ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Φιλοσοφία πολιτικής
ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 17 Δεκ 2018, 22:22

Northern Spirit έγραψε:
17 Δεκ 2018, 20:27

ΔΥ ειναι οι σκλαβοι που σηκωνουνε την εξουσια των κρατιστων που κυβερνουνε..Σας ταιζουνε βεβαια καλα γιατι ειναι βαρυ το κουβαλημα στους ωμους του κρατιστη ηγετη και των αλλων ανωτατων παρασιτων του κρατισμου..Ειναι σαν τον γαιδαρο που τον ταιζεις καλα για να μπορεσει να συνεχισει να σε κουβαλαει..
Ενας σκλάβος της Αυλής τπυ Πρίγκηπα δεν είναι ίδιος με εναν δούλο που σκάβει στα χωράφια η στα ορυχεία .
Και με την ιδιότητα του ως δούλος του πρίγκηπα ασκεί υπερεξουσίες στους υπόλοιπους δούλους γ-μωντας και δερνοντας για την εξυπηρέτηση των συμφεροντωνμ του πρίγκηπα βεβαίως βεβαίως
Τώρα αν στην θέση του πρίγκιπα βάλεις οποιαδήποτε αλλη εξουσία (ο βασιλιάς όπως και αν τον αποκαλούμε , πρωθυπουργό , καγκελάριο , λαϊκό ηγέτη , γενικό γραμματέα κλπ κλπ είναι παντα βασιλιάς ,, ) είναι το ίδιο πράγμα :smt005:

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 17 Δεκ 2018, 23:00

μίστερ μαξ έγραψε:
17 Δεκ 2018, 20:49
Northern Spirit έγραψε:
17 Δεκ 2018, 20:27
ΔΥ ειναι οι σκλαβοι που σηκωνουνε την εξουσια των κρατιστων που κυβερνουνε..Σας ταιζουνε βεβαια καλα γιατι ειναι βαρυ το κουβαλημα στους ωμους του κρατιστη ηγετη και των αλλων ανωτατων παρασιτων του κρατισμου..Ειναι σαν τον γαιδαρο που τον ταιζεις καλα για να μπορεσει να συνεχισει να σε κουβαλαει..

Ο ρολος του γαιδαρου δεν ειναι ιδιαιτερα τιμητικος αλλα ορισμενοι οσφυοκαμπτες το θεωρουνε τιμη τους και καμαρι τους...Δικο τους προβλημα βεβαιως...

Εγω αυτο που ευχομαι ειναι καλο κουβαλημα..
Νομίζω πως παρεξήγησες τον Αινείαν, ο οποίος ειναι ενας παραξενος συνδιασμος μπεντζαμιν τακερ με κυρ παντελή.
Kωλαουζους τους λενε αυτους..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 17 Δεκ 2018, 23:01

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
17 Δεκ 2018, 22:22
Northern Spirit έγραψε:
17 Δεκ 2018, 20:27

ΔΥ ειναι οι σκλαβοι που σηκωνουνε την εξουσια των κρατιστων που κυβερνουνε..Σας ταιζουνε βεβαια καλα γιατι ειναι βαρυ το κουβαλημα στους ωμους του κρατιστη ηγετη και των αλλων ανωτατων παρασιτων του κρατισμου..Ειναι σαν τον γαιδαρο που τον ταιζεις καλα για να μπορεσει να συνεχισει να σε κουβαλαει..
Ενας σκλάβος της Αυλής τπυ Πρίγκηπα δεν είναι ίδιος με εναν δούλο που σκάβει στα χωράφια η στα ορυχεία .
Και με την ιδιότητα του ως δούλος του πρίγκηπα ασκεί υπερεξουσίες στους υπόλοιπους δούλους γ-μωντας και δερνοντας για την εξυπηρέτηση των συμφεροντωνμ του πρίγκηπα βεβαίως βεβαίως
Τώρα αν στην θέση του πρίγκιπα βάλεις οποιαδήποτε αλλη εξουσία (ο βασιλιάς όπως και αν τον αποκαλούμε , πρωθυπουργό , καγκελάριο , λαϊκό ηγέτη , γενικό γραμματέα κλπ κλπ είναι παντα βασιλιάς ,, ) είναι το ίδιο πράγμα :smt005:
Απορω πώς αντεχεις σκυμμενος ολη την ημερα :lol:
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 17 Δεκ 2018, 23:53

Northern Spirit έγραψε:
17 Δεκ 2018, 23:01
Απορω πώς αντεχεις σκυμμενος ολη την ημερα :lol:
Αμοιβομαι καλύτερα απο τους υπολοιπους δούλους του ιδιωτικού τομέα :wink

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Δεκ 2018, 09:34

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
16 Δεκ 2018, 04:02
hellegennes έγραψε:
15 Δεκ 2018, 23:55
Φόρου υποτελής υπήκοος μπορεί να ήσουν στην οθωμανική αυτοκρατορία.
Και τώρα φόρου υποτελής υπήκοος είσαι που πληρωνεις την κρατική εξουσία με του; φόρους σου για να πληρώνει εμας τους αυλικούς κρατικούς υπαλλήλους της για να την υπηρετούμε :003:
αμα φοροκλεβω, και δεν πληρωνω, με υπηρετειτε τσαμπα, η εστω με πολυ λιγοτερα λεφτα απο οσα θα παιρνατε αν πληρωνα. :8)
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Δεκ 2018, 09:44

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
17 Δεκ 2018, 23:53
Northern Spirit έγραψε:
17 Δεκ 2018, 23:01
Απορω πώς αντεχεις σκυμμενος ολη την ημερα :lol:
Αμοιβομαι καλύτερα απο τους υπολοιπους δούλους του ιδιωτικού τομέα :wink
οχι απο ολους. αντε, ισως απο τους μισους. απλως μπορεις να πληρωνεσαι τεμπελιαζοντας και γλειφοντας, ενω οι περισσοτεροι χρειαζεται να δουλευουν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 18 Δεκ 2018, 10:17

foscilis έγραψε:
15 Δεκ 2018, 21:56
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
15 Δεκ 2018, 21:24
Dwarven Blacksmith έγραψε:
15 Δεκ 2018, 20:34
Wait a minute...αν δεν υπάρχουν εθνικά συμφέρονται τι σε πληρώνουμε να υπερασπίζεις; :o
Εχουμε και λεμε
Δεν με πληρωνεις ΕΣΥ αλλα η ελληνικη κρατικη εξουσια στην οποια εσυ ανηκεις ως φορου υποτελης υπηκοος
Δεν υπακουω σε εσενα αλλα στην κρατικη αυτη εξουσια που με πληρωνει και με διαταζει
Σαν στρατιωτικος ΔΕΝ υπηρετησα κανενα εθνος η πατριιδα (αφηρημενες ασαφεις εννοιες) ουυτε καποιον ελληνικο λαο ετσι γενικα και αοριστα , αλλα την ελληνικη κρατικη οντοτητα που την κυβερνουσε μια συγγκεκριμενη εξουσια που με πληρωνε και με διεταζε
Ελπιζω να εχω γινει σαφης :003:
Σαφέστατος και ορθότατος.

Η εθνική ιδεολογία είναι για την κρατική εξουσία ό,τι ο Άι Βασίλης για την Κόκα Κόλα.
καμία αντίρρηση μαζί σας, αλλά για ποιον λόγο τότε, θα ξυνίσετε αν χαρακτηριστείτε με τον τιμητικό για εσάς τίτλο συνείδησης του "τουρκαλβανού μισθοφόρου του 17ου αιώνα" ?

Γιατί αυτόν ακριβώς τον όρο περιγράφει ο Αίνειαν, ο οποίος κατά τ'άλλα για να πάρει τον μισθουλάκο του, ορκίστηκε δημόσια σε αυτό που εδώ ανώνυμα λέει πως δεν υπάρχει, αντί δημόσια τότε που ορκιζόταν να διαφωνήσει έτσι εμπεριστατωμένα με την ορκομοσία του, με ό,τι συνέπεια κι αν είχε αυτό στον μισθουλάκο του.

Στην πραγματικότητα το τι θα παραδεχτεί ως υπαρκτό ο κάθε αινειαν προ-αποφασίζεται από την καταβολή του μισθουλάκου του, και όχι από την ανεξάρτητη πεποίθησή του και εκεί βρίσκεται η απόλυτη σύμπνοια με την συνείδηση του τουρκαλβανού μισθοφόρου του 17ου αιώνα.
Nandros έγραψε:
17 Δεκ 2018, 20:34
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
17 Δεκ 2018, 20:08
Nandros έγραψε:
17 Δεκ 2018, 16:05
Αν συναντιόμασταν σε κάποιον γκισέ δημοσίου, εσύ από μέσα και εγώ απ'έξω και τολμούσες να ψελλίσεις τις αηδίες που θρασύτατα αμολάς εδώ μέσα, θα μάζευες τα δόντια σου! :smt077:
Καταρχήν , γνωρίζω πολεμικές τεχνες ακριβως γι αυτό τον λογο , να αντιμετώπιζω τέτοιες περιπτώσεις και κατα δεύτερον σε πιο αυταρχικό λολοκληρωτθκο καθεστώς , εσύ που θα τολμουσες να τα βάλεις με εμας τους δημόσιους υπαλλήλους , οι οποίοι είμαστε οι φορείς υπηρέτες και εκφραστές της επίσημης κρατικής εξουσίας θα πηγαινες φυλακη γιατί τα εβαζες με την πατρίδα
Γιατί πατρίδα ισον κρατος και κράτος ίσον δημόσιοι υπάλληλοι
Αρα οποιος τα βάζει με εμας τους δημόσιους υπαλλήλους τα βάζει με την πατρίδα αρα είναι άπατρις εθνοπροδοτης !!! :smt005::003:
Και γω ξέρω ΒΑΡΑΤΕ τέχνες!
Δυστυχώς για σένα χουντολάγνε, η χούντα ψόφησε, εδώ και κάτι χρόνια, και οι τεμπέληδες και καρεκλοκένταυροι σαν ελόγου σου θα μου/μας αερίσετε τα μέζεα.
Τις υπόλοιπες παπαρολογίες δεν τις σχολιάζω. Είπαμε πίσω από την ανωνυμία βγαίνει η χυδαιότητα της προσωπικότητας του καθενός.
.
:smt005: ναντρε παλιότερα ο τύπος είχε ανεβάσει και φώτο του, σαν κουράδα απλωμένη ήτανε ... μέχρι να σηκώσει το χέρι του θα είχε μετρήσει 3 κουτουλιές, 4 γονατιές, 6 αγκωνιές και 2 ροχάλες.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24530
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Δεκ 2018, 11:46

nik_killthemall έγραψε:
18 Δεκ 2018, 10:17


καμία αντίρρηση μαζί σας, αλλά για ποιον λόγο τότε, θα ξυνίσετε αν χαρακτηριστείτε με τον τιμητικό για εσάς τίτλο συνείδησης του "τουρκαλβανού μισθοφόρου του 17ου αιώνα" ?
Γιατί δεν έχουμε 17ο αιώνα ούτε μας πληρώνει ο Σουλτάνος.

Αν όντως είχαμε 17ο αιώνα εννοείται ότι θα προτιμούσα 1000 φορές να ήμουν τουρκαλβανός μισθοφόρος απ' ό,τι γκιαούρης παπαδαρχιδογλείφτης.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 18 Δεκ 2018, 12:38

Και όχι μόνο, και γιατί δεν έχουμε χατζάρες, και γιατί δεν φοράμε φουστανέλες και γιατί δεν έχουμε μουστάκες να τις στριβομε ...

Γιαυτό έγραψα τίτλο συνείδησης και όχι κυριολεκτικα ...
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Δεκ 2018, 20:12

nik_killthemall έγραψε:
18 Δεκ 2018, 10:17
, ορκίστηκε δημόσια σε αυτό που εδώ ανώνυμα λέει πως δεν υπάρχει, αντί δημόσια τότε που ορκιζόταν να διαφωνήσει έτσι εμπεριστατωμένα με την ορκομοσία του,

..αυτο που ορκιζεται ενας στρατωτικος ειναι υπακοη στο συυνταγμα και στους ανωτερους του και στην νομιμη κυβερνηση της χωρας και οχι σε ...αφηρημενες γενιικολογες εννοιες οπως το εθνος

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Δεκ 2018, 20:17

nik_killthemall έγραψε:
18 Δεκ 2018, 10:17

καμία αντίρρηση μαζί σας, αλλά για ποιον λόγο τότε, θα ξυνίσετε αν χαρακτηριστείτε με τον τιμητικό για εσάς τίτλο συνείδησης του "τουρκαλβανού μισθοφόρου του 17ου αιώνα" ?

..μηπως μπερδευεις τις βουρτσες με ττις οδοντοβουρτσες ;
Τι σχεση εχουν οι ...τουρκαλβανοι με αυτα που γραφω εγω εδω μεσα ;

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Δεκ 2018, 20:18

nik_killthemall έγραψε:
18 Δεκ 2018, 10:17
:smt005: ναντρε παλιότερα ο τύπος είχε ανεβάσει και φώτο του, σαν κουράδα απλωμένη ήτανε ... μέχρι να σηκώσει το χέρι του θα είχε μετρήσει 3 κουτουλιές, 4 γονατιές, 6 αγκωνιές και 2 ροχάλες.
..αποφευγω προσωπικες προσβολες και επιθεσεις εδω μεσα ..

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 18 Δεκ 2018, 20:47

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Δεκ 2018, 20:12
nik_killthemall έγραψε:
18 Δεκ 2018, 10:17
, ορκίστηκε δημόσια σε αυτό που εδώ ανώνυμα λέει πως δεν υπάρχει, αντί δημόσια τότε που ορκιζόταν να διαφωνήσει έτσι εμπεριστατωμένα με την ορκομοσία του,

..αυτο που ορκιζεται ενας στρατωτικος ειναι υπακοη στο συυνταγμα και στους ανωτερους του και στην νομιμη κυβερνηση της χωρας και οχι σε ...αφηρημενες γενιικολογες εννοιες οπως το εθνος
βασικά ούτε καν που ορκίστηκες δεν ξέρεις, και στίχους της πάολα να σου υπαγορεύανε θα τους επαναλάμβανες με ένδοξη εκφραση :smt005: αρκεί να πέσει ο μισθουλάκος.Στρατιωτικοί = οι πιο απεχθείς ΔΥ έβερ. Εγώ μια χαρά ξέρω τι λέω, εσύ μπερδεύεις βουρτσες με ντιλντος. Αν θα λες παπαριές με "ξερω πολεμικές τέχνες και πλένω τα δόντια μου, θα σας κάνω ντα" τότε θα ακούς προσβολές επί προσωπικού. Διαφορετικά είναι γνωστό πως είμαι ευγενής και έχω καλούς τρόπους.
SpoilerShow
1.Ορκίζομαι να φυλάττω πίστη εις την πατρίδα.
2.Υπακοή εις το Σύνταγμα τους νόμους και τα ψηφίσματα του κράτους.
3.Υποταγήν εις τους ανωτέρους μου.
4.Να εκτελώ προθύμως και άνευ αντιλογίας τας διαταγάς των.
5.Να υπερασπίζω με πίστην και αφοσίωσιν, μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματος μου, τας Σημαίας.
6.Να μη τας εγκαταλείπω μηδέ να αποχωρίζομαι ποτέ απ’αυτών.
7.Να φυλάττω δε ακριβώς τους στρατιωτικούς νόμους.
8.Και να διάγω εν γένει ως πιστός και φιλότιμος στρατιώτης.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
ΑΝΤΙ-ΔΕΞΙΑ
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 23:28

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΝΤΙ-ΔΕΞΙΑ » 18 Δεκ 2018, 21:02

Μπράβο σου ΑΙΝΕΙΑΝ για τις τοποθετήσεις σου. Έγκυρες σωστές και ουσιαστικές. Οι άλλοι οι κομπλεξάρες θέλουν να βλέπουν Δημοσιο-υπαλληλική νοοτροπία. Δεν διακρίνω από που το βγάζουν αυτό για αυτό και κάνω λόγο για κόμπλεξ.
Πρόσεχε τους βόθρους αγαπητέ.
Σκάι Ξεφτίλες.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ 'ΕΘΝΙΚΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ' (ως ορος ..)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 18 Δεκ 2018, 21:14

nik_killthemall έγραψε:
18 Δεκ 2018, 20:47
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
18 Δεκ 2018, 20:12
nik_killthemall έγραψε:
18 Δεκ 2018, 10:17
, ορκίστηκε δημόσια σε αυτό που εδώ ανώνυμα λέει πως δεν υπάρχει, αντί δημόσια τότε που ορκιζόταν να διαφωνήσει έτσι εμπεριστατωμένα με την ορκομοσία του,

..αυτο που ορκιζεται ενας στρατωτικος ειναι υπακοη στο συυνταγμα και στους ανωτερους του και στην νομιμη κυβερνηση της χωρας και οχι σε ...αφηρημενες γενιικολογες εννοιες οπως το εθνος
βασικά ούτε καν που ορκίστηκες δεν ξέρεις, και στίχους της πάολα να σου υπαγορεύανε θα τους επαναλάμβανες με ένδοξη εκφραση :smt005: αρκεί να πέσει ο μισθουλάκος.Στρατιωτικοί = οι πιο απεχθείς ΔΥ έβερ. Εγώ μια χαρά ξέρω τι λέω, εσύ μπερδεύεις βουρτσες με ντιλντος. Αν θα λες παπαριές με "ξερω πολεμικές τέχνες και πλένω τα δόντια μου, θα σας κάνω ντα" τότε θα ακούς προσβολές επί προσωπικού. Διαφορετικά είναι γνωστό πως είμαι ευγενής και έχω καλούς τρόπους.
SpoilerShow
1.Ορκίζομαι να φυλάττω πίστη εις την πατρίδα.
2.Υπακοή εις το Σύνταγμα τους νόμους και τα ψηφίσματα του κράτους.
3.Υποταγήν εις τους ανωτέρους μου.
4.Να εκτελώ προθύμως και άνευ αντιλογίας τας διαταγάς των.
5.Να υπερασπίζω με πίστην και αφοσίωσιν, μέχρι της τελευταίας ρανίδος του αίματος μου, τας Σημαίας.
6.Να μη τας εγκαταλείπω μηδέ να αποχωρίζομαι ποτέ απ’αυτών.
7.Να φυλάττω δε ακριβώς τους στρατιωτικούς νόμους.
8.Και να διάγω εν γένει ως πιστός και φιλότιμος στρατιώτης.
..που μιλαει ο ορκος για πιστη και υποταγη στο ...εθνος ; :smt017

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών