Οι Αρχαίοι Έλληνες αποκάλυψαν το αληθινό πρόσωπο του κουμμουνισμού 2300 χρόνια πριν υπάρξει επίσημα ο κουμμουνισμός.

Φιλοσοφία πολιτικής
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι Αρχαίοι Έλληνες αποκάλυψαν το αληθινό πρόσωπο του κουμμουνισμού 2300 χρόνια πριν υπάρξει επίσημα ο κουμμουνισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 10 Δεκ 2023, 00:01

Exodus έγραψε:
09 Δεκ 2023, 23:41
pylothess έγραψε:
09 Δεκ 2023, 23:36
Ποια ήταν η κοινωνική θέση του Αριστοφάνη;
Εκείνη την εποχή αυτός που αμφισβήτησε την δουλεία ήταν ένας Θρακιώτης μονομάχος. ο Σπάρτακος.
Υπήρξαν και άλλες επαναστάσεις σκλάβων αλλά του Σπάρτακου ήταν η μεγαλύτερη.

Ο Αριστοφάνης εκτός από κωμικός τι άλλη ασχολία είχε; Είχε χωράφια;
Ποιος γαιοκτήμονας θα ήθελε να καταργηθεί η δουλεία;
Ποιος εργοδότης θα ήθελε την καθιέρωση του 8/ωρου;
Το 8ωρο με αίμα καθιερώθηκε από τα κάτω.
Τ΄ότι βάζει τις γυναίκες στην εξουσία, ως άντρας, πάλι δεν εξηγεί τη θεωρία σου. Με την ίδια λογική μέχρι να αποκατασταθεί η γυναίκα δεν θα είχαμε υπέρ της έργα. Εδώ έχουμε έναν βαθιά ολιγαρχό καλλιτέχνη που απογειώνεται και συνθέτει μια κωμωδία, και ως έτσι τη βλέπουμε. Όχι ως διδασκαλία. Με την σύγχρονη έννοια.
Κοίτα ,εγώ δεν είμαι ειδικός στην Αρχαία Ελληνικη λογοτεχνία αλλά ο Αριστοφάνης αυτά τα έγραφε σατιρικά , δεν τα έγραφε για να δείξει ότι οι γυναίκες είναι ικανές για διακυβέρνηση . Ακόμη και ότι τις βάζει να συνεδριάζουν , το κάνει με χλευαστικό τρόπο γιατί εκείνη την εποχή επικρατούσαν τέτοιου είδους αντίληψες ότι οι γυναίκες είναι μόνο για γεννοβολάνε και να ασχολούνται με δουλειές του σπιτιού. Εκτός από την Σπάρτη που τις θεωρούσαν ισότιμες με τους άνδρες , αλλά μόνο τις Σπαρτιάτισες . Πιθανόν να υπήρχαν και άλλα τέτοια παραδείγματα στην αρχαιότητα. Αλλά ουσιαστικά η θέση της γυναίκας άλλαξε με τους παγκοσμίους πολέμους όταν οι άνδρες έλειπαν στο μέτωπο , οι γυναίκες πήγαν στα εργοστάσια.
Οι οικονομικές συνθήκες είναι που αλλάζουν και τις κοινωνικές αντιλήψεις. Δες πότε απέκτησαν δικαίωμα ψήφου οι γυναίκες.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι Αρχαίοι Έλληνες αποκάλυψαν το αληθινό πρόσωπο του κουμμουνισμού 2300 χρόνια πριν υπάρξει επίσημα ο κουμμουνισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 10 Δεκ 2023, 00:02

Εκτωρ έγραψε:
15 Φεβ 2023, 01:02
Διάβασα κάποτε το έργο Εκκλησιάζουσες του Αριστοφάνη. Αν και υποτίθεται ότι ήταν κωμωδία, εμένα μου προξένησε κατάθλιψη. Λόγω αυτού του έργου δεν ήθελα πια να διαβάσω αρχαίο ελληνικό δράμα.

Όταν η πρωταγωνίστρια άρχισε να αναπτύσσει τις θεωρίες της για μια δίκαιη κοινωνία, μια κοινωνία κοινοκτημοσύνης και κοινογαμίας, μου θύμησε τις αρχές του κουμμουνισμού.

Η διάθεσή μου χάλασε όταν κάποιος από το ακροατήριο τη ρώτησε, "Ωραία όλα αυτά, αλλά τις δουλειές ποιος θα τις κάνει; Στα χωράφια ποιος θα πηγαίνει;" Και αυτή απάντησε, "Μα οι δούλοι."

Τότε όλα έγιναν ξεκάθαρα μέσα μου. Ακόμα και σε αυτή τη "δίκαιη" κοινωνία που οραματιζόταν η Πραξαγόρα, την κοινωνία που "δε θα υπήρχε εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο", είναι αναγκαίο κακό κάποιοι να θυσιάζονται -- ακόμα κι αν αυτοί οι κάποιοι στις μεταγενέστερες κοινωνίες τυπικά δε θεωρούνται δούλοι -- ώστε οι υπόλοιποι να ζουν το μύθο τους.

Με δυο λόγια αυτή είναι η πραγματική φιλοσοφία του κουμμουνισμού: μια βολεμένη κρατικοδίαιτη τάξη να ζει χωρίς να δουλεύει στην πλάτη των υπολοίπων. Το έχει δείξει και η ιστορία, όπου ο κουμμουνισμός εφαρμόστηκε.

Ο κουμμουνισμός δεν είναι παρά η κεφαλαιοκρατία με άλλο όνομα.

Πείτε μου αν κάνω κάπου λάθος.
Την Αμερική πότε την ανακάλυψαν; Πριν ή μετά ο Αριστοφάνης να γράψει τις Εκκλησιάζουσες;


Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Οι Αρχαίοι Έλληνες αποκάλυψαν το αληθινό πρόσωπο του κουμμουνισμού 2300 χρόνια πριν υπάρξει επίσημα ο κουμμουνισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Δεκ 2023, 00:10

pylothess έγραψε:
09 Δεκ 2023, 23:23
taxalata xalasa έγραψε:
16 Φεβ 2023, 16:23
Εκτωρ έγραψε:
15 Φεβ 2023, 01:02
Διάβασα κάποτε το έργο Εκκλησιάζουσες του Αριστοφάνη. Αν και υποτίθεται ότι ήταν κωμωδία, εμένα μου προξένησε κατάθλιψη. Λόγω αυτού του έργου δεν ήθελα πια να διαβάσω αρχαίο ελληνικό δράμα.

Όταν η πρωταγωνίστρια άρχισε να αναπτύσσει τις θεωρίες της για μια δίκαιη κοινωνία, μια κοινωνία κοινοκτημοσύνης και κοινογαμίας, μου θύμησε τις αρχές του κουμμουνισμού.

Η διάθεσή μου χάλασε όταν κάποιος από το ακροατήριο τη ρώτησε, "Ωραία όλα αυτά, αλλά τις δουλειές ποιος θα τις κάνει; Στα χωράφια ποιος θα πηγαίνει;" Και αυτή απάντησε, "Μα οι δούλοι."

Τότε όλα έγιναν ξεκάθαρα μέσα μου. Ακόμα και σε αυτή τη "δίκαιη" κοινωνία που οραματιζόταν η Πραξαγόρα, την κοινωνία που "δε θα υπήρχε εκμετάλλευση ανθρώπου από άνθρωπο", είναι αναγκαίο κακό κάποιοι να θυσιάζονται -- ακόμα κι αν αυτοί οι κάποιοι στις μεταγενέστερες κοινωνίες τυπικά δε θεωρούνται δούλοι -- ώστε οι υπόλοιποι να ζουν το μύθο τους.

Με δυο λόγια αυτή είναι η πραγματική φιλοσοφία του κουμμουνισμού: μια βολεμένη κρατικοδίαιτη τάξη να ζει χωρίς να δουλεύει στην πλάτη των υπολοίπων. Το έχει δείξει και η ιστορία, όπου ο κουμμουνισμός εφαρμόστηκε.

Ο κουμμουνισμός δεν είναι παρά η κεφαλαιοκρατία με άλλο όνομα.

Πείτε μου αν κάνω κάπου λάθος.
Δεν κανεις λαθος, αλλα υπαρχει λυση για το θεμα «δουλοι». Να φτιαξουμε drones για να πηγαινουν στα χωραφια και εμεις να καθοοοομαστε.....
Τρολάρεις αλλά αυτοί είνια όλη η ουσία του προβλήματος. Δυστυχώς το θέμα το προσεγγίζεται πολύ επφιανειακά. Η πέτρινη αξίνα αντικαταστάθηκε από την μπρούτζινη , η μπρούτζινη από την σιδερένια. Το βόδι αντικαταστάθηκε από το τρακτέρ.Το κάρβουνο από το πετρέλαιο.
Υπάρχει τενική πρόοδος αλλά ποιος την καρπώνεται αυτήν;
όλοι...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι Αρχαίοι Έλληνες αποκάλυψαν το αληθινό πρόσωπο του κουμμουνισμού 2300 χρόνια πριν υπάρξει επίσημα ο κουμμουνισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 10 Δεκ 2023, 00:32

taxalata xalasa έγραψε:
10 Δεκ 2023, 00:10
pylothess έγραψε:
09 Δεκ 2023, 23:23
taxalata xalasa έγραψε:
16 Φεβ 2023, 16:23


Δεν κανεις λαθος, αλλα υπαρχει λυση για το θεμα «δουλοι». Να φτιαξουμε drones για να πηγαινουν στα χωραφια και εμεις να καθοοοομαστε.....
Τρολάρεις αλλά αυτοί είνια όλη η ουσία του προβλήματος. Δυστυχώς το θέμα το προσεγγίζεται πολύ επφιανειακά. Η πέτρινη αξίνα αντικαταστάθηκε από την μπρούτζινη , η μπρούτζινη από την σιδερένια. Το βόδι αντικαταστάθηκε από το τρακτέρ.Το κάρβουνο από το πετρέλαιο.
Υπάρχει τενική πρόοδος αλλά ποιος την καρπώνεται αυτήν;
όλοι...
Δεν νομίζω...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Οι Αρχαίοι Έλληνες αποκάλυψαν το αληθινό πρόσωπο του κουμμουνισμού 2300 χρόνια πριν υπάρξει επίσημα ο κουμμουνισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 10 Δεκ 2023, 00:36

pylothess έγραψε:
10 Δεκ 2023, 00:32
taxalata xalasa έγραψε:
10 Δεκ 2023, 00:10
pylothess έγραψε:
09 Δεκ 2023, 23:23


Τρολάρεις αλλά αυτοί είνια όλη η ουσία του προβλήματος. Δυστυχώς το θέμα το προσεγγίζεται πολύ επφιανειακά. Η πέτρινη αξίνα αντικαταστάθηκε από την μπρούτζινη , η μπρούτζινη από την σιδερένια. Το βόδι αντικαταστάθηκε από το τρακτέρ.Το κάρβουνο από το πετρέλαιο.
Υπάρχει τενική πρόοδος αλλά ποιος την καρπώνεται αυτήν;
όλοι...
Δεν νομίζω...
γιατί; ανάλογα τ'άλογα...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι Αρχαίοι Έλληνες αποκάλυψαν το αληθινό πρόσωπο του κουμμουνισμού 2300 χρόνια πριν υπάρξει επίσημα ο κουμμουνισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Δεκ 2023, 18:26

taxalata xalasa έγραψε:
10 Δεκ 2023, 00:36
pylothess έγραψε:
10 Δεκ 2023, 00:32
taxalata xalasa έγραψε:
10 Δεκ 2023, 00:10


όλοι...
Δεν νομίζω...
γιατί; ανάλογα τ'άλογα...
Στον καπιταλισμό η πρόοδος της τεχνολογίας και της επιστήμης φέρνει ανεργία γιατί αντικαθιστά την ανθρώπινη εργασία.
Είναι οι αντιθέσεις του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Οι Αρχαίοι Έλληνες αποκάλυψαν το αληθινό πρόσωπο του κουμμουνισμού 2300 χρόνια πριν υπάρξει επίσημα ο κουμμουνισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 11 Δεκ 2023, 19:22

pylothess έγραψε:
11 Δεκ 2023, 18:26
taxalata xalasa έγραψε:
10 Δεκ 2023, 00:36
pylothess έγραψε:
10 Δεκ 2023, 00:32


Δεν νομίζω...
γιατί; ανάλογα τ'άλογα...
Στον καπιταλισμό η πρόοδος της τεχνολογίας και της επιστήμης φέρνει ανεργία γιατί αντικαθιστά την ανθρώπινη εργασία.
Είναι οι αντιθέσεις του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής.
Με ρομπότια θα μείνουμε όλοι άνεργοι και τότε ποιος και με τι χρήμα θα αγοράζει τα προϊόντα του καπιταλισμού; Θα μας πληρώνουν για να αγοράζουμε;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι Αρχαίοι Έλληνες αποκάλυψαν το αληθινό πρόσωπο του κουμμουνισμού 2300 χρόνια πριν υπάρξει επίσημα ο κουμμουνισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 11 Δεκ 2023, 19:26

taxalata xalasa έγραψε:
11 Δεκ 2023, 19:22
pylothess έγραψε:
11 Δεκ 2023, 18:26
taxalata xalasa έγραψε:
10 Δεκ 2023, 00:36


γιατί; ανάλογα τ'άλογα...
Στον καπιταλισμό η πρόοδος της τεχνολογίας και της επιστήμης φέρνει ανεργία γιατί αντικαθιστά την ανθρώπινη εργασία.
Είναι οι αντιθέσεις του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής.
Με ρομπότια θα μείνουμε όλοι άνεργοι και τότε ποιος και με τι χρήμα θα αγοράζει τα προϊόντα του καπιταλισμού; Θα μας πληρώνουν για να αγοράζουμε;
Τώρα κατάλαβες τα προβλήματα του καπιταλισμού παρ'όλο που τρολάρεις.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16618
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Οι Αρχαίοι Έλληνες αποκάλυψαν το αληθινό πρόσωπο του κουμμουνισμού 2300 χρόνια πριν υπάρξει επίσημα ο κουμμουνισμός.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 11 Δεκ 2023, 19:30

pylothess έγραψε:
11 Δεκ 2023, 19:26
taxalata xalasa έγραψε:
11 Δεκ 2023, 19:22
pylothess έγραψε:
11 Δεκ 2023, 18:26


Στον καπιταλισμό η πρόοδος της τεχνολογίας και της επιστήμης φέρνει ανεργία γιατί αντικαθιστά την ανθρώπινη εργασία.
Είναι οι αντιθέσεις του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής.
Με ρομπότια θα μείνουμε όλοι άνεργοι και τότε ποιος και με τι χρήμα θα αγοράζει τα προϊόντα του καπιταλισμού; Θα μας πληρώνουν για να αγοράζουμε;
Τώρα κατάλαβες τα προβλήματα του καπιταλισμού παρ'όλο που τρολάρεις.
Τρολάρω σοβαρά... δεν παίζω...
Με ρομπότια θα λυθεί το πρόβλημα της εργασίας που τυραννά τον άνθρωπο από τότε που κατέβηκε απ'τα δένδρα...

Θα καθόμαστε όλοι και θα εργάζονται τα ρομπότια για μας...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών