Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Φιλοσοφία πολιτικής
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21407
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 17 Ιαν 2019, 20:16

μεγάλωσα πιστεύοντας πως ανήκομεν εις την δύσιν, αλλά ειδικά τα τελευταία χρόνια αρχίζω και αμφιβάλλω
πιστεύω πως δεν ισχύει, τόσο σε επίπεδο κρατικού μηχανισμού και θεσμών, όσο και σε πολιτισμικό επίπεδο
θα ήθελα να ισχύει, αλλά τα φαινόμενα με προβληματίζουν
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Γιωργης

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιωργης » 17 Ιαν 2019, 20:22

Πολλοί λένε ότι κάνω τρολινγκ εδώ επειδή λέω αυτά που λέω μέσα από το πρισμα του Γιωργαρου.

Σοβαρή απάντηση. Φυσικά και δεν είναι. Μην ρωτάτε εμένα. Βγείτε στο εξωτερικό. Πάτε σε μια καφετέρια, με Τούρκους και ελληνες, Γερμανούς και Άγγλους. Τους Γερμανούς θα τους ξεχωρίσετε, τους Άγγλους επίσης. Τούρκο από έλληνα με τίποτα. Μια μάτια ρίξτε στη μουσική σας και στον πολιτισμό σας. Κλείστε την πόρτα άμα ντρέπεστε. Ψάξτε λίγο την αραβική κουλτούρα, την τουρκική. Θα βρείτε τόσα πολλά κοινά. Στο τέλος κοιτάχτηκε στον καθρέφτη. Λέει πάντα την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιαν 2019, 20:26

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
17 Ιαν 2019, 20:16
μεγάλωσα πιστεύοντας πως ανήκομεν εις την δύσιν, αλλά ειδικά τα τελευταία χρόνια αρχίζω και αμφιβάλλω
πιστεύω πως δεν ισχύει, τόσο σε επίπεδο κρατικού μηχανισμού και θεσμών, όσο και σε πολιτισμικό επίπεδο
θα ήθελα να ισχύει, αλλά τα φαινόμενα με προβληματίζουν
Εγώ μεγαλώνοντας διαπίστωσα ότι η Δύση είναι λιγότερο Δύση απ' ό,τι ήταν ή απ' ό,τι πίστευα. Αυτή η γνώμη μου άρχισε να ενισχύεται όταν επέστρεψα στην Ελλάδα και με τις πολιτικές και οικονομικές εξελίξεις στην Ευρώπη, που ρέπει προς τον ολοκληρωτισμό, τον λαϊκισμό, την αντιεπιστημονικότητα και τον ατομισμό, όλα αντίθετα στις κλασικές αξίες της Δύσης που ίδρυσε η Ελλάδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 17 Ιαν 2019, 20:26

Η Ελλαδα λογω Τουρκικης κατοχης εχασε μεγαλο κομματι της ανοδου της δυσης στην διεθνη σκηνη.
Και με την απελευθερωση βρεθηκε με προστατες Ρωσους-Γαλλους, Βρετανους και στην συνεχεια Γερμανους που δεν υπηρχανε ως μεγαλοι παιχτες επι βυζαντιου (πλην ισως της Ρωσιας που ομως δεν εμπλεκε στα του νοτου).

Οποτε οταν απελευθερωθηκε η χωρα εψαχνε προσανατολισμο. Η προσκοληση στη δυση εγινε σταδιακα..

Σε πολλους τομεις οι ελλ νιωθουνε πιο κοντα στη δυση αφου εκει μεταναστευουνε οταν φευγουνε απο τη χωρα αλλα για καποιους λογους κοιτανε και προς την Ανατολη. Η θρησκεια παιζει ρολο σε αυτο..Οποτε για μεγαλο κομματι των πολιτων η χωρα ειναι καπως αχταρμας.

Ιστορικα η ευημερεια και η ανεξαστησια της χωρας παντως εξαρτωνταν απο τη δυση.
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 17 Ιαν 2019, 20:27

hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 20:26
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
17 Ιαν 2019, 20:16
μεγάλωσα πιστεύοντας πως ανήκομεν εις την δύσιν, αλλά ειδικά τα τελευταία χρόνια αρχίζω και αμφιβάλλω
πιστεύω πως δεν ισχύει, τόσο σε επίπεδο κρατικού μηχανισμού και θεσμών, όσο και σε πολιτισμικό επίπεδο
θα ήθελα να ισχύει, αλλά τα φαινόμενα με προβληματίζουν
Εγώ μεγαλώνοντας διαπίστωσα ότι η Δύση είναι λιγότερο Δύση απ' ό,τι ήταν ή απ' ό,τι πίστευα. Αυτή η γνώμη μου άρχισε να ενισχύεται όταν επέστρεψα στην Ελλάδα και με τις πολιτικές και οικονομικές εξελίξεις στην Ευρώπη, που ρέπει προς τον ολοκληρωτισμό, τον λαϊκισμό, την αντιεπιστημονικότητα και τον ατομισμό, όλα αντίθετα στις κλασικές αξίες της Δύσης που ίδρυσε η Ελλάδα.
τι ακριβως ιδρυσε στη δυση η Ελλαδα; Μαλλον απειχε απο αυτην..
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιαν 2019, 20:29

Γιωργης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 20:22
Πολλοί λένε ότι κάνω τρολινγκ εδώ επειδή λέω αυτά που λέω μέσα από το πρισμα του Γιωργαρου.

Σοβαρή απάντηση. Φυσικά και δεν είναι. Μην ρωτάτε εμένα. Βγείτε στο εξωτερικό. Πάτε σε μια καφετέρια, με Τούρκους και ελληνες, Γερμανούς και Άγγλους. Τους Γερμανούς θα τους ξεχωρίσετε, τους Άγγλους επίσης. Τούρκο από έλληνα με τίποτα. Μια μάτια ρίξτε στη μουσική σας και στον πολιτισμό σας. Κλείστε την πόρτα άμα ντρέπεστε. Ψάξτε λίγο την αραβική κουλτούρα, την τουρκική. Θα βρείτε τόσα πολλά κοινά. Στο τέλος κοιτάχτηκε στον καθρέφτη. Λέει πάντα την αλήθεια.
Η αλήθεια είναι ότι όταν έβγαινα σε μαγαζιά στο Λονδίνο ξεχώριζα εύκολα τους Έλληνες, τους Γερμανούς και τους Άγγλους. Οι Έλληνες έκαναν μπαμ από τον θόρυβο που έκαναν μιλώντας, που μπορούσες να τον ακούσεις από την άλλη άκρη του μαγαζιού, οι Άγγλοι ήταν αυτοί που στο τέλος θα έβγαιναν κλοτσηδόν γιατί προκαλούσαν φασαρίες και οι Γερμανοί ήταν αυτοί που τους καταλάβαινες από το ρέψιμο και τα κλανίδια ενώ έτρωγαν, μιας και στην γερμανική κουλτούρα θεωρείται φυσιολογική συμπεριφορά αυτή για τραπέζι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιαν 2019, 20:31

Northern Spirit έγραψε:
17 Ιαν 2019, 20:27
τι ακριβως ιδρυσε στη δυση η Ελλαδα; Μαλλον απειχε απο αυτην..
Την ίδια την έννοια της Δύσης. Την δημοκρατία, τις τέχνες, την διανόηση, την μεθοδικότητα, την ιδέα ότι ο άνθρωπος είναι πάνω από όλα και τις επιστήμες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Ιαν 2019, 20:36

Θεωρείτε αποικία βασικά.
Θεωρείτο δυτικό κράτος ίσως προ του 1967.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Τρίκαλος
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 442
Εγγραφή: 31 Δεκ 2018, 20:33

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρίκαλος » 17 Ιαν 2019, 20:39

Γιωργης έγραψε:
17 Ιαν 2019, 20:22
Πολλοί λένε ότι κάνω τρολινγκ εδώ επειδή λέω αυτά που λέω μέσα από το πρισμα του Γιωργαρου.

Σοβαρή απάντηση. Φυσικά και δεν είναι. Μην ρωτάτε εμένα. Βγείτε στο εξωτερικό. Πάτε σε μια καφετέρια, με Τούρκους και ελληνες, Γερμανούς και Άγγλους. Τους Γερμανούς θα τους ξεχωρίσετε, τους Άγγλους επίσης. Τούρκο από έλληνα με τίποτα. Μια μάτια ρίξτε στη μουσική σας και στον πολιτισμό σας. Κλείστε την πόρτα άμα ντρέπεστε. Ψάξτε λίγο την αραβική κουλτούρα, την τουρκική. Θα βρείτε τόσα πολλά κοινά. Στο τέλος κοιτάχτηκε στον καθρέφτη. Λέει πάντα την αλήθεια.
Σε ποια τουρκόφωλιά είσαι στη Γερμανία; Να μου πεις, δεν έμειναν και πολλές πόλεις που δεν είναι.
Υ.Γ. Τα φιλοδωρήματα να τα δίνεις στα παιδιά ε;
"Σκαιός και αγροίκος είμαι. Είναι στη φύση μου, τη σκάφη-σκάφη να λέω."

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Ιαν 2019, 20:40

Φυσικά από μόνοι μας, χωρίς αποικιοκρατία, θα είχαμε υπερχούντα του καλού καιρού τώρα.
Το 1981 εγώ ήμουνα το πρώτο περίπολο στο ΓΕΑ μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των εκλογών.
Πήγα λοιπόν κάτω από τη βεράντα που βλέπανε οι top brass τηλεόραση και τους φώναξα "κότες ουουουουου". Υπό κανονικάς συνθήκας θα είχαν ρολάρει τα τανκς με το πρώτο exit poll.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 17 Ιαν 2019, 21:42

hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 20:31
Northern Spirit έγραψε:
17 Ιαν 2019, 20:27
τι ακριβως ιδρυσε στη δυση η Ελλαδα; Μαλλον απειχε απο αυτην..
Την ίδια την έννοια της Δύσης. Την δημοκρατία, τις τέχνες, την διανόηση, την μεθοδικότητα, την ιδέα ότι ο άνθρωπος είναι πάνω από όλα και τις επιστήμες.
Η Ελλαδα τα εκανε ολα αυτα; Ποτε ακριβως;
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 17 Ιαν 2019, 21:53

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
17 Ιαν 2019, 20:16
μεγάλωσα πιστεύοντας πως ανήκομεν εις την δύσιν, αλλά ειδικά τα τελευταία χρόνια αρχίζω και αμφιβάλλω
πιστεύω πως δεν ισχύει, τόσο σε επίπεδο κρατικού μηχανισμού και θεσμών, όσο και σε πολιτισμικό επίπεδο
θα ήθελα να ισχύει, αλλά τα φαινόμενα με προβληματίζουν
Εν αρχή ην οι ορισμοί. Όρισε μας τι σημαίνει Δύση, για να ξέρουμε σε ποια βάση πάνω συζητάμε!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19138
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 17 Ιαν 2019, 21:56

Η Ελλάδα είναι σταυροδρόμι μεταξύ ανατολής και δύσης , και αυτό λόγω της γεωγραφικής της θέσεως
Δεν αμηκουμε ουτε στην Δύση ουτε στην Ανατολή

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Ιαν 2019, 21:56

Northern Spirit έγραψε:
17 Ιαν 2019, 21:42
hellegennes έγραψε:
17 Ιαν 2019, 20:31
Northern Spirit έγραψε:
17 Ιαν 2019, 20:27
τι ακριβως ιδρυσε στη δυση η Ελλαδα; Μαλλον απειχε απο αυτην..
Την ίδια την έννοια της Δύσης. Την δημοκρατία, τις τέχνες, την διανόηση, την μεθοδικότητα, την ιδέα ότι ο άνθρωπος είναι πάνω από όλα και τις επιστήμες.
Η Ελλαδα τα εκανε ολα αυτα; Ποτε ακριβως;
Ίδρυσε τότε.
Η σύγχρονη Ελλάδα δεν μπορούσε. Στο σχολείο κάναμε Φυσική Αλκινόου Ε. Μάζη που δεν εξηγούσε ούτε τις απλές ασκήσεις μηχανικής πως να λύνεις. Έμαθα να λύνω ασκήσεις μηχανικής από τον Beer and Johnstone. Ο τελευταίος καθηγητής Φυσικής του σχολείου μου στην πέμπτη τάξη ήταν δεύτερος ξάδερφος του πατέρα μου αλλά συνταξιοδοτήθηκε μία μέρα μετά την έναρξη του σχολικού έτους.
Μετά μας προέκυψε και το κομμουνιστικό σύστημα, ο βασιλικός συνάντησε τη γλάστρα και τη συνέχεια την ξέρετε.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος wooded glade την 17 Ιαν 2019, 21:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Θεωρείται η Ελλάδα δυτικό κράτος;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 17 Ιαν 2019, 21:58

οχι και ευτυχως

ο δυτικος φιλελευθερισμος ειναι ιος
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών