Διάκριση εξουσιών και άλλοι μύθοι.

Φιλοσοφία πολιτικής
kostbill
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 22 Αύγ 2022, 01:57

Διάκριση εξουσιών και άλλοι μύθοι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostbill » 22 Αύγ 2022, 02:16

Μου φαίνεται λίγο μύθος.

Λένε πως πρέπει να είναι ανεξάρτητες αρχές για να μπορούν να ελέγχουν η μία την άλλη, αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει τέτοιο πράγμα, όχι μόνο πρακτικά αλλά θεωρητικά, υπάρχει μόνο το νομοθετικό σώμα και τα άλλα δυο είναι απλά όργανα του χωρίς κανένα νομοθετικό πλαίσιο ένστασης.

Ούτε η αστυνομία ούτε τα δικαστήρια μπορούν να "ψηφίσουν" για να αγνοήσουν νόμους ούτε μπορούν να ασκήσουν veto.
ΟΚ, μπορεί το ΣτΕ να ελέγξει αν ένας νόμος είναι συνταγματικός, αλλά το ΣτΕ δεν είναι αυτό που έχουν στο μυαλό τους αυτοί που μιλάνε για την διάκριση των εξουσιών, μιλάνε για τα απλά δικαστήρια. Επίσης όμως, το σύνταγμα είναι και αυτό γραμμένο από το νομοθετικό σώμα.

Με ένα γρήγορο google search, βρήκα την εξής φράση:
"Όταν στο ίδιο πρόσωπο ή στο ίδιο κυβερνητικό σώμα βρίσκονται ενωμένες η νομοθετική και εκτελεστική εξουσία δεν υπάρχει ελευθερία, γιατί υπάρχει κίνδυνος μήπως ο ηγεμόνας θεσπίσει τυραννικούς νόμους, τους οποίους θα προσπαθήσει να επιβάλει τυραννικά.".
Άρα τι λέει; Πως αν ο ηγεμόνας θεσπίσει τυραννικούς νόμους, η αστυνομία και τα δικαστήρια θα αντισταθούν; Πως;

Επίσης προφανώς δεν μιλάνε για διαφθορά, η διαφθορά είναι άλλο πράγμα, νομίζω δεν χρειάζεται να εξηγήσω γιατί.

Αν κάποιος διαβάσει αυτά που έγραψα, μην μου πείτε πως "πράγματι τα πράγματα είναι σάπια και δεν γίνεται σωστά η δουλειά" κλπ.
Δεν αναφέρομαι στο πρακτικό του θέματος, αναφέρομαι στην έλλειψη μηχανισμών που ανεξαρτητοποιεί το δικαστικό και το εκτελεστικό σώμα.
Όχι μόνο στην Ελλάδα, σε όλες τις Δυτικές δημοκρατίες.
Ίσως κάποιες χώρες έχουν δυο νομοθετικά σώματα, ή ίσως στο ΗΒ και στις ΗΠΑ, να παίζει ρόλο το common law, αλλά η βασική απορία είναι η ίδια.

Αν κάποιος έχει να προτείνει κανένα βιβλίο ευπρόσδεκτο.
Είμαι ανοιχτός στο να μου αλλάξετε την γνώμη μου.

Ευχαριστώ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών