ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Φιλοσοφία πολιτικής
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Δεκ 2018, 21:16

1.Ορκίζομαι να φυλάττω πίστη εις την πατρίδα.
2.Υπακοή εις το Σύνταγμα τους νόμους και τα ψηφίσματα του κράτους.
3.Υποταγήν εις τους ανωτέρους μου.
4.Να εκτελώ προθύμως και άνευ αντιλογίας τας διαταγάς των.

5.Να υπερασπίζω με πίστην και αφοσίωσιν, μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματος μου, τας Σημαίας.
6.Να μη τας εγκαταλείπω μηδέ να αποχωρίζομαι ποτέ απ’αυτών.
7.Να φυλάττω δε ακριβώς τους στρατιωτικούς νόμους.
8.Και να διάγω εν γένει ως πιστός και φιλότιμος στρατιώτης.

Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΙ-ΔΕΞΙΑ
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 23:28

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΝΤΙ-ΔΕΞΙΑ » 18 Δεκ 2018, 21:19

Του το χαλάς τώρα. Καλά το είχε στημένο στο μυαλό του.
Σκάι Ξεφτίλες.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Δεκ 2018, 21:23

Πατριδα μας ειναι το νεοελληνικο κρατος το οποιο εκφραζεται και εκπροσωπειται απο ενα κυριαρχο πολιτικο συστημα το οποιο εκκφραζεται απο μια νομιμη κυβερνηση , που στις ημερες μας , αυτη κερδιζει την εξουσια με εκλογες (ενω σε αλλες χωρες η εποχες αυτο δεν υπηρχε , υπακουες σε μια νομιμη εξουσια η οποια δεν χρειαζονταν την λαικη ετυμηγορια για να κυβερνα)
Το τι θελει η πατριδα απο εμενα (επιστρατευση εν καιρω πολεμου, φορολογια κλπ ) το ζητα μεσω της νομοθεσιας της , οπως και το τι ειναι πατριωτικο η μη, παλι καθοριζεται με νομους ...
Το τι αποψεις πρεπει να εχω ως στρατιωτικος καατα την εκτελεση της υπηρεσιας μου, μου το καθοριζει η ιδια η ελληνικη πολιτεια με εγκυκλιους της
Δεν υπηρετεις την πατριδα η τις ενοπλες δυναμεις οπως θελεις εσυ αλλα οπως θελει η κυβερνηση που τις κυβερνα (και που εαν ειναι εκλεγμενη εκφραζει την πλειοψηφια του ελληνικου λαου)

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Δεκ 2018, 21:27

Τζαμπα επιχειρεις να διδαξεις τους βαζιβουζουκους εννοιες συγχρονης κρατικης οργανωσης φιλε Αινειαν06...

Κοιτα την τεχνικη μου:

ΤΣΑΠΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ ΖΩΝΤΟΒΟΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΡΑΒΑΤΕ ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΦΟΡΟΥΣ ΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΑΣ ΔΙΑΟΛΟΣ!

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Δεκ 2018, 21:31

foscilis έγραψε:
18 Δεκ 2018, 21:27
Τζαμπα επιχειρεις να διδαξεις τους βαζιβουζουκους εννοιες συγχρονης κρατικης οργανωσης φιλε Αινειαν06...

Κοιτα την τεχνικη μου:

ΤΣΑΠΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡΡ ΖΩΝΤΟΒΟΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΚΑΙ ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΡΑΒΑΤΕ ΠΛΗΡΩΣΤΕ ΦΟΡΟΥΣ ΜΗ ΣΑΣ ΠΑΡΕΙ ΚΑΝΑΣ ΔΙΑΟΛΟΣ!
..η πληρωμη φορων εξυπηρετει τα εθνικα συμφεροντα , και δεν μπορω να καταλαβω το πως καποιος , που θεωρει τον εαυτο του πατριωτη, που διαμαρτυρεται για το οτι πληρωνει φορους θα παει να σκοτωθει , με το κεφαλι ψηλα και το χαμογελο στα χειλη , αμα τον διαταξει η ελληνικη πολιτεια ..(δεν σε διαταζει καμια πατριδα η εθνος να πας να σκοτωθεις η να πληρωνεις φορους η ελληνικη πολιτεια σε διαταζει μεσω της νομιμης κυβερνησεως της)

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Δεκ 2018, 21:36

Η εννοια του καλου πατριωτη ειναι ΠΙΣΤΕΥΕ ΥΠΠΑΚΟΥΕ ΠΟΛΕΜΑ και κανε θυσιες αδιαμαρτυρητα , με προθυμια και με το χαμογελο στα χειλη .
Δουλεια του πατριωτη ΔΕΝ ειναι να κρινει τους αρχοντες και ταγους της χωρας του οι οποιοι κυβερνουν ,ουτε να κρινει την πολιτικη τους , αντιθετα μεσα στα πατριωτικα του καθηκοντα ειναι η ΥΠΑΚΟΗ και ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ σε αυτους
Να μην μπερδευουμε τον Πατριωτισμο με την Δημοκρατια , δεν ειναι μεν αντιθετα πραγματα αλλα δεν ταυτιζονται απαραιτητα
Ενας καττοικος της Σαουδικης Αραβιας η της Βορειου Κορεας , μπορει να ειναι πατριωτης, χωρις ομως να ειναι Δημοκρατης και ...δεν θα διανοηθει καν να κρινει την αμυντικη η εξωτερικη η οικονομικη πολιτικη της κυβερνησης της χωρας του

Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΙ-ΔΕΞΙΑ
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 23:28

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΝΤΙ-ΔΕΞΙΑ » 18 Δεκ 2018, 22:14

Το θέμα είναι ότι αυτοί που θα φωνάζουν με πατριωτικές κορώνες είναι αυτοί που ρουφιάνευαν την πατρίδα χωρίς δεύτερη σκέψη.
Σκάι Ξεφτίλες.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 18 Δεκ 2018, 23:07

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Δεκ 2018, 21:16
1.Ορκίζομαι να φυλάττω πίστη εις την πατρίδα.
2.Υπακοή εις το Σύνταγμα
Θες να πεις δηλαδή ότι σύμφωνα με αυτά που γράφεις είσαι επιορκος;

Σύνταγμα της Ελλάδος
Άρθρο 1
3. Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό, υπάρχουν υπέρ αυτού και του Έθνους και ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα.

Συμπέρασμα αινειαν τρολ, φοσι πεσμενος, το νήμα μπορεί να κλείσει.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Δεκ 2018, 23:13

Sid Vicious έγραψε:
18 Δεκ 2018, 23:07
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Δεκ 2018, 21:16
1.Ορκίζομαι να φυλάττω πίστη εις την πατρίδα.
2.Υπακοή εις το Σύνταγμα
Θες να πεις δηλαδή ότι σύμφωνα με αυτά που γράφεις είσαι επιορκος;

Σύνταγμα της Ελλάδος
Άρθρο 1
3. Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό, υπάρχουν υπέρ αυτού και του Έθνους και ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα.

Συμπέρασμα αινειαν τρολ, φοσι πεσμενος, το νήμα μπορεί να κλείσει.

..δωσε μου εναν ΝΟΜΙΚΟ ορισμο του εθνους η το τι ειναι εθνικο η μη εθνικο απο ΝΟΜΙΚΗΣ πλευρας ;
Κυριος εκφραστης της εννοιας της πατριδας η του ''εθνους'' (ως εθνος κρατος ..)
ειναι το ελληνικο ΚΡΑΤΟΣ και η επισημη νομιμη εξουσια του η οποια θθα σου ορισει --ως κυριαχο πολιτικο κατεσστημενο -- το τι ειναι εθνικως η πατριωτικως ορθον και τι οχι ...

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 19 Δεκ 2018, 01:44

Το πρώτο πράγμα με το οποίο ξεκινά ο στρατιωτικός όρκος είναι το "ορκίζομαι να φυλάττω πίστη στη πατρίδα" όλα τ'άλλα ακολουθούν (μεταξύ αυτών και η πίστη στη σημαία).

Προφανώς λοιπόν η πατρίδα και η σημαία δεν έχουν καμιά σχέση με το έθνος είναι ασύνδετες έννοιες με το έθνος και όχι ταυτόσημες ... ενώ απ΄την άλλη πατρίδα και σημαία είναι έννοιες σαφώς ορισμένες σε αντίθεση με το έθνος που είναι έννοια αφηρημένη όπως λες αινειαν, έτσι ? ...

Λοιπόν, όχι μόνο είστε κατά συνείδηση τουρκαλβανοί μισθοφόροι του 17ου αιώνα που ακόμα και η πιο επιφανειακή σας πεποίθηση καθορίζεται από τον τρόπο που ανεμίζει το 50ευρω, αλλά επιπλέον είστε και υποκριτές κατά συνείδηση τουρκαλβανού μισθοφόρου.

Και οκ, ούτε εγώ πιστεύω στο έθνος των ελληνόφωνων βαλκάνιων γιδιών, (στη θητεία μου κατά τη διάρκεια της ορκομωσίας το χέρι μου είχε μορφή κωλόχερου και επαναλαμβανα τον τζιτζηρα τον μίτζηρα ...), αλλά η ΔΙΑΦΟΡΑ μου είναι πως εμένα ο μισθός μου εκεί που εργάζομαι ΔΕΝ γίνεται εις το όνομα της πίστης στην πατρίδας, τη σημαία κλπ. ΟΥΤΕ και πληρώνομαι για να υπηρετώ ψεύτικη πίστη σε πατρίδες και σημαίες, που την κατονομάζω ψεύτικη κρυφά ώστε να μην χάσω "τα άσπρα" που έλεγε και ο πατροκοσμάς για τους τούρκους δήθεν !
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 19 Δεκ 2018, 12:47

Δώσε εναν αντικειμενικό ορισμο της έννοιας της πατριδας , και του πως ένας στρατιωτικός υπηρετεί αυτη ερήμην και χωρις άνωθεν εντολές της πολιτικό στρατιωτικής του ηγεσίας , της κρατικής οντότητας στην οποία ανήκει ως κρατικόε ένστολος υπάλληλος

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 20 Δεκ 2018, 00:23

Sid Vicious έγραψε:
18 Δεκ 2018, 23:07
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Δεκ 2018, 21:16
1.Ορκίζομαι να φυλάττω πίστη εις την πατρίδα.
2.Υπακοή εις το Σύνταγμα
Θες να πεις δηλαδή ότι σύμφωνα με αυτά που γράφεις είσαι επιορκος;

Σύνταγμα της Ελλάδος
Άρθρο 1
3. Όλες οι εξουσίες πηγάζουν από το Λαό, υπάρχουν υπέρ αυτού και του Έθνους και ασκούνται όπως ορίζει το Σύνταγμα.

Συμπέρασμα αινειαν τρολ, φοσι πεσμενος, το νήμα μπορεί να κλείσει.
Αυτό κάποια στιγμή θα αναθεωρηθεί στο μέλλον και θα φύγει η λέξη "Έθνος" διότι οι εξουσίες του κράτους υπάρχουν υπέρ του λαού πρωτίστως και όχι του έθνους. Στην αναθεώρηση που θα συμπεριλάβει και αυτό το άρθρο δεν ξέρω αν θα αλλάξουν την διατύπωση κρατώντας τους όρους ή θα βγάλουν τελείως το "έθνος," το δεύτερο λόγω ιστορικών λόγων το θεωρώ αδύνατο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 20 Δεκ 2018, 13:02

Συνταγματολογος του Ποταμιού ζητά να απαλειφθεί στην αναθεώρηση η αναφορά στο «έθνος»

Ανάμεσα στις προτάσεις όμως υπάρχει και η ιδέα να καταργηθεί από το άρθρο 1, παράγραφος 3, ο όρος «έθνος». Γράφει στο πόνημά του ο κ. Τσακυράκης:
«Απαλείφεται από την παράγραφο 3 η αναφορά στο «Έθνος», η οποία, χωρίς να προσθέτει τίποτα το ουσιαστικό στη συνταγματική ρύθμιση, είναι ικανή να δημιουργήσει σύγχυση και παρερμηνείες, στο μέτρο που αντιδιαστέλλει (ατυχώς) την εθνική με τη λαϊκή κυριαρχία».

Πηγη:Εφημεριδα Πρωτο θεμα
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 20 Δεκ 2018, 13:27

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
19 Δεκ 2018, 12:47
Δώσε εναν αντικειμενικό ορισμο της έννοιας της πατριδας , και του πως ένας στρατιωτικός υπηρετεί αυτη ερήμην και χωρις άνωθεν εντολές της πολιτικό στρατιωτικής του ηγεσίας , της κρατικής οντότητας στην οποία ανήκει ως κρατικόε ένστολος υπάλληλος
πριν ορκιστεις για να αρμεξεις τον μισθουλακο σου σαν στρατιωτικός, δεν ζήτησες κανέναν ορισμό της εννοιας πατρίδας και ούτε αμφισβήτησες το αν τα συμφέροντα αυτού στο οποίο ορκίστηκες υπάρχουν ή όχι ...

Το άρθρο 108 του Συντάγματος αναφέρει : 1. Το Κράτος μεριμνά για τη ζωή του απόδημου ελληνισμού και τη διατήρηση των δεσμών του με τη μητέρα Πατρίδα.

Άρα πατρίδα είναι ο ελληνισμός εντός συνόρων με ΥΠΑΡΚΤΑ συμφέροντα.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7895
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 20 Δεκ 2018, 13:37

Aν προκύψει ένα πολύ σοβαρό θέμα, όχι πόλεμος, υπάρχει περίπτωση να σας πουν οι ανώτεροι να πράξετε κατά συνείδηση; Οπότε εσύ πράττεις σύμφωνα με την συνείδησή σου και με τον τρόπο που ερμηνεύεις τον όρκο σου;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών