Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Φιλοσοφία πολιτικής

Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Ιδεολογία
13
36%
Πρόγραμμα
10
28%
Στελέχη
2
6%
Ποσοστά/ Δημοσκοπήσεις
2
6%
Άλλο
9
25%
 
Σύνολο ψήφων: 36

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 01 Ιουν 2023, 17:14

Unique έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:09
Γράφων έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:04
Unique έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:01
Ο πάτος μου. Εγώ και ο πάτος μου να είναι καλά και ολοι οι αλλοι να πανε να φορολογηθούν.
Αρα, και εσύ ψηφίζεις με γνώμονα το συμφέρον σου
Δεν υπάρχει ουτε ΕΝΑΣ Έλληνας που ψηφίζει ιδεολογικά αν δεν έχει βολέψει τα προς το ζην. Οποιος λεει "ψηφίζω" ιδεολογικα είναι υποκριτής. Ολοι μα ολοι τον πάτο τους κοιτάνε.
Δεν θα το έλεγα. Ίσως είναι λιγότεροι όσοι ψηφίζουν ιδεολογικά στην Ελληνική κοινωνία, πάντως
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 01 Ιουν 2023, 17:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 17:12
vag_el έγραψε:
01 Ιουν 2023, 16:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιουν 2023, 16:50


Μα το ερώτημα αφορούσε στην όποια ιδεολογία σε σχέση με τις εκλογές. Θεωρητικώς λοιπόν, ο κάθε ψηφοφόρος επιλέγει κόμμα που είναι το πιο συμβατό με την όποια ιδεολογία έχει. Γιατί ας μην ξεχνάμε, οι πολιτικές ιδεολογίες είναι πάντα συνδεδεμένες και με το χ ή ψ οικονομικό, κοινωνικό και εθνικό πρόγραμμα.

Ε, για όσους ψηφίζουν αυτό, ενώ πιστεύουν κάτι άλλο ή δεν ψηφίζουν καθόλου αλλά μετά γκρινιάζουν γι' αυτά που ψήφισαν οι άλλοι, τί να πω;
Προσωπικά,δεν ψηφίζω με βάση την ιδεολογία μου ,γιατί απλούστατα κανένα κόμμα (και δεν θα υπάρξει) ,δεν υπάρχει που να με αντιπροσωπεύει.
Ψηφίζω με βάση το πρόγραμμα και την εντιμότητα που διακατέχει τα στελέχη.
Εννοείς ότι θα ψηφίσεις το πρόγραμμα που εξυπηρετεί περισσότερο τις δικές σου ανάγκες. Κι αυτό δεν έχει να κάνει με την "εντιμότητα" των στελεχών. Έντιμοι και ανέντιμοι, ειλικρινείς και ψεύτες, υπάρχουν σε όλα τα κόμματα. Ε, όλοι αυτό κάνουν. Ψηφίζουν αυτό που καλύπτει περισσότερο τις ανάγκες τους. Μπορεί να είναι οικονομικές, κοινωνικές, ψυχολογικές, οτιδήποτε.
Οχι ΓΑΛΗ,δεν εννοώ αυτό αν και περιλαμβάνεται.Καλό είναι το οποιοδήποτε κόμμα να έχει σαν κύριο στόχο το κοινό συμφέρον,(αυτό ναι,περιλαμβάνει και εμένα)δεν είμαι χαζός να στηρίζω κάποιον που δρά εναντίον μου .¨Ομως μιλήσαμε για συμφέρον ,και όχι για κοινό καλό του τόπου,πρέπει αυτός που θα βγεί (και μάλιστα Ορκίζεται)να κοιτάζει και να σκύβει στα προβλήματα που έχει η χώρα.Πίστεψέ με,αν πχ εγώ ήμουν βαθύπλουτος και οι άλλοι γύρω μου υπέφεραν για να βρούν ένα κομμάτι ψωμί να φάνε ,τα βράδια δε θα κοιμόμουν,και ειλικρινά δε θα δεχόμουν περισσότερη βοήθεια απο το Κράτος θύτη.Εδώ βλέπουμε την αναλγησία και την αδιαφορία .Αν όλοι μας υποφέραμε το ίδιο σίγουρα δε θα ψήφιζα με βάση το δικό μου προσωπικο συμφέρον και τις δικές μου ανάγκες.Το θεωρώ έντιμη συμφωνία και παρακαταθήκη με τον ίδιο μου τον εαυτό πρωτα απ΄όλα.
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 03 Ιουν 2023, 17:42

Γράφων έγραψε:
01 Ιουν 2023, 16:35
Karambabas έγραψε:
01 Ιουν 2023, 15:59
Βλέπω πως είμαι ο μοναδικός Έλληνας που βάζει και το συμφέρον στην ψήφο. Το περίμενα, είμαστε γενιά ηρώων.
Δεν ξέρω αν είσαι ο μόνος, αλλά τουλάχιστον είσαι ειλικρινής.
Από όους ακούς πως δεν ψηφίζουν με βάση το συμφέρον. Ο άλλος θα πει, δεν εξαρτάται η δουλειά μου από τα κόμματα, δεν περιμένω να με ταΐσουν αυτά, ψηφίζω το κοινό καλό. Δηλαδή, αν περίμενες; Τότε δεν θα ψήφιζες για το κοινό; Άρα το κοινό είναι μόνο επειδή είσαι εκτός δοσοληψιών. Και μην πει κανένας μας πως δεν έχει βρεθεί ποτέ σε θέση να εξαρτάται η μπίζνα του από το ποιός και πώς αποφασίζει κάπου σε μια κυβερνητική ή άλλη, θέση. Νεοελληνικές παπαριές ηθικπλαστικές για έκθεση Λυκείου. Εγώ ψηφίζω ΚΚΕ. Κι από συμφέρον. Αξιολογώ -σωστά ή λάθος, και δεν διeκδικώ το αλάθητο του νεοέλληνα μαλάκα- ότι δυνατό ΚΚΕ και παρόμοια κόμματα στην Ευρώπη μου αυξάνουν τις πιθανότητες να υποστηριχθούν τα συμφέροντά μου. Δεν το κάνω ούτε γιατί είmαι υπεράνω, ούτε επειδή είμαι άγιος. Για μένα το κάνω. Αν αύριο με συμφέρει αυτό και μου δίνει καλύτερη ζωή ΣΕ ΜΕΝΑ, τότε θα το ψηφίσω άφοβα. Για μένα ψηφίζω, για μένα γράφω ποίηση αν γράφω, για μένα προσέχω το περιβάλλον, όχι για να σώσω τον κόσμο. Για μένα απεργώ, όχι για ψευδοθεωρίες εκθέσεων αριστερού κατηχητικού σε παρέα Ιρανών εξορίστων που ακούνε Pink Floyd.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 03 Ιουν 2023, 17:53

Ίσως να ήταν οι πρώτες εκλογές που θα ψήφιζα (πάλι δύσκολο). Μετά ήρθαν τα Τέμπη

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 03 Ιουν 2023, 18:00

Karambabas έγραψε:
03 Ιουν 2023, 17:42
Γράφων έγραψε:
01 Ιουν 2023, 16:35
Karambabas έγραψε:
01 Ιουν 2023, 15:59
Βλέπω πως είμαι ο μοναδικός Έλληνας που βάζει και το συμφέρον στην ψήφο. Το περίμενα, είμαστε γενιά ηρώων.
Δεν ξέρω αν είσαι ο μόνος, αλλά τουλάχιστον είσαι ειλικρινής.
Από όους ακούς πως δεν ψηφίζουν με βάση το συμφέρον. Ο άλλος θα πει, δεν εξαρτάται η δουλειά μου από τα κόμματα, δεν περιμένω να με ταΐσουν αυτά, ψηφίζω το κοινό καλό. Δηλαδή, αν περίμενες; Τότε δεν θα ψήφιζες για το κοινό; Άρα το κοινό είναι μόνο επειδή είσαι εκτός δοσοληψιών. Και μην πει κανένας μας πως δεν έχει βρεθεί ποτέ σε θέση να εξαρτάται η μπίζνα του από το ποιός και πώς αποφασίζει κάπου σε μια κυβερνητική ή άλλη, θέση. Νεοελληνικές παπαριές ηθικπλαστικές για έκθεση Λυκείου. Εγώ ψηφίζω ΚΚΕ. Κι από συμφέρον. Αξιολογώ -σωστά ή λάθος, και δεν διeκδικώ το αλάθητο του νεοέλληνα μαλάκα- ότι δυνατό ΚΚΕ και παρόμοια κόμματα στην Ευρώπη μου αυξάνουν τις πιθανότητες να υποστηριχθούν τα συμφέροντά μου. Δεν το κάνω ούτε γιατί είmαι υπεράνω, ούτε επειδή είμαι άγιος. Για μένα το κάνω. Αν αύριο με συμφέρει αυτό και μου δίνει καλύτερη ζωή ΣΕ ΜΕΝΑ, τότε θα το ψηφίσω άφοβα. Για μένα ψηφίζω, για μένα γράφω ποίηση αν γράφω, για μένα προσέχω το περιβάλλον, όχι για να σώσω τον κόσμο. Για μένα απεργώ, όχι για ψευδοθεωρίες εκθέσεων αριστερού κατηχητικού σε παρέα Ιρανών εξορίστων που ακούνε Pink Floyd.
Ναι, ψηφίζεις, λοιπόν, βάσει του προσωπικού σου συμφέροντος. Προσωπικά, διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με αυτήν την λογική. Προσπαθώ να πράττω και να ψηφίζω με γνώμονα το τι θεωρώ ως συλλογικό συμφέρον, ακόμα και όταν με πλήττει. Η λογική σου δεν διαφέρει πολύ από αυτήν της εξυπηρέτησης και του ρουσφετιού
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 03 Ιουν 2023, 18:02

esu έγραψε:
03 Ιουν 2023, 17:53
Ίσως να ήταν οι πρώτες εκλογές που θα ψήφιζα (πάλι δύσκολο). Μετά ήρθαν τα Τέμπη
Αν δεν απείχες, πώς θα ψήφιζες; Με ποιο κριτήριο;
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 03 Ιουν 2023, 18:15

Γράφων έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:00
Karambabas έγραψε:
03 Ιουν 2023, 17:42
Γράφων έγραψε:
01 Ιουν 2023, 16:35

Δεν ξέρω αν είσαι ο μόνος, αλλά τουλάχιστον είσαι ειλικρινής.
Από όους ακούς πως δεν ψηφίζουν με βάση το συμφέρον. Ο άλλος θα πει, δεν εξαρτάται η δουλειά μου από τα κόμματα, δεν περιμένω να με ταΐσουν αυτά, ψηφίζω το κοινό καλό. Δηλαδή, αν περίμενες; Τότε δεν θα ψήφιζες για το κοινό; Άρα το κοινό είναι μόνο επειδή είσαι εκτός δοσοληψιών. Και μην πει κανένας μας πως δεν έχει βρεθεί ποτέ σε θέση να εξαρτάται η μπίζνα του από το ποιός και πώς αποφασίζει κάπου σε μια κυβερνητική ή άλλη, θέση. Νεοελληνικές παπαριές ηθικπλαστικές για έκθεση Λυκείου. Εγώ ψηφίζω ΚΚΕ. Κι από συμφέρον. Αξιολογώ -σωστά ή λάθος, και δεν διeκδικώ το αλάθητο του νεοέλληνα μαλάκα- ότι δυνατό ΚΚΕ και παρόμοια κόμματα στην Ευρώπη μου αυξάνουν τις πιθανότητες να υποστηριχθούν τα συμφέροντά μου. Δεν το κάνω ούτε γιατί είmαι υπεράνω, ούτε επειδή είμαι άγιος. Για μένα το κάνω. Αν αύριο με συμφέρει αυτό και μου δίνει καλύτερη ζωή ΣΕ ΜΕΝΑ, τότε θα το ψηφίσω άφοβα. Για μένα ψηφίζω, για μένα γράφω ποίηση αν γράφω, για μένα προσέχω το περιβάλλον, όχι για να σώσω τον κόσμο. Για μένα απεργώ, όχι για ψευδοθεωρίες εκθέσεων αριστερού κατηχητικού σε παρέα Ιρανών εξορίστων που ακούνε Pink Floyd.
Ναι, ψηφίζεις, λοιπόν, βάσει του προσωπικού σου συμφέροντος. Προσωπικά, διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με αυτήν την λογική. Προσπαθώ να πράττω και να ψηφίζω με γνώμονα το τι θεωρώ ως συλλογικό συμφέρον, ακόμα και όταν με πλήττει. Η λογική σου δεν διαφέρει πολύ από αυτήν της εξυπηρέτησης και του ρουσφετιού
Τι είναι συλλογικό συμφέρον; Των πιο πολλών; Των πιο ισχυρών; Των πιο αδύναμων; Των εργαζόμενων; Των εργοδοτών; Των Ευρωπαίων; Των Αφρικανών; Όλοι έχουμε ίδια συμφέροντα;
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1562
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 03 Ιουν 2023, 18:17

Γράφων έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:02
esu έγραψε:
03 Ιουν 2023, 17:53
Ίσως να ήταν οι πρώτες εκλογές που θα ψήφιζα (πάλι δύσκολο). Μετά ήρθαν τα Τέμπη
Αν δεν απείχες, πώς θα ψήφιζες; Με ποιο κριτήριο;
Είναι λάθος η ερώτηση γιατί απλά δεν περιέχει μια τέτοια απόφαση ένα μόνο κριτήριο. Τώρα αν ο συντελεστής βαρήτητας της απόφασης μου είναι 0.79 για τα πρόσωπα up to bottom, ε δεν το ξέρω, χέσε με. Αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι όσο και να το παιδεύουμε η ψήφος είναι σαν το οπαδικό, ότι ήταν ο μπαμπάς γίνεται κι ο μπόμπηρας. Πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο θέμα έχουμε όλοι μυωπία και βλέπουμε με άπειρα biases τα υπερ και τα κατά των κομμάτων. Θα μου πεις και πως γίνεται να αλλάζουν τα ποσοστά και να διαδέχονται διαφορετικές κυβερνήσεις η μία την άλλη, όταν τα παιδιά των κομμουνιστών θα γίνουν κομμουνιστές και τα παιδιά των δεξιών δεξιοί; Πιστεύω πως αυτή είναι η μεγάλη μάζα, αλλά σε κάθε εκλογή μπαίνουν νέοι ψηφοφόροι (18 ετών) στο εκλογικό σώμα και φεύγουν άλλοι (θεός σχωρέστους), και δεν έχουν κάνει οι νεοδημοκράτες τα ίδια τέκνα με τους πασόκους πχ.

Είναι unpopular γνώμη, άλλα όσο προσπαθώ να το αναλύσω εκεί καταλήγω. Και ακούγοντας συζητήσεις, η συντριπτική πλειοψηφία ψηφίζει όπως οι γονείς τους. Μιλάω για τις μεγάλες μάζες οι οποίες διαμορφώνουν και τα αποτελέσματα. Από κει και πέρα υπάρχουν τα trends της κάθε εποχής, υπάρχουν οι τραγικές τετραετίες και τα σκάνδαλα που θα αυξήσουν την αποχή ή τις διαρροές, αλλά αυτά είναι, πιστεύω, ένα μικρό ποσοστό.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 04 Ιουν 2023, 13:52

Exodus έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:15
Γράφων έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:00
Karambabas έγραψε:
03 Ιουν 2023, 17:42
Από όους ακούς πως δεν ψηφίζουν με βάση το συμφέρον. Ο άλλος θα πει, δεν εξαρτάται η δουλειά μου από τα κόμματα, δεν περιμένω να με ταΐσουν αυτά, ψηφίζω το κοινό καλό. Δηλαδή, αν περίμενες; Τότε δεν θα ψήφιζες για το κοινό; Άρα το κοινό είναι μόνο επειδή είσαι εκτός δοσοληψιών. Και μην πει κανένας μας πως δεν έχει βρεθεί ποτέ σε θέση να εξαρτάται η μπίζνα του από το ποιός και πώς αποφασίζει κάπου σε μια κυβερνητική ή άλλη, θέση. Νεοελληνικές παπαριές ηθικπλαστικές για έκθεση Λυκείου. Εγώ ψηφίζω ΚΚΕ. Κι από συμφέρον. Αξιολογώ -σωστά ή λάθος, και δεν διeκδικώ το αλάθητο του νεοέλληνα μαλάκα- ότι δυνατό ΚΚΕ και παρόμοια κόμματα στην Ευρώπη μου αυξάνουν τις πιθανότητες να υποστηριχθούν τα συμφέροντά μου. Δεν το κάνω ούτε γιατί είmαι υπεράνω, ούτε επειδή είμαι άγιος. Για μένα το κάνω. Αν αύριο με συμφέρει αυτό και μου δίνει καλύτερη ζωή ΣΕ ΜΕΝΑ, τότε θα το ψηφίσω άφοβα. Για μένα ψηφίζω, για μένα γράφω ποίηση αν γράφω, για μένα προσέχω το περιβάλλον, όχι για να σώσω τον κόσμο. Για μένα απεργώ, όχι για ψευδοθεωρίες εκθέσεων αριστερού κατηχητικού σε παρέα Ιρανών εξορίστων που ακούνε Pink Floyd.
Ναι, ψηφίζεις, λοιπόν, βάσει του προσωπικού σου συμφέροντος. Προσωπικά, διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με αυτήν την λογική. Προσπαθώ να πράττω και να ψηφίζω με γνώμονα το τι θεωρώ ως συλλογικό συμφέρον, ακόμα και όταν με πλήττει. Η λογική σου δεν διαφέρει πολύ από αυτήν της εξυπηρέτησης και του ρουσφετιού
Τι είναι συλλογικό συμφέρον; Των πιο πολλών; Των πιο ισχυρών; Των πιο αδύναμων; Των εργαζόμενων; Των εργοδοτών; Των Ευρωπαίων; Των Αφρικανών; Όλοι έχουμε ίδια συμφέροντα;
Ανοίγεις μια μεγάλη συζήτηση, για την οποία θα μπορούσα να φτιάξω και ένα καινούριο νήμα! Για να σου απαντήσω συνοπτικά, πιστεύω ότι η ρίζα του συλλογικού συμφέροντος είναι ευνομία, δηλαδή η ύπαρξη δίκαιων νόμων και η ορθή εφαρμογή τους. Προσπαθώ να συμβάλω και εγώ στο να είναι η Πολιτεία ευνομούμενη.
Karambabas έγραψε:
03 Ιουν 2023, 17:42
[..]για μένα προσέχω το περιβάλλον
Ναι, αλλά κάποιος που κοιτάζει μόνο το προσωπικό του συμφέρον δεν θα διστάσει να καταπατήσει και να καταστρέψει ένα δάσος, αν έχει κάποιο οικονομικό όφελος από αυτό, δεν θα διστάσει να ρυπάνει την θάλασσα ή τα ποτάμια, δεν θα διστάσει να φοροδιαφύγει κλπ. Ασε που αυτά είναι υπονομευτικά και για τον ίδιο μακροπρόθεσμα, οπότε το να μην σκέφτεται τι είναι ωφέλιμο και δίκαιο για την κοινότητα τελικά θα βλάψει και τον ίδιο.
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 04 Ιουν 2023, 14:01

esu έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:17
Γράφων έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:02
esu έγραψε:
03 Ιουν 2023, 17:53
Ίσως να ήταν οι πρώτες εκλογές που θα ψήφιζα (πάλι δύσκολο). Μετά ήρθαν τα Τέμπη
Αν δεν απείχες, πώς θα ψήφιζες; Με ποιο κριτήριο;
Είναι λάθος η ερώτηση γιατί απλά δεν περιέχει μια τέτοια απόφαση ένα μόνο κριτήριο. Τώρα αν ο συντελεστής βαρήτητας της απόφασης μου είναι 0.79 για τα πρόσωπα up to bottom, ε δεν το ξέρω, χέσε με. Αλλά ειλικρινά πιστεύω ότι όσο και να το παιδεύουμε η ψήφος είναι σαν το οπαδικό, ότι ήταν ο μπαμπάς γίνεται κι ο μπόμπηρας. Πιστεύω ότι στο συγκεκριμένο θέμα έχουμε όλοι μυωπία και βλέπουμε με άπειρα biases τα υπερ και τα κατά των κομμάτων. Θα μου πεις και πως γίνεται να αλλάζουν τα ποσοστά και να διαδέχονται διαφορετικές κυβερνήσεις η μία την άλλη, όταν τα παιδιά των κομμουνιστών θα γίνουν κομμουνιστές και τα παιδιά των δεξιών δεξιοί; Πιστεύω πως αυτή είναι η μεγάλη μάζα, αλλά σε κάθε εκλογή μπαίνουν νέοι ψηφοφόροι (18 ετών) στο εκλογικό σώμα και φεύγουν άλλοι (θεός σχωρέστους), και δεν έχουν κάνει οι νεοδημοκράτες τα ίδια τέκνα με τους πασόκους πχ.

Είναι unpopular γνώμη, άλλα όσο προσπαθώ να το αναλύσω εκεί καταλήγω. Και ακούγοντας συζητήσεις, η συντριπτική πλειοψηφία ψηφίζει όπως οι γονείς τους. Μιλάω για τις μεγάλες μάζες οι οποίες διαμορφώνουν και τα αποτελέσματα. Από κει και πέρα υπάρχουν τα trends της κάθε εποχής, υπάρχουν οι τραγικές τετραετίες και τα σκάνδαλα που θα αυξήσουν την αποχή ή τις διαρροές, αλλά αυτά είναι, πιστεύω, ένα μικρό ποσοστό.
Το οικογενειακό περιβάλλον είναι ένας από τους κυριότερους παράγοντες στην διαμόρφωση της πολιτικής άποψης κάποιου, δεν θα διαφωνήσω! Δεν ξέρω αν όντως είναι η πλειοψηφία. Νομίζω ότι πολλοί άνθρωποι μεγαλώνοντας τείνουν να διαφοροποιούνται από τους γονείς τους
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 04 Ιουν 2023, 16:30

Γράφων έγραψε:
04 Ιουν 2023, 13:52
Exodus έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:15
Γράφων έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:00

Ναι, ψηφίζεις, λοιπόν, βάσει του προσωπικού σου συμφέροντος. Προσωπικά, διαφωνώ οριζοντίως και καθέτως με αυτήν την λογική. Προσπαθώ να πράττω και να ψηφίζω με γνώμονα το τι θεωρώ ως συλλογικό συμφέρον, ακόμα και όταν με πλήττει. Η λογική σου δεν διαφέρει πολύ από αυτήν της εξυπηρέτησης και του ρουσφετιού
Τι είναι συλλογικό συμφέρον; Των πιο πολλών; Των πιο ισχυρών; Των πιο αδύναμων; Των εργαζόμενων; Των εργοδοτών; Των Ευρωπαίων; Των Αφρικανών; Όλοι έχουμε ίδια συμφέροντα;
Ανοίγεις μια μεγάλη συζήτηση, για την οποία θα μπορούσα να φτιάξω και ένα καινούριο νήμα! Για να σου απαντήσω συνοπτικά, πιστεύω ότι η ρίζα του συλλογικού συμφέροντος είναι ευνομία, δηλαδή η ύπαρξη δίκαιων νόμων και η ορθή εφαρμογή τους. Προσπαθώ να συμβάλω και εγώ στο να είναι η Πολιτεία ευνομούμενη.
Karambabas έγραψε:
03 Ιουν 2023, 17:42
[..]για μένα προσέχω το περιβάλλον
Ναι, αλλά κάποιος που κοιτάζει μόνο το προσωπικό του συμφέρον δεν θα διστάσει να καταπατήσει και να καταστρέψει ένα δάσος, αν έχει κάποιο οικονομικό όφελος από αυτό, δεν θα διστάσει να ρυπάνει την θάλασσα ή τα ποτάμια, δεν θα διστάσει να φοροδιαφύγει κλπ. Ασε που αυτά είναι υπονομευτικά και για τον ίδιο μακροπρόθεσμα, οπότε το να μην σκέφτεται τι είναι ωφέλιμο και δίκαιο για την κοινότητα τελικά θα βλάψει και τον ίδιο.
Βλέπεις ότι όλα είναι θέμα νοημοσύνης. Μπορώ να πω, στ΄αρχίδια μου για το περιβάλλον, και να καταστρέψω σταδιακά την ποιότητα ζωής μου και την υγεία μου. Τώρα, αυτοί που έχουν δυνατότητα να καταστρέψουν τον πλανήτη για το κέρδος, πραγματικά το κάνουν, και σταματιούνται μόνο με βία από τα Κράτη και τους λαούς. Κανείς δεν λέει, α, σήμερα θα σεβαστώ το περιβάλλον και θα θυσιάσω 100 εκατομμύρια κέρδη. Εγώ προσωπικά κι εσύ μάλλον, δεν έχουμε τέτοιες επιλογές. Ο σεβασμός στο περιβάλλον αγγίζει μικρά πράγματα της καθημερινότητας. Και σε αυτά μας συμφέρει να είμαστε σωστοί, γιατί κάνουμε οικονομία, προστατεύουμε την υγεία μας, και όλα είναι πιο όμορφα και καθαρά. Αν είχαμε το δίλημμα οικολογική συνείδηση ή 5 δις τον μήνα, θα σου έλεγα εγώ .
Για το άλλο που λες. Οι Νόμοι μας συμφέρει να εφαρμόζονται δίκαια, γιατί είμαστε μικροί. Αν εμένα με διώξουν από τη δουλειά άδικα, θέλω έναν δίκαιο Νόμο να με υπερασπιστεί. Αν είχα όμως μια βιομηχανία, θα ήθελα έναν Νόμο που μου εξασφαλίζει περισσότερη εξουσία στους εργαζομένους μου και καλύτερα κέρδη, κόστη, κ.λπ.. Όλα είναι σε ποιά πλευρά ανήκεις. Εγώ είμαι μικρός, θέλω πολιτικές υπέρ των μικρών. Κοιτάζω την επιβίωσή μου και μόνον αυτή. Δεν πιστεύω σε ένα ιδεαλιστικό γενικό συλλογικό καλό, αφού ο άλλος βάζει μέσον για να χάσω εγώ τη δουλειά μου και να την πάρει αυτός. Ποιό καλό και κολοκύθια;
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Άβαταρ μέλους
BillSeism
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 19:54
Phorum.gr user: ΒΑΣΙΛΗΣ

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BillSeism » 04 Ιουν 2023, 17:03

Προσωπικά πλέον ψηφίζω βάσει Εντιμότητας του αργηχού του κόμματος ή του πολιτικού φορέα γενικά. Και μετά πάει η ιδεολογία. Θεωρώ πως πρέπει να προσαρμοζόμαστε στην εποχή και σιτις ανάγκες της. ΑΛΛΑ με λίγα λόγια ψηφίζω αυτόν που έχει τα λιγότερα ή καθόλου σκάνδαλα.
Π.χ. ΝΔ με τον σημερινό της αρχγηγό δεν θα ψήφιζα ΠΟΤΕ. Η οικογένεια Μητσοτάκη έχει βρώμικο παρελθόν διαχρονικά. Αλλά ας πάμε στο τώρα, υποκλοπές, Noor 1 Μαρινάκης, αναθέσεις παράνομες, Μαρινόπουλος, Siemens, Χριστοφοράκος και άλλα πολλά. Μην πούμε για το μακρύ παρελθόν. Οπότε και 2 καλά να κάνει πάλι δεν τον ψηφίζω λόγω και μόνο της υπόνοιας να ισχύει έστω και σε ένα να είναι μπλεγμένος (στην καλύτερη).
Αν η σημερινή ΝΔ είχε αρχηγό Καραμανλή Κωστάκη χωρίς τσεκουράτους και λοιπούς με το σημερινό πρόγραμμα και αντίστοιχη συγκυρία μπορεί να την ψήφιζα. Ήταν πιο συμπαθής και δεν είχε τόσο μαύρο παρελθόν δεν έχει πάρει μία δραχμή.
Το ίδιο και ο Τσίπρας τον θεωρώ έντιμο και πολύ πιο καθαρό από άλλους.

Όπως και επίσης αν ήμουν μεγαλύτερος ούτε Σημίτη θα ψήφιζα ποτέ. Το ίδιο πολύ βρωμιά μιλάμε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος BillSeism την 04 Ιουν 2023, 17:07, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 04 Ιουν 2023, 17:06

Exodus έγραψε:
04 Ιουν 2023, 16:30
Γράφων έγραψε:
04 Ιουν 2023, 13:52
Exodus έγραψε:
03 Ιουν 2023, 18:15
Τι είναι συλλογικό συμφέρον; Των πιο πολλών; Των πιο ισχυρών; Των πιο αδύναμων; Των εργαζόμενων; Των εργοδοτών; Των Ευρωπαίων; Των Αφρικανών; Όλοι έχουμε ίδια συμφέροντα;
Ανοίγεις μια μεγάλη συζήτηση, για την οποία θα μπορούσα να φτιάξω και ένα καινούριο νήμα! Για να σου απαντήσω συνοπτικά, πιστεύω ότι η ρίζα του συλλογικού συμφέροντος είναι ευνομία, δηλαδή η ύπαρξη δίκαιων νόμων και η ορθή εφαρμογή τους. Προσπαθώ να συμβάλω και εγώ στο να είναι η Πολιτεία ευνομούμενη.
Karambabas έγραψε:
03 Ιουν 2023, 17:42
[..]για μένα προσέχω το περιβάλλον
Ναι, αλλά κάποιος που κοιτάζει μόνο το προσωπικό του συμφέρον δεν θα διστάσει να καταπατήσει και να καταστρέψει ένα δάσος, αν έχει κάποιο οικονομικό όφελος από αυτό, δεν θα διστάσει να ρυπάνει την θάλασσα ή τα ποτάμια, δεν θα διστάσει να φοροδιαφύγει κλπ. Ασε που αυτά είναι υπονομευτικά και για τον ίδιο μακροπρόθεσμα, οπότε το να μην σκέφτεται τι είναι ωφέλιμο και δίκαιο για την κοινότητα τελικά θα βλάψει και τον ίδιο.
Βλέπεις ότι όλα είναι θέμα νοημοσύνης. Μπορώ να πω, στ΄αρχίδια μου για το περιβάλλον, και να καταστρέψω σταδιακά την ποιότητα ζωής μου και την υγεία μου. Τώρα, αυτοί που έχουν δυνατότητα να καταστρέψουν τον πλανήτη για το κέρδος, πραγματικά το κάνουν, και σταματιούνται μόνο με βία από τα Κράτη και τους λαούς. Κανείς δεν λέει, α, σήμερα θα σεβαστώ το περιβάλλον και θα θυσιάσω 100 εκατομμύρια κέρδη. Εγώ προσωπικά κι εσύ μάλλον, δεν έχουμε τέτοιες επιλογές. Ο σεβασμός στο περιβάλλον αγγίζει μικρά πράγματα της καθημερινότητας. Και σε αυτά μας συμφέρει να είμαστε σωστοί, γιατί κάνουμε οικονομία, προστατεύουμε την υγεία μας, και όλα είναι πιο όμορφα και καθαρά. Αν είχαμε το δίλημμα οικολογική συνείδηση ή 5 δις τον μήνα, θα σου έλεγα εγώ .
Για το άλλο που λες. Οι Νόμοι μας συμφέρει να εφαρμόζονται δίκαια, γιατί είμαστε μικροί. Αν εμένα με διώξουν από τη δουλειά άδικα, θέλω έναν δίκαιο Νόμο να με υπερασπιστεί. Αν είχα όμως μια βιομηχανία, θα ήθελα έναν Νόμο που μου εξασφαλίζει περισσότερη εξουσία στους εργαζομένους μου και καλύτερα κέρδη, κόστη, κ.λπ.. Όλα είναι σε ποιά πλευρά ανήκεις. Εγώ είμαι μικρός, θέλω πολιτικές υπέρ των μικρών. Κοιτάζω την επιβίωσή μου και μόνον αυτή. Δεν πιστεύω σε ένα ιδεαλιστικό γενικό συλλογικό καλό, αφού ο άλλος βάζει μέσον για να χάσω εγώ τη δουλειά μου και να την πάρει αυτός. Ποιό καλό και κολοκύθια;
Ναι, παίζει μεγάλο ρόλο η νοημοσύνη και για αυτό νομίζω ότι ο πραγματικά έξυπνος άνθρωπος είναι αυτός που δεν θα κοιτάξει πώς να κάνει μια απατεωνιά, αλλά θα κοιτάξει μακροπρόθεσμα και θα καταλήξει στο ίδιο συμπέρασμα, ότι το να μην σκέφτεται τι είναι δίκαιο για την κοινότητα του θα τον βλάψει. Σε αυτό εντάσσεται και η απάντηση στο δίλημμα "5 δις το μήνα ή οικολογική συνείδηση". Η καταστροφή του περιβάλλοντος θα απειλήσει και την δική του ύπαρξη κάποια στιγμή.
Στο άλλο σκέλος της απάντησής σου, πράγματι πρέπει ο Νόμος να είναι δίκαιος και να σε προστατεύει και το να εφαρμόζεται σωστά δεν επιτρέπει στον άλλον να βάλει μέσον, για να χάσεις την δουλειά σου.
Ο Αριστοτέλης για το τι είναι άδικο έχει γράψει ότι:
καὶ τὸ ἀδικεῖν ἐν τούτοις (ἐν οἷς δὲ τὸ ἀδικεῖν, οὐ πᾶσιν ἀδικία), τοῦτο δ᾽ ἐστὶ τὸ πλέον αὑτῷ νέμειν τῶν ἁπλῶς ἀγαθῶν, ἔλαττον δὲ τῶν ἁπλῶς κακῶν.
«Κάνω άδικη πράξη» θα πει: από τα πράγματα που είναι καθεαυτά αγαθά δίνω στον εαυτό μου μεγαλύτερο από ό,τι πρέπει μέρος, και από τα πράγματα που είναι καθεαυτά κακά δίνω στον εαυτό μου μικρότερο από ό,τι πρέπει μέρος.
Το άλλο που λες για τις "πολιτικές υπέρ των μικρών" και αυτό σηκώνει πολλή συζήτηση.
Υ. Γ. Αν φτιάξω νήμα για το συλλογικό καλό, μου επιτρέπεις να χρησιμοποιήσω την προηγούμενη απάντησή σου στην εισαγωγική ανάρτηση;
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 04 Ιουν 2023, 17:09

BillSeism έγραψε:
04 Ιουν 2023, 17:03
Προσωπικά πλέον ψηφίζω βάσει Εντιμότητας του αργηχού του κόμματος ή του πολιτικού φορέα γενικά. Και μετά πάει η ιδεολογία. Θεωρώ πως πρέπει να προσαρμοζόμαστε στην εποχή και σιτις ανάγκες της. ΑΛΛΑ με λίγα λόγια ψηφίζω αυτόν που έχει τα λιγότερα ή καθόλου σκάνδαλα.
Π.χ. ΝΔ με τον σημερινό της αρχγηγό δεν θα ψήφιζα ΠΟΤΕ. Η οικογένεια Μητσοτάκη έχει βρώμικο παρελθόν διαχρονικά. Αλλά ας πάμε στο τώρα, υποκλοπές, Noor 1 Μαρινάκης, αναθέσεις παράνομες, Μαρινόπουλος, Siemens, Χριστοφοράκος και άλλα πολλά. Μην πούμε για το μακρύ παρελθόν. Οπότε και 2 καλά να κάνει πάλι δεν τον ψηφίζω λόγω και μόνο της υπόνοιας να ισχύει έστω και σε ένα να είναι μπλεγμένος (στην καλύτερη).
Αν η σημερινή ΝΔ είχε αρχηγό Καραμανλή Κωστάκη χωρίς τσεκουράτους και λοιπούς με το σημερινό πρόγραμμα και αντίστοιχη συγκυρία μπορεί να την ψήφιζα. Ήταν πιο συμπαθής και δεν είχε τόσο μαύρο παρελθόν δεν έχει πάρει μία δραχμή.
Το ίδιο και ο Τσίπρας τον θεωρώ έντιμο και πολύ πιο καθαρό από άλλους.

Όπως και επίσης αν ήμουν μεγαλύτερος ούτε Σημίτη θα ψήφιζα ποτέ. Το ίδιο πολύ βρωμιά μιλάμε.
Αρα, ο αρχηγός ενός κόμματος και τα στελέχη που απαρτίζουν ένα κόμμα παίζουν καθοριστικό ρόλο για την επιλογή σου
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Ποιο είναι το κύριο κριτήριο, βάσει του οποίου ψηφίζετε στις εκλογές;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 04 Ιουν 2023, 17:38

Γράφων έγραψε:
04 Ιουν 2023, 17:06

Υ. Γ. Αν φτιάξω νήμα για το συλλογικό καλό, μου επιτρέπεις να χρησιμοποιήσω την προηγούμενη απάντησή σου στην εισαγωγική ανάρτηση;
ΟΚ.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών