Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Φιλοσοφία πολιτικής
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Δεκ 2023, 18:40

Esperos έγραψε:
03 Δεκ 2023, 18:30
pylothess έγραψε:
03 Δεκ 2023, 18:15
Όλα αυτά τα προβλήματα που βιώνουμε είναι απόρροια της προσφοράς και της ζήτησης.Της ελεύθερης αγοράς τα απόνερα μαζεύουμε. Όταν έχουμε διαπραγμάτευση εργοδότη και εργαζομένου , ο εργαζόμενος είναι μόνος του. Ο εργοδότης όχι, έχει από πίσω του ολόκληρο επιτελείο. Οι εργοδότες έχουν συλλόγους . έχουν τον ΣΕΒ κ.τ.λ. ΟΙ εργαζόμενοι γιατί να μην έχουν και αυτοί τα δικά τους σωματεία για καλύτερη εκπροσώπηση στην διαπραγμάτευση;
Αν η ΝΔ δεν είχε "σοσιαλμανία" , η Ελλάδα θα είχε γίνει σαν την Αγγλία του Καρόλου Ντίκενς.

Δεν μου έχεις απαντήσει όμως. Τι γίνεται γι ' αυτούς που δεν έχουν επιλογές πολλές στην εύρεση εργασίας; Φταίνει αυτοί που πέφτουν θύματα νόμιμου εκβιασμού;
Ρε φίλε, προσφοράς και της ζήτηση , ο νόμος, υπάρχει πριν το ανθρώπινο είδος.
Δεν μπορείς να τον αλλάξεις, είναι ο ορισμός της νομοτέλειας που έχει λυσσάξει και ο κάρολος.
Φυσικά και να έχουν σωματείο οι εργαζόμενοι, σωματείο που να λειτουργεί με υγιή τρόπο, να είναι πάνω απ το 70% των εργαζόμενων
ενεργά μέλη, εκ περιτροπής όλοι οι εργαζόμενοι να αναλαμβάνουν διοικητικές και εκτελεστικές θέσεις στο σωματείο, να προσφέρουν
όλοι με το στέρημά τους οικονομική στήριξη.
Αυτό θα ήταν ο συνδικαλισμός που εγώ θα είχα πάει πρώτος. Όχι να εκλέγεται κάποιος συνδικαληστής και να μην ξαναπατάει στην δουλειά,
να είναι ένα είδος δημοσίου υπαλλήλου , αυτή η κατάσταση στα ελληνικά συνδικαληστικά, υπονομεύει την δράση του υγιούς συνδικαλισμού.
Τους μετατρέπει σε υποψήφιους σταλινες τσαμπουκάδες που πουλάνε προστασία σε εργοδοσίες… Τι να λέμε τώρα.
pylothess έγραψε:
03 Δεκ 2023, 18:15
Δεν μου έχεις απαντήσει όμως. Τι γίνεται γι ' αυτούς που δεν έχουν επιλογές πολλές στην εύρεση εργασίας; Φταίνει αυτοί που πέφτουν θύματα νόμιμου εκβιασμού;
Φταίει η κάθε σοσιαλμανιακή κυβέρνηση και οι κεντρικοί οικονομικοί σχεδιασμοί, η βαρύτατη φορολογία, η γραφειοκρατία,
ο υπερπροστατευτισμός που είναι εμπόδιο στην ελεύθερη οικονομία, στο άνοιγμα των δουλειών και της ζήτησης εργατικού δυναμικού.
Η ΝΔ όπως και το ΚΚΕ και λοιπές συνομοταξίες, τρέμουν στην ιδέα ότι ο λαός θα μπορεί να βρίσκει εργασία 1000, 1500, 2000 χιλιάρικα
και θα κοιτάει την δουλειά του, δεν θα έχει ανάγκη τα επιδόματα και τα pass, θα ψηφίζει με γνώμονα τα συμφέροντά του και
όχι με κομματικά κριτήρια ούτε θα γλείφει την ποδιά του κάθε υπουργού της καρπαζάς για ένα ρουσφετάκι, μια τέτοια προοπτική,
κουτσούμπας, μητσοτάκης, άδωνις τσίπρας, , αλλάζουν σώβρακα (Κασελάκης Ανδρουλάκης, δεν μετράνε διότι δεν έχουν καταλάβει χριστό).

Εδώ βρέθηκε ένας εφοπλιστής (προκοπίου) να αγοράσει τα ναυπηγεία που ήατν κλειστά και διαλυμένα και θυμήθηκαν κάτι σταλίνες
να πάνε να κάνουν εμπλοκή διότι λέει μια παραλία εκεί στο σκαραμαγκά και καλά την είχε καταπατήσει και θέλουν να κάνουν μπάνιο
χωρίς τα ναυπηγεία, να δεις τι εκφυλισμός, υπόθαλψη της οικονομίας και της ανάπτυξης με κάθε τρόπο, μη τυχόν και οι νοικοκυραίοι
βρουν μεροκάματο, Να τους έχοει το σύστημα με τα επιδόματα
Μπερδεύεσαι .Αυτά που λες είναι τα σωματεία του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ.
Φυσικά και φταίει η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ που υποφέρει ο λαός.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2368
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 03 Δεκ 2023, 18:45

pylothess έγραψε:
03 Δεκ 2023, 18:26
Αυταρχισμό είδα , ρουφιανιά είδα.
Είδες αυταρχισμό διότι δεν είχες άλλη επιλογή να φύγεις, να παραιτηθείς, και να ψάχνονται.
Αν υπήρχε ανάπτυξη, επενδύσεις, να ανοίγεις τις αγγελίες και να βρισκεις πολλές περιπτώσεις
που να σου ταιριάζουν, τότε ο κάθε εργοδότης που το παίζει "αυταρχικός"¨, θα έχανε σε μια βδομάδα
όλο το προσωπικό και θα τα έκανε όλα μόνος του μέχρι να κλείσει.

Δεν ξέρω αν με "πιάνεις". Αυτή είναι η μία διαφορά που περνάει στα ψιλά.
Πόση ανάπτυξη έχει η οικονομία.

Θυμάμαι ο πατέρας μου, ναυτικός, μηχανικός, ήμουν 8-10 ετών τότε, έρχονταν σπίτι κάτι πράκτορες πληρωμάτων
με ταξί σπίτι και τον θερμοπαρακαλούσαν να πάει πλήρωμα σε πλοίο , τους έλεγε, καλά ρε παιδιά, προχτές ξεμπάρκαρα,
όχι έλα Μάκη, έλα τώρα, έχει καλό μισθό υπερωρίες μπόνους... Ο πατέρας μου επέλεγε ποιο πλοίο του άρεσε και τι ταξίδια έκανε
και πόσο παλιό ήταν και αν ο εφοπλιστής ήταν καλό παιδί....
Ένα τέτοιο οικονομικό περιβάλλον θέλουμε για δουλειές σήμερα, για να γίνει αυτό, θέλουμε άλλη κυβέρνηση, άλλη νοοτροπία.
Χρειαζόμαστε πολλές καταιγιστικές μεταρρυθμίσεις.

Αυτά το σύμπλεγμα ΝΔ- καπακαπα (δηλαδή το σύστημα) δεν το επιτρέπουν να γίνει, αλληλοκαλύπτονται .
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2368
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 03 Δεκ 2023, 18:50

pylothess έγραψε:
03 Δεκ 2023, 18:40
Μπερδεύεσαι .Αυτά που λες είναι τα σωματεία του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ.
Φυσικά και φταίει η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ που υποφέρει ο λαός.
Δεν μπερδεύομαι καθόλου, τα ίδια σωματεία είναι, οι ίδιοι δημοσιουπαλληλικοί κανονισμοί.
Αν βγει ένας "πασόκος" ή "νεοδημοκράτης", τα ίδια συντεχνειακά κάνει, δεν αλλάζει το σωματείο, ίδιο μένει.
Άλλωστε, ποιος πασόκος δεν έχει πηδήσει σε ΝΔ ή σε συριζαψ ή και σε κουκουε αν χρειαστεί και ποιος
νεοδημοκράτης σήμερα δεν ήταν πασοκατζής κάποτε. Εδώ μέχρι και χρυσαυγίτες πρώην καπακαπα υπάρχουν.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Δεκ 2023, 18:54

Esperos έγραψε:
03 Δεκ 2023, 18:45
pylothess έγραψε:
03 Δεκ 2023, 18:26
Αυταρχισμό είδα , ρουφιανιά είδα.
Είδες αυταρχισμό διότι δεν είχες άλλη επιλογή να φύγεις, να παραιτηθείς, και να ψάχνονται.
Αν υπήρχε ανάπτυξη, επενδύσεις, να ανοίγεις τις αγγελίες και να βρισκεις πολλές περιπτώσεις
που να σου ταιριάζουν, τότε ο κάθε εργοδότης που το παίζει "αυταρχικός"¨, θα έχανε σε μια βδομάδα
όλο το προσωπικό και θα τα έκανε όλα μόνος του μέχρι να κλείσει.

Δεν ξέρω αν με "πιάνεις". Αυτή είναι η μία διαφορά που περνάει στα ψιλά.
Πόση ανάπτυξη έχει η οικονομία.

Θυμάμαι ο πατέρας μου, ναυτικός, μηχανικός, ήμουν 8-10 ετών τότε, έρχονταν σπίτι κάτι πράκτορες πληρωμάτων
με ταξί σπίτι και τον θερμοπαρακαλούσαν να πάει πλήρωμα σε πλοίο , τους έλεγε, καλά ρε παιδιά, προχτές ξεμπάρκαρα,
όχι έλα Μάκη, έλα τώρα, έχει καλό μισθό υπερωρίες μπόνους... Ο πατέρας μου επέλεγε ποιο πλοίο του άρεσε και τι ταξίδια έκανε
και πόσο παλιό ήταν και αν ο εφοπλιστής ήταν καλό παιδί....
Ένα τέτοιο οικονομικό περιβάλλον θέλουμε για δουλειές σήμερα, για να γίνει αυτό, θέλουμε άλλη κυβέρνηση, άλλη νοοτροπία.
Χρειαζόμαστε πολλές καταιγιστικές μεταρρυθμίσεις.

Αυτά το σύμπλεγμα ΝΔ- καπακαπα (δηλαδή το σύστημα) δεν το επιτρέπουν να γίνει, αλληλοκαλύπτονται .
Πάλι καλά...
Εγώ περίμενα να μου φορτώσεις προσωπική ευθύνη .
Όμως η αλήθεια είναι στον ένα χρόνο που ήμουν εκεί ,κάθε δυο με τρεις μήνες είχαμε αποχωρήσεις. Το προσωπικό άλλαζε σαν τα πουκάμισα.Ποσοί είχαν έρθει και έφυγαν πριν από εμένα και μετά από εμένα μέχρι αυτήν την στιγμή έχουν αλλάξει τρεις . Αλλά βρίσκει και τα κάνει...
Όταν υπάρχουν ένα σωρό άνεργοι λογιστές σου βάζει το μαχαίρι στο λαιμό και σου λέει ή θα δουλέψεις με μπλοκάκι ή θα πάρεις τον πούλο.
Ο λόγος που καθόμουν ήταν για να μαζέψω εργασιακή εμπειρία.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Δεκ 2023, 18:57

Esperos έγραψε:
03 Δεκ 2023, 18:50
pylothess έγραψε:
03 Δεκ 2023, 18:40
Μπερδεύεσαι .Αυτά που λες είναι τα σωματεία του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ.
Φυσικά και φταίει η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ που υποφέρει ο λαός.
Δεν μπερδεύομαι καθόλου, τα ίδια σωματεία είναι, οι ίδιοι δημοσιουπαλληλικοί κανονισμοί.
Αν βγει ένας "πασόκος" ή "νεοδημοκράτης", τα ίδια συντεχνειακά κάνει, δεν αλλάζει το σωματείο, ίδιο μένει.
Άλλωστε, ποιος πασόκος δεν έχει πηδήσει σε ΝΔ ή σε συριζαψ ή και σε κουκουε αν χρειαστεί και ποιος
νεοδημοκράτης σήμερα δεν ήταν πασοκατζής κάποτε. Εδώ μέχρι και χρυσαυγίτες πρώην καπακαπα υπάρχουν.
Όπως το αντιλαμβάνεται ο καθένας. Μέχρι και δωδεκαθειστής(Έλληνας εθνικός) υπάρχει πρώην Κάπα κάπα. Δεν μου λέει κάτι αυτό.
Ψάξε και βρες ,ποιος κάθε φορά στηρίζει τα μέτρα της κυβέρνησης και ποιος αντιδράει.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 03 Δεκ 2023, 19:11

pylothess έγραψε:
17 Απρ 2023, 21:38
Sol έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 20:24
kongrosian έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 20:17


εγώ περιμένω πότε θα σχολάσω να φύγω να γλιτώσω.
Δεν σε αδικώ, ρίξε μια ματιά στην αλλοτρίωση της εργασίας. Αυτά που κάνουμε είναι να παράγουμε όλον τον πλούτο και ο πλούτος(το αποτέλεσμα της εργασίας μας) να είναι ξένος προς εμάς.
Εξαρτάται ...
Μπορεί κάποιος εργαζόμενος να επιλέξει συνειδητά να συστρατευθεί με την εργοδοσία.
Μπορεί να επιλέξει να παίξει τον ρόλο του Δερβέναγα εκεί μέσα , του καλοθελητή. Θα έρθει μια ωραία μέρα όπου θα σε ξεμονοχιάσει ο εργοδότης και θα σου μιλήσει με ωραία λόγια και θα σου πει πόσο ευχαριστημένος είναι με την εργασία σου σε αντίθεση με τον τάδε ή τον δείνα συνάδελφο που δεν είναι τόσο πρόθυμος , τόσο φιλότιμος και εργατικός όσο ΕΣΥ. Θα σου τάξει εξέλιξη κ.τ.λ. Θα σε ρωτάει με πονηριά τι γώμη έχεις για τον συνάδελφο ,πως τον βλέπεις .Μετά θα αγριέψει ,θα αλλάξει τακτική ,θα αρχίσει να σου λέει ότι θα προωθήσει τον άλλο συνάδελφο. Δεν είναι κακό ο εργοδότης να θέλει να σε παινέψει. Το κακό είναι να προσπαθεί να καλλιεργεί διχόνοια. Για να μην πελαγοδρομώ, Sol, ναι η δουλειά είναι σχολείο.
Εκεί μέσα τα βλέπεις όλα. Πρέπει να επιλέξεις ποιον ρόλο θα παίξεις εκεί μέσα. Προσωπική εμπειρία . Συνάδελφοι που είχαν τον ρόλο του δερβέναγα μας είπαν σε πόσο άσχημες συνθήκες δούλευαν στην αρχή μέχρι να εξελιχθούν. Ότι τους φώναζαν, δεν τους πλήρωναν καλά κ.τ.λ. Αυτοί επέλεξαν να παίξουν το παιχνίδι του εργοδότη. Όπως μπορεί ο καθένας.

Μου έχει τύχει να είμαι σε πορεία , να περνάμε κάτω από γραφεία, να βγαίνουν στο παράθυρο εικοσάχρονοι και εικοσάχρονες (πολύ πιθανό)να ήταν πρακτικάριοι και πρακτικάριες , να μας κοιτάνε και να χασκογελάνε. Τους εύχομαι μόνο να μην βρεθούν στην θέση του διαδηλωτή .
Καλα βρε φιλε σοβαρα τωρα για πιο λογο να αναλωσεις φαια ουσια και να μιλησεις με επιχειρηματα σε ενα αεργο κνιτομποτ;
Εσυ σοβαρα πιστευεις οτι τοΚΚ€ και ο αεργος ρολεξαριος που εχουν για γενικο γραμματεα ειναι πραγματικοι κομμουνιστες;
Εγω παντως δεν το πολυνομιζω και αυτα που λενε με τον τονο που τα λενε δεν τα πιστευουν ουτε οι ιδιοι.

Το ΚΚ€ στην σημερινη του μορφη εχει καταντησει ενα μουσειακο εκθεμα κατι δηλαδη σαν απολιθωμα σε ενα παλαιοντολογικο μουσειο
εχουν την πουτσα του Μπρεζνιεφ εκει στον Περισσο κανουν συνεδρεια και διαφορα αλλα και οι χαχολοι βαρανε παλαμακια σε αυτα
που λενε τα μελη του πολιτμπιρο της κεντρικης επιτροπης ο γενικος γραμματεας και αλλοι.
Σποραδικα θα κατεβασουν στους δρομους πεντε εξι νοματαιους για να βροντοφωναξουν για τους κακους καπιταληστες
που πινουν με το μπουρι το αιμα της εργατιας η θα ανεβασουν στο βραχο της Ακροπολης κανενα πανο στα αγγλικα με τσιπραιϊκους
σολικισμους και ετσι να γινομαστε διεθνως ρεζιλι. :lol:

Στο προκειμενο τωρα το ΚΚ€ μια χαρα σωζει το τομαρι των καπιταληστων οταν αυτο κινδυνευει να γδαρθει απο την ερργατια.
Τι οχι;Ω μα ναι!

Αλ. Παπαρήγα: η λύση έξω από το ευρώ στις παρούσες συνθήκες είναι καταστροφική


Εικόνα

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Δεκ 2023, 19:28

plouf έγραψε:
03 Δεκ 2023, 19:11
pylothess έγραψε:
17 Απρ 2023, 21:38
Sol έγραψε:
13 Νοέμ 2022, 20:24

Δεν σε αδικώ, ρίξε μια ματιά στην αλλοτρίωση της εργασίας. Αυτά που κάνουμε είναι να παράγουμε όλον τον πλούτο και ο πλούτος(το αποτέλεσμα της εργασίας μας) να είναι ξένος προς εμάς.
Εξαρτάται ...
Μπορεί κάποιος εργαζόμενος να επιλέξει συνειδητά να συστρατευθεί με την εργοδοσία.
Μπορεί να επιλέξει να παίξει τον ρόλο του Δερβέναγα εκεί μέσα , του καλοθελητή. Θα έρθει μια ωραία μέρα όπου θα σε ξεμονοχιάσει ο εργοδότης και θα σου μιλήσει με ωραία λόγια και θα σου πει πόσο ευχαριστημένος είναι με την εργασία σου σε αντίθεση με τον τάδε ή τον δείνα συνάδελφο που δεν είναι τόσο πρόθυμος , τόσο φιλότιμος και εργατικός όσο ΕΣΥ. Θα σου τάξει εξέλιξη κ.τ.λ. Θα σε ρωτάει με πονηριά τι γώμη έχεις για τον συνάδελφο ,πως τον βλέπεις .Μετά θα αγριέψει ,θα αλλάξει τακτική ,θα αρχίσει να σου λέει ότι θα προωθήσει τον άλλο συνάδελφο. Δεν είναι κακό ο εργοδότης να θέλει να σε παινέψει. Το κακό είναι να προσπαθεί να καλλιεργεί διχόνοια. Για να μην πελαγοδρομώ, Sol, ναι η δουλειά είναι σχολείο.
Εκεί μέσα τα βλέπεις όλα. Πρέπει να επιλέξεις ποιον ρόλο θα παίξεις εκεί μέσα. Προσωπική εμπειρία . Συνάδελφοι που είχαν τον ρόλο του δερβέναγα μας είπαν σε πόσο άσχημες συνθήκες δούλευαν στην αρχή μέχρι να εξελιχθούν. Ότι τους φώναζαν, δεν τους πλήρωναν καλά κ.τ.λ. Αυτοί επέλεξαν να παίξουν το παιχνίδι του εργοδότη. Όπως μπορεί ο καθένας.

Μου έχει τύχει να είμαι σε πορεία , να περνάμε κάτω από γραφεία, να βγαίνουν στο παράθυρο εικοσάχρονοι και εικοσάχρονες (πολύ πιθανό)να ήταν πρακτικάριοι και πρακτικάριες , να μας κοιτάνε και να χασκογελάνε. Τους εύχομαι μόνο να μην βρεθούν στην θέση του διαδηλωτή .
Καλα βρε φιλε σοβαρα τωρα για πιο λογο να αναλωσεις φαια ουσια και να μιλησεις με επιχειρηματα σε ενα αεργο κνιτομποτ;
Εσυ σοβαρα πιστευεις οτι τοΚΚ€ και ο αεργος ρολεξαριος που εχουν για γενικο γραμματεα ειναι πραγματικοι κομμουνιστες;
Εγω παντως δεν το πολυνομιζω και αυτα που λενε με τον τονο που τα λενε δεν τα πιστευουν ουτε οι ιδιοι.

Το ΚΚ€ στην σημερινη του μορφη εχει καταντησει ενα μουσειακο εκθεμα κατι δηλαδη σαν απολιθωμα σε ενα παλαιοντολογικο μουσειο
εχουν την πουτσα του Μπρεζνιεφ εκει στον Περισσο κανουν συνεδρεια και διαφορα αλλα και οι χαχολοι βαρανε παλαμακια σε αυτα
που λενε τα μελη του πολιτμπιρο της κεντρικης επιτροπης ο γενικος γραμματεας και αλλοι.
Σποραδικα θα κατεβασουν στους δρομους πεντε εξι νοματαιους για να βροντοφωναξουν για τους κακους καπιταληστες
που πινουν με το μπουρι το αιμα της εργατιας η θα ανεβασουν στο βραχο της Ακροπολης κανενα πανο στα αγγλικα με τσιπραιϊκους
σολικισμους και ετσι να γινομαστε διεθνως ρεζιλι. :lol:

Στο προκειμενο τωρα το ΚΚ€ μια χαρα σωζει το τομαρι των καπιταληστων οταν αυτο κινδυνευει να γδαρθει απο την ερργατια.
Τι οχι;Ω μα ναι!

Αλ. Παπαρήγα: η λύση έξω από το ευρώ στις παρούσες συνθήκες είναι καταστροφική


Εικόνα

Διαφωνείς με το ΚΚΕ. Καλά κάνεις . Και εγώ διαφωνώ. Αν δεν διαφωνούσα θα ήμουν ακόμη μέλος.
Αλλά πες μου εσύ με ποιον να παλέψω; Μαζί με ποιους να συστρατευθώ για να διαμαρτυρηθώ; Να κατέβω μόνος μου στον δρόμο με μια σημαία; Μερικοί το κάνουν και αυτό αλλά κανένας δεν τους δίνει σημασία. Η μήπως θεωρούμαι επαναστάτης χωρίς αιτία που θέλω να διαμαρτυρηθώ;
Εν πάση περιτπώσει , με ποιους να συστρατευθώ; Με το ΠΑΣΟΚ; Την ΝΔ; Τον ΣΥΡΙΖΑ; Την εξωκοινοβουλευτική αριστερά; Είναι λύση μήπως να πηγαίνω μαζί με του αναρχικούς να πετάω πέτρες και βόμβες μολότοφ;

Και αφού το αναφέρεις , ναι καλά τα είπε η Παπαρήγα. Είτε με ευρώ είτε με καπιταλιστική δραχμή δεν θα αλλάξει τίποτα το ουσιαστικό . Καπιταλισμό στην μια περίπτωση καπιταλισμό και στην άλλη. Εξάλλου άμα ήταν τόσο εύκολο να βγούμε από το ευρώ και την ΕΕ , αβρόχοις ποσί , θα το είχε κάνει και ο Αλλέξης.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4127
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 03 Δεκ 2023, 21:02

pylothess έγραψε:
03 Δεκ 2023, 19:28
Εξάλλου άμα ήταν τόσο εύκολο να βγούμε από το ευρώ και την ΕΕ , αβρόχοις ποσί , θα το είχε κάνει και ο Αλλέξης.
για να το συνδέσω με το θέμα μας, ο τσίπρας διαχειρίστηκε σαν μπιστικός της αστικής τάξης την κοινωνική ειρήνη

Εικόνα
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 03 Δεκ 2023, 21:33

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
03 Δεκ 2023, 21:02
pylothess έγραψε:
03 Δεκ 2023, 19:28
Εξάλλου άμα ήταν τόσο εύκολο να βγούμε από το ευρώ και την ΕΕ , αβρόχοις ποσί , θα το είχε κάνει και ο Αλλέξης.
για να το συνδέσω με το θέμα μας, ο τσίπρας διαχειρίστηκε σαν μπιστικός της αστικής τάξης την κοινωνική ειρήνη

Εικόνα
Αυτά να τα πεις σε αυτά που οραματίζονταν τον Αλέξη ως τον νέο Άρη Βελουχιώτη που θα μπει μέσα στην βουλή καβάλα σε ένα άσπρο άλογο, με αμπέχονο και με αυτόματο στο χέρι. Και το κακό το ΚΚΕ δεν συνεργάστηκε μαζί του.

Ο Λάκης Λαζόπουλος τι έλεγε για τον ΣΥΡΙΖΑ και τι για το ΚΚΕ;

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4127
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 03 Δεκ 2023, 22:01

plouf έγραψε:
03 Δεκ 2023, 19:11

Στο προκειμενο τωρα το ΚΚ€ μια χαρα σωζει το τομαρι των καπιταληστων
συμβάλλει δηλαδή στην κοινωνική ειρήνη
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4127
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 03 Δεκ 2023, 22:07

Για να δουμε πως καλοπερνάνε οι συνδικαλιστές που αγωνίζονται

Εικόνα

Εικόνα

γνωστά κομμουνια
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2368
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 09 Δεκ 2023, 13:15

Πιστεύω , μετά από όσα εξήγησα στους πλανημένους συντρόφους, να έγινε σαφέστατο πως είναι απολύτως πλανεμένοι
σε θεωρίες που στοχεύουν σε ολοκληρωτισμό και η επιδίωξη κοινωνικής ειρήνης, σε κομμουνιστικό καθεστώς είναι
μια καλοστημένη αλλά χαζούλικια παγίδα, με λίγο αναλυτική αφαιρετική συνθετική σκέψη, όλερς οι μαρξιστικές παπαριές
καταρρέουν σαν παλάτια χτισμένα στην άμμο από πιτσιρικάδες με κουβαδάκια.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4127
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 08 Φεβ 2024, 16:00

Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4127
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Η κοινωνική ειρήνη στις εκμεταλλευτικές κοινωνίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 08 Φεβ 2024, 16:01

Εικόνα
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών