τι πιστευει ο κομμουνιστης;

Φιλοσοφία πολιτικής
pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: τι πιστευει ο κομμουνιστης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 24 Απρ 2018, 00:48

Πράγματι η Κούβα είναι απομονωμένη και δεν μπορεί να κάνει διαφορετικά από αυτό που ήδη κάνει.
Οπότε μήπως η αστική παλινόρθωση είναι μονόδρομος για την Κούβα;

Όταν λές για τις εργατικές τάξεις ότι είναι δουλειά τους να σταματήσουν τον πυρηνικό όλεθρο δεν ξέρω αλλά
αμφιβάλλω πολύ. Δεν ξέρω αγαπητέ Namrail αν έχεις σχέση καθόλου με σωματεία αλλά εγώ από αυτά τα λίγα
που έχω δει και έχω ακούσει έχω απογοητευτεί. Υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που όλα τα ανάγουν στο ρουσφέτι.
Το πιστεύεις αυτό; Όσο πρόθυμοι είναι ορισμένοι να παραδοθούν άνευ όρων στους βουλευτές και να τους γλείφουν
25 ώρες την ημέρα ,το ίδιο εξαιρετικά απρόθυμοι είναι να κατέβουν στον δρόμο να διαδηλώσουν . Ένας εργαζόμενος το καταλαβαίνω
να είναι λίγο πιο φοβισμένος. Ένας άνεργος όμως που έτσι και αλλιώς δεν έχει να χάσει το μεροκάματο του ,γιατί δεν κατεβαίνει στον δρόμο
όταν π.χ. το ΠΑΜΕ έτρεχε για διαγρφή των χρεών ,για δωρεάν μετακίνηση των ανέργων,δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και επίδομα ανεργίας
για όλους τους ανέργους; Αυτοί όμως οι ίδιοι πάνε και τρέχουνε στα γραφεία της ΝΔ,του ΠΑΣΟΚ παλαιότερα και παρακαλάνε να τους βρούνε δουλειά.
Από τα σωματεία πολλοί έχουν περάσει ,λίγοι όμως έμειναν. Οι πιο πολλοί έρχονται περιστασιακά για πρόσκαιρα οφέλη και μετά μην είδατε τον Παναή.
Όταν η άλλη μου λέει ,και που γράφτηκα στο σωματείο τι κατάλαβα; Αφού την δουλειά μου την έκανα και από μόνη μου ,πήγα στην επιθεώρηση εργασίας και τακτοποιήθηκε το θέμα εκεί τι της λές; Τι παραπάνω μπορεί να της προσφέρει το σωματείο από την επιθεώρηση εργασίας;

Η ξάδερφη δούλευε σε πρόγραμμα stage. ΟΙ γονείς της είναι δηλωμένοι δεξιοί και μισούνε το ΚΚΕ.Ωστόσο όταν καταργήθηκαν τα προγράμματα stage
και δεν μπορούσαν οι θείοι μου να χρησιμποιήσουν τις γνωριμίες τους στην ΝΔ για να παράταση της σύμβασης η ξαδέρφη μου ,τότε της επέβαλλαν να πάει και να οργανωθέι στο σωματείο του ΠΑΜΕ. Το φαντάζεσαι; Νομίζεις είναι ακραίο η μεμονωμένο περιστατικό;Μετά από αυτή την πρόσκαιρη συστράτευση με το ταξικό κίνημα ,ούτε οι θείοι ούτε και η ξαδέρφη μου έγιναν πιο ριζοσπαστικοί στις ιδέες τους. Αν και δεν μπορούμε από ένα μεμονωμένο περιστατικό να βγάλουμε συμπεράσματα ,ούτε και από προσωπικές μαρτυρίες ειδικά τώρα που μιλάω και ανώνυμα ωστόσο είναι η εμφανής αυτή η τάση και η νοοτροπία . Παρατηρώ έναν γενικότερο μικροαστισμό και μια συντεχνιακή αντίληψη των πραγμάτων.
Παράδειγμα ,εδώ στην Θεσσαλονίκη με τον ΟΑΣΘ είτε σε καφετέριες είτε στο facebook άκουσα διάφορες συζητήσεις άλλος είχε τον θείο του στον ΟΑΣΘ και ήθελε να υποστηρίξουμε τους εργαζομένους στον ΟΑΣΘ. Άλλος τους κατηγορούσε ως βολεμένους του ρουσφετιού κ.τ.λ.
Εγώ μια απλή ερώτηση τους είχα κάνει όλους αυτούς; Τι στάση κρατάει το σωματείο των εργαζομένων του ΟΑΣΘ. Ήταν για παράδειγμα στα αιτήματά τους η δωρεάν μετακίνηση των ανέργων; Ταξικο΄σωματείο και ταξική συμπόρευση είναι ακριβώς το αντίθετο από τον συντεχνιασμό, που σημαίνει ότι εγώ φίλε που σήμερα είμαι οικοδόμος θα παλέψω για τον άνεργο για τον συνταξιούχο για τον φοιτητή για τον αγρότη. Γιατί αύριο θα είμαι άνεργος,στα 70 θα είμαι και εγώ συνταξιούχος ,φοιτητής ήμουν και θα είναι αύριο τα παιδιά μου, αγρότης είναι ο παππούς μου και οι θείοι μου.Ταξικός αγώνας θα πεί παλεύω και για τον μετανάστη γιατί ο καπιταλιστής δεν έχει εθνικιστικούς ενδοιασμούς .

Αυτό που παρατηρώ είναι ότι κατά καιρούς υπάρχουν κάποια ας το πούμε "κινήματα", κάποιες "επαναστατικές" εκτονώσεις. Για παράδειγμα ας πούμε το κίνημα της πλατείας , των αγανακτισμένων που διαφημιζόταν ως ακηδεμόνευτο και νέα μορφή κινήματος. Μια βόλτα να έκανε κανείς εκεί πέρα έτσι από περιέργεια θα έβλεπε γνωστά στελέχη αριστερίστικων οργανώσεων. Τα ίδια και εδώ στην Θεσσαλονίκη. Υπήρξαν σίγουρα πολλοί άνθρωποι που κατέβηκαν πραγματικά από αγανάκτηση αλλά το κίνημα δεν απέκτησε ταξικό προσανατολισμό.Συγκεκριμένα ,τα αιτήματα τους ποιά ήταν ; Το Δεκέμβρη με τον Αλέξη πάλι χωριστήκαμε σε νοικοκυραίους που τα δικαιολογούσανε την αστυνομία και σε ευαίσθητους που στεναχωρέθηκαν για τον Αλέξη και για την Νεολαία. Επειδή έτυχε να βρεθώ σε τέτοια συζήτηση που άκουσα αντιδραστικά ιδεολογήματα του τύπου γιατί δεν κάνουνε διαδηλώσεις για τους αστυνομικούς που σκοτώθηκαν; Εκεί απάντησα ότι και οι οικδόμοι σκοτώνονται πέφτοντας από τις σκαλωσιές αλλά ούτε και για αυτούς γίνεται πορεία αλλα ο γιος κυρά μου ο αστυνομικός θα έρθει και θα σπάσει το κεφάλι του διαδηλωτή που θα διεκδικήσει τα δίκαια αιτήματά του. Ο Αστυνομικός δεν είναι απαραίτητα ταξικός εχθρός ,είναι και αυτός παιδί του λαού απλά πρέπει να καταλάβει ότι πρέπει να παλέψει και αυτός μαζί με τον εργάτη. Η όπως με το Δημοψήφισμα που χωρίστηκαμε πάλι σε δύο στρατόπεδα μνημονιακούς και αντιμνημονιακούς . Και κατηγορούσαν το ΚΚΕ ότι είναι ευρωπαϊκό κόμμα επειδή έλεγε την αλήθεια ότι είτε εντός ευρωζώνης είτε με την δραχμή πάλι καπιταλισμό θα έχουμε και πάλι ο λαός θα υποφέρει. Τελικά το ΟΧΙ έγινε ΝΑΙ και δικαιώθηκε το ΚΚΕ. Αλλοίμονο στους κακόμοιρους αριστεριστές που κωλοτρίβονταν στον ΣΥΡΙΖΑ και μέσα σε αυτούς συμπεριλαμβάνονται και οι οπαδοί του Τρότσκι που λέγαμε παραπάνω.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: τι πιστευει ο κομμουνιστης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 24 Απρ 2018, 01:21

Β' μέρος συνέχεια

Αγαπηγέ Namrail
ευχαριστώ εκ των προτέρων για την υπομονή σου
Απλά εδώ εκφράζω οργή και απογοήτευση που έχει επηρεαστεί και από προσωπικές μου εμπειρίες.

Η τοποθέτηση ότι για όλα φταίνε οι κακοί δημόσιοι υπάλληλοι ,αχ όλοι είναι για την κουτάλα,έξω οι κλέφτες έξω οι απατεώνες ,θα μπεί το μαχαίρι στο κόκαλο,πολιτική κάθαρση,νέα πρόσωπα που θα φέρουν την αλλαγή, αχ όλοι τα ίδια λένε για να βγουν πρωθυπουργοί και μετά τα ξεχνάνε είναι πολύ παιδαριώδεις και επικίνδυνες αυτές οι θεωρήσεις και είναι κατάλληλες μόνο για το καφενείο μπροστά στο Λευκό Πύργο αγνατεύοντας τον Όλυμπο.
Πρέπει να κατανοήσουμε τον ρόλο του κράτους όπου είναι να εξισορροπήσει αντικρουόμενα συμφέροντα να αμβλύνει τις κοινωνικές αντιθέσεις και να τα συμβιβάσει στην καλύτερη περίπτωση η στην χειρότερη να αποκαταστήσει την τάξη δια της βίας αν καταστεί αναγκαίο.Μας αρέσει δεν μας αρέσει δύο δρόμοι υπάρχουν .Δεν υπάρχουν μεσοβέζικες λύσεις. Η θα υπάρξει αστική ανάπτυξη με΄οτι αυτό συνεπάγεται η θα έχουμε κεντρικά σχεδιασμένη οικονομία.Είναι επικίνδυνες οι αυταπάτες ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλολαϊκή πολιτική εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης,ή ότι θα γίνει Ευρώπη των λαών, και πώς μπορεί να υπάρξει ανάπτυξη με ταυτόχρονη επιβολή κατώτατου μισθού. Ανάπτυξη σημαίνει κερδοφορία των επιχειρήσεων.Και για να γίνουν κερδοφόρες και ανταγωνιστικές οι επιχειρήσεις πρέπει να μειωθούν τα ημερομίσθια. Δηλαδή πρέπει να έχεις μεταπτυχιακό πολιτικών κοινωνικών και οικονομικών σπουδών για να τα καταλάβεις όλες αυτές τις αντιφάσεις του καπιταλιστικού τρόπου παραγωγής; Γι αυτό και εγώ προσωπικά προτιμώ τους συνειδητοποιημένους Φιλελεύθερους ακόμη και Νεοφιλελεύθερους Δεξιούς Συντηρητικούς νοικοκυραίους γιατί αυτοί δεν πουλάνε αριστεριλίκια .Προτιμώ αυτούς που λένε ξεκάθαρα ότι θα βγουν και θα μας γ@@@@ τα πρέκια και ας μας οφελεί προς το παρον η "φιλολαϊκή" πολιτική του ΣΥΡΙΖΑ- Τσίπρα με κοινωνικά επιδόματα ,διαγραφή στεγαστικών δανείων ,δωρεάν μετακίνηση ανέργων στα λεωφορεία .

ΟΙ αντικειμενικές συνθήκες είναι υπερώριμες .Οι υποκειμενικές δεν βλέπω να ωριμάζουν.Οι αντιλήψεις αλλάζουν αλλά αλλάζουν πολύ αργά.
Γιατί παλεύουν οι κομμουνιστές; Όπως είπε και ο Μπελογιάννης ,οι Χριστιανοί πέθαιναν για την βασιλεία των Ουρανών, οι κομμουνιστές παλεύουν για έναν κόσμο που δεν θα τον δούν οι ίδιοι. Δεν ξέρω νομίζω πώς το να είσαι κομμουνιστής σημαίνει να κάνεις γάμο με τον αγώνα.Παντρεύεσαι στην πραγματικότητα το σωματείο και το κόμμα.Είναι σαν να κάνεις ιεραποστολή. Πραγματικά θαυμάζω τους νέους κομμουνιστές που τόσο ζήλο παλεύουν για τα πιστεύω τους. Μοιάζουν με ιεραπόστολους . Αλλά είναι πολύ ψυχοφθόρο αυτό. Ακόμη και δίκιο να έχει το ΚΚΕ σε αυτά που λέει,οι αλλαγές αυτές που γίνονται ειναι πολύ αργές. Και αυτά που πρέπει να θυσιάσει κανείς είναι πολύ περισσότερα από αυτά που έχει να κερδίσει. Υπάρχει το βραχυχρόνιο και το μακροχρόνιο συμφέρον . Υπάρχει το ατομικό υπάρχει και το συλλογικό συμφέρον.Κανείς δεν πρόκειται να θυσιάσει το καλο για το καλύτερο. Και δεν βλέπω να σφυρηλατούνται αγωνιστικοί δεσμοί μέσα από τα σωματεία ούτε να ριζοσπαστικοποιούνται οι συνειδήσεις. Όι πιο πολλοί είναι περαστικοί από τα σωματεία.

Το ΚΚΕ έχει δίκιο στην θεώρηση του και στην κριτική που κάνει,το Αφγανιστάν με το σοσιαλιστικό καθεστώς πήρε τους καμηλιέρηδες και τους έστειλε στα πανεπιστήμια και οι γυναίκες φορούσαν κοντές φούστες όχι μπούργκες.Το σύστημα υγείας της Κούβας είναι καλύτερο και από αυτό των ΗΠΑ.Το καπιταλιστικό σύστημα έχει αντιφάσεις αλλά ο Σοσιαλισμός δεν είναι τέλειος. Ήταν απλά καλύτερος. Ήταν και αυτό ένα σύστημα που έλυσε τα προβλήματά της εποχής . Βέβαια δεν έλλειπαν και εκεί οι κλίκες και τα ρουσφέτια.Πόση δύναμη είχαν τα Σοβιέτ;

Καληνύχτα

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: τι πιστευει ο κομμουνιστης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 24 Απρ 2018, 13:24

pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 00:48
Οπότε μήπως η αστική παλινόρθωση είναι μονόδρομος για την Κούβα;
Με βάση τις μέχρι τώρα εξελίξεις, φαντάζει σαν μία πορεία που δύσκολα μπορεί να αντιστραφεί.
pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 00:48
Δεν ξέρω αγαπητέ Namrail αν έχεις σχέση καθόλου με σωματεία αλλά εγώ από αυτά τα λίγα
που έχω δει και έχω ακούσει έχω απογοητευτεί. Υπάρχουν ακόμη άνθρωποι που όλα τα ανάγουν στο ρουσφέτι.
Φίλε αυτό είναι γνώρισμα και ιδιαίτερο χαρακτηριστικό της χώρας. Το ρουσφέτι. Επειδή οι κοινωνικές δομές και οι υπηρεσίες πάντα υπολειτουργούσαν, έχει αναπτυχθεί αυτή η τακτική. Όλα είναι πρ στο Ελλάντα, σε ένα χαοτικό καθεστώς που φυσικά καταλήγει να γίνεται βάναυσο απέναντι στις δυνάμεις της εργασίας.

pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 00:48
Ένας εργαζόμενος το καταλαβαίνω
να είναι λίγο πιο φοβισμένος. Ένας άνεργος όμως που έτσι και αλλιώς δεν έχει να χάσει το μεροκάματο του ,γιατί δεν κατεβαίνει στον δρόμο
όταν π.χ. το ΠΑΜΕ έτρεχε για διαγρφή των χρεών ,για δωρεάν μετακίνηση των ανέργων,δωρεάν ιατροφαρμακευτική περίθαλψη και επίδομα ανεργίας
για όλους τους ανέργους;
Για πολλούς λόγους. Πρώτο, γιατί είναι δεξιός και δεν γουστάρει το παμε και το ΚΚΕ. Σε αντίθεση με όσα πιστεύουν οι αδώνιδες, που πιπιλάνε το παραμύθι περί ιδεολογικής ηγεμονίας, στη χώρα οι περισσότεροι έχουν δεξιά ανακλαστικά και απορρίπτουν εκ των πραγμάτων τη συμπόρευση με δυνάμεις, κατ' αυτούς ξένες.

Δεύτερον, γιατί έχει βυθιστεί στην παθητικότητα και την εσωστρέφεια. Όταν καλλιεργείται η ιδέα πως "όλοι ίδιοι είναι" και "δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα με κάποιες διαδηλώσεις", κοκ, κάποιος σημαντικός κόσμος πιάνεται σε αυτή την παγίδα. Και γίνεται μοιρολάτρης, επιλέγοντας την αποχή, ακόμα και αν δεν έχει κάτι να χάσει, όντας άνεργος.

Τρίτον, γιατί δεν έχει την κινηματική κουλτούρα. Ζούμε σε ένα αστικό καθεστώς που αναπτύσσει συγκεκριμένη κοινωνική συνείδηση. Οι ταξικές δυνάμεις που έχουν αποκολληθεί (μερικώς), από αυτή τη συνείδηση και αποτελούν τα πρωτοπόρα τμήμα της κοινωνίας, δεν είναι παρά η μειοψηφία.

Και φυσικά έχουν αποκολληθεί λόγω θέσης στην παραγωγή, συνεχή εργασιακά χαστούκια από τα οποία έβγαλαν κάποια συμπεράσματα κλπ (όχι λόγω ευφυίας προφανώς).

Οι περισσότεροι ωστόσο έχουν παγιώσει μέσα τους την κουλτούρα με την οποία τους μεγάλωσε το σύστημα. Κάνε μια βόλτα στο πχώρουμ και θα το δεις. Η ιδέα ότι οι εργοδότες και οι εργαζόμενοι δεν έχουν τίποτα να χωρίσουν, ότι ο ένας πρέπει να βοηθάει τον άλλο σε μια σχέση δημιουργική, ότι ο καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του κλπ, είναι τα κυρίαρχα αφηγήματα, που οι περισσότεροι αντιμετωπίζουν ως φυσιολογικά.

Όταν ο μέσος άνεργος, ο μεγαλωμένος με αυτή τη συνείδηση δεν βρίσκει δουλειά δεν θα πάει να κάνει ψύχραιμη ανάλυση της κατάστασης του, αλλά θα επιστρέψει στο θεσμισμένο συλλογικό οπλοστάσιο και θα κατηγορήσει τον εαυτό του, επειδή δεν έκανε τα σωστά βήματα για να αντιμετωπίσει την κατάστασή του.


Και άλλα πολλά, αλλά δεν έχω χρόνο τώρα. Το βράδυ ίσως.

ΥΓ Φοιτητής είσαι;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: τι πιστευει ο κομμουνιστης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 24 Απρ 2018, 14:41

Αγαπητέ Namrail ,

Όχι δεν είμαι φοιτητής. Έχω 10 χρόνια που πήρα πτυχίο Λογιστικής από το ΤΕΙ. Και έχω τριφτεί λίγο με το αντικείμενο της λογιστικής και του αγώνα.
Άμα θέλεις μπορούμε να τα πούμε και μσε προσωπικό μήνυμα.

Η αντίληψη ότι για να βρείς δουλειά πρέπει να έχεις ρουσφέτι πρέπει να έχεις μέσον δεν ξέρω αν και πόσο ισχύει στο δημόσιο τομέα.
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν ισχύει τώρα . Και αν γίνεται θα γίνει με πολύ νομιμοφανή τρόπο.Πάντως σίγουρα ο επιχειρηματίας όταν πας
να δουλέψεις δεν σου ζητάει συστατική επιστολή από τα γραφεία της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ η του ΣΥΡΙΖΑ. Ούτε στα 5μηνα προγράμματα κοινωφελούς εργασίας θέλει μέσο ,ούτε στα προγράμματα voucher. Και ποιος ο λόγος άλλωστε να γίνει αυτό; Αφού ο στόχος των προγραμμάτων αυτών είναι
να περάσουν όλοι οι άνεργοι τουλάχιστον μία φορά από αυτά τα προγράμματα. Προσπαθούν με γάζες να πολεμήσουν τον καρκίνο. Και καλά κάνουνε.Δεν μπορεί έτσι και αλλιώς το σύστημα να κάνει και περισσότερα και από την άλλη είναι και αυτό μια μικρή βοήθεια . Εντάξει μπορεί να είναι και δωρέαν εργασία το voucher για το κεφάλαιο,μπορεί να είναι το τυράκι για εκγλωβισμό συνειδήσεων. Αλλά τι άλλο θα μπορούσε να κάνει οποιαδήποτε κυβέρνηση εντός των ορίων της συνταγματικής νομιμότητας και του συγκεκριμένου οικονομικού προγράμματος που μας επιβάλλει η Τρόϊκα; Τι άλλο μπορεί να γίνει χωρίς να θιγεί το σύστημα; Αλλά τι να πώ , δεν ξέρω μου φάνηκε πάντως παράξενο που υπάρχουν και νέοι άνθρωποι που δεν κάνουν αίτηση στα προγράμματα αυτά του ΟΑΕΔ γιατί λένε ότι θέλει μέσον.

Μήπως για την νωθρότητα που επικρατεί στον κόσμο φταίει και το ΠΑΣΟΚ που καλλιεργούσε αυταπάτες;
Εντάξει για τους εργοδότες ,αλλά άμα δουλεύεις σε έναν εργοδότη δεκαετίες και έχεις μια κάπως πιο προσωπική σχέση μαζί του ε δεν μπορείς να τον δείς και σαν ταξικό εχθρό. Και τι γίνεται άμα δουλεύεις σε επιχείρηση που ο επιχειρηματίας είναι συνεπής και όχι μόνο σε πληρώνει κανονικά αλλά σου δίνει και κάτι παραπάνω; Πώς θα πάει το σωματείο σε εκείνη την επιχείρηση και τι θα τους πεί; Ότι το αφεντικό σας κλέβει; Και οι εργαζόμενοι θα πούνε στα @@μας. Και θα έχουν και δίκιο. Τι θα τους πείς ότι αύριο μπορεί και η επιχείρησή σου να μην πάει καλά και να μην έχει ψωί να φας; και αυτός θα σου πεί ε άμα φτάσουνε εκεί τα πράγματα εσείς εδώ είστε. Τα τηλέφωνά σας τα έχουμε ξέρουμε που θα σας βρούμε. Η θα σου πεί, γιατί άμα δεν έχουμε ψωμί να φάμε θα μας ταϊσει το ΠΑΜΕ; Η Εκκλησία είναι αυτή που οργανώνει συσσίτια. Και εγώ ήμουν σε απελπιστική κατάσταση δεν θα πήγαινα στο ΠΑΜΕ, στην Εκκλησία θα πήγαινα. Και φυσικά δεν νομίζω κανένας να τολμήσει να κατηγορήσει την Εκκλησία ότι με την στάση της αυτή καλλιεργεί την παθητικότητα. Δεν νομίζω να έχει κανένας την άποψη ότι πρέπει να αφήσουμε τον κόσμο να πεθάνει από την πείνα για να αποκτήσει ταξική συνείδηση γιατί στο κάτω κάτω της γραφής αφού δεν είναι καθήκον του ΠΑΜΕ να ταϊσει τους πεινασμένους τότε ασ τον αφήσουν τον ρόλο αυτό στην Εκκλησία.Βέβαια οι αποτυχίες του συστήματος της αγοράς που προκαλούν την ανεργία δεν πρέπει να λειτουργούν σαν δικαιολογία για επανάπαυση και τερματισμό των προσπαθειών ανεύρεσης δουλειάς.

Αυτοί όλοι που τώρα ξαφνικά γίνανε επαναστάτες του facebook,και όλοι λένε να μπουκάρουμε με τα όπλα και να κάψουμε την βουλή, έξω οι κλέφτες,έξω οι απατεώνες κάποτε πριν λίγα χρόνια άκουγαν κομμουνιστές και φοβόταν μην τυχόν και κάνει επανάσταση το κόμμα ,διαταράξει την κοινή ησυχία και αρχίζουν πάλι οι κομμουνιστές να σφάζουν με τα κονσερβοκούτια όπως γινόταν στον εμφύλιο, τώρα κάθονται και τηγορούν το ΚΚΕ ότι είναι σεκιουριτάδες της βουλής σε αγαστή συνεργασία με τη ΕΛΑΣ ,ότι η Παπαρήγα στέλνει την κόρη της σε Ιησουίτικο Κολλέγιο Φραγκισκανών μοναχών στο Βατικανό( που η παπαρήγα τώρα είναι 70,και έχει εγγόνη από την κόρη της),ότι ο κουτσούμπας φοράει ρόλεξ και και χορέυει ζεϊμπέκικο η ότι έχουμε μετοχές στον Γερμανό.Μόνο για εμπόριο λευκής σαρκός δεν έχει κατηγορηθεί το ΚΚΕ.

Εντάξει καλά όλα αυτά . Αλλά μήπως λέω εγώ τώρα , καμιά φορά η συνεχής σχεδόν εμμονική ενασχόληση με τα σωματεία και τις επιτροπές ,μήπως μας εμποδίζει να κάνουμε συστηματική αναζήτηση εργασίας και ενδεχομένως και κάποια επανακατάρτιση άμα χρειαστεί; Άμα δεν χτυπήσεις 20 πόρτες την ημέρα ,4-5φορές την εβδομάδα τι ελπίδες έχουμε; Όχι ότι και πάλι είναι σίγουρο ότι θα πετύχουμε κάτι αλλά τουλάχιστον έχεις σοβαρές πιθανότητες. Αφού και έτσι και αλλιώς εντός του καπιταλισμού δεν μπορεί να υπάρξει πραγματική λύση και από ότι φαίνεται δεν η υπόθεση της επαναστατικής ανταροπής της εκμεταλλευτικής τάξης των αστών μάλλον δεν θα γίνει σε σύντομο χρονικό διάστημα τότε γιατί να θυσιάσω με καλή προσπάθεια που ίσως και να αποδώσει καρπούς σε ένα δύο χρόνια; Υπάρχουν και άνθρωποι που θυσίασαν θέσεις εργασίας με καλές προοπτικές για καριέρα χωρίς να υπάρχουν σοβαροί λόγοι ,απλά και μόνο επειδή απήργησαν.

Και κάτι τελευταίο ,για την Κούβα.Αφού μιλάμε για μια πορεία που δύσκολα μπορεί να αντιστραφεί και δεν έχει πολλές δυνατότητες να τα καταφέρει μόνη της χωρίς την υποστήριξη της ΕΣΣΔ πια, τότε δεν έχει ευθύνες το κομμουνιστικό κόμμα Κούβας ούτε και οι Ηγέτες του. Δεν μπορούμε να τους κατηγορήσουμε για προδοσία. Δηλαδή πρέπει να διαλεξουν αν θα λιμοκτονήσουν ηρωικώς η αν θα έχουν καπιταλισιτκή οικονομία; Είναι προδότες οι ηγέτες της Κούβας επειδή προσπαθούν να βελτιώσουν το βιότικό επίπεδό τους λαού τους ανάλαγα με τις επιλογές που έχουν;Αν μια επανάσταση δεν μπορεί να εξασφαλίσει ένα ικανοποιητικό επίπεδο διαβίωσης τότε η επανάσταση είναι τελειωμένη υπόθεση.

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: τι πιστευει ο κομμουνιστης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 27 Απρ 2018, 22:29

pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 14:41


Πάντως σίγουρα ο επιχειρηματίας όταν πας
να δουλέψεις δεν σου ζητάει συστατική επιστολή από τα γραφεία της ΝΔ, του ΠΑΣΟΚ η του ΣΥΡΙΖΑ.
Νομίζεις. Ξέρεις πόσοι πάνε σε ιδιωτικές, σταλμένοι από τους τοπικούς βουλευτές; Περισσότεροι απ' όσους φαντάζεσαι.

Και δεν μιλάω για δουλειές του ποδαριού ή για φάμπρικα, με ανειδίκευτους κλπ, αλλά και για δουλειές με κύρος σε πολυεθνικές.
pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 14:41
Ούτε στα 5μηνα προγράμματα κοινωφελούς εργασίας θέλει μέσο ,ούτε στα προγράμματα voucher. Και ποιος ο λόγος άλλωστε να γίνει αυτό; Αφού ο στόχος των προγραμμάτων αυτών είναι
να περάσουν όλοι οι άνεργοι τουλάχιστον μία φορά από αυτά τα προγράμματα. Προσπαθούν με γάζες να πολεμήσουν τον καρκίνο.
Δεν είναι γάζες για τον καρκίνο. Είναι μεθοδευμένη προσπάθεια για την εμπέδωση σε κοινωνικό επίπεδο της εργασιακής ανασφάλειας. Τα voucher κλπ προγράμματα ουσιαστικά περνάνε το μήνυμα ότι δεν μπορεί, δεν νοείται και δεν είναι ανεκτή σήμερα οποιουδήποτε είδους εργασιακή ασφάλεια. Είναι ντεμοντέ.

pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 14:41
Και καλά κάνουνε.Δεν μπορεί έτσι και αλλιώς το σύστημα να κάνει και περισσότερα και από την άλλη είναι και αυτό μια μικρή βοήθεια . Εντάξει μπορεί να είναι και δωρέαν εργασία το voucher για το κεφάλαιο,μπορεί να είναι το τυράκι για εκγλωβισμό συνειδήσεων. Αλλά τι άλλο θα μπορούσε να κάνει οποιαδήποτε κυβέρνηση εντός των ορίων της συνταγματικής νομιμότητας και του συγκεκριμένου οικονομικού προγράμματος που μας επιβάλλει η Τρόϊκα;
Δεν ξέρω τι νομίζεις, αλλά αν βάζεις την κυβέρνηση των ελλ αστών απέναντι από την τρόικα, ότι δήθεν δεν θέλει τις απορρυθμίσεις στην εργασία κλπ, αλλά της "επιβάλλονται", νομίζω ότι είσαι εκτός πραγματικότητας.
pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 14:41
Τι άλλο μπορεί να γίνει χωρίς να θιγεί το σύστημα;
Όλα τα μέτρα που στοχεύουν στο μικρότερο κακό, αποδεδειγμένα οδηγούν στο μεγαλύτερο. Άρα όχι απλά δεν θίγουν το σύστημα, όχι μόνο δεν επιδιώκουν τάχα να το κοντρολάρουν, "στα πλαίσια του δυνατού", αλλά επί της ουσίας δουλεύουν για λογαριασμό του.
pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 14:41
Αλλά τι να πώ , δεν ξέρω μου φάνηκε πάντως παράξενο που υπάρχουν και νέοι άνθρωποι που δεν κάνουν αίτηση στα προγράμματα αυτά του ΟΑΕΔ γιατί λένε ότι θέλει μέσον.
Ρε φίλε που ζεις; Ας πούμε πως μια ιδιωτική επιχείρηση είναι ενταγμένη σε κάποιο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ για να προσφέρει δουλειά σε κάποιον μακροχρόνια άνεργο. Νομίζεις εσύ, πως θα περιμένει τον ΟΑΕΔ να του κάνει πρόταση;

Ούτε μία στο εκατομμύριο. Η επιχείρηση θα ψάξει να βρει τον άνεργο που πληροί τις προδιαγραφές και ανταποκρίνεται στα στάνταρ της (βάλε ότι θες εδώ ως στάνταρντς, ρουσφέτι, διευκόλυνση, δημόσιες σχέσεις) και θα τον στείλει συστημένο στον ΟΑΕΔ που απλά θα εγκρίνει. Ειδικά στην επαρχία αυτό είναι νόμος.

Η επιχείρηση μπαίνει σε αυτά τα προγράμματα γιατί έχει δέλεαρ. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως θα αφήσει τους τύπους του οαεδ να κρίνουν αντικειμενικά. Αλίμονο.
pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 14:41
Εντάξει για τους εργοδότες ,αλλά άμα δουλεύεις σε έναν εργοδότη δεκαετίες και έχεις μια κάπως πιο προσωπική σχέση μαζί του ε δεν μπορείς να τον δείς και σαν ταξικό εχθρό.
Το θέμα δεν είναι προσωπικό, είναι κοινωνικής φύσης.
pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 14:41
Και τι γίνεται άμα δουλεύεις σε επιχείρηση που ο επιχειρηματίας είναι συνεπής και όχι μόνο σε πληρώνει κανονικά αλλά σου δίνει και κάτι παραπάνω; Πώς θα πάει το σωματείο σε εκείνη την επιχείρηση και τι θα τους πεί; Ότι το αφεντικό σας κλέβει; Και οι εργαζόμενοι θα πούνε στα @@μας. Και θα έχουν και δίκιο.
Φυσικά και δεν θα έχουν δίκιο. Το ότι κάποιος σε πληρώνει βάση σύμβασης στην ώρα σου, χωρίς πουστιές κλπ είναι απλά το αυτονόητο. Το γεγονός πως υπάρχουν και χειρότερα δεν σημαίνει κάτι. Η ασυμβατότητα του Καπιταλισμού με το επίπεδο των παραγωγικών δυνάμεων, δεν εξαρτάται από το αν ο εργοδότης πληρώνει στην ώρα του ή αργεί, ή δεν πληρώνει. Σχετίζεται με την ίδια τη φύση του συστήματος, που δεν αλλάζει σε καμία από τις τρεις περιπτώσεις.
pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 14:41
Τι θα τους πείς ότι αύριο μπορεί και η επιχείρησή σου να μην πάει καλά και να μην έχει ψωί να φας; και αυτός θα σου πεί ε άμα φτάσουνε εκεί τα πράγματα εσείς εδώ είστε.
Μα αυτή ακριβώς η κοντόφθαλμη λογική, είναι που θα τον οδηγήσει στο να μην έχει ψωμί να φάει. Και κανένα ΠΑΜΕ δεν μπορεί να τον σώσει από αυτό, εφόσον βλέπει τα πράγματα τόσο κοντόφθαλμα.

pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 14:41
Και εγώ ήμουν σε απελπιστική κατάσταση δεν θα πήγαινα στο ΠΑΜΕ, στην Εκκλησία θα πήγαινα. Και φυσικά δεν νομίζω κανένας να τολμήσει να κατηγορήσει την Εκκλησία ότι με την στάση της αυτή καλλιεργεί την παθητικότητα. Δεν νομίζω να έχει κανένας την άποψη ότι πρέπει να αφήσουμε τον κόσμο να πεθάνει από την πείνα για να αποκτήσει ταξική συνείδηση γιατί στο κάτω κάτω της γραφής αφού δεν είναι καθήκον του ΠΑΜΕ να ταϊσει τους πεινασμένους τότε ασ τον αφήσουν τον ρόλο αυτό στην Εκκλησία.
Τα πράγματα δεν είναι άσπρο μαύρο. Η φιλανθρωπία με την έννοια που έχει αποκτήσει, εκ των πραγμάτων καλλιεργεί την παθητικότητα, γιατί προβάλλει λάθος πρότυπα για την αντιμετώπιση σημαντικών ζητημάτων. Δεν αγγίζει τον πυρήνα τους αλλά ξύνει την επιφάνεια.

Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν επιτελεί και έργο. Η κατάσταση είναι πιο fuzzy.

Βέβαια οι αποτυχίες του συστήματος της αγοράς που προκαλούν την ανεργία δεν πρέπει να λειτουργούν σαν δικαιολογία για επανάπαυση και τερματισμό των προσπαθειών ανεύρεσης δουλειάς.
pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 14:41
τώρα κάθονται και τηγορούν το ΚΚΕ ότι είναι σεκιουριτάδες της βουλής σε αγαστή συνεργασία με τη ΕΛΑΣ ,ότι η Παπαρήγα στέλνει την κόρη της σε Ιησουίτικο Κολλέγιο Φραγκισκανών μοναχών στο Βατικανό( που η παπαρήγα τώρα είναι 70,και έχει εγγόνη από την κόρη της),ότι ο κουτσούμπας φοράει ρόλεξ και και χορέυει ζεϊμπέκικο η ότι έχουμε μετοχές στον Γερμανό.Μόνο για εμπόριο λευκής σαρκός δεν έχει κατηγορηθεί το ΚΚΕ.
Αυτοί είναι κάποιοι λίγοι ψεκασμένοι ακροδεξιοί με επιχειρηματολογία καφενείου.
pylothess έγραψε:
24 Απρ 2018, 14:41
Εντάξει καλά όλα αυτά . Αλλά μήπως λέω εγώ τώρα , καμιά φορά η συνεχής σχεδόν εμμονική ενασχόληση με τα σωματεία και τις επιτροπές ,μήπως μας εμποδίζει να κάνουμε συστηματική αναζήτηση εργασίας και ενδεχομένως και κάποια επανακατάρτιση άμα χρειαστεί; Άμα δεν χτυπήσεις 20 πόρτες την ημέρα ,4-5φορές την εβδομάδα τι ελπίδες έχουμε; Όχι ότι και πάλι είναι σίγουρο ότι θα πετύχουμε κάτι αλλά τουλάχιστον έχεις σοβαρές πιθανότητες.


Τι ναι αυτά που γράφεις ρε φίλε;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: τι πιστευει ο κομμουνιστης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 28 Απρ 2018, 14:45

Τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά από ότι φανταζόμαστε. Πρέπει να θέσουμε όμως ένα ερώτημα . Τι θέλουμε; Θέλουμε ευρωπαϊκή προοπτική;Θέλουμε αστική ανάπτυξη; Θέλουμε το καλό του έθνους; Θέλουμε επιχειρηματικότητα; Ή μήπως θέλουμε κεντρικά σχεδιασμένη οικονομία ; Αυτό πρέπει να το ξεκαθαρίσουμε. Άμα θέλουμε να διαφυλάξουμε την Ευρωπαϊκή προοπτική της χώρας μας , η να ενισχυθεί η επιχειρηματικότητα της χώρας μας τότε θα πρέπει να κάνουμε και τις αντίστοιχες θυσίες. Π.χ. το κράτος που είναι αρτηριοσκληρωτικό να γίνει πιο ευέλικτο, να προωθηθούν ιδιωτικοποιήσεις, να αυξηθούν τα όρια ηλικίας, να μειωθούν οι συντάξεις και αν γίνεται να προωθηθεί και ο θεσμός της ιδιωτικής ασφάλισης όπως π.χ. είναι στις ΗΠΑ, να μειωθούν οι μισθοί όπως επίσης και η φορολογία για της επιχειρήσεις και να αυξηθεί ο ΦΠΑ. Εν ολίγοις να αφήσουμε την αγορά να λειτουργήσει από μόνη της σύμφωνα με τους νόμους της αγοράς και της ζήτησης για να ισορροπήσει . Άμα θέλουμε Ευρωπαϊκή Προοπτική και επιχειρηματικότητα το κράτος πρέπει να το ξεχάσουμε γιατί είναι επιβλαβές για την οικονομία. Εκτός και αν θέλουμε κεντρικά σχεδιασμένη οικονομία. Όπου η ανεργία είναι κυριολεκτικά μηδενική και όλα είναι δωρεάν. Τα παρέχει το κράτος. Καλά όλα αυτά ,αλλά παρουσιάζει ακόμη και το μοντέλο της κεντρικά σχεδιασμένης οικονομίας προβλήματα. Γιγαντώνει υπερβολικά την γραφειοκρατία,το κράτος γίνεται αρτηριοσκληρωτικό και δυσκίνητο και δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί ένα τέτοιο μοντέλο οικονομίας να γίνει ανταγωνιστικό και αποδοτικό. Αν θα μπορέσει η κεντρικά σχεδιασμένη οικονομία να καλύψει τις ανάγκες τις κοινωνίας και για πόσο καιρό θα υπάρχει ανάπτυξη. Μπορεί όπου εφαρμόστηκε ο σοσιαλισμός να υπήρξε κάποια ανάπτυξη στην αρχή, να υπήρχαν κοινωνικές παροχές που οι εργαζόμενοι ούτε στον ύπνο τους δεν είχαν δεί, εξαφανίστηκε ο αναλφαβητισμός αλλά σύντομα οι ρυθμοί ανάπτυξης άρχισαν να πέφτουν και για να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα αυτά άρχισαν να εφαρμόζουν πολιτικές ελεύθερης αγοράς.

Εγώ συμφωνώ με τις θέσεις του ΚΚΕ για την περιοδικότητα της οικονομικής κρίσης ,τον δεκαετή οικονομικό κύκλο , ότι οι Χρηματοοικονομικές κρίσεις είναι αποτέλεσμα των αντιθέσεων του συστήματος και όχι της κακής διαχείρισης . Το ίδιο και η ανεργία οφείλεται στις εγγενείς αδυναμίες του συστήματος να αξιοποιήσει πλήρως τους παραγωγικούς πόρους της κοινωνίας.Αλλά τι γίνεται όμως;

Το ΚΚΕ τι έχει να προτείνει που να μπορεί να πραγματοποιηθεί εντός τους καπιταλισμού;Τι προτείνει το ΚΚΕ πέρα από την ανατροπή του καπιταλισμού,πέρα από την οικοδόμηση του σοσιαλισμού ; Δηλαδή επειδή τώρα είναι δύσκολα τα πράγματα ,να παλέψουμε να αλλάξουμε το σύστημα αυτό που τα γεννάει τα προβλήματα και να πάμε σε ένα άλλο σύστημα που και αυτό θα είναι δύσκολα. Ίσως να είναι και χειρότερο. Άραγε το βιοτικό επίπεδο του Κουβανού,του ΒορειοΚορέατη, του Βιετναμένου,Λαοτιανού και του Κινέζου είναι καλύτερο από αυτό του μέσου Ευρωπαίου η α και από αυτό του μέσου Έλληνα; Καλλά για την ΕΣΣΔ δεν το συζητώ γιατί από αφηγήσεις ομογενών από την Ρωσία μου έχουν πεί κυριολεκτικά ότι ήταν ο Παράδεισος. Όσους ρώτησα μου είπαν ότι ήταν καλά στην ΕΣΣΔ. Καμιά σχέση με την Κϊνα.Αλλά τι να το κάνεις;Η Ρωσία μπορεί να ήταν μια καθυστερημένη τεχνολογικά χώρα το 1917 αλλά είχε τεράστιες παραγωγικές δυνατότητες. Μια μικρή χώρα σήμερα , αν για να αντιμετωπίσει τα προβλήματά της ,επιχειρούσε να οικοδομήσει τον σοσιαλισμό,τις προοπτικές και τι δυνατότητες θα είχε χωρίς την υποστήριξη μιας υπερδύναμης όπως η ΕΣΣΔ; Αλήθεια τι προτείνει το ΚΚΕ για να υπάρξει κάποια΄άμεση ανακούφιση των λαΪκών μαζών;Θα το αναγάγει μήπως και αυτό στην οικοδόμηση του σοσιαλισμού; Εξάλλου όσο αυξάνεται η δυστυχία του κόσμου αυξάνεται και η αγανάκτησή του για το σύστημα. Αν μειωθεί η δυστυχία
του θα μειωθεί και η δυσσαρέσκειά του. Ρεφορμισμός. Μήπως είναι καλύτερα να πεθαίνει ο κόσμος από την πείνα για να αποκτήσει ταξική συνείδηση; Αλήθεια αν έβγαινε το ΚΚΕ κυβέρνηση και ο ΓΓ της ΚΕ του ΚΚΕ σφ Κουτσούμπας πρωθυπουργός ,τι θα μπορούσε να κάνει διαφορετικό για την ανακούφιση των ανέργων;

Μήπως ένας λόγος που ο κόσμος έχει και αυτήν την στάση που έχει απέναντι στο ΚΚΕ και στο κίνημα γενικότερα ,είναι ότι δεν προτείνει άμεσα μέτρα
αλλά τα ανάγει όλα στο Σοσιαλισμό,δηλαδή το πισωγύρισμα σε ένα χρεωκοπημένο σύστημα; Τουλάχιστον αυτή η Αντίληψη επικρατεί.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Φιλοσοφία πολιτικής”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών