ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Φιλοσοφία πολιτικής
Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 16 Δεκ 2018, 06:59

Ας σημειώσω από μέρους μου ότι πολύ μεγάλη εντύπωση δεν κάνουν τόσο οι απόψεις του ενός ή του άλλου ,τουλάχιστον στη συνείδησή μου ,αλλά η αυτοπεποίθηση με την οποία τις στηρίζει και μπροστά στη αυτοπεποίθηση υποκλίνεσαι ...δύο τσαμπουκάδες και δυο βεβαιότητες μπορεί να συγκρούονται να υποχωρεί καμία και να της θαυμάζεις και τις δύο εξίσου ...το λέω γιατί ειμαι δηλαδη εξελιχθηκα χωρίς να το θέλω κακέκτυπο του Αινιάν και δεν έχω το θάρρος να υποστηρίξω ανάλογες απόψεις σαν του Αινειάν με την ίδια αυτοπεποίθηση όπως αυτός,πάντως στο χώρο εργασίας τα λέω είμαστε υπάλληλοι του κράτους δεν μπορεί να μιλάς ενάντιον του κράτους, το κράτος άμα θέλει σε πετάει ,άμα θες να κάνεις αντίσταση μπες στη διαθεσιμότητα και από τον ελεύθερο τομέα τον ιδιωτικό φωναζε όσο θέλεις εναντίον του κράτους...
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 16 Δεκ 2018, 10:12

Όταν λες σε πετάει, εννοείς σε απολύει ή σου κάνει άλλα, ανάλογα με αυτά που γίνονταν στην πρώην ΕΣΣΔ; Αν σου κάνει άλλα δεν νομίζω να γλυτώσεις στον ιδιωτικό τομέα. Επίσης από πότε δεν έχουμε δημοκρατία, ελευθερία του λόγου, ελευθερία γενικά; Ποιος το επέβαλε αυτό;

Αρρηνmax41postspermonth
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: 30 Μάιος 2018, 18:31
Phorum.gr user: Μητσάκος

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρρηνmax41postspermonth » 16 Δεκ 2018, 11:14

Antares έγραψε:
16 Δεκ 2018, 10:12
Όταν λες σε πετάει, εννοείς σε απολύει ή σου κάνει άλλα, ανάλογα με αυτά που γίνονταν στην πρώην ΕΣΣΔ; Αν σου κάνει άλλα δεν νομίζω να γλυτώσεις στον ιδιωτικό τομέα. Επίσης από πότε δεν έχουμε δημοκρατία, ελευθερία του λόγου, ελευθερία γενικά; Ποιος το επέβαλε αυτό;
Εννοώ διαθεσιμότητα ή άλλη πειθαρχική δίωξη λόγω αναξιοπρεπούς διαγωγής εκτός υπηρεσίας η άλλο πειθαρχικό παράπτωμα,παράβαση καθήκοντος κλπ να μην ξεχνάμε και το νόμο Μανιτακη που ταλαιπωρησε πολλούς δ.υ. λόγου χάριν γνωστη μου διορισμένη καθηγήτρια ΚΚΕσσα προ ετών είχε εκφράσει φόβους ότι θα πάει σπίτι της οταν οξυνθεί η ταξική πάλη
Aράζω ξάπλα oλημερίς
και κάνω μαύρες σκέψεις:
Mην πεις για τoν Mελιγαλά,
Aρ(ρ)η(ν) (!!!!), γιατί θα μπλέξεις...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Δεκ 2018, 12:24

hellegennes έγραψε:
16 Δεκ 2018, 06:31

Εργοδότης σου είμαι, με όλες τις έννοιες του όρου.

Εσύ, σαν υπάλληλός μου, δεν κάνεις την δουλειά για την οποία σε πληρώνω.
Εργοδότης μου είναι η ελληνική κρατική εξουσία στην οποία πληρωνεις υποχρεωτικά τους φόρους σου

Σημ
Αποφεύγω να εμπλέκομαι σε προσωπικές κόντρες και επιθέσεις

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Δεκ 2018, 12:31

hellegennes έγραψε:
16 Δεκ 2018, 00:09
Έχω δοκιμάσει. Τουλάχιστον 18 χρόνια.
Ειχες βεβαιωμενες οφειλες 18 χρονια και δεν επαθες τιποτα;

Δε νομιζω baby.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Δεκ 2018, 12:38

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Δεκ 2018, 04:56
hellegennes έγραψε:
16 Δεκ 2018, 04:17
, για έναν ζημιογόνο για το σύστημα υπάλληλο, που νιώθει περήφανος που ζημιώνει τον εργοδότη του, δηλαδή ΕΜΕΝΑ, μη κάνοντας αυτό για το οποίο πληρώνεται.
Κατ αρχήν δεν είσαι εργοδότης μου αλλά φόρου υποτελής πληβείος που πληρώνει φόρους στον Αφέντη μου δηλαδή την κρατική εξουσία , για να πληρώνει αυτή εμένα τον αυλικό κρατικό υπάλληλο της
Το να ισχυρίζεσαι οτι είσαι υπάλληλος μου είναι σαν να ισχυρίζεται ο υποδουλος Ρωμιός οτι οι γενίτσαροι είναι υπάλληλοι τοτ γιατί πληρώνονται απο τους φόρους που πληρώνει αυτός στον Σουλτάνο !!!!
Not exactly, στην οθωμανικη αυτοκρατορια δεν υπηρχε λαϊκη κυριαρχια.

Απο την αλλη λαϊκη κυριαρχια σημαινει οτι ο λαος οριζει τη διοικηση του κρατους, δε σημαινει οτι ο τελευταιος μαλακας θα ερθει να σε διαταξει. Μια καλη αντιστοιχια με το λαο ειναι οι μικρομετοχοι σε μια πολυεθνικη, το οτι εχω 3 μετοχες Κοσμοτε δε σημαινει οτι ειμαι αφεντικο των υπαλληλων στο Γερμανο της γωνιας. (σημαινει ωστοσο οτι εχουμε αντικρουομενα συμφεροντα).

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14909
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 16 Δεκ 2018, 12:41

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Δεκ 2018, 20:30
..αλλα υπαρχουν τα συμφεροντα της χωρας ετσι οπως αυτα οριζονται απο το εκαστοτε κυριαρχο πολιτικο της κατεστημενο . Και που με αυτα τα συυμφεροντα ταυτιζεται καποιο ποσοστο (μικρο η μεγαλο) των κατοικων αυτης της χωρας σε μικρο η μεγαλο βαθμο αναλογα με την εκαστοτε περισταση
Βολικα ψεμματα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 16 Δεκ 2018, 13:18

foscilis έγραψε:
16 Δεκ 2018, 12:38
Απο την αλλη λαϊκη κυριαρχια σημαινει οτι ο λαος οριζει τη διοικηση του κρατους, δε σημαινει οτι ο τελευταιος μαλακας θα ερθει να σε διαταξει. Μια καλη αντιστοιχια με το λαο ειναι οι μικρομετοχοι σε μια πολυεθνικη, το οτι εχω 3 μετοχες Κοσμοτε δε σημαινει οτι ειμαι αφεντικο των υπαλληλων στο Γερμανο της γωνιας. (σημαινει ωστοσο οτι εχουμε αντικρουομενα συμφεροντα).
Συμφωνούμε σε αυτό , πάντως ένας δημόσιος υπάλληλος πληρώνεται και δέχεται εντολές απο την κρατική εξουσία , το που στηριζεται αυτή η εξουσία για να ανέλθει και να συντηρείται ως εξουσία είναι άλλο ζήτημα , όπως άσχετο είναι το τι πολιτικη ακολουθεί

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 16 Δεκ 2018, 22:50

foscilis έγραψε:
16 Δεκ 2018, 12:31
hellegennes έγραψε:
16 Δεκ 2018, 00:09
Έχω δοκιμάσει. Τουλάχιστον 18 χρόνια.
Ειχες βεβαιωμενες οφειλες 18 χρονια και δεν επαθες τιποτα;

Δε νομιζω baby.
Βάλε λίγο το μυαλό σου να δουλέψει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 17 Δεκ 2018, 20:08

Nandros έγραψε:
17 Δεκ 2018, 16:05
Αν συναντιόμασταν σε κάποιον γκισέ δημοσίου, εσύ από μέσα και εγώ απ'έξω και τολμούσες να ψελλίσεις τις αηδίες που θρασύτατα αμολάς εδώ μέσα, θα μάζευες τα δόντια σου! :smt077:
.
Καταρχήν , γνωρίζω πολεμικές τεχνες ακριβως γι αυτό τον λογο , να αντιμετώπιζω τέτοιες περιπτώσεις και κατα δεύτερον σε πιο αυταρχικό λολοκληρωτθκο καθεστώς , εσύ που θα τολμουσες να τα βάλεις με εμας τους δημόσιους υπαλλήλους , οι οποίοι είμαστε οι φορείς υπηρέτες και εκφραστές της επίσημης κρατικής εξουσίας θα πηγαινες φυλακη γιατί τα εβαζες με την πατρίδα
Γιατί πατρίδα ισον κρατος και κράτος ίσον δημόσιοι υπάλληλοι
Αρα οποιος τα βάζει με εμας τους δημόσιους υπαλλήλους τα βάζει με την πατρίδα αρα είναι άπατρις εθνοπροδοτης !!! :smt005::003:

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 17 Δεκ 2018, 20:27

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
17 Δεκ 2018, 20:08
Nandros έγραψε:
17 Δεκ 2018, 16:05
Αν συναντιόμασταν σε κάποιον γκισέ δημοσίου, εσύ από μέσα και εγώ απ'έξω και τολμούσες να ψελλίσεις τις αηδίες που θρασύτατα αμολάς εδώ μέσα, θα μάζευες τα δόντια σου! :smt077:
.
Καταρχήν , γνωρίζω πολεμικές τεχνες ακριβως γι αυτό τον λογο , να αντιμετώπιζω τέτοιες περιπτώσεις και κατα δεύτερον σε πιο αυταρχικό λολοκληρωτθκο καθεστώς , εσύ που θα τολμουσες να τα βάλεις με εμας τους δημόσιους υπαλλήλους , οι οποίοι είμαστε οι φορείς υπηρέτες και εκφραστές της επίσημης κρατικής εξουσίας θα πηγαινες φυλακη γιατί τα εβαζες με την πατρίδα
Γιατί πατρίδα ισον κρατος και κράτος ίσον δημόσιοι υπάλληλοι
Αρα οποιος τα βάζει με εμας τους δημόσιους υπαλλήλους τα βάζει με την πατρίδα αρα είναι άπατρις εθνοπροδοτης !!! :smt005::003:
ΔΥ ειναι οι σκλαβοι που σηκωνουνε την εξουσια των κρατιστων που κυβερνουνε..Σας ταιζουνε βεβαια καλα γιατι ειναι βαρυ το κουβαλημα στους ωμους του κρατιστη ηγετη και των αλλων ανωτατων παρασιτων του κρατισμου..Ειναι σαν τον γαιδαρο που τον ταιζεις καλα για να μπορεσει να συνεχισει να σε κουβαλαει..

Ο ρολος του γαιδαρου δεν ειναι ιδιαιτερα τιμητικος αλλα ορισμενοι οσφυοκαμπτες το θεωρουνε τιμη τους και καμαρι τους...Δικο τους προβλημα βεβαιως...

Εγω αυτο που ευχομαι ειναι καλο κουβαλημα..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27000
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 17 Δεκ 2018, 20:34

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
17 Δεκ 2018, 20:08
Nandros έγραψε:
17 Δεκ 2018, 16:05
Αν συναντιόμασταν σε κάποιον γκισέ δημοσίου, εσύ από μέσα και εγώ απ'έξω και τολμούσες να ψελλίσεις τις αηδίες που θρασύτατα αμολάς εδώ μέσα, θα μάζευες τα δόντια σου! :smt077:
Καταρχήν , γνωρίζω πολεμικές τεχνες ακριβως γι αυτό τον λογο , να αντιμετώπιζω τέτοιες περιπτώσεις και κατα δεύτερον σε πιο αυταρχικό λολοκληρωτθκο καθεστώς , εσύ που θα τολμουσες να τα βάλεις με εμας τους δημόσιους υπαλλήλους , οι οποίοι είμαστε οι φορείς υπηρέτες και εκφραστές της επίσημης κρατικής εξουσίας θα πηγαινες φυλακη γιατί τα εβαζες με την πατρίδα
Γιατί πατρίδα ισον κρατος και κράτος ίσον δημόσιοι υπάλληλοι
Αρα οποιος τα βάζει με εμας τους δημόσιους υπαλλήλους τα βάζει με την πατρίδα αρα είναι άπατρις εθνοπροδοτης !!! :smt005::003:
Και γω ξέρω ΒΑΡΑΤΕ τέχνες!
Δυστυχώς για σένα χουντολάγνε, η χούντα ψόφησε, εδώ και κάτι χρόνια, και οι τεμπέληδες και καρεκλοκένταυροι σαν ελόγου σου θα μου/μας αερίσετε τα μέζεα.
Τις υπόλοιπες παπαρολογίες δεν τις σχολιάζω. Είπαμε πίσω από την ανωνυμία βγαίνει η χυδαιότητα της προσωπικότητας του καθενός.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 17 Δεκ 2018, 20:47

Ειναι απιστευτο ποσο τελεια τα λεει ο εκλεκτος συμφορουμιτης ΑΙΝΕΙΑΝ.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 17 Δεκ 2018, 20:49

Northern Spirit έγραψε:
17 Δεκ 2018, 20:27
ΔΥ ειναι οι σκλαβοι που σηκωνουνε την εξουσια των κρατιστων που κυβερνουνε..Σας ταιζουνε βεβαια καλα γιατι ειναι βαρυ το κουβαλημα στους ωμους του κρατιστη ηγετη και των αλλων ανωτατων παρασιτων του κρατισμου..Ειναι σαν τον γαιδαρο που τον ταιζεις καλα για να μπορεσει να συνεχισει να σε κουβαλαει..

Ο ρολος του γαιδαρου δεν ειναι ιδιαιτερα τιμητικος αλλα ορισμενοι οσφυοκαμπτες το θεωρουνε τιμη τους και καμαρι τους...Δικο τους προβλημα βεβαιως...

Εγω αυτο που ευχομαι ειναι καλο κουβαλημα..
Νομίζω πως παρεξήγησες τον Αινείαν, ο οποίος ειναι ενας παραξενος συνδιασμος μπεντζαμιν τακερ με κυρ παντελή.
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 17 Δεκ 2018, 22:15

Nandros έγραψε:
17 Δεκ 2018, 20:34
Δυστυχώς για σένα χουντολάγνε, η χούντα ψόφησε, εδώ και κάτι χρόνια, και οι τεμπέληδες και καρεκλοκένταυροι σαν ελόγου σου θα μου/μας αερίσετε τα μέζεα.
Είμαι πρώην ΠΑΣΟΚ και νυν ΣΥΡΙΖΑ γιατί κρινω οτι τα συμφέροντα μου ως Βαθύ Δημοισιουπαλληλικο Κράτος εξυπηρετούνται απο αυτόν τον πολιτικο χώρο :003:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών