ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Φιλοσοφία πολιτικής
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Αύγ 2023, 12:20

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:17
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:12

Και ούτε εθνικοσοσιαλισμός σαν θεωρια σημαίνει απαραίτητα και ρατσισμός με αυστηρά φυλετικά κριτήρια (η σημερινή Κινα και Βόρειο Κορεα είναι εθνικοσοσιαλιστικες χώρες ..)
Δεν νομίζω ότι το πολίτευμα τους δηλώνεται ως τέτοιο.

Αυτό είναι δική σου υπόθεση/συνειρμός/χαϊκού, κάτι τέτοιο.
Και οι χρυσαυγιτες από τότε που είχαν μπει στην βουλή ΔΕΝ δήλωναν νεοναζί.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Αύγ 2023, 12:24

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:17
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:12

Και ούτε εθνικοσοσιαλισμός σαν θεωρια σημαίνει απαραίτητα και ρατσισμός με αυστηρά φυλετικά κριτήρια (η σημερινή Κινα και Βόρειο Κορεα είναι εθνικοσοσιαλιστικες χώρες ..)
Δεν νομίζω ότι το πολίτευμα τους δηλώνεται ως τέτοιο.

Αυτό είναι δική σου υπόθεση/συνειρμός/χαϊκού, κάτι τέτοιο.
Βασικά ακόμη και ή ιδέα του "σοσιαλισμός σε μία χώρα" που εξέφραζε ο Σταλιν σε αντίθεση με την παγκόσμια επανάσταση που εξέφραζε ο Τροτσκι είναι ... εθνικοσοσιαλιστικη σαν ιδεα !!
Να υποθέσω ότι αυτή η διαπίστωση συνάδει με ένα προηγούμενο μήνυμα σου;
Μάθε να αναλύεις με εργαστηριακό αντικειμενικο τρόπο τέτοια κοινωνικά ιστορικά γεγονότα χωρίς ιδεολογικές συναισθηματικές ακρότητες
Αν ναι, προτείνω να ξεκινήσεις συγγραφή ενός πονήματος για να διαφωτίσεις περαιτέρω την παγκόσμια κοινότητα για τους σωστούς εργαστηριακούς/αντικειμενικούς τρόπους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 14 Αύγ 2023, 12:26

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:12
Γυφτάκι έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:05
Σην Ελλάδα οι αληθινοί νεοναζί είναι λίγοι .. Ο Καλέντζης πχ κι άντε 5-10 ακόμα ..Ασχολούνται κυρίως με το να μιλάνε και να γράφουν για τον εθνικοσοσιαλισμό χωρίς πολιτικές βλέψεις ..Δεν τους ενδιαφέρουν οι γραικύλοι ,όπως λένε .. Οι υπόλοιποι ,σπαρτιάτες - ΧΑ κτλ είναι εθνικιστές που μπορεί να φέρουν μερικά σύμβολα ,σβαστικες στα μπράτσα για φιγούρα αλλά απο ναζισμό έχουν μαύρα μεσάνυχτα .
Κατ αρχήν και ο ίδιος ο Αδολφος...είχε σχέση με εθνικοσοσιαλισμό ;
Ή ο γερμανικός ναζισμός που είχε επικρατήσει ήταν μία ιδιαίτερη ιδιόρρυθμη κατάσταση στην γερμανική ιστορία σε συγκεκριμένες μάλιστα συνθήκες εν καιρώ πολέμου;

Εάν στην θέση του Αδολφου ήταν κάποιος πιο λογικός ηγέτης (πχ ο Ρομελ) ή εάν δεν γινόταν ο δεύτερος παγκοσμιος πόλεμος.. ή εθνικοσοσιαλιστικη ιδεολογία θα ήταν διαφορετική;

Το Ολοκαύτωμα των Εβραίων κατά την γνώμη μου οφείλεται στην παραφροσύνη του Αδολφου
Στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο οι Γερμανοί δεν κυνηγούσαν τους Εβραίους άσχετα με το πόσο αντισημιτισμός υπήρχε

Και ούτε εθνικοσοσιαλισμός σαν θεωρια σημαίνει απαραίτητα και ρατσισμός με αυστηρά φυλετικά κριτήρια (η σημερινή Κινα και Βόρειο Κορεα είναι εθνικοσοσιαλιστικες χώρες ..)
Σωστή σκέψη . Αν ειχε επικρατήσει κάποιος άλλος η πορεία του εθνικοσοσιαλισμού και της Γερμανίας θα ήταν διαφορετική ,ίσως να μην είχε γίνει κι ο πόλεμος η να τελείωνε νωρίτερα .. Το εβραικό ζήτημα με τα στρατόπεδα και η επίθεση στη σοβιετική ένωση έδειξαν την παράνοια του ηγέτη .Κάποιος έπρεπε να τον είχε σταματήσει αλλά δεν τα κατάφεραν

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Αύγ 2023, 12:30

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:24
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:17


Δεν νομίζω ότι το πολίτευμα τους δηλώνεται ως τέτοιο.

Αυτό είναι δική σου υπόθεση/συνειρμός/χαϊκού, κάτι τέτοιο.
Βασικά ακόμη και ή ιδέα του "σοσιαλισμός σε μία χώρα" που εξέφραζε ο Σταλιν σε αντίθεση με την παγκόσμια επανάσταση που εξέφραζε ο Τροτσκι είναι ... εθνικοσοσιαλιστικη σαν ιδεα !!
Να υποθέσω ότι αυτή η διαπίστωση συνάδει με ένα προηγούμενο μήνυμα σου;
Μάθε να αναλύεις με εργαστηριακό αντικειμενικο τρόπο τέτοια κοινωνικά ιστορικά γεγονότα χωρίς ιδεολογικές συναισθηματικές ακρότητες
Αν ναι, προτείνω να ξεκινήσεις συγγραφή ενός πονήματος για να διαφωτίσεις περαιτέρω την παγκόσμια κοινότητα για τους σωστούς εργαστηριακούς/αντικειμενικούς τρόπους.
..προς το παρόν γράφω τις σκέψεις και προβληματισμούς μου στο νυν φόρουμ.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 14 Αύγ 2023, 12:32

Γυφτάκι έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:26
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:12
Γυφτάκι έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:05
Σην Ελλάδα οι αληθινοί νεοναζί είναι λίγοι .. Ο Καλέντζης πχ κι άντε 5-10 ακόμα ..Ασχολούνται κυρίως με το να μιλάνε και να γράφουν για τον εθνικοσοσιαλισμό χωρίς πολιτικές βλέψεις ..Δεν τους ενδιαφέρουν οι γραικύλοι ,όπως λένε .. Οι υπόλοιποι ,σπαρτιάτες - ΧΑ κτλ είναι εθνικιστές που μπορεί να φέρουν μερικά σύμβολα ,σβαστικες στα μπράτσα για φιγούρα αλλά απο ναζισμό έχουν μαύρα μεσάνυχτα .
Κατ αρχήν και ο ίδιος ο Αδολφος...είχε σχέση με εθνικοσοσιαλισμό ;
Ή ο γερμανικός ναζισμός που είχε επικρατήσει ήταν μία ιδιαίτερη ιδιόρρυθμη κατάσταση στην γερμανική ιστορία σε συγκεκριμένες μάλιστα συνθήκες εν καιρώ πολέμου;

Εάν στην θέση του Αδολφου ήταν κάποιος πιο λογικός ηγέτης (πχ ο Ρομελ) ή εάν δεν γινόταν ο δεύτερος παγκοσμιος πόλεμος.. ή εθνικοσοσιαλιστικη ιδεολογία θα ήταν διαφορετική;

Το Ολοκαύτωμα των Εβραίων κατά την γνώμη μου οφείλεται στην παραφροσύνη του Αδολφου
Στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο οι Γερμανοί δεν κυνηγούσαν τους Εβραίους άσχετα με το πόσο αντισημιτισμός υπήρχε

Και ούτε εθνικοσοσιαλισμός σαν θεωρια σημαίνει απαραίτητα και ρατσισμός με αυστηρά φυλετικά κριτήρια (η σημερινή Κινα και Βόρειο Κορεα είναι εθνικοσοσιαλιστικες χώρες ..)
Σωστή σκέψη . Αν ειχε επικρατήσει κάποιος άλλος η πορεία του εθνικοσοσιαλισμού και της Γερμανίας θα ήταν διαφορετική ,ίσως να μην είχε γίνει κι ο πόλεμος η να τελείωνε νωρίτερα .. Το εβραικό ζήτημα με τα στρατόπεδα και η επίθεση στη σοβιετική ένωση έδειξαν την παράνοια του ηγέτη .Κάποιος έπρεπε να τον είχε σταματήσει αλλά δεν τα κατάφεραν
Το βιβλίο Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ του Αδολφου είναι το ευαγγέλιο της εθνικοσοσιαλιστικης θεωρίας;
Ή αφορά μόνο τον Αδολφο και το κίνημα του σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο της γερμανικής ιστορικής περιόδου με συγκεκριμένες μάλιστα συνθήκες;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Αύγ 2023, 12:38

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:32

Το βιβλίο Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ του Αδολφου είναι το ευαγγέλιο της εθνικοσοσιαλιστικης θεωρίας;
Ή αφορά μόνο τον Αδολφο και το κίνημα του σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο της γερμανικής ιστορικής περιόδου με συγκεκριμένες μάλιστα συνθήκες;
Μα από το συγκεκριμένο κίνημα καθιερώθηκε ο όρος "ναζί". Η συγκεκριμένη συντόμευση του εθνικοσοσιαλισμού, δεν υπήρχε πριν ως όρος.

Θα επαναλάβω ότι συγχέεις τις ομοιότητες στις πρακτικές των κινημάτων με τους όρους.

Το ότι σήμερα ο οποιοσδήποτε μπορεί να αναφέρεται σε "ναζιστικές" πράξεις ή ιδέες για το οτιδήποτε, είναι άλλο θέμα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 14 Αύγ 2023, 12:54

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:32
Γυφτάκι έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:26
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Αύγ 2023, 12:12


Κατ αρχήν και ο ίδιος ο Αδολφος...είχε σχέση με εθνικοσοσιαλισμό ;
Ή ο γερμανικός ναζισμός που είχε επικρατήσει ήταν μία ιδιαίτερη ιδιόρρυθμη κατάσταση στην γερμανική ιστορία σε συγκεκριμένες μάλιστα συνθήκες εν καιρώ πολέμου;

Εάν στην θέση του Αδολφου ήταν κάποιος πιο λογικός ηγέτης (πχ ο Ρομελ) ή εάν δεν γινόταν ο δεύτερος παγκοσμιος πόλεμος.. ή εθνικοσοσιαλιστικη ιδεολογία θα ήταν διαφορετική;

Το Ολοκαύτωμα των Εβραίων κατά την γνώμη μου οφείλεται στην παραφροσύνη του Αδολφου
Στον πρώτο παγκόσμιο πόλεμο οι Γερμανοί δεν κυνηγούσαν τους Εβραίους άσχετα με το πόσο αντισημιτισμός υπήρχε

Και ούτε εθνικοσοσιαλισμός σαν θεωρια σημαίνει απαραίτητα και ρατσισμός με αυστηρά φυλετικά κριτήρια (η σημερινή Κινα και Βόρειο Κορεα είναι εθνικοσοσιαλιστικες χώρες ..)
Σωστή σκέψη . Αν ειχε επικρατήσει κάποιος άλλος η πορεία του εθνικοσοσιαλισμού και της Γερμανίας θα ήταν διαφορετική ,ίσως να μην είχε γίνει κι ο πόλεμος η να τελείωνε νωρίτερα .. Το εβραικό ζήτημα με τα στρατόπεδα και η επίθεση στη σοβιετική ένωση έδειξαν την παράνοια του ηγέτη .Κάποιος έπρεπε να τον είχε σταματήσει αλλά δεν τα κατάφεραν
Το βιβλίο Ο ΑΓΏΝ ΜΟΥ του Αδολφου είναι το ευαγγέλιο της εθνικοσοσιαλιστικης θεωρίας;
Ή αφορά μόνο τον Αδολφο και το κίνημα του σε συγκεκριμένη χρονική περίοδο της γερμανικής ιστορικής περιόδου με συγκεκριμένες μάλιστα συνθήκες;
Αφορά τον Αδόλφο κυρίως ,τις σκέψεις του για το παρελθόν κ το μέλλον της Γερμανίας αλλά δεν το λές κι ευαγγέλιο.. Ο Σπέγκλερ ήταν που έδωσε έμπνευση στους εθνικοσοσιαλιστές κι ίσως και μερικοί άλλοι. Αλλά όπως και νάχει ,ο γερμανικός εθνικοσοσιαλισμός του 1930 ήταν γέννημα της εποχής του και των ειδικών συνθηκών ,δε γίνεται να τον ..ξεπατικώσεις και να τον φέρεις στην εποχή μας ..Μπορεί να δανειστείς 1-2 ιδέες αλλά μέχρι εκεί .

Γυφτάκι
Δημοσιεύσεις: 740
Εγγραφή: 10 Ιουν 2023, 16:54

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γυφτάκι » 14 Αύγ 2023, 12:58

Ναζι ,δηλαδή νάτσι ήταν τα αρχικά του κόμματος ,πως λέμε πασόκ πχ ..Εθνικό -σοσιαλιστικό-κόμμα των εργατών και των αγροτών ήταν ολοκληρο το όνομα ..Μετά το συντόμεψαν κι εμεινε το εθνικοσιαλιστικο σαν μια λέξη..

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34848
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 14 Αύγ 2023, 13:07

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Αύγ 2023, 11:46
πατησιωτης έγραψε:
14 Αύγ 2023, 07:54
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
13 Αύγ 2023, 23:36
Ή απορία μου είναι ή εξής
Για ποιό λόγο σήμερα τα νεοναζιστικα κινήματα έχουν γίνει της μόδας σε πολλές χώρες και μάλιστα σε χώρες που είχαν πολέμησε τους γερμανούς ναζι , ακόμη και σε χώρες όπως ή Ρωσια και το Ισραήλ;
Έχει ή ναζιστική (με τα γερμανικά πρότυπα του δεύτερου παγκόσμιου πολέμου) ιδεολογία κάποια χαρακτηριστικά που την κάνουν διεθνή η οικουμενική ιδεολογία;

Eπειδή ήταν η κορυφή της άκρας δεξιάς και το σύμβολο με τον οποίο κατέβηκε στον μεγάλο πόλεμο.π.χ. θα μπορούσαν οι χρυσαυγίτες να έχουν ως πρότυπο και σύμβολο τον Μεταξά.Δεν τους καθόταν όμως επειδή α) ήταν μετριοπαθής για αυτό που ζητούσαν και αυτοί ήθελαν να το παίξουν "συνεπείς" και επειδή συμμάχησε με την "εβραιοκίνητη" Αγγλία.
Άρα σήμερα οι ξένοι συμβολικοί οπαδοί του ναζισμού το κάνουν για να αποδείξουν ότι είναι ασυμβίβαστοι,ακόμη και σε χώρες που πολέμησαν κατά της Γερμανίας.Όχι όμως σε όλες.Ισχύει μόνο για λευκές ευρωπαικές χώρες και όχι για τον Τρίτο Κόσμο.Εκείνο που έχει μείνει σαν ανάμνηση είναι η φανατική φυλετική θεωρία.
Οι Κροατες Νεοναζί με τους Έλληνες Νεοναζί τι κοινό έχουν ;
Ή τι κοινό έχουν οι έλληνες (οι πραγματικοί..) Νεοναζί με τους Ουκρανούς Νεοναζί;

Και κάτι άλλο
Τους Γκρίζους Λυκους στη Τουρκία τους θεωρούμε ως Νεοναζί;
Το κοινό στοιχείο είναι η αντίθεση με την αριστερά αλλά και τη φιλελεύθερη δημοκρατία.Αυτά δηλαδή που πολέμησε και ο Χίτλερ.Αυτό συμβαίνει παρ ότι ήσαν σε αντίθετα στρατόπεδα στον γιουγκοσλαβικό πόλεμο.
Οι Γκρίζοι Λύκοι στην Τουρκία μπορεί να έχουν όλα τα στοιχεία νεοναζισμού αλλά δεν κατατάσσονται εκεί διότι ούτε οι άλλοι τους αποδέχονται αλλά ούτε και εκείνοι καλλιεργούν καταγωγικό μύθο από αρία φυλή και τα παρόμοια.Δεν διαφέρουν σε συμπεριφορές από τους άλλους,διαφέρει όμως η μυθολογία τους.

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7503
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 14 Αύγ 2023, 13:13

Scouser έγραψε:
14 Αύγ 2023, 06:40
Το είχε απαντήσει ο Γκαιμπελς αυτό το ερώτημα με σαφήνεια: "Ο εθνικοσοσιαλισμος δεν είναι προς εξαγωγή." Επρόκειτο για ακραία μορφή γερμανικου εθνικισμού, όχι για διεθνιστικο κίνημα, για αυτό εξάλλου και δεν γίνονταν δεκτοί στα SS μη Γερμανοί (στα τελευταία χρόνια του πολέμου άρχισαν να δέχονται και μη Γερμανούς, στους οποίους συνήθως δεν επιτρεπόταν να φοράνε τους χαρακτηριστικους ρουνους των SS).
Δεν ισχύει ακριβως
Στα waffen SS παίρνανε "συγγενείς" λαούς σχεδόν από την αρχή
Μετά άνοιξε τελείως μέχρι και Αλβανούς ειχε

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11691
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 14 Αύγ 2023, 13:20

Rocco Siffredi έγραψε:
14 Αύγ 2023, 13:13
Scouser έγραψε:
14 Αύγ 2023, 06:40
Το είχε απαντήσει ο Γκαιμπελς αυτό το ερώτημα με σαφήνεια: "Ο εθνικοσοσιαλισμος δεν είναι προς εξαγωγή." Επρόκειτο για ακραία μορφή γερμανικου εθνικισμού, όχι για διεθνιστικο κίνημα, για αυτό εξάλλου και δεν γίνονταν δεκτοί στα SS μη Γερμανοί (στα τελευταία χρόνια του πολέμου άρχισαν να δέχονται και μη Γερμανούς, στους οποίους συνήθως δεν επιτρεπόταν να φοράνε τους χαρακτηριστικους ρουνους των SS).
Δεν ισχύει ακριβως
Στα waffen SS παίρνανε "συγγενείς" λαούς σχεδόν από την αρχή
Μετά άνοιξε τελείως μέχρι και Αλβανούς ειχε
Δεν διαφωνώ. Ήταν όμως και αυτοί "Γερμανοί" ή τελος παντων "Άριοι" με την ευρεία έννοια.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Αύγ 2023, 13:27

πατησιωτης έγραψε:
14 Αύγ 2023, 13:07
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
14 Αύγ 2023, 11:46
πατησιωτης έγραψε:
14 Αύγ 2023, 07:54



Eπειδή ήταν η κορυφή της άκρας δεξιάς και το σύμβολο με τον οποίο κατέβηκε στον μεγάλο πόλεμο.π.χ. θα μπορούσαν οι χρυσαυγίτες να έχουν ως πρότυπο και σύμβολο τον Μεταξά.Δεν τους καθόταν όμως επειδή α) ήταν μετριοπαθής για αυτό που ζητούσαν και αυτοί ήθελαν να το παίξουν "συνεπείς" και επειδή συμμάχησε με την "εβραιοκίνητη" Αγγλία.
Άρα σήμερα οι ξένοι συμβολικοί οπαδοί του ναζισμού το κάνουν για να αποδείξουν ότι είναι ασυμβίβαστοι,ακόμη και σε χώρες που πολέμησαν κατά της Γερμανίας.Όχι όμως σε όλες.Ισχύει μόνο για λευκές ευρωπαικές χώρες και όχι για τον Τρίτο Κόσμο.Εκείνο που έχει μείνει σαν ανάμνηση είναι η φανατική φυλετική θεωρία.
Οι Κροατες Νεοναζί με τους Έλληνες Νεοναζί τι κοινό έχουν ;
Ή τι κοινό έχουν οι έλληνες (οι πραγματικοί..) Νεοναζί με τους Ουκρανούς Νεοναζί;

Και κάτι άλλο
Τους Γκρίζους Λυκους στη Τουρκία τους θεωρούμε ως Νεοναζί;
Το κοινό στοιχείο είναι η αντίθεση με την αριστερά αλλά και τη φιλελεύθερη δημοκρατία.Αυτά δηλαδή που πολέμησε και ο Χίτλερ.Αυτό συμβαίνει παρ ότι ήσαν σε αντίθετα στρατόπεδα στον γιουγκοσλαβικό πόλεμο.
Οι Γκρίζοι Λύκοι στην Τουρκία μπορεί να έχουν όλα τα στοιχεία νεοναζισμού αλλά δεν κατατάσσονται εκεί διότι ούτε οι άλλοι τους αποδέχονται αλλά ούτε και εκείνοι καλλιεργούν καταγωγικό μύθο από αρία φυλή και τα παρόμοια.Δεν διαφέρουν σε συμπεριφορές από τους άλλους,διαφέρει όμως η μυθολογία τους.
Ακριβώς. Η μυθολογία είναι ένας από τους πιο βασικούς πυλώνες του ναζισμού. Η έννοια της ανώτερης σε όλα τα επίπεδα φυλής, που πρέπει να διατηρήσει τα καλά της γονίδια για να συντηρηθεί.

Κι εκεί ακριβώς υπάρχουν οι βασικές διαφορές μεταξύ εθνικοσοσιαλισμού και κομμουνισμού.

Οι εθνικοσοσιαλιστές εκφράζουν σε ιδεολογικοπολιτικό επίπεδο τον παγανισμό και οι κομμουνιστές τον χριστιανισμό, ασχέτως του αν δηλώνουν ένθεοι ή άθεοι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13340
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Αύγ 2023, 14:04

Μια ερώτηση. Αν εγώ αγαπώ την Πατρίδα μου και το σύμβολο αυτής, που είναι η Σημαία μου, θεωρούμαι Εθνικίστρια; Κατα την άποψή μου, σαφώς και όχι. Διότι δεν μπαίνω σε διαδικασίες ορισμού και επαναπροσδιορισμού, περί φυλής, χρώματος και διαβίωσης των ανθρώπων υπο τέτοιες συνθήκες. Τις θεωρώ δε, αρκούντως αηδιαστικές. Ναι, υπάρχουμε κι εμείς ξέρετε..
Στηρίζω τον τόπο μου, δίχως τσιτάτα που τείνουν σε καταστροφικές πρακτικές, αφυπνίζω ανθρώπους να ασχοληθούν με τα πολιτιστικά δρώμενα, δίχως άναρθρες κραυγές και προσπαθώ να διατηρήσω στο πολιτικό επίπεδο μια γαμημένη εύρρυθμη λειτουργία, όντας Δημοκρατικής προσέγγισης.
Ο Ναζισμός είναι για μένα κάτι ειδεχθές που το πολεμώ και θα το πολεμώ, όσο υφίσταται. Κάποια πράγματα στη ζωή μου, είναι απαράβατα. ΔΕΝ μεγάλωσα τα παιδιά μου έτσι, ΔΕΝ το δέχομαι σαν εικόνα και πεποίθηση, ο κόσμος να χαλάσει. Συνεχίστε.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

nemo
Δημοσιεύσεις: 7229
Εγγραφή: 04 Ιούλ 2018, 11:08

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nemo » 14 Αύγ 2023, 14:12

Πασιφάη έγραψε:
14 Αύγ 2023, 14:04
Μια ερώτηση. Αν εγώ αγαπώ την Πατρίδα μου και το σύμβολο αυτής, που είναι η Σημαία μου, θεωρούμαι Εθνικίστρια; Κατα την άποψή μου, σαφώς και όχι. Διότι δεν μπαίνω σε διαδικασίες ορισμού και επαναπροσδιορισμού, περί φυλής, χρώματος και διαβίωσης των ανθρώπων υπο τέτοιες συνθήκες. Τις θεωρώ δε, αρκούντως αηδιαστικές. Ναι, υπάρχουμε κι εμείς ξέρετε..
Στηρίζω τον τόπο μου, δίχως τσιτάτα που τείνουν σε καταστροφικές πρακτικές, αφυπνίζω ανθρώπους να ασχοληθούν με τα πολιτιστικά δρώμενα, δίχως άναρθρες κραυγές και προσπαθώ να διατηρήσω στο πολιτικό επίπεδο μια γαμημένη εύρρυθμη λειτουργία, όντας Δημοκρατικής προσέγγισης.
Ο Ναζισμός είναι για μένα κάτι ειδεχθές που το πολεμώ και θα το πολεμώ, όσο υφίσταται. Κάποια πράγματα στη ζωή μου, είναι απαράβατα. ΔΕΝ μεγάλωσα τα παιδιά μου έτσι, ΔΕΝ το δέχομαι σαν εικόνα και πεποίθηση, ο κόσμος να χαλάσει. Συνεχίστε.
πως φανταζεσαι εσυ τον ναζισμο δεν μας λες -δεν το λεω για να σε πειραξω αλλα εχω πραγματικη απορια

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13340
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: ΕΊΝΑΙ Ο ΝΑΖΙΣΜΌΣ ΔΙΕΘΝΉ ΙΔΕΟΛΟΓΊΑ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Αύγ 2023, 14:17

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Αύγ 2023, 13:27

Οι εθνικοσοσιαλιστές εκφράζουν σε ιδεολογικοπολιτικό επίπεδο τον παγανισμό και οι κομμουνιστές τον χριστιανισμό, ασχέτως του αν δηλώνουν ένθεοι ή άθεοι.
Οι παγανιστές σε κάθε τόπο, σαφώς και ΔΕΝ υποδηλώνουν τέτοια στοιχεία όπως εσύ νομίζεις. Ούτε τα εκφράζουν σωρηδόν. Υπάρχει ένα μικρό ποσοστό,ναι, ο κανόνας όμως ΔΕΝ είναι έτσι. Οι περισσότεροι είναι άνθρωποι που υμνούν τη Φύση και η κοσμοθεωρία τους κινείται γύρω απ'αυτό το κομμάτι. Μην πιάσουμε τα γαμω-ιερατεία και το νήμα που έχεις ανοίξει προς τέρψιν, θα ξημερώσουμε. Είναι άλλη κατάσταση.
Δεν ξέρω αν η τελευταία σου ενασχόληση ήταν προπολεμικά με τα τεκταινόμενα, αλλά έχουν αλλάξει τα δεδομένα απ'όταν είχες βρεθεί εσύ, με τον Φύρερ και τον Ες, στην Καγκελαρία.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών