Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Φιλοσοφία πολιτικής

Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Ναι.
13
43%
Όχι.
12
40%
Δεν είμαι σίγουρος.
5
17%
 
Σύνολο ψήφων: 30

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 06 Αύγ 2023, 22:53

Έχετε επηρεαστεί από το πώς αυτοπροσδιοριζονταν πολιτικά και/ή ψήφιζαν οι γονεις σας; Ακολουθείτε τα χνάρια τους ή εχετε επιλεξει άλλο πολιτικό μονοπάτι;
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Εκτωρ
Δημοσιεύσεις: 2395
Εγγραφή: 20 Φεβ 2022, 01:30
Phorum.gr user: Έκτωρ

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εκτωρ » 06 Αύγ 2023, 22:58

Scouser έγραψε:
06 Αύγ 2023, 22:53
Έχετε επηρεαστεί από το πώς αυτοπροσδιοριζονταν πολιτικά και/ή ψήφιζαν οι γονεις σας; Ακολουθείτε τα χνάρια τους ή εχετε επιλεξει άλλο πολιτικό μονοπάτι;
Πλάκα πλάκα, δεν τους έχω ρωτήσει ποτέ τι ψηφίζουν.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19730
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 06 Αύγ 2023, 23:01

Δεν είμαι σίγουρος. Υπήρχαν περίοδοι που συμφωνούσαμε και περίοδοι που διαφωνούσαμε.

Citroenakias
Δημοσιεύσεις: 2999
Εγγραφή: 19 Δεκ 2020, 17:07
Phorum.gr user: Citroenakias

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Citroenakias » 06 Αύγ 2023, 23:01

Και οι γονείς μου αριστεροί είναι αλλά δεν επηρεάστηκα από αυτούς για να γίνω αριστερός
21 Μαρ 2020, 18:31
Albrecht έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:31
Πιστεύω σε ενα μηνα θα είμαστε κομπλέ. Θα μιλάμε για Κορωνοιο και θα χαζογελαμε.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23231
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 06 Αύγ 2023, 23:04

Για τα ελληνικά δεδομένα (του εγχώριου πολιτικού φάσματος) ναι.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 06 Αύγ 2023, 23:15

Όχι από τις συζητήσεις μας αλλά από τη στάση τους στη ζωή. Αλληλεγγύη στον αδύναμο και άνθρωποι της δουλειάς. Στην οικοδομή μπήκα απο κει. Έχουμε "ρίξει" πλάκες με μπετονιέρα μέσα στη βροχή. Αυτές οι εμπειρίες όταν συνδυαστούν με την αγάπη για διάβασμα δεν μπορεις να μην επηρεαστείς.
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 07 Αύγ 2023, 09:59

μαλλον ναι.

δεν υπηρξε πολιτικη συζητηση στο σπιτι. αλλα η σταση τους στη ζωη, η αγαπη προς την ελευθερια, η τιμιοτητα στις οικονομικες συναλλαγες, η μη-εξαρτηση απο ρουσφετια κλπ, με εκαναν σε μεγαλο βαθμο αυτο που ειμαι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2023, 10:30

Πολιτικά όχι, γενικότερα (κάτι που έχει σαφέστατα σχέση και με την κοινωνικοπολιτική αντίληψη/διαχείριση των πραγμάτων) σαφώς ναι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13348
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 09 Αύγ 2023, 23:17

Η μάνα μου και το σόι της, όλοι δεξιοί και δη, Βασιλικοί. Ο πατέρας δεξιός, πιο ήπιων τόνων, η μάνα του και γιαγιά μου, κομμούνι.
Εγώ έχω δικό μου θεό και όχι, δεν επηρεάστηκα. Τους είχα γραμμένους στα παλαιότερα των υποδημάτων μου, έτσι κι αλλιώς.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6351
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 09 Αύγ 2023, 23:31

Μάλλον όχι αλλά νομίζω ότι τις επιρροές δεν είναι τόσο εύκολο να τις καταλάβεις πάντα. Η διαφορά με τους γονείς μου είναι ότι ενώ στην στροφή από το ΠΑΣΟΚ στον ΣΥΡΙΖΑ πήγαμε πακέτο, εγώ θεωρώ τον εαυτό μου πιο αντικειμενικό. Για παράδειγμα ενώ τους έχω επισημάνει τα στραβά που βλέπω στον ΣΥΡΙΖΑ ή όταν εκφράζω την αποστροφή μου για κάποια στελέχη που δεν υποφέρονται ούτε για 1 λεπτό σε τηλεπαράθυρο (π.χ. Τζανακόπουλος) αυτοί προσπαθούν -κυρίως η μάνα μου- να δικαιολογήσουν σχεδόν τα πάντα. Πλέον προσπαθώ να τους πείσω ότι οι έννοιες "αριστερά" και "δεξιά" δεν λένε τόσο πολλά στις νέες γενιές που δεν έχουν τα βιώματα των παλιότερων και χρειάζεται διαφορετική στρατηγική για προσέλκυση κόσμου. Αλλά κι αυτό γίνεται άλλο ένα πεδίο διαφωνίας. Τελικά έχω αποδεχτεί ότι οι μεγάλοι άνρθωποι δεν αλλάζουν μυαλά.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 09 Αύγ 2023, 23:52

Ναι κ οχι μονο οι γονεις, ολη η φαση. Μεγάλωσα σε μικροαστικο προαστιο τις εποχές των παχιων αγελαδων του ΠΑΣΟΚ. Δεν υπήρχαν πολιτικές συζητήσεις στο σπίτι οταν ημουν παιδι. Μέχρι να πάω 16-17 δεν ήξερα καν τι ψηφιζαν οι γονεις μου, είχαν πάντα την κλισεδουρα έτοιμη "η ψήφος είναι μυστική" :lol: αλλά δε με πολυενδιεφερε κιόλας βασικά. Οι φίλοι μου δεν έδιναν δεκάρα για την πολιτική. Ναι κάναμε κατάληψη αλλά όχι από πολιτική άποψη προφανώς κ όσους ξέραμε που ήταν πραγματικά πολιτικοποιημενοι τους κοροϊδευαμε, εμεις τη φαση μας κάναμε. Μάλιστα ήμασταν κ παντελώς άσχετοι πχ έναν κνιτη που ξέραμε (γεια σου Λεωνίδα, εσένα λέω) τον λέγαμε μπαφοπαιδι, είχε κ μακριά μαλλιά, εγώ πήγα στο πανεπιστήμιο κ έμαθα τοτε ότι το ΚΚΕ είναι κατά του μπαφου αλλά στο σχολείο δεν είχα ιδέα.

Αν είχα διαφορετικά βιώματα δε θα ήμουν διαφορετικός;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 09 Αύγ 2023, 23:54

Scouser έγραψε:
06 Αύγ 2023, 22:53
Έχετε επηρεαστεί από το πώς αυτοπροσδιοριζονταν πολιτικά και/ή ψήφιζαν οι γονεις σας; Ακολουθείτε τα χνάρια τους ή εχετε επιλεξει άλλο πολιτικό μονοπάτι;
Μόνον ως το σημείο που είχαν δυνατότητα να με βοηθήσουν σε θέματα ρουσφέτιου μέσω των πολιτικών τους επιλογών

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42973
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Αύγ 2023, 23:54

Ότι μας επηρέασαν είναι δεδομένο, όποιος πει όχι δεν έχει αυτογνωσία. Το μόνο ερώτημα είναι πόσο.

Δύο πράγματα που με επηρεάσαν με την έννοια ότι τα πήρα αυτούσια είναι ευρωπαϊσμός, και ότι ποτέ δεν υπερασπίζονταν αυτόματα κάποιο κόμμα ακόμα και αν το είχαν ψηφίσει, πάντα κριτικάρουν.
Από την άλλη πάντα έβλεπαν προβλήματα στα πρόσωπα και τη διαχείριση, δεν κάνουν συστημική κριτική. Έχουν την εντύπωση ότι αν όλοι ήταν τίμιοι το σύστημα θα δούλευε ρολόι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Exodus
Δημοσιεύσεις: 2100
Εγγραφή: 22 Νοέμ 2022, 12:59

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Exodus » 09 Αύγ 2023, 23:58

Ναι, ως μία ηλικία. Αλλά στην μετέπειτα πορεία, βρήκα την προσωπική μου θέση. Η οποία είναι ρευστή και δεν μένει.
ΕΙΔΟΝ ΕΓΩ ΤΑΣ ΠΑΓΙΔΑΣ ΤΟΥ ΔΙΑΒΟΛΟΥ HΠΛΩΜΕΝΑΣ ΕΠΙ ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΓΗΝ ΚΑΙ ΗΡΩΤΗΘΗΝ : ΑΡΑ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΕΚΦΥΓΕΙΝ ΤΑΥΤΑΣ; ΚΑΙ ΗΚΟΥΣΑ ΦΩΝΗΝ ΛΕΓΟΥΣΑΝ ΜΟΙ : "Ο ΤΑΠΕΙΝΟΣ".

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: Σας επηρέασαν πολιτικά οι γονείς σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 09 Αύγ 2023, 23:58

Απο γονείς όχι και τόσο γιατί ήταν πολυάσχολοι και τους έβλεπα ελάχιστα ακόμα και στις διακοπές . Κάπου στα 15 άρχισε να με επηρρεάζει ένας θείος μου νέος δικηγόρος τότε αλλά χωρίς να με ''σπρώχνει'' προς μια πολιτική κατεύθυνση. Μου έδινε βιβλία , συζητούσαμε συχνά και βασικά προσπαθούσε να με κάνει να ξεφύγω όσο πιο γρήγορα γινόταν απο τις εφηβικές αυταπάτες μου . Για να καταλάβετε ,ήταν σαν κλώνος του δικού μας Αινείαν εδώ.. :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών