Γιατί γίνεται κάποιος κομμουνιστής;

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Γιατί γίνεται κάποιος κομμουνιστής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 26 Μαρ 2023, 01:30

pylothess έγραψε:
25 Μαρ 2023, 15:43
Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής είχε καλές σχέσεις με τον Χαρίλαο Φλωράκη.
Some people have suggested,they were too close.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Γιατί γίνεται κάποιος κομμουνιστής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 26 Μαρ 2023, 01:36

southern έγραψε:
26 Μαρ 2023, 01:24
pylothess έγραψε:
26 Μαρ 2023, 01:22
southern έγραψε:
26 Μαρ 2023, 01:17
γενικώς έχεις μείνει 30 χρόνια πίσω για να πιστεύεις ότι λειτουργεί ο κομμουνισμος

"Μιλάνε για την αποτυχία του σοσιαλισμού. Πού είναι όμως η επιτυχία του καπιταλισμού στην Αφρική, στη Λατινική Αμερική και στην Ασία;"
Φιντέλ Κάστρο.
δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο από το ανατολικό μπλοκ που να νοσταλγει το κομμουνισμό. και σε πληροφορώ ότι ξέρω ομογενείς απι την πρώην ΕΣΣΔ. πρόκειται περί μια κρατικής χούντας. αν κάποιος θέλει να δηλώνει αριστερός υπάρχουν και οι σοσιαλδημοκρατικες επιλογές
Ψάξε λίγο καλύτερα τότε!!!
Έχω ρωτήσει αρκετούς ομογενείς παλινοστούντες Έλληνες από την πρώην Ε.Σ.Σ.Δ ,έχω ρωτήσει Γεωργιανούς , έχω ρωτήσει Ρώσους,Αρμένιους μέχρι και Ρουμάνους. Και όλοι μου λένε τα ίδια. Όλοι είχαν δουλειά. Κανένας δεν πεινούσε.
Για την κρατική χούντα θα σου γράψω τι μου είπε ένας Ελληνοαρμένιος: " Ότι πριν τον Γκορμπατσώφ ένας νόμο ήξεραν ,να μην μιλάει κανείς. Με τον Γκορμπατσώφ άρχισαν να μιλάνε όλοι"
Αλλά δεν νομίζω πως τους έπιασαν ξαφνικά όλους οι φιλελεύθερες ευαισθησίες!!!
Αφού υπάρχουν νοσταλγοί σήμερα στην Ελλάδα της Απριλιανής χούντας γιατί να μην υπάρχουν στις χώρες της πρώην Ε.Σ.Σ.Δ. νοσταλγοί του υπαρκτού σοσιαλισμού;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Γιατί γίνεται κάποιος κομμουνιστής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 26 Μαρ 2023, 02:03



Για να θυμούνται οι παλιοί και να μαθαίνουν οι νεότεροι.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Γιατί γίνεται κάποιος κομμουνιστής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 26 Μαρ 2023, 02:20

Sol έγραψε:
18 Οκτ 2022, 07:13
Πρώτα απ όλα ποια είναι τα άμεσα συμφέροντα του; τα ατομικά έτσι όπως τα αντιλαμβάνονται οι αστοί; ε, οι κομουνιστές αυτό το βήμα το έχουν ξεπεράσει. Τουλάχιστον ως ένα βαθμό έχουν ξεφύγει από την ιδεολογική κυριαρχία της κυρίαρχης τάξης και αντιλαμβάνονται τα συμφέροντα τους ταξικά. Μη ξεχνάμε πως κομουνιστές είναι η πρωτοπορία της εργατικής τάξης.
Τα άμεσα συμφέροντα είναι η εργασία , ο μισθός κ.τ.λ.
Σε άμεσο επίπεδο , αν απεργήσω εγώ ,εσύ, ο χ, ο ψ, ο ω ,ακόμη και αν απεργήσουμε 10 φορές ,ακόμη και να χιλιάδες κόσμου κατέβουν στο σύνταγμα είναι πάλι αμφίβολο αν θα αλλάξει κάτι άμεσα και σε ικανοποιητικό βαθμό. Ίσως να επιτευχθεί το πάγωμα υλοποίησης μιας κυβερνητικής απόφασης.
Όμως ο εργαζόμενος κινδυνεύει να βρεθεί στο δρόμο, χωρίς δουλειά απλά και μόνο από ένα καπρίτσιο του εργοδότη όπως είπε και ο Ένγκελς. Εκτίθεται ο εργαζόμενος χωρίς να κερδίζει κάτι άμεσα. Αντίθετα χάνει πολλά...

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Γιατί γίνεται κάποιος κομμουνιστής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 26 Μαρ 2023, 04:03

pylothess έγραψε:
18 Οκτ 2022, 00:20
Sol

Κομμουνιστής γίνεται κάποιος απλά και μόνο επειδή συγκινείται από τα κομμουνιστικά ιδεώδη
η γιατί αυτό εκφράζει τα άμεσα συμφέροντά του;
Για να πηδάει κουμμουνίστριες.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Γιατί γίνεται κάποιος κομμουνιστής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 26 Μαρ 2023, 13:48

Sol έγραψε:
18 Οκτ 2022, 07:13
Πρώτα απ όλα ποια είναι τα άμεσα συμφέροντα του; τα ατομικά έτσι όπως τα αντιλαμβάνονται οι αστοί; ε, οι κομουνιστές αυτό το βήμα το έχουν ξεπεράσει. Τουλάχιστον ως ένα βαθμό έχουν ξεφύγει από την ιδεολογική κυριαρχία της κυρίαρχης τάξης και αντιλαμβάνονται τα συμφέροντα τους ταξικά. Μη ξεχνάμε πως κομουνιστές είναι η πρωτοπορία της εργατικής τάξης.
Όλοι ξέρουμε , πως παλιότερα εάν είχες γνωστό κάποιο στέλεχος στα δυο μεγάλα κόμματα τότε είχες την δυνατότητα ,εύκολα να διοριστείς στο δημόσιο. Κάποιον ,που είχε διοριστεί με "μέσο" στο δημόσιο, που αισθάνεται ίσως και ευγνωμοσύνη για τους "ευεργέτες " του, πως θα μπορέσει να ξεφύγει από την ιδεολογία της κυρίαρχης αστικής τάξης; Μόνο όταν το δημόσιο φτάσει σε χρεωκοπία και δεν μπορεί να πληρώσει μισθούς και συντάξεις θα κινητοποιηθούν. Είναι τυχαίο που μετά το μνημόνιο , το ΠΑΣΟΚ έπιασε τα ποσοστά του Κ.Κ.Ε.;

Η βάση και το εποικοδόμημα. Η βάση είναι ο τρόπος παραγωγής, οι οικονομικές συνθήκες ενώ το εποικοδόμημα είναι οι νόμοι, η κουλτούρα ,το πολιτικό σύστημα, οι αντιλήψεις κ.τ.λ. Όταν αλλάζουν οι οικονομικές συνθήκες αλλάζουν και οι συνειδήσεις.

Πρωτοπορία δεν ξέρω αν είναι οι κομμουνιστές, ξέρω όμως ότι είναι σίγουρα αυτοί που πρωτοστατούν στις εργατικές κινητοποιήσεις και αυτό έχει μπολιαστεί μέσα στην Ελληνική κοινωνία .Αρκετοί ,που δεν είναι απαραίτητα κομμουνιστές, εμπιστεύονται τα σωματεία που πρόσκεινται στο ΠΑΜΕ όταν αντιμετωπίζουν εργασιακά προβλήματα. Γνωρίζω και εγώ προσωπικά τέτοιους ανθρώπους. Κάποιοι γράφτηκαν μετά και στο κόμμα ,άλλοι αδιαφόρησαν και αποχώρησαν μετά. Ο συνδικαλισμός όμως σήμερα δεν είναι και στα καλύτερα του. Η Ελληνική κοινωνία θεωρεί τους συνδικαλιστές ως κομματόσκυλα. Σε μεγάλο ποσοστό συνδικαλισμός υπάρχει στους δημοσίους υπαλλήλους.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Γιατί γίνεται κάποιος κομμουνιστής;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 26 Μαρ 2023, 15:50


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών