η Ουκρανία να είναι στο μωβ;μια χαρά θα ήταν και με το μπλε
Δεν μιλαμε ομως για καταργηση του στρατου αλλα της υποχρεωτικης θητειας για τους πολιτες. Ο δε Ουκρανικος στρατος μολις στα τελευταια χρονια εγινε αξιομαχος, το 14 τους πιασαν στον υπνο κανονικα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Η αντιρρησία συνείδησης δεν είναι φυγοπονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Μάιος 2022, 17:29

θα μπορουσε βεβαια να δηλωσει αντιρρησίας οπλισμού

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Η αντιρρησία συνείδησης δεν είναι φυγοπονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 15 Μάιος 2022, 17:33

sharp έγραψε:
15 Μάιος 2022, 17:25
John Brown Gun Club έγραψε:
15 Μάιος 2022, 17:15
sharp έγραψε:
15 Μάιος 2022, 17:01


Δεν έχει υπάρξει κοινωνία που να μην περιέχει αδικίες. Άλλωστε και η ζωή είναι έτσι, άλλος γεννιέται κοντός, λιγώτερο έξυπνος, με προβλήματα υγείας (σωματικά είτε ψυχικά) ή τα αποκτά στην πορεία κλπ.
τιποτα απο αυτα που αναφερεις ως αδικιες δεν εχουν σχεση με εναν παραλογα υπερογκο και δυσλειτουργικο κρατικο οργανισμο που ειναι ανικανος να τα βγαλει περα χωρις την απληρωτη εργασια νεων ανθρωπων που ειναι υποχρεωμενοι, υπο απειλη φυλακισης, να βρισκονται εκει.
Η αδικία είναι που άλλος πάει καντηλανάφτης και άλλος στον Έβρο, λόγω βυσμάτων.
Μα γι αυτο υπαρχει η θητεια, μεταξυ αλλων, για να δινει πολιτικη δυναμη σε παραγοντες που μπορουν να σου εξασφαλισουν λιγοτερη ταλαιπωρια. Παρεμπιμπτοντως, στην θητεια μου ανακαλυψα πως τα ισχυροτερα βυσματα ηταν τα εκκλησιαστικα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Η αντιρρησία συνείδησης δεν είναι φυγοπονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Μάιος 2022, 17:33

Fluffy έγραψε:
15 Μάιος 2022, 15:35
Το δικαίωμα στη συνείδηση διαφυλάσσεται από την «Οικουμενική Διακήρυξη για τα Ανθρώπινα Δικαιώματα» στο Άρθρο 18. Επίσης, το δικαίωμα αναγνώρισης ως αντιρρησίας συνείδησης αναγνωρίζεται από τον «Χάρτη των Θεμελιωδών Δικαιωμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης», ο οποίος εγκαθιδρύει μεταξύ των λαών μια στενότερη ένωση, και τη διασφάλιση ενός ειρηνικού μέλλοντος, στο Άρθρο 10.
υπάρχει αυτό; :o

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25901
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Η αντιρρησία συνείδησης δεν είναι φυγοπονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 15 Μάιος 2022, 17:34

Ο νηματοθετης καλο ειναι να καταφερει να γινει πρωτα αντιρρησιας εκβιασμου κ βιασμου - να μην κατεβαζει τα παντελονια στην προισταμενη του για να κρατησει τη δουλιτσα του (αυτα κατα δηλωση του ) κ να σταματησει τις σαχλαμαρες με την περσονα του ακαμπτου σκληροπυρηνικου κομθουνιστη

στο μεταξυ να ειναι παντα βαζελινιασμενος γιατι ποτε δεν θα γνωριζει ποτε θα εχει κεφια η προισταμενη του να τον στραπονιασει
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22746
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Η αντιρρησία συνείδησης δεν είναι φυγοπονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 15 Μάιος 2022, 17:37

να φανταστώ πως οι κκεδες συμφωνούν με τη ρητορική αυτου του τύπου πώς στην Κύπρο έγιναν κάτι φασαρίες στο 60 και τώρα απλά η κάθε κοινότητα έχει την δικιά της φρούρα και προστατεύεται από την άλλη. Δηλαδή όχι μόνο δεν υπάρχει εισβολή και παράνομη κατοχή από τον τουρκικό στρατό και αποικισμος, αλλά η Τούρκοκυπριακη μειονότητα απειλείται συνεχώς από τις κυπριακές κυβερνήσεις, ακόμα και του άκελ, άρα είναι αναγκαίο να έχει δικό της στρατό. Πέρα από την κριτική στην στρατιωτική ιεραρχία, που αν και έχει κάποια βάση, δεν έχει ουδεμία σχέση με τις κκεδικές θεωρήσεις. κι αυτές πάντως να τις υποστηρίζεις όταν είσαι πολίτης μιας χώρας που είναι υπό κατοχή, είναι σαχλοσχετικισμός. Σαν να λέμε, ιεραρχία έχουν και οι βιετναμέζοι, ιεραρχία και οι Αμερικάνοι, όλα μια από τα ίδια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης την 15 Μάιος 2022, 17:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14686
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Η αντιρρησία συνείδησης δεν είναι φυγοπονία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 15 Μάιος 2022, 17:41

Τι εννοείς ρε μαλάκα δεν είναι ;

Ούτε αν χρειαστεί να υπερασπιστούμε σοβιετική πατρίδα ;
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών