Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 8548
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 30 Αύγ 2022, 17:54

wooded glade έγραψε:
30 Αύγ 2022, 14:38

Το ξέρω, όλοι οι Δ.Υ. δεν έχουν πληρώσει στην εφορία πενηντάλεπτο τσακιστό ποτέ.
Αν ο παππούς τους τους έχει αφήσει ένα χωράφι που φυτρώνουν μπανάνες έχουν πληρώσει κι αυτοί, αλλά σαν Δ.Υ. δεν έχουν πληρώσει ποτέ πενηντάλεπτο τσακιστό.
Τι λες τώρα;
Οι ΔΥ έχουν ήδη προπληρώσει την εφορία τους πριν καν πληρωθούν το μισθό τους...
Yippie Kay Yay

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 30 Αύγ 2022, 17:54

ethereal έγραψε:
30 Αύγ 2022, 15:40
axilmar έγραψε:
30 Αύγ 2022, 15:36
ethereal έγραψε:
30 Αύγ 2022, 15:33


Αμέτρητοι κιόλας!!
Και τους ξέρει όλους ο υδραυλικός του 100άρικου, η γιαγιά με το σεντούκι και ο αλλοδαπός σοβατεπιτζής;
Φυσικα, για χαζους τους εχεις; στο ειπα, θα τα σπασουν τα ποσα σε μικροτερα και θα κανουν αλλαγες στα χαρτονομισματα χωρις να τρεχει καστανο.

Εσυ τι νομιζεις, θα παει ο φοροδιαφευγων με εναν σακο χαρτονομισματα να τα αλλαξει; λολ.
Ναι, η γιαγια θα σπάει ποσά και θα κάνει βόλτες.
Καταλαβαίνεις ότι όσο και να τα σπάσεις, κάθε φορά που θα εμφανίζεσαι θα προσμετράται το συνολικό ποσόν που έχεις αλλάξει ως εκείνη τη στιγμή;
Από κει και πέρα, θα κριθεί εάν αξίζει να διωχθείς λόγω πόθεν έσχες, αλλά στην ουσία η μεγάλη μάζα του μαύρου χρήματος (των μικρών ψαριών ξαναλέμε) θα έχει βγει στην επιφάνεια.

Άλλος απ' τους αμέτρητους τρόπους;
Η γιαγια δεν κανει φοροδιαφυγη ρε φιλε.

Για να προσμετραται στο συνολο του παει να πει οτι θα γινεται καταγραφη ονλαιν σε κεντρικο συστημα που θα διαμοιραζονται ολες οι τραπεζες. Δεν υπαρχει τετοιο συστημα, θα πρεπει να δημιουργηθει εκ του μηδενος. Εαν καθε τραπεζα εχει το δικο της συστημα, τοτε πολλοι θα τα σπασουν σε ολες τις διαθεσιμες τραπεζες, ενω καποιοι με περισσοτερο χρημα θα πανε στην Ευρωπη να τα ανταλλαξουν εκει.

Καποιοι επισης θα τα φερνουν λιγα λιγα, επειδη η κυκλοφορια των παλιων χαρτονομισματων δεν θα απαγορευθει αμεσως, θα υπαρχει περιοδος χαριτος.

Επισης θα πρεπει να αποδειξει το κρατος οτι οντως τα λεφτα αυτα ειναι προιον φοροδιαφυγης, κατι το οποιο ειναι αδυνατον. Ο αλλος που τα φερνει θα σου πει 'εγω τα μαζευα για χρονια, εχεις καποιο προβλημα;' Αντε να αποδειξεις οτι ειναι προιον φοροδιαφυγης.

Διαφοροι ισως βρουνε ακρες με πλαστες αποδειξεις/τιμολογια, αντε να ψαξεις να βρεις ποια εγγραφα ειναι αυθεντικα και ποια οχι.

Εν τω μεταξυ, απο την στιγμη που θα ανακοινωθει αυτο, πολλοι θα φροντισουνε να τα ξεφορτωθουνε πριν γινει το τσεκ αυτο, και ειμαι σιγουρος οτι θα ξεπηδησουν ονλαιν διαφορες 'υπηρεσιες' που θα βοηθουν σε αυτο.

Πολλα απο αυτα τα λεφτα θα εχουνε ηδη ξοδευτει. Θα εχουνε φτιαχτει σπιτια, θα εχουν αγοραστει σκαφη και αυτοκινητα, θα εχουνε γινει ταξιδια και κοσμηματα...

Καποιοι θα προτιμησουν να χασουν ενα ποσο, να μην το πανε για ανταλλαγη, και να συνεχισουν να φοροδιαφευγουν με τα νεα χαρτονομισματα.

Και ακομα και εαν εχει επιτυχια το προγραμμα αυτο, θα ειναι για μια φορα. Μετα απο αυτο θα συνεχιστει η φοροδιαφυγη.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι αυτο το συστημα ειναι προτιμητεο απο το ηλεκτρονικο ευρω. Εαν θες να πιασεις πραγματικα την φοροδιαφυγη, η μονη λυση ειναι το ηλεκτρονικο ευρω.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18901
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 30 Αύγ 2022, 17:55

Πληρώνω πάντα με μετρητά εκτός από τιμολόγια της εταιρείας πάνω από 500 ευρώ και ηλεκτρονικές αγορές από Ebay και Amazon. Τις χρεωστικές κάρτες τις έχω για να κάνω καταθέσεις/αναλήψεις, πιστωτικές δεν είχα, δεν έχω και δεν θα έχω.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 30 Αύγ 2022, 18:00

axilmar έγραψε:
30 Αύγ 2022, 17:54
ethereal έγραψε:
30 Αύγ 2022, 15:40
axilmar έγραψε:
30 Αύγ 2022, 15:36


Φυσικα, για χαζους τους εχεις; στο ειπα, θα τα σπασουν τα ποσα σε μικροτερα και θα κανουν αλλαγες στα χαρτονομισματα χωρις να τρεχει καστανο.

Εσυ τι νομιζεις, θα παει ο φοροδιαφευγων με εναν σακο χαρτονομισματα να τα αλλαξει; λολ.
Ναι, η γιαγια θα σπάει ποσά και θα κάνει βόλτες.
Καταλαβαίνεις ότι όσο και να τα σπάσεις, κάθε φορά που θα εμφανίζεσαι θα προσμετράται το συνολικό ποσόν που έχεις αλλάξει ως εκείνη τη στιγμή;
Από κει και πέρα, θα κριθεί εάν αξίζει να διωχθείς λόγω πόθεν έσχες, αλλά στην ουσία η μεγάλη μάζα του μαύρου χρήματος (των μικρών ψαριών ξαναλέμε) θα έχει βγει στην επιφάνεια.

Άλλος απ' τους αμέτρητους τρόπους;
Η γιαγια δεν κανει φοροδιαφυγη ρε φιλε.

Για να προσμετραται στο συνολο του παει να πει οτι θα γινεται καταγραφη ονλαιν σε κεντρικο συστημα που θα διαμοιραζονται ολες οι τραπεζες. Δεν υπαρχει τετοιο συστημα, θα πρεπει να δημιουργηθει εκ του μηδενος. Εαν καθε τραπεζα εχει το δικο της συστημα, τοτε πολλοι θα τα σπασουν σε ολες τις διαθεσιμες τραπεζες, ενω καποιοι με περισσοτερο χρημα θα πανε στην Ευρωπη να τα ανταλλαξουν εκει.

Καποιοι επισης θα τα φερνουν λιγα λιγα, επειδη η κυκλοφορια των παλιων χαρτονομισματων δεν θα απαγορευθει αμεσως, θα υπαρχει περιοδος χαριτος.

Επισης θα πρεπει να αποδειξει το κρατος οτι οντως τα λεφτα αυτα ειναι προιον φοροδιαφυγης, κατι το οποιο ειναι αδυνατον. Ο αλλος που τα φερνει θα σου πει 'εγω τα μαζευα για χρονια, εχεις καποιο προβλημα;' Αντε να αποδειξεις οτι ειναι προιον φοροδιαφυγης.

Διαφοροι ισως βρουνε ακρες με πλαστες αποδειξεις/τιμολογια, αντε να ψαξεις να βρεις ποια εγγραφα ειναι αυθεντικα και ποια οχι.

Εν τω μεταξυ, απο την στιγμη που θα ανακοινωθει αυτο, πολλοι θα φροντισουνε να τα ξεφορτωθουνε πριν γινει το τσεκ αυτο, και ειμαι σιγουρος οτι θα ξεπηδησουν ονλαιν διαφορες 'υπηρεσιες' που θα βοηθουν σε αυτο.

Πολλα απο αυτα τα λεφτα θα εχουνε ηδη ξοδευτει. Θα εχουνε φτιαχτει σπιτια, θα εχουν αγοραστει σκαφη και αυτοκινητα, θα εχουνε γινει ταξιδια και κοσμηματα...

Καποιοι θα προτιμησουν να χασουν ενα ποσο, να μην το πανε για ανταλλαγη, και να συνεχισουν να φοροδιαφευγουν με τα νεα χαρτονομισματα.

Και ακομα και εαν εχει επιτυχια το προγραμμα αυτο, θα ειναι για μια φορα. Μετα απο αυτο θα συνεχιστει η φοροδιαφυγη.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι αυτο το συστημα ειναι προτιμητεο απο το ηλεκτρονικο ευρω. Εαν θες να πιασεις πραγματικα την φοροδιαφυγη, η μονη λυση ειναι το ηλεκτρονικο ευρω.
Τελικά, ούτε εσύ ο ίδιος έχεις καταλάβει τι ζητάς.
Εμφανίζεις όλο το θέμα σαν μια προσπάθεια εντοπισμού και τιμωρίας της υπάρχουσας φοροδιαφυγής. Καλή επιτυχία σ' αυτό και το ΣΔΟΕ μαζί σου.
Από την άλλη, ό,τι έχεις προτείνει, το βρίσκεις και εσύ ο ίδιος ως εγγενώς σχεδόν ανυπέρβλητο λόγω "ελληνικής πραγματικότητας".
Όσα έγραψα εγώ, επαναλαμβάνω για τελευταία φορά, θα σου έρθουν μια μέρα ως νέο από την τηλεόραση και θα σου έχει απομείνει μόνο η φορουμική καφενειακή κουβέντα.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 30 Αύγ 2022, 18:03

ethereal έγραψε:
30 Αύγ 2022, 18:00
axilmar έγραψε:
30 Αύγ 2022, 17:54
ethereal έγραψε:
30 Αύγ 2022, 15:40


Ναι, η γιαγια θα σπάει ποσά και θα κάνει βόλτες.
Καταλαβαίνεις ότι όσο και να τα σπάσεις, κάθε φορά που θα εμφανίζεσαι θα προσμετράται το συνολικό ποσόν που έχεις αλλάξει ως εκείνη τη στιγμή;
Από κει και πέρα, θα κριθεί εάν αξίζει να διωχθείς λόγω πόθεν έσχες, αλλά στην ουσία η μεγάλη μάζα του μαύρου χρήματος (των μικρών ψαριών ξαναλέμε) θα έχει βγει στην επιφάνεια.

Άλλος απ' τους αμέτρητους τρόπους;
Η γιαγια δεν κανει φοροδιαφυγη ρε φιλε.

Για να προσμετραται στο συνολο του παει να πει οτι θα γινεται καταγραφη ονλαιν σε κεντρικο συστημα που θα διαμοιραζονται ολες οι τραπεζες. Δεν υπαρχει τετοιο συστημα, θα πρεπει να δημιουργηθει εκ του μηδενος. Εαν καθε τραπεζα εχει το δικο της συστημα, τοτε πολλοι θα τα σπασουν σε ολες τις διαθεσιμες τραπεζες, ενω καποιοι με περισσοτερο χρημα θα πανε στην Ευρωπη να τα ανταλλαξουν εκει.

Καποιοι επισης θα τα φερνουν λιγα λιγα, επειδη η κυκλοφορια των παλιων χαρτονομισματων δεν θα απαγορευθει αμεσως, θα υπαρχει περιοδος χαριτος.

Επισης θα πρεπει να αποδειξει το κρατος οτι οντως τα λεφτα αυτα ειναι προιον φοροδιαφυγης, κατι το οποιο ειναι αδυνατον. Ο αλλος που τα φερνει θα σου πει 'εγω τα μαζευα για χρονια, εχεις καποιο προβλημα;' Αντε να αποδειξεις οτι ειναι προιον φοροδιαφυγης.

Διαφοροι ισως βρουνε ακρες με πλαστες αποδειξεις/τιμολογια, αντε να ψαξεις να βρεις ποια εγγραφα ειναι αυθεντικα και ποια οχι.

Εν τω μεταξυ, απο την στιγμη που θα ανακοινωθει αυτο, πολλοι θα φροντισουνε να τα ξεφορτωθουνε πριν γινει το τσεκ αυτο, και ειμαι σιγουρος οτι θα ξεπηδησουν ονλαιν διαφορες 'υπηρεσιες' που θα βοηθουν σε αυτο.

Πολλα απο αυτα τα λεφτα θα εχουνε ηδη ξοδευτει. Θα εχουνε φτιαχτει σπιτια, θα εχουν αγοραστει σκαφη και αυτοκινητα, θα εχουνε γινει ταξιδια και κοσμηματα...

Καποιοι θα προτιμησουν να χασουν ενα ποσο, να μην το πανε για ανταλλαγη, και να συνεχισουν να φοροδιαφευγουν με τα νεα χαρτονομισματα.

Και ακομα και εαν εχει επιτυχια το προγραμμα αυτο, θα ειναι για μια φορα. Μετα απο αυτο θα συνεχιστει η φοροδιαφυγη.

Ειλικρινα δεν καταλαβαινω γιατι αυτο το συστημα ειναι προτιμητεο απο το ηλεκτρονικο ευρω. Εαν θες να πιασεις πραγματικα την φοροδιαφυγη, η μονη λυση ειναι το ηλεκτρονικο ευρω.
Τελικά, ούτε εσύ ο ίδιος έχεις καταλάβει τι ζητάς.
Εμφανίζεις όλο το θέμα σαν μια προσπάθεια εντοπισμού και τιμωρίας της υπάρχουσας φοροδιαφυγής. Καλή επιτυχία σ' αυτό και το ΣΔΟΕ μαζί σου.
Από την άλλη, ό,τι έχεις προτείνει, το βρίσκεις και εσύ ο ίδιος ως εγγενώς σχεδόν ανυπέρβλητο λόγω "ελληνικής πραγματικότητας".
Όσα έγραψα εγώ, επαναλαμβάνω για τελευταία φορά, θα σου έρθουν μια μέρα ως νέο από την τηλεόραση και θα σου έχει απομείνει μόνο η φορουμική καφενειακή κουβέντα.
Οσα εγγραψες εσυ και οσα εγγραψα εγω πρεπει να γινουν νομοσχεδιο, να εγκριθουν απο την βουλη και να βγει πλανο εφαρμογης τους. Ε, και τα δυο εχουν ακριβως τις ιδιες πιθανοτητες να γινουν, δλδ μηδεν, ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΣΤΑ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΟΥΝΕ.

Γκεγκε;

Εκτος και εαν νομιζεις οτι θα το κανει αυτο η ΕΖ επειδη στην Ελλαδα υπαρχει φοροδιαφυγη.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 30 Αύγ 2022, 18:04

Τι ακριβώς θα περάσει απ' την ελληνική βουλή; Έγκριση για την αντικατάσταση των τραπεζογραμματίων;
Ρε τι πίνετε!!

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 30 Αύγ 2022, 18:19

Airman68 έγραψε:
30 Αύγ 2022, 17:54
wooded glade έγραψε:
30 Αύγ 2022, 14:38

Το ξέρω, όλοι οι Δ.Υ. δεν έχουν πληρώσει στην εφορία πενηντάλεπτο τσακιστό ποτέ.
Αν ο παππούς τους τους έχει αφήσει ένα χωράφι που φυτρώνουν μπανάνες έχουν πληρώσει κι αυτοί, αλλά σαν Δ.Υ. δεν έχουν πληρώσει ποτέ πενηντάλεπτο τσακιστό.
Τι λες τώρα;
Οι ΔΥ έχουν ήδη προπληρώσει την εφορία τους πριν καν πληρωθούν το μισθό τους...
Ναι, πρόκειται για ένα εικονικό ποσό.
Ανωδύνως και ανεξόδως.
Αν θέτεις θέμα αυξήσεων που πρέπει να πάρουν οι Δ.Υ., θέσε. Να συζητηθεί, αλλά όχι και ότι ... πληρώνουν φόρο.

Η γιαγιά με τις παντόφλες έπρεπε όμως να πληρώσει 5000 ευρά προτού φτιάξει την πρώτη παντόφλα (θα ήταν κι αυτό δίκαιο αν τα 5001 τα είχε σίγουρα).
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 30 Αύγ 2022, 19:07

Πάντως κανένας αριστερός δεν σέβεται τις φορλογικές διατάξεις.
Δεν τις σέβεται και κανένας δεξιός, αλλά οι δεξιοί έχουν δηλώσει ότι είναι κατά των φορολογικών διατάξεων. Άρα οι δεξιοί είτε είναι άξιοι μομφής είτε δεν είναι, τουλάχιστον το έχουν δηλώσει.
Μόνο οι Δ.Υ. ξέρουν να γράφουν αυτά που γράφουν.
Μου κάνει εντύπωση μάλιστα που μου γράφουν "μα, ο μισθός είναι μισθός" αγνοώντας ότι υπάρχουν και τα εκατομμύρια μη μισθωτών.
Δεν λένε "να πάνε στο γκουλάγκ όλοι αυτοί". Θα ήταν μία τοποθέτηση αν το έλεγαν. Λένε ... δεν υπάρχουν !
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Αύγ 2022, 23:42

axilmar έγραψε:
30 Αύγ 2022, 15:34
hellegennes έγραψε:
30 Αύγ 2022, 15:32
axilmar έγραψε:
30 Αύγ 2022, 15:28
Οκ, σαν μετρηση παραγωμενου προιοντος, θα ανεβει το ΑΕΠ εαν υπαρξει παταξη της φοροδιαφυγης. Ηδη προσμετραται στο ΑΕΠ το μαυρο χρημα, εγινε επι Αλογοσκουφη το 2007 εαν δεν με απατα η μνημη μου, και τοτε το κοροιδευαμε.
Περίπου. Στην ουσία είναι τα τεκμήρια διαβίωσης στην φορολογική σου δήλωση.
Δεν αρκουν τα τεκμηρια. Ο προυπολογισμος του κρατους ειναι 100 δις και η επισημη φοροδιαφυγη υπολογιζεται στα 11 δις; στο 1/10 του κρατικου προυπολογισμου δλδ;;;; τεραστια φοροδιαφυγη...
Μικρότερος είναι ο προϋπολογισμός, αλλά αυτό είναι δευτερεύουσας σημασίας. Η φοροδιαφυγή δεν μπορεί να υπολογιστεί τόσο απλά. Πρώτα απ' όλα πρέπει να εκτιμηθεί το μέγεθος της μαύρης οικονομίας και αυτό από μόνο του είναι πάρα πολύ δύσκολο. Πολλές από τις δραστηριότητες που αφορούν την μαύρη οικονομία είναι παράνομες και ακόμα κι αυτές που είναι νόμιμες δεν εκτιμώνται εύκολα.

Μετά την εκτίμηση αυτού του μεγέθους χρειάζεσαι ένα υπολογιστικό μοντέλο για να εκτιμήσεις τους διαφυγόντες φόρους, γιατί δεν είναι τόσο απλό όσο το να πεις "δεν δήλωσε το 50% του εισοδήματός του, άρα χάσαμε το 50% του φορολογητέου, ίσον το 50% του φόρου που θα απέδιδε". Ο λόγος είναι ότι μεγάλο μέρος της μαύρης οικονομίας είναι ένα εσωτερικό γαϊτανάκι, όπου το χρήμα διακινείται κυκλικά και δημιουργεί παραγωγή που δεν φαίνεται.

Αν ήταν όλα δηλωμένα εισοδήματα, θα μπορούσες να εκμεταλλευτείς το έξτρα χρήμα μόνο το πρώτο έτος. Μετά θα έλειπε από την αγορά ένα σημαντικό κεφάλαιο και θα υπήρχε πτώση. Στην συνέχεια θα υπήρχε μια μεσοπρόθεσμη άνοδος, σε βάθος μερικών ετών, αν το κράτος επανεπένδυε αυτήν την αυξημένη φορολόγηση εκείνου του έτους. Θα μπορούσε όμως να την εξαντλήσει σε απώλειες από ηλίθιους χειρισμούς, όπως έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ αλλά και η ΝΔ, ειδικά με τις τράπεζες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Αύγ 2022, 23:44

Αρίστος έγραψε:
30 Αύγ 2022, 16:06
Απο τις καρτες κερδιζουν οι τραπεζες χρημα και το κρατος που μαθαινει πως κινουμαστε ψηφιακα.
Smartphone έχεις;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7315
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 30 Αύγ 2022, 23:52

hellegennes έγραψε:
30 Αύγ 2022, 23:44
Αρίστος έγραψε:
30 Αύγ 2022, 16:06
Απο τις καρτες κερδιζουν οι τραπεζες χρημα και το κρατος που μαθαινει πως κινουμαστε ψηφιακα.
Smartphone έχεις;
ας υποθέσουμε οτι έχει. συνέχισε.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Αύγ 2022, 00:03

mao mao έγραψε:
30 Αύγ 2022, 23:52
hellegennes έγραψε:
30 Αύγ 2022, 23:44
Αρίστος έγραψε:
30 Αύγ 2022, 16:06
Απο τις καρτες κερδιζουν οι τραπεζες χρημα και το κρατος που μαθαινει πως κινουμαστε ψηφιακα.
Smartphone έχεις;
ας υποθέσουμε οτι έχει. συνέχισε.
Το πού έχει πάει για να ψωνίσει έχει ήδη καταγραφεί. Όταν μπαίνει σε κατάστημα ή οποιοδήποτε σημείο ενδιαφέροντος (π.χ. μουσείο, πάρκο, βιβλιοθήκη, γυμναστήριο), το κινητό καταγράφει την είσοδο.

Ψάξε οτιδήποτε τέτοιο στο Google. Δες ότι κάπου γράφει τι ώρες είναι ανοιχτά και κάπου εκεί έχει ένα διάγραμμα με τις ώρες και μέρες αιχμής και τις διακυμάνσεις. Αυτό προκύπτει κατευθείαν από το tracking της συσκευής σου. Βέβαια τα δεδομένα αυτά είναι υποτίθεται ανώνυμα, δηλαδή η Google δεν τα μοιράζεται π.χ. με το κράτος, αλλά αν θέλει μπορεί να το κάνει, γιατί γι' αυτήν δεν είναι καθόλου ανώνυμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7315
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 31 Αύγ 2022, 00:05

hellegennes έγραψε:
31 Αύγ 2022, 00:03
mao mao έγραψε:
30 Αύγ 2022, 23:52
hellegennes έγραψε:
30 Αύγ 2022, 23:44


Smartphone έχεις;
ας υποθέσουμε οτι έχει. συνέχισε.
Το πού έχει πάει για να ψωνίσει έχει ήδη καταγραφεί. Όταν μπαίνει σε κατάστημα ή οποιοδήποτε σημείο ενδιαφέροντος (π.χ. μουσείο, πάρκο, βιβλιοθήκη, γυμναστήριο), το κινητό καταγράφει την είσοδο.

Ψάξε οτιδήποτε τέτοιο στο Google. Δες ότι κάπου γράφει τι ώρες είναι ανοιχτά και κάπου εκεί έχει ένα διάγραμμα με τις ώρες και μέρες αιχμής και τις διακυμάνσεις. Αυτό προκύπτει κατευθείαν από το tracking της συσκευής σου. Βέβαια τα δεδομένα αυτά είναι υποτίθεται ανώνυμα, δηλαδή η Google δεν τα μοιράζεται π.χ. με το κράτος, αλλά αν θέλει μπορεί να το κάνει, γιατί γι' αυτήν δεν είναι καθόλου ανώνυμα.
μπορείς από τις ρυθμίσεις του google να απενεργοποιήσεις το tracking , και να μην καταγράφει που κινήθηκες.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Αύγ 2022, 00:08

mao mao έγραψε:
31 Αύγ 2022, 00:05
μπορείς από τις ρυθμίσεις του google να απενεργοποιήσεις το tracking , και να μην καταγράφει που κινήθηκες.
Ναι, μπορείς. Δεν είμαι όμως βέβαιος κατά πόσο αυτό απενεργοποιεί το ίδιο το tracking και όχι μόνο την δυνατότητα να βλέπεις εσύ (από τις αναφορές που στέλνει η Google) πού κινήθηκες:

https://www.theverge.com/2018/8/13/1768 ... story-data
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4619
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Cashlesss society. Αρ-χι-σα-μεεεεεεεεε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 31 Αύγ 2022, 08:04

vatraxos έγραψε:
30 Αύγ 2022, 13:06
axilmar έγραψε:
30 Αύγ 2022, 13:04
vatraxos έγραψε:
30 Αύγ 2022, 13:01


Το αποτέλεσμα είναι η μη καταβολή φόρου. Και ας μη μιλήσουμε με αριθμούς για το τι ποσά "γλυτώνουν" τα μεγάλα ψάρια με τη φοροαποφυγή.
Υπαρχει και τροπος να πιασει κανεις και τις τριγωνικες συναλλαγες, μην στεναχωριεσαι.

Παντως η φοροδιαφυγη των μικρων ψαριων ειναι συνολικα πολυ μεγαλυτερη σε ποσοτητα απο αυτη των μεγαλων ψαριων.
Έχεις κάποια στοιχεία; Δε διαφωνώ, απλά ήθελα να δω τη σύγκριση, διότι σε ό,τι αφορά σε βεβσιωμένους φόρους, τα πράγματα είναι ακριβώς το ανάποδο. Ελάχιστα ΑΦΜ οφείλουν το μεγαλύτερο μέρος των συνολικών οφειλών στην Εφορία (για Ελλάδα μιλάω πάντα).
21.5% τού ΑΕΠ το 2017 με ~180 δις ΑΕΠ = ~38 δις μαύρος τζίρος / ~12 δις φοροδιαφυγή
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών