free palestine

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8171
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 16 Ιαν 2024, 07:52

Liverpool match


Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8171
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 20 Ιαν 2024, 17:21

Αντισημίτες κι αυτοί :003:



Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8171
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 01 Φεβ 2024, 13:17

Μεγάλη νίκη του αντιπολεμικού κινήματος στις ΗΠΑ.
Μετά από μήνες διαδηλώσεων, το Σικάγο έγινε η μεγαλύτερη αμερικανική πόλη στις Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής που ζήτησε κατάπαυση του πυρός στη Γάζα, αφού το Δημοτικό Συμβούλιο ψήφισε με 23 υπέρ και 23 κατά επί του ψηφίσματος, αλλά ο δήμαρχος Μπράντον Τζόνσον έσπασε την ισοπαλία υπέρ του ψηφίσματος για κατάπαυση του πυρός...

Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Φεβ 2024, 14:27

Chilloutbuddy έγραψε:
04 Ιαν 2024, 23:54
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
04 Ιαν 2024, 23:45
Αυτά τα μουνάκια οι Εβραίοι της Αμερικής πρόλαβαν και χώθηκαν πριν κλείσουν τις πόρτες οι Αμερικάνοι το 1900, δεν πήραν χαμπάρι από πογκρόμ, από ολοκαύτωμα, από ισλαμικούς στρατούς και ιντιφάντες με λεωφορεία που ανατινάζονται, και κάθονται μετά και κάνουν κριτική απ'την καναπεδάρα τους σε αυτούς που φάγανε όλο το γαμήσι του 20 αιώνα. Είναι κάτι σαν τους Κύπριους του Λονδίνου και τους βολεμένους Ευρωπαίους με τα Παλαιστινιακά φουλάρια, και ως εκ τούτου τους γράφουμε όλους μαζί στην καραπαπάρα μας.

Πάνε αγόρι μου πρώτα να ζήσεις εκεί που υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να σου παρτουζώσουν την κόρη σε ένα τούνελ και έλα πες μας μετά πόσο ανθρωπιστής είσαι, όχι απ'τον καναπέ σου στην Καλιφόρνια.
:lol:
Ντουντ, λες δλδ να πάει ο Ιακώβ από την Νέα Υόρκη ξέρωγω στην Παλαιστίνη (που πάει), να του δώσουν όπλα - λεφτά - υπηκοότητα - δικαιώματα πρώτης κατηγορίας πολίτη (έχει και δεύτερης και τρίτης κτλ αλλά αυτά ισχύουν μόνον για τους ντόπιους τους, ξες, τους σκουρόχρωμους που ζούσαν ήδη εκεί για αιώνες) - "δικαίωμα" να σκοτώνει και να καταπατά ξένη γη (που του τα δίνουν του φασίστα οι φασίστες), να σκοτώσει εν ψυχρώ μερικά σκουρόχρωμα παιδιά (που τα σκοτώνει), στην καλλίτερη περίπτωση να τα διώξει από το σπίτι τους (που τα διώχνει) και να τους το πάρει (που το παίρνει) το σπίτι;
Μα αυτό γίνεται με τους εποίκους εδώ και πολλές δεκαετίες.
Αυτό ακριβώς είναι και ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα (εκτός των άλλων) στην περιοχή, εμείς λέμε πως θα εξαλείψει αυτή η εθνοκάθαρση - εισβολή - κατοχή και εσύ λες να φέρουν κι άλλους για να μάθουν;
Τι να μάθουν; πως γίνονται σωστά οι γεννοκτονίες και οι εθνοκαθάρσεις;
:lol:
Ντουντ...
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9952
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Φεβ 2024, 15:22

sys3x έγραψε:
01 Φεβ 2024, 14:27
Αυτό ακριβώς είναι και ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα (εκτός των άλλων) στην περιοχή, εμείς λέμε πως θα εξαλείψει αυτή η εθνοκάθαρση - εισβολή - κατοχή και εσύ λες να φέρουν κι άλλους για να μάθουν;
Φαγωμάρα όμως με τους Παλαιστίνιους, ασχολήσου λίγο με τους Κούρδους που είναι και περισσότεροι και το αξίζουν κιόλας. Βάλε έστω μια κονκαρδίτσα την Κούρδικη σημαία όπως τη φόραγε ο μεγάλη-η-χάρη-Του-δεν-πιάνουμε-το-όνομά-Του-επί-ματαίω

Εικόνα

ΥΓ για τους Αμερικοεβραίους δεν έλεγα κυριολεκτικά να πάνε στο Ισραήλ, μη σώσουν και πάνε.
Έλεγα ότι να ασκούν κριτική στον άλλον όταν παίζονται τα δικά του παιδάκια και όχι τα δικά τους το βρίσκω λίγο εύκολο. Και λίγο αμελητέο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Φεβ 2024, 15:33

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Φεβ 2024, 15:22
sys3x έγραψε:
01 Φεβ 2024, 14:27
Αυτό ακριβώς είναι και ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα (εκτός των άλλων) στην περιοχή, εμείς λέμε πως θα εξαλείψει αυτή η εθνοκάθαρση - εισβολή - κατοχή και εσύ λες να φέρουν κι άλλους για να μάθουν;
Φαγωμάρα όμως με τους Παλαιστίνιους, ασχολήσου λίγο με τους Κούρδους που είναι και περισσότεροι και το αξίζουν κιόλας. Βάλε έστω μια κονκαρδίτσα την Κούρδικη σημαία όπως τη φόραγε ο μεγάλη-η-χάρη-Του-δεν-πιάνουμε-το-όνομά-Του-επί-ματαίω

Εικόνα

Για τους Αμερικοεβραίους δεν έλεγα κυριολεκτικά να πάνε στο Ισραήλ, μη σώσουν και πάνε.
Έλεγα ότι να ασκούν κριτική στον άλλον όταν παίζονται τα δικά του παιδάκια και όχι τα δικά τους το βρίσκω λίγο εύκολο. Και λίγο αμελητέο.
Φαγώθηκες με όλους τους άλλους λαούς που υπόκεινται σε παρόμοιες - όμοιες καταστάσεις με τους Παλαιστίνιους λες και επειδής δεν μιλάμε για όλους αυτούς αποκλειστικά σε νήματα με θέμα την εθνοκάθαρση - απαρντχάηντ - γενοκτονία που εξελίσσεται στην Παλαιστίνη σημαίνει ότι είναι λιγότερο εθνοκαθάρσεις - γενοκτονίες (λετζίτ απαρντχάηντ από όσο γνωρίζω μόνον στην Παλαιστίνη τρέχει ακόμη εν έτει δύο χιλιάδες και είκοσι τέσσαρα :wink).
Άνοιξέ μερικά νηματάκια να τα πούμε όμορφα και συμμαζεμένα κι εκεί άμα θέλεις. :)
Έχω γνωρίσει αρκετούς Κούρδους παρεμπιπτόντως, με έναν κάνουμε (όποτε έρχεται) και αρκετή παρέα κιόλα, χορεύουν κι αυτοί σέρρα κτλ πάντως να ξες (και οι Φιλισταίοι επίσης...), τεμέτερον εν.
:)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9952
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Φεβ 2024, 16:09

sys3x έγραψε:
01 Φεβ 2024, 15:33
Φαγώθηκες με όλους τους άλλους λαούς που υπόκεινται σε παρόμοιες - όμοιες καταστάσεις με τους Παλαιστίνιους λες και επειδής δεν μιλάμε για όλους αυτούς αποκλειστικά σε νήματα με θέμα την εθνοκάθαρση - απαρντχάηντ - γενοκτονία που εξελίσσεται στην Παλαιστίνη σημαίνει ότι είναι λιγότερο εθνοκαθάρσεις - γενοκτονίες (λετζίτ απαρντχάηντ από όσο γνωρίζω μόνον στην Παλαιστίνη τρέχει ακόμη εν έτει δύο χιλιάδες και είκοσι τέσσαρα :wink).
Εμ 3 ενστάσεις σε μία πρόταση, φταίω εγώ μετά;
α) δεν είναι ούτε παρόμοιες ούτε όμοιες καταστάσεις, είναι πολύ χειρότερες καταστάσεις με τριπλάσια-τετραπλάσια θύματα (βλ. Συρία, Υεμένη), και χωρίς ειδικό καθεστώς κληρονομικού πρόσφυγα που μόνο οι Παλαιστίνιοι έχουν, και χωρίς ειδική υπερσπέσιαλ μονάδα του ΟΗΕ που ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με αυτούς και μπορεί κυριολεκτικά να σε προσλάβει μαζί με τον κολλητό σου που έχει χόμπι να πετάει μπόμπες.
β) για το απαρτχάϊντ διαφωνώ. Ρώτα τους Ινδούς και τους Πακιστανούς που έρχονται τις χώρες του Περσικού για να δουλέψουν σε συνθήκες σκλαβιάς και μένουνε σε γκέτο και τους παίρνουν και το διαβατήριο μή φύγουν. Δεν ξέρουμε πόσοι είναι, δεν καταγράφονται καν, αλλά έχουν χτίσει όλο τον Περσικό Κόλπο. Ρώτα τους κυριολεκτικούς σκλάβους στο Σουδάν και τη Μαυριτανία. Ή τους μαύρους αφρικάνους που ξέμειναν στην κωλοτρυπίδα της οικουμένης απ'το δουλεμπόριο που κάνανε αιώνες ολόκληρους οι άραβες. Ρώτα ξερω γω Κούρδους ή οποιονδήποτε αλλόθρησκο ραγιά (dhimmi) τι είδους πολιτικά δικαιώματα έχουν στη μέση ανατολή. Ρώτα τις γυναίκες ή τους ομοφυλόφιλους πώς πάνε από δικαιώματα. Όλο το μουσουλμανικό τόξο υποφέρει από διάφορες καταστάσεις διαχωρισμού κακόμοιρων με βάση ράτσα, φύλο, θρησκεία ή κάτι άλλο, αλλά ντάξει οι Παλαιστίνιοι μας θύμισαν τη Ν.Αφρική. Οκ, εντυπωσιακό.
γ) Δεν είναι ότι δε μιλάμε για αυτούς στα νήματα για την Παλαιστίνη, είναι ότι δεν υπάρχουν καν νήματα για αυτούς με πάνω από 1-2 ανθρώπους μέσα. Γιατί δεν ενδιαφέρεται κανείς.

Είναι να μην αναρωτιέσαι μετά;
Γιατί άραγε τέτοια σούπερ καύλα με τους Παλαιστίνιους μόνο;
Α;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Chilloutbuddy την 01 Φεβ 2024, 16:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34855
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 01 Φεβ 2024, 16:15

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:09
Είναι να μην αναρωτιέσαι μετά;
Γιατί άραγε τέτοια σούπερ καύλα με τους Παλαιστίνιους μόνο;
Α;
Aφού το ξέρεις γιατί ρωτάς;δεν ενδιαφέρει ο σκοτωμένος αλλά αυτός που σκοτώνει.Εάν αυτός είναι από την ίδια γειτονιά,δηλαδή τεμέτερος :D δεν μας νοιάζει και τόσο.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Φεβ 2024, 16:24

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:09
sys3x έγραψε:
01 Φεβ 2024, 15:33
Φαγώθηκες με όλους τους άλλους λαούς που υπόκεινται σε παρόμοιες - όμοιες καταστάσεις με τους Παλαιστίνιους λες και επειδής δεν μιλάμε για όλους αυτούς αποκλειστικά σε νήματα με θέμα την εθνοκάθαρση - απαρντχάηντ - γενοκτονία που εξελίσσεται στην Παλαιστίνη σημαίνει ότι είναι λιγότερο εθνοκαθάρσεις - γενοκτονίες (λετζίτ απαρντχάηντ από όσο γνωρίζω μόνον στην Παλαιστίνη τρέχει ακόμη εν έτει δύο χιλιάδες και είκοσι τέσσαρα :wink).
Εμ 3 ενστάσεις σε μία πρόταση, φταίω εγώ μετά;
α) δεν είναι ούτε παρόμοιες ούτε όμοιες καταστάσεις, είναι πολύ χειρότερες καταστάσεις με τριπλάσια-τετραπλάσια θύματα, και χωρίς ειδικό καθεστώς κληρονομικού πρόσφυγα που μόνο οι Παλαιστίνιοι έχουν, και χωρίς ειδική υπερσπέσιαλ μονάδα του ΟΗΕ που ασχολείται αποκλειστικά και μόνο με αυτούς και μπορεί κυριολεκτικά να σε προσλάβει μαζί με τον κολλητό σου που έχει χόμπι να πετάει μπόμπες.
β) για το απαρτχάϊντ διαφωνώ. Ρώτα τους Ινδούς και τους Πακιστανούς που έρχονται τις χώρες του Περσικού για να δουλέψουν σε συνθήκες σκλαβιάς και μένουνε σε γκέτο και τους παίρνουν και το διαβατήριο μή φύγουν. Δεν ξέρουμε πόσοι είναι, δεν καταγράφονται καν, αλλά έχουν χτίσει όλο τον Περσικό Κόλπο. Ρώτα τους κυριολεκτικούς σκλάβους στο Σουδάν και τη Μαυριτανία. Ή τους μαύρους αφρικάνους που ξέμειναν στην κωλοτρυπίδα της οικουμένης απ'το δουλεμπόριο που κάνανε αιώνες ολόκληρους οι άραβες. Ρώτα ξερω γω Κούρδους ή οποιονδήποτε αλλόθρησκο ραγιά (dhimmi) τι είδους πολιτικά δικαιώματα έχουν στη μέση ανατολή. Ρώτα τις γυναίκες ή τους ομοφυλόφιλους πώς πάνε από δικαιώματα. Όλο το μουσουλμανικό τόξο υποφέρει από διάφορες καταστάσεις διαχωρισμού κακόμοιρων με βάση ράτσα, φύλο, θρησκεία ή κάτι άλλο, αλλά ντάξει οι Παλαιστίνιοι μας θύμισαν τη Ν.Αφρική. Οκ, εντυπωσιακό.
γ) Δεν είναι ότι δε μιλάμε για αυτούς στα νήματα για την Παλαιστίνη, είναι ότι δεν υπάρχουν καν νήματα για αυτούς με πάνω από 1-2 ανθρώπους μέσα. Γιατί δεν ενδιαφέρεται κανείς.

Είναι να μην αναρωτιέσαι μετά;
Γιατί άραγε τέτοια σούπερ καύλα με τους Παλαιστίνιους μόνο;
Α;
Δε ξέρω, να ρωτούσες ίσως αυτούς που έχουν σούπερ καύλα με τους Παλαιστίνιους μόνον;

Α. Το παρουσιάζεις σαν να περνάνε ζάχαρη στην Γάζα και την Δ. Όχθη, δεν παίρνανε ζάχαρη, ούτε οι Κούρδοι ούτε οι Αρμένιοι, ούτε οι παππούδες μας δεν την περνούσαν ζάχαρη. Κατά την μη ταπεινή γνώμη μου είναι ατυχής η σύγκριση μέητ, μιλάς για καταπιεσμένους λαούς, όχι για καλλιστεία ξέρωγω. :102:
Β. Διαφώνα όσο θέλεις, τσάμπα είναι, το γεγονός είναι ότι στην Γάζα έχουν εγκαταστήσει την μεγαλύτερη ανοικτή (κυριολεκτικά όμως) φυλακή στον πλανήτη παράλληλα με το μόνο εν ενέργεια καθεστώς απαρντχάϊντ. Για τους υπόλοιπους που λες η διαφορά είναι ότι δεν έχουν εισβάλει και διατηρούν κατοχή των σπιτιών - εδαφών τους, μεγάλη διαφορά για να επιχειρήσεις σύγκριση, όχι ότι διαφωνώ με το πνεύμα του λόγου σου αλλά άλλο πούτσα άλλο βούρτσα, τι να κάνουμε τώρα.
:102:
Γ. Δεν άνοιξες κανένα νήμα, άρα; στα παπάργια σου οι Κούρδοι; δε ξέρω, πες μας εσύ, προσωπικά δεν το θεωρώ αναγκαία σύμβαση αυτό.
:102:
Αυτά.
:)
:wave:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9952
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Φεβ 2024, 17:35

sys3x έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:24
Δε ξέρω, να ρωτούσες ίσως αυτούς που έχουν σούπερ καύλα με τους Παλαιστίνιους μόνον;
Ρωτάω όποιον βρω αλλά απάντηση δεν παίρνω από κανέναν, έλεγα μήπως είχες καμμιά ιδέα. Αλλά μπα. Είναι κάτι σαν το Γιέτι των Ιμαλαϊων, υπάρχουν φήμες αλλά κανείς δεν ξέρει, κανείς δεν το έχει δει.
sys3x έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:24
Α. Το παρουσιάζεις σαν να περνάνε ζάχαρη στην Γάζα και την Δ. Όχθη, δεν παίρνανε ζάχαρη, ούτε οι Κούρδοι ούτε οι Αρμένιοι, ούτε οι παππούδες μας δεν την περνούσαν ζάχαρη. Κατά την μη ταπεινή γνώμη μου είναι ατυχής η σύγκριση μέητ, μιλάς για καταπιεσμένους λαούς, όχι για καλλιστεία
Μιλάω για αριθμούς, απ'όσο ξέρω οι αριθμοί έχουν φτιαχτεί για να τους συγκρίνεις μεταξύ τους, αλλά οκ αν δε θες

Γιατί αν θες για αριθμούς έχω όσους θέλεις. Να πούμε πχ πόσο έχει αυξηθεί ο πληθυσμός των Παλαιστίνιων, πόσο έχει πέσει η παιδική θνησιμότητα, πόσο έχει πέσει η αγραμματοσύνη τους, πόσο έχει αυξηθεί το προσδώκιμο ζωής, πόσο το ΑΕΠ τους ανά κάτοικο σε σχέση με γειτονικές χώρες. Όλα αυτά εκεί, στo open air apartheid prison με τα τζάμπα σχολεία και τζάμπα νοσοκομεία που μέναν πριν τις 7 Οκτώβρη και τον πόλεμο που επέλεξαν και προτίμησαν
Εικόνα
sys3x έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:24
Β. Διαφώνα όσο θέλεις, τσάμπα είναι, το γεγονός είναι ότι στην Γάζα έχουν εγκαταστήσει την μεγαλύτερη ανοικτή (κυριολεκτικά όμως) φυλακή στον πλανήτη παράλληλα με το μόνο εν ενέργεια καθεστώς απαρντχάϊντ. Για τους υπόλοιπους που λες η διαφορά είναι ότι δεν έχουν εισβάλει και διατηρούν κατοχή των σπιτιών - εδαφών τους, μεγάλη διαφορά για να επιχειρήσεις σύγκριση, όχι ότι διαφωνώ με το πνεύμα του λόγου σου αλλά άλλο πούτσα άλλο βούρτσα, τι να κάνουμε τώρα.
Ναι αλλά και στο απαρτχάϊντ δεν επιτρεπόταν να πας σε τουαλέτα που πάνε οι λευκοί, άρα δεν είναι το ίδιο με την Γάζα. Και;

Επίσης, παρόλο που αναρωτιέμαι από πότε ακριβώς συνέβη ότι απέκτησαν οι Άραβες "δικά τους εδάφη" στην Παλαιστίνη, τα απέκτησαν άραγε επί Οθωμανικής ή επί Βρετανικής αυτοκρατορίας ( :102: ) δε θέλω να το πιάσω αυτό το θέμα γιατί είναι λίγο άσχετο. Πιο σχετικό είναι ότι κι εμένα η γιαγιά μου το '22 εχασε εξαιρετικά βιαίως τα πατρογονικά της εδάφη και το σπίτι της στη Προύσα, αναρωτιέμαι αν θεωρούμαι πρόσφυγας με βάση τον ορισμό της UNRWA και αν δικαιούμαι καμμιά παροχούλα εδώ στην Αυστραλία, όπως δικαιούνται τα 2-3 εκατομμύρια εγγονάκια της Νάκμπα που είναι πλέον πολιτογραφημένοι σε τρίτες χώρες. Εγώ γιατί όχι ρε φίλε, στο κατούρ πηγάδησα;
sys3x έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:24
:102:
Γ. Δεν άνοιξες κανένα νήμα, άρα; στα παπάργια σου οι Κούρδοι; δε ξέρω, πες μας εσύ, προσωπικά δεν το θεωρώ αναγκαία σύμβαση αυτό.
Δεν συζητάω πολιτικά γενικά, και ειδικά ονλάϊν. Αυτό το συγκεκριμένο θέμα με έχει καταπιεί και συζητάω γιατί μου κάνει τρομερή εντύπωση γιατί εμφανίστηκαν ξαφνικά όλοι αυτοί που πριν δεν υπήρχαν; :lol:

(εσύ υπήρχες, δεν το λέω για σένα, λέω στην κανονική ζωή εκτός ίντερνετ, εδώ στην πόλη μου)
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Φεβ 2024, 20:04

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Φεβ 2024, 17:35
sys3x έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:24
Δε ξέρω, να ρωτούσες ίσως αυτούς που έχουν σούπερ καύλα με τους Παλαιστίνιους μόνον;
Ρωτάω όποιον βρω αλλά απάντηση δεν παίρνω από κανέναν, έλεγα μήπως είχες καμμιά ιδέα. Αλλά μπα. Είναι κάτι σαν το Γιέτι των Ιμαλαϊων, υπάρχουν φήμες αλλά κανείς δεν ξέρει, κανείς δεν το έχει δει.
sys3x έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:24
Α. Το παρουσιάζεις σαν να περνάνε ζάχαρη στην Γάζα και την Δ. Όχθη, δεν παίρνανε ζάχαρη, ούτε οι Κούρδοι ούτε οι Αρμένιοι, ούτε οι παππούδες μας δεν την περνούσαν ζάχαρη. Κατά την μη ταπεινή γνώμη μου είναι ατυχής η σύγκριση μέητ, μιλάς για καταπιεσμένους λαούς, όχι για καλλιστεία
Μιλάω για αριθμούς, απ'όσο ξέρω οι αριθμοί έχουν φτιαχτεί για να τους συγκρίνεις μεταξύ τους, αλλά οκ αν δε θες

Γιατί αν θες για αριθμούς έχω όσους θέλεις. Να πούμε πχ πόσο έχει αυξηθεί ο πληθυσμός των Παλαιστίνιων, πόσο έχει πέσει η παιδική θνησιμότητα, πόσο έχει πέσει η αγραμματοσύνη τους, πόσο έχει αυξηθεί το προσδώκιμο ζωής, πόσο το ΑΕΠ τους ανά κάτοικο σε σχέση με γειτονικές χώρες. Όλα αυτά εκεί, στo open air apartheid prison με τα τζάμπα σχολεία και τζάμπα νοσοκομεία που μέναν πριν τις 7 Οκτώβρη και τον πόλεμο που επέλεξαν και προτίμησαν*
Εικόνα
sys3x έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:24
Β. Διαφώνα όσο θέλεις, τσάμπα είναι, το γεγονός είναι ότι στην Γάζα έχουν εγκαταστήσει την μεγαλύτερη ανοικτή (κυριολεκτικά όμως) φυλακή στον πλανήτη παράλληλα με το μόνο εν ενέργεια καθεστώς απαρντχάϊντ. Για τους υπόλοιπους που λες η διαφορά είναι ότι δεν έχουν εισβάλει και διατηρούν κατοχή των σπιτιών - εδαφών τους, μεγάλη διαφορά για να επιχειρήσεις σύγκριση, όχι ότι διαφωνώ με το πνεύμα του λόγου σου αλλά άλλο πούτσα άλλο βούρτσα, τι να κάνουμε τώρα.
Ναι αλλά και στο απαρτχάϊντ δεν επιτρεπόταν να πας σε τουαλέτα που πάνε οι λευκοί, άρα δεν είναι το ίδιο με την Γάζα. Και;

Επίσης, παρόλο που αναρωτιέμαι από πότε ακριβώς συνέβη ότι απέκτησαν οι Άραβες "δικά τους εδάφη" στην Παλαιστίνη, τα απέκτησαν άραγε επί Οθωμανικής ή επί Βρετανικής αυτοκρατορίας ( :102: ) δε θέλω να το πιάσω αυτό το θέμα γιατί είναι λίγο άσχετο. Πιο σχετικό είναι ότι κι εμένα η γιαγιά μου το '22 εχασε εξαιρετικά βιαίως τα πατρογονικά της εδάφη και το σπίτι της στη Προύσα, αναρωτιέμαι αν θεωρούμαι πρόσφυγας με βάση τον ορισμό της UNRWA και αν δικαιούμαι καμμιά παροχούλα εδώ στην Αυστραλία, όπως δικαιούνται τα 2-3 εκατομμύρια εγγονάκια της Νάκμπα που είναι πλέον πολιτογραφημένοι σε τρίτες χώρες. Εγώ γιατί όχι ρε φίλε, στο κατούρ πηγάδησα;
sys3x έγραψε:
01 Φεβ 2024, 16:24
:102:
Γ. Δεν άνοιξες κανένα νήμα, άρα; στα παπάργια σου οι Κούρδοι; δε ξέρω, πες μας εσύ, προσωπικά δεν το θεωρώ αναγκαία σύμβαση αυτό.
Δεν συζητάω πολιτικά γενικά, και ειδικά ονλάϊν. Αυτό το συγκεκριμένο θέμα με έχει καταπιεί και συζητάω γιατί μου κάνει τρομερή εντύπωση γιατί εμφανίστηκαν ξαφνικά όλοι αυτοί που πριν δεν υπήρχαν; :lol:

(εσύ υπήρχες, δεν το λέω για σένα, λέω στην κανονική ζωή εκτός ίντερνετ, εδώ στην πόλη μου)
*
Δεν επέλεξαν κανέναν πόλεμο δικέ μου, τους την πέσανε και συνεχίζουν να τους την πέφτουν, είναι πραγματικά τόσο απλό. :102:
Και όχι, δεν περνάνε ζάχαρη στις παραλιάρες τους, έλεος ρε συ :lol:, μίλησε με κανέναν άνθρωπο που έχει πραγματική εμπειρία ή ψάξε καλλίτερα τις πηγές σου, δεν καλοπερνάνε οι άνθρωποι εκεί πέρα, βασικά αυτός είναι πρακτικά και ο λόγος για τον οποίον γαμιούνται σαν τα κουνέλια, σκέψου το, δεν υπάρχει κάτι καλλίτερο, φθηνότερο και άμεσα προσβάσιμο ειδικότερα όταν σου κόβουν το νερό (ή στο δηλητηριάζουν :102:), το ρεύμα, την μετακίνηση και και και.
Σε κάθε περίπτωση απαρντχάηντ λέγεται η φασούλα και η φυλακή, γουέλ, φυλακή, γιατί; έτσι είναι. :102:
Οι Φιλισταίοι μένανε και μένουν εκεί εδώ και πολλούς αιώνες, δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν καταλαβαίνεις. Όσον αφορά τους προγόνους μας: Τα στέρνα τιμούν τα πρώτα... :102:
Δεν θα μας χαρίσει τπτ κανείς, ε κι εμείς είμαστε αυτοί που είμαστε, οι Παλαιστίνιοι το παλεύουν, ξέρουν πάρα πολύ καλά ότι δεν χαρίζεται τπτ
...
(και αυτοί υπήρχαν)
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9952
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 02 Φεβ 2024, 00:42

sys3x έγραψε:
01 Φεβ 2024, 20:04
Δεν επέλεξαν κανέναν πόλεμο δικέ μου, τους την πέσανε και συνεχίζουν να τους την πέφτουν, είναι πραγματικά τόσο απλό. :102:
Και όχι, δεν περνάνε ζάχαρη στις παραλιάρες τους, έλεος ρε συ :lol:, μίλησε με κανέναν άνθρωπο που έχει πραγματική εμπειρία ή ψάξε καλλίτερα τις πηγές σου, δεν καλοπερνάνε οι άνθρωποι εκεί πέρα, βασικά αυτός είναι πρακτικά και ο λόγος για τον οποίον γαμιούνται σαν τα κουνέλια, σκέψου το, δεν υπάρχει κάτι καλλίτερο, φθηνότερο και άμεσα προσβάσιμο ειδικότερα όταν σου κόβουν το νερό (ή στο δηλητηριάζουν :102:), το ρεύμα, την μετακίνηση και και και.
Σε κάθε περίπτωση απαρντχάηντ λέγεται η φασούλα και η φυλακή, γουέλ, φυλακή, γιατί; έτσι είναι. :102:
Οι Φιλισταίοι μένανε και μένουν εκεί εδώ και πολλούς αιώνες, δεν μπορώ να καταλάβω τι δεν καταλαβαίνεις. Όσον αφορά τους προγόνους μας: Τα στέρνα τιμούν τα πρώτα... :102:
Δεν θα μας χαρίσει τπτ κανείς, ε κι εμείς είμαστε αυτοί που είμαστε, οι Παλαιστίνιοι το παλεύουν, ξέρουν πάρα πολύ καλά ότι δεν χαρίζεται τπτ
...
(και αυτοί υπήρχαν)
Eννοείται ότι τους την πέσανε και συνεχίζουν να τους την πέφτουνε, κι αν φύγουνε οι Εβραίοι θα τους την πέσει ο επόμενος, γιατί α) είναι Μέση Ανατολή με το ΙΣΙΣ δίπλα και όλοι την πέφτουν σε όλους κάποια στιγμή, και β) γιατί είναι Ιερουσαλήμ που εδώ και 3 χιλιάδες χρόνια *πάντα* την πέφτει κάποιος. Και τότε θα τους αφήσει και το Ιράν χωρίς στρατό (γιατί το παραμύθι δε θα έχει δράκο) και η UNRWA χωρίς τζαμπατζιλίκια (γιατί το παραμύθι δε θα έχει δράκο), και εννοείται ότι θα τους γράψει και όλος ο πλανήτης κανονικά (γιατί το παραμύθι δε θα έχει δράκο). Kαι θα είναι απλά αυτό που ήταν πάντα δηλαδή κάτι πάμφτωχοι στην έρημο που δεν ασχολείται κανείς, όπως ακριβώς δεν ασχολειται κανείς με τους ΣυριοΓιεμενοΚούρδους.

Έννοείται ότι δεν καλοπερνάνε, ούτε και καλοπέρασαν ποτέ στην ιστορία τους, ούτε και πρόκειται ποτέ.
Αλλά τώρα που το παραμύθι έχει δράκο και στάζουνε τα δις και είναι όλα τα φώτα της δημοσιότητας πάνω τους, κάνανε όντως το καλύτερο που μπορούσαν για τους εαυτούς τους και τα παιδάκια τους; Παίξαν τα χαρτιά τους σωστά;

- Ήταν σωστή απόφαση εκτός από θύματα των Εβραίων να επιλέξουν να γίνουν θύματα και τσιράκια και του Ιράν και του Τζιχαντισμού;
- Ήταν σωστή απόφαση να πάνε να κάνουν 9 παιδιά ο καθένας για δεκαετίες επειδή τους είπε ο Αραφάτ ότι θα νικήσουν το σιωνισμό με τη δύναμη της Παλαιστινιακής μήτρας;
- Κάναν το καλύτερο που μπορούσαν όταν είχαν την ευκαιρία να αυτοδιοικηθούν έστω και λίγο και να διώξουν τη διαφθορά και τη διχόνοια που τους δέρνει;
- Επέλεξαν τους καλύτερους ηγέτες που μπορούσαν;
- Δώσανε ποτέ φωνή στον απλό κόσμο να μας πει κι αυτός τη γνώμη του ελεύθερα, ή τους κοπάναγαν στο κεφάλι κάθε φορά που έκαναν κριτική στους τζιχαντιστές που τους διοικούν;
- Έπεισαν κανέναν ότι όντως στηρίζουν τους ηγέτες τους και αν ο ηγέτης κάνει συμφωνία ο κόσμος θα τον ακολουθήσει;
- Χτίσανε τίποτα όταν είχαν την ευκαιρία να δημιουργήσουν μια ψιλοοικονομία στα κατεχόμενα;
- Ήταν σοφή κίνηση να πανηγυρίζουν δημόσια για τα πτώματα της 7 Οκτώβρη;

Δικέ μου και η γιαγιά μου γενοκτονήθηκε και εθνοκαθάρθηκε και πήδηξε στη θάλασσα για να μην την κάψουν ζωντανή και έφυγε πρόσφυγας σε μια πάμφτωχη χώρα, αλλά δεν έκανε έτσι. Δεν υπάρχει τίποτα απολύτως σπέσιαλ με τους Παλαιστίνιους, είναι απλά άλλος ένας λαός σε μια μακριά λίστα λαών που γαμήθηκε με το τέλος του Α'ΠΠ. Αλλά όλοι οι υπόλοιποι κάποια στιγμή το πήραν απόφαση να κοιτάξουν τι καλύτερο μπορούν να κάνουν για τα παιδιά τους με ό,τι τους έχει απομείνει.

Δεν ξέρω μέχρι πότε μπορώ να δικαιολογώ και να λυπάμαι κάποιους οι οποίοι ναι μεν είναι θύματα των Εβραίων (οι οποίοι βρίσκονται εκεί γιατί είναι θύματα κάποιων αλλων), αλλά επί 100 χρόνια σερί παίρνουν τη μία λάθος απόφαση μετά την άλλη. Κάποια στιγμή πρέπει να αναλάβουν και την ευθύνη των αποφάσεών τους, δε μπορεί για πάντα να λέμε ντάξει μωρέ δικαιολογείται και λίγος τζιχαντισμούλλης και ένας βιασμούλης και μια ρουκετίτσα, φαντάσου τι νευράκια έχουν οι άνθρωποι με τόσα που τραβάνε, και χάσανε και το σπίτι της γιαγιάς τους στην παραλία. Ας δώσουμε στην ΟΥΝΡΑ άλλο ένα δις να πιούνε μια μπύρα να ηρεμήσουν τα παιδιά, αχχχχ κι αυτό σε τούνελ πήγε ρε γαμώτο, δώσε άλλο ένα.

Κάποια στιγμή νισάφι δικέ μου.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 02 Φεβ 2024, 00:58

προσωπικά δεν λυπάμαι κανέναν ούτε ''δικαιολογώ'' επίσης, ανάλυση προσπαθώ να κάνω.
ο ισχυρός πάει μέχρι εκεί που του επιτρέπει η ισχύς του και ο αδύναμος πάει τόσο πίσω όσο του επιτρέπει η αδυναμία του.
τώρα, τα ερωτήματα που θέτεις κάποια μεν τα θεωρώ εύλογα όλα δε στρέφονται προς το θύμα - βαλλόμενο, καλλίτερα να το έπαιρνες ανάποδα λέω εγώ...αν βιάζανε την κόρη σου ίσως στο τέλος να την έλεγες, εάν την έλεγες (που μάλλον δεν θα την έλεγες),''καλά και συ βρε κορίτσι μου τι δουλειά είχες εκεί πέρα - τέτοια ώρα - με αυτό το ντύσιμο" κτλ, θεωρώ ότι πρώτα θα κοιτούσες να βάλεις στη θέση του τον βιαστή.
:102:
ίσως να μην είναι και πολύ καλό το παράδειγμα που σου έφερα αλλά ελπίζω να καταλαβαίνεις το πόηντ μου, βασικά το ξέρω ότι το καταλαβαίνεις διότι με αυτό ξεκίνησες, απλά θεωρώ ότι το προσπερνάς πολύ εύκολα ενώ δεν θα έπρεπε.
:102:
γνώμημου.
:102:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9952
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 02 Φεβ 2024, 01:07

Ο βιαστής φίλε, αν έχει αποφασίσει η ιστορία ότι θα υποστείς βιασμό, ήταν ιστορικά ο απολύτως καλύτερος βιαστής που θα μπορούσε να σου τύχει. Αν αυτά που κάνουνε τα κάνανε σε κανα Καντάφι ή Σαντάμ ή MBS ή (Θεός φυλάξοι) καμμιά Αμερική ή Βρετανική αυτοκρατορία δε θα είχες τώρα 30 χιλιάδες θύματα στη Γάζα, θα είχες 300 χιλιάδες και δε θα το μάθαινες και ποτέ γιατί οι δημοσιογράφοι θα ήταν σε μπουντρούμια να τους βγάζουν τα νύχια με την πένσα.

Κι εμένα κατά τη γνώμη μου αυτά, εννοείται, τις γνώμες μας λέμε
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34855
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: free palestine

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 02 Φεβ 2024, 08:53

Chilloutbuddy έγραψε:
02 Φεβ 2024, 01:07
Αν αυτά που κάνουνε τα κάνανε σε κανα Καντάφι ή Σαντάμ ή MBS ή (Θεός φυλάξοι) καμμιά Αμερική ή Βρετανική αυτοκρατορία δε θα είχες τώρα 30 χιλιάδες θύματα στη Γάζα, θα είχες 300 χιλιάδες και δε θα το μάθαινες και ποτέ γιατί οι δημοσιογράφοι θα ήταν σε μπουντρούμια να τους βγάζουν τα νύχια με την πένσα.

https://en.wikipedia.org/wiki/Black_September

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών