Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Σεπ 2022, 14:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Σεπ 2022, 13:33
sharp έγραψε:
04 Σεπ 2022, 13:27
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:04


Ναι, διαφωνώ. Γιατί όσα περιγράφεις μπορούν να ισχύουν και με μια χαμηλόμισθη εργασία. Ή για να το κάνω πιο σαφές με έναν μισθό που είναι μικρότερος από του "γείτονα".

Αυτό που εννοώ είναι ότι αν παίρνουν κάποιοι μισθό 500 ευρώ, μένουν σε σπίτια με τις ίδιες παροχές, οι τρόποι διασκέδασης είναι συγκεκριμένοι, έχουν αυτοκίνητο ίδιων κυβικών, τα καταναλωτικά προϊόντα είναι συγκεκριμένα κλπ κλπ σαφώς και δεν θα νοιώθουν την ίδια ανασφάλεια ή μειονεξία με κάποιον που παίρνει 1500 ευρώ ενώ ο "γείτονας" παίρνει 3000.

Είναι άλλο πράγμα η σύγκριση και άλλο οι βασικές ανάγκες.

Κατά τη γνώμη μου, ο ετεροπροσδιορισμός γεννά το πρόβλημα.
Οι περισσότεροι αριστεροί δεν έχουν πρόβλημα επιβίωσης, αλλά καϋμού που δεν έχουν ακριβά αυτοκίνητα και γενιτόρερα "διασκεδάσεις" των πλουσίων (σε εισαγωγικά επειδή συνήθως είναι εκφυλιστικές απολαύσεις)
Για να είμαι ειλικρινής, τα αναφορικά με τις "εκφυλιστικές απολαύσεις" τα βλέπω επίσης ως θέμα προσωπικής εκτίμησης.

Εννοώ ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να χαρακτηρίσει σήμερα ως "εκφυλιστική απόλαυση" το οτιδήποτε.
Πάλι ό,τι μαλακία κατεβάσει η κούτρα μας το κάνουμε τραγούδι; Πείτε και το ρεφρέν μαζί, διφωνία.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70285
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Σεπ 2022, 14:44

Χαοτικός έγραψε:
04 Σεπ 2022, 14:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Σεπ 2022, 13:33
sharp έγραψε:
04 Σεπ 2022, 13:27


Οι περισσότεροι αριστεροί δεν έχουν πρόβλημα επιβίωσης, αλλά καϋμού που δεν έχουν ακριβά αυτοκίνητα και γενιτόρερα "διασκεδάσεις" των πλουσίων (σε εισαγωγικά επειδή συνήθως είναι εκφυλιστικές απολαύσεις)
Για να είμαι ειλικρινής, τα αναφορικά με τις "εκφυλιστικές απολαύσεις" τα βλέπω επίσης ως θέμα προσωπικής εκτίμησης.

Εννοώ ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να χαρακτηρίσει σήμερα ως "εκφυλιστική απόλαυση" το οτιδήποτε.
Πάλι ό,τι μαλακία κατεβάσει η κούτρα μας το κάνουμε τραγούδι; Πείτε και το ρεφρέν μαζί, διφωνία.
Εκτός από συντονιστής ορθού λόγου, την είδες και μαέστρος τώρα; :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 04 Σεπ 2022, 14:45

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Σεπ 2022, 11:04
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Σεπ 2022, 23:43
ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Σεπ 2022, 22:29
Είναι σιγουράκι ότι αυτοί που περιγράφεις πάσχουν από εργασιακή ανασφάλεια;
Εργασιακή ανασφάλεια, ανασφάλεια κάλυψης αναγκών, και άλλες ανασφάλειες που σχετίζονται. Π.χ. θα μπορέσεις να καλύψεις τις ανάγκες των παιδιών σου, πως θα το πάρει η σύντροφος σου ότι έμεινες άνεργος, τι θα πεις στους φίλους όταν σε πάρουν να πάτε για μπύρες και δεν μπορείς. Ακόμα χειρότερα, τι γίνεται αν πείσεις τον εαυτό σου να δουλεύει συνέχεια και ότι είναι καλό αυτό και είσαι και περήφανος γι αυτό; Ο οργανισμός σου φυσικά ξέρει ότι δεν είναι καλό και θα αντιδράσει.
Ναι, ένα μεγάλο μέρος το αποδίδω εκεί, διαφωνείς;
Ναι, διαφωνώ. Γιατί όσα περιγράφεις μπορούν να ισχύουν και με μια χαμηλόμισθη εργασία. Ή για να το κάνω πιο σαφές με έναν μισθό που είναι μικρότερος από του "γείτονα".

Αυτό που εννοώ είναι ότι αν παίρνουν κάποιοι μισθό 500 ευρώ, μένουν σε σπίτια με τις ίδιες παροχές, οι τρόποι διασκέδασης είναι συγκεκριμένοι, έχουν αυτοκίνητο ίδιων κυβικών, τα καταναλωτικά προϊόντα είναι συγκεκριμένα κλπ κλπ σαφώς και δεν θα νοιώθουν την ίδια ανασφάλεια ή μειονεξία με κάποιον που παίρνει 1500 ευρώ ενώ ο "γείτονας" παίρνει 3000.

Είναι άλλο πράγμα η σύγκριση και άλλο οι βασικές ανάγκες.

Κατά τη γνώμη μου, ο ετεροπροσδιορισμός γεννά το πρόβλημα.


Τι γράφετε μωρέ όλοι οι βολεμένοι;
Ποια 500 € και "σπίτια με παροχές";;
Διασκέδαση με 500€;
Που σας τα είπαν αυτά;
Εγω καλούμαι να ζήσω με τόσα (500 και κατι) σε ένοικο 200 και, άρα με το "Καλημέρα σας" είμαι μειον, γιατί με βοηθούν οι δικοί μου με το ενοίκιο.
Και ήδη κατά τις 20 του μηνός εχω μείνει με λιγότερα από 100 €, μην πω 70.Αν πληρώσω εγώ μόνος μου το νοίκι θα ξεμείνω περίπου κατά τις 15 του μήνα, γιατί θα έχω να περάσω με λιγότερα από 300€
Εγώ και άλλοι τόσοι 2000.000,για να μη φανεί ότι κλαίγομαι...

Και βάλε και την εργασιακή ανασφάλεια όπου νιώθεις, και είσαι, τόσο αναλώσιμος για τους εργοδότες σου, και δένει το γλυκό.
Οπότε καμιά πρεμουρα δεν έχω προσωπικά για το αν ο άλλος βγάζει 1000 και 3000€.
Να τα έχει και να τα χαίρεται..
Σ'εμένα να μην τα flexάρει στη μούρη λέγοντάς με, ανικανο και άχρηστο, που και τόσα που βγάζω και πολλά μου είναι...
Και να μποεω εγώ να ζω αξιοπρεπώς που με αυτό το μπάτζετ η μόνη διασκέδαση είναι κάτι ίντερνετ καφέ, κι αυτό γιατί έχουν φτηνό καφέ και ποτά...

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Σεπ 2022, 14:48

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Σεπ 2022, 14:44
Χαοτικός έγραψε:
04 Σεπ 2022, 14:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Σεπ 2022, 13:33


Για να είμαι ειλικρινής, τα αναφορικά με τις "εκφυλιστικές απολαύσεις" τα βλέπω επίσης ως θέμα προσωπικής εκτίμησης.

Εννοώ ότι ο οποιοσδήποτε μπορεί να χαρακτηρίσει σήμερα ως "εκφυλιστική απόλαυση" το οτιδήποτε.
Πάλι ό,τι μαλακία κατεβάσει η κούτρα μας το κάνουμε τραγούδι; Πείτε και το ρεφρέν μαζί, διφωνία.
Εκτός από συντονιστής ορθού λόγου, την είδες και μαέστρος τώρα; :)
Εδώ εσύ τη βλέπεις τραγουδιάρα. Παίζεις και κάνα κλαρίνο;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70285
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Σεπ 2022, 14:56

Χαοτικός έγραψε:
04 Σεπ 2022, 14:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Σεπ 2022, 14:44
Χαοτικός έγραψε:
04 Σεπ 2022, 14:31

Πάλι ό,τι μαλακία κατεβάσει η κούτρα μας το κάνουμε τραγούδι; Πείτε και το ρεφρέν μαζί, διφωνία.
Εκτός από συντονιστής ορθού λόγου, την είδες και μαέστρος τώρα; :)
Εδώ εσύ τη βλέπεις τραγουδιάρα. Παίζεις και κάνα κλαρίνο;
Και τί πρόβλημα έχεις με τις τραγουδιάρες και τις οργανοπαίκτριες;

Αν έχεις, λύσε το με τις δικές σου.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Σεπ 2022, 15:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Σεπ 2022, 14:56
Χαοτικός έγραψε:
04 Σεπ 2022, 14:48
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Σεπ 2022, 14:44


Εκτός από συντονιστής ορθού λόγου, την είδες και μαέστρος τώρα; :)
Εδώ εσύ τη βλέπεις τραγουδιάρα. Παίζεις και κάνα κλαρίνο;
Και τί πρόβλημα έχεις με τις τραγουδιάρες και τις οργανοπαίκτριες;

Αν έχεις, λύσε το με τις δικές σου.
Από μαλακία σε μαλακία το πας. Έχει αυξηθεί η ζήτηση και έχει ανέβει η παραγωγικότητα;

Κάθεσαι και μας αραδιάζεις ό,τι απίθανη παπαριά βγάζεις από το πεπτικό σύστημα και το παίζεις και χαριτωμενιά κιόλας.

Το πρόβλημα του χαμηλόμισθου είναι στο μυαλό του ναι. Είναι επειδή ζηλεύει τον άλλον. Αν ήταν σωστός θα έβλεπε ότι μια χαρά είναι το 500 ευρώ. Η ποταπή ζηλοφθονία του φταιει.
και καπάκι με τον άλλον που είναι τέρας νοημοσύνης αποφανθήκατε ότι οι αριστεροί είναι αυτοί που δεν εκτιμούν τ καλά της χαμηλομισθίας.

Έλα πιάσε μας κι ένα καλαματιανό τώρα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70285
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Σεπ 2022, 15:07

Έχω κάτι καλύτερο.



Ο αοιδός είσαι εσύ και η κριτική επιτροπή οι συντονιστές του πχόρουμ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 04 Σεπ 2022, 15:14

Kauldron έγραψε:
03 Σεπ 2022, 14:28
Για τον ίδιο λόγο που συνέφερε τους ίδιους ανθρώπους η ύπαρξη του "Ανατολικού Μπλόκ". Όπως λένε, ο Κομμουνισμός έκανε καλό στις χώρες που ΔΕΝ επικράτησε. Οι εργοδότες αναγκάζονταν να δίνουν περισσότερα για να κρατάνε τους εργαζομένους ευχαριστημένους, και να μη ζητούν κομμουνισμό στις χώρες τους.
Μόνο που αυτό δούλευε μόνο όσο υπήρχε το σιδηρούν παραπέτασμα και έκρυβε την πραγματικότητα από την δύση. Μετά την κατάρρευση της ΕΣΣΔ και αφού η δύση είδε σε τι άθλια κατάσταση ήταν η οικονομία της και πόσο χαμηλό το βιωτικό επίπεδο του λαού η έννοια του κομουνισμού σαν αντίβαρο δεν έχει νόημα. Ποιός θα κάνει επανάσταση να πάει σε κάτι χειρότερο από αυτό που είναι τώρα ;

Και δεν αντιλέγω ότι το new deal που έγινε στην Αμερική με τον φόβο του κομουνισμού ήταν ένα βήμα προς την σωστή κατεύθυνση. Ήταν. Απλώς για να γίνει κάτι αντίστοιχο σήμερα θα πρέπει υπάρξει κάποιο άλλο επιχείρημα η φόβητρο. Ο μπαμπούλας του κομουνισμού έχει χάσει την δύναμή του.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25326
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 04 Σεπ 2022, 15:17

exiledd έγραψε:
04 Σεπ 2022, 14:45
...
αγαπητε συγγνωμη και με καθε κατανοηση σε αυτο που λες.

Πανω απο 10 χρονια στο φορουμ λες ακριβως το ιδιο. Οτι βγαζεις κατω απο το βασικο και τα φερνεις δυσκολα
Σεβαστο

Εχεις σκεφτει αν κανεις κατι λαθος που μια δεκαετια και βαλε δεν μπορεις να ξεφυγεις απο τη συγκεκριμενη αφηγηση;

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 04 Σεπ 2022, 15:30

talaipwros έγραψε:
04 Σεπ 2022, 15:17
exiledd έγραψε:
04 Σεπ 2022, 14:45
...
αγαπητε συγγνωμη και με καθε κατανοηση σε αυτο που λες.

Πανω απο 10 χρονια στο φορουμ λες ακριβως το ιδιο. Οτι βγαζεις κατω απο το βασικο και τα φερνεις δυσκολα
Σεβαστο

Εχεις σκεφτει αν κανεις κατι λαθος που μια δεκαετια και βαλε δεν μπορεις να ξεφυγεις απο τη συγκεκριμενη αφηγηση;
Υπάρχει εμότικον για εμετό;
Z

Άβαταρ μέλους
exiledd
Δημοσιεύσεις: 499
Εγγραφή: 19 Ιουν 2018, 00:13
Phorum.gr user: exiledd

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από exiledd » 04 Σεπ 2022, 16:16

Καραμελίτσα έγραψε:
04 Σεπ 2022, 15:30
talaipwros έγραψε:
04 Σεπ 2022, 15:17
exiledd έγραψε:
04 Σεπ 2022, 14:45
...
αγαπητε συγγνωμη και με καθε κατανοηση σε αυτο που λες.

Πανω απο 10 χρονια στο φορουμ λες ακριβως το ιδιο. Οτι βγαζεις κατω απο το βασικο και τα φερνεις δυσκολα
Σεβαστο

Εχεις σκεφτει αν κανεις κατι λαθος που μια δεκαετια και βαλε δεν μπορεις να ξεφυγεις απο τη συγκεκριμενη αφηγηση;
Υπάρχει εμότικον για εμετό;

Ατομική ευθύνη κι έτσι φάση, μόνο εσύ φταις για την κατάστασή σου και κανείς άλλος.
Δεν υπάρχου αναποδιές, ασθενειες, ψυχολογικά και άλλα θέματα κλπ.
Υπ όψιν δεν ισχυρίζομαι κάτι από τα ανωτέρω, σιγά μην τα έλεγα αυτά εδώ, και ναι ως ένα βαθμό υπάρχει ατομική ευθύνη..
Αλλά όχι ως επί το πλείστον.
Λες και γουστάρουμε να ζούμε μετρώντας δεκάρες...

Τέλος πάντων, δεν μπορώ άλλο να υπεραναλύω τα αυτονόητα.

Έχω καταλήξει πως το appeal στην ατομική ευθύνη γίνεται για να καθησυχάσει τη συνείδησή τους για το ότι αυτοί έχουν χρήματα και μια καλή ζωή και όσοι άλλοι παλεύουν να βγάλουν το μήνα, φταίνε οι ίδιοι--->not my problem...

Άβαταρ μέλους
SUV
Δημοσιεύσεις: 3198
Εγγραφή: 30 Νοέμ 2021, 19:26

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SUV » 04 Σεπ 2022, 16:18

Όχι, δεν είναι ο καθησυχασμός της συνείδησης ο -κύριος έστω- λόγος, για να μην πω οτι δεν είναι σχεδόν ποτέ αυτός

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25326
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 04 Σεπ 2022, 17:28

Καραμελίτσα έγραψε:
04 Σεπ 2022, 15:30
talaipwros έγραψε:
04 Σεπ 2022, 15:17
exiledd έγραψε:
04 Σεπ 2022, 14:45
...
αγαπητε συγγνωμη και με καθε κατανοηση σε αυτο που λες.

Πανω απο 10 χρονια στο φορουμ λες ακριβως το ιδιο. Οτι βγαζεις κατω απο το βασικο και τα φερνεις δυσκολα
Σεβαστο

Εχεις σκεφτει αν κανεις κατι λαθος που μια δεκαετια και βαλε δεν μπορεις να ξεφυγεις απο τη συγκεκριμενη αφηγηση;
Υπάρχει εμότικον για εμετό;
Ναι

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29912
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Σεπ 2022, 17:31

talaipwros έγραψε:
04 Σεπ 2022, 17:28
Καραμελίτσα έγραψε:
04 Σεπ 2022, 15:30
talaipwros έγραψε:
04 Σεπ 2022, 15:17


αγαπητε συγγνωμη και με καθε κατανοηση σε αυτο που λες.

Πανω απο 10 χρονια στο φορουμ λες ακριβως το ιδιο. Οτι βγαζεις κατω απο το βασικο και τα φερνεις δυσκολα
Σεβαστο

Εχεις σκεφτει αν κανεις κατι λαθος που μια δεκαετια και βαλε δεν μπορεις να ξεφυγεις απο τη συγκεκριμενη αφηγηση;
Υπάρχει εμότικον για εμετό;
Ναι

Εικόνα
:lol::lol:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8973
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Για ποιό λόγο συμφέρει τους απλούς ανθρώπους της Δύσης να ηττηθούν οι Δυτικές δυνάμεις στην Ουκρανία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 04 Σεπ 2022, 18:05

talaipwros έγραψε:
04 Σεπ 2022, 17:28
Καραμελίτσα έγραψε:
04 Σεπ 2022, 15:30
talaipwros έγραψε:
04 Σεπ 2022, 15:17


αγαπητε συγγνωμη και με καθε κατανοηση σε αυτο που λες.

Πανω απο 10 χρονια στο φορουμ λες ακριβως το ιδιο. Οτι βγαζεις κατω απο το βασικο και τα φερνεις δυσκολα
Σεβαστο

Εχεις σκεφτει αν κανεις κατι λαθος που μια δεκαετια και βαλε δεν μπορεις να ξεφυγεις απο τη συγκεκριμενη αφηγηση;
Υπάρχει εμότικον για εμετό;
Ναι

Εικόνα
Και σούργελο και θρασύς, τί έκπληξη για οπαδό του Κούλη!
Z

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών