Εκλογές και κομμουνιστές

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 28693
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 20 Μαρ 2023, 21:48

vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:47
Golden Age έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:46
vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:45


Μάλλον αδυνατείς να απαντήσεις. Πόσα χρόνια λοιπόν έχει καπιταλισμό;
Καμμιά δεκαετία, με στροφή προς αυτόν απο τις προηγούμενες δεκαετίες.
Δηλαδή π.χ. το 2005 είχε σοσιαλισμό ε;
Το διόρθωσα, καμμιά δεκαπενταετία με εισοκαετία. Απο αρχές δεκαετίας 2000.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Golden Age την 20 Μαρ 2023, 22:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 20 Μαρ 2023, 21:51

Golden Age έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:48
vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:47
Golden Age έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:46


Καμμιά δεκαετία, με στροφή προς αυτόν απο τις προηγούμενες δεκαετίες.
Δηλαδή π.χ. το 2005 είχε σοσιαλισμό ε;
Το διόρθωσα, καμμιά δεκαεπτναί με εισοκαετία. Απο αρχές δεκαετίας 2000.
Οκ, καπιταλιστική λοιπόν τα τελευταία 20 χρόνια.

Άλλος;
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26904
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 20 Μαρ 2023, 21:57

pylothess έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:39
George_V έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:34
pylothess έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:27


Ρε παλλήκαρε, που έμαθες τον λικβινταρισμό; Σοβαρά έκανες τον κόπο να ψαχτείς και να μάθεις τον λικβινταρισμό;
Δεν τρολάρω ούτε είμαι ειρωνικός. Απλά μου κάνει εντύπωση ,γιατί αυτό το γνωρίζουν μόνο οι κομμουνιστές και οι πολύ ψαγμένοι. Είναι πολύ δύσκολο να το γνωρίζω αυτό κάποιος που δεν είναι κομμουνιστής. Αυτό η λέξη ξεφεύγει από τις ευρέως χρησιμοποιούμενες στερεοτυπικές κομμουνιστικές λέξεις :αντιλαϊκός, ιμπεριαλισμός, πάλη των τάξεων,καπιταλισμός κ.τ.λ.
Ξερεις ο Τσωρτσιλ ειχε πει καποτε πως "Οταν ειναι κανεις νεος και δεν ειναι αριστερος ειναι ειτε πριγκιπας ειτε βλάκας".

Και δεν υπηρξα ουτε πριγκιπας, ουτε βλακας (τουλαχιστον προ 20ετιας. Για τωρα δεν παιρνω ορκο για το δευτερο γιατι σιγουρα πριγκιπας δεν ειμαι).
Το έχει πει όντως αυτό ή είναι από τα γνωστά αποφθέγματα που συνηθίζουν να τα αποδίδουν σε διαφόρους σπουδαίους άντρες;
Να υποθέσω ότι είχες και εσύ κάποτε κάποια ρομαντική συμπάθεια προς τα κομμουνιστικά ιδεώδη ανεξάρτητα από το πως εφαρμόσθηκαν στην πράξη;
Θα μπορούσες φερ' ειπείν να είσαι οπαδός του ακαδημαϊκού Μαρξισμού ;
Eιτε το ειπε ειτε του το απέδωσαν μικρη σημασια εχει.

Ολοι ειχαμε λιγο ως πολυ μια τετοια συμπάθεια στα νιατα μας ειτε ως ιδεολογοι, ειτε ως επαναστατες φοιτητες κτλ. ανεξαρτητως πως καταληξαμε μετα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26904
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 20 Μαρ 2023, 21:57

**********************
Double Post
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 20 Μαρ 2023, 21:58

Sol έγραψε:
20 Μαρ 2023, 19:14
Γιατί κατεβαίνουν οι κομμουνιστές σε εκλογές και συμμετέχουν σε κοινοβούλια και ευρωβουλή;

Πως αντιλαμβάνονται οι κομμουνιστές τις εκλογές;


Αφού στο κοινοβούλιο λαμβάνονται σημαντικές αποφάσεις που καθορίζουν άμεσα τις ζωές μας, η εργατική τάξη πρέπει να έχει εκπροσώπηση στο κοινοβούλιο από ένα κόμμα που υποστηρίζει τα συμφέροντα της εργατικής τάξης. Με την κοινοβουλευτική παρουσία και δράση ενός κομμουνιστικού γίνεται καλύτερη διάδοση των θέσεων του κόμματος και μπορεί να προβάλλει στις πλατιές λαϊκές μάζες τις αδυναμίες, αντιθέσεις και τον ιστορικά παρωχημένου ρόλο του καπιταλιστικού συστήματος. Μπορούν , ανάλογα με τις δυνάμεις του να ασκήσουν και πίεση στην εφαρμογή αντιλαϊκών νομοσχεδίων.

Αλλά το θέμα είναι ότι ελάχιστα νομοσχέδια ,αν όχι κανένα είναι πραγματικά φιλολαϊκά

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 20 Μαρ 2023, 21:59

George_V έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:57
Eιτε το ειπε ειτε του το απέδωσαν μικρη σημασια εχει.

Ολοι ειχαμε λιγο ως πολυ μια τετοια συμπάθεια στα νιατα μας ειτε ως ιδεολογοι, ειτε ως επαναστατες φοιτητες κτλ. ανεξαρτητως πως καταληξαμε μετα.
Εγώ το ξέρω ως εξής (δεν ξέρω αν αποδίδεται στον Τσώρτσιλ): Αν είσαι νέος και δεν είσαι αριστερός, δεν έχεις καρδιά. Αν είσαι μεγάλος και είσαι αριστερός, δεν έχεις μυαλό.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 20 Μαρ 2023, 22:00

George_V έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:57
pylothess έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:39
George_V έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:34


Ξερεις ο Τσωρτσιλ ειχε πει καποτε πως "Οταν ειναι κανεις νεος και δεν ειναι αριστερος ειναι ειτε πριγκιπας ειτε βλάκας".

Και δεν υπηρξα ουτε πριγκιπας, ουτε βλακας (τουλαχιστον προ 20ετιας. Για τωρα δεν παιρνω ορκο για το δευτερο γιατι σιγουρα πριγκιπας δεν ειμαι).
Το έχει πει όντως αυτό ή είναι από τα γνωστά αποφθέγματα που συνηθίζουν να τα αποδίδουν σε διαφόρους σπουδαίους άντρες;
Να υποθέσω ότι είχες και εσύ κάποτε κάποια ρομαντική συμπάθεια προς τα κομμουνιστικά ιδεώδη ανεξάρτητα από το πως εφαρμόσθηκαν στην πράξη;
Θα μπορούσες φερ' ειπείν να είσαι οπαδός του ακαδημαϊκού Μαρξισμού ;
Eιτε το ειπε ειτε του το απέδωσαν μικρη σημασια εχει.

Ολοι ειχαμε λιγο ως πολυ μια τετοια συμπάθεια στα νιατα μας ειτε ως ιδεολογοι, ειτε ως επαναστατες φοιτητες κτλ. ανεξαρτητως πως καταληξαμε μετα.
Υπάρχουν όμως και κάποιοι που στράφηκαν προς τα εκεί επειδή είδαν κάποια παρέμβαση από το σωματείο στον χώρο εργασίας τους. Ένα παράδειγμα αναφέρω.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 20 Μαρ 2023, 22:02

vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:59
George_V έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:57
Eιτε το ειπε ειτε του το απέδωσαν μικρη σημασια εχει.

Ολοι ειχαμε λιγο ως πολυ μια τετοια συμπάθεια στα νιατα μας ειτε ως ιδεολογοι, ειτε ως επαναστατες φοιτητες κτλ. ανεξαρτητως πως καταληξαμε μετα.
Εγώ το ξέρω ως εξής (δεν ξέρω αν αποδίδεται στον Τσώρτσιλ): Αν είσαι νέος και δεν είσαι αριστερός, δεν έχεις καρδιά. Αν είσαι μεγάλος και είσαι αριστερός, δεν έχεις μυαλό.
Και ο Κολοκορτώνης γράφει στα απομνημονεύματά του ,ότι ο κόσμος τους έλεγε τρελούς που ξεκίνησαν τέτοιο εγχείρημα.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 20 Μαρ 2023, 22:03

pylothess έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:00
Υπάρχουν όμως και κάποιοι που στράφηκαν προς τα εκεί επειδή είδαν κάποια παρέμβαση από το σωματείο στον χώρο εργασίας τους. Ένα παράδειγμα αναφέρω.
Αναμφισβήτητα (λέμε τώρα), οι ταξικοί αγώνες ζυμώνουν συνειδήσεις πολύ περισσότερο και πολύ ταχύτερα από την κοινοβουλευτική δράση. Ελπίζω δε, κάποια στιγμή να γυρίσουν ανάποδα την ανάποδη λογική στο Κόμμα και να επανέλθουν στο σωστό δρόμο, υλοποιώντας μία τακτική που θα δυναμώνει το Κόμμα μέσα από την δράση στα συνδικάτα κι όχι το ανάποδο.
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 20 Μαρ 2023, 22:04

pylothess έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:02
vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:59
George_V έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:57
Eιτε το ειπε ειτε του το απέδωσαν μικρη σημασια εχει.

Ολοι ειχαμε λιγο ως πολυ μια τετοια συμπάθεια στα νιατα μας ειτε ως ιδεολογοι, ειτε ως επαναστατες φοιτητες κτλ. ανεξαρτητως πως καταληξαμε μετα.
Εγώ το ξέρω ως εξής (δεν ξέρω αν αποδίδεται στον Τσώρτσιλ): Αν είσαι νέος και δεν είσαι αριστερός, δεν έχεις καρδιά. Αν είσαι μεγάλος και είσαι αριστερός, δεν έχεις μυαλό.
Και ο Κολοκορτώνης γράφει στα απομνημονεύματά του ,ότι ο κόσμος τους έλεγε τρελούς που ξεκίνησαν τέτοιο εγχείρημα.
Οι "τρελοί" αλλάζουν τον κόσμο
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 20 Μαρ 2023, 22:09

vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:04
pylothess έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:02
vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 21:59


Εγώ το ξέρω ως εξής (δεν ξέρω αν αποδίδεται στον Τσώρτσιλ): Αν είσαι νέος και δεν είσαι αριστερός, δεν έχεις καρδιά. Αν είσαι μεγάλος και είσαι αριστερός, δεν έχεις μυαλό.
Και ο Κολοκορτώνης γράφει στα απομνημονεύματά του ,ότι ο κόσμος τους έλεγε τρελούς που ξεκίνησαν τέτοιο εγχείρημα.
Οι "τρελοί" αλλάζουν τον κόσμο
Ο Φιντέλ, ο Τσε και η ομάδα τους ήταν 70 αλλά ο Φιντέλ είπε ότι θα το ξανάεκανε με ακόμη λιγότερους. Όταν αποβιβάστηκαν από το πλοίο Γκράνμα, ακολούθησε μάχη και νομίζω ότι επιβίωσαν 18 που γυρνούσαν στα βουνά και έκαναν κλεφτοπόλεμο.

Άβαταρ μέλους
vatraxos
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 10375
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 22:26
Τοποθεσία: Ειδυλλιακή

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vatraxos » 20 Μαρ 2023, 22:10

pylothess έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:09
vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:04
pylothess έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:02


Και ο Κολοκορτώνης γράφει στα απομνημονεύματά του ,ότι ο κόσμος τους έλεγε τρελούς που ξεκίνησαν τέτοιο εγχείρημα.
Οι "τρελοί" αλλάζουν τον κόσμο
Ο Φιντέλ, ο Τσε και η ομάδα τους ήταν 70 αλλά ο Φιντέλ είπε ότι θα το ξανάεκανε με ακόμη λιγότερους. Όταν αποβιβάστηκαν από το πλοίο Γκράνμα, ακολούθησε μάχη και νομίζω ότι επιβίωσαν 18 που γυρνούσαν στα βουνά και έκαναν κλεφτοπόλεμο.
Βέβαια, ο Φιντέλ και ο Τσε έκαναν αστικοδημοκρατική επανάσταση. Αλλά αυτό ποιός το ξέρει;
Όποιος δε θέλει να ζυμώσει, είκοσι χρόνια σεχταρίζει

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34332
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 20 Μαρ 2023, 22:16

Ξεφύγατε από το θέμα και συζητάτε επί παντός επιστητού εκτός από το αυτό που ξεκίνησε για τη σχέση εκλογών και κομμουνιστών. :D
Η ιστορία του 20ου αιώνα έδειξε ότι η σχέση είναι ίδια με αυτή των Λουδοβίκων και των εκλογών /για αυτό έβαλα τον ύμνο τους.ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΕΛΟΥΝ.
Όταν είναι εκτός εξουσίας τις χρησιμοποιούν μόνο για προπαγάνδα - τα περιγράφει ο Sol.:Oταν είναι στη εξουσία τις καταργούν.
Αυτό ύστερα από τόσα χρόνια έχει γίνει τόσο προφανές που πλέον σνομπάρουν και θεωρητικόιδεολογικά το φαινόμενο των εκλογών,βασικά λένε ότι όλα τα πολιτεύματα είναι δικτατορίες με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και άρα με αυτό να πορευθούμε.Τσινάνε όμως όταν κάποιος αποδεχθεί αυτή τη λογική και πει το πολύ απλό/γιατί να είσαι εσύ δικτάτορας στο κεφάλι μου και να μην είμαι εγώ δικτάτορας στο δικό σου. :lol:
Πρόκειται για επιστροφή σε μεσαιωνική πολιτική αντίληψη,όποιος έχει τον μεγαλύτερο στρατό καθαρίζει τους αντιπάλους του και παίρνει τον θρόνο.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 20 Μαρ 2023, 22:40

vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:03
pylothess έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:00
Υπάρχουν όμως και κάποιοι που στράφηκαν προς τα εκεί επειδή είδαν κάποια παρέμβαση από το σωματείο στον χώρο εργασίας τους. Ένα παράδειγμα αναφέρω.
Αναμφισβήτητα (λέμε τώρα), οι ταξικοί αγώνες ζυμώνουν συνειδήσεις πολύ περισσότερο και πολύ ταχύτερα από την κοινοβουλευτική δράση. Ελπίζω δε, κάποια στιγμή να γυρίσουν ανάποδα την ανάποδη λογική στο Κόμμα και να επανέλθουν στο σωστό δρόμο, υλοποιώντας μία τακτική που θα δυναμώνει το Κόμμα μέσα από την δράση στα συνδικάτα κι όχι το ανάποδο.
Αφού το σύστημα δίνει αυτή την δυνατότητα, ε γιατί να την αφήσει το κόμμα να πάει χαμένη; Σε συνθήκες αστικής κοινοβουλευτικής δημοκρατίας το ΚΚΕ μπορεί να εκλέγει δημάρχους, βουλευτές ,να έχει (περιορισμένη) τηλεοπτική εκπροσώπηση, να ελέγχει σωματεία και εργατικά κέντρα. Παλαιότερα είχε και τηλεοπτικό σταθμό. Αναλόγως με τις συνθήκες χρησιμοποιούνται τα κατάλληλα μέσα. Π.χ. σε μια δικτατορία δεν επιλέγεις την κοινοβουλευτική δράση. Ούτε στην αστική δημοκρατία μπορείς να πάρεις τα άρματα. Αυτό είναι το λάθος που κάνουν οι αναρχικοί. Όχι , οι αναρχικοί δεν είναι πράκτορες (τουλάχιστον όχι όλοι). Ίσως είναι κάποιοι μπερδεμένοι που αντιδρούν με λάθος τρόπο και με τον τρόπο αυτό χύνουν νερό στον μύλο της αντίδρασης. Με αφορισμούς δεν πάμε μπροστά.

Σχετικά με το ζήτημα των σωματείων θέλω να το συζητήσουμε. Σε συνθήκες αστικής δημοκρατίας δεν νομίζεις ότι είναι λίγο περιορισμένος ο ρόλος των σωματείων; Δηλαδή τι μπορούν να κάνουν τα σωματεία; Μπορούν ίσως να πιέσουν για να μην γίνουν απολύσεις , μπορούν να διεκδικήσουν καλύτερους μισθούς, καλύτερους όρους εργασίας .Ένα ταξικό σωματείο π.χ. θα μπορούσε να θέσει και ζητήματα πέρα από τα στενά συντεχνιακά αιτήματα. Π.χ. επίδομα ανεργίας, δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για τους ανέργους, δωρεάν μετακίνηση στα ΜΜΜ, αύξηση των συντάξεων ,μείωση του συντελεστή ΦΠΑ στα είδη πρώτης ανάγκης ,ψωμί, γαλακτομικά κ.τ.λ.( σημ. ο Φ.Π.Α. είναι ακόμη και με τα αστικά δεδομένα άδικος φόρος). Επανέρχομαι τώρα εκεί που ξεκίνησα, ποιος ο ρόλος και οι δυνατότητες των σωματείων; Προσωπικά θεωρώ τον ρόλο των σωματείων πολύ περιορισμένο. Από τα σωματεία πρέπει να περάσουμε στην ανώτερη μορφή πάλης ,την πολιτική. Πρέπει και η εργατική τάξη να εκπροσωπείται μέσα στο κοινοβούλιο από ένα κόμμα που παλεύει για τα λαϊκά συμφέροντα.

Εγώ είμαι πρώην μέλος του κόμματος. Αυτή τη στιγμή πρόσκειμαι όμως σωματειακά στο Π.Α.ΜΕ. Μέχρι πρότινος δούλευα με προγράμματα voucher,κοινωφελούς εργασίας κ.τ.λ. Όταν έπιασα την πρώτη μου κανονική δουλειά αναθεώρησα αρκετές από τις απόψεις μου. Ουσιαστικά είδα στην πράξη όλα αυτά που άκουγα από τους φίλους μου τους κομμουνιστές και τους θεωρούσα γραφικούς. Είδα για παράδειγμα πως το κεφάλαιο
δεν ξεχωρίζει τον εργαζόμενο αν είναι Ρωμιός η ξένος. Και εγώ και η συναδέλφισσα μου η Αλβανίδα είχαμε την ίδια άθλια αντιμετώπιση. Δεν υπήρξει διάκριση ούτε θετική ούτε αρνητική σχετικά με τον τόπο καταγωγής του καθενός. Είδα επίσης πως ο εργοδότης προσπαθεί συνεχώς να υποτιμήσει την εργασία σου για να μην σου δώσει αύξηση. Όπως επίσης είδα πως προσπαθεί ο εργοδότης να διασπάσει το καλό κλίμα που υπάρχει μεταξύ των εργαζομένων με διάφορα τερτίπια του στιλ , να ξέρεις είμαι ικανοποιημένος με αυτά που κάνεις σε αντίθεση με τον τάδε που έχει αυτή την παράλειψη η να σε ρωτάει δήθεν από ενδιαφέρον τι γνώμη έχεις για τον τάδε, πιστεύεις μπορεί να ανταποκριθεί; Γενικώς ο χώρος εργασίας είναι ένα μεγάλο σχολείο όπου σφυρηλατούνται συνειδήσεις. Ακόμη και αν αυτά μου τα έλεγε κάποιος διακεκριμένος κομμουνιστής καθηγητής πανεπιστημίου θα τον θεωρούσα γραφικό . Τα είδα ιδίοις όμασι στην πράξη και πείσθηκα.

Σχετικά με το ζύμωμα των συνειδήσεων, θα γίνω γραφικός αν το επαναλάβω ακόμη μια φορά ότι οι κινητοποιήσεις σπανίως φέρνουν άμεσα αποτελέσματα. Στόχος δεν είναι να πάμε να ρημάξουμε για να μας φύγει η κ@υλ@. Το μεγαλύτερο κέρδος είναι ότι κατεβαίνουν χιλιάδες κόσμου συντεταγμένοι κάτω από κοινή σημαία και αιτήματα. Περνάει ένα μήνυμα που φέρνει μικρούς η μεγαλύτερους τριγμούς στην κυβέρνηση. Ακόμη και με την πορεία της ΓΣΕΕ να κατέβει κάποιος ,η με οποιοδήποτε άλλο μπλοκ είναι θετικό από το να κάθεται στο καφενείο και να λέει αμπελοφιλοσοφίες. Φίλε μου, το θέμα δεν είναι η προσωπική βεντέτα ,να δείξουμε ότι το ΚΚΕ είναι το καλύτερο κόμμα. Το θέμα να οικοδομήσουμε έμπρακτα την αλληλεγγύη μεταξύ των εργαζομένων. Με τις κινητοποιήσεις δυναμώνει το αγωνιστικό φρόνημα των εργαζομένων.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6734
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Εκλογές και κομμουνιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 20 Μαρ 2023, 22:42

vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:10
pylothess έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:09
vatraxos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:04


Οι "τρελοί" αλλάζουν τον κόσμο
Ο Φιντέλ, ο Τσε και η ομάδα τους ήταν 70 αλλά ο Φιντέλ είπε ότι θα το ξανάεκανε με ακόμη λιγότερους. Όταν αποβιβάστηκαν από το πλοίο Γκράνμα, ακολούθησε μάχη και νομίζω ότι επιβίωσαν 18 που γυρνούσαν στα βουνά και έκαναν κλεφτοπόλεμο.
Βέβαια, ο Φιντέλ και ο Τσε έκαναν αστικοδημοκρατική επανάσταση. Αλλά αυτό ποιός το ξέρει;
Μισό λεπτό, η αστικοδημοκρατική επανάσταση δεν έχει και αυτή τα οφέλη της; Εδώ ρε συ η ΕΣΣΔ στήριξε τον σφαγέα Κεμάλ Ατατούρκ επειδή έκανε αστικοδημοκρατική επανάσταση ενάντια στον Σουλτάνο και τους φεουδάρχες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών